vanaf f 1230,- prijsverlaging Cacao Caransac Fruitcocktail Repen Nootmuskaat nu 70 streeko ikkelmg Houdt het gras de gaten VESPA IN PRIJS VERLAAGD in Meeu wen vlucht De Cocksdorp is een pracht winkelpand rijker HOOGOVENS IJ MUIDEN leerling-hoofdsmelters DROS' Motoren en Bromfietshandel la nü 188 76 69 28 56 22 92 36 42 16 60 24 39 16 56 22 72 28 72 28 315 126 35 42 59 59 Winkelmeisje gevraagd de blad TEXELSE COURANT WOENSDAG 12 APRIL 1961 van -tark m imili ed huu 'OOt' ori Roe De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt mede in verband met het te zijner tijd in bedrijf stellen van haar vijfde hoogoven Sollicitaties (schriftelijk) aan Hoogovens-IJmuiden, Personeelszaken, gebouw Buitenhof, met vermelding van naam, geb. plaats, geb datum en volledig adres. die, naast een opleiding in de praktijk een theo retische scholing zullen ontvangen. De gehele opleiding zal, met inbegrip van een cursus van 6 maanden op de bedrijfsschool, ca. 3 jaar duren. Bij gebleken geschiktheid zal bevordering volgen tot adjunct hoofdsmelter. Uit deze groep zullen in de toekomst de hoofdsmelters worden gekozen. Het werk wordt in ploegendienst verricht. Het aanvangsloon van een leerling-hoofdsmelter bedraagt ca. 113.- bruto per week (exclusief huurbljslag). Vereisten volledig lager onderwijs en een op L.T.S.-niveau genoten opleiding, alsmede het vermogen om leiding te geven. Leeftijd: niet ouder dan 35 jaar. Voor gehuw den die op een te grote afstand van het bedrijf wonen om da gelijks heen en weerkom?een woning beschikbaar Gedurende de wachttijd op de woning worden de reiskosten voor het wekelijks gezinsbezoek vergoed. Ixcellentie! Eierland telefoon 233 Ie klas service sinds 1920 >9 it 22 „Bonk u wel" minister von Rooy voor de hogere lonen, mnor wli blijven verstandig en bleven sparen! Sparen bij De Spar b,|VOorbeeld Deie week zijn er een nieuwe serie aanbiedingen met 20% korting in de vorm van gratis Spanegels! geldig van 13-20 opril pak|e 100 grom fill fles nu •1 blik per sfuk DU 10% '-10% 10% -10% busje 25 grom Nieuwe aanbiedingen mei dubbel zegeis, helemaal gratis! 10% -..Wv. om POEDERKOFFIE busje of potje èn zegels gratlsl APPELMOES literblik ön zegels gratisl SIAMRIJST pak 500 gram èn zegels gratlsl KOFFIEMELK hotelkwallteit èn zegels gratlsl 2 pakjes PUDDING zonder |uiker èn zegels gratisl 2 pakjes PUDDING met suiker èn zegels gratlsl BISKWIE 250 gram èn zogels gratlsl ONTBIJTKOEK groot èn zegels gratlsl ONTBIJTKOEK reuze èn zegels gratlsl MUSKETFLIKKEN 150 gram èn zegels gratisl SAMOS zoete wijn, fles èn zegels gratisl LEVERKAAS 100 gram van 40 voor SNIJWORST extra 100 gram slechts 10% 10% Vruchtenschijfjes zacht fruit 1 Choc, advocaat stamr netjes 200 gror cl èn Sporzegelt 200 gram t èn Sparzcgels Het zal geen aanleiding tot verschil van mening geven als we zeggen, dat het grasland er op het moment over het al gemeen zeer goed voor staat. Een enorm verschil met het voorjaar I960, toen op zeer vele percelen de sporen van de droge zomer 1959 nog duidelijk aanwezig waren. Vooral op de bedrijven, waar vroeg stikstof gestrooid is en dit zijn er heel wat is het op het moment een lust om het grasland te bekijken. Al in de week van 3-8 april konden op enkele bedrij ven de melkkoeien overdag de stal uit gestuurd worden. En dit niet, omdat voederschaarste hiertoe dwong, maar om dat er ruim voldoende gras aanwezig was. Het laat zich