9 roen in het harL, Jeugdhotel „De Noordzee parel Isslfcxcl Plens-Pasen Een opinie-onderzoek in Oosterend "J "-"i \S«A® •)so Winkelmeisje gevraagd 'X \t'l& VV /8'5° 99 HraSraM' TEXELSE ATERDAG 8 APRIL 1961 74e JAARGANG No. 7547 COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld d© Rooij Boek-. Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrnkkerij >a Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm VOORDRACHTAVOND MET TOB DE BORDES Op initiatief van de Ring van Herv. Vrouwengroepen afd. Texel komt de heer Tob de Bordes maandag 10 april a.s. naar ons eiland. Hij zal in de Hervormde kerk te Den Burg vier gedeelten voor dragen uit het bekende boek van ds. Ouwehand: „Het Groeiende Kruis". Degenen onder U, die Tob de Bordes reeds eerder gehoord en gezien hebben, o.a. in „Masscheroen" zullen zeker geen verstek laten gaan. De heer De Bordes is zeer begaafd en wat hij ons gaat bieden zeer zeker de moeite waard. Toegangskaarten ƒ1,zijn verkrijg baar bij de bestuursleden van de ver schillende zusterkringen en bij de ver schillende predikanten. Zie ook de adver tentie in dit blad. BEJAARDENSOCIËTEIT Voor a.s. woensdag 12 april is ons wederom iets extra's aangeboden. De muziekschool Kok wil gaarne zijn leer lingen hun repertoire ten gehore laten brengen, hetwelk zij voor een uitvoering ingestudeerd hebben. Zij komen echter eerst om 4 uur, dus er is nog ruim schoots gelegenheid voor biljart en spel. Komt U allen zo veel mogelijk om de jeugd te horen. Het bestuur. STUDIETOELAGEN Het Bestuur van de Stichting „Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds" te Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen stu die te betalen en die gedurende het cur susjaar 1961/1962 voor een studietoelage uit genoemd fonds ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te ko men, zich vóór 1 mei a.s. kunnen wenden tot voornoemd Bestuur door middel van een daartoe strekkend aanvraagformu lier,, dat te verkrijgen is op de afdeling Financiën en Onderwijs der gemeente secretarie te Den Burg. Verzoekschriften, die na 1 mei a.s. worden ingezonden, zullen niet meer in behandeling kunnen worden genomen. WOENSDAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat er woensdag 12 april a.s. geen consultatiebureu voor zuigelingen wordt gehouden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD D« Cocksdorp, tel. (02222) - 292 •(van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) OUDERAVOND NUTSKLEUTERSCHOOL Woensdag 12 april a.s. wordt in de „Woelige Hoek" een ouderavond gehou den. Er zal op deze avond geen speciaal onderwerp aan de orde worden gesteld, maar diverse punten aangaande het kind zullen in discussie worden gebracht. WELPENCOMPETITIE Vorige keer, paasmaandag, is S.V.O. weggebleven. We ontvingen daar dinsdag bericht van. Dit moest eigenlijk niet voorkomen. Liever vóórtijdig bericht, ook aan de tegenpartij. „OPGERUIMD STAAT NETJES" Onder het motto „Opgeruimd staat netjes" zal de komende jaren een actie worden gehouden om straat en plein, strand en bos, zo schoon mogelijk te hou den. Wij hebben woensdag getwijfeld aan de medewerking van de gemeente. Nor maal worden de vuilnisbakken woensdags geledigd, maar nu werden de straten van Den Burg twee dagen versierd door vuil nisemmers. Een ieder weet, dat ook het gemeente- personeel maandag vrijaf had, maar toch blijkt berichtgeving van gewijzigde op haaldiensten niet overbodig. Voor onze huishoudelijke winkel vragen wij per 1 mei a.s. een winkelmeisje Bakker's Ijzerhandel DOOPSGEZINDE GEMEENTE Dinsdag 11 april a.s. zal de Zusterkring haar jaarlijks reisje maken. Vertrek van het postkantoor om 5 uur. Wie van onze leden heeft nog ruimte vrij in de maanden juni, juli en augustus? Zij, die voor deze maanden nog geen volle bezetting hebben, verzoeken wij ons dit direct te melden, daar wij bezig zijn aan de voorbereiding van een nieuwe niet-bezettingslijst. Aan de hand van deze lijst kan de aanvrager snel nagaan waar nog mogelijkheden op Texel zijn. Aanmeldingen die vóór aanstaande maandag 10 april voor 's middags vier uur in ons bezit zijn, kunnen wij nog op de nieuwe lijst vermelden. Teneinde misverstanden te voorkomen maken wij onze leden er nogmaals op attent, dat men zich, in geval van vrije ruimte, bij iedere oproep in de krant steeds weer opnieuw moet mel- Q-0' den, opdat de lijst zo juist moge- lijk de situatie weergeeft. V.V.V.