Cjrocn 2 TwarLxJexeUin het L Van duinenrij tot havencomplex lekker en gezond mm Jaarvergadering Algemeen Ziekenfonds Texel Stijf en Stram? Nu hier - dan daar? Last van zenuwen: Leerzame puzzeltochten ATERDAG 1 JULI 1961 TEXELSE D Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdmkkerij ton Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 vie e l e 'e «i e v aa ore riëti 74e JAARGANG No. 7570 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mn> J Er arriveert steeds we ieer materiaal aan het [orntje. Materiaal dat cei ebruikt wordt voor aanleg van de nieu- haven aldaar. Vori- week hebben de iadsleden een bezoek ze ebracht aan de nieu- haven-in-wording. .vjfat rei onder andere ebben bewonderd is ■ast en enorme screaper. isafiet gevaarte, dat op foto maar klein bjljkt, is in werkelijk- eid een griezelig ap' etiejaraat. Als de screaper, die achter de trekker geplaatst zijn muil openspert, ver- lindt hij in een moment 15 m3 zand k iet een vrij vlotte snelheid wordt die g< [ders gedeponeerd. Nu dit geweldige re; pparaat een weekje aan de gang is, an men best zien dat er grond ver plaatst is. Aan de achterzijde van de aven (in de duinen dus) staat reeds een Jeine hoeveelheid water. Ook in zee zijn vorderingen te be- 3c leuren. Het westelijk havenhoofd komt es"reds tot de bocht boven water en zink- iikken lagen donderdagavond gereed m naar de bodem te verdwijnen. Er eerst een ennorme bedrijvigheid. Men ril op de geplande tijd gereed zijn. De screaper en de trekker vertegen- nai 'oordigen een kapitaal van bijna 3 ton, let olieverbruik van dit monster is 60 ter gasolie per uur. Het is de grootste treaper in West-Europa. Je neemt het monster niet zo maar ren mee, de screaper met trekker en 01 iding hebben een gewicht van 65 ton n toch is het geheel door een man te wa edienen. Het is een wondermooi gezicht cte oe dit zware apparaat daar door de Ptn ainen trekt en zijn werk verricht; nog ■P ronderlijker is het dat maar één man act j, monster bediend. h INGEKOMEN PERSONEN Cornelie P. Schreurs, van Roosendaal, •eid ipoorstraat 156, naar Kotterstraat 24, jterend. ZITTING ALKMAARSE POLITIERECHTER Winkeldiefstallen zijn altijd weinig winstgevende zaken, want de boetestraf, die er op volgt, vraagt altijd het veel voud van* de waarde der gestolen voor werpen. Dat kwam mevr. J. W., Den Burg aan de weet tijdens de zitting van de Alkmaarse Politierechter. Het blousje, dat zij bij C. A. weghaalde kostte maar een zestal guldens, maar de boete van de politierechter was (con form de eis) dertig gulden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 5 juli a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. Het Algemeen Ziekenfonds Texel eeft woensdagavond in Casino te Den urg haar jaarvergadering gehouden. n k belangstelling hiervoor was wel zeer edroevend. De voorzitter, de heer H. W chalkwij'k, en ook de overige bestuurs- jjfi iden zijn zo langzamerhand wel aan eze belangstelling gewend. Zij hebben eze avond diverse belangrijke besluiten enomen. Eén er van is de contributie erhoging voor de vrijwillig verzeker- :n. Deze contributie wordt met tien int verhoogd en zal met ingang van juli bedragen 2,30. Wel werd gevraagd of dit geen leden- erlies zal gaan betekenen, want steeds Lual toet men deze contributie gaan ver- pe ogen. De administrateur, de heer i Iichels, was hier niet bang voor. Het he nodig deze contributie te verhogen ene oordat er steeds met een tekort wordt ge ewerkt. vo Uit de notulen, die werden voorgele- [euifen. werd de vergadering weer gecon- ronteerd met 'het geval ziekenauto TSO. Deze zou niet snel genoeg bij