V erkzaamheden ruilverkaveling vorderen regelmatig Een Texels \erkeerspuzzeltje st ree komwi kkeling De nieuwe doorgang naar de Hoornderweg „Wat de zee verbor en prijsgaf" s 'mmm Wie op dit moment een kijkje gaat ne men in het gebied tussen de Nieuwe Spangerweg en de Kadijksweg zou ge neigd zijn het woord regelmatig in de kop van dit artikeltje te vervangen door „stormachtig". Een groot aantal draglines is hier van 's morgens tot op het moment, dat de zon al dicht op de Westerduinen zit, druk bezig. Wat er gedaan wordt? Oude sloten worden gedempt en ver vangen door nieuwe, slecht liggende per celen worden geëgaliseerd, oudé tuinwal- len worden opgeruimd, enz. Tussen de vele draglines waren deze week ook en kele draineermachines in de weer om er voor te zorgen, dat de ontwatering van de percelen, die door het wegwerken van oude watergangen gevaar liep verstoord te worden, op een beter peil komt. Verstoorde exploitatie Zelfs de niet ingewijde zal begrijpen, dat het normale boerenwerk bij al deze bedrijvigheid wel wat in de knel komt. Diverse bouwlandpercelen, waar in deze tijd van het jaar het graan al boven de grond moest staan liggen nog ongeploegd te wachten op het moment, waarop ze ook weer mee mogen doen aan het pro ductieproces. Voor een aantal van deze bouwland percelen zal het wachten duren tot het groeiseizoen 1962. Een dergelijke maat regel wil er bi] Hollandse boeren over het algemeen maar slecht in. Het braak lig gen van goede cultuurgrond is iets, dat de moderne landbouwer niet best meer kan plaatsen. Toch heeft de Commissie, die met de uitvoering van het werk van de ruilverkaveling belast is het nodig ge vonden een dergelijke maatregel te nemen. Winteruitvoering zeer moeilijk Wie deze winter een kijkje heeft geno men bij de uitvoering van de werkzaam heden in de omgeving van Dijkmanshui zen zal dit kunnen begrijpen. Het tempo, dat in dergelijke slechte omstandigheden gehaald kan worden zou tot gevolg heb ben, dat Texel nog tientallen jaren ruil- verkavelingsgebied zou blijven. En dit is zeker niet de bedoeling. Men wil in ieder geval streven naar een capaciteit, die het mogelijk maakt om de meeste draglines over een jaar of vier naar de vaste wal te sturen. Wat er deze zomer gaat gebeuren Zoals de plannen op het moment zijn, zal er deze zomer in ieder geval een oppervlakte van 600 5 700 ha. op de schop komen. Dit betreft het hele gebied tussen de Nieuwe Spangerweg en de Zaandam- merdijk (Spang en Bargen) en een flink gedeelte van de Westen. Men hoopt de werkzaamheden in deze gedeelten om streeks september van dit jaar gereed te hebben en de Plaatselijke Commissie streeft er naar tegen die tijd zo ver te- zijn met nieuwe toedelingsplannen, dat de draglines met dezelfde capaciteit door kunnen werken. Vooral veehouderijbedrijven ondervinden hinder Hiervóór werd reeds opgemerkt, dat van een normale bedrijfsvoering vaak geen sprake is in een tijd, dat het werk in volle gang is. Kan de schade, die op het bouwland optreedt voor een gedeelte- worden goedgemaakt door uitkering van een vergoeding, voor de veehouders ligt dit vaak nog veel moeilijker. Deze heef', immers tot taak zijn veestapel liefst op normale sterkte aan de kost te Kouden En dat niet alleen voor het moment, maar ook in de komende winter. De Plaatselijke Commissie is zeker niet blind voor de moeilijkheden, die dit mee brengt. Ze is er tevens van overtuigd