Cjrom kwartsJexels in het harL. 'r wordt reeds druk geoefend Langs Texels wegen De avondvierdaagse belooft een succes te worden mnl. of vrl. kracht ag Huidgenezing Zee-zang net meisje Jonge meisjes gevraagd ZATERDAG 3 JUNI 1961 TEXELSEWCOURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Don Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 74e JAARGANG No. 7562 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De avondvierdaagse, die op 4, 5, 6 en juli a.s. op het eiland wordt gehouden «looft een succes te worden. Op stille 'exelse wegen treft men regelmatig ongelui, maar ook ouderen, aan, die efenen voor de komende avondvier- laagse. Diverse verenigingen hebben reeds et programma van de club zo inge- eeld, dat deelname mogelijk is. De ommissie is daar zeer over verheugd, oneer daar het de eerste keer in de eschiedenis is, dat een dergelijke vondvierdaagse door Texelaars wordt eorganiseerd. Deze week zijn de plannen verder be- proken. De Texelse avondvierdaagse is he' nts- nid- CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 juni a.s. worden de loeders van Den Burg en Oudeschild erwacht van 13.00 tot 16.30 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 an zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) *eke itenJURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 mei t.m. 1 juni 1961 Geboren: Liesbeth en Johanna, dv. 'illem J. van Sijp en Elisabeth J. Ver- ige; Martha Dorothea Maria, dv. Ger- Kiljan en Theodora Smit. [Ondertrouwd: Louis M. de Lussanet la Sablonière en Marijke Beumkes. [Overleden: Herbert Ernst Schönberg, 56 jaar, echtgenoot van Gertrud in, wonende te Duitsland. JONGE ZWANEN |De VW De Cocksdorp heeft onlangs i stel zwanen cadeau gehad van de De Koog. Dit zwanenpaar heeft i gezin gesticht. De heer Visman 1de ons, dat er een koppeltje jonge lanen rondzwemt. mg inde: info: hoo] a, zi( zek< lië êi dg e Qi 1 hï ZON, MAAN EN IIOOG WATER De zon komt 4 juni op om 4.24 uur en at onder om 20.53 uur; 7 juni op om '2 uur en onder om 20.56 uur. Maan: 5 juni L.K.; 13 juni N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: ltó uni 11.27 en 23.36; 4 juni 12.07 en - rwie." d Ra? il tereil )or ei lenen je t?" ij Bakker's Ijzerhandel vraagc voor debiteuren administratie een Ook die straks eindexamen ulo of H.B.S. doen, kunnen solliciteren juni 0.13 en 12.49; 6 juni 0.57 en 13.50; ]uni 1.58 en 14.52; 8 juni 3.23 en 16.19; uni 4.53 en 17.42; 10 juni 6.14 en 18.50 VERKEERDE MATEN Ie meet met twee maten. Deze woor- u worden wel eens gebruikt en dik- ]ls zijn ze dan ook van toepassing. In t artikel, dat woensdag werd ge- ban iatst over de nieuwe haven, is ook konW twee maten gemeten. Daar werden Nanc iten. genoemd van de haven. De cij- nign s, die echter werden gepubliceerd, e w« iren die van de toekomstige veerboot. 2n v2 grijpelijk dat er enig verschil is tus- [k n* i haven en boot. op trant' ook iet j Huidzuiverheid Huidqezondheid Ier Nu. >lgd) Puistjes verdrogen door Purol poeder thans erkend door de Bond van Licha melijke Opvoeding. De medaille, die na het beëindigen van de vierdaagse wordt uitgereikt, is er erkend embleem. Dat betekent dat men, als men een volgende keer in een andere plaats meeloopt, kan zeggen: Ik heb reeds 1 of 2 maal mee gelopen. Dan loopt U daar mee voor de derde maal. De keren, dat U meeloopt, wordt in het speldje aangegeven. 