Cjroen 27wartsjexels in het harL, I e De Koog zullen 12 premie woningen worden gebouwd aadsleden behandelen 30 agendapunten in twee uur en bestuderen lucifersmerken RUSTIG EXAMEN rEXELSE igave N.V. v.h. Lanqeveld do Rooij Joek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij o Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 TERDAG 20 MEI 1961 74e JAARGANG No. 7559 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. rnm Woensdagmiddag waren de raadsleden een in de raadszaal van het waarlijk l steeds in tact zijnde oude raadhuis Den Burg. De agenda, die tot en met aanvang van de vergadering groeide dertig te behandelen punten, bracht inig nieuws voor onze lezers, t grootste nieuws werd waarschijnlijk iiandeld tijdens een schorsing van de rgadering. Want in besloten zitting rd besproken de garantieverlening, anten met de provincie, ten behoeve een door de N.V. TESO te sluiten diening ten bedrage van maximaal vijf Ijocn gulden. )e overige punten werden in een zeer •ttige stemming doorgehamerd door de orzitter van de raad, burgemeester C. Koning, zij het niet een enkele onder ging voor de bestudering van een aarschijnlijk) nieuw lucifersmerk. Burgemeester De Koning opende de rgadering met een woord van welkom de voltallige gemeenteraad met de rontschuldiging, dat ook dit keer de nda weer in diverse etappes was ge- :d gekomen. Medegedeeld werd dat de leden van raad een adres van de heer J. Agter dden ontvangen in verband met het breidingsplan. De voorzitter vroeg dit handen van B. en W. te stellen en in volgende vergadering te behandelen, raad ging zonder meer akkoord. Tevens werd medegedeeld, dat de aatbelasting in de gemeente is geregeld dat een aanslag in de tweede helft van jaar zal volgen. Geen huisslachtingen meer De vleeskeuringwet biedt de mogelijk- id huisslachtingen in ruimten, welke aan de eisen van de wet voldoen te rbieden. Daar het aantal huisslachtin- a op het eiland sterk terugloopt (vorig ir waren het er 35), heeft de raad be iten slachtingen aan huis te verbieden, heer Smit zag ook gaarne, dat de adenslachterij onder een dergelijke be ling zou vallen. De voorzitter deelde in verband mee, dat de slachterij niet der de Vétérinaire Dienst der gemeente lt. Als daar geen wettelijke bepaling ar is, zou de gemeente die zelf moeten maken. De raad werd toegezegd, dat i daar controle zal worden uitgeoefend. Gemeente Texel verleent garantie )e gemeente Texel zal voor 50u/o ga at staan voor de rente en aflossing van of meer geldleningen, maximaal vijf ljoen, ter financiering van de nieuwe erboot van de N.V. TESO. B. en W. dden hieromtrent een bespreking ge- d met G.S., die eveneens voor 50%> rantie zullen verlenen. De heer Keijser zou toch wel gaarne toelichting ontvangen over deze post, ar bij deze nieuwe verbinding niet zo il Texels meer ziet. Na enig debateren ïorste de voorzitter, op voorstel van de er Westdorp, de vergadering. NTa twintig minuten mochten de ver- ggevers weer achter het groene tafeltje lats nemen en ging men over tot be- reking van de garantieverlening ten hoeve van een door de Stichting So- al Toerisme Texel te sluiten geldlening bedrage van 200.000,De WD- ictie stemde hier in principe tegen, de enge leden van de raad gingen met het orstel van B. en W. akkoord. Technische school komt aan cle Hoornderweg De te bouwen Lagere Technische hooi op het eiland zal, als alles naar sis verloopt, achter de huidige H.B.S. •men. De eerst gekozen plaats werd «r bevoegde instanties te klein bevon- n. In het uitbreidingsplan had men ze school geplaatst achter de Wilhel- inalaan. Daar de nu gekozen grond lendom is van de gemeente Texel, kun- n de plannen sneller tot realisering ®en. Diverse grondaankopen werden hierna hamerstukken behandeld; bij de reeds rder gepubliceerde komen: Voor de aleg van een bossingel aan de west- |de van Den Burg, ongeveer 0.23.00 ha. de heer P. Koopman, W 43, voor de van ƒ2300,van de erfgenamen timevr. K. Schagen-Bruin, Oudeschild, ®m2 voor de som van ƒ904,Voorts uge perceeltje te Oudeschild, die nodig in in het uitbreidingsplan voor een ge- Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond op 10-tallen jaren ervaring projecteerd plantsoen. Van het R.