(jrocn r^warL-Jexels in het hart. het Horntje J s t ree kogfwi kkel i ng ;t SDAG 5 APRIL 1961 74e JAARGANG No. 7546 ang inie COURANT I rave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij I jek-. Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerij Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm l^aar de Pontweg bijna Het Horntje l|ert staat, op een driehoekig stukje nd, het groengeverfde huisje van Sau Wijn. Een paar katten sluipen uit de r en springen tussen wat verspreide jussen. Moeizaam boren ze hun oran je bloemkelken door het rulle zand. let alleen mensen, óók planten kunnen J moeilijk hebben" zegt Sautje. Ze zijn het aanleggen van de nieuwe weg wel ■ti<* centimeter diep komen te zitten, ar"ze worstelen zich naar boven, naar licht. Ze willen groeien en bloeien, leven overwint de dood". Sau praat verder, ze weet wel dat ik luisteren kan. ,,Zie je die ene kat ar?" vraagt ze me. „Dat is mijn lieve- ^sdier. Hij is nu volwassen, maar hij I Jlt nog steeds als een héél jong katje. In die nog klein was joegen zijn kame- adjes hem weg. Als ik hem geen voed- apart gegeven had, zou hij verhongerd n. Ziet hij er niet goed uit? Je zou niet ggen hè, dat hij achterlijk is. Juist door 'zorgen, die ik hem gaf, ben ik van m gaan houden". Ze streelt het dier en at dan verder: „Zeg, weet je dat ach- rlijkheid bij dieren meer voorkomt dan meeste mensen denken? Bij geiten heb dat dikwijls gezien en soms ook bij ppen, maar bi] katten heb ik het niet rder meegemaakt". We stappen op en der het gaan debiteert mijn vriendin ssen in begrip en menselijkheid. Het is prachtig weer in deze vroege nte, de lucht is vervuld van vogelge iden. Wij zijn nu in het duin, komen op ;n hoog punt en turen door een kijker, egen een parelgrijze achtergrond van chtende mist, waar de zon nét doorheen m schijnen, zie ik honderden vogels op blakke water en op de slikbanken, ie er als donkere plekken nog bovenuit ;eken. De grens tussen lucht en water is iet zichtbaar, een paar boeien gelijken >or optisch bedrog reuzengroot. Zo is het >k met de vogels, die allen groter schij- en dan ze in werkelijkheid zijn. Ik leen, dat er Jan van Genten onder moe- ;n zijn, maar bij nauwkeuriger waarne- ling, zie ik dat het doodgewone zilver- leeuwen zijn met nogal wat jongerejaars r tussen door. Overal op de slikken charrelen lieuwen, beweeglijker dan de leeuwen en driftig pikkend naar pieren. ,an de voet van de bazaltplooiihg tussen oopjes donker wier en lege mosselschel- en lopen opgewonden en razend snel de leine strandlopertjes heen en weer. Op et water, dat nauwelijks een rimpeling ertoont, drijven smienten, talingen, ge wone eenden en koeten. Ik kan niet na- aten mijn vrouw, die ook van de partij is, loor de kijker te laten turen. Sautje vertelt ons, dat er bij de Kleine Sluis veel dode koeten liggen, waarvan de meeste echter geen stookolie in hun veren hebben. Zij heeft er over gepraat met mensen, die het weten kunnen en ze vertelt ons, dat ondanks de gaafheid van die dode vogels haar katten er toch niet van wilden eten. „Ze hebben een ziekte net als de meeste zeehonden, die bij deze kust aan wal komen". En ik verneem, dat in de vogelwereld epidemieën voorko men, waar ditmaal de koeten slachtoffers van zijn. Sautje is onderwijl voorzichtig tastend net haar voeten, maar soms zelfs glijdend le basaltglooiing afgegaan tot aan de roet, waar ze in de vloedlijn een stuk vrakhout heeft gezien. Ze sleurt het noeizaam naar boven: het bloed van de itrandjutter spreekt in haar. Hijgend dautert ze omhoog, maar we gaan haar egemoet en nemen het vrachtje over. .Leg het daar maar neer, er ligt nog neer", zegt ze, wijzend naar een klein depot, waar in het zand stukken plank en rondhout door haar verzameld zijn. - „Wij hier in de buurt zijn nette mensen, me we zullen nooit elkanders hout meene- hac men. Als kwajongens er