9 roen wa het harL, Alleen na afspraak winkeliers- beurs H.B.G.-contactavond met Texelse bloembollenkwekers Uitnodiging motorgrasmachines Geen wonder D. van EgmondZorg voor kwaliteit P. OosterveerVerdeel Uw risico igar; ak, ;ing \9 itgave N.V. v.h. Langeveld d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij 011 Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 al!: /ene ■VD lTERDAG 22 APRIL 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7S51 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm ,Ja, hallo, kapper Uitgeest. U wenst •knipt te worden? Dat kan, als U een d renblikje wacht zal ik even zien welke ig het gelegen komt". Zo wordt het binnenkort in de kap- jon van de heer P. Uitgeest aan de roeneplaats. Met ingang van 1 mei kun- en de heren dag en uur afspreken. Waarom deze verandering? Is het niet veel gezelliger en rustiger toe uur sel« i bli en ir dat geh ens een ogenblikje uit te blazen bij de apper. Je hoort meteen nog eens wat. Een „ogenblikje" wil elke Texelaar wel anofachten, maar als dat ogenblikje veran- erd in een uur, of soms nog langer, dan ordt het minder aangenaam. Het kan als zakenman ook overkomen, dat je 'n klein uurtje rustig op je beurt hebt ,t8tj itten wachten en daar gaat de telefoon de familie Uitgeest, en weldra klinkt vraag of de heer X direct naar huis ril komén. Een uurtje wachten is kost- aar, vooral voor de zelfstandigen. Dit alles zal per 1 mei tot het verleden ehoren. De heer Uitgeest wil (voorlopig als >pe^ iroef) het zelfde afspreeksysteem als in ani*en damessalon. Verschillende heren- aken aan de vastewal hebben reeds het knippen volgens afspraak" ingevoerd en iraarom zal het voor het eiland geen ver- etering zijn. Moeders met kinderen be oeven nu geen tijd te wachten en daar .UB omt bij dat de kinderen ook minder astig zijn. Stellig menen wij dat het initiatief, dat heer Uitgeest neemt, navolging zal rinden. ui: )e Natuurlijk zal men er even aan moeten mennen en diverse keren zal het nog 'orden vergeten, maar het aangename 1 d ran direct geholpen worden zal zeker ter- ein winnen. Een gevaar zit er echter in. De heer ilegh heeft afgesproken om 10 uur. Maar ammer, hij wordt onderweg opgehouden »n nu komt hij bijna kwart over tien de :aak binnen rollen.helaas heer Jw tijd is voorbi] en U moet opnieuw af- - preken. Natuurlijk kunt U wachten, 2 aisschien vergeet er een dat hij afge- proken heeft. Maar we mogen van de Jexelaars aannemen dat, als zij verhin- c0 lerd zijn, de kapper even berichten, oc jij Het is geheel nieuw voor het eiland en er net de heer Uitgeest hopen wij dat het rï ysteem dat hij gaat invoeren zal slagen Dc heer Slegli van Den Hoorn heeft geduldig zijn beurt afgewacht. „Wachten is vervelend", aldus de heer Slcgh. Op dinsdag 25 april om 14.00 uur verzorgen wij op het bun galowterrein van de heer R. Veenstra aan de Californiëweg een grote demonstratie van BAKKER S IJZERHANDEL telefoon 2767 INGEKOMEN PERSONEN Geertruida A. Bakker, van Laren, Eem- nesserweg 42 naar H 10; Henrica A. J. van den Heuvel, van Helmond, Beuke- üusstraat 6 naar H 96; Fenderikus J. Schilling, van Den Helder, Ankerpark 27 naar Den Hoorn 70, ELsje Langewen (ev. De Wolf) van Den Helder, Buitenhaven 5 naar De Waal 12. VERTROKKEN PERSONEN Nelly G. Appel, van Den Burg, Schoon oordsingel 25 naar Zijpe, C 37a; Cornelis J. Witte, van E 120f naar Bennebroek, Rijksstraatweg 113, Theodora H. Smit, van Den Burg, Beatrixlaan 30 naar 's- Gravenhage, Duinlaan 200. Binnenkort „Kapper Uitgeest. Goede morgen heer Slcgh, U kunt morgen om 10 uur terecht". Het wachten in de „spreek kamer" by de kapper behoort dan tot het verleden. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK Zaterdag 22 april Den Burg, Oranjeboom, Rederijkerska mer UDI voert op „Verdwijningen en verschijningen" Zondag 23 april Oosterend, Kerkekamer N.H. kerk, 8 uur, filmvertoning „Die Nachtwache". Maandag 24 april Den Burg, Dorpshuis, ledenvergadering Kunstkring Texel. Dinsdag 25 april Den Burg, Dorpshuis, Vrouwenbond NVV Woensdag 26 april Den Burg, Texel, Slotdrive bridgeclub Den Burg, De Zwaan, Mej. Hoekendijk spreekt voor Gilde over „Donker Am sterdam". Den Burg, Hotel Lakeman 8 uur, leden vergadering N.O.V. Donderdag 27 april Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Dr. Ir. Groen spreekt voor Plattelandsvrou wen over „Euromarkt". Zaterdag 29 april Den Burg, 2.30 - 5.15 uur Bejaardento neeluitvoering door „St. Jan" met „Ka- Irina de hoogste prijs". Oosterend, 3.15 uur Opening muzieknis Oosterend. Den Burg, „De Oranjeboom", uitvoering accordeonclub o.l.v Henny Kok. EN NULOS! U komt toch ook op de graslanddag, die gehouden zal worden op donderdag 27 april 1961 's morgens van 9 30 - 12 uur en georganiseerd wordt door de Streek- ontwikkeling? Op het bedrijf van de heer J. Dros, Propagatie, Eierland zal worden gede monstreerd: inkuilen, laden en transport. 1. Wringmcthodc 0. Laden met Vicon-Lely oplader op vierwielige wagens voorzien van hek ken. Dit zal worden gedemonstreerd door de heer H. de Lugt, „Padang", Eierland. b. Laden en transport met de Kverne- land hooischuif-ruiterdrager, eigen dom van de heer A. Dros, „De Vol harding", Eierland. De prijs van dit werktuig is ƒ545, Het inkuilen vindt plaats met de Vicon- wringmachine van de Werktuigencoöpe ratie „De Samenwerking", Texel. Prijs ƒ2950,—. 2. Maaikneuzen. Het maaikneuzen op stam en vanuit 't zwad vindt plaats met de New-Holland van de heer J. Grisnigt, De Hal B 7, Den Burg. Met de Mietra F.C. transporteur, eigendom van de heer A. de Graaf, „Holland", Eierland, wordt het gras gelost. Prijs met motor vanaf ƒ2580, Schudden. 1. Prins trommelsehudder. Eigenaar Gebr. Huisman, Bargen. Prijs ƒ1240, 2. Melotte trommelsehudder voor aftak- asaandrijving. Prijs ƒ1775, 3. Vicon Speeder Trekkerschudder voor aftakasaandrijving. Prijs ƒ1050, 4. Mc. Cormick P.B. 2 S.T. Harkkeerder- schudder. Eigenaar de heer J. Dros, Propagatie, Eierland. Prijs ƒ1325, Wiersen. 1. Mc. Cormick P.B. 2 S.T. Harkkeerder- Schudder. (Zie Schudden no. 4) 2. Vicon 4-bladig type Sulkv. Eigenaar de heer K. Roeper, „Joanneshoeve", Eierland. Prijs van dit werktuig ƒ900,— 3. Vicon acrobaat. Eigenaar J. D. Roeper, „Hertenkamp", polder Waalenburg. Prijs ƒ800, De werkverdeling is als volgt: 9.30 tot 10.15 uur schudden; 10.15 tot 11.00 uur wiersen; 9.30 tot 12.00 uur inkuilen met wringer; 9 30 tot 11.00 uur maaikneuzen; 11.00 tot 12.00 uur opnemen met maai- kneuzer uit het zwad. B. MUZIEKNIS OOSTEREND Zaterdag, 29 april a.s., zal burgemeester C. de Koning de Oosterender muzieknis officieel openen. Natuurlijk zal dit met vrolijke klanken gepaard gaan. Een volledig programma wordt binnenkort bekend gemaakt. BAZAR TE DE COCKSDORP Vrijdag en zaterdag, 28 en 29 april a.s., wordt er in het Gebouw voor Chr. Be langen te De Cocksdorp een bazar ge houden. Het zal er een kleine bijenkorf zijn. Niet alleen van bezoekers, die deel nemen aan de vele nieuwe attracties, maar ook in de aanwezige bijenkorf. Wat daar voor attractie aan verbonden is, moet U beslist gaan onderzoeken. De openingsuren kunt u lezen in een advertentie in de krant van woensdag a.s. „V.V.V.