-K. Armbestuur 19 m2 voor 19,van W. Gielis 25 m2 voor 25,van de heer B. de Jong 27 m2 voor ƒ27,van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur te Oude schild 233 m2 voor ƒ233, 12 premiewoningen te De Koog Uitvoerig werd gesproken over de bouw van 12 premie woningen te De Koog. B. en W. hadden de raad in over weging gegeven aan de Woningbouwver eniging Texel een perceel (2100 m2) grond te verkopen te De Koog voor de bouw van 12 woningen, voor de prijs van 15.750,—. De heer Van der Vis wilde graag weten waarom een particulier 12,per meter moet betalen en de woningbouwvereni ging de grond wordt aangeboden voor 7,50. De voorzitter deelde mee, dat de te bouwen woningen voor de woningbouw vereniging aan een maximum huurprijs gebonden zijn. Wij moesten ook voor deze grond eigenlijk de hoge prijs rekenen, maar dan klopt de begroting niet van de vereniging en zal vermoedelijk de bouw geen doorgang vinden. De gemeente is hier het sluitstuk. De 12 woningen zijn van zo'n groot belang, dat wij dit niet kunnen weigeren. Wethouder Hin: Het moet de gemeente 5000,waard zijn om die 12 woningen te krijgen. De heer Wassenaar: Het is in diverse gemeenten gebruikelijk, dat er overkoe pelend wordt gewerkt. De heer Daalder liet een ander geluid horen. Hij verbaasde zich, dat de ge meente juist aan de grond te De Koog gebonden was en dat daar 12 woningen zullen worden gebouwd. Deze twaalf wo ningen zullen eveneens dienen om bun galows te vervangen, maar waarom moe ten deze dan te De Koog komen. Gezin nen, die in bungalows wonen, werken meestal elders. Er zullen 24 woningen worden ge bouwd, waarvan er 12 te Den Burg ko men en 12 te De Koog. De voorzitter verklaarde, dat als de bouw nog meer gesplitst zou worden de bouwprijs te hoog zou komen te liggen. Wij hebben nu al gemanupuleerd met de grondprijs, als er nog meer gebrokkeld wordt, zal die grondprijs nog meer moeten dalen. Er is gebrek aan grond, aldus de voorzitter. De heer Daaldei bleef van mening, dat De Koog niet urgent was om daar wo ningen te bouwen. Anders dan elders is in De Koog particuliere woningbouw nog mogelijk. De overige dorpen gaan dan een sombere toekomst tegemoet als de bouw van bv. zes woningen niet moge lijk is. ,,Ik praat", aldus de heer Daalder, „niet alleen voor Oosterend, maar gaat U de lijst van woningzoekenden maar na, dan zult U zien waar de vraag het grootst is. Ook de overige raadsleden mengden zich in het gesprek en na lang heen en weer gepraat werd het voorstel van B. on W. aanvaard en zullen er te De Koog 12 premiewoningen nabij de Dorpsstraat worden gebouwd. Rondvraag met lucifermerken De heer Wassenaar had gelezen, dat de Provincie geld beschikbaar stelt voor bodemonderzoek in de kop van Noord holland en op Texel. In de kop van Noordholland zal men speciaal zoeken naar geschikte bollengrond. De heer Wassenaar zou gaarne zien dat daar op Texel ook naar gezocht werd. De voor zitter beloofde de mogelijkheid te onder zoeken. De heer Beumkes zag graag het brom fietsverbod verlengt van een uur tot vier uur 's nachts. De regelingen voor dit seizoen zijn reeds getroffen, aldus de burgemeester, maar er zullen volgend jaar zeker weer wijzigingen zijn. Het verheugde de heer Van Schoon hoven, dat het bordje in De Koog, dat de snelheid bepaalt (50 km.) is verplaatst. Een vraag over de schoolmelk werd gesteld door de heer Dros. Hij had ver nomen dat de animo voor schoolmelk minder werd en dit zou dan te wijten zijn aan de ondeugdelijkheid. De voorzitter had eveneens de indruk dat het melkgebruik terugliep. Er zal naar geïnformeerd worden. Ook mevrouw Koning was dankbaar gestemd over de werkzaamheden van gemeentewerken. In Oudeschild zijn de plantsoenen keurig onderhouden. Is het mogelijk, aldus mevrouw Koning, dat ook het sportveld bruikbaar wordt gemaakt? Wethouder Roeper deelde mee: „Wij overwegen op het veld een beplanting aan te brengen. De heer Smit bracht de gevaarlijke