9 roen /iva in het harL, Vrijheid is voor geen geld te koop )ienstplicht kan worden verkort Twee en drie mei nationaal middenstandscongres op Texel Niet voor 1964 DENSDAG 12 APRIL 1961 fEXELSE 74e JAARGANG No. 7548 COURANT tgave N.V. v.h. Lanqeveld <S d© Rooii Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij jpn Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqs en zaterdaqa Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mn> Ook dit jaar zullen weer diverse Texel- jongemannen de wapenrok gaan dra- n. Of zij dit allemaal met evenveel ezier doen, is eigenlijk geen vraag, dereen weet het antwoord; „Het duurt iel te lang". Waarom moet mijn zoon lang uit het bedrijf, waarom moet hij an zijn studie af? Al is voor dat laatste og dikwijls 'n tijdelijke oplossing nage lt. Met al deze vragen kampen ook ■Ie Texelaars. En nu staat er boven dit tikeltje: Dienstplicht kan worden ver- art. Niet voor 1964. De jongens, die dus dit jaar hun plicht aan vervullen hebben nog een volledige iensttijd voor de boeg, maar wees ge- iist In Den Haag zit een gelukkig man. Het het hoofd van de afdeling personeels- ubliciteit van het Ministerie van Defen- Hij heeft reden om blij te zijn. Zijn rote militaire operatie, de actie „K.V.V." chijnt, als de tekenen niet bedriegen n wie durft daarin te geloven? een jandioos succes te worden. Deze mili- aire actie wil bij uitzondering geen land, laar harten veroveren. Van de uitslag angt af of in Nederland de weinig ge- efde dienstplicht met enige maanden worden bekort. Op een persconferentie in Den Haag is februari aan een aantal journalisten en hoeveelheid kleurige folders uitge- eikt. De eerste exemplaren van een tortvloed, die bezig is ons land te over- tromen. Die dag werd het officiële start- chot gegeven voor de wervingscampagne an militaire vrijwilligers, die de gaten, ie eventueel vroeger naar huis vertrek- ende dienstplichtigen achterlaten, moe- en opvullen. Taak vasthouden Diensttijdverkorting is een idee, dat )ns allen goed ligt. Wanneer er een paar naanden afgeknabbeld kunnen worden ran de anderhalf tot twee jaar, die edere jongen, of hij wil of niet, moet loorbrengen in 's lands wapenrok, zal ïiemand aarzelen dat buitenkansje waar nemen. De hoop op een goede kans ueeg nieuwe, ditmaal vruchtbare, grond, oen enige tijd geleden in Engeland een >elangrijke beslissing viel. Daar zou de liensttijd als een ouderwets middel wor den afgeschaft. In andere landen van de foto-gemeenschap werden verkortingen loorgezet. Nederland bleef nog achter. Dat kon moeilijk anders, want hoe zou men in ons land zo'n gewichtige stap kunnen zetten zonder niet eerst een ge wichtige commissie het voorterrein te laten verkennen? Die commissie kwam natuurlijk snel genoeg. De leden werden gerecruteerd uit de werelden van de 'akvereniging, de arbeidersbewe ging, de middenstandsbond, boerenkrin- jen en gecompleteerd met een aantal mi litaire deskundigen. Twee jaren geleden cwam het rapport van deze „Commissie Werkelijke Diensttijd Dienstplichtigen". Het lijvige boekwerk zette aanvankelijk een domper op de vreugde. Van spoedige invoering van een verkorte diensttijd wilde de Commissie Van Voorst tot Voorst, zoals zij naar haar voorzitter werd genoemd, niets weten. Gevreesd werd, dat een verkorting de taak, die Nederland in Nato-verband op de schouders moet nemen, belangrijk zou schaden. Die taak bestaat uit het instand houden van twee getrainde en parate divisies. Van die training zou niets wor den afgehaald bij een verkorting, maar wel van de parate diensttijd en wel zo veel, dat er niets meer zou overblijven. Aantrekkelijk De commissie zag wel een mogelijkheid voor een verkorting van de diensttijd, wanneer tegenover de vertrekkende mili tairen voldoende vrijwilligers stonden, die hun plaatsen wilden innemen. Voor die vrijwilligers moet de actie „K.V.V. (Kort Verband Vrijwilliger) zorgen. De wervingscampagne zal vooral worden ge voerd onderdienstplichtigen. Hun zal worden gevraagd of zij er iets voor voelen, één of meer