-TEXEL-HUVVELIJK" TE ROTTERDAM Dc oud-informatrice der V.V.V. Texel, mej. J. („Jannie") Witte, als zodanig bij vele Texelaars wel bekend, zal donderdag 27 april a.s. te Rotterdam in het huwelijk tre den met de heer J. Kuiper. De voltrekking van dit huwelijk zal min of meer een V.V.V. (Texel)-accent krijgen, doordat als getuigen van de bruid zullen fun geren de oud-directeuren der V.V.V.-Texel G. W. Oskamp en J. C. Quint, thans resp. directeur der Prov. Zeeuwse V.V.V. en directeur der V.V.V. Nijmegen en Omgeving. Elk van hen heeft mej. Witte ongeveer 5 jaar met trouwe toe wijding gediend. DE PROEFKLASSE VAN DE H.B.S.-TEXEL Ook dit jaar zal weer een proefklasse gehouden worden, welke de leerlingen van de 6e klasse van de lagere school, die in september 1961 naar de H.B.S. willen gaan, dienen mee te maken. De bedoeling is om de leraren van de H.B.S. een indruk te geven van de geschiktheid van de can- didaten om middelbaar onderwijs te vol gen. Ze behoren een bepaalde hoeveel heid kennis te bezitten die van de vakken Nederlands, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis onderzocht wordt en ze moeten blijk geven met die kennis te kunnen werken. Verder stelt het midde- baar onderwijs hoge eisen aan werklust, tempo en doorzettingsvermogen. Van belang bij de toelating zijn ook de adviezen, die de hoofden van de lagere scholen aan de directeur van de H.B.S. verstrekken. Bij eventuele problemen betreffende de beslissing of een leerling naar het mid delbaar onderwijs zal gaan, of over de nadere organisatie van de proefklas, is de directeur van de H.B.S. gaarne bereid aan de ouders advies te geven. dat er zoveel mensen komen Er is wat te zien, wat te proeven en er is kans op een leuk prijsje. Waar Op de in „Casino" U kunt tot en met van avond terecht. Kies, als het kan, de mid daguren dan is het wat rustiger. Entree f 0,35 Winkeliersvereniging Den Burg BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 20 april 1961 Geboren: Nellie, dv. Klaas van Leeu wen en Pietje van der Vis; Geertruida Klasina, dv. Jacob de Boer en Eelkje Koolstra; Anthonia, dv. Dirk J. van der Slikke en Hillegonda A. Barelds; Wille- meina Margaretha Maria, dv. Jan P. Kok en Johanna Nooij; Josefina Theodora, dv. Wilhelmus N. van der Wetering en Cor nelia G. Barhorst; Jan Gerardus, zv. Poulus J. Mozes en Grietje Roorda. Ondertrouwd: Tjipke Huisman en Nellie de Jong. Overleden: Katharina Annette Janso- nius, oud 52 jaar. In hotel „De Lindeboom-Texel" werd woensdag de contactavond gehouden van de Coöp. Bloembollenveilingvereniging H.B.G. te Lisse. Als voorzitter fungeerde de heer C. Koorn, vertegenwoordiger van de H.B.G. voor het eiland. Er was voor deze avond veel belang stelling. De Texelse bollenkwekers zijn leergierig, want de bollenvergaderingen worden steeds druk bezocht. De voorzitter van de H.B.G., de heer D. van Egmond, sprak deze avond over „De Narcissencultuur op Texel". Dertig jaar geleden, na de rampzalige winter van '29 namen 150 Texelse bollen kwekers deel aan een cursus narcissen- teelt. Toen reeds, aldus spreker, werd er strijd gevoerd tegen aaltjesziek in narcis sen. Het aaltje dreigde de teelt ten gron de te richten. De