ga ten in de Schilderweg ter tafel. Chauf feurs rijden nu gedeeltelijk over het rij wielpad. Hierop werd door diverse raads- BADWEG TE DE KOOG GEREED De Koog bereidt zich voor om met de a s. pinksterdagen de talrijke gasten te ontvangen. Alle winkels, lunchrooms, ijssalons, vertonen zich weer in hun zo merse gedaante, terwijl ook de diverse hotels en pensions gereed zijn. Ook de exploitanten der strandhuisjes werken onder hoogspanning om alles klaar te krijgen. Zo ook het personeel van de gemeente en de werknemers van de firma Ten Brinke. De Badweg heeft als het ware een ge daanteverwisseling ondergaan. Een auto weg van 6 meter breed, waarnaast een tegelvoetpad van 3 meter is het resultaat van dagenlang zwoegen der arbeiders, soms tot laat in de avond. Alles wordt op alles gezet om met de Pinkster klaar te zijn. Hier is een mooi stuk werk ver richt, wat aller bewondering afdwingt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 mei a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. BEJAARDEN VAN DEN BURG TOERDEN VOL GOEDE MOED HET EILAND ROND Dinsdagmiddag. In en stralende zon toerden allemaal goed gemutste bejaar den het eiland rond in een luxe wagen of in een bus van de N.V. TESO. De dorpscommissie van Den Burg had dit jaar de bejaardentocht in het voor jaar georganiseerd en we mogen zeggen dat het voor herhaling vatbaar is. Steeds werd de tocht na het seizoen gehouden, maar dan zag men niets anders dan kale weiden en verwaaide bomen. Nu was alles in volle bloei, en menigmaal hoorde men: „Wat een gras. Nog nooit heeft Jan van Teun zo veel gras gehad". Ruim vijftig particuliere auto's en twee bussen waren nodig om al de be jaarden te kunnen laten genieten. Vanaf de Wilhelminalaan trok men naar De Waal, via Oosterend ging men onder de dijk langs richting Oudeschild. De thee pauze werd gehouden in Jeugdherberg „Panorama" op de Hogeberg en de KVC Jeugdherberg aan de Westerweg. De be jaarden hebben in deze (voor hen nieuwe omgeving) volop genoten. Er werd zelfs geopperd (door wie zullen we maar niet vertellen) dat hij best eens voor een ,.nachie"'op een bovenbed zou willen. Na de thee trok de stoet in z'n geheel v/eer verder naar Den Hoorn, onder de reuk van heerlijke dennengeuren ging het via Gerritsland naar De Koog en ver volgens richting De Cocksdorp. Om half zes was de stoet in Den Burg on trok men zeer voldaan Hotel „De Oranjeboom" in. In de grote zaal stonden keurige tafels gedekt en werd weldra de soep opgediend. Tijdens de maaltijd zorg de het echtpaar Craanen voor onver vangbare muziek en zang. Dat de be jaarden van de Texelse melodieën hebben genoten, werd duidelijk in het applaus na ieder nummer. Een grote verrassing voor allen was de serenade van de drumband. In de Zwaanstraat had de gidsenband zich opgesteld en toen de deuren van de zaal werden geopend, ging er een ge juich op. Namens de dorpscommissie sprek de heer Kempenaar een woord van dank <ot allen, die hadden meegewerkt deze dag te doen slagen. Traditiegetrouw sprak de heer D. Witte namens de be jaarden zijn dankwoord (en dat is hem best toevertrouwd). Men kan terugzien op een rijk geslaagde bejaardentocht 1961. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL OVERDENKING: van 11 tot en met 18 mei 1961 Geboren: Cornelia Divera Maria, dv. Jan Blom en Geertruida ,de Graaf; Peter Arjan, zv. Pieter G. Schoorl en Jacoba de Ridder; Jacob, zv. Tjalling van der Ga- liën en Aaltje Kruid; Geertruida Maria en Annaatje Maria, dv. Jan Zijm en Emma M. Witte; Jaqueline Maria. dv. Cornelis Hin en Agatha M. Bakker. Overleden: Cornelis Tuinder, oud 79 jaar, echtgen. v. Grietje Huisman; Gerrit Jan Logman, oud 72 jaar, echtgen. van Trijntje van der Vis; Jacob Brouwer, oud 72 jaar, echtgen. van Elisabeth M. Pool. Ondertrouwd: Dirk Lap en Trijntje Stolk; Willem S. Keijser en Janette P. Kooiman; Piet Hopman en Johanna C. Bakker. MEEUW OP PATRIJZENEIEREN De heer Veeger, Buitenlust, vertelde tijdens de bejaardenrit, dat in de nabij heid van zijn bedrijf een meeuw op eieren zit van een patrijs. Normaal pik