jaren tot een maximum van vier jaren tegen goede betaling na te dienen. Een jongen, die nog niet is opgeroepen, maar zijn oproepkaart wel kan verwach ten, kan tekenen voor een zg. kort ver band, dat vier of zes jaren kan duren. Een groot voordeel voor hem is, dat hij, als hij gewoon in dienst(plicht) gaat niet meer verdient dan wat simpele kwartjes en dubbeltjes per dag, terwijl hij nu over de vier of zes jaren, het volle salaris van een beroepsmilitair ontvangt. Zijn vrij willig doorgebrachte diensttijd geldt bo vendien als vervulling van zijn dienst plicht, zodat hij bijna twee jaren cadeau krijgt. Bovendien krijgt de kort-verban- der nog een extra financieel voordeel: Als WAT VERDIENT EEN MILITAIR? Bruto salaris per maand Soldaat eerste klas: 20 jaar ƒ267,(ongehuwd) 21 jaar 287,(ongehuwd) 22 jaar ƒ358,(gehuwd) Korporaal: 20 jaar ƒ285, 21 jaar ƒ309, 22 jaar ƒ388,(gehuwd) Reserve sergeant/wachtmeester: 20 jaar ƒ350, 21 jaar 378,— 22 jaar ƒ422,(gehuwd) Reserve sergeant/wachtmeester: Reserve 2e luitenant: Bij aanvang ƒ515, 1 wedde dienstjaar ƒ549, 2 wedde dienstjaren ƒ588,(geh.) zijn contract verlopen is, ontvangt hij een premie van ongeveer 25°/o van zijn laat ste (maand)salaris over iedere maand, die hij in dienst is geweest. Als hij afzwaait als (reserve)sergeant ontvangt hij op die manier na vier jaren zo'n kleine vijf duizend gulden. Een spaarcentje dat hem, wanneer hij in de twintiger jaren aan trouwen denkt, aardig op weg helpt. Betere opleiding Bij de dienst Personeelspubliciteit van Defensie, het orgaan dat de actie leidt, staan al sinds het begin van de campagne de telefoons roodgloeiend. Een bewijs hoe de actie is ingeslagen. De eerste week kwamen zo'n vijfhonderd aanmeldingen binnen. De commissie heeft berekend, dat tienduizend vrijwilligers nodig zijn om een dienst tijdverkorting van twee maan den mogelijk te maken. Deze zou tegen 1964 kunnen worden ingevoerd. Wanneer het succes blijft aanhouden, kan deze li miet worden bereikt. Het aantrekken van vrijwilligers heeft ook voor het leger zelf een belangrijk voordeel. Op deze maniei kan men de jongens langer en vooral beter opleiden en er bovendien meer van profiteren. In een tijd van elektronische oorlogsvoe ring, waarin het militaire apparaat ge bruik maakt van steeds meer technische snufjes, is dat een belangrijke factor voor het verkrijgen van een leger, dat de toets van zelfs de scherpste kritiek kan door staan. S.V. TEXEL Uitsilagen van zondag: 4e kl. A KNVB: Helder-Vios 2—1; Watervogels-Succes 1—3; BKC-Schagen 3—1; Hollandia T.- LSW 1—2, RKAFC-Texel 0—0. Afd. N.H.: Texel 2-RHC 6 1—3. Handbal: jun. D.E.S.-Texel 73. RKAFC-Texel. Een strijd, waarin de beide achterhoeden het sterkst waren. Vooral voor de rust viel Texel keer op keer goed aan en was dikwijls sterker dan A. Na 15 min. loste Ruud een hard schot, dat via de onderkant lat in het doel sprong en weer werd weggewerkt. De A-grensrechter wees naar het mid den, scheidsrechter De Jong, die overi gens prima leidde, liet doorspelen. Nog enkele felle reacties, o.a. van Cees Groen, die door de verdediging glipte en juist naast de paal plaatste. De A.-aanvallen, vaak nog wel goed van opzet, strandden op onze verdediging, waar Harry, Bob en Rennie er goed het oog op hadden en Bertus weer in z'n prima vorm stak. In het schieten waren de gastheren met ge lukkig. Bij Texel werd te veel over rechts gespeeld. Texel probeerde nog met enkele goede schoten, maar de A.