RALSTON Motorisatie van de Texelse landbouw Eén week modekoningin RUIMTiVr «F Zet de borden maar op tafe, Eischaal-egaal! SHELL: VxW BUTAGAS PAINT UP muaryer' 'ii li y.x! U ziet géén verschil tussen de éne en de andere vierkante centimeter. Zó prachtig gelijkmatig, zónder glimvlekken zelfs op ongelijk zuigende ondergrond! zonder „koppen", zonder strepen, droogt de nieuwe, prachtige, matte voor muren en behang Zonder enige voorbewerking schildert U met dezelfde verf op behang, kalkmuren, waterverf, olieverf, hardboard, zachtboard, betonemail. X'.X - Lekkage-kringen verdwijnen. Spijkerkoppen roesten niet door. Uw wand blijft zó mooi van kleur, dat U zelfs schilderijen kunt verhangen, want RALSTON RUIM- TEVERF verschiet niet! Schoonhouden is geen kunst meer: vuile kinderhanden wast U éven gemakkelijk schoon weg als bij uw geral- stonneerde deur. Nóch water, nóch zeep, nóch enig schuurmiddel tast dc verflaag aan. BIJ IEDERE BUS EEN SCHONE Knoei nu niet langer met de kwast. De gloednieuwe PICCOIO-ROL- LER heeft een uiterst handig for maat en een verwisselbare rol. Voor 38 cl koopt U bij de Ralston- dealer een PICCOLO-rolhouder en bij Iedere bus RALSTON paint-up RUIMTEVERF krijgt U een schone, NIEUWE WISSELROL CADEAU! De roihouder koopt U één keer. De rollen laat U opdrogen en gooit U weg. Geen geknoei meer. Geen vuile vingers. Uw schone rol ligt gratis klaar! ïn het door het Gewestelijk Arbeids bureau Den Helder samengesteld over zicht, getiteld: „Gegevens betreffende de werkgelegenheid en de werkeloosheid ge durende 1960" komt een passage voor welke hier nadere aandacht verdient. „Het achterblijven van de werkgele genheid bij de omvang van de beroeps bevolking op het eiland Texel, zal over enkele jaren reden tot bezorgdheid geven. Wanneer de ruilverkaveling haar beslag krijgt, hetgeen op de landbouwbedrijven tot arbeidbesparende maatregelen zal leiden en in de landbouw de mechanise ring en rationalisering ook verder veld zullen winnen, zal zich een structureel overschot aan mannelijke arbeidskrach ten voordoen, dat bij het ontbreken van voldoende andere plaatselijke werk gelegenheid alleen door migratie zal kunnen worden opgeheven" Over de mechanisering, welke met an dere factoren tot een ontstaan van een structureel overschot aan arbeidskrach ten leidt, zullen hier enige nadere gege vens vermeld worden. Vooraf moge hier ter verduidelijking opgemerkt worden, dat sprake is van structuurwerkloosheid, indien er een zodanige verandering in de onderlinge sterkteverhouding van de be staansmiddelen is gekomen, dat daardoor een deel van de bevolking blijvend van werk verstoken blijft. Blijkens de landbouwtelling van 1958, welke op dit punt de laatste gegevens verschaft, bedroeg op Texel het aantal landbouwtrekkers 253, waarvan er 203 in eigendom waren van 165 bedrijven, 10 in eigendom van combinaties, 2 in eigendom van coöperaties en 38 in eigendom van loonbedrijven. In 1950 bedroeg het aan tal landbouwtrekkers nog 137, in 1955 nog 196. In onderstaand overzicht volgen verge lijkende cijfers over de exploitatievorm van enkele gemeenten: Gemeenten (2); Totaal aantal trekkers (2); Percentage trekkers in eigendom van: resp. landbouwbedrijven (3), combinaties (4), coöperaties (5), loonbdrijven (6): 1 2 3 4 5 6 Texel 253 80.2 4.0 0.8 15.0 Anna Pau- lowna 275 87.6 2.5 1.5 8.4 Wieringer- waard 40 92.5 2.5 5.0 Wieringer- meer 802 91.3 1.6 0.7 6.4 Wieringen 57 85.9 1.8 12.3 Zijpe 92 84.8 2.2 6.5 6.5 Naar verhouding is het aantal trekkers in exploitatie bij loonbedrijven op Texel vrij groot. In de andere .gemeenten met uitzondering van Wieringen is het aandeel van de loonbedrijven aanmerke lijk minder. Ook het in combinatie ex ploiteren van trekkers komt op Texel vrij veel voor. Voor de bedrijven, die zelf één of meer trekkers hebben kan het volgende over zicht per gemeente gegeven worden: Gemeenten (1); resp.: Gem. bedrijfsgroot- te (ha) (2); aantal trekkers per bedrijf (3); aantal ha. per trekker (4); aantal p.k. per ha. (5): Texel 28.3 1.2 23.0 1.0 Anna Paulowna 17.3 1.4 12.3 1.8 Wieringerwaard 26.6 1.2 23 0 1.2 Wieringermeer 33.6 1.7 20.2 1.3 Wieringen 20.1 1.1 18.9 1.5 Zijpe 17.7 1.1 16.5 1.3 Van de hier beschouwde gemeenten is dus de motorisatie het verst voortge schreden in Anna Paulowna en Zijpe. In de gemeenten met een aanmerkelijk gro tere gemiddelde bedrijfsgrootte, zoals in Texel en Wieringermeer, was de motori- FEUILLETON 