9 rocn T^wartsJexeU in het PATER WITTE f Texels jeugd plant vele bomen )e heer J. J. van der Vlies nam afscheid van de N.V. T.E.S.O. PAVILJOEN PAAL 9 Die gebluste Zuurbrand zeil; dat gevoel van verlossing; Alles dank zij een paar Bennies. TEHDAG 1 APRIL 1981 74» JAARGANG No. 7545 TEXELSE®COURANT gave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij joek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij >n Burq. Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm frensdagmiddag hebben nderden Texelaars en enden van buiten het and, afscheid genomen n de heer J. J. van der ies cn diens echtgenote. i heer Van der Vlies eft zijn taak als dircc- van de N.V. Texels ren Stoomboot Onder- ming beëindigd. •Ie woorden van waar- ring en vriendschap n deze middag tot hem richt. De voorzitter van vereniging „Moed, ilharding en Zelfopoffc- ng" zei tijdens de ge ilden receptie in hotel ie Lindeboom-Tcxel": draagt thans de helm- ik over aan Uw opvol- r, de heer Sibinga Mul- r. Wij hopen, dat ook j die stok met vaardige ind weet te hanteren. «dankt van allemaal". Er is deze middag veel sproken tot de gaande de komende man. President-commissaris, heer C. J. de Lugt, (rak namens de N.V. zijn ite dank uit voor de le leiding van de heer n der Vlies in de afge- en 24 jaar. De presi- nt noemde de stijging, e het bedrijf heeft mee maakt. In 1937, aldus heer De Lugt, was het arvervoer van auto's igeveer gelijk aan wat per week de plas ardt overgezet. „De oorlogsjaren waren minder prettig Jw streven was nu een boot met kop- ading. U kunt terugzien op een vrucht bare periode. Wij danken U voor de goede verstandhouding en het vele werk dat U voor de N.V. heeft gedaan. Wij we ten, dat U een auto heeft gekocht, de motor is voor onze rekening", zo eindigde de heer De Lugt zijn afscheidswoorden. Burgemeester C. de Koning sprak na mens het gemeentebestuur over de cor recte houding van de heer Van der Vlies tijdens onderhandelingen TESO-Gemeen- te. „Ik hoop, dat Uw opvolger dezelfde toon weet te vinden". De heer Slot sprak als afgevaardigde van de Ned. Middenstandsbank. Namens de directie van de werf „Wel gelegen" te Harlingen voerde de heer Brandsma het woord. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van deze werf was in het verleden een zegelring uitge reikt aan de drie oudste cliënten. De TESO behoorde hier ook bij en de heer Van der Vlies was drager van een der ringen. De afspraak was dat de ring het eigendom blijft van de maatschappij en dus zal overgaan aan de nieuwe direc teur. De heer Brandsma overhandigde de heer Van der Vlies een andere ring met de dank voor de prettige en vriendschap pelijke besprekingen. Verder werd het woord gevoerd door de heer H. Schalkwijk namens het Texels Ziekenfonds; de heer C. J. van der Kooi, vice-voorzitter der V.V.V.-Texel; de heer Bohemen namens directie Mer- cedes-dealer; de heer M. Wieringa na mens de Zuivelfabriek Eendracht; de heer Jurr. Beumkes als oud-personeelslid. „Varen is niet moeilijk, maar aan leggen", zo sprak Ir. Top namens Rijkswaterstaat, arr. Hoorn. „U gaat het bedrijf verlaten, maar ondanks uw afscheid hopen wij nog veel op bouwende critiek van U te horen". „Wij zijn trots op U, want vele levens avonden heeft U verlicht", dit waren de woorden van voorzitter Pieterse, die sprak namens de oud-redders van „Moed, Volharding en Zelfopoffering". De woor den: „Bedankt van ons allemaal" werden met ontroering door de scheidende direc teur aangehoord. De nieuwe directeur, de heer Sibinga Mulder dankte de heer Van der Vlies voor de prettige ontvangst op het eiland. .,Er is gezegd", aldus de heer Sibinga Mulder, „TESO is Van der Vlies en Van der Vlies is TESO. In de toekomst hoop ook ik TESO te worden. U geniet nog een goede gezondheid, daarmee wil ik U van harte gelukwensen". De heer J. J. van der Vlies richt zich hierna tot al zijn vrienden van Texel en ver daar buiten. De loopbaan bij de N.V. TESO splitst oe scheidende directeur in drie perioden. De crisistijd 1937, de oorlogsjaren en de hoogconjunctuur van de laatste tijd. De heer Van der Vlies heeft in zijn vieren twintigjarige loopbaan