-Texel. Ze kwamen uit dorpenqehuchten en steden, Naar vrienden, familie en bollen gereden. De één in een slee van een kleine tienduizend, De ander 't gezin in een bakfiets verhuizend. Ze kwamen in bussen, die glommen als bikkels, Maar ook in vehikels vol schrammen en spikkels. Op simpele fietsen en snelle motoren En hulp-hakkepuffers van achter en voren, Maar alle tezamen met dééz' idealen: Dat tweede paasdag toch de zon wel zou stralen. Helaas heeft een ieder de plank misgeslagen, Die zaterdag nog van de zon dorst gewagen. Wél kwamen er stralen, dat was niet zo dwaas, Maar niet van de zon, van de regen helaas!!! Ze keerden terug naar de dorpen en steden, Verflenst en verwaterd, gewoon om te knéden! Als sponzen, als dweilen, verdronken als katten, Te vies om ze nog met een tang aan te vatten. Een treurige t'rugtocht van treurende mensen, Die zagen verwaterd hun zonnigste wensen. Een zondag in feite, (maar zonder de zon) Die even nat eindigde als hij begon. Huib de Rijmelaar. .-,48 MO 3 8 0 rj "RP&MHCS TERUG 2 OP REIS? HOUDT U FIT MET INGEVOERD VEE In de maand maart werd op het eiland ingevoerd: 7 koeien, 21 pinken, 29 nuka's, 1 pinkstier, 1 zeug. lp j/ a- In „De Waddeneilanden", een rapport van de Studiecommissie Waddeneilanden, ingesteld door de Provinciale Friese V.V.V., dat in september 1959 is versche nen, wordt geschreven van een toename van het vreemdelingenverkeer op Texel van 100°/o. De beddencapaciteit in hotels en pen sions, aldus het rapport, heeft een veilige uitloop van 1520 slaapplaatsen tot 2420. Diverse exploitanten hebben dit rap port goed bestudeerd. Enkele weken ge leden hebben wij reeds geschreven over de plannen van de heer Schoo, die een Garni-hotel zal laten bouwen en nu staat er boven dit artikeltje „De Noord- zeeparel". De heer J. van de Kerkhof, eigenaar van de „Waddenparel", zal zijn bedrijf uitbreiden. In een geheel nieuw gebouw zal hij volgend jaar 204 gasten meer kun nen ontvangen. In „De Waddenparel" be vinden zich 100 bedden, zodat de heer Van der Kerkhof een flink deel van die „veilige uitloop" voor zijn rekening neemt. Gezien de ligging van het gebouw is dit zeker verantwoord. Op 350 meter afstand van het bestaande gebouw zal een nieuw ontwerp van architect L. G. Lentz wofden gebouwd door de fa. Duin. 1 Mei 1962 hoopt men De Noordzee- parel" officiéél te openen. Het nieuwe pand wordt voorzien van 30 slaapkamers, waarvan een deel gelijkvloers en een deel op de eerste etage zullen komen, verdeeld in 18 zes-persoons en 12 acht-persoons. Recreatieruimte met toneelaccommodatie De recreatie- en eetzaal krijgt een oppervlakte van 200 m2. In deze ruimte is toneelaccommodatie. Het ligt in de be doeling van de eigenaar ook in de winter zijn bedrijf geopend te houden. In het buitenland is hem daar reeds naar ge vraagd. Daarom zal „De Noordzeeparel" ook van centrale verwarming worden voorzien. Deze zaal is in tweeën te split sen, zodat in het voor- en najaar een kleine groep niet in het „niet" verzinkt. Voorts is er een kantoorruimte en een personeelsvertrek. Een woonhuis zal er voorlopig niet bij worden gebouwd. Wel is er ruimte vrijgehouden voor 'n „piere- bad". De jeugd kan dan dicht bij huis ploeteren in het heerlijkeleiding?