Cjroen <2wartsjexels in het hartL, Waarom ruitersport Excelsior Texel - Schiphol 1 Juli opening van de dienst I ZATERDAG 10 JUNI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7564 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lcmgeveld <S de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdnikkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Een dubbele hindernis moet worden genomen. Ruiter en paard in volle actie. De instructeur, de heer J. Schoorl, kijkt gespannen toe of het zal lukken. Nu, het lukte en vol energie ging het op de volgende hindernis af. Oefening baart kunst. Dat is een ge zegde, dat nogal eens wordt gebruikt, als iemand bezig is een bepaalde sport onder de knie te krijgen. De jeugd van SVT is dit weekend naar Beverwijk en ongetwijfeld zal ook met deze uitwisse ling weer gesproken worden van „Oefe ning baart kunst". Ook met de ruitersport is dat zo. Mis schien nog wel meer dan met wat voor sport ook. Het levende paard moet men niet alleen door oefening proberen on der de knie te krijgen, men heeft het paard tussen de knie. En als men ziet hoe de nog jonge ruiters met de knie hun paard bewerken, dan krijgt men lust om zelf ook zo'n viervoeter te be stijgen. Reeds diverse weken zijn leden van „De Waddenruiters" buiten aan het oefenen. Zij hebben een nieuw terrein nabij Den Burg in gebruik genomen. Achter „Flevo" komen ruiters en paar den tweemaal per week bijeen om te luisteren naar de instructeur de heer J. Schoorl. Jonge Texelaars proberen het paard zo onder de knie te krijgen dat het dier gehoorzaamd als er een hin dernis moet worden genomen. De ruitersport mag een der mooiste sporten genoemd worden. De prachtige dieren te zien galopperen, luisterend naar de stem van de baas, is werkelijk een bezoek aan het oefenterrein waard. Wij hoorden op het terrein, dat er binnenkort een keuring komt op hoef beslag. Deze keuring, voor de 3-jarige en oudere merriën, is een samenspel tussen Paardensportvereniging en Smedenbond. De boer moet bedenken, dat het uiteindelijk niet alleen de smid is, die een standje verdient als een paard niet goed beslagen te voorschijn komt. Maar over dat onderwerp zal binnenkort een deskundige meer ver tellen. De heer J. Agter schreef het volgende over de ruitersport: Waarom ruitersport? Ja, waarom? Omdat het een der moei lijkste sporten is? Omdat men niet om gaat met een gevoel- en willoos wezen? Niet omgaat met een mechanisch pro duct, maar met het edelste dier der schepping, hetwelk aan al je verlangens wil voldoen en ook nog een kameraad voor je wil zijn? Vele vragen. Zeker is dat na 1945 de ruitersport zich in Nederland, Duitsland, Frankrijk in een groeiende belangstelling mag verheugen. De liefde voor het paard ligt van oudsher in onze plattelandsbevol king verankerd. De omgang met het paard in het bijzonder heeft een vor mende invloed op de mens. Wanneer dat samengaan van mens en dier dan in een sportief beleven wordt samen gebundeld, zoals in de landelijke ruiter sport, dan krijgt die omgang nog gro tere waarde, welke nog wordt ver meerderd door het laten meespreken van het wedstrijdelement, Dit element kan geen enkele sport ontberen. De jeugd wil zich nu eenmaal uitleven. Op de rug van het paard ziet men de wereld gans anders, dan staande met beide benen op de grond. Men komt on der de bekpring van de afwisselende kadans van stap, draf en galop. Men gaat zich vrij en frank gevoelen. Zittend te paard kan men op plaatsen komen, waar men anders niet zo spoedig komt. Men leert hierdoor meer belangstelling tonen voor de schoonheid van de vrije ongerepte natuur, die zich iedere keer weer opnieuw in andere vormen aan ons weet te openbaren. Het paardrijden leert ons onszelf te zijn. De landelijke ruitersport is derhalve niet enkel en alleen een vorm van ont spanning. Zij is veel meer. Zij ontwik kelt lichaam en geest, zij leert beoefe naren tegenslagen overwinnen. In rui mer verband gezien helpt de landelijke ruitersport mee om ook de plattelands jongeren voor te bereiden op een plaats in de maatschappij. Heeft U belangstelling voor deze sport? Ga