10 kilometer per avond De afstand, die gelopen moet wor den, bedraagt 10 kilometer. De com missieleden hebben 10 kilometer ge pland, omdat dan vrijwel alle deelne mers de kans hebben de route uit te lopen. Mocht de ervaring uitwijzen, dat meerdere en grotere afstanden wense lijk zijn, dan kan een volgend jaar hier eventueel rekening mee worden ge houden. Een ieder, die 8 jaar is of ouder kan aan deze avondvierdaagse deelnemen. Hij of zij kan persoonlijk meelopen of zich melden per groep. De individuelen dienen onderstaand aangifteformulier in te zenden aan vermelde adressen. Groe pen ontvangen op aanvraag een inteken lijst. Een groep kan gevormd worden als er tien personen zijn die gezamenlijk willen starten en de avondvierdaagse verder willen uitlopen. Behalve de per soonlijke onderscheiding is er voor de groep ook een groepsprijs. Deze kan dan in een schoollokaal of clubgebouw wor den geplaatst. Groepen kunnen gevormd worden uit 10 personen met een maximum van 30 personen. Wil men in aanmerking ko men voor een onderscheiding, dan mag niet meer dan 10% van de deelnemers der groep uitvallen. Voor de laatste avond is medewer king gevraagd van de vier muziekkorp sen op het eiland en de drumbands. Deze vier verenigingen zijn VIOS van Oost, D.E.K. van Den Hoorn, Excelsior van Oosterend en het Koninklijk Texels Fanfarecorps te Den Burg. Ongetwijfeld zullen zij (als het enigszins mogelijk is) deelnemen aan dit grootse Texelse ge beuren, temeer daar het vervoer van en naar Den Burg wordt verzorgd. Men kan starten tussen half zeven en half acht. De start en de finish zijn in de Wezentuin. Misschien dat nog enkele Texelaars niet weten waar die te vinden is, maar met die tuin wordt het park bedoeld in Den Burg. De deelnemers ontvangen aan de start een nummer met een deelnemerskaart. De deelnemers kaart moet aan de finish weer worden ingeleverd en de volgende avond weer worden afgehaald. De route, die gelopen zal worden, wordt nog nader bekend gemaakt. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om via een kaart te wandelen, maar niet alle wegen zijn voorzien (vooral buiten de kom) van een duidelijk naambord. Hoe dit zal worden opgelost wordt na der gepubliceerd. De deelnemersprijs bedraagt voor kinderen van 8 tot Ï3 jaar ƒ1,voor personen ouder dan veertien jaar 1,25. In het Dorpshuis te Den Burg zal het mogelijk zijn jassen en andere kleding stukken achter te laten. Aan het eind van de avond kunnen deze dan weer worden opgehaald. De laatste avond wordt een groots ge beuren. Wat precies het programma zal zijn is nog een verrassing, maar dat het wat bijzonders zal worden is zeker. „Een goede schoen behoeft geen blaar", onder dit motto zullen straks honderden Texelaars langs de wegen trekken. Vrolijk zingend en de zorgen voor een moment ver geten. Dat is het doel van de avondvierdaagse, waaraan een ieder, van klein tot groot, jong en oud, van welke richting ook, kan deelnemen. Deelnemers kunnen onderstaand for mulier insturen aan de volgende adres sen: A. van Sambeek, Zwaanstraat 3, Den Burg, en A. Breet, Schilderend 111, Den Burg. U kunt zich voor deelname ook mel den in Boekhandel Parkstraat. Aanmeldingsformulier voor de avond vierdaagse op 4, 5, 6 en 7 juli 1961: Naam; Adres: Leeftijd: INGEKOMEN PERSONEN Johanna Bachofner (ev. van Trigt), van Den Haag, J. v. Beersstraat 36 naar Den Burg, Boogerd 1; Johannes M. de Vries (en gezin) van Amsterdam, Vale- riusstraat 219 II naar Den Burg, Boo gerd 28; Dina Douma, van Leeuwarden, Noordersingel 88 naar K 99c; Franciscus A. P. Brozius (en gezin) van Hoorn, Ven'enlaan 132 naar Den Hoorn, direc tiekeet aan de Kuilderweg; Aagje Wijs man (ev. Langedijk) van Loosdrecht, Dennenlaan 4 naar Oosterend. Mulder straat 7; Adam Krotje van Arnhem, Cl. v. Maasdijklaan 6 naar Koetebuurt 22; Oosterend; Jacob de Wit (en gezin) van Amsterdam, le v. Swinderenstraat 46 II, naar Hallerweg (salonwagen); Augusta A. Burgers, van Den Helder, Loods- gracht 32 naar S 26e. GEMEENTEAMBTENAREN HEBBEN HET ONDERSPIT MOETEN DELVEN ƒ123,voor Polio-bestrijding Dinsdagavond werd te Den Burg „de" match gespeeld van het jaar. Op de groene mat waren aangetreden heren geestelijken met enkele heren van het onderwijs, die de strijd aanbonden met ambtenaren werkzaam bij de gemeente Texel. Burgemeester C. de Koning verrichtte de aftrap, nadat de scheidsrechter, de heer S. Bakker, het startsein had ge geven. Het werd een pittige partij. Had men aanvankelijk langs de lijn gedacht daar op het veld een leutige wedstrijd te zien; na vijf minuten wist men dat de spelers er geen pretje van maakten, maar dat beide kanten alles op alles zetten. De heren ambtenaren hebben deze eerste strijd, met eer, verloren. Zij konden niet op tegen de zeer goed spelende onderwijzers en geestelijken. De eindstand werd 30. Niet alleen de wedstrijd is het ver melden waard, ook de entree-opbrengst mag genoemd worden: ƒ123,zal wor den afgedragen aan het Prins Bernhard- fonds. Dat betekent dat ruim vijfhon derd personen deze wedstrijd hebben gezien. En.... het is zeker voor her haling vatbaar. Wel misten wij in het doel de heer Riteco, die toch jaren ach tereen de vlag in top heeft gehouden voor de heren van het onderwijs. Dat wil niet zeggen dat de nieuwe ster in het doel, de heer Wieten, het verprutst heeft. Bij het gebruikelijke kopje koffie, dat na afloop van een dergelijke wedstrijd wordt genuttigd in een der hotels, wa ren de ambtenaren afwezig. Of zij niet op een nederlaag hadden gerekend? NEDERLANDSE SPOORWEGEN ZETTEN DE KLOK VOOR DE TEXELAARS TERUG Verschillende Texelaars hebben zondagavond de laatste boot ge mist. Niet omdat zij te lang in het ziekenhuis op bezoek waren geweest, maar omdat zij vergeten hadden het spoorboekje te raad plegen. De Nederlandse Spoorwegen hebben de klok voor de eilandbe woners een stukje (19 minuten) teruggedraaid. Voorheen kon men, als men de laatste boot wilde halen, uit Am sterdam vertrekken om 17.43 uur. Dit is met de zomerdienstregeling niet meer mogelijk. Men kan na tuurlijk na half zes uit Amster dam vertrekken, maar dan mist U de laatste boot. In de maand juli is dat anders, want dan ver trekt er op zondag nog een boot om 21.30 uur uit Den Helder. Als men de boot van half acht wil halen, dan dient men in Am sterdam de trein te nemen die om 17.24 uur vertrekt. Dat betekent dus dat men ruim een kwartier eerder vertrekt uit de hoofdstad. Maar ach, we mogen aannemen dat het vertrek uit Amsterdam volgend jaar geen rol meer zal spelen. Dan vaart de N.V. TESO Texels nieuwe haven binnen. Daar lees