Groen 'wartsjexels in het harL, De Prins verjaart tijd om een I tijd om een I tijd om een ROYAL I ROYAL I ROYAL te rollen! I te rollen! I te rollen! Investeringsprogramma gemeente Texel yOENSDAG 28 JUNI 1961 74e JAARGANG No. 7569 TEXELSE®COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j rij )en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 >Nï Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Velen onzer zullen zich nog de ge- )rilde, glimlachende, gebroken Hollands •prekende jongeman herinneren, die zo naar in een open auto met zijn ver loofde, onze toekomstige koningin, het land kwam binnenrijden, dat zijn va- lerland zou worden. Die. ongedwongen, conventies en pro- ocollen doorbrekende handelwijze was reeds het symbool van de wijze, waarop )rins Bernhard zijn taak in ons land rou volvoeren. En de toen gewekte ver wachtingen zijn niet beschaamd. Het lijdt geen twijfel.prins Bern ard is populair. Dat is niet altijd door- ilaggevend. Het gaat er maar om hoe iie populariteit verkregen is. Prins Bernhard heeft haar niet ca deau gekregen. Hij heeft haar verdiend. Er is een prins-gemaal geweest, Al- >ert, de echtgenoot van koningin Vic toria van Engeland, die zeer grote ver diensten had en nooit populair is ge worden. Het is de gelukkige vermenging van «rsoonlijkheid en prestatie geweest, die aan Prins Bernhard schonk wat aan prins Albert werd onthouden. Zeker niet te onderschatten is de invloed van zijn opvoeding in een gezin, dat wel zeer ver verwijderd was van de toen algemeen geldende Pruisische op vattingen. Hij is niet opgesloten geweest in het kleine vorstendom van Lippe, hij kwam reeds jong met buitenlanders in aanraking, leerde al vroeg de wereld tennen, ging na zijn studie werken op het kantoor van de I.G. Farben te Pa- njs: Een jongeman, die, ook zonder de voorrechten van geboorte en afkomst, öjn weg in de wereld wel vinden zou. Hij heeft zijn weg in de wereld ge vonden.zijn weg, ook in het hart van onze vorstin en haar volk. Uit zijn keuze heeft hij de conse quenties tot het uiterste durven trek ken. Dat is wel gebleken in de jaren 1940 - 1945. Wélke beslissing hij zou nemen, wélke zijn houding zou zijn, hij kon er zeker van zijn, dat kritiek hem wet gespaard zou blijven. Maar bij hem geen hinken op twee gedachten. Aan zijn beslist partij kiezen in deze •lagen dankte hij later het grote ver touwen, dat, op soms aandoenlijke wijze, bleek. Er is een tijd geweest, toen de oorlog nog niet alles in kannen kruiken was, dat voor velen de laat- ste toevlucht was; een brief aan prins Bernhard. Een ding wist men dan alvast Wet zekerheid: antwoord zou er komen en waar mogelijk hulp. De populariteit van prins Bernhard is stevig gegrondvest op waardering. Mede dank zij een juiste visie van vor- Min en regering op de positie van de Prins der Nederlanden, heeft zijn taak och niet beperkt tot het leggen van ttrste stenen en het doorknippen van laten. Prins Bernhard was niet slechts Prins, hij was ook zakenman. En voor het zaken- en bedrijfsleven toonde hij *611 levendige en daadwerkelijke inte nse. Als reizend ambassadeur legde, vergemakkelijkte en verstevigde hij contacten. Zijn agenda is dichtbezet en (Foto Max Koot) niet alleen maar met officiële festivitei ten en de sportieve gebeurtenissen, waaraan hij zo graag als toeschouwer, maar liever nog actief deelneemt. Opmerkelijk is daarbij hoe weinig de prins in de openbaarheid treedt, dat wil zeggen officieel. Nochtans is ieder er van overtuigd dat hij het druk heeft en dat hij zijn tijd goed besteedt. Zo'n goede opinie verwerft men niet ge makkelijk bij ons Nederlandse volk, met z'n neiging een beetje de draak te ste ken met hen, die in hoogheid gezeten zijn en te vinden, dat zij het „maar mak kelijk verdienen". Zelfs in kringen, waar de waarde ring voor het gezag