niet mee spelen, 1 blijft alles op zijn plaats en ieder krijgt k het zijne. Vanavond laad ik alles op mijn t fiets" zo rwi; h a. ;itte iade 339 Voa jl i ZO' veei een' mo: gf juf- ïl e Allö 1) JM' 'ond itge taat ver- Wij wandelen verder en beklimmen dan opnieuw het duin. Weldra bereiken we een kleine hoogvlakte, die algemeen Het Wiervlak wordt genoemd. In dit vlak zal eens de nieuwe haven komen, uitge graven als een diepe kom achter duin en dijk. Pas als het gat van de haven is ge maakt, zullen duin en dijk doorstoken worden. Sautje vertelt dat het karwei al in april aanbesteed zal worden en dat de tegenwoordige toestand daar bij Het Horntje dus wel bijzonder zal verande ren. Het zal nog wel een poosje duren eer ik weer in deze hoek van Texel kom en dus neem ik alles in het rond zo goed mo gelijk in mij op Het is onwaarschijnlijk dat ik het tegenwoordige tafreel nog eens zal zien. 't Is of Sau mijn gedachten raadt. „Ja", zegt ze, „ik ben al een poosje bezig om een reeks tekeningen te maken van deze hoek in verband met de komen de veranderingen. Ik heb weer schik in werken nu de heren van het Raadhuis me zo terwille zijn geweest. Naderhand zullen de Texelaars op mijn tekeningen kunnen zien, hoe het hier vroeger was". Het kost me enige moeite om van het duin af te dalen, nóg eens gaan mijn blikken over Marsdiep en Texelstroom, over De Mok en Het Horntje. Daar naar de west ligt Zeewijk, eens wellicht de eenzaamste plaats van het eiland. Werd bewoond door de baardige De Jager, een taaie oudere man, half boer en half vis ser. Hij heeft het niet beleefd dat zijn kleinzoon een bekend professor is ge worden. Eens leenden wij De Jager's grote vlet en waagden wij het héél naar Oude Schild te roeien. Schoenen en kou sen werden op Zeewijk achtergelaten en het tochtje scheen een peuleschil. Geen wonder want de vloed begon te lopen en sterker dan onze inspanning was de kracht van de stroom. Wij bereikten de haven, waar een paar visserlui ons spot tend toevoegden „Moeten jullie op blote benen naar Den Burg?" „Nee", antwoord den we, wij roeien terug, want onze schoenen en kousen liggen op Zeewijk". Nou, wacht dan maar op de eb, want 't zal jullie niet meevallen met je jonge herenhanden". Wij zijn teruggeroeid naar De Mok, het was een marteling. Met dik-beblaarde handen we konden haast niet meer kwamen we bij De Jager terug. Met een kop koffie en een „endje" koek werden we op verhaal gebracht en toen gingen we, geheel opgekikkerd, over het hob belige duinpad naar De Prins en over het nog niet verharde Slingerpaadje naar Den Burg. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 5 april a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 apr. 11.01 en 23.15; 6 apr. 11.30 en 23.43, 7 apr. 12.02 en 8 apr. 0.16 en 12.44. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. VOORJAARSSTIERENKEURING j gehouden op dinsdag 28 maart j.l. bij het K.I-station te Zuid-Haffel. Op de Voorjaarsstierenkeuring werden dinsdagmorgen aangevoerd 3 oudere, 2 tweejarige en 19 éénjarige stieren. Van de 31 dieren in de catalogus vermeld, lie ten dus 7 verstek gaan. Allereerst verscheen voor de jury de 4-jarige Frans Adema 113 van Groen hoven. Eig. Gebr. Huisman te Bargen. Deze stier was reeds eerder definitief in- I geschreven in het N.R.S. met Algemeen Voorkomen bc+ en 76 punten. Thans be haalde hij ben 79 punten. Goedsoortige malse, iets te robuuste stier. Voorwaar een mooi succes voor de Gebr. Huisman. Op de scheiding van zwarte stenen en strand ligt een bonte verzameling van -nlë wat de zee heeft uitgeworpen. Lege fles- ec^ sen naast skeletten van zeeëgels en ink- vissen en de sponzige eierschalen van wulken. Blaaswier en lintig zeegras, uien en lege blikjes zijn er door elkaar ge- ja en lege DiiKjes zijn er uuui ciAaai Jaitf strooid en wonderlijk in overeenstem ming met dit stilleven zijn de resten van