ik, dat een badeling Op Texel werd ontbadpakt. Gelukkig maakt zo'n roof een mens Nu niet in één klap platzak. Want wat er in zo'n badpak huist, Is slechts je eigen nakie, En daarvoor pleegt men in 't gemeen Niet één of ander krakie. Enfin, dat laat me ook ijskoud, Maar wat ik niet kan snappen, Is, dat een mens de moed opbrengt Nu reeds in zee te stappen. Ik zat nu juist te peinzen of Dit lenteweer moet heten. Of zit soms reeds op z'n luist In zomerdracht te zweten? Ik jok het, medekleumers niet, Maar 'k heb vandaag, dus heden, Mijn trui maar weer geschoven om Mijn welgevormde leden. Stel je eens voor, dat ik vandaag In zee zou moeten duiken. 'k Dook liever nog de koffer in Met een paar warme kruiken. Maar ja, de één wordt meer gelokt Dan d'ander door de baren. Ik heb voorlopig nog geen zin Naar Engeland te varen Huib de Rijmelaar. HOEVEEL INWONERS HEEFT TEXEL? Bovenstaande vraag wordt nogal eens gesteld door toeristen, die een bezoek brengen aan het eiland. Ieder jaar wordt op het gemeentehuis de „balans" opgemaakt en worden niet alleen de schaapjes genoteerd, maar ook de men sen geteld. De mannen zijn dit jaar weer in de meerderheid al is het dan zeer beschei den. Het aantal mannen dat op Texel woont is 5382. Het aantal vrouwen be draagt 5326. Hieronder een overzicht per dorp en wijk per 15 mei 1961: (Resp. mannen, vrouwen en totaal) Den Burg 1765 1857 3622 Oosterend 439 441 880 Oudeschild 482 446 928 Den Hoorn 240 224 464 De Cocksdorp 151 150 301 De Koog 276 290 566 De Waal 132 138 270 Wijk B 385 370 755 Wijk O 349 306 655 Wijk S 80 78 158 Wijk H 239 205 444 Wijk C 224 221 445 Wijk K 191 176 367 Wijk W 114 102 216 Wijk E 315 322 637 Totaal 5382 5326 10708 GESLAAGD Den Burg Onze vroegere plaatsge- note mej. Ria v d. Hijde, behaalde te Den Helder het diploma ziekenverple ging A. Voor direct of per 15 juni gevraagd van 6 tot 8 uur, zaterdagmiddags en zondags vrij. Loon f 50, DE SMULPOT. voor 's morgens, 's middags of 's avonds in de vakantie. Worden per uur betaald DE SMULPOT OVERDENKING: LIEFDE EN HOOP Ons geslacht zal in de historie niet opvallen als een generatie met hoogge spannen verwachtingen. Waarmee we niet zeggen, dat ons geslacht wanhopig is. Er is hier en daar wanhoop, maar daaromheen is een brede zoom van would-be wanhoop. Over het algemeen leeft onze generatie vrij plezierig in haar welvaartsstaat en dito kerk. Roe men in de hoop doet zij zeker niet. Zij leeft zonder hoop, kijkt niet verder dan haar televisiescherm breed is, heeft meer op met journalisten dan met pro feten en adoreert de dagjesmensen in het rijk van de geest. Zijn de desillusies van onze eeuw en de moderne toekomstliteratuur de enige oorzaken? Niet waarschijnlijk. De hoop is im mers juist telg van verdrukkingen. Lees bv. Romeinen 5:3-4. Neen, maar ei is een merkwaardig verband tussen hoop en liefde. „De liefde hoopt alle dingen" 1 Cor. 13. „En de hoop maakt niet beschaamd, omdat de liefde Gods in onze harten uitgestort is door de Heilige Geest, die ons gege ven is". (Romeinen 5 5). 