-keeper gaf niet thuis. Ook de 2e helft viel Texel het meest aan, maar slaagde er niet in te scoren. Vlak voor het einde kwam een aanval over links. Ruud schoot hard in, de keeper liet de bal even los, maar Henk startte te laat. Nog kreeg H. een mooie kans toen de keeper al was uitgelopen gaf hij (Henk) een boogballetje, stellig goed geprobeerd, maar achteruitlopend wist de doelpunt de bal juist over zijn doel te tikken. Het was wel spannend en soms aardig spel. Maar het laatste kwartier moesten we met man en macht verdedigen. Texel speelde zonder Kees Boot en Piet Roeper, waarvoor Teun en Henk invielen. Teun kreeg last van zijn rug en liet zich na de rust vervangen door Abe (die het heel goed heeft gedaan). Ook Thijs was goed op dreef en als steeds Ruud als de motor. We hebben een punt mee huistoe geno men, terwijl Watervogels, Schagen en Hollandia zonder punten bleven. Nog zo'n gekke dag niet voor Texel. Texel 2 verloor van HRC 6, maar heeft toch wel aardig gespeeld. Vooral de jon gere spelers in de voorhoede. Als het programma voor ons niet wordt gewijzigd, komt a.s. zondag Vios op be zoek. Texel 2 gaat naar Succes 3. Adsp. gaan op bezoek bij Oosterend. Handbal: VI. Vlug-Texel, jun. Texel- Olympia. BIBLIOTHEEK DE WAAL Vanavond is de laatste zitting van de Reizende Bibliotheek te De Waal. Men wordt vriendelijk verzocht alle boeken terug te bezorgen. GESLAAGD 1 De heer Martinus de Wolf te De Waal slaagde dezer dagen voor het diploma 3de I rangs stuurman G.H.V. Proficiat! VANDAAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat er woensdag 12 april (heden) geen consultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden. GESLAAGD Door de Ned. Bond van Dansleraren werd een certificaat modern dansen, brons met ster, uitgereikt aan de dames Y. Roest en G. A. Roeper te Oosterend en de heer H. J. Jaspers te Den Burg. Zilver met ster werd uitgereitk aan de heer R. Jaspers, Den Burg. KEES DROS WEDEROM NUMMER EEN Zaterdag werd Kees Dros, Eierland, voor de derde maal nummer één in de wedstrijden voor het kampioenschap van Nederland seniorenklasse bromfietsen. Dit maal nam hij deel aan een zware betrouwbaarheidsrit te Waalwijk en ver diende daar tevens een wisselbeker voor de beste prestaties van alle klassen. Kees heeft nu vier maal gereden en driemaal wist hij als nummer één de eindstreep te behalen. Er moeten nog drie ritten gereden worden Zondag gaat hij naar Maastricht, volgende week zaterdag naar Overijsel en de kampioensrit wordt waarschijnlijk in de herfst gereden. Het zijn ritten van gemiddeld 5 a 6 uur, zodat wij hier werkelijk van een goede presta tie mogen spreken. Vijftig deelnemers, uit het gehele land, verschijnen aan de start en steeds meer rijders krijgen respect voor onze jonge Texelse rijder. Blijf de groen-zwarte kleuren hoog houden, Kees! Het bestuur van dc Algemene Texelse Middenstandsvereniging heeft er wel wat voor moeten doen, maar uiteindelijk is het gelukt en zal dit jaar het nationale midden standscongres op het eiland plaats vinden. Dinsdagmiddag, 2 mei, zullen de naar schatting 200 deelnemers welkom worden geheten door de heer C. J. van der Kooi, namens de Texelse afdeling. De voorzitter van de K.N.M B., de heer P. G. van der Weele, zal op deze middag de jaarrede uitspreken. Voorts vindt op deze eerste middag een panel-discussie plaats over de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, ingeleid door de heer Mr. K. Groen, hoofd afde ling Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie van het Staatssecretariaat van Alge mene Zaken. Aan de discussie, welke staat onder leiding van dc bondsvoorzit ter, wordt deelgenomen door prof. mr. P. Borst, hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam; prof. mr. N. E. H. van Esveld, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en aan de Leidse Universiteit, lid van de Sociaal Economische Raad; drs. Hub. L. Jansen, Algemeen Secretaris van de S.E.R. en Ir. H. Vos, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. In de namiddag zullen de congressisten ontvangen worden door het gemeentebe stuur van Texel in de aula van de Jac. P. Thijssesehool te Den Burg. Ook de vrolijke noot zal tijdens het congres met ontbreken. Het Langedijker Cabaretgezelschap verzorgt een bont programma in de zaal van „De Oranje boom". De tweede dag wordt 's morgens de huishoudelijke vergadering gehouden en tijdens het afhandelen van dit deel van het programma zullen de aanwezige dames een tochtje maken over het eiland. In de namiddag zullen de heren dit voorbeeld van de dames volgen, zodat de