niet ST. JOR1S-VIERING Traditiegetrouw vieren padvinders en verkenners zondag 23 april St. Joris. Om 9.15 uur gezamenlijke vlaggen- parada, van ,,De Zwalkers" en „St. Je roen", op de Groeneplaats. Verder heeft iedere groep zijn eigen programma. Met zonsondergang worden de vlaggen weer gestreken Daarna houdt iedere groep z'n kampvuur, waarbij teruggeke ken wordt op het afgelopen jaar en de toekomstplannen besproken worden. Komt U zondagmorgen ook even kijken? J. alle leed te kunnen keren. Er is een op pervlakte grasland beschikbaar, dat in hoofdzaak bestemd zal worden voor het winnen van hooi voor de meest gedu peerde bedrijven. De Commissie ver trouwt er op, dat niet iedeieen, die een „veeg" van de ruilverkaveling krijgt, meent tot deze erg gedupeerden te be horen. Niet bij de pakken neerzitten Laat iedereen de mogelijkheden, die er zijn benutten. Op vrijwel ieder bedrijf is nog een gedeelte grasland over, dat wei nig of niets te lijden zal krijgen van de werkzaamheden. Hier moet de stikstofzak geducht worden gebruikt om tot een maximale productie te komen. En pas dan mag men er op gaan rekenen ook iets te krijgen uit de ruif van het beschikbare grasland. Vorig jaar is ons bij uitvoering van werkzaamheden in de omgeving van Zuid-Haffel duidelijk gebleken, dat bij gunstige weersomstandigheden grasland, dat in de zomer zwart wordt gemaakt, na inzaai weer heel gauw op verhaal is. En de grondsoort in de gebieden, die deze zomer onder het mes komen is zo, dat wij menen hierop ook dit jaar te kunnen re kenen. C. v. Gr. UIT DE RAADSAGENDA De agenda is nog niet groot. Dat wil echter niet zeggen, dat er niet meer dan zestien punten zullen worden behandeld. De laatste vergadering kwamen er tot het laatste moment punten ter bespreking bij. Is dit nu niet het geval, dan zullen de dames en heren raadsleden zich er spoedig doorheen weten te slaan. Van mevr. W. de Jong-Lagerveld te Amsterdam koopt de gemeente 'n perceel grond van 730 m2, gelegen in de nabij heid van Den Burg. De gemeente wordt eigenaar voor een bedrag van 730, Gemeente en Provincie zullen garantie verlenen aan de N.V. T.E.S.O. Deze maat schappij zal een bedrag lenen van vijf miljoen voor de te bouwen veerboot en de kosten van de nieuwe havenaccommo- ciatie van het Horntje. DE KOMENDE WEEK COLLECTE KINDERMIDDAG EN BEJAARDENRIT Den Burg De komende week zullen dames U met een bezoek vereren. De dorpscommissie van Den Burg hoopt dat U deze dames met open portemonnee zult willen ontvangen. Zij collecteren voor twee evenementen: ten eerste voor de kindermiddag op 1 mei en ten tweede voor de.bejaardenrit. Stelt U hen niet te leur? Natuurlijk niet! BEWUSTELOOS OP STRAAT Maandag fietste het 8-jarig zoontje van de familie Hin te Westergeest tegen een paaltje dat langs de weg is geplaatst. Hij kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. De heer Jac. Witte, kwam met de auto van de P.T.T. langs en ontdekte de knaap. De onfortuinlijke fietser vertelde later zelf dat hij tegen een paal was ge reden. Hebt U in de maanden, juni, juli of of augustus nog ruimte vrij? Doe ons daarvan dan opgave vóór woensdagmor gen 26 april om 10.00 uur, persoonlijk, schriftelijk dan wel met een telefoontje. Mocht U twijfelen of wij nog wel over de juiste gegevens beschikken, neem dan de moeite voor een verbeterde opgave. Wij kunnen in de niet-bezettingslijst alleen nieuwe meldingen opnemen, opdat de lijst de toekomstige gasten een zo juist mogelijke voorlichting geeft. En.... U dient Uw eigen belang. Die V.V.V.