Cjroen 'ZwartsJ~exels in het harL, streeko yikkeunq Kwast goed meneer lüj WOENSDAG 10 MEI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7556 Jitgcrve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerij Den Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Verschijnt woensdaqs en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mn> SPORTUITWISSELING MET DE GEMEENTE OPSTERLAND De activiteiten van de Texelse Sport raad hebben ertoe geleid, dat er 3 en juni a.s. een sportuitwisseling zal plaats vinden, waarbij ook de dorpen Oosterendl De Cocksdorp, De Koog en Den Hoorn een meer actieve rol gaan spelen. In totaal nemen acht voetbalelftallen aan de uitwisseling deel, terwijl er ook ie Oosterend en De Cocksdorp zal wor den gegymd. Toch is nog niet alles rond, want vol gens de laatste berichten uit Friesland zal de damsport moeten vervallen en is de deelnemersopgave voor de motorsport ook nog miniem. Dit neemt niet weg, dat op 3 en 4 juni a.s. een groot aantal sporters onze gasten zullen zijn, Weit dan weer inhoudt, dat onderdak voor hen moet worden gevon den. Hieraan wordt door de deelnemende clubs gewerkt, maar niet altijd loopt het hiermee rond, waarom dan weer een beroep wordt gedaan op allen, die de sport een goed hart toedragen en op 3 en 4 juni één of meer sporters kunnen her bergen. Opgaven hiervoor kunnen worden gedaan: te Den Burg aan J. Hooijberg, C. ■Mets en D. Dapper en op de dorpen aan de clubbesturen. Voor de organisatie van dit grote sport evenement is de Texelse Sportdag uitge steld tot 9 juli a.s. en zal dan plaats vin den te De Koog. DE AVONDVIERDAAGSE OP TEXEL Deze week heeft het comité van de avondvierdaagse een rondschrijven ver zonden aan scholen, verenigingen etc, Mocht er iemand vergeten zijn dan kan men inlichtingen verkrijgen bij de heren A. van Sambeek, Zwaanstraat 3, en A. Breet, Schilderend 111 De avondvierdaagse is, zoals reeds terder werd vermeld, vastgesteld op 4, 5, 6 en 7 juli a.s. Binnenkort zal een opgaveformulier in de krant worden opgenomen voor deel name aan deze vierdaagse. R.-K. PAROCHIE DEN BURG HEEFT UNIFORME BEGRAFENISKLEDING De begrafenisonderneming „Simplici- tas" te Den Burg heeft nieuwe uniformen aangeschaft, die het eigendom zijn van de R.-K. Parochie. De heer W. Zijm, hoofd der onderne rning, vertelde ons, dat de heer M. J. de Krijger, kleermaker alhier, de kleding heeft vervaardigd. Genoemde begrafenis onderneming heeft vaste dragers, zodat er, nu de kleding uniform is, van een grote vooruitgang mag worden gesproken. De heer W. J. Zijm is zelfstandig on dernemer en aangesloten bij de Neder landse Katholieke Bond van Begrafenis ondernemers. Dit lidmaatschap houdt in dat de heer Zijm door het gehele land zijn functie mag uitoefenen, niet alleen voor leden van een R -K. Parochie, maar voor alle gezindten. ZAKENNIEUWS: FA. GROENHOF HEROPENDE IIAAR VERBOUWDE ZAAK Vrijdagmiddag 2 uui heropende de fa. Groenhof haar verbouwde zaak te De Koog. 's Morgens werden wij in de gelegen heid gesteld om een en ander te bezien. Direct bij het binnenkomen valt het op, wat een grote ruimte bij de oude winkel getrokken is, waardoor de uitgestalde goederen prachtig tot hun recht komen. Niet alleen kan men bij de firma Groenhof terecht voor meubelen en vloerbedekking, doch ook voor textiel, souvenirs en huishoudelijke artikelen. Stapels prachtige wollen dekens lokken tot kopen. Alles is smaakvol en over zichtelijk geëtaleerd. Het is een genoegen :n deze zaak inkopen te doen. De heer Groenhof, plm. 30 jaar geleden klein begonnen, is gebleken een allround 2akenman