een >rga ngeval zijn gearriveerd. De vraag werd ,eiB§esteld wat het gesprek met de directie an de N.V. TESO had opgeleverd. De oorzitter deelde hieromtrent mee, dat ^kaarten weinig zin heeft, maar dat m swa et betreffende geval de ziekenwagen iet was gevraagd. De persoon die deze Ja ou bellen had dit vergeten. Tijdens de rondvraag wordt ge- h Proken over de tandverzorging op de jroe cholen. De voorzitter deelt mee, dat op it punt nog geen vorderingen zijn en iet aantrekken van een tweede tandarts ot nog toe niet gelukt is. Het woning- ban 'robleem speelt ook hier een rol. Een zalij andarts moet een vrij groot huis heb- nge: 1 litm Krnschen - io Uw pijnen verdwijnen. it n vele gevallen van rheumatische rijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de rhuld. Maar vaak is de oorzaak on- ■ngel uiver bloed. Jenigeen die een bloedzuiverende kuur lief iet Kruschen begint, ondervindt al na fste lorte tijd de weldadige gevolgen daar aan. Naarmate Kruschen de wat traag (sworden bloedzuiverende organen feer op normale kracht brengt, gaat 1« iet bloed sneller stromen. Onzuiver- n ^en daarin krijgen geen kans meer, 'ant ze worden langs natuurlijke weg '{gevoerd. En daarmede ook de oor aak van Uw rheumatische pijn. ben en is niet altijd bereid om zelf te bouwen. De heer Wassenaar gaat op dit onder werp even nader in en deelt de verga dering mee, dat niet alléén de woning een hindernis is. De heien tandartsen vestigen zich liever in steden of indus trieplaatsen. Daar zijn ze van een goede praktijk verzekerd en kunnen een prak tijk in vele gevallen overnemen. Op Texel moet men een praktijk op bouwen. Een tandarts, die zich hier wil vestigen, aldus de heer Wassenaar, heeft de medewerking van het ziekenfonds en gemeente betreffende het woning vraagstuk; daarnaast wordt een goede praktijk voor 'n deel gewaarborgd door de schooltandverzorging. Ook werd een vraag gesteld over dok tershulp bij ongevallen. Het komt dik wijls voor dat bij een bedrijfsongeval of een ongeval op straat de heren doktoren onvindbaar zijn. De directeur van de melkfabriek was laatst met een patient het hele eiland rond geweest voordat 'n dokter was gevonden. Is een centrale meldingspost mogelijk? Dokter Schalkwijk deelde in dit ge val mee, dat er veel onwetendheid is op dit punt. Het gebeurt soms dat bij een (klein) ongeluk drie doktoren wor den geroepen en deze ook komen. Dit komt omdat men bij zo'n ongeval di verse opdrachten geeft om een arts te bellen. De voorzitter gaf de raad: bel voor een ongeval in eerste instantie de politie en die belt een arts. Voor kleine ongevallen kan men de hulp inroepen van de wijkzus ters, en dat vergeet men dikwijls. Dokter Schalkwijk drong er bij de aanwezigen op aan bij melding van een ongeval ook een korte omschrij ving te geven. Het zou wenselijk zijn, zo opperde jen der aanwezigen, dat alle artsen in hun auto een mobilofoon laten aanbrengen. Over dit punt werd gediscussieerd. Is het voor vrijwillig verzekerden niet goedkoper een verzekering aan te gaan bij een of andere verzekeringsmaat schappij?, zo werd gevraagd. De heer Michels gaf hier een kort maar wel zeer duidelijk antwoord op: De verzekeringsagenten, die een derge lijke verzekering propageren zijn zelf aangesloten bij het Algemeen Zieken fonds Texel. Na de geanimeerde jaarvergadering sprak de heer iF. Z. Barhuis over het onderwerp: Het geneesmiddel een zegen of een gevaar. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 29 juni 1961 Geboren: Pieter Hendrik, zv. Pieter H. Eelman en Neeltje de Ridder; Jo hannes Maria, zv. Johannes G. Smit en Regina P. Timmer; Anna Hendrica Maria, dv. Jacob H. Bakker en Theo dora C. Veeger; Cornells Willem, zv. Johannes A. van Heerwa&rde en Maria Bakker; Margaretha Maria, dv. Martin Boogaard en Theodora C. Witte. Ondertrouwd: Willem Marie Johan nes Rijk en Amaranda C. Barhorst. Overleden: Jannigje Klaassen, oud 45 jaar, echtgenote van E. Gerrits. VERTROKKEN PERSONEN Pieter Heijligenberg, van Oudeschild, Haven 4 naar Amsterdam, van Speijk- straat 179 II. GEEN BROMFIETSEN MEER IN DE DORPSSTRAAT Oudeschild Bromfietsen mogen voortaan niet meer brommen in de dorpsstraat te Oudeschild. Er mag vanaf de fa. Slaman tot het einde van de De Ruyterstraat alleen met uitge schakelde hulpmotor worden gereden. Het zal voor vele Oudeschilders en vooral de mensen met kinderen een grote opluchting zijn, dat deze maat regel is genomen. Door het ontbreken van een trottoir stapt men zo uit huis op de straat en het is een wonder, dat er nog zo weinig ongelukken zijn ge beurd. Rond de school is voorts het eenrich tingverkeer ingevoerd. INTERNATIONAAL SCHOONHEIDSKAMPIOEN Op de j.l. zondag, 26 juni, gehouden Internationale Hondententoonstelling te Oldenburg (Duistland) behaalde de Saluki „Ned. kampioene Belladona van de Bokkeberg", eigenaar M. Heijmans, Den Burg, het Duitse kampioenschap, het Internationale kampioenschap (C.A.C.I.Bbenevens de voor wind honden beschikbare titel van „Landes- sieger 1961". Aangezien dit de vierde maal is dat het Internationale kampioenschap en wel in drie verschillende landen, elke maal weer onder een andere keurmees ter behaald werd, zal deze Nederlandse kampioene thans door de Raad van Be heer op Kynologisch gebied in Neder land voorgedragen worden bij de Inter nationale Federatie (F.C I.) voor toe kenning van de titel „Internationaal Schoonheidskampioen". Dit is de hoog ste onderscheiding welke in de honden sport behaald kan worden. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen PERSONEEL C.A.V. „TEXEL" OP REIS Dinsdag en woensdag j.l. hebben be stuur, directie en personeel met hun dames de jaarlijkse 2-daagse reis ge maakt. De uitgestippelde reis kan ten zeerste als geslaagd worden beschouwd. Ofschoon het weer 's morgens niet te gunstig uitzag, kon daar later niet over geklaagd worden; zelfs werd het ten slotte mooi weer. De eerste dag ging het naar de Ford fabrieken te Amsterdam, waar het fa briceren of liever het in en aan elkaar lassen van meerdere soorten auto's van a tot z kon worden gevolgd. Alle onder delen voor deze auto's worden geïmpor teerd. Daarna naar het 13 verdiepingen tellende havengebouw met een pracht uitzicht over Amsterdam, een rondvaart door de havens van Amsterdam en toen naar Hilversum, waar overnacht werd. 's Avonds gezamenlijk naar de revue ,,My fair lady" hetgeen zeer gewaar deerd is. De volgende dag eerst naar het auto museum te Driebergen, daarna naar Scheveningen, de nieuwe wandelpier. Van beide werd door ieder op zijn ma nier veel genoten. Onder vrolijk jolijt en gezang, een gezellig praatje door de microfoon, ging het naar Den Helder, gedurende welke tocht het bestuur en directie de dank van het personeel door een lid van het personeel en een der dames werd over gebracht voor deze twee onvergetelijke dagen, de hoop uitsprekende dat het volgende jaar iets soortgelijks mag plaats hebben. Met „De Dageraad" werd Texel be reikt en hierna gingen allen zeer tevre den hun eigen weg. Deze reisjes zullen er zeker toe bij dragen de binding tussen bestuur en personeel te versterken. M. De laatste weken kan men dagelijks Texelse jeugd door de Dennen zien dwalen. Misschien hebben zij geen tijd als U groet, maar