Uitbreiding - Onteigenen Eén week modekoningin Moeder ^SSSSi TBABYDERM SS"'S ken itte aal ekui sd joe Ispo len lan ita a n ƒ1 >r ƒ1 r JAjilco BARKER'S IJZERHANDEL es licht uw Dinsdagavond sprak in hotel „De Lin- leboom-Texel" de heer W. J. van Karn en over het onderwerp: „Uitbreidings- >lan - Onteigening". Enkele Texelaars ïadden deze deskundige gevraagd naar !anleiding van het uitbreidingsplan van gemeente Texel. Diverse bewoners de m uilen grond moeten afstaan aan de ge- C°H( ;emeente om het uitbreidingsplan moge- ijk te maken. 2424 I I weer iO -Wille a' 98 lan 4 tel. 2 mdag :en ken i 1,98 2,98 manl noei alles or Drijs riks, De heer Van Kampen is afkomstig uit /oorburg en zijn eigen bedrijf is twee- naai onteigend. Hij haalde diverse voor belden aan van onteigening. dorp De belangstelling voor deze lezing was rfroot. Wethouder Roeper, de heer Beem- lerhou iterboer en raadslid Westdorp waren aanwezig, zodat ook de ambtenaren van de gemeente hebben gehoord, wat er alzo n deze materie te doen is. Ieder geval van onteigening is anders. Elk stukje grond heeft een eigen waarde. En daar- .m is het moeilijk om te spreken in het algemeen. De gemeente, die onteigent, aldus de heer Van Kampen, moet begrip ?n He hebben en geheel in de huid van een eigenaar kruipen, om te weten wat het ?eggen wil onteigend te worden. rlagi nfiets aagd lan 214 Op Texel mag men nog niet spreken van onteigening, zo vervolgde de heer Van Kampen. Eerst moet getracht wor den een compromis te bereiken tussen de gene, die de grond heeft en die de grond wil hebben. Het woord onteigenen is niet geheel juist, beter is de naam „schade loosstelling". En de gemeente, die ont eigent moet die schadeloosstelling zo ruim mogelijk maken. Onteigenen is noodzakelijk, want er moet uitgebreid worden en daar moet de gehele bevolking aan medewerken. Dat is een ieders belang. Maar enkele zijn er de dupe van, daarom zijn de moeilijkheden niet gering. Hierna behandelde spreker de gang van zaken. Hij begon bij het uitbreidings- |plan, dat door de gemeente ter inzage wordt gelegd. Iedere bewoner kan zien wat er gaat gebeuren. Bezwaarschriften kunnen worden ingediend maar dan komt het. Vele gemeenten doen het zo, aldus de heer Van Kampen, dat iedere belang hebbende een gesprek heeft met de des kundige van de gemeente en dan is er van onteigening nog geen sprake. De grondeigenaar wordt duidelijk gemaakt, dat juist zijn grond nodig is voor de ge meenschap. De gemeente kan dan een bod doen en dat bod kan geweigerd wor den. Er zijn diverse grondbezitters en grond gebruikers. Spreker noemde de eigenaar- niet-gebruiker; de eigenaar en de pach ter. De problemen van deze verschillende ?mg iHc eigenaars werden op duidelijke wijze uiteengezet. Vele Texelaars zullen na deze lezing zeker een deskundige raad plegen voordat zij er toe overgaan grond te verkopen. Het is niet alleen grondver- koop, maar ook schadeloosstelling voor de komende tien jaar van de grondop- brengst. De heer Van Kampen, die reeds twaalf jaar met zijn zoon en een advocaat; in de onteigeningsproblemen zit te wroeten, vertelde dat zijn bureau uitsluitend werkt voor particulieren en dat een ge meente, die overgaat tot onteigenen, moet begrijpen dat er diep in het vlees moet worden gesneden en dat snijden kost geld. „Wij halen er uit wat er in zit, maar zullen niet proberen de gemeente een beentje