Texelaars bepaalden zich tot de teelt van twee soorten: Golden Spur en Dubbele von Sion, en daarnaast de Gele Crocus. Het was een zeer lucratieve teelt. In die jaren ging er veel naar het surplus over, maar de Texelse kwekers bleven doorzetten. De heer Van Egmond was het eiland rond geweest en had diverse velden be keken. Zijn indruk was dat op het eiland de cultuur aangepast was aan de eisen van deze tijd, met als voornaamste soor ten Golden Harvest, King Alfred, Carlton, Underpassable en de Bicolor Magneet. Deze teelt is vooral ingesteld op de warenhuis verkoop: goed verzorgd product en uitstekende kwaliteit. Men heeft de natuur en de grond mee, maar ook de vakmensen. Men moet streven naar een kwaliteits product, want dat betekent alles voor de export. Spreker drukte de kwekers op het hart voor de export vooral te letten op: Gezond, ongeschonden, mooie gesloten narcissen, gladde en schone bol, goed aan de maat en soortecht. Want we moeten oppassen voor de buitenlandse concurrentie, overal waar de teelt vrij is (o.a. Engeland en Japan). De heer Van Egmond noemde de ver zorging na de oogst van groot belang Behandel Uw bollen als eieren, zodat de huid van de bol niet beschadigd. Houd er rekening mee, dat wij ze wel verkopen voor de export, maar dat de export ze op zijn beurt weer verkopen moet. Het is mogelijk dat Texel een pro duct aflevert, dat de toets der kri tiek ten volle kan doorstaan. Ook over de sortering werd uitvoerig gesproken en de voorzitter van de H.B.G. drukte de kwekers op het hart: Zorg dat de verhouding 1, 2 en 3 normaal is en de bollen ook leverbaar zijn. Dat ze zowel per tal als per ton droog zijn, goed in de huid, vrij van zand en schoon. Omtrent de crocussen constateert spre ker dat er extra beste partijen staan, maar hij heeft ook aaltjesziek ontdekt en daar is hij doodsbenauwd voor. Daarom adviseerde de heer Van Egmond: Ruim zieke rommel op en koop vers gezond plantgoed van de klei. De Texelse gele crocus moet zijn reputatie behouden. Tijdens zijn tocht over het eiland had spreker uitstekende kramen tulpen ge zien, zowel op zand als op gemengde grond. Zelfs de mogelijkheid voor hya cintenteelt acht spreker aanwezig. Hieromtrent adviseert hij de kwekers: Als U teeltvergunning kan kopen, pro beer het eens met tulpen. De bol, zo eindigde de heer Van Eg mond, is een levend organisme. Wie het mishandelt, krijgt de rekening thuis. Wie het goed behandelt krijgt het met interest terug. Gewijzigd handelsbeleid Als tweede spreker van de HBG-con- tactavond voerde de heer P. M. A. Oos terveer, directeur in- en verkoopbureau H.B.G., het woord. Spreker vroeg zich af waarom men zich op Texel hoofdzakelijk toelegt op narcis sen. Men teelt hier „Narcissen op nar cissen". In de bollenstreek kan dat niet meer. Spreker dacht ook aan wisselcul tuur, spreiding van werkzaamheden, ver hoogde productiviteit. De heer Oosterveer besprak speciaal de handel. Voorheen begon die in feite zodra de veilingklok begon te draaien. Het han delsbeleid heeft zich na de oorlog ge wijzigd. De exporteur verdeelt zijn risico, en de goede kweker is hem hierin ge volgd. Vooral het in- en verkoopbureau is ontzaglijk in betekenis toegenomen. Grotere investeringen toch vergroten het risico en dwingen tot spreiding van het risico, wat mogelijk gemaakt wordt door dat het verkoopseizoen thans practisch het hele jaar duurt. De kweker, die thuis blijft, moet via het In- en Verkoopbureau