dat moet U hen dan in dit geval niet kwalijk nemen. Zij hebben les. En onder de les mag men niet storen. Voorop van zo'n groep loopt een leerkracht van een der Texel se scholen, die met zijn leerlingen de les volgt van „Het Texels Museum". De afgelopen winter heeft de heer De Haan op praktisch alle scholen de jeugd vertrouwd gemaakt met de natuur aan de hand van dia's en opgezette vogels. Die lessen op school waren al geheel anders dan voorgaande jaren. Een an dere „meester", een nieuwe vorm, het boeide de jeugd. Dat was het begin van het contact Texels Museum-Texelse scholen. De jeugd, die de tocht naar het mu seum al gemaakt heeft, is vol lof. Niet alleen om de vrije middag of morgen, maar ook omdat het hen interesseert. Met aandacht hebben wij dezer dagen een klas gevolgd. Vanaf het Museum trok men de Dennen in en al wandelende, met een vragenlijst in de handen, kwam men verschillende opdrachten tegen. Het was een puzzeltocht, maar toch zo, dat het door alle leerlingen was te volgen. Langs de route de kleine gele bordjes en af en toe een glazen kast met een vogel en we zagen de jeugd denken. „hoe heet nou dat beest" „wat is dat voor een boom",en dat kruid hebben we ook op school besproken". En na zo'n overpeinzing zag je opeens een der deelnemers wegschieten om het antwoord op de lijst te schrijven. „Gelukkig, ik weet hoe de vogel heet" Het werd een pracht tocht door de natuur. Het materiaal dat behandeld werd op deze tocht, is ook reeds tijdens de les op school besproken. Het Museum stelt zich de taak de natuurbescher- mingsgedachte uit te dragen. En het is gebleken dat de jeugd een luisterend oor heeft. De antwoorden, die ingele verd worden zijn goed en nadat de laatste school de puzzeltocht heeft ge maakt, zal de uitslag volgen. Ruim 500 leerlingen van de Texelse scholen (uit gezonderd RHBS en de School met de Bijbel te Oosterend) hebben deelgeno men en vol spanning klopt hun hart. Als ze na een tocht van anderhalf uur zwerven door Texels dreven weer terug komen in het Museum staat de heer De Haan gereed om diverse vragen te stellen. Ook deze moeten schriftelijk worden beantwoord, zodat we wel de gelijk kunnen spreken van „onderwijs". Het is verheugend, dat al die kinde ren collectief lid zijn van de Museum vereniging. Zij zullen in de toekomst ervaren dat de deuren van het Museum wagenwijd open staan en dat een goed geleid natuur-historisch museum een schat van gegevens bevat, waaruit men oneindig kan putten. Zomaar, midden in het bos, een vogel kooi. In de nabijheid van deze vogel huisjes een bordje: „Kent U deze die ren?" Leerlingen van de Texelse u.l.o.- school hebben dinsdagmiddag deel genomen aan de puzzeltocht, die is uitgeschreven door de Museumvereni ging. Vol aandacht staan de deelnemers namen van vogels en planten op de lijst te noteren. Wie zal de prijs winnen? 19 cent per rol OVERDENKING: WE ZIJN ALTIJD OP WEG Talloze malen is ons menselijk leven vergeleken met een reis. Wij zijn altijd op weg. De één verwacht veel van het leven, de ander weinig. Allerlei wensen komen er in ons op: geef ons een betere samenleving, een nieuwe wereld, een vrederijk. Het verlangen naar het be tere zit ons mensen in het bloed. En hoe beklagenswaardiger de toestand is waarin een mens of een volk verkeert, des te begrijpelijker is het dat die mens of dat volk verbetering van die toe stand wenst. Juist dan zoekt men een houvast. Weet iemand b.v. dat hij on geneeslijk ziek is, dan zal hij onwille keurig nadenken over vragen van leven en dood. Eigenaardig, dat spotters en onverschilligen meestal ernstig worden, wanneer zij