vele, te vele dode vogels, slachtoffers van stookolieresten. Meestal zijn het eenden, maar er liggen ook heel wat koeten bij. In de Texelse Courant stond een paar dagen later te lezen, dat in het duister van de avond baldadige fietsers zonder licht de oude bakker Dros, die ventte met een juk waaraan koektrommels bengel den, van de sokken hadden gereden. Alle speculaasjes waren gebroken! O, die jeugd en o, de opvoeders van diezelfde jeugd! VL. De huidige situatie aan het Horntje. Vrijdag vindt de aanbesteding plaats van de nieuwe haven en dan Hierna verscheen Evertje's Jorge, eig. Coöp. Ver. voor K.I. Ook vorig jaar defi nitief ingeschreven met ben 77 punten. Hierin werd ook nu geen verandering gebracht. Vrij typische, vrij gelijnde, iets weinig edele en iets vrouwelijke stier voornamelijk in de achterhand. Als no. 3 van de oudere stieren kwam Amarilla Roelof, eig. Coöp. Ver. voor K.I. in de ring. Ook deze machtige 8-jarige stier moest genoegen nemen met de waardering, die hij op jongere leeftijd heeft gekregen, nl. ben 78 punten. Fors ontwikkelde, solied gebouwde vrij typi sche stier met matig vlotte gang. De 2-jarige Tjitske's Wardy eig. Gebr. Huisman werd nu definitief goedgekeurd voor NRS met alg. voorkomen b— en 77 punten. Goed ontwikkelde, vrij typische, iets weinig behangen stier met wat losse voorhand. De even oude Adema 48 v.d. Laura hoeve, eig. Coöp. Ver. voor K.I. werd ook definitief goedgekeurd voor N.R.S. en kreeg voor alg. voork. ben 76 punten. Goed ontwikkelde, gesloten, iets weinig edele stier, met matig correct kruis en benen. Hierna verscheen het jarige materiaal Voorlopig voor 1 jaar goedgekeurd voor N.R.S. werden: Berend van Castra Vetera, eig. J. Plaats man. Alg voork. bc-fVoldoend typische stier met matig fraaie voorhand. Grietje's Diamant eig. K. Zuidewind. Alg. voork. bVrij typische gezonken j stier met wat vrouwelijke tere benen. iFrans Adema 154 van Groenhoven eig. Gebr. Huisman. Alk voork. bGelijnde vrij typische iets grote stier. Zerga's Edward, eig. Th Rutten. Alg voork. bc Voldoend typisch, solied ge bouwde, doch matig ontwikkelde stier. Douwe, eig. H v.d. Beek. Alk. voork. bc Goed ontwikkelde doch matig edele stier met losse voorhand en franse stand in de voorbenen. Bonte's Edward en Marie's Edward, eig. Th. Rutten, waren reeds eerder op het bedrijf gekeurd met resp. voor Alg. voork. ben bc+ in het N.R.S. inge schreven. Totaal dus deze keuring 7-jarige stie ren ingeschreven in het N.R.S. Voor N.H. voorlopig 1 jaar goedge keurd werden: Atlas, eig. J. M. Bakker. Smal en slap en kaal in de achterhand met tengere benen. Hanna's Frans Adema, eig. Gebr. Huisman. Rank met te fijne benen en klauwtjes. Te ondiep in de voorhand en nogal overbouwd. Pytsje's Edward, eig. Th. Rutten. Hel lend kort kruis, korte dijen en matige gang. Stugge kop en over het geheel wat te kort type. Cees, eig. H. v.d. Beek Los gebouwd en wat vlezig type met matige benen. Cesar, 2, eig H. v.d. Beek. Los en te kort type met matige benen. Erg plat in de voorste ribben. Bert, eig. C. Roeper Mzn. ~Los in de voorhand en te korte dijen in wilde stand i van de horens. Gerard v.d. Witte Hoeve, eig. K. Ver meulen. Voldoend soortig, maar matig in voor- en achterhand. 2 stiertjes werden voor 1 jaar goedge keurd voor P. 3 stiertjes werden afge keurd. Over het geheel genomen gaf ons de uitslag wel iets minder voldoening dan vorig jaar. Alhoewel dat nog niet defini tief bekend gemaakt werd, geloven we niet dat één der stieren voor de Centrale I Keuring in Alkmaar op 21 april a.s. in aanmerking komt. Ondanks het nogal gure weer en de drukte op de bedrijven, was er vrij wat belangstelling voor de keuring en het K.I. station. Wie echter een mooie stieren- keuring wil meemaken, raden we aan vrijdag 21 april a.s. in Alkmaar een kijkje te gaan nemen. B. O. AAN DE PLEEGOUDERS DER AMBONNESE