te zijn en met zijn tijd mee te gaan. Deze nieuw verbouwde zaak doet zeker niet onder voor de moderne zaken n een grote stad. Bij de ter gelegenheid van deze ope- ning gehouden receptie bood allereerst de heer C. J. van der Kooi, als voorzitter der Alg. Texelse Middenstandsvereniging en als waarnemend voorzitter der V.V.V., zijn gelukwensen aan, terwijl de heer Visser als voorzitter der V.V.V. afd. De Koog de fam. Groenhof complimenteerde. Hij gewaagde van het samenspel van V.V.V. en Middenstand, waar naar hij meende de heer Groenhof een goede kijk op had. In zijn dankwoord betuigde de heer Groenhof zijn erkentelijkheid aan de heer Veenema als aannemer en de heer v.d. Vis voor de prachtige verlichting door hem aangelegd. De Koog is weer een zaak van allure ijker geworden. De kinderen der Lubertischool en 't Mierennest werden door de fam. Groen hof op een ijsje onthaald. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 mei (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. INGEKOMEN PERSONEN Johan H. F. Hopstrer, van Arnhem, Slaakweg 115 naar H 96; Francisca A. van Alem, van Den Helder, Plantsoen straat 2 naar Groeneplaats 14, Den Burg; Dirk Boon (en gezin) van Canada naar E 37, Klaas Meijer (en gezin) van Amster dam, Talmastraat 22 IV 1 ks. naar Den Burg, Schilderend 98. VERTROKKEN PERSONEN Immetje M. G. Dijksen wv. Kremer en Sylvia Kremer van B 165 naar Nieuwer Amstel, Erasmuslaan 46; Klaas Dekker (en gezin) van C la naar Ópsterland, Ure- terp, Weibuorren 71; Gerben Procee (en gezin) van E 81 naar Tietjerkstradeel, Noordbergum. State Hyde 22; Gerrit Renooij en echtgenote van C 43 naar Wognum, Kleine Zomerdijk 2. GESLAAGD Mej. J. Koorn Jd., Den Burg, behaalde in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar diploma A en niet, zoals zaterdag werd vermeld, het derdejaarsdiploma. INKUILEN VAN GRAS Het inkuilen van gras is op het eiland in volle gang. Men vraagt ons meerdere keren: wat is een betere methode maai- kneuzen of wringen? Wanneer wij de resultaten van deze methoden over Noordelijk Noordholland in 1960 bekijken, dan blijkt er geen ver schil te bestaan. De voedeiwaarde van 124 maaikneuskuilen was per kg. droge stof 96 gram verteerbaar ruw eiwit en 480 gram zetmeelwaarde. De voeder- waarde van 63 wringkuilen was precies gelijk. Het droge stofgehalte was bij beide inkuilmethoden 23°/o. Van 36 wringkuilen met 2% droge pulp als toevoeging was het droge stofgehalte iets hoger, nl. 25%. De voederwaarde was hier ook gelijk. Een toevoeging van droge pulp heeft als conserveermiddel geen zin. De slaging van de kuilen is gelijk. Bij beide methoden is van de voorjaarskuilen 14% volgens boterzuur mislukt. Bij de mislukte kuilen is het boter- zuurgehatle 0,21 en hoger. Beneden deze grens neemt U geen stank waar. Bij de maaikneusmethode is het gras van de stam af gemaaid en bij de wring- methode wordt het gras eerst met een maaimachine gemaaid en eventueel wat voorgedroogd. In het voorjaar is er dan geen toevoeging nodig. Indien U bij de maaikneusmethode eerst het gras maait en op wiersen brengt, dan is de kneuzing van het gras vrijwel nihil. Het wordt dan met een chopper alleen gehakseld. In dat geval is het gewenst om een toevoeging van 3 4% melasse te gebruiken. Dit is bij het maaien met de maaikneusmachine van de stam af niet nodig. Het komt er dus op neer dat beide me thoden aan te bevelen zijn. De capaciteit van de maaikneuzer is groter. Zw. STIKSTOFBEMESTING De heer S. Kikkert, Oosterenderweg O 31, Oosterend, heeft maandag 8 mei gras van het stikstofdemonstratieveld ge maaid voor