bij de N.V. drie presidenten meegemaakt. Van 1937-1948 was het wijlen de heer W. H. Lap, van wie hij vooral tijdens de oorlogsjaren veel steun mocht ontvangen. Daarna van 1948-1954 was de heer Mulder president- commissaris. In 1954 werd de heer C. J. de Lugt tot president gekozen. De heer Van der Vlies feliciteerde zijn De heer Drijver, schrijver van hei boek „Texel, het Vogeleiland", was een der vrien den, die de heer en mevrouw Van der Vlies de hand drukte. opvolger met de benoeming. „U bent thans het hoofd van een gezonde maat schappij maar tevens van een (door zijn statuten) vreemde maatschappij". Dat ook mevrouw Van der Vlies-Koop man deze middag in de vele dankwoor den werd betrokken spreekt vanzelf. Tot de aanwezigen sprak de heer Van der Vlies: „Ik hoop dat wij allen vrien den zullen blijven". Een driewerf hoera was het antwoord. De heer en mevrouw Van der Vlies mochten vele geschenken in ontvangst V.V.V.-LEDEN DE KOOG KOZEN NIEUW BESTUUR De heer W. A. Visser voorzitter De leden van de V.V.V., afdeling De Koog, waren woensdagavond goed ver tegenwoordigd in hotel „Het Witte Huis" Er vond een bijzondere afdelingsverga dering plaats In zijn openingswoord vroeg de voorzitter, de heer P. van Ta- tenhoven, de vergadering zo rustig moge lijk te doen verlopen, omdat ook naar buiten zou blijken, dat De Koog weet wat zij wil. Nu het is een rustige avond geworden, speciaa' voor Uw verslaggever. Niet min der dat vijftien stemmingen waren nodig om weer een voltallig bestuur te krijgen. Zes van de zeven bestuursleden hadden het bijltje er bij neer gelegd, drie er van hadden zich wederom herkiesbaar ge steld. De heer J. Zwan was de enige, die niet had bedankt. Na een kort openingswoord van de voorzitter vroeg de heer Zwan het woord Hij was van mening een verklaring schul dig te zijn aan de leden. Hij memoreerde het gebeuren tijdens de vergadering te Den Burg, waar wij enkele weken gele den uitvoerig over hebben geschreven. De heer Zwan heeft tijdens die vergadering het vertrouwen in het bestuur opge zegd. De andere afdelingsbestuursleden waren het daar niet mee eens. De oor zaak was: Ondanks slechte financiële positie V.V.V.-Texel geen contact tussen afdelings- en hoofdbestuur'. Enige leden wilden gaarne een volle dige verklaring van het bestuur en stel den de vraag: Is het niet mogelijk, dat het volledige bestuur aanblijft. Volgens de heer M. Mantje, die hierna het woord voerde, was dat niet mogelijk. De prin cipes lagen te ver uiteen. Na een uurtje heen en weer gepraat, besloot men over te gaan tot stemming. De heer P. Eelman, herkiesbaar, ver kreeg 48 van de 77 uitgebrachte stem men. Hij was dus met meerderheid her kozen. De heer W. A. Visser verkreeg 64 stemmen. Ook hij had zich herkiesbaar gesteld Deze twee stemmingen verliepen vlot. De heer J. Feikema had zich ook herkiesbaar gesteld. Drie stemmingen waren nodig voor een bindende uitslag 39 voor de heer Feikema, 36 voor heer J. van de Kerkhof. De heer M. Mantje had zich niet her kiesbaar gesteld. Candidaat waren ge steld de heren P. Oosterhaven en H. Veldman. Deze uitslag was (na drie maal stemmen) H. Veldman 37 en J. van der Kerkhof 28. Na 27 jaar de V.V.V.-belangen te heb ben behartigd, trad ook de heer H. Wuis af. Voor hem waren candidaat gesteld de Zo is „onze" Pater Witte, Want dat was hij metterdaad, Heenqegaan van al zijn vrienden Die hij had in elke graad. Rang of stand was voor hem taboe, Of men arm was of wel rijk, Ongeleerd of zeer geletterd, Ieder was voor hem gelijk. Pater was een zoon van Texel, Stoer, eenvoudig en oprecht. Wat heeft hij zich voor de naaste Toch ontzettend veel ontzegd. In de dienst van Koning Jezus Streed hij aan het verre front, Waar hij trots zwakke gezondheid, In de voorste linie stond. Dat zijn arbeid gewaardeerd werd, Toont de onderscheiding aan, Die hij kreeg van Koning Edward. at heeft hem vast goed gedaan. Ach, wie las niet zijn verhalen, Met veel humor vaak gekruid, in óns en zijn Tesselaartje Tot de laatste regel uif? Als hij vroeg, dan móest je geven, OMDAT hij zich zelf steeds gat, Dn dan scheep je zulk een zwoeger Toch niet met een fooitje af. Dat is alles nu „verleden", Pater Witte is niet meer, Hij, die van de Heer getuigde Mocht nu ingaan tot zijn Heer. En als straks de klokken luiden Op het blij Opstandinqsfeest, V/eten wij, dat dit heil óók voor Pater Witte is geweest. Huib de Rijmelaar BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 tot en met 30 maart 1961 Erik Jan, zv. Anton A. Broekman en Aaltje Edelenbos; Gerrie, dv. Ritske de Jong en Sabina Janasik; Maarten Willem, zv. Maarten Bruijn en Trijntje G. van Wijk. INGEKOMEN PERSONEN Willy van der Meijde, van Amsterdam Hudsonstr. 