dan op een vrijdagavond eens kijken naar het oefenen van de Waddenruiters. Onder leiding van de bekwame instruc teur kunt ze iedere vrijdagavond bezig zien op het land achter Flevo. Binnenkort zal ook de Ponyclub star ten. Reeds diverse leden hebben zich gemeld. De pony's zullen ook op het oefenterrein verschijnen. De heer S. van Egmond zal gaarne nieuwe leden voor beide verenigingen noteren, zo besloot de heer Agter, zelf verwoed paardrijder, zijn schrijven. VERTROKKEN PERSONEN Filippus de Jonge, van B 155 naar Rotterdam, a.b. „Mozart", Westewagen straat 56. Firma Drijver is dezer dagen begon nen met de bouw van een toren op de Waalder kerk. Na jaren zal dus het prachtige kerkje afgemaakt w-orden. De toren is het sluitstuk van de bouw. Wij hopen voor de aannemer dat er straks onder het personeel geen spraakverwar ring optreedt. Immers toen men in Babel een toren wilde bouwen, ontstond er onder de bouwers een spraakverwar ring. De toren zal niet minder dan 26 meter hoog worden. Dus ver boven de Waalder huizen uit zal straks de top van de toren te zien zijn. Veertien meter van deze „wachter" zal boven het be staande gebouw uit komen. Binnenkort kan de landbouwer zijn uurwerk thuis laten. Is hij ergens op het land aan het werk, dan kan hij op de torenklok zien hoe laat of het is. De Waalder toren wordt voorzien van een uurwerk. Of het verlicht wordt, zoals werd gevraagd op de gemeentelijke ge- spreksavond, is ons niet bekend. Het is jammer, dat de firma Drijver niet enkele weken eerder met de bouw is begonnen. Het had voor de jeugd be slist de moeite waard geweest. Toen werknemers bezig waren het bestaande dakje boven het portaal af te breken, kwam er een ongekende hoeveeheid takken en nesten voor de dag. Deze voorraad was ongetwijfeld voldoende geweest voor een meierblis. De steigers worden geplaatst en straks zal de Waalder kerk een toren rijk zijn. Hoera, ze gaan al wéér omhoog! De lonen? Nee, de huren! Zo zoetjesaan beginnen wij Als huurder te verzuren. Dertig percent zo met elkaar. O, nee, niet alles in één jaar, Eerst tien of twaalf percentjes. Da. da, m'n lieve centjes. Den Haag, die heeft de smaak nu beet, Nog even een paar rukkies En 't Hollands huurderlegioen Loopt helemaal op krukkies. Dertig percent! Meer dan 'n kwart! De schrik die slaat je om het hart. Dra kan je, 't duurt maar even, Je loon als huur weggeven. Wie noemt ons land nog Bollenland? Ik vind het maar louwloene. Geen land van bollen, Bols, Boldoot, Maar louter van citroenen. Ze knijpen eerdaags door je huid De laatste druppel er nog uit. Je zoudt de tanden knersen Van dat aanhoudend persen. Ze noemen dit hoogconjunctuur. Nu, „hoog" kan ik niet jokken. Straks worden ze van hogerhand Nóg hoger opgetrokken. We moeten het met grote Jan Aanstonds maar zien te lijmen. Want trots ik rijmer ben, ik kan Dit allemaal niet rijmen. Huib de Rijmelaar. „VOOR U IS DE BELOFTE. Dit is het onderwerp voor de evan gelisatieavond op maandag 12 mei, 8 uur in het Dorpshuis te Den Burg. Spre ker: D. Lugthart van „de Hoge Paas- berg" te Ede. „De Twee Verdwenen Lepelaars" FRANS KINDERBOEK SPEELT OP TEXEL In „De Telegraaf" van dinsdag j.l. lazen wij: In een restaurant aan het Amster damse Leidseplein boog een Franse schrijver zich gistermiddag over een Hollandse nieuwe haring, keek onze na tionale delicatesse wat argwanend aan, proefde ervan en at toen smakelijk verder. Het was Jean Ollivier, auteur van kinderboeken (wiens „Deux oiseaux ont disparu" door Franse kinderen tussen de tien en veertien jaar werd onder scheiden met de „Grand Prix de Litté- rature de Salon d'Enfance" en die voor hetzelfde werk van een jury van vol wassenen onder voorzitterschap van Georges Duhamel de „Prix enfance du Monde" heeft gekregen. Het boek speelt opTexel en is nu ook in het Nederlands verschenen bij Van Holke- ma en Warendorf in de vertaling van Trudy de By onder de titel „De twee verdwenen lepelaars". Jean Ollivier is een wat gezette Bre ton, die graag met de Bretonse vissers de zee op gaat, een liefhebber van vis, die echter de Hollandse haring nog niet kende. Nederland