hooi. Heeft U ook al eens een kijkje geno men op een van de volgende stikstof- demonstratiepercelen? C. J. Veeger, Den Hoorn H 81; W. Bakker, Westerheem; W. Commandeur, Den Hoorn 8; M. Witte, Den Hoorn 105. De heer H. Tjepkema, P.H. Polder, eeft dit voorjaar op zijn grasland een zware stikstofbemesting gegeven. Hier is mei op dit betrekkelijk kleine bedrijf 50 m3 kuil gemaakt. U zult deze zomer meer van dit bedrijf horen. B. Afd. Huishoudelijke voorlichting IS UW PROGRAMMA VOOR HET KOMENDE WINTERSEIZOEN AL KLAAR? Vrijdag 12 mei 's avonds worden de besturen van de diverse vrouwenvereni gingen uitgenodigd om nader kennis te maken met de verschillende huishoude lijke voorlichtingscentra. Nieuwe tips voor uw komende winterprogramma een kennismaking met de huishoudelijke voorlichting. Zr. Leegwater, van de vastewal, ver telt U over verschillende cursussen. Wij hopen op een gezellige leerzame avond. We komen samen om 8 uur de landbouwschool te Den Burg. Voor de buitendorpers zullen taxi's rijden gemaakte reiskosten op het eiland worden vergoed. Y. V. Wat was het voorheen steeds qezelliq Een kapperszaak binnen te gaan, Waar tijdens het wachten gedamd werd En ook wel aan schaak werd qedaan. De radio was overbodiq, Want 't nieuws uit de buurt oi de streek Dat kreeq je daar qratis te horen, Al was het ook zes maal per week. Maar dat hoort nu tot het verleden, Dat is zogezegd „er qeweest", Wij hoeven nu niet meer te wachten. Tenminste, bij kapper Uitqeest. Je belt hem maar even, Dan zal je 't beleven, Hij zeqt: „goeie morqen, Wat zijn er voor zorqen, Is 't knippen of scheren Of krullen friseren? 'k Zal eventjes neuzen, Licht is er nog keuze, Ja, vrijdaq tien daqen Kan u het wel waqen, Dan komt het qeleqen Om tien over neqen, Maar ben je er niet, Ik schrap je subiet, Want daarna komt Jansen En dan volqt Piet Fransen, Dan Witte, twee Bossen En daarna drie Drossen, Dan volqt nog een Bakker, Een Wijt en een Dijt, Dan sluit ik de tent, Want dan is het m'n tijd". Ja, mede spoetniktijdqenoten, Zo zal het in de toekomst gaan, Dit knusse stukje samenleven Gaat er mét onze krullen aan. Een nieuwe tijd op 't knip-en-scheer-erf, Is door Uitqeest nu inqeluid. En met die nieuwste nieuwiqheden Gaat zoetjesaan de geest er uit. Huib de Rijmelaar. KIND IN TEIL KOKEND WATER Oudeschild Het zesjarig zoontje Dickie, van de fam. Witte viel zaterdag in een teil met kokend water. In ernstige toestand is het ventje naar het zieken huis te Den Helder vervoerd. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: 4e kl. A KNVB: Watervogels-Hollandia T. 0—1; Schagen- VZV 11; Helder-Texel 63. Afd. N.H.: Wieringerwaard 2-Texel 2 63. Adsp. De Koog-Texel 15. Welpen: Helder-Texel 10. Handbal: DWO-Texel 4—5, Jun. Zwa luwen (Kolhorn)-Texel 34. Texel 1 heeft haar laatste kans, die toch zo gunstig werd geboden, niet kun nen grijpen. Doordat Hollandia T, won on VZV gelijk speelde is Texel met haar 13 punten hekkesluiter geworden en de- gradeerd, naar de Afd. N.H. Ook het 2e gaat terug van Res. 2e naar 3e klasse en zo zien we dat wij door gebrek aan vol doende spelersmateriaal de vlag moeten strijken na ca. 30 jaar in de KNVB te hebben gespeeld. Het heeft geen zin om hier schuld te gaan uitspreken. Geen enkele speler en niemand van bestuur en efltalcommissie, maar ook geen van onze trouwe kijkers, hadden dit voor enkele maanden ver wacht en is hier blij mee. Jammer voor de jongens zelf die het niet konden redden en toch van goede wil waren. Nu moet het oog gericht wor den op de toekomst. We moeten weer verder en er zal onder de gewijzigde om