121hs naar Den Burg, Schil derend 93; Johanna Smit, (ev. Wagens- veld) van N.O. polder, Emmeloord, Prof. Huetstraat 11 naar A. v. Hollandstraat 23, Den Burg; Theodora H. Smit, van Den Helder, Reigerstraat 41 naar Den Burg Beatrixlaan 30; Dirk van der Vliet (en _ezin) van Hilversum, Wirixstraat 70 naar B 156. VERTROKKEN PERSONEN Piet Keijser, van De Waal 4 naar De venter, Pieter de Hooghstraat 10; Aaldrik E. Hartman (en gezin) van E 4 naar Hoorn, Drieboomlaan 50; Jan Trap van Oosterend, Peperstraat 55 naar Ouder- Amstel., Populierstraat 8. POLIO-INENTINGEN Op dinsdag 4 april a.s. bestaat er ge legenheid de in 1960 geboren kinderen tegen polio te laten inenten. S.V.O.-NIEUWS Zaterdagmiddag werd, voorlopig al thans, de laatste hand (wat betreft het metsel- en grondwerk) gelegd aan de kleedkamers. Deuren en ramen moeten nog geplaatst worden en de waterleiding Aan die mensen, die op enigerlei wijze aan de bouw meegeholpen hebben, harte lijk dank, en wel zeer speciaal B. Plaatsman, Lou van Kooten en Bernard want buiten hun hulp was het nooit mo gelijk geweest om binnen dit tijdsbestek zover gevorderd te zijn. Dus nogmaals hartelijk dank jongens. B.B. S.V. TEXEL Programma 2de paasdag: 4e kl. KNVB: LSW-Helder; Hollandia T.-Vios. Texel 1 en 2 zijn vrij. Adsp. Tex. Boys- Texel, 12 uur. Handbal: DWO-Texel; jun. Texel-HSV Een klein programma dus. Stellig wel welkom. Aan allen prettige paasdagen toegewenst. De leerlingen uit de zesde klas van de lagere scholen van Den Burg zijn woens dagmiddag zeer actief geweest. Onder het toeziend oog van de heer Van Hoorn en zijn staf heeft de jeugd niet minder dan 1400 boompjes geplant rond het voetbal veld. Zaterdagmiddag is de Oosterender jeugd actief geweest en ook daar was het een feestelijk gebeuren. Het spreekwoord zegt: „Een kinder hand is gauw gevuld", we kunnen nu rus tig het vervolg stellen: „Ook vlot weer leeg". Het duurde geen 20 minuten voor dat de jeugd gereed was met haar taak. Of dat kwam door de zeer sterke wind die over het veld woei of dat het het uitzicht was op de film die hierna werd vertoond. Na de meeting de verhitte gemoe deren tot rust brengen in Vanaf heden geopend heren J. Bruin en N. Schoo. De uitslag werd J. van de Kerkhof 39 stemmen en N. Schoo 32. De overige stemmen waren steeds verdeeld, zelfs de heer Sibinga Mulder verwierf stemmen voor het Ko- ger afdelingsbestuur. (Blijkbaar had een der leden de receptie, die de scheidende directeur van TESO was aangeboden, bij gewoond). Ook de voorzitter, de heer P van Ta- tenhoven, stelde zich niet herkiesbaar. In deze vacature waren geplaatst J. Klaasen Bos en H. Hamerslag. De uitslag van de stemming werd: 51 voor de heer H. Hotiwing en 10 voor de heer Schoo. Het bestuur van de V.V.V.-afdeling De Koog wordt thans gevormd door de heren W. A. Visser, voorzitter, H. Houwing, vice-voorzitter, P. Eelman, secretaris, J. van de Kerkhof penningmeester, J. Fei kema, J. Zwan en H. Veldman. Na al deze stemmingen volgde nog de verkiezing van een vertrouwensman in het hoofdbestuur. De leden kozen hier voor de heer J. Zwan. De heer W. A. Visser sprak hierna woorden van dank tot de scheidende be stuursleden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Beide paasdagen Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 Zr. FORTGEN S Oosterend, tel. (02223) - 250 (ingaande zaterdag 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 5 april a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. 