geconfronteerd worden met de dood. Zou misschien de angst voor het komende oordeel hierin een rol spelen? Wat is het doel van onze reis? Gaat het alleen om ons eigen zieleheil of anders gezegd om een plaatsje in de hemel? Een deftige dame vroeg eens aan haar predikant: „Dominee, in de hemel behoef ik toch niet naast mijn dienst bode te zitten?" Met de hoogmoedige, zelfvoldane mens moet er eerst heel wat gebeuren, voordat hij op de plaats van bestemming is. Trouwens, we kun nen en mogen nooit genoegen nemen met onze feitelijke toestand. De algeme ne verontschuldiging, „ik ben nu een maal niet volmaakt" geldt niet tegen over de hoogste Rechter, Wij praten onszelf maar al te gemakkelijk schoon en vinden onszelf gewoonlijk nog niet zo slecht. Hoe meer wij echter God leren kennen, destemeer leren wij ook ons zelf kennen. Wij gaan langzamerhand ontdekken, dat wij alleen bestaan bij de gratie Gods. Zijn grootste gunst is dat Hij voor ons gekozen heeft en dat wij Zijn eigendom zijn. Wanneer wij van Hem zijn, kijken we ook de medemens met andere ogen aan. De Vader heeft immers milde han den en vriendelijke ogen. En wanneer wij Zijn kinderen willen zijn, zullen wij toch graag iets van deze mildheid en vriendelijkheid willen bezitten. Wij zijn samen op weg Wij hebben één Gids: Jezus Christus, één reisbe schrijving: de Bijbel en drie wegwijzers: geloof, gebod en gebed. Deze reis is soms gevaarlijk, wanneer het gaat langs diepe afgronden. Maar we zullen ook kunnen genieten van heerlijke verge zichten. J. G. B. INTERKERKELIJKE BEGROETINGSSAMENKOMST TE DE KOOG De Koog Zondagavond zal in het kerkgebouw van de Nederlands Her-; vormde gemeente te De Koog een be groetingssamenkomst worden gehouden. Tijdens deze dienst kan men kennis maken met de Duitse predikant, ds. Magass uit Bochum, die de komende maanden op het eiland werkzaam zal zijn. Deze dienst, die om 's avonds 9 uur aanvangt, is bestemd voor Texelaars en de Duitse gasten, die op het eiland vakantie houden. Hotel- en pensionhouders worden verzocht Duitse gasten op deze dienst te wijzen. Ds. Waardenburg zal in het kort uiteen zetten hoe deze medewer king van de Duitse predikant is ont staan en daarna zal de Gast-predikant zelf het woord voeren. Voor de maand juli is de Duitse pre dikant bereikbaar bij de familie De Ridder, Kogerstraat 67, Den Burg. Voortaan zal iedere zondag een Duitse kerkdienst worden gehouden in de „Kleine Vermaning" te De Koog. Ook dit kunnen de Texelaars aan de Duitse gasten mededelen. GECOSTUlViEERDE VOETBALWEDSTRIJD De Cocksdorp Zondagavond kun nen gasten en dorpbewoners genieten van een gecostumeerde voetbalwed strijd. Gasten van de Sluftervallei en leden van de VW-De Cocksdorp en SVC zullen met elkaar de strijd aan binden. De strijd zal niet meevallen, want de costuums, die men heeft laten aanmeten, zijn vrij hinderlijk, maar dat het een vrolijke strijd wordt is zeker. De entree bedraagt 35 cent en de kin deren mogen genieten voor twee dub beltjes. In de pauze zullen damesleden van de gymvereniging SVC een demon stratie verzorgen. De opbrengst van deze avond is voor de afdeling WV en de sportvereniging Cocksdorp. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon 2 juli op om 4.24 uur en gaat onder om 21.03 uur; 5 juli op om 4.27 uur en onder om 21.01 uur. Maan: 5 juli L.K.; 12 juli N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 juli 10.46 en 22.55; 2 juli 11,29 en 23.35 3 juli 12.08 en 4 juli 0.10 en 12.46; 5 juli 0.48 en 13.28; 6 juli 1.37 en 14.26; 7 juli 2.49 en 15.40; 8 juli 4.12 en 17.01. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1