te lichten", aldus spreker. Diverse vragen werden na de pauze ge steld en de heer Van Kampen wist deze op prettige wijze te beantwoorden. Eén der vragenstellers vertelde van de brief, die van de gemeente Texel was ontvangen en waar boven stond „ont eigening". (In de laatste raadsvergade ring heeft raadslid Keijser hierover ge sproken en vond hij het jammer, dat het woord was gebruikt red.). „Op Texel kan men nog niet spreken van onteigenen", aldus de heer Van Kampen. „Hier is voórlopig alleen het uitbreidingsplan aan de orde. Degene, die dat woord op schrift heeft gesteld, is abuis geweest. Na het uitbreidingsplan kan men gaan spreken over schadeloos stelling. Na afloop van de vergadering hebben verschillende Texelaars gebruik gemaakt van de gelegenheid, die de heer Van Kampen gaf om ook privé vragen te stellen. S.V. TEXEL Programma voor zondag: 4e kl. A. KNVB; Texel-Vios; VZV- RKAFC; Succes-LSW; Hollandia T.- Helder. Afd. N.H.: Succes 3-Texel 2. Adsp.: Oosterend-Texel. Handbal: VI. Vlug-Texel; jun. Texel- Olympia. De twee komende wedstrijden, zondag tegen Vios en volgende week uit tegen Hollandia kunnen voor Texel beslissend zijn. Ook nu kunnen we niet op volle sterkte aantreden, maar evenals j.l. zon dag zullen we het sterk moeten proberen. Het zal niet gemakkelijk gaan, daarom opnieuw met volle inzet aan de slag. Texel 2 gaat naar het nieuwe sport park van Succes en zal de punten wel achter moeten laten, maar geef je geheel en geen afschrijvingen of wegblijvers. De adspiranten gaan naar Oosterend en zullen proberen SVO zo dicht mogelijk te naderen. De handbalsters hebben wat goed te maken. JAARVERGADERING KLEUTERSCHOOL „DE ROBBEDOES" Oosterend Dinsdagavond j.l. heeft de kleuterschool haar jaarvergadering gehouden. Er was natuurlijk op deze avond de normale agenda te verwerken, terwijl bij het financiële verslag van de penningmeester bleek, dat er nog niet voldoende reserve in de kas aanwezig was. Het bestuur verwacht, dat in 1961 dit mogelijk zal zijn. In de Bestuursverkiezing werd de heer Buning gekozen. De aftredende secretaris, de heer Roest, die al heel wat jaartjes in het bestuur zitting heeft gehad, werd ver vangen door de heer S. Zijm. Door de voorzitter, de heer C. Bremer, wordt de secretaris bedankt voor het vele werk, dat hij voor de school in die jaren heeft gedaan. De rondvraag is geanimeerd. Er zijn verschillende klachten, die het bestuur op korte termijn met de leerkrachten zal be handelen. Tot slot wordt door de voorzitter de Oosterender film vertoond. Het was jam mer, dat er een matige belangstelling voor de vergadering was. Het midder nachtelijk uur was vrij dichtbij toen de voorzitter deze avond met een woord van dank voor de belangstelling besloot met een wel thuis. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 9 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 april op om 5.42 uur en gaat onder om 19.38 uur; 19 april op om 5.36 uur en onder om 19.43 uur. Maan: 15 april N.M.; 22 april E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 15 apr. 8.52 en 21.15; 16 apr. 9.33 en 21.52; 17 apr. 10.10 en 22.24; 18 apr. 10.40 en 22.52; 19 apr. 11.08 en 23.22; 20 apr. 11.35 en 23.51; 21 apr. 12.00 en 22 apr 0.23 en 12.30. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. GIFTEN WITTE KRUIS De Koog: B. ƒ2,50. De Cocksdorp: R. ƒ2,50; S. ƒ2,50; S. ƒ2,50. Den Burg: H. ƒ2,50; P. ƒ2,50; B. ƒ2,50; v. E. 2,50; V. 2,50; v.d. K. ƒ5,—; H. ƒ1,—; K. ƒ2,50; B. 2,50. Den Hoorn: J. ƒ2,50. Oosterend: B. 2,50. Super was combinatie: o.a. tweetoe- ren centrifuge voor zeepvrij spoelen en volmaakt drogen. Dubbelwan dig - verwar ming geheel geëmailleerd "Amcomatic SCHAAKNIEUWS Uitslagen: C. Schulte-P. Bakelaar 10 J. Hooijberg-J. Hoogerheide V21/s A. Laan-C. Schulte afgebr. C. Joustra-J. Hooijberg VaVa Tj. v.d. Galiën-J. Hoogerheide 10 C. Schulte-J. Hoogerheide afgebr. C. Joustra-A. Laan l0 C. Schulte-F. Drevel 10 P. Bakelaar-J. L. Veldhuis 10 J. Doornbos-A. Terpstra 01 J. Hooijberg-J. L. Veldhuis 10 J. Doornbos-Tj. v.d. Galiën 10 LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN c STANDBEELD 62. De heer Bikkel legde zijn beitel weg en liep een paar keer om zijn werk heen. „Een mooi beeld.mompelde hij ver genoegd. „Het is mooier dan dat andere al lijkt het er precies op, maar ja, dit is een bikkel-product, .zit sfeer in De bevolking was ondertussen bij de onthutste Lappie aangekomen. Ze pakten het beeldje af en grepen hem in de kraag. „Zo jongetje, nu hebben we je te pakken kom maar mee. Wat denk je wel, beelden weg te nemen van het plein. En dan nog wel on-onthulde beelden, bah!" Ja-maar.riep Lappie, maar al het tegenstribbelen hielp hem geen zier. Hij moest mee, of hij wilde of niet. Jonas stond er bij en keek. Hij snapte er niets van. Hij was zo suf, dat het niet bij hem op kwam om Lappie te helpen SPORTNIEUWS S.V.C. Hedenmiddag om 3 uur spelen de welpen thuis tegen Tex. Boys. Direct hierna adspiranten a tegen Boys a. Het eerste gaat morgen op bezoek bij Helder 5, aanvang 2 uur op het B-terrein. Het tweede is vrij. Vanavond de jaarlijkse feestavond in „De Hoop", aanvang 8 uur. RUILBEURS IN DE PAARDESTAL Zaterdag (vandaag) is er om half vier weer een ruilbeurs in de Paardestal. Iedereen is welkom! BRANDGEVAAR VEGEN VAN SCHOORSTENEN Burgemeester en wethouders van Texel herinneren aan het bepaalde in artikel 173 van de Algemene Politieverordening voor de gemeente Texel, waarin het vol gende staat vermeld: „Dè gebruikers van percelen doen elk hunner schoorstenen tenminste eenmaal in het jaar en wel in de maanden april en mei vegen. Bakkers, smeden en anderen, die ander of meer vuur gebruiken, dan voor huis houdelijk gebruik nodig is, moeten de schoorstenen welke voor hun bedrijf die nen iedere drie maanden doen vegen, als in maart, juni, september en december. Van het bepaalde in dit artikel zijn uitgezonderd schoorstenen, welke niet meer dan twee maanden van het verlopen jaar gebruikt zijn". Texel, 7 april 1961. Burgemeester en wethouders van Texel, De burgemeester, C. de Koning De secretaris, P. Beemsterboer. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen J. DORRESTIJN, tel. 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. .FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 (zondag van 9 tot 13 uur) KLAVERJASCLUB DE GRAAF De stand na 24 partijen is als volgt: 1. P. Hartog-C. Dros 38.065 19 2. C. v. Lenten-W. Brugmans 37.912 14 3. A. Witte-G. Geurts 37.529 14 4. A. J. Huisman-mej T. Bagge 37.522 7 5. D. Zuidewind-B. Kiewiet 36.836 12 6. Echtpaar Bruin 36.547 12 7. Echtpaar Kramer 36.434 10 8. T. Huisman-C. v.d. Slikke 36.288 13 9. J. Borgman-J. v. Heerwaarden 36.041 8 10. dames Kiewiet-v. Dorp 35.598 9 11. D. Raven-J. v. Dorp 33.748 9 