-leden, die de naheffing nog niet hebben voldaan, kunnen begin mei herhaalde aanbieding van de nota ver wachten. Bespaar ons moeite en Uzelf Pyvy onnodige incassokosten, en vol- p] doe alsnog de nota, die U over de W post is toegestuurd. V.V.V.-Texel Donderdag zagen wij een Duitse toerist rustig de vroe gere Hoornderweg oprijden. Hij reed met zijn auto niet hard en kon dus de situatie goed op nemen. Even later stopte hij en vroeg wat dat bord te betekenen had. Hij wees op het bord' Einde maximum snelheid, met daar achter het schrikhek. Achter dat schrikhek houdt trouwens de weg op. Inderdaad een onbe grijpelijke situatie. Maar we nemen aan dat hier iets verge ten is. DUIZENDSTE BEZOEKSTER Donderdagavond werd de duizendste bezoekster van de Winkeliersbeurs te Den Burg verblijd met een pittige waar debon. De gelukkige was mevr. Klijnveld te Den Burg. Wel een bewijs, dat de ten toonstelling zich in een flinke belang stelling mag verheugen. NIEUWE VOORZITTER Tot voorzitter van de Gewestelijke Raad voor Noordholland van het Land bouwschap is benoemd de heer S. Bree- baart te Kolhorn. Hij volgt in deze functie de heer W. van Zadelhoff op, die op 1 januari van dit jaar is overleden. IS ER NOG EEN DER NUMMERS NIET INGEWISSELD? Van maandag tot en met vrijdag zijn er reeds diverse prijzen op de winkeliers- beurs te Den Burg uitgereikt. Elke be zoeker werd aangeraden het toegangsbe wijs goed te bewaren. Als U in het bezit bent van een der onderstaande nummers, kunt ook U een waardebon afhalen. De nummers zijn: 34, 63, 96, 124, 199, 148, 178, 241, 276, 287, 373, 395, 461, 593, 610. 648, 468, 671, 723, 790, 830, 874, 931, 985 en 1010. DIPLOMA'S EN BEVORDERINGEN LANDBOUWSCHOOL Op vrijdag 21 april werden in de land bouwschool diploma's uitgereikt aan: Flip Breman, Het Noorden; Piet Bruijn, Den Burg; Frans Hopman, Ongeren; Chiel Kuip, St. Josef; Piet van Leeuwen, Eier- land; Kees Smit, Westermient; Jacques Stammes, Eierland; Jan Witte, Groenen- daal; Hank Witte, Gerritsland en Kees Zoetelief, De Waal. Niet geslaagd één leerling. Bevorderd van de tweede naar de derde klas: Henk Broekman, Tienhoven; Kees van Heerwaarden, Kogerweg; Ronald Kempenaar, Den Burg; Frans Koorn, De Krim; Paul Kuip, De Westen; Marius Smit, Kaapweg; Fred van der Star, Het Noorden; Frans Visman, Oos terend; Jan de Visser, P.H. Polder; Roel de Waard, P.H. Polder en Gijs en Jan Witte Den Hoorn. WEEKEND VAN 15 TOT 18-JARIGEN „CENTRAAL JEUGDOVERLEG TEXEL" Aanvankelijk was voor het weekend van 22-23 april een weekend gepland voor jeugdigen van 15-18 jaar, met hun leiding, in de jeugdherberg „Panorama", zulks onder auspiciën van het „Centraal jeugdoverleg Texel". Door omstandighe den heeft het bestuur van het C.J.O.T. zich genoodzaakt gezien dit weekend uit te stellen tot 13 en 14 mei a.s. Aan dit weekend zal dan medewerking worden verleend door de onlangs benoemde jeugd- en recreatieconsulent, de heer J. M. de Vries te Amsterdam (voor wat be treft de instructie van buitenspelen en sport), door de W. B. Boersma '(voor zang) en door de heer Veldwisch (volksdans). Het weekend zal beginnen 's zaterdags 7 uur en eindigen 's zondags om 5 uur. De betrokken groepen krijgen binnenkort nadere mededelingen over de vooraan melding. FORUMAVOND TE DEN BURG Op uitnodiging van de Dorpscommissie te Den Burg zullen B. en W. benevens de gemeentesecretaris en de directeur van gemeentewerken op 12 mei vragen van inwoners beantwoorden. De plaats, waar de gespreksavond wordt gehouden zal nader worden bekend gemaakt. Het is genoegzaam bekend, dat alleen vragen over het gemeentebeleid gesteld mogen worden. Gezien de vele vragen, die er, ook bij de middenstanders, zijn, verwacht de dorpscommissie een groot bezoek. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13 00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 VanDenHelder: 9.15 12.10 17 15 19 35 HOEK VERGROOT De scherpe bocht R. P. Keijserweg- Slingerweg is verdwenen. Er is een ge deelte van de tuintjes van de bewoners bij de weg getrokken, üe bocht is nu minder gevaarlijk. SCHOOLVOETBAL 1961 Het toernooi begint op zaterdag 29 april a.s. Programma met indeling, begin tijden enz. komt in de krant van woens dag a.s. S.V. DE KOOG Programma a.s. weekend: Vanmiddag: Oosterend a-De Koog a, 4.15 uur; zondag: Zeemacht 3-De Koog 2, 2.00 uur, vertrek boot 11.00 uur. TEXELSE BOYS-NIEUWS Boys 1 speelt zondag zijn laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen, nl thuis tegen Zeemacht. Dit is een zeer sterk elftal, dus is aanpakken noodzakelijk. Tracht deze competitie met een overwin ning te besluiten. Aanvang 1.30 uur. Boys a speelt hedenmiddag om 4.15 uur thuis tegen ZDH en de welpen om 3.00 uur thuis tegen ZDH-welpen. Succes jongens. De jaarvergadering is vastgesteld op 16 mei a.s. Houdt deze avond vrij, Boys. De agenda wordt U nog toegezonden. Noteert U even de datum voor de laat ste contactavond; deze is 2 mei a.s. LASTPOSTEN. De kraamkliniek in Avesta in Zweden heeft de aanwezigheid van vaders bij be vallingen verboden vanwege gebrek aan ruimte en „omdat de mannen in die om standigheden meer tot last dan tot "hulp zijn". Nou, daar gaan we, beste vaders, Deze klap komt wel hard aan, Want wij dachten juist in deze Toch ons mannetje te staan. Maar helaas, wij zijn als mannen Uit de kraamkliniek verbannen, Omdat wij op dat terrein Slechts „sta in de weggers" zijn! En wij waren in die dagen Altijd juist zo hotknots trots, Omdat vrouwlief tot ons op zag Als 'n onwankelbare rots. Maar nu zijn wij in heur ogen Sukkels, vol van onvermogen, Lastposten en anders niet, Op het kraamkliniekgebied. Maar we laten ons niet kennen, Als men dat maar even weet, Wat ze schrijven zijn alleen maar Bakerpraatjes van een Zweed. Want wij laten, wat ze zeggen, Ons niet in de luren leggen Als een zuigeling die krijt, Door die Zweedse malligheid. Neen! wij laten ons niet flessen, Maar wij flessen zélf vol vuur Al de Jantje en de Antjes, Ook al is het om het uur. Wij zullen die Zweden tonen, Dat in Holland KERELS wonen. Maar wat zwam ik, lezerschaar, 'k Ben reeds opa Rijmelaar! ONKRUIDBESTRIJDING IN BIETEN Een onderwerp, waarvoor bij de land bouwers altijd belangstelling is. De grote zorg bij de verbouw van bieten blijft im mers de onkruidbestrijding. De tijd van de verpleging van dit gewas valt nl. meestal in een tijd, waarin ook de voe derwinning tijd en aandacht vraagt. Ver schillende boeren en ook voorlichters zijn daarom van oordeel, dat op een veehou derijbedrijf de verbouw van bieten beter achterwege kan blijven. Daarnaast zijn er evenwel ook veel koeienboeren, die zo zeer overtuigd zijn van de waarde van bieten in de veevoe ding, dat ze van mening