15. Als uitgelaten kinderen waren ze in het grote hotel te Amsterdam aangeko men. Monsieur Bernhard had hen ver welkomd en Nancy kreeg de indruk, dat hij wat onzeker van haar naar Hans had gekeken, alsof hij een nadere verklaring verwachtte. Gelukkig merkte Hans niets en misschien was het alleen maar haar onrustig geweten. Het zou denkbaar zijn, dat monsieur Bernhard de beroepsinko pers en koopsters kende van de bezoeken in Parijs. Gelukkig was het al een hele drukte van gaande en komende mensen en monsieur Bernhard was al weer in gesprek met de volgende bezoekers. Van verschillende kanten hoorden zij opmer kingen over de overvolle middagshow, maar zij kregen nu een royale zitplaats en Nancy voelde zich, met Hans naast haar, als een koninginnetje. Met snelle blik had ze ziéh overtuigd, dat haar toi letje zich aardig aanpaste bij de kleding van de overige bezoeksters, meer nog, hier en daar werd er gefluisterd en naar haar gekeken en ze meende waarderende bewondering in de ogen te zien, die op haar waren gevestigd. Deemoedig bedacht ze, dat dit aan de kunstzinnigheid en vak kennis van mademoiselle was te danken en ze had echt het idee, dat door het to nen van deze creatie zoveel aandacht naar mademoiselle zou uitgaan, dat daar door alleen haar komst hier gerechtvaar digd was. Haar zelfvertrouwen ging met sprongen omhoog en met gretige blikken nam ze de omgeving in zich op. De aan kleding van de niet zo heel grote zaal was enigszins aangepast aan de te geven show. Ook hier de in Franse stijl vergul de stoeltjes en op enkele plaatsen een an tiek meubelstuk of pompeuse vaas. Veel bloemen en planten gaven het geheel iets feestelijks. Ergens op de achtergrond klonk wat zachte muziek. Vlakbij hoorde zij twee mannequins op gewonden met elkaar in het iFrans bab belen. Och heden, was haar nieuwe schrik, als er maar niet teveel Frans werd gesproken. Het enkele Franse woord, dat ze zich in verloren ogenblikken had eigen gemaakt mocht geen naam hebben. Veel verder als oui en non zou ze zich niet dur ven uiten. Monsieur Bernhard had zijn welkomswoord ook al met veel Franse woorden doorspekt. Daarover had ze zich niet verwonderd. Tenslotte was dit hele geval een Parijse aangelegenheid en tot nu toe was mode en Frankrijk één begrip. Monsieur Bernhard zou geen woord Frans van haar verlangen, maar toch zocht ze koortsachtig naar een uitvlucht, voor het geval ze in de Franse taal zou worden aangesproken en er geen jota van zou begrijpen. Was hoofdpijn voldoende of vermoeidheid? Een ander geldig excuus wist ze niet te bedenken, dus hoopte ze maar weer op haar gelukkige gesternte, dat haar al de hindernissen tot nu toe had laten overwinnen. Wat drommel, waar was het ook eigenlijk goed voor, zo midden in Nederland. Hun eigen taal was toch mooi genoeg en ieder, die in Neder land kwam om geld te verdienen, die moest hun taal dan maar leren. Haar on rust was niet helemaal ten onrechte ge weest. Toen de show op gang was ge komen en zij werkelijk in vuur en vlam raakte voor de mooie modellen, welke werden getoond, had Hans haar enige ke ren in vragende vorm iets in de Franse taal toegevoegd. Misschien moest hij het zo doorgeven van monsieur Bernhard, die aan de andere zijde van hem zat. Blijk baar wilde hij weten of zij het mooi vond of iets dergelijks en geestdiiftig had ze ja geknikt en oui gezegd. De show was dan ook werkelijk buiten gewoon en overtrof zichzelf. Nancy wist niet dat haar geestdrift de mannequins nieuwe moed gaf en hen de moeheid van de reis en het optreden van de middag show deed vergeten. Heel gul en spon taan applaudiseerde zij voor bijna elk model, dat naar voren kwam en dat werkte aanstekelijk op de andere kijk- lustigen. Monsieur Bernhard raakte hele maal ontspannen en straalde naar alle kanten. Er kwam een opgewekte sfeer in de zaal, terwijl anders een dergelijk se lect, doch gemengd gezelschap moeilijk uit de plooi kwam. De show was dit alles zeker waard. Dromen werden werkelijkheid en bij dit mode-evenement tekende zich tevens een grote vakmanschap af. De nieuwste snuf jes van de Franse haute couture kwamen naar voren. Jeugdige vlotte modellen werden afgewisseld door elegante mo dieuze creaties, terwijl ook dikwijls de fantasie vrij spel had. Er waren mantels van het edelste materiaal, waardoor de gereffineerde coupe bijzonder tot zijn recht kwam. Het was wonderlijk hoe men vele japonnen in het geklede genre