standigheden een en ander dienen te ge beuren. Daarom roept het bestuur alle leden, junioren en ook veteranen (oud-leden dus) op voor een buitengewone leden vergadering op vrijdagavond 12 mei om 8.15 uur in Hotel De Graaf. Hier mag niemand ontbreken. Komt dus allen en bewijst dat Uw ver eniging nog een goede plaats in Uw le ven inneemt. NIEUWE VERVOLGCURSUS AAN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Met ingang van het nieuwe schooljaar zal aan de Landbouwhuishoudschool een nieuwe vervolgcursus beginnen. Deze cursus zal heten „Vooropleiding voor Verzorgende Beroepen". Voorlopig zullen 24 huishoudscholen en landbouwhuis- boudscholen in Nederland hiermede be ginnen. De cursus is tot stand gekomen in overleg met de geneeskundige dien sten van ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen en het nijverheidsonderwijs voor meisjes. De Vooropleiding voor Ver zorgende Beroepen, kortweg gezegd V.VB., zal zijn een vooropleiding die aansluiting geeft op de opleidingen voor de verzorgende beroepen: zieken verzorg ster, bejaardenverzorgster, gezinsverzorg ster, kraamverzorgster De V.V.B. duurt één jaar en is als volgt ingedeeld: drie maanden school, drie maanden stage in een inrichting, daarna weer naar school tot het einde van het cursusjaar. Tot deze cursus zullen worden toegelaten meisjes met het ge tuigschrift van de assistentenklas of het getuigschrift kinderverzorgster. Als deze meisjes na het behalen van de bovenge noemde getuigschriften de school verlaten zijn ze nog te jong om naar de opleidin gen te gaan van de verzorgende beroe pen. Er bleek behoefte te zijn aan cur sussen, die deze tijd overbruggen en die tevens een goede theoretische en prac- tische vorming geven als ondergrond voor de eigenlijke beroepsopleidingen. Het is niet beslist noodzakelijk om vanaf de assistentenklas direct naar de V.V.B. te komen. Oudleerlingen, die reeds enige tijd de school verlaten hebben en die ambitie hebben om door te gaan voor een verzorgend beroep kunnen zich ook opge ven voor deze cursus. Inlichtingen wor den gaarne verstrekt door de directrice van de landbouwhuishoudschool. BIJ HET HEENGAAN VAN PATER WITTE De heer D. Witte overhandigde ons dezer dagen een brief, die hij had ont vangen van de oud-Texelaar Siem de Waal. De heer De Waal heeft Pater Witte diverse malen opgezocht in de Missie. De inhoud van de brief geven wij hier onder, omdat vele Texelaars, evenals De Waal, Pater Witte node zullen missen. Nog zie ik hem zitten onder het blade rendak van zijn pas voltooide kerk in het wijde land van Kenia. De muren, be staande uit naast elkaar geplante dunne bomen en takken waren nog wel niet allemaal aangebracht en de klei moest er nog tussen gesmeerd worden hier en daar, maar het begin was er weer. Voor de kerk rees de hoogste berg van Afrika, de Kill Manjaro uit het vlakke land tot in de wolken, slechts een klein gedeelte van de enorme witte ijskap zichtbaar latend. 6000 meter hoog. 1500 Meter hoger dan de Mont Blanc. En nog vele malen indruk wekkender, want het is een uitgedoofde vulkaan, die zo uit het vlakke land op rijst en dus geen deel vormt van een bergland. Alles overheersend en toch nog 50 km. weg. Een paar stappen bij ons vandaan een bron, een kleine rivier vormend, ge smolten sneeuw en ijs van de berg, dat hier pas uit de grond borrelde, helder en koel. En dat alles onder een tropische zon, want we zitten hier bijna op de evenaar. Ziehier het land van Pater Witte. Een vierkante mijl groot, 250 bun der. Aan hem geschonken door Colonel Grogan, een van de grote drie mannen van Kenia. Een