12. C. C. Barhorst-mevr. Kooy 32.785 13 13. P. v.d. Molen-C. v.d. Hoort 30.318 8 14. Jonkergauw-Graaf 26.241 5 De nummers 11, 12, 13 en 14 hebben resp. 23, 22, 20 en 20 partijen gespeeld. Mededeling van de Plaatselijke Commissie PACHTREGISTRATIE VOOR DE RUILVERKAVELING Het is al weer een aantal jaren geleden, dat de pachters in het blok van Ruilver kaveling „Texel" opgeroepen werden om hun pachtcontracten ter registratie in te zenden aan de Plaatselijke Commissie. Pachters, die niet in het bezit van een pachtcontract waren konden bij de Plaat selijke Commissie een formulier beko men, dat eveneens kon dienen tot re gistratie van de pacht. Deze registratie is beslist nodig, omdat door de Commissie alleen pachtgrond kan worden toegewezen aan landbouwers, die op deze wijze hun recht op pachtgrond aantonen. Stelt men dus prijs op behoud van pachtgrond, dan is registratie nood zakelijk. Wij hebben dan ook de indruk, dat aan de oproep van.de Commissie tot pachtregistratie voor practisch 100°/o is voldaan. Zoals gezegd is het echter al weer en kele jaren geleden, dat deze vastlegging van de pachtverhoudingen plaats vond. Het is wel zeker, dat na die tijd het een en ander veranderd is. Het aantal van deze wijzigingen is aan de Commissie doorgegeven, maar het blijkt ons telkens dat de Commissie van diverse wijzigingen niet op de hoogte is. Dit kan voor de betrokken personen tot zeer ongewenste gevolgen leiden. Zoals reeds gezegd is kan immers alleen pachtgrond worden toegewezen aan hen, die door de registra tie hebben aangetoond, dat zij pachtrech- ten bezitten. Als illustratie, dat deze zaak van groot belang is, het volgende: Dezer dagen bleek ons, dat een „kleine boer", die volgens de gegevens van de ruilverkaveling slechts recht had op 1.40 ha. pachtgrond, thans ruim 5 ha. pacht grond in gebruik had. Zou deze fout niet juist op tijd ontdekt zijn dan zou dit de landmeter zeer veel extra werk hebben bezorgd en in het ergste geval zelfs heb ben kunnen leiden tot een te geringe toe wijzing van grond aan de betreffende landbouwer En dit terwijl de landbou wer geen enkel recht van correctie zou kunnen laten gelden. Wij raden daarom alle pachters van grond in de ruilverkaveling dringend aan om alle wijzigingen in de pachtverhou dingen, die zich de laatste vijf jaar heb ben voorgedaan aan de Commissie door te geven. Uiteraard behoeven zij, die dit reeds via registratie van het contract hebben gedaan het niet te doen. C. v. Gr. FEUILLETON kl ■nb 16. Het was jammer, dat uiteindelijk ziin hart in het geding was gekomen, vooral nu er zo weinig uitzicht was, dat dit ooit tot een wederkerige liefde zou uitgroeien. Hij zag nu wel aan de mate van beoor deling, welke Nancy had over de ver schillende modellen, dat ze een zeer juiste kijk had op de succesnummers en dat deed hem de moed nog meer in de schoe nen zinken. Nu kon hij toch constateren, waarom zij als zakenvrouw slaagde en dat ze daarbij echt geen bescherming van hem nodig had. Vreemd genoeg vergat hij dat telkens weer, als zij haar grote blauwe ogen op hem vestigde. Dat ver tederde zijn gemoed en hij voelde zich smelten als was. Zij had hem geen en kele keer het maatschappelijk verschil tussen hen laten voelen. Wel was het of zij hem af en toe iets duidelijk wilde ma ken, maar zijn intuïtie zei hem, dat hij :oD Probeer óók die Bbeomatiek vin V al te schudden. Ikb Krosthin - om dat wondar soli t« beleven. zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw •tramheid plaats voor dit monter lenig gevoel. tal Ge het niet in die richting hoefde te zoeken. Er waren andere dingen, die haar be zwaarden en soms kreeg hij het gevoel, dat ze zich over iets schaamde, maar dat kon toch niet bestaan bij iemand met zo'n sereen gezichtje. Het was een genoegen naar haar te kijken, vooral nu ze geheel opging in het aanschouwen van de nieu we lijnen, die, zoals uit alles bleek een gretig onthaal zouden vinden. Hij zag, hoe de geestdrift van Nancy op de mannequins oversloeg en hoe hun frisheid en gratie daardoor opveerden. Dit kwam weer de modellen welke zij droegen ten goede, zodat het een feest werd naar hen te kijken. Dit had al in vloed op enige belangrijke privéklanten, die zich geïnteresseerd naar de, met zo veel zwier gepresenteerde creaties over- bogen. Hans besloot niet alleen de eigen zaak, maar ook Nancy zoveel mogelijk te begunstigen. Hij kende beter dan wie ook het klappen van de zweep. Hoewel het er nu op leek, dat alle kledingstukken een gunstig onthaal vonden, waren er door gaans enkele modellen, de uitschieters, waarvoor men heel vlug zijn voorkeur moest tonen, om de ontwerpen in eigen dom te krijgen. Zag hij dat Nancy in extase raakte voor een der mantels, ja ponnen of andere kledingstukken, dan fluisterde hij haar vlug in de Franse taal toe, of zij dat model in bespreking wilde houden. Dan antwoordde ze stralend „Oui, oui". Monsieur Bernhard kreeg dan een on merkbaar knikje van Hans en het ont werp bleef dan voor Nancy gereserveerd. Een enkele keer had Hans gezien hoe enige dames in opwinding raakten, om dat de modellen waarop zij hun zin had den gezet, zo vlug waren doorverkocht. Monsieur Bernhard had zich naar hen toegekeerd en zich uitgeput met duizend verontschuldigingen. Daarbij wees hij naar Nancy. Hans had inwendig gegrin nikt. Het modehuis Maxcel had een voor keur voor beroepsinkopeis. Deze hadden minder tijd nodig om te beslissen en des koop betekende meestal enige modellen tegelijk. Verder werd er door de inkopers reclame gemaakt met de naam Maxcel en dus sneed het mes aan alle kanten. Niettemin wilde men ook niet graag de privéklanten missen, omdat zich onder hen dikwijls heel bekende persoonlijkhe den bevonden, die aan de zaak een be paald cachet gaven. Aan het kopen door beroepsinkopers was nu echter extra voordeel verbonden, omdat zij alleen met de katoenen modellen vertrokken en men nu, met het buitenlands tournee, liever de originele ontwerpen in bezit hield, om ook in de andere landen te tonen. Zou echter de privéklant, die haar zinnen op een van de creaties had gezet, zeer toe vallig de onwezenlijke slanke maat heb ben van de mannequin, dan verdween de japon, of welk kledingstuk dan ook, uit de roulatie en voor het land, dat aan de beurt was, moesten de naaistertjes in vliegende haast het model copiëren, ten zij bij hoge uitzondering geëist werd, dat het ontwerp werkelijk exclusief voor de draagster was. De verkd'op aan mode huizen had dus nu, commercieel gezien, voorrang. Trouwens, de enkele beroemd heden, die aanwezig waren, hadden toch reeds enige bestellingen geplaatst, zodat de naam Maxcel wel in de publiciteit zou komen. De aankopen van Nancy hadden eveneens de aandacht van de persmensen getrokken. Hans was bijzonder in zijn nopjes