niet bijster hoog is, zal men niet gauw een verkeerd woord over Prins Bernhard horen. Dat dankt deze koninklijke hoogheid, die hier als vreemdeling, nauwelijks onze taal sprekend, kwam, aan zijn wijs inzicht in de aard van het volk, dat zijn volk worden zou. Hij won genegen heid door respect. Respect, zowel door wat hij deed, als door de manier waar op hij het deed. Hij is zo volkomen onzer één gewor den, dat zijn positie niets uitzonderlijks meer heeft. En hij is er zó jong bij gebleven, dat iedereen zegt: Prins Bernhard vijftig. Is dat al weer zó lang geleden,, dat hij, met zijn prinses, in zijn Fordje Neder land binnenkwam? Heel Nederland hoopt, dat het prins Bernhard, ónze prins, nog lang zo mag behouden. Want het is waarheid ge worden wat Boutens dichtte bij het hu welijk van dit vorstelijk paar: Al wat van U is, lijven w'in met U, bij Hollands huisgezin! GESLAAGD Den Burg. Onze vroegere plaats- genote mej. W. de Waard, slaagde te Warffum voor de hoofdakte kleuter leidster. GECOSTU MEERDE VOETBALWEDSTRIJD FA. DRIJVER-FA. DUIN Vrijdag a.s, om 19.30 uur zal op de fraaie grasmat van de sportvereniging Oosterend de bovengenoemde wedstrijd plaatsvinden. De Drijver-ploeg, die dit seizoen voor het eerst op de befaamde grasmat haar kunnen zal tonen, zal trachten de inmiddels goed ingespeelde „Duintjes" op faire wijze te bekampen. De toegang is gratis, maarde collectebus van het Rode Kruis is op het veld aanwezig. Dus denkt U even aan deze nuttige instelling? BALLON GEVONDEN De Koog Door Simon Daalder werd in de duinen een ballon gevonden, die opgelaten was bij een tuinfeest op 24 juni in Engeland (Dudley Branch). De aanhangende kaart werd terug gezonden, waardoor de vinder kans op een prijs heeft. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 juni (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. ZONDAG 2 JULI: H.S.T.-TOURNOOI Voor de 6e achtereenvolgende keer organiseert H.S.T. in samenwerking met S.V. Oosterend het H.S.T -toernooi. Het programma luidt als volgt: 12.00 uur H.S.T.-Texelse Boys; 13.15 uur Oosterend-Den Hoorn; 14.30 uur jeugdwedstrijd 15.30 uur Verliezersronde 16.45 uur Finale 18.30 uur Prijsuitreiking. Liefhebbers van Koning Voetbal ko men op deze dag volledig aan hun trek ken! PUZZELRIT De motor-, auto- en bromfietsclub or ganiseert op woensdag 12 juli a.s. een puzzelrit. De start vindt in de avond uren plaats te De Koog. Texelaars, die gasten hebben, worden verzocht hen op deze rit te wijzen. Texelaars doen van zelfsprekend mee. De rit is voor auto's, motoren en brommers en de route zal in het Hollands en in het Duits worden verstrekt. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 26 juni 1961: 1065 lammeren 6090; 2 koeien 800 1050; 12 schapen 80130; 25 biggen 4580; 7 nuchtere kalveren 40120. GESLAAGD Den Hoorn In Amsterdam slaagde de heer B. Timmerman voor Vakbe kwaamheid levensmiddelen. WAT NIEUW VERSCHEEN: „DR. WILLEM DREES 75 JAAR" Ter gelegenheid van de vijfenzeven tigste verjaardag van Dr. Drees is er een keurige biografie verschenen van de hand van E. Messer. Zoals bekend is, hoopt Dr. Drees op 5 juli a.s. zijn 75ste verjaardag te#vieren. Al heeft het boekje een rode omslag, toch kunnen wij het een ieder aanbe velen Het is een uitgave van Broekman en Meris n.v., de prijs is ƒ3,90. WEEKAGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 28 juni Den Burg, „Casino", Alg. ledenvergade ring Ziekenfonds Texel. Spr. F. Z. Barkhuis. HOEVEEL KIJKERS EN LUISTERAARS TELT ONS LAND? Oj 1 juni 1961 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 909.237 tegen 894.335 op 1 mei 1961 (t.m. 20 juni 918.874). Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen bedroeg op 1 juni 2.645.102 tegen 2.646.537 op 1 mei. Ieder jaar verschijnt met de begro ting van de gemeente het investerings programma. Opvallend is dat er ieder jaar veel herhaalde posten op voor komen. Reeds in de voorgaande jaren hebben wij de posten: verbeteren we gen; bouw raadhuis, riolering in diverse dorpen, parkeerruimte etc. aangetroffen. Maar deze posten worden steeds weer geplaatst op de begroting en ieder jaar dat een post niet verwezenlijkt wordt, wordt de toestand erger. Denk maar aan het parkereprobleem over het ge hele eiland, maar in het bijzonder bij de badplaatsen. Onderstaande posten zijn eigenlijk voor een groot deel toeris tische uitgaven, die echter in het belang van het gehele eiland moeten worden gedaan. Ook de post: aanleggen zwem bad is geen overbodige luxe. Wij hopen dat in het komende jaar veel geplande werken kunnen worden uitgevoerd. Uitbreiden en vernieuwen riolering te Den Burg. In het kader van de aanleg en vernieuwing van de riolering in het dorp Den Burg is het noodzakelijk de Waalderstraat, het Achterom, de War moesstraat, de Gasthuisstraat, de Gra venstraat en de Julianastraat van een nieuwe en grotere riolering te voorzien Deze straten hebben slechts een gedeel telijke riolering en dan nog met buizen van te geringe diameter. De kosten wor den geraamd op 1070 m' a ƒ60, ƒ64.200,—. Aanleg en uitbreiding riolering te De Cocksdorp. Mede als gevolg van de uit breiding van het vreemdelingenverkeer in De Cocksdorp is wat betreft de vuil- waterlozing van dit dorp een welhaast onhoudbare toestand ontstaan. Riolering is er in het dorp vrijwel niet en het vuile water loost men via putten op de boezemsloten. Teneinde aan deze onge wenste toestand een einde te maken stellen B. en W. voor De Cocksdorp van riolering te voorzien. De kosten worden geraamd op ƒ70 000,af te schrijven in 40 jaar is ƒ1750,per jaar. Reeds eerder geraamd in de 18e begrotingswij ziging voor het jaar 1961. Aanleggen rioolwaterzuiveringsinstalla tie te De Cocksdorp. Als uitvloeisel van de in de voorgaande begrotingswijziging geraamde kosten van riolering dient te vens de aanleg van een zuiveringsinstal latie te worden geraamd. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ50.000, gespecificeerd als volgt: grondkosten enz., af te schrijven in 40 jaar ƒ20.000, aanschaffing mechanische en elektrische apparatuur, af te schrijven in 15 jaar ƒ30.000,— Totaal ƒ50.000, Uitbreiden Parkeerterrein Witteweg Het aan het einde van deze weg gele gen parkeerterrein biedt de enige moge lijkheid tot parkeren. Geraamd wordt een uitbreiding van het terrein aan de Witteweg met 900 m2 a ƒ10,is ƒ9000,—. Uitbreiden Parkeerterrein Krimweg 600 m2 a ƒ10,— is ƒ6000,—. Verbeteren betonrijwielpad naar de vuurtoren. In de le begrotingswijzigin gen voor de jaren 1959 en 1960 werd 'n bedrag van ƒ80.000,geraamd voor het verbreden van het rijwielpad van 1 tot 2 meter en voor het aanbrengen van enige verbeteringen. Dit bedrag werd overgebracht naar de dienst 1961. Het betreffende crediet werd nog niet goed gekeurd. Door het steeds toenemende verkeer is de toestand van genoemd pad thans zodanig, dat het reeds bestaande pad ter breedte van 1 meter grondig dient te worden verbeterd. De totale kosten worden mede in verband met de aan het uitstel van de werkzaamheden verbonden hogere kosten als gevolg van prijsstijgingen enz. thans geraamd op ƒ176.000,—. Aanleg rijwielpad langs Duinweg en Rozendijk. De Duinweg en de Rozendijk zijn beide toegangswegen tot de bossen en tot de weg naar het Westerslag. Daar al het verkeer, zowel automobi listen als fietsers van deze smalle wegen gebruik moeten maken is het in het zo merseizoen, zoals in het verleden her haaldelijk is gebleken, uiterst gevaar lijk op deze wegen te rijden. Voorge steld wordt om de bestaande wegen te ontlasten door bedoelde rijwielpaden aan te leggen. De kosten worden ge raamd op ƒ60.000, Aanleggen rijwielpad naar het Wester