man, die in zijn jongens jaren van Cairo naar Kaapstad tippelde, dwars door Afrika om te laten zien dat het mogelijk was. Grootse pionier van Kenia. Het boerderijtje van de Colonel was 2V* maal zo groot als Texel en aan de einder zagen wij zijn drie verdiepin- genhoge witte huis als een baken in zee. Toen we hem later opzochten met Pater Witte en vroegen wat hij met zo'n groot huis moest doen, zei hij. „Wel, dat is om te laten zien dat ik hier gekomen ben om te blijven. Hier ben ik en hier blijf ik. Elke Texelaar en ver daar buiten heeft gehoord van Pater Witte. Maar slechts enkelen hebben zijn werk van nabij mo gen beschouwen. Vier weken waren we gasten in zijn- missie-in-wording en hebben een beeld gekregen van zijn levenswerk. Want Pater Witte was niet zomaar een gewone missionaris, hij was een pionier. 15 maal is hij verhuisd. 15 maal opnieuw begonnen en de resultaten van zijn werk aan een ander overgedragen. Men zou het kunnen vergelijken met een man, die zijn koetjes op het droge heeft en dan weer helemaal met niets begint in een hem onbekende streek. Alles achterlaten en weer beginnen on der een loodrechte Afrikaanse zon. Wer ken en zwoegen. Werken met het hoofd en het hart en vooral met de handen. En hier komen we nu bij een eigenaardige lotsbeschikking van Michiel Witte. ,Weet je", vertrouwde hij me eens toe toen we na een droge gloeiende dag in de koele donkerte van de Afrikaanse nacht in gezelschap van honderden vuurvliegjes zaten te praten, „weet je dat ik m'n leven lang een afschuwelijke hekel aan handen arbeid heb gehad? Ik ben eigenlijk meer de studentetype. Werken met het hoofd en met de pen! Dat ligt me, dat is mijn aard. Handenarbeid is voor mij iets vre selijks. En nu doe ik de hele dag door bijna niets anders. Ik boer, ik bouw, ben kleermaker, schoenmaker en de tafel, waar je aan zit, heb ik uit een boom moeten zagen. Hij is misschien wel een beetje dik en een „striekbout" zou er in geen week doorheenbranden, als vergeten werd om die af te zetten. En zo doe ik honderden dingen waar ik een hekel aan heb. In de avond geniet ik het meeste van m'n werk. De correspondentie met die goeie ouwe tante's uit Amerika, die me zo af en toe eens iets sturen; de be groting opmaken waar gaten in zitten cis de sokken vanen dan volgde de naam van een reeds lang rustende zoon van het eiland. Maar als ik zo de krant lees, hebben ze daar op Texel ook moeite mee en zullen we dat maar als een erfelijke belasting aanvaarden. En hij schatert van de lach. Ja, gelachen hebben we. Want zijn verhalen zijn gekruid met een humor, die zo eigen was van deze man. „Toen ik eens malaria had Sieme, werd ik zo mager dot ik met het vel-fon- me-buuk me neus kon snuute". En dan vertelt hij weer in ernst verder. Dan spreekt de missionaris weer. Over de moeilijkheden om de realistisch den kende neger de geestelijke dingen bij te brengen. Over de strijd dikwijls zelfs met de autoriteiten, die meer dan eens dit zo bij uitstek menslievende werk bemoei lijken om de een of andere groep gunstig te stemmen. Maar ook weer over de vreugde, die het geeft als het eerste (bladeren) dak op de kerk gereed komt. Als de eerste school geopend wordt of als de jongens onder het eerste afdak hun eerste meubel weer in elkaar prutsen. En wat een vreugde en rede tot dankbaar heid als de eerste bananenbomen hun eerste vruchten geven. Als de vrouwen hun eerste rokken knippen (verknippen, zei de Pater) of als de eerste bekeerlingen zo hard als ze maar kunnen in de kerk zitten te balken. De kerk, die later echte muren krijgt en een zinken dak. En