ken de meeuwen de eieren stuk die zij ontdekken, maar deze meeuw heeft ze onder haar bescherming genomen na de patrijs verjaagd te hebben. Z AKENNIEU WS 'T KLEUTERHUIS - 'T BOEKHUIS UIT DE STEIGERS Donderdagmorgen was voor de familie Brügemann het heuglijke moment aan gebroken. De nieuwe zaak was gereed en het publiek kon door de nodende deuren binnentreden. Als men voor de gevel staat in de Bin- nenburg, dan treft men twee deuren. Gaat men door de linker dan betreedt men het domein van de dames Brüge mann en komt men door de rechter deur dan gaat men het Boekhuis binnen. Architect Alkema heeft daar goed werk gedaan. Hij niet alleen, want wat is een architect zonder aannemer. De fa Drijver heeft alles tot in de puntjes verzorgd met medewerking van de fa Agter, elektra, Beumkes, schilderwerk, en Veltkamp, sanitair. In de winkel is een lift aangebracht, die van de nok van het huis tot aan de kelder kan worden bediend. In de kleuterafdeling is een enorme collectie ondergebracht. De nieuwste sok pantoffeltjes treft men naast een sorte ring badgoed. De etalages zijn ruim en overzichtelijk. In de zomermaanden kun nen beide zaken zelfs de grote etalage ruiten openslaan, zodat men „de markt" kan bedienen. Achter in het Kleuterhuis is een paskamer ingericht, zodat de da mes hun kroost in een rustige omgeving kunnen bewonderen. Het Boekhuis is ook niet meer te her kennen Alleen de boekenkelder is be waard en daar kan men rustig lectuur bestuderen. Achter in de zaak is de bi bliotheek ondergebracht. Langs de wan den de nodigste artikelen, die men in een boekwinkel treft en niet te vergeten de lectuur voor de komende gasten. Achter in de winkel is een doorgang van de ene zaak naar de andere, zodat combinatie-inkoop mogelijk is. De opening geschiedde op een attrac tieve manier. Een grote olifant tippelde door de straten van Den Burg en spoot heerlijke snoepjes de wijde wereld in. 's Middags verscheen Pipo de Clown op de Groeneplaats en die heeft de jeugd fnige tijd aangenaam bezig gehouden. De kleuterscholen waren voorzien van ba- lonnen, dus ook daar was feest. Om zeven uur maakte de Margaretha Sinclair Drumband een rondgang door Den Burg. Wij wensen de familie Brügemann veel succes in de nieuwe zaken. de natuur in met de natuurzuivere 'eden ingehaakt. Overal waren gaten in de wegen. Een der raadsleden liet in dit verband een lucifersmerk circuleren, dat blijkbaar het bewonderen waard was. Parkeerplaats verpacht De heer Van der Kooi had vernomen, dat de parkeerplaatsen dit jaar weer verpacht zouden worden aan de Utrechtse studenten. Gezien de ervaring van vorig jaar vroeg de heer Van der Kooi of het niet beter was voorzichtig te zijn. Burgemeester De Koning: Studenten doen dit toch ook onder leiding. Inder daad is het parkeerterrein verpacht aan de gezamenlijke studenten. Zij waren de hoogste inschrijver. Wij zouden er naar aan toe zijn als wij deze studenten niet hadden voor de strandbewaking. Ik meen, aldus de voorzitter, dat wij niet te eenzijdig moeten zijn en uitsluitend de schuld van lawaai moeten toeschrijven aan de studenten. Met deze studentenvraag werd de raad, die zeer geanimeerd verliep, beëindigd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Beide pinksterdagen Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen J. DORRESTIJN, tel. 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) WOENSDAG 24 MEI GEEN KRANT Woensdag 24 mei a.s. zal de Texelse Courant in verband met de pinksterdagen en vakantie van het personeel niet ver schijnen. Directie Texelse Courant. PINKSTEREN Morgen viert de Kerk van Christus haar „scheppings"-dag. Uit het „niets" van de menselijke samenleving werd daar, door de overmacht van de Heilige Geest, een gemeenschap geschapen, die voor die tijd ondenkbaar was. Ook niet direct afleidbaar. Uit het Joodse volks bestaan afleidbaar. Maar als een geheel eigensoortige samenleving. Daarmede wil dus bovenal beleden worden want de Kerk is dan Geloofsartikel dat de Kerk niet gesticht is door de mensen. Niet door de apostelen geformeerd. Niet be