met het verloop van de show en zeker ook met het succes, dat het voor Nancy zou worden. Ze was nu in aller belangstelling en dat had een zaak nodig. Geen betere reclame dan persberichten, in goede zin tenminste en daar twijfelde hij niet aan. Wie zou vijandig durven doen tegenover zo'n sympathiek per soontje? Ongeveer acht modellen had Nancy besteld, waar ze kennelijk helemaal van weg was en dat gevoegd bij de aankopen van de andere klanten, was alles bij el kaar een mooie afsluiting van een tijd van hard werken. Zijn week extra va kantie en gratis gebruik van een der mooie wagens van de zaak, stond nu wel vast. Hij hoefde maar naar de zeer ver genoegde monsieur Bernhard te kijken, om te weten, dat deze geen enkel be zwaar zou maken tegen een extra .belo ning. Wat zat de kleine Nan daar diep in ge dachten. Kijk, ze nam toch maar weer het glas champagne in de handen. Zoéven had ze het met een angstig gezichtje neergezet. Weer een van die gebaartjes, die hem telkens weer ontroerde. Zo als ze daar nu zat leek ze, ondanks haar dure elegante kleding, een verloren en verdwaald kind. Zo'n jong vrouwtje had toch wel erg veel verantwoordelijkheid te dragen. Haar gedachten schenen ech ter niet droevig te zijn. Er lag een tedere trek op haar gezicht.alsof ze aan haar geliefde dacht.... zou ze misschien.... ach nee, hij moest zich geen luchtkaste len bouwen en niet toegeven aan drome rijen. Het ontwaken zou des te wreder zijn. Wat zaten die krantenmensen nu te lachen? Met hen moest je altijd dubbel en dwars op je hoede zijn. Niets ontging ze en het liefst schreven ze over zaken, die buiten de gewone orde stonden. Hij volg de hun ogen en zag, nu zelf een glimlach verbijtend, hoe Nancy blijkbaar in haar opwinding tijdens de show, haar schoenen onder haar stoel had geschopt en ze daar na, diep in gedachten verzonken totaal vergeten was. De oorzaak was makkelijk te ontdekken, want een van haar kleine tenen kleurde vuurrood achter haar rag fijne kous. Dit was weer echt Nancy, waarvan hij hield met heel zijn hart. Werd ze maar nooit meer de mademoi selle Henriëtte van de exclusieve mode zaak. In ieder geval kon deze zich geen uitgeschoven schoenen veroorloven en daarom stootte hij haar voorzichtig aan en keek veelbetekenend onder haar stoel. Voor de journalisten was het natuurlijk raak. Gniffelend bogen zij zich over hun blocnotes. Nancy volgde zijn blik en bloosde, maar tegelijk haalde ze lachend haar schouders op. Ze voelde zich vrolijk en luchtig. Het kostte wel enige moeite de schoentjes weer aan te krijgen, maar daardoor raakte ze allerminst van streek. Door een of andere oorzaak, was ze van mening, dat haar niets kon gebeuren. Al deze rijkdom, al dit geschitter van zijde en juwelen vervulde haar niet meer met ontzag en het gevoel daarbij een heel erg klein, nietig mensenkind te zijn, was ze plotseling kwijtgeraakt. Op dit festijn van feestelijke kleuren en fraai gekapte en geklede schoonheden viel ze helemaal niet uit de toon. Integendeel, ze kon te vens wedijveren met de overige bezoek sters, als het zou gaan om de meest gra- cieuse japon van deze avond. Natuurlijk zou niemand officieel met de erepalm gaan strijken, maar door de aandachtige en ook benijdende blikken wist ze met steeds groter zekerheid, dat ze er goed aan gedaan had deze rol te spelen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 3