één van die goeie ouwe tante's uit Amerika heeft een prachtige wijwaterbak overge stuurd. Ik heb er niet om gevraagd, zegt onze Texelaar, „alleen maar laten weten dat ik er dringend een nodig had". En als dan alles draait, als de bomen bloeien, de naaimachines in de werkplaatsen gonzen, de echte klok haar geluid over het tro pische land laat galmendan, ja dan gaat hij weer verder, verder de wil dernis in en laat alles achter aan zijn opvolger. Het wordt weer een bladeren dak en een lemen vloer en een deken over een zak met vulsel. „Maar we zijn red- zame mensen", zegt hij en ik kan het niet helpen dat ik glimlachen MOET onder de kerkdienst, als ik zie hoe een gewoon MAGGI flesje de plaats van de koperen wijwaterbak met kwast heeft ingenomen, 't Is nog economisch ook". Pater Witte. Als ooit een man zijn stempel op een land heeft gedrukt, dan is het wel deze zoon van Texel. Overal staan de monumenten van het werk dat hij begon, waar hij de funda menten van gelegd heeft. En wie denkt, dat missiewerk alleen maar een kerkje betekent, waar kinderen Rooms opgevoed worden en alleen maar veel leren bidden, die moet maar eens komen kijken. Ik durf beweren, dat 90% van het geld, besteed in de missies, gebruikt wordt voor de materiële verzorging en opvoeding van hen, die op de laagste sport van de lad der staan. Eigenlijk zie ik Pater Witte als iemand, die een van de grootste sociale werkers is geweest, gedreven door een grote mensenliefde en een rotsvast ge loof. En dit zeg ik als niet-katholiek. En 70 dacht de colonel, die hem die grond schonk en evenals ik ongelovig is, er ook over. Aan al deze dingen dacht ik, toen Dirk Witte me het doodsbericht van zijn broer stuurde. Pater Witte zal niet meer naar Kenia, het land waar hij zoveel onbaat zuchtig opbouwde, terugkeren. Misschien zal het hem veel teleurstelling besparen. Want de „Wind of change", die over Afrika gekomen is, heeft ook Kenia niet onberoerd gelaten. Colonel Grogan, zo las ik een maand terug, heeft zijn boer derij, dezelfde waar Pater Witte een vier kante mijl van cadeau kreeg, van de hand gedaan. En de 86-jarige man, die dit land hielp opbouwen uit een wildernis, heeft zijn familie naar Engeland terugge stuurd. „Alleen een idioot zou niet doen wat ik gedaan heb", zei de ouwe pionier. Maar ik zal de dwaasheid hier afwach- De missies gaan een zware tijd tege moet. Ik vraag me zelfs af of zij zich zullen kunnen handhaven. Misschien zal het zo moeilijk worden, dat het werk van Pater Witte niet eens doorgezet zal kun nen worden. Maar wat hij deed, zal nooit te niet kunnen worden gedaan. Vriend Pater Witte, rust in vrede. En mag Texel hem nooit vergeten April 1961. SIEM DE WAAL GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 4 mei 1961 Gevonden te Den Burg: blauw-groen fietszadel; kinderbril met dikke glazen en licht montuur; damespolshorloge met me talen band, zwarte wijzerplaat, merk Gerten; kinderschep; donkerblauwe vul pen, merk Luxor; huissleutel; bankbiljet van ƒ10,witte portemonnee met rits, waarin 3,85; kleine bacosleutel; grijze Volkswagenwieldop; lederen voetbal; le deren bruine herenportemonnaie waarin 0,62; slot huisdeur. Verloren te Den Burg: wieldop van Ford Taunus; roodgeruit jongensjasje (leeftijd 6 jaar); lederen damesportemon nee met rits, waarin gulden, paar centen en Duitse munten; rood tricot vest met witte strepen; portefeuille met foto's en rekening; Marokkaanslederen crème da mesportemonnee, waarin ƒ1,55; grote oranje-rode portefeuille, waarin ƒ0,75. Het Bureau der Rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1