deelnemers, die uit alle windstreken van Nederland komen, ook iets zullen zien van de ,;rijke ruimte", die Texel (nog) rijk is. WELPENCOMPETITIE SVC-SVO geen uitslag ontvangen; ZDH-Tex. Boys 02. Programma a.s. zaterdag: SVC-Tex. Boys, 3.30 uur; SVO-Texel, 3.15 uur. Is het voor SVC en SVO zo moeilijk de uitslagen tijdig in te leveren? BEGRAFENISKLEDINGFONDS Den Hoorn De samenwerking met De Cocksdorp voor het begrafeniskle- dingfonds is afgerond. Drie afgevaardig den van Den Hoorn hadden contact opge nomen met het Cocksdorper bestuur voor een eventueel samengaan met het reeds bestaande fonds van De Cocksdorp. Er moesten dan 100 inwoners van Den Hoorn P.H. Polder en de Westen lid worden om tot samenwerking te komen. Het resul taat is dat 143 personen zich hebben op gegeven. WAT WAS HET GEWICHT? Op de markt konden de boeren maan dagmorgen raden naar het gewicht en de geboortedata van twee kalveren. De leus van deze wedstrijd, uitgeschreven door de fa. Krol Co was: „Met Vimedo als loods, vaart men veilig door de mist". Het eerste kalf werd geboren 18 maart 1960 en woog 348 kg. Kalf nummer twee kwam 25 februari ter wereld en woog 353 kg. De dieren zijn het eigendom van de heer S. van Egmond. De Waal. Er kwam twee winnaars uit de bus, nl. de heren J Boersen, 't Noorden, en W. Jimmink, De Waal. Dezer dagen kregen wij van een sinds vele jaren trouwe badgast een krant toe gestuurd, waarin hij met een rode pen enkele noodkreten had neergeschreven. Vrijheid is voor geen geld te koop" was er een van. Zelfs achter op de enveloppe was zo'n kreet vermeld: „Laten allen zuinig op Texel zijn" „Nog is Texel vrij En zo stonden er nog verschil lende meer. Eerst dachten wij dat deze noodkreten waren vermeld in verband met de aanbe steding van de nieuwe haven. Maar iets anders had deze „halfwas" Texelaar ge prikkeld. De voorzitter van de E.T.I. Friesland heeft namelijk een plan en tegen dat plan sprong hij in het geweer. Wij laten hieronder het artikel, dat ge plaatst werd in het Algemeen Handels blad, volgen: Dam tussen vasteland en één van de Waddeneilanden, Maar op de eilanden voelt men er niets Het komende seizoen zal voor de Noordzee-eilanden wel geen uitzondering maken op alle na-oorlogse: ook dit jaar zal het aantal binnen- en buitenlandse toeristen weer met vele procenten toene men. De voorzieningen op de eilanden hebben geen gelijke tred kunnen houden met de snelle toeneming van het aantal gasten en men vraagt zich op het ogen blik met enige vrees af of de gevolgen van de vijfdaagse werkweek op de eilan den wel behoorlijk opgevangen kunnen worden. De huidige ontwikkeling vraagt het nemen van maatregelen, opdat de eilanden niet onder hun gasten hoe welkom die ook zijn worden bedolven. Interessant is daarom d: door de voor zitter van het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland, dr. R. Kuperus, gedane suggestie om in ieder geval één van de eilanden geheel op een grote toe- ristenstroom in te richten en het door een dam met de vaste wal te verbinden. Het nadeel zal zijn, dat het betreffende eiland zijn karakter zal verliezen. Het is ons gebleken, dat géén van de vier burge meesters van de Friese Noordzee-eilan den, er veel voor voelt, dit offer te brengen. Geen zorgen Volgens dr. Kuperus moet het bij een goede planning mogelijk zijn om b.v. op één van de eilanden door voldoende we gen naar de stranden, voldoende ver- blij fsruim te achter de duinen, goede we gen en op de juiste plaatsen aangelegde beplanting en bebossing, mogelijkheden te verschaffen voor de recreatie van dui zenden. Dr. Kuperus is echter van oordeel, dat hiervoor een vaste verbinding, met de wal noodzakelijk is. Wat de technische kant betreft: er zijn verschillende mogelijkheden denkbaar om het probleem van de water-opstu wing, %dat bij eent dam zonder meer zou ontstaan, op te lossen. Een vaste verbin ding vereist tevens aanvoerwegen. Het gaat hier, aldus dr. Kuperus, om vele miljoenen, maar het zijn miljoenen, die in de toekomst onafwendbaar zullen moeten worden