dan ook aanzien, dat er dit jaar weer op meer bedrijven het systeem om de koeien de eerste tijd overdag bui ten te laten en 's nachts weer op te stal len gevolgd zal worden. We kunnen dit alleen maar toejuichen. Op deze wijze wordt een zeer goede overgang verkre gen van stal naar weide, het stelt de boer in staat de krachtvoederkopen zo spoedig mogelijk te staken enhet spaart gras. Uit het voorgaande blijkt al, dat niet op alle bedrijven de stikstof vroeg is ge strooid. We moeten zelfs constateren, dat er op dit moment nog heel wat percelen duidelijk stikstofhonger hebben. Hoewel het wel zeker is, dat de gebruikers van deze percelen ook dit jaar het gunstige moment weer voorbij hebben laten gaan, menen we er toch goed aan te doen aan deze veehouders het advies te geven nu geen dag langer meer te wachten met het geven van stikstof. Door het te laat strooien bent U al een gedeelte van Uw opbrengst kwijt, maar verder uitstel geeft nog meer schade. Verder menen we, dat nog niet alle veehouders, die vroeg stikstof hebben ge strooid het nu verder wel kunnen af wachten. De eerste gift, die in veel ge vallen begin maart werd gestrooid va- riëerde op diverse bedrijven van 200 - 300 kg. kalkammonsalpeter per ha. Ook bij de veehouders, die mengmeststoffen hebben gebruikt, was de hoeveelheid zui vere stikstof vaak niet groter dan 45 - 60 kg. per ha Dit is voldoende om het land .wakker" te krijgen en deze perce len laten zich op het moment goed be kijken. We zijn er daarmee echter niet! Als we dit zeggen denken we vooral aan de percelen, die bestemd worden voor het winnen van wintervoeder en zeer speciaal aan die percelen, die we vroeg willen kuilen. In dit geval zijn de zojuist genoemde hoeveelheden beslist onvol doende. Op schrale grond zullen we op percelen, die bestemd zijn voor het win nen van kuilgras tot 100 kg. zuivere stikstof per ha. moeten gaan, op wat be tere percelen in ieder geval wel tot 80 kg. zuivere stikstof per bunder. Ook voor grasland bestemd voor de hooiwinning moet de hoeveelheid stokstof wel in de buuri van 80 kg. per ha. liggen. Deze aanvullende giften moeten op dit moment voor de kuilpercelen al gegeven zijn of onmiddellijk worden gegeven, ter wijl dit ook voor de te hooien percelen hoog tijd wordt. Laat hier geen gras over groeien! Het is verder zeer belangrijk eens na te gaan welke oppervlakte grasland U er uit kuntknijpen" voor de vroege voeder winning. U kunt daarin rustig wat opti mistisch te werk gaan. De grasgroei in het begin van het seizoen valt bij een goed stikstof gebruik altijd mee. Nog al te vaak zien de veehouders met dit waar devolle voorjaarsgras omspringen op een wijze niet niet past bij d_> hoogwaardig heid van dit materiaal. Om enigszins een richtlijn te hebben kunt U aannemen, dat in het begin van de weideperiode per dag en per stuks grootvee een oppervlakte van 1 are nodig is. Bedraagt dit aantal 15 stuks, dan is voor de eerste maand van de weide- periode plm. 4V2 ha. weiland nodig. Wordt er vroeg gras gekuild, dan kunnen de dieren na deze eerste maand al weer spoedig op de vroeg gemaaide percelen worden toegelaten. Zoals reeds gezegd kunt U bij de methode van het overdag weiden en 's nachts opstallen gras sparen en op deze manier is de genoemde op pervlakte van 1 are per koe en per dag zeer aan de ruime kant. Nogmaals, houdt het gras in de gaten en zet er alles op om vroeg en