zijn de bieten onmogelijk te kunnen missen. Voor een groot aantal gewassen is de onkruidbestrijding de laatste tien jaar veel eenvoudiger geworden door de op komst van de chemische onkruidbestrij dingsmiddelen. Het meest frappant is wel de bestrijding van onkruid in wortelen. Als bij een bepaalde ontwikkeling van dit gewas een bespuiting wordt uitge voerd gaat letterlijk alles wat „groen" is er aan met uitzondering van de jonge wortelenplantjes. Het lijkt bijna een sprookje. We hebben al heel wat keren de ver zuchting van bieten verbouwers gehoord. Was er zo iets ook maar voor bieten. Helaas, is dit nog niet het geval, al reke nen we er ernstig mee, dat dit toch komt. Op het moment moeten we het er nog zonder doen. Een „middel", dat o.i. nog niet vol doende wordt toegepast is het eggen van de bieten. Op verschillende bedrijven is echter wel gebleken, dat op vrijwel alle grondsoorten tot een paar dagen vóór de opkomst van de bieten de grond met de onkruidegge kan worden bewerkt. Uiter aard moet de daarvoor gebruikte eg op zandgrond lichter zijn dan op zavel- en kleigrond. Verder is het nodig de om standigheden goed in acht te nemen. Het komt voor, dat op zavel- en kleigrond door regen en daarop volgende droogte een „korst" is ontstaan, die het eggen een paar dagen vóór de opkomst riskant maakt. Ook als de bieten goed boven de grond zijn kan de onkruidegge weer gebruikt worden. En dit behoeft niet bij één keer te blijven. Wel willen wij er nog op wijzen, dat het eggen geen enkele zin heeft, als hiermede te lang wordt ge wacht. Door het eggen wordt alleen kie mend onkruid of onkruid, dat juist boven de grond komt bestreden. Alleen dus als met het eggen kort na het zaaien wordt begonnen en hiermede wordt doorgegaan bereikt men iets. Maar als het zo gebeurt kan er heel wat worden bereikt en wordt voorkomen, dat men in mei en begin juni met de handen in het haar zit. C. v. Gr. Momenteel staat in de Rijks H.B.S. Den Burg opgesteld een Rijkstentoonstel Een ling „Wat de zee verborg en prijsgaf leerlir Deze expositie heeft als onderwerp de ge jreser schiedens van de Zuiderzee. Het is ee van collectie van vondsten uit een zee, die ee lenk zeer rijke en afwisselende functie in oc Din; land heeft vervuld. (Immers de Zuiderze wai is buitenzee geweest, binnenmeer, zou ïet P zoet en brak; nu gaat zij dan grotendeel <je hei land worden). De tentoonstelling leei over de enorm vele overstromingen, ove de tijd dat Urk en Schokland één warei Jji1 over de plannen tot inpoldering en ove SU L het resultaat van deze inpolderingen, hebben bewerkstelligd, dat de zee vi van hetgeen zij verborgen hield thac heeft moeten prijsgeven. De expositie is in de eerste plaats voo de scholen toegankelijk. Daarnaast be staat in principe ook de mogelijkheid avondbezoek door volwassenen en wel o; maandag 8, dinsdag 9, maandag 15, dinj 16 en woensdag 17 mei a.s. Dan Dpgen rat d teerd spel v strak! die di ?erzoi Jan dou ook een instructrice, verbonden aan hei de bureau van de Rijksinspecteur voor roe rende monumenten, aanwezig zijn, dii een nadere toelichting op het tentoonge stelde zal kunnen geven, Toegang is mogelijk in groepsverband de toegang is gratis. Verenigingen groepen, die een bezoek aan de expositi willen brengen dienen zich vooraf met d dat k Administrateur van de Stichting cultu- Simoi reel werk. de heer G. A. Oskam, p.a. raadhuis Den Burg, in