bracht en het slank afkledende silhouet toch behouden bleef. Flatteus en voornaam waren de mantelcostuums. Charmant de cocktailtoiletjes. Kortom, de show was voor alle aanwezige dames een lust voor de ogen en ook de heren konden zich moeilijk, bij het zien van de elegante en mooie mannequins, over verveling be klagen. De verslaggevers van de grote bladen en tijdschriften zaten ijverig noti ties te maken. Enkele malen was hun aandacht al gevallen op Nancy, die zo intens genoot van het gebodene. Fluiste rend werden informaties ingewonnen en vlogen de inlichtingen langs de rijen. Ze had geen besef van de lichte deining, wel ke zij veroorzaakte en volgde met schit- terogen de mannequins, die op het ver hoogde stervormige podium hun gerou tineerde pasjes maakten. Hans had al veelbetekenende blikken met monsieur Bernhard gewisseld. Het deed hem plezier, dat tenslotte zijn op dracht zo goed was gelukt. Aanvankelijk had hij het te kwaad gekregen met zijn persoonlijke gevoelens en een voortijdig einde willen maken aan de taak welke hem nog restte, namelijk mademoiselle Henriëtte naar de show te begeleiden. De vorige dag had hij zich voorgenomen om haar op te bellen en te zeggen, dat hij tot zijn spijt verhinderd was. Maar de moed ontbrak hem. Een hele avond van haar gezelschap te genieten, haar lieve stem metje te horen en haar parelende lach, was hem alles waard. Daarna zou hij zijn verlangen naar haar heel diep begraven. Zo, aan hetzelfde tafeltje gezeten, kon hij zijn blikken niet van haar afhouden. Wat satie naar verhouding minder ver vo geschreden. Tot slot volgen hier nog enige cij omtrent het aantal in 1958 in gebi zijnde melkmachines. Voor Texel bedi het aantal installaties en apparaten 35, voor Wieringen 53 en 82, voor Wie germeer 35 en 55, voor Anna Paula 15 en 26, voor Wieringerwaard 14 ei en voor Zijpe 116 en 203. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 11 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 1 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagei Van Texel: 7.40 11.00 16.00 II VanDenHelder: 9.15 12.10 17.15 zag ze er toch verrukkelijk uit en wal kinderlijk opgetogen over de show. was geen wonder dat ze zo'n verwarrel indruk op hem maakte. Op het eerste zicht zo'n geraffineerd dametje, kostb en elegant gekleed, maar bij nadere k nismaking blikte je in zulke ontwapec onschuldige ogen, dat je hart warm we en je alles om je heen vergat. Er waren momenten, dat de show hem in de ban hield gevangen. Hier we nu het resultaat getoond van maande lange arbeid, waarbij het werk van h ook zijdelings was betrokken. Een pra; tig samenspel was het geweest van ze uiteenlopende taken. Een soort comp sitie, waarvan de eerste tonen in Par het levenslicht zagen en de shows machtige slotaccoorden vormden, couturier Maxcel kwamen de creati monsieur Bernhard zorgde voor de zai lijke ideeën en hij, Hans, moest zorg* dat de organisatie voor elke buil Frankrijk te houden show in ieder det klopte. Daar was heel wat corresponde tie voor nodig en enkele keren had hij ook een buitenlandse reis voor moei maken. Als later alles dan perfect v liep, dan gaf dat een grote voldoenu Tot nu toe had men in Parijs het klei: Nederland niet de moeite waard gead er een show te organiseren. Doch bloed kruipt waar het niet gaan kan, ze een spreekwoord en langzaam maar zek had monsieur Bernhard hen weten overtuigen, dat Nederland heel wel me telde. Vooral, toen ook Italië connecb in Nederland aanknoopte, kreeg n* haast en was plotseling geen collectie mooi, om naar Nederland te sturen, mocht dus met recht dubbel trots zij als Nederlander en als medewerker. (Wordt vervolgd) Daar kom ik al met een heerlijk soepje. Tjonge, wat gaat dat fijn met „SHELL BUTAGAS". Zo'n modern gas komfoor is toch een hele vooruitgang. Een grote vlam, of een klein pitje... je draalt maar aan het knopje. En de keuken, de pannen... alles blijft kraakhelder. „SHELL BUTAGAS" is bovendien zo zui nig: je doet w-e-k-e-n met een fles! „SHELL BUTAGAS" ook voor verwarmen, verlichten, strijken en koelen. En natuurlijk voor een geiser. Altijd warm water in een handomdraai, ook voor een douche Bovendien kunt u tegenwoordig zo'n moderne geiser heel getnakkelijk huren Vraag inlichtingen aan de depothoudi HoofddepöthouderBakker's Ijzerhandel Voor Oudeschild Witvliet en Westerla Voor OosterendS. Rentenaar

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4