staande krachtens de wil van de leden of 'n stand gehouden door financiële gaven. Het mogen behoren tot de Kerk of an ders gezegd „het lichaam van Christus" wordt dan tot een verwondering. Je bent daar niet vrijblijvend. Je kunt niet zo maar eens lid worden of als lid bedanken. Het is geen club noch een vereniging. Vrijblijvend kun je niet zijn als lid in die Kerk tegenover elkaar of tegenover de Heer, die je geroepen heeft. Juist het weten en belijden dat de Kerk een door God geschapen gestalte is, op deze aarde, waartoe Hij mensen roept, maakt dat het Pinksterfeest een groots feest is. In onze moderne tijd waar men leeft bij de materie, de welstand, cultuur en techniek in West-Europa en Amerika; waar in andere werelddelen men zoekt naar nieuwe vormen van samenleving, die omgeven wordt met het vuil en de ether van oude wonden; daar is het voor de ganse Christenheid goed zich te bezinnen op deze achtergrond van het Kerk-zijn. Het zal daarbij gaan om het weer her kennen van de eenheid. In de nabije toekomst zijn er voor het Rooms-Katholieke deel der Kerk en daar naast voor bijna de gehele andere groep, verzameld in de Wereldraad der Kerken, grote samenkomsten in het zicht. In Rome en in New-Delhi zal de eenheid op het spel komen te staan. Het zal ons gaan om de hoop. Hoop, die verankerd ligt in het werk en de be loften die God over deze aarde uitge sproken heeft in Jezus Christus. „De poorten der hel zullen de Gemeente nooit overweldigen". Maak dat maar eens reëel aan de jongere generatie. Het zal gaan om het primaat van de Heilige Geest over het zijn van de Kerk. De Geest formeert de Kerk, niet anders om. Dit begrip hebben wij nodig om uit de verstarring te geraken waarin wij nu geraakt zijn Het zal gaan om de Waarheid. De enige waarheid, die over aarde en hemel (zie Hemelvaart) kan worden uitgesproken. Deze ligt niet in ruimtevaart of bodem onderzoek. Maar „bevrijdende" waarheid wordt ons vanuit de Heilige Geest ge geven. Want deze neemt uit de waarheid van Christus Jezus. Deze spreekt niets anders dan Hij de Vader hoort zeggen. De drie-enige God is in zichzelf garant voor de waarheid, eenheid, de hoop en leiding, waaruit wij met Pinksteren mo gen putten. H. v. B. MARKTPREEK OP PINKSTERDRIE Dinsdag a.s. is de bijbelkraam weer op de markt. Om 11 uur wordt gesproken over; Eenzaam maar niet alleen". Z AKENNIEU WS SLAGERIJ D. VISSER NEEMT NIEUW BEDRIJF IN GEBRUIK In de Hogerstraat te Den Burg is don derdagmorgen het bedrijf van de Top- slager D. Visser geopend. Ook dit pand kent men niet meer terug. De oude gevel is geheel verdwenen en er is een bedrijf verrezen, dat aan alle eisen des tijds voldoet. In de winkel treft men van be neden tot boven tegels aan en daar tus sen staat een enorme gekoelde toonbank, die geplaatst werd door de fa. gebroeders Schoorl. Bij deze opening waren aanwe zig de heren Van der Kooi en Bakker namens de Algemene Texelse Midden standsver., de heren Fortgens en Dekker, namens de V.V.V.-Texel, de heren aan nemers Drijver en Agter, ook hier was de heer Alkema architect, terwijl de heer Oele het loodgieterswerk verzorgde en de fa. Z. Graaf het schilderwerk voor zijn rekening nam. Onder de aanwezigen was ook burge meester De Koning en de directeur van de Vétérinair Hygiënische Dienst, de heer Brandsma. De heren aannemers hebben hier bij zonder vlug gewerkt. 1 Mei moest men met de verbouwing nog beginnen en 18 dagen later is een nieuw bedrijf gereed voor gebruik. De heer Visser is de enige Topslager op bet eiland en diverse soorten vleeswaren, die wij tijdens de opening hebben bewon derd stonden ongetwijfeld aan de top. In een slagerij treft men vandaag de ig meer aan dan vlees alleen. U kunt ook Uw groenten kant en klaar meene men. De werkruimte voor de slager is eveneens veranderd. Tussen de tegels hing een van de Texelse viervoeters te wachten. Het zag er goed uit en wij gaan op dat gebied dan ook zonder zorgen de 'eestdagen tegemoet. Wij wensen de heer Visser goede jaren in zijn nieuwe bedrijf.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1