slag. De weg die momenteel naar het Westerslag leidt, één van de drukste toevoerwegen naar het strand, is slechts 3 m. breed. Al het verkeer, zowel auto mobilisten als fietsers, moet gebruik maken van deze smalle weg. In het zomerseizoen is het dikwijls levensge vaarlijk op deze weg te rijden. Ter ont lasting van de bestaande weg wordt voorgesteld om naast de weg een rij wielpad aan te leggen. De kosten hier van worden geraamd op 60 000, Aanleggen trottoirs langs de Emmalaan. In verband met de aanleg van de z.g. Pontweg is het verkeer langs de Emma laan, als verbindingsweg tussen de eer der genoemde weg en de Schilderweg aanmerkelijk toegenomen. In verband hiermede wordt het noodzakelijk ge acht de Emmalaan over een lengte van 470 m' van trottoirs te voorzien. De kos ten worden geraamd op ƒ25.000,af te schrijven in 12 jaar is ƒ2083,per jaar. Reeds eerder geraamd in de dienst 1960. Aanleg trottoirs lang een gedeelte van de Kogerstraat. In het kader van de ontwikkeling van bouwplan West-Den Burg werd de Boogerd doorgetrokken naar de Kogerstraat. In verband hier mede is het noodzakelijk het oude totaal versleten voetpad langs de Kogerstraat vanaf de Jonkerstraat naar de Boogerd en van daar in noordelijke richting aan sluitend op het bestaande trottoir ter hoogte van de begraafplaats te vervan gen door een trottoir ter lengte van 190 m' en een breedte van 2 m. De kosten hiervan worden, met inbegrip van het afwerken van aansluitende straatge deelten en bermen, geraamd op ƒ6100, Aanleggen trottoirs langs de Schoon oordsingel. Reeds in het jaar 1958 werd voor het aanleggen van trotoirs aan weerszijde van de Schoonoordsingel een bedrag van ƒ27.000,— geraamd. Daar tot dusver op de post geen geodkeuring werd verkregen en het aanbrengen van trottoirs over een lengte van 220 m' noodzakelijk wordt geacht, wordt voor gesteld de post in 1962 opnieuw te ra men. Aanleggen trottoirs langs de Witte- kruislaan. Voorgesteld wordt deze weg van trottoirs te voorzien, t.w.: over een lengte van 235 m' aan de zuidzijde en over een lengte van 115 m' aan de noordzijde. I.v.m. het drukke verkeer is het met het oog op de veiligheid van de voetgangers noodzakelijk deze voor zieningen te treffen. De kosten worden geraamd op ƒ10.800, Verbeteren van diverse dorpsstraten op het eiland. ƒ10.000, Verbeteren straten te De Cocksdorp. In verband met de voorgestelde riolering te De Cocksdorp bestaat er thans een gerede aanleiding om de bestrating van de hoofd- en zijstraten te verbeteren. De huidige bestrating ligt n.l. aan één zijde hoger dan de aan de straten gelegen woningen. Teneinde hierin verbetering te brengen wordt voorgesteld het gehele stratencomplex te herstraten. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ87.500, gespecificeerd als volgt: a. verlagen van de hoofdstraat over een lengte van 600 m. bij een breedte van 5 meter ƒ45.000, b. uitbreiden en verhogen voetstraat en zijstraten ƒ28.500, c. rooien van de bestaande bomen en nieuwe aanplant 5.000, d. onvoorziene uitgaven, kosten van gemeentewerken enz. 9.000, Oppervlaktebehandeling van diverse wegen op het eiland ƒ114.325, Aanbrengen slijtlaag rijwielpad Den Hoorn-Dc Koog ƒ13.090, GESLAAGD Voor het eindexamen van de afde ling middelbare school voor meisjes van de rijks h.b.s. slaagden; Marian Bakker, De Koog, Emmy Boerhorst, Den Burg, Greteke Keijser, De Waal, en Annie Kuip, De Koog WELPENCOMPETITIE We zullen proberen deze competitie uit te laten spelen. Hieronder het pro gramma: 1 juli 19 uur ZDH-Texel en Tex. Boys- SVO, 8 juli 19 uur Texel-ZDH en Tex. Boys-SVC. Deze wedstrijden mogen ook op een andere datum worden gespeeld, dat kan onderling geregeld worden. Daar D.D. met vakantie is, gaarne de uitslagen zenden aan W. van Zeijlen, tel. 2850.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1