uitgegeven. Het is daarom nodig, dat men nu reeds dit werk ter hand neemt. Over de rendabiliteit moet men zich geen zorgen maken: miljoenen guldens zijn nodig maar miljoenen zullen er ook van profiteren. Schiermonnikoog „Ik hoop, dat ons eiland het niet zal worden", zei burgemeester O. G. de Boer van Schiermonnikoog toen we hem vroegen of hij een damverbinding met de vaste wal een goede gedachte vond. „De bekoring van het eiland zou volkomen verloren gaan. Ik ben hier juist naar toe gegaan omdat je hier de rust kunt vin den en velen kiezen om dezelfde reden ons eiland als vakantieoord. Burgemeester De Boer gaf toe, dat een bepaalde groep middenstanders ongetwij feld van de maatregel zou profiteren. Het dagtoerisme zou belangrijk toenemen, maar daar staat tegenover, dat vele gas ten, die nu langere tijd komen, zouden wegblijven. Een praktische mogelijkheid om het plan te verwezenlijken acht de burge meester overigens wel aanwezig. Een dam van 10 kilometer lengte zou een verbin ding met de Groninger kust bij Horn- huizen mogelijk maken. Ameland Een ander eiland, waarmee tech nisch gezien een vastewalverbinding mogelijk is, is Ameland. In 1872 is er al eens een dam tussen Holwerd en Nes ge weest om de aanslibbing op het Wad te bevorderen; het onderhoud werd echter te duur en vijf jaar later werd de dam weer aan de elementen prijs gegeven. Op het ogenblik zou een dam van negen kilometer lengte een verbinding met Hol werd kunnen geven. De burgemeester van Ameland, mr. F. G. A. Huber ziet echter dezelfde bezwaren als zijn collega van Schiermonnikoog: Ameland zou een tweede Scheveningen worden als vele Noordelingen in een uurtje op hun brom fiets of per auto naar het Amelander strand zouden kunnen rijden. De middenstanders zouden er wel bij varen, maar het is de vraag omdat er vele nieuwe middenstanders bij komen of voor hen de verdiensten belangrijk zouden toenemen. De charme van het eiland zou verloren gaan" Vlieland en Terschelling Voor Vlieland en Terschelling liggen de mogelijkheden van een verbinding met de vaste wal in een verdere toekomst. Wél is er, in het kader van de Delta plannen, reeds overwogen enkele eilan den met elkaar te verbinden en, bij in poldering van de Waddenzee, ook een verbinding met de vaste wal te maken. Burgemeester A. Anker van Vlieland zegt: „We voelen hier niet veel voor een clam naar de vaste wal. Onze gasten zoe ken hier de rust en de sfeer, die ze ook in het seizoen nog kunnen vinden. Het lijkt me beter, bij de Lauwerszeepolder een recreatiegebied te maken voor Noor delingen, die meer op het dagtoerisme zijn aangewezen. De gedachte, dat men vanuit Amster dam in twee uren naar Terschelling zou kunnen rijden en dat dus uit grote delen van het land de dagjesmensen naar zijn eiland zouden stromen, lokt ook de Ter- schellinger burgemeester, de heer J. Ok- kinga, niet aan. „Het zou een revolutie betekenen", voorspelt hij. „Maar voor ons is de zaak op het ogenblik nog niet actueel en als het er al van zou komen, dan hebben we nog jaren tijd om ons er op voor te be reiden". Het is inderdaad zo, dat wanneer bin nen afzienbare tijd het denkbeeld van dr. Kuperus verwezenlijkt zou worden, de keus of op Ameland óf op Schier monnikoog zou moeten vallen. WIE MAAKT DE ƒ1000,— VOL? De in Den Burg gehouden collecte t.b.v. het uniformfonds van het Kon. Texels Fanfarecorps, heeft 986,95 opgebract. Degenen, die niet thuis waren, kunnen hun bijdragen storten op de rekening bij de Boerenleenbank. Wie maakt de ƒ1000,vol? TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 10 april 1961: 9 koeien 750—1000; 3 vette kalveren 250—400; 24 biggen 60—75; 107 nuchtere kalveren 3550 en 7090. Z.D.H.-NIEUWS Het eerste kwam met een 30 over winning terug uit Oudesluis, terwijl het tweede met 21 thuis de baas bleef over HRC 7. De adspiranten deelden de pun ten (1—1) met de Boys adsp. Zondag het eerste thuis tegen Petten 2. Het tweede is vrij. De adspiranten gaan naar De Koog.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1