't Gaat hierin om de Goddelijke liefde. Wij hebben goede moed voor de we reld, omdat God zoveel van haar houdt, dat Hij Zijn Zoon gaf. Nota bene: de wereld! Niet alleen mensenzielèn, maar de totale mens. En God heeft ook de dieren lief (Jona 5 11). De liefde wordt ons niet alleen verkondigd, maar zij is uitgestort in onze harten. Uitgestort: vergelijk je gemoed of je gebed uitstorten. Er was geen houden meer aan de liefde Gods. Ze liep de spuigaten van de hemel uit en toenvertoonden zich aan hen tongen als van vuur. Met de Heilige Geest voer de grote goddelijke liefde in hen. De discipelen van Jezus gingen van alles evenveel houden als de hemelse Vader, Zelfs aan de moor denaars van hun goede Meester brengen ze de boodschap van behoud. Deze liefde Gods is niet van ons geweken. Er is geen hemelvaart des Geestes geweest. Pinksteren is evenals de goede vrijdag een onherhaalbaar feest (Romeinen 5 6). Daarom is op de wortel van deze liefde nog altijd onwankelbare hoop mogelijk. Als de liefde Gods in ons is uitge stort, hebben we goede moed. Dan zien we alle mensen als mogelijke kinderen van God, Die wil, dat allen zalig wor den. (1 Tim. 2 4). We gaan houden van God boven alles en van alles om God. Er is een diepe belangstelling voor de toekomst van mens en cultuur, omdat je diep innerlijk weet, dat God, die alles bemint, alles nieuw maakt. Gods liefde is immers Zijn daad, Zijn offer! Waarom leeft onze generatie zonder hoop? Jezus zegt, dat in het laatst der dagen de liefde zal verkillen (Matth. 24 12) Ons wordt de vraag gesteld, of we werkelijk liefhebben. De liefde is hèt teken voor de ontvangst des Geestes. „We zijn even ver van God als we zijn van de mens van wie we ons het verst verwijderd houden!" De grote liefde wordt in de kerk ver kondigd, opdat ze ons geloof zal wek ken. In het geloof ontvangen wij haar: door de verkondiging èn door de teke nen van water, brood en wijn. Als we deze liefde ontvangen in ons hart, blij ven we tegen alle levensgevoel in zin gen: „Gij immers wilt of zult nooit onze hoop beschamen! De Heer zij eeuwig lof en elk zegg': „Amen, amen!" O.- F. J. S. SCHOOLVOETB A LKAMPIOENEN ZILVEREN PRIESTERFEEST Op dinsdag 6 juni as., hoopt de Zeer- eerw. Heer F. Grent, oud-kapelaan van Den Burg, zijn zilveren Priesterfeest te vieren. Vele Texelaars zullen zich deze kape laan nog wel herinneren die zijn eerste standplaats had van 1936 tot 1939. Daar na is hij tot 1945 kapelaan geweest in Alphen aan de Rijn in welk jaar hij werd benoemd tot leraar aan het R.-K. Lyceum voor meisjes in Den Haag. In 1951 werd hij benoemd tot Moderator van dit Lyceum. Dat oud-kapelaan Grent ons eiland nog niet is vergeten, I blijkt wel uit het feit dat hij nog elk jaar enkele dagen op Texel verblijft en zelfs thans nog is geabonneerd op de „Tesselaar". Voor de vele vrienden en kennissen, die hem op deze dag een felicitatie wil len zenden is zijn adres: Toussaintkade 43, Den Haag. De schoolvoetbalcompetitie behoort weer tot het verleden. De jongens hebben een zeer sportieve strijd geleverd. Hierboven de kampioenen. De club, gevormd uit leerlingen van de Dr. Jac. P. Thijsseschool te Den Burg, wist het elftal van de R.-K. St. Jozefschool te verslaan De bovenste rij, van links naar rechts: Jan Dogger, meester Bakker, hoofd der school, Henk Kleinhuis, Rudy Gielis, Jan Buis en Douwe Dros. Voorste rij: Jan Huizinga, Otmar ten Cate, Udo Eelman, Rudy van de Kerkhof, die als aanvoerder de beker stevig in zijn handen houdt, Douwe Dijker, Gert Pansier en Jan van Boven.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1