4at rtcrallen van Uw vms ▼oer Herhaling. Rennies - het wondermiddel dat U niet missen kunt en.dat U nooit meer missen wilt, als U de heerlijke werking eenmaal ondervonden hebt. Weifel niet - koop 'n pakje Rennies, steek er altijd een paar bij U. En zo gewapend gaat ge blij en onbezorgd aan iedere maal tijd, eenvoudig of méér uitgebreid. Bij de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig maagzuur, helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw pijnen op staande voet. 'n Zegen en 'n uitkomst - zo'n paar Rennies bij de hand weten wij met. Wel weten wij dat de jeugd zich prima van haar taak heeft ge kweten. Op het terrein waren ook aan wezig burgemeester De Koning en de beide wethouders met de gemeente secretaris. De Gidsenband marcheerde voor de stoet uit en met slaande trom arriveerde men op het terrein, waar reeds alle kuilen waren gespit en de bomen lagen te wach ten tot rappe handen hen voorgoed (dat hopen wij jongens?) in de grond plantte. De beide boomplantdagen zullen er zeker toe bijdragen dat ook de Texelse jeugd m de toekomst zal toezien, dat geen vandaal zijn kans krijgt iets te vernielen, zodat over enkele jaren er een rijke aan winst is aan bomen. OVERDENKING: DOOD EN OPSTANDING Kaj Munk, de Deense predikant-dich ter, begint één van zijn Paaspreken merkwaardigerwijs met een verhaal over kieviten. Hij vertelt hoe deze vogels, reeds gekomen in het vroege voorjaar, door een late vorstperiode overvallen werden. Hun luchtgymnastiek werd tot een doelloos rondtrippelen over de be vroren sneeuw, tot een stom rondzwerven heel laag over de aarde, totdat ze dood vermoeid en uitgehongerd bleven zitten. Als hij ze dan doodgevroren vindt, zegt hij: „Ach, al die glans en schittering zou met al die keeltjes om strijd de over winning van het voorjaar hebben uitge jubeld, hoog boven dit kleine stukje De- nemerken, maar stijf en ontdaan ligt nu heel die heerlijkheid in mijn hand en spreekt van de dood van niets anders dan de dood". Deze woorden van Kaj Munk zijn pro test tegen de dood. Heeft het zin om tegen de dood te pro testeren? Velen denken van niet. Je moet je in dit onderwerp maar niet ver diepen vinden ze. Sommige mannen be roemen zich er zelfs op dat ze nooit over de dood nadenken, hetgeen hun dan soms, door hun eigen vrouwen, bestreden wordt. Daar probeert de mens een mees ter in te zijn: in het negeren of bagatel liseren van de dood. Daar zijn voorbeelden te over van. Mata Hari, spionne uit de eerste we reldoorlog, Friezin, die in 1917 in Parijs gefusilleerd werd, coquetteerde nog met haar schoonheid tegenover het vuurpele- ton. Een Engelse roofmoordenaar uit de 18e eeuw, die op een wagen naar de galg reed, trok zijn schoenen uit en zei tegen de omstanders: ik trek mijn schoenen maar uit, want mijn moeder heeft altijd gezegd; jij zult nog eens in je schoenen sterven. Denk ook maar eens aan wat men zegt bij de luchtmacht als een straal jagerpiloot niet terugkeert: hij is een biertje gaan pikken, of. hij is de pijp uit. Zo kan de dood op talloze wijzen wegge dacht of wèggelachen worden. En nu heeft de kerk zeker niet tot taak om deze bravour-broeders alsnog wat doodsangst bij te brengen. Iemand doods angst willen aanpraten en bijbrengen is alleen maar unfair en onmenselijk. Wat de kerk wel moet verkondigen is dat al deze bravour tegenover de dood voort komt uit een hart dat niet meer durft of wil hópen. Het is de eigen hopeloosheid, die een mens er toe brengt om, hetzij met een grapje, hetzij met botte onverschil ligheid, te capituleren voor een vijand, waartegen toch niets te beginnen valt. Wat de kerk wél moet zeggen is, dat al deze struisvogelpolitiek niet nodig is. God heeft door de opstanding uit de dood van Zijn Zoon, Jezus Christus, de dood ver slagen! Beslissend verslagen, voor ieder een. Waarom zouden wij ons met onze zielige middelen (wat grapjes en wat on verschilligheid) tegen de dood trachten te verweren, wanneer God Zélf door Zijn kracht en almacht de dood heeft ver slagen? Wij wensen U goede Paasdagen toe. Met in uw oren en in uw harten het ge tuigenis der discipelen: de Heer is waar lijk opgestaan. D. J. F.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1