- water. Onder de bedrijfskeuken zal een grote kelder komen waar men desnoods de „koude" maaltijd kan gereedmaken. Wij hebben de heer Van der Kerkhof gevraagd waarom hij er een tweede be drijf bij laat bouwen. „Dat is alleen puur enthousiasme", was het antwoord. „Wij willen ook in het nieuwe gebouw onze speciale jeugdprijs handhaven. Er is in ons bedrijf een mogelijkheid en die willen wij benutten. De vraag naar een dergelijk onderkomen is in binnen- en buitenland groot". Op de driesprong Randweg-Schuma- kersweg zal volgend jaar een nieuw ge bouw worden geopend. Een gebouw, dat de naam zal dragen „De Noordzeeparel". Wij wensen de heer Van de Kerkhof met zijn verdere voorbereidingen veel succes. Enquêtes, die ten doel hebben de open bare mening te peilen, zijn in de 20ste eeuw niet zeldzaam. Er zijn zelfs insti tuten, die zich daar geregeld mee bezig houden, zoals het befaamde Amerikaanse Instituut van Publieke Opinie, gesticht door George H. Gallup. Toch kwamen dergelijke enquêtes ook in vroegere eeuwen voor; een die in het jaar 1678 op Texel werd gehouden betrof de wijze van grondgebruik in de „banne" van Oosterend; zij werd opgetekend en in de notariële archieven bewaard. Zoals o.a. in het werk van de heer J. A. van der Vlis over Texel (Land en volk in de loop der eeuwen; zie blz. 89 e.v.) is vermeld bestond in vroegere eeuwen op Texel het zgn. „recht van overal", waar bij iedereen, ook „de gemene man", die „geen goed en hebben" gedurende 9 maanden, (van 1 augustus tot 1 mei?) het recht had zijn vee in de „overalwey- dinge" te jagen. Slechts 3 maanden (van 1 mei tot 1 augustus?) had men uitslui tend recht op gebruik van de eigen grond. In 1678 nu werd een „omvraegh" ge daan naar de mening van de ingelanden aan het dorp Oosterend over de al of niet bestendiging van dit recht van overal. De enquête had de volgende aanhef (de letters of woorden tussen haakjes heeft de ondergetekende er ter verduidelijking tussen geplaatst): „Omvraegh gedaen bij mij Jan Toorn- heer openbare not(ari)s bij de Hove van hollandt geadmitteert ter burgh Inde eijlande Texel residerende ter presentie van de hier onder genoemde getuijgen ter requisitie en versoecke van Corn(elis) Jansz Schoen mr regerende bur- gem(eeste)r aen het dorp oosterendt be neffens de weesm(eeste)r, poldermeesters ende andere Hooghlngelanden meer van t voorsl(egde) dorp ende Jurisdictie van dien, om alle d(e) Ingelanders wette- lijcken te Insinueren ende aff te vragen hoe sij elck genegen sijn off elck burger met sijn eijgen lant jaerlijckx niet te vreden is 2 hoe sij haer stem geven van het liever op sijn eijgen te willen hebben, en dat elck sijn Landen een geheel Jaer vrij met sijn eijghen beesten magh be- weijden. Dan off sij het houden mette overal- weijdinge 4 en soo eenige haer niet open baer- lijcken met woorden, om eenighe weijnige simpele slechte redenen openbaren, off sij dan niet genegen sijn het te houden mette burge- m(eeste)r ende regenten soo Als het dien 'verstaen Versoeckende hierop van elck burger Catagoris Antwort". Er werden 153 personen ondervraagd; meestal antwoordde de hoofdbewoner, man of vrouw; soms werd de opinie van de man weergegeven dooi zijn vrouw, dochter of dienstmeid. Hieronder waren er verschillenden, die reeds een familie naam hadden als Vlamingh, Smit, Coeijman. Ceesom, Boersen, Koek, maar van de meesten werd slechts de doop naam en de doopnaam van de vader ver meld, zoals Leendert Maartensz, Isbrant Pietersz, Neel Jacobs enz. Van velen wonen de afstammelingen nog in of nabij Oosterend of elders op Texel. Onderge tekende vond 11 van zijn voorouders onder deze 153 namen. Om een goed overzicht van het resul taat van het onderzoek te krijgen is de volgende tabel gemaakt, waarbij moet worden aangetekend, dat het niet steeds gemakkelijk was om uit het antwoord wijs te worden, nl. te begrijpen, wat de ondervraagde precies wilde. De uitslag is door ons per buurt geordend. De stem mers voor „overal" en voor „het moet blijven zoals het was" kunnen voor de uitslag