op de hoogte blijven van het verloop van de handel. Hij moet zich steeds goed laten informe ren. Spreker noemt als voorbeeld de fan tastische prijzen voor Madame Lefeber. Dit is geen verhouding voor winstmoge lijkheid. De prijzen liepen op tot de sta tistiek verscheen. Men bleef hopen op verdere stijging, maar het uiteindelijke resultaat werd: goedkoop plantgoed en leverbaar, soms bijna onverkoopbaar. De taak van een in- en verkoopbureau is niet alleen kopen en verkopen, maar vooral informatie en voorlichting als service van de klant. De heer Oosterveer zei met klem: „Verdeel Uw risico en zorg dat U constant op de hoogte bent". Verder besprak hij de ontwikkeling van de tulpen- en narcissencultuur in het buitenland. Er is geen reden tot angst. Wij hebben met onze ervaring een goede voorsprong. De Hollander kan alleen zijn positie handhaven door een zodanig beleid te voeren, dat hij ook onder minder gunstige omstandigheden het bedrijf renderend weet te houden. Houd de vinger op de pols, waar het de ontwikkeling van de handel betreft. „Gok niet tot de veilingklok", vermijd over voerde markt en instorting van de prijs. Na de pauze ontstond een levendige ge- dachtenwisseling, waaruit met name bleek de belangstelling voor de tulpen cultuur. De heer Oosterveer adviseerde allereerst te zorgen voor schuurruimte met verwarming en ventilatie en het kweken van een handelsassortiment: Darwins, Mendels, Darwins Hybriden. Geen kerstbroei. Ook over de financie ring, het rendement voor de tulpenteelt sprak men. Voorts werd gesproken over de gladiolenhandel, waarvoor op Texel overigens weinig belangstelling is. Aan het eind van de contact-avond van de H.B.G. sloot de heer Koorn met een woord van dank tot sprekers en belang stellenden. „DIE NACHTWACHE" Zondagavond wordt in de kerkekamer van de Ned. Herv. kerk te Oosterend de film vertoond „Die Nachtwache", „Wachter wat is er van de nacht". De voorstelling begint om acht uur. FEESTCOMMISSIE OOSTEREND VERGADERDE IN „HET CENTRUM" Deze vergadering stond slecht in de belangstelling, hetgeen door de voorzit ter, de heer Jb. Visman, in zijn openings woord werd betreurd, want zelfs een gedeelte van de commissieleden liet op de vergadering verstek gaan. Na het jaarverslag van de secretaresse, mevr. M. Witte-Verberne, was er het ver slag van de penningmeester, de heer P. Riemens. Er was een batig saldo van ƒ57,64. Het grote punt van de agenda was de feestelijke activiteiten voor 1961: Konin ginnedag en Bevrijdingsdag. Deze zullen voor Oosterend stil voorbijgaan, omdat de tijd van voorbereiding en de interesse zeer kort en klein is. De Dodenherdenking, 4 mei a.s., zal plaats vinden op Achtertune, waar da. Reinhold zal spreken. De officiële tijden etc. zullen nog nader worden bekendge maakt. Er waren vervolgens nog enige Be- stuursmutaties, terwijl het dagelijks be stuur in zijn geheel weer herkozen werd. Het voorstel om in de zomer in de Mu zieknis een avond te organiseren, zal ter dege bestudeerd worden. 31 Augustus echter wilde men toch een lampionop tocht organiseren met medewerking van beide muziekkorpsen, die daarvoor aan gezocht zullen worden. Er is voor de rondvraag niet veel ani mo en als voorzitter de aanwezigen be dankt, rest hem alleen nog te zeggen, dat 1961 een stil jaar zal worden voor de Feestcommissie; 1962 zal dan weer ac tiever zijn met hopelijk meer belang stelling.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1