KINDEREN Nog enkele dagen en de vakantie van Uw Ambonnese pupil is voorbij. In Oos- terend is medegedeeld, dat de kinderen op 10 april des morgens om 9.30 uur in het gebouw voor Christelijke Belangen aanwezig dienen te zijn, om de thuisreis te aanvaarden. Voor alle pleegouders, die hun pleeg- kind in de Jeugdherberg „Panorama" hebben afgehaald, wordt eveneens ver zocht des morgens om 9.30 uur daar aan wezig te zijn. Mogen wij op uw aller medewerking rekenen? Het Ambon-comité „NATUURBESCHERMING IN DE PRAKTIJK" De Cocksdorp De heer M. Mantje houdt a.s. vrijdag, op verzoek van de Dorpscommissie, in café Nota een inte ressante lezing over „Natuurbescherming in de praktijk", met lichtbeelden. Zonder twijfel zullen de bezoekers hier enkele genoeglijke uren beleven. HEITJE KARWEITJE Morgen en overmorgen kunt U weer alle mogelijke klusjes en karweitjes door de jongens en meisjes laten opknappen. Het doel is zeer goed, maar geeft U ze het niet cadeau. Laat ze er echt iets voor doen. Dus twee dagen gonst het van nijvere jeugd op het eiland. Ondanks „Heitje Karweitje" draait de oud-papier-actie natuurlijk door. Even een tip: witte fiets- en alle moge lijke binnenbanden. Schilderend 66 no teert het voor U en de Verkenners komen het zeer snel halen. St. Jeroen-Verkenners Belangrijk voor alle welpen en ver kenners van de St. Jeroen-groep Allemaal, even, om 7 uur vanavond bij onze „Paardestal" i.v.m. Heitje Karweitje. Laatste oproep voor alle Meierblisbouwers Bij de „Paardestal" liggen nog takken. Van de week niet weggehaald, dan gaan ze naar de vuilnisbelt. BEROEPEN Den Hoorn In de vacature ds. M. L. W, Schoch, heeft de Hervormde Gemeen te Rotterdam nu een officieel beroep uit gebracht op ds. G. H. Wolfensberger, na dat er dispensatie is verleend, omdat ds. Wolfensberger nog geen 4 jaar de Herv. Gemeente Den Hoorn heeft gediend. NAAR DE BINNENLANDEN VAN NIEUW-GUINEA De Koog Donderdag verzorgde de heer Steup, op verzoek van de Oranje vereniging een ontwikkelingsavond. De vice-voorzitster, mevr. Zwan, kon maar een klein aantal bezoekers verwel komen, wat wel zeer jammer was, gezien de interessante lezing over Nieuw- Guinea. Aan de hand van prachtige dia's zijn de bezoekers met de heer Steup op ïeis gegaan naar de binnenlanden van dit grote land, nl de vallei tussen de Baliem- rivier en de Roufflaer. Deze vallei is ge heel moeras en voor dat de heer Steup, die deel uitmaakte van een expeditie, hier kwam, had nog nooit een blanke deze gebieden betreden. De inlanders leven daar nog in het stenen tijdperk, dus alles is nog zeer pri mitief. Veel voorwerpen had de heer Steup meegenomen en als men daar een stenen bijl ziet, kan men niet begrijpen hoe deze mensen met zulk gereedschap b.v. een sagopalm om kunnen krijgen en deze weer uithollen tot een boot, waar mee zij de rivieren met vele stroomver snellingen bevaren. De heer Steup kan op een prettige manier vertellen en allen hebben dan ook genoten en zeker was mevr. Zwan in haar sluitingswoord de tolk van allen toen zij de heer Steup heel hartelijk dankte. S.V. TEXEL Uitslagen 2e paasdag: 4e kl. A. KNVB: LSW-Helder 02; Hollandia T.-Vios 5—1. Adsp.: Tex. Boys-Texel 1—3. A.s. zondag: Hollandia T.-Texel; Texel 2JHRC 6. Adsp.: De Koog-Texel. Dit wordt een uiterst lastige opgaaf, Texel. Bereidt je goed voor. Zorg voor een prima conditie en voldoende concen tratie en met grote vastberadenheid. Je weet we moeten deze wedstrijd trachten te winnen. DE LANDBOUWVOORLICHTING KAN NIET BUITEN DE PRAKTIJK De „golf" van voorlichting, die in de afgelopen winter over de Texelse boeren is gerold zou ook „„buitenstaanders" tot de conclusie kunnen brengen, dat een landbouwer het niet meer redt zonder een zeer nauw contact met de landbouw- voorlichter. Nu kunt U van o.g. als land- bouwvoorlichter niet verwachten, dat ik ga vertellen, dat voorlichting maar wei nig te