worden samengeteld; hetzelfde geldt voor de stemmers voor „op zijn eigen" en voor „zoals de burgemeester het maakt". „Met de grote hoop" bete kent, dat deze stemmers zich aan de zijde van de meerderheid plaatsten. '7 Voor „overal" „blijft zoals het was" „op zijn eigen" „met de burgemeester" „met de burgemeester, maar zonder kosten" „met de grote hoop" „met de grote hoop, maar niet tegen burgemeester" „neutraal" „blanco" „niet thuis" Samen Zoals men ziet was vooral de hoek „Zevenhuizen, Oost, Nieuwe Schil" aeer behoudend. De „omvraegh" eindigde aldus: „Aldus gedaen ende om gevraeght aende dorpe van oosterent met sijn on derhorige plaetsen, ende van ij der ten Ant wort becomen als bij elck naem uijtgedruckt staet ter presentie van Hen- drick barentsz de Jongh geregts bode, ende Adriaen de gier getuijge Hier toe versoght die de mintue deses beneffens mij not(ari)s voornoemt hebben onder- teckent, desen Laesten april 1678". w.g. Hendrick barentsz boode A Gier Jan Toornheer Nots Publ. l(Dat Hendrick Barentsz de Jongh on dertekende als Hendrick Barentsz Boode wijst er op, dat men in die tijd met de familienaam vreemd omsprong. Hiervan zouden verschillende voorbeelden zijn te geven. Boode wijst op zijn beroep). In het commentaar, dat bij de enquête werd vermeld stond o.a. dat kon blijken „hoedanigh de overallers haer stemmen hebben gegaert" Naar wordt aangenomen is het recht van overal spoedig daarna opgeheven, maar over de latere geschiedenis ver meldt deze enquête uiteraard niets. M. D. D. P.S. De schrijver is geen deskundige op het gebied van de wijze, waarop de grond in vroegere eeuwen op Texel werd ge bruikt. Hij vermeldt slechts, wat hij vond in en notariële akte, die aanwezig is in het Rijksarchief te Haarlem onder nr. 4825, fol. 36. Uit andere stukken bleek hem, dat de „overalweydinge" in „de Westen" omstreeks 1709 slechts duurde van eind november tot 8 weken voor mei. OVERDENKING: SCHIJN EN WERKELIJKHEID Het schijnt, alsof de schepping een mislukking geworden is. Het schijnt, alsof het leven zinloos is. We leven immers van de ene oorlog naar 3e andere? Aardbevingen, overstromin gen, cyclonen en typhonen vernietigen het leven en maken duizenden mensen ongelukkig. De schrille tegenstelling tussen de welvaart van het Westen en de bittere ellende van de onderontwikkelde gebie den schijnt niet opgeheven te kunnen wor den. En wat zijn de resultaten van 2000 jaar christendom? En hoe staat het met ons persoonlijk geestelijk leven? Wat gaat er eigenlijk van ons uit? Branden onze harten van liefde voor de Heer en Zijn Kerk? Het schijnt, alsof de Kerk lang zaam maar zeker doodbloedt. De werke lijkheid is alleen door het geloof te zien. De werkelijkheid is anders dan zij zich aan ons voordoet. Het geloof weet niet alleen van het kruis, maar ook van het geopende graf, van het nieuwe leven in de vreugde, van de Geest, die nieuw le ven blaast in muffe kerken en lauwe harten. De Heer laat zijn zaak in deze wereld niet failliet gaan. Hij heeft een plan met deze wereld Ondanks alles blijft deze wereld Zijn wereld, waarvan Hij houdt. Christus heeft zijn vijanden verslagen, maar nog niet vernietigd. Zijn werk gaat door tot de voleinding van de wereld. Hij is overwinnaar. En wij7 Staan wij aan Zijn kan^óf geloven wij het wel? Hij wil ons wakker schudden en ons enthousiast maken om burgers van Zijn rijk te wor den. Dat gaat niet in een handomdraai. Daar is heel wat strijd en gebed voor nodig. Ons dierbaar ik zal prijsgegeven moeten worden aan Hem. Slechts wan neer wij onszelf loslaten, vinden wc ons houvast in Hem En dat is de ware be vrijding. Moge dit voor ons allen tot een werke lijkheid worden. J. G. Beerthuii C r 1> w (x QJ Si a; -a v 2 1 2 1 13 3 10 25 55 1 1 14 2 5 10 4 37 18 1 10 2 2 1 13 1 1 20 1 1 1 12 14 6 6 1 6 1 3 2 13 8 6 3 66 6 16 41 7 153

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1