kent hij echter heel goed. Hij heeft er o.a. de afgelopen tien dagen doorgebracht met zijn vrouw en levenslustig zoontje Frangois: En net nu het mooi weer gaat worden moeten ze naar huis. „Vier jaar geleden heb ik een vakan tie doorgebracht op Texel", zegt hij. „Ik heb daar toen dit kinderboek gestitu- eerd. Het gaat over een Frans meisje en een Franse jongen, die de eerste prijs hebben gewonnen in een wedstrijd voor opstellen over vogels, uitgeschreven door een krant. Ze mogen naar Texel, waar een prachtig vogelreservaat is. Van een bepaald soort lepelaars zijn daar nog maar twee exemplaren. Dat is in werkelijkheid ook zo. In het boek blijken deze twee zeldzame vogels, die uit zichzelf nooit het reservaat verlaten, te zijn verdwenen. De kinderen sporen ze echter op. Het boek heeft dus eigen lijk een detective-intrige". Vertalingen Jean Ollivier is van oorsprong dag bladjournalist. „Toen ben ik gaan wer ken aan kinderbladen en nu ben ik een onafhankelijk schrijver. Er is al een boek van mij in het Tsjechisch vertaald en binnenkort verschijnt er een boek in de Sovjet-Unie in een oplaag van 150.000 exemplaren. Het geld, dat ik er mee verdien, mag echter niet Rusland uit. Dus ga ik er het volgend jaar heen om het op te maken". Zijn eerste ervaring met kinderen heeft de schrijver opgedaan in de oor log, toen hij bij de Maquis was en zes maanden lang als schoolmeester zat on dergedoken. Hij woont nu met vrouw en kind in een dorpje ten noorden van Parijs met 300 inwoners, geen enkele winkel, maar wel een café. Vorig seizoen hebben diverse gasten en Texelaars een rondvlucht gemaakt boven het eiland. Vanuit de lucht had men dan een prachtig gezicht over het Gouden Boltje. N.V. Sinbergs Lucht vaartbedrijf organiseerde rondvluchten met gecharterde machines. Dit seizoen zal de N.V. Sinberg, direc teur de heer T. Sinnige, starten met twee Jodel D-140B Mousquetaires: de PH-SBA en de PH-SBB. De Mousquetaire is een Franse een- motorige laagdekker, in staat om behal ve de vlieger, vier passagiers te ver voeren zonder bagage, of drie met bagage. Vandaag wordt gestart met rond- UIT DANKBAARHEID Dat men dankbaarheid kan tonen op diverse manieren is alom bekend. Je kunt het doen per brief, per advertentie, door het sturen van een boeket of het schenken van een doos bonbons. Dit zijn maar enkele manieren die wij zo even opnoemen. Het kan ook anders. En „anders" zal de heer Swarthof dat doen. De heer P. Swarthof heeft 21 maan den liefderijke verzorging genoten van de eerwaarde zusters in het tehuis „Berg en Bos". En dat behoeft op zich zelf niet vermeld te worden. Maar nu de heer Swarthof al weer enige tijd thuis is wil hij zijn dankbaarheid tonen, en hij doet dit op een unieke manier. Hij heeft zestig zusters uitgenodigd een dag naar het Gouden Boltje te komen. De Zusters van „Berg en Bos" hadden tot voor kort nooit één vrije dag per jaar. Steeds waren zij bereid te helpen. Zaterdag 17 juni komen de eerste der tig zusters en zaterdag 24 juni zullen de overige zusters komen. De heer Swarthof heeft deze zusters een tocht over het eiland aangeboden en tevens zullen zij een bezoek brengen aan de meeuwenkolonie. De koffietafel zal, hoe kan het anders, alle eer worden aangedaan in de Snackbar. Wij wensen de zusters prettige dagen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 1 tot en met 8 juni 1961 Geboren; Irma, dv. Cornelis H. Zanen en Betsy Kok, Anna Alida, dv. Jacobus J. Bakker en Cornelia L. M. Buisman; Jan Jelle, zv. Lieuwe Schouwstra en Elske Hoogterp; Dirk Jan, zv. Jacob Boon en Dirkje M. Dijker, Elisabeth Ca- tharina Hendrika Cornelis, dv. Cornells Schermer en Elisabeth P. P. M. van de Kamp. Ondertrouwd: Simon Bremer en Renske Krotje; Cornelis van Lenten en Pieternella Johanna de Waard. Overleden: Maria Gertrud Herpers, oud 70 jaar, echtgen. van Jacobus Witte; Maria Petronella Louisa Reijse, oud 91 jaar, gehuwd geweest met Maarten Bremer en met Louis Onvlee. SPORTIEVE TEGENSTANDER GEZOCHT Het elftal Duin-Bakker te Den Burg heeft haar eerste voetbalwedstrijd ver loren. Die nederlaag zijn de spijkeraars al lang weer te boven. De organisator van de ploeg zoekt naar een andere te genstander (liefst minder gevaarlijk). Het gaat bij de timmerlieden meer om de prettige samenwerking voor en na de wedstrijd. Wij nemen aan dat de TESO- mannen, of de werklieden van firma Keijser Co. ook nog wel eens de groene mat op willen. Zij kunnen zich in verbinding stellen met de heer L. van Kooten, Oesterstraat 25, Oosterend. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 14 juni a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen J. DORRESTIJN, tel. 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) vluchten boven het" eiland en zal op zaterdagen op taxibasis een dienst Texel-Schiphol gevlogen worden. TESO ter zee TESO ter land TESO in de lucht Zo zal het worden in de toekomst. De TESO, die zich voorheen uitsluitend met het vervoer ter zee en ter land be moeide, zal voortaan ook bij het lucht vervoer betrokken zijn. De eerste grond stewardessen hebben met de pinkster dagen reeds dienst gedaan voor de N.V. T.E.S.O. Op het vliegveld is een lucht vaartkantoor van de N.V. TESO verre zen en aldaar kan men het gewenste ticket verkrijgen. Hedenmiddag vertrekt er om kwart over twee en om vier uur een toestel van N.V. Sinberg Lucht vaartbedrijf, via Eelde naar Ame land. De pinksterdagen zijn, zo hoorden wij dezer dagen, vrij druk geweest. Zeven rondvluchten zijn gemaakt en niet minder dan 19 per sonen hebben daarvan geprofiteerd. De taxi-dienst op Schiphol geniet ook reeds belangstelling. In het hoogseizoen verwacht men vijftig retourpassagiers. 1 juli zal de officiële opening plaats vinden van de dienst Texel-Schiphol. Deze lijndienst is in samenwerking met de KLM tot stand gekomen en de N.V. TESO is een officieel agentschap van de KLM. Vandaar dat men ook bij de N.V. TESO terecht kan voor het be nodigde vervoerbewijs. De grondgedachte van de N.V. TESO in deze is dat het goed is, dat al het verkeer van en naar Texel in handen is van de Texelse vervoersmaatschappij. Met recht kunnen wij dan nu schrijven: ,,TESO ter zee, ter land en in de lucht". Over de officiële opening zullen wij binnenkort meer vermelden. Het is in ieder geval zo, dat een oude verbinding weer in ere is hersteld. Want reeds voor de tweede wereldoorlog kon men per vliegtuig het eiland bereiken en verlaten. TOT OPVOLGSTER BENOEMD Tot directrice van de Landbouwhuis- houdschool te Texel is benoemd mej. F. Schurer. Mej. Schurer is reeds enige jaren verbonden aan genoemde school. Zij volgt mej. Droog op, die tot direc trice werd benoemd te Schagen. GESLAAGD In Utrecht slaagde mej. Tonny Schoorl voor het diploma Dameskapster. DANK VAN DE OPSTERLANDSE SPORTVRIENDEN De Texelse Sportraad ontving van de gemeentelijke commissie lichamelijke opvoeding in Opsterland het volgende schrijven: Zeer geachte heren, Nu de sportuitwisseling tussen onze gemeenten weer tot het verleden be hoort en onze hele groep heelhuids en zeer voldaan in de diverse Opsterlandse dorpen is teruggekeerd is het ons een behoefte U nogmaals hartelijk te dan ken voor de goede zorgen, gedurende het afgelopen weekend aan ons besteed. Een ieder was enthousiast over de bij zonder gastvrije ontvangst en het pret tige verblijf op uw mooie eiland. De uitstekende organisatie van het gehele programma heeft eveneens in hoge mate bijgedragen tot het welsla gen van dit eerste contact. Ook daarvoor zeggen wij u graag har telijk dank. Het zal ons zeer verheugen, u het volgende jaar in Opsterland als onze gasten te mogen begroeten. Wilt u zo vriendelijk zijn allen, die er aan hebben medegewerkt, deze uit wisseling voor ons tot een onvergete lijke gebeurtenis te maken (en hierbij denken wij in het bijzonder ook aan de gastvrouwen en -heren) onze dank over te brengen? Graag zullen wij t.z.t. nader contact met u hebben over de organisatie van uw bezoek aan Opsterland. Namens de hele groep hartelijk ge groet en tot ziens. Voor de gemeentelijke commissie lichamelijke opvoeding in Opster land, Hellinga, secretaris BINNENKORT IS DE WAALDER KERK EEN TOREN RIJK

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1