goed win tervoeder „binnen" te krijgen! C. v. Gr Op 3 maart 1961 is op een aantal per celen grasland stikstof gestrooid, terwijl 28 maart 1961 een tweede gift volgde. In totaal werd 80 - 120 kg. zuivere stik stof per ha. gegeven Dit is gebeurd bij de volgende veehouders: P Brans, Oost 116, Oosterend, S. Kikkert, Oosterenderweg O 3, Oosterend; C. J. Veeger, Den Hoorn H 81; W Bakker, Westerheem; W. Commandeur, no. 8, Den Hoorn; M. Witte, no. 105, Den Hoorn. Op deze percelen is een bord aange bracht, terwijl bij enkele hiervan nadere gegevens verstrekt worden over de be mesting. Ook diverse veehouders strooien vroeg en voldoende stikstof. Dit betekent meer melk, meer ruwvoeder, minder kosten en meer winst.. Nadere berichten volgen. B. Voor onze huishoudelijke winkel vragen wij per 1 mei a.s. een winkelmeisje Bakker's ijzerhandel AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 12 april Den Burg, „Texel", comp. bridgedrive. Donderdag 13 april Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub. Vrijdag 14 april Den Burg, Texel, Jaarvergadering Texel se Museumvereniging. Zaterdag 15 april De Koog, De Toekomst, zanguitvoering „Advendo". De Cocksdorp, De Hoop, Toneeluitvoering SVC met „Listen om Jolanda". Oösterend, „Het Centrum", ds. J. H. Grolle spreekt over „Israël". FEESTAVOND S.V.C. Zaterdag a.s. geeft S.V. Cocksdorp haar jaarlijkse feestavond in Hotel „De Hoop". Onze toneelgroep brengt het blijspel „Listen om Jolanda" en tot besluit is er een gezellig bal. De entreeprijs is zo laag mogelijk ge steld n.l. ƒ1,p.p. en er zal een verlo ting worden gehouden om de kosten van deze avond te bestrijden. Er zijn bij onze leden wel eens stem men opgegaan voor gratis entree voor onze feestavond, maar het bestuur heeft gemeend, dat dit niet mogelijk is. SVC beschikt momenteel wel over een behoor lijke reserve, maar deze reserve is tot stand gekomen, doordat wij steeds een financieel beroep op onze vrij kleine ge meenschap moesten doen (en niet tever geefs) om onze sportvereniging in leven te houden. Daarom heeft het bestuur be sloten een zo laag mogelijke entree te vragen, zodat we onze reserves voor deze avond niet behoeven aan te spreken, maar kunnen bewaren voor het in stand houden en uitbreiden van onze vereni ging, want de onkosten van vervoer van onze voetbalafdeling en verdere plannen van het bestuur zullen weer de verdere stijging te zien geven. P.S. Wil ieder lid of donateur een kleinig heidje meebrengen voor de verloting. Het bestuur van SVC dankt U bij voorbaat W. Er jaagt een wilde meeuwenvlucht Tegen de grauwe voorjaarslucht. Krijsend stuwen ze vooruit, Leven zo hun driften uit, Tot ik hen zie als kleine stippen De grauv/e wolken binnenglippen. Maar ik hoor nog hun gekrijs, Hauw van toon en zonder wijs. T. Kikkert-Bruin „De Mient". Z AKENNIEU WS Aan het begin van De Cocksdorp, net even achter de Molenlaan, heeft de fami lie Visman alweer diverse jaren geploe terd in een klein onooglijk, ongerieflijk winkeltje. Als je in zo'n klein zaakje één bepaald artikel verkoopt, zou het nog gaan, maar de zaak van de heer Visman is zo uitgebreid, dat hij de artikelen met geen mogelijkheid kon onderbrengen in een ruimte van 16 m2. Als de klanten dan ook de winkel nog komen binnenrollen, omdat ze vergeten naar de stoep te kijken, zint het je helemaal niet meer, en wordt het duur aan verband en asperine. Het was de heer C. J. van