betekenen heeft en eigenlijk over bodig is. In alle bescheidenheid meen ik te mogen zeggen, dat de landbouwvoor lichting de laatste 25 jaar voor de Texelse boeren wel iets heeft betekend. Daarnaast weet ik heel goed, dat er op ons eiland een aantal zeer goede boeren zijn, die geen of weinig contact met de landbouwvoorlichter hebben. Het is mij ook niet onbekend, dat er heel wat be drijven zijn waar de voorlichter nog al eens komt en de bedrijfsvoering toch maar heel matig is. Het voorgaande bewijst nog eens te meer, dat vakmanschap nummer één blijft en een goede boer het zonder voor lichting een heel eind brengt, terwijl de „slechte" boer er ook met voorlichting maar weinig van maakt. Nu gaat de kop van dit artikel een heel andere kant uit. Hier wordt nl. gezegd, dat de voorlichter niet buiten de land bouwer kan. Dat hij om zijn werk goed te kunnen doen de ervaringen van de boer nodig heeft. Dat ik dit nog weer eens naar voren breng heeft z'n reden. Een paar dagen geleden had ik een zeer leerzaam gesprek met een van de Texelse boerinnen. Na een zeer waarde rende opmerking over de pennevruchten van o.g. in „De Texelaar", waarbij bleek, dat deze door haar goed werden gelezen kwam toch ook de kritiek. Deze kritiek betrof al datgene, dat in de afgelopen periode over de kwestie koeien-schapen naar voren was gebracht. Daarbij bleek wel, dat ook alles, wat door o.g. als „ver slag" van besprekingen en vergaderingen ter kennis wordt gebracht op zijn reke ning wordt gezet. Uiteraard is dit niet juist. Het punt, waar het speciaal om draai de was dit. „Denken de landbouwvoor- lichters nu werkelijk, dat als de schapen houderij zo weinig opleverde als zij voor geven, dat wij dan nog met de schapen houderij door bleven gaan?" Uit de woorden van deze boerin bleek mij, dat ze dit bijna als een belediging voelde. Haar kritiek werd gestaafd met een aantal voorbeelden, waaruit zou kunnen blijken, dat ook op schapenbedrijven nog wel „brood te verdienen" is. U zult begrijpen, dat je als oudere voorlichter na één zo'n „aanval" niet van de kaart bent. Je hebt dan ook nog wel enkele pijlen op de boog. Het resultaat was dan ook een zeer leeizaam en geani meerd gesprek, dat uitliep op een „af spraak" om nog eens meer gedocumen teerd over dit onderwerp te spreken. Intussen meen ik dat het goed is om nu al een bekentenis te doen. Ook voor het vraagstuk van de verhouding van koeien en schapen heeft de landbouwvoorlich ting wel zeer beslist de praktijk nodig. We zijn er niet door zonder meer te zeg gen: Per bunder of per koe moeten er op de bedrijven drie of vier schapen zijn. Dit moet geval voor geval worden bekeken. Het is mij verder ook gebleken, dat het practisch niet te zeggen is welk aantal schapen wat de voederbehoefte betreft gelijk staat met één melkkoe. Ook dit hangt volkomen af van de samenstelling van het bedrijf. Onlangs kwam ik op een bedrijf, waar naast 16 melkkoeien zo'n 75 schapen werden gehouden. De vee bezetting was voor Texelse omstandig heden zeer zwaar, wat ook te danken was aan de royale stikstofbemesting. Op mijn vraag aan de veehouder hoeveel melk koeien hij nog meer zou kunnen houden als er bijv. een 40 schapen verkocht zou den worden was het antwoord: „Niet één!" Op dit bedrijf met een zeer royale stikstofgift werden de schapen nl. goed deels gehouden met gras, dat de koeien niet prefereerden. Zou men de melk koeien noodzaken dit gras toch te ge bruiken, dan zou naar het oordeel van de veehouder de melkgift, die nu gemiddeld op ruim 5000 kg. per koe stond aanmer kelijk lager liggen. Wij geven de mening van deze vee houder zonder commentaar door. Maar evenals de opmerking van de Texelse boerin overtuigt het oordeel van deze boer mij er van, dat wij voor het geven van voorlichting wel zeer beslist de prak tijk nodig hebben. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1