verbinding te stel len, onder mededeling voor welke datum een voorkeur bestaat. BEJAARDENUITVOERING OP 29 APRIL A.S. door fcoorfc ,Guu: jaren altijd Er v ker 1 van Ier w Ook Ineke Om Dei Voor de bejaardenuitvoering verzorgd n[cjlt door „St. Jan" op 29 april a.s. bestaat eeD bemoedigende belangstelling. Het bejaar dencomité De Cocksdorp-Eierland zal evenwel ï.v.m. de gehouden bejaarden avond op het eigen dorp geen medewer king aan deze middag kunnen geven Mochten er bejaarden zijn uit De Cocks- dorp en Eierland, die op eigen gelegen heid deze toneelmiddag zouden willet bijwonen, dan bestaat daartoe de gelegen heid. Zij dienen dan op 29 april a.s. ort 2.30 uur in „De Oranjeboom'' te zijn. Het heeft voorts misverstand gewekt Wink dat van de bejaarden in het ene dorp it het geheel geen bijdrage wordt gevraagd 241, terwijl in andere dorpen een bijdrage ii vervoer- en consumptiekosten wordt ge vraagd. Dit vindt zijn oorzaak hierin da' de vervoer- en consumptiekosten nie: centraal kunnen worden bekostigd. Het u nu dus van plaatselijk aanwezige fondsec afhankelijk hoever men kan gaan. Di' brengt dus mee, dat men in het ene dorp wel eens iets meer kan doen dan in het andere. aanwezig Koge: Julia: De De Li F. Dr J, L. C. Sc Ba OFFICIER VAN JUSTITIE OP TEXEL Woensdag heeft de Officier van Justitie Mr. Dr. J. M. Vellinga, een bezoek ge bracht aan de „Biesbos" nabij de Wester duinen. Vorig jaar december kreeg daai de heer Winter, die daar aan het werk was, een schot hagel in zijn been. Nu werd het geval ter plaatse gerecon strueerd. Ook de jager, de heer Van Loon uit Den Haag, was aanwezig. Binnenkort zal dit geval door de Alkmaarse Recht bank worden behandeld. BADWEG WORDT VERBREED Dezer dagen is door de Fa. De Vries en Van der Wiel een begin gemaakt met hel verbreden van de Badweg naar het Ko- gerstrand. De weg, die thans 3 meter breed is, zal na de voltooiing van de werkzaamheden 6 meter breed zijn. Aan de linkerzijde wordt een trottoir ge maakt. Omstreeks Pinkster hoopt men de weg gereed te hebben. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 10 uur ds Wolfensberger De Koog 19.30 uur ds Waardenburg De Waal 10 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis met medewerking van het Koger kerk koor o.l.v. de heer Visser. Oudeschild 11 uur ds. Van Bilderbeek Gezamenlijke dienst met de Doopsge zinden. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Leesdienst 4.30 uur ds. Scholten Oosterend 10 en 3 uur ds. Scholten GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oudeschild 11.00 uur ds. Van Bilderbeek Gezamenlijke dienst Den Burg 19.30 uur ds. Van Bilderbeek De nieuwe oprit naar de Hoornderweg is bijna verhard. Arbeiders van de firma De Vries en Van der Wiel leggen de laatste hand aan het nieuwe weggedeelte voordat de gladde laag zal worden aange bracht. De doorgang is ge maakt tussen twee gebouwen van de R H.B S. De leerlingen, die het gymlokaal van de school gaan bezoeken moeten straks een drukke verkeers weg oversteken. De Hoornder weg loopt in het verlengde van de Elemert, waar straks de TESO-bussen hun stopplaats zullen krijgen. Fftr-K met Terlai rollen de av foorti Ooi kreeg Wc moed verw FE l 17. I met schoi er o houc en g zaak Tc zaan haar Met vluc ze d gam zijn „Is Hi Woe: kien Evei de o Tc Goe: sche tig der Was van kan lijk vraj haai dwij sluil drar

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2