der. Kooi die, namens de Middenstandsvereniging, de heer en mevrouw Visman complimen teerde tijdens een gezellig onderonsje in de prille ochtenduren van zaterdag 8 april j.l. Wij kwamen meer te horen tijdens dat onderonsje daar in De Cocksdorp. Want wij hebben nog nimmer kunnen schrijven, dat een hoofd van een school met eigen handen een pracht van een toonbank maakt, die werkelijk een lust is in het interieur. Ook dokter Siebinga heeft „als buurman" nog even meegehol pen de zaak op tijd gereed te krijgen, want als de vaklui weg zijn, komt het werk voor de eigenaar. Maar vele han den hebben daar licht werk gemaakt en hier spreekt nog de goede geest die er heerst achter de Rogsloot. Aannemersbedrijf fa. H. Daalder heeft er een pracht nieuw gebouw neergezet, dat aan de eisen des tijds voldoet. De heer Visman beschikt nu over een winkel ruimte van 48 m2. Een zeer groot ver schil met de vorige „zaak". Het is een vierkant geheel zonder drempel en ook de etalages zijn ruim en overzichtelijk. De verlichting is enorm, want buurman De Waard kan 's avonds zonder zijn eigen knopje om te draaien de krant lezen, wat natuurlijk een strop is voor de T.E.M., maar daar geeft men in het hoge noorden niet zoveel om. De fa. K. Boon Zn. van het andere puntje van het eiland heeft de vloerbe dekking verzorgd Het kompas, dat in de vloer is ingelegd heeft een dubbele be tekenis. Men kan zich oriënteren waar men op het eiland vertoeft, maar ook zal menigeen straks vragen wie dit kunst werk heeft gemaakt. Frisse strepen vloer bedekking „doen" het. De heer Visman heeft zelf het schilder werk verzorgd. Nu kan hij des te beter zijn klanten diverse verfsoorten aanprij zen. Als we al de artikelen zouden moe ten vermelden, die in de zaak aanwezig zijn, dan hadden we nog wel een kolom metje nodig. Enkele willen we noemen: tegen de glazen achterwand de verfwa ren, wasteilen en direct daarbij Tornado- artikelen. Kop en schotels te kust en te keur, plastic emmers en speelgoed, sou venirs, glas- cn aardewerk, Sola artike len, klompen, laarzen, alles is te vinden in deze nieuwe zaak. Een nieuw artikel is de schoen. De be woners van De Cocksdorp kunnen nu in eigen dorp even een paar kinderschoenen halen of gymschoenen. Ook de badgasten zullen van deze service zeker gebruik maken. Het materiaal voor de winkelbetimme ring heeft Bakker's Ijzerhandel ver zorgd en de stellages zijn ruim en over zichtelijk. Wij wensen de heer Visman in zijn nieuwe pand, waarin vele bloemstukken een plaatsje moesten vinden, veel succes. geeft u elke prijsverlaging door! LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 61. In grote drommen stroomde het volk het stadje uit in de richting van Meeu wenoord op aanwijzingen van Eduard, die met Jonas voorop holde. „Ik snap Lappie niet", hijgde Jonas, „ik dacht, dat het zo'n pienter ventje was.Eduard schudde het hoofd. „Daar kom je wel achter, Jonas, hoe pienter Lappie is". Toen begreep Jonas er helemaal niets meer van. Ondertussen liep Lappie zuchtend, met het beeldje onder zijn arm, op de stille landweg. „Het is hier wel lekker rustig", mompelde hij. „Heerlijk weer eens alleen te zijn met de vogels en de natuur...." Maar dat zou Lappie niet lang meer zijn. Plotseling werd hij opgeschrikt door roe pen en schreeuwen achter hem. Hij keek verbaasd om en bleef ontzet staan

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 3