Prachtig „Natuurpad van Staatsbosbeheer gereed gekomen Twee ontsnapte jongens na rooftocht op Texel gearresteerd risse Een ochtendwandeling FLITSER! GRAF. MONUMENTEI STOEL's Bollenzoekers rooie en zwarte bessi Tri wi De Rijkspolitie op het eiland heeft het de afgelopen dagen bijzonder druk gehad. Na een samenspel tussen de kampbeheerder van het Sociaal Toeris me te De Koog, de heer H. Veldman, en de politie is men er in geslaagd twee ontsnapte jongens te arresteren. Deze twee jongens waren vertrokken uit de R.-k. Jeugdstrafgevangenis te Doorn. Zondagnacht toen de heer en me vrouw Veldman reeds naar bed waren, hoorde mevr. Veldman regelmatig ge rommel aan het kantoorraam. Dat was om ongeveer 1 uur 's nachts. Zij maakte haar man wakker, die hierna in nacht gewaad polshoogte ging nemen. Op de stoep van het kantoor trof hij twee jon gens aan, die schijnbaar niets van plan waren. Toen de heer Veldman de vraag stelde wat zij deden, werd er gezegd dat zij wachtende waren op een paar meis jes. Op de vraag wat dan dat gelawaai betekende, vertelde de jongste van de twee (15 jaar), dat zij met steentjes ge pikt hadden tegen geparkeerde auto's. De heer Veldman nodigde de jongens uit binnen te komen om dat eens te be praten, want men gooit geen stenen te gen auto's. Op die uitnodiging namen de twee knapen de benen. De heer Veld man ging met rasse sprongen achter de vluchtende jongens aan. Een van hen kwam te vallen en dreigde de kampbe heerder voor zijn raap te schieten. Veldman had reeds eerder een lan taarn van de jongens afgepakt en richtte deze op de knaap die dreigde en inder daad had hij een voorwerp in de hand. Later echter bleek dat dit geen vuur wapen was. Toch wisten de knapen te ontkomen. De kampbeheerder heeft na deze achtervolging direct de politie gealar meerd. De opperwachtmeester, die deze nacht kampcontrole had, was met de gedetacheerde wachtmeester spoedig aanwezig. Zij troffen in de nabijheid van het kantoor van het Sociaal Toe risme twee grijze sportfietsen aan en hebben deze ongemerkt verzegeld en gewacht tot de eigenaar op zou komen dagen. Maandagmorgen, tegen het mid daguur, ontdekte mevr. Veldman, die een zeer werkzaam deel heeft gehad in de opsporing van de knapen, twee jon gens, die in de nabijheid van de fietsen bleven. Toen toevallig ook de politie- jeep aankwam namen zij de benen en dat was voor de politie aanleiding die jongens te volgen. Zij werden later aan getroffen aan de bar in paviljoen Noordzee. Keurig in de kleren en doen de alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De wachtmeester in burger her kende één der knapen en de heer Veld man, die hem vergezelde gaf hem de verdere bewijzen. Op een gesprek dat werd aangeknoopt met de knapen bleek dat zij kampeerden bij de heer J. van der Berg, Grensweg. Het onderzoek op dat kampterrein le verde al enige resultaten. Er werd on der andere vastgesteld dat de twee jongens zonder kampkaart op het ter rein waren en een andere naam hadden opgegeven. Op dit punt vielen de heren door de mand. Zij hadden opgegeven zwarte rij wielen te bezitten en de exploitant van het terrein gaf op dat zij grijze rijwielen hadden. Het is een heel verhaal dat hierna TEXELSE SPORTDAG Zondag a.s. zal de jaarlijkse sportdag te De Koog plaats vinden. Het program ma heeft door de hernieuwde deelname van de Waddenruiters weer aan variatie gewonnen. Bovendien is het gelukt een judo de monstratie in te lassen met de judo-club Dun-Hong van Den Helder. Haar leider de heer W. Post slaagde onlangs voor het examen derde dan. Dit wil op judo- gebied heel wat zeggen. Het programma luidt als volgt: 1.30 uur Opmars met de drumband Margaretha Sinclair; 2.00 uur Opening 2.15 uur Gymnastiek: ringen, hoogrek, brug ongelijk, paardspringen en lange mat; 2.45 uur Optreden drumband. 3.10 uur Demonstratie Waddenruiters Veldloop 3500 m. met vrije deel name; Judo demonstratie; volleybal; gymn. evenwichtsbalk, kastspringen. 3.40 uur Zevenhandbal 4.10 uur Vrije oefening; 4.15 uur voetbalwedstrijd jun. Texelse Boys-rest Texel; 4.50 uur Knotsoefening 5.00 uur Tweede helft juniorenwedstrijd 7.00 uur Senioren wedstrijd Texel 1- rest Texel. De opstelling voor de optocht vindt plaats bij de o.l. school. De deelnemers dienen om één uur aanwezig te zijn. De gecombineerde elftallen spelen in shirts van S.V. De Koog. De opstelling van deze elftallen luidt: Junioren: L. Vlugt, B. Bruin en J. Dros van ZDH; Fr. Roodlip (SVO), A. Eelman en Th. Kooiman (S.V. De Koog); M. Boon, N. Bakker en A. Veen van SVC en P. Ba- kelaar en J. Veldman van S.V. De Koog. Reserve: P. Beuving (SVO) en J. Nobel (ZDH). Senioren: H. Spigt (Tex. Boys), P. J. Stolk (SVC), K. Tatenhoven (De Koog), C. Witte en A. Zevenhoven (Tex Boys), D. Smit (ZDH), A. Eelman (SVC), A. Boogaard en M. v.d. Wetering (Tex. Boys), G. Duinker en A. Dijker (ZDH). Reserve: J. Witte en S. Hoogenbosch (Tex. Boys), H. Knol (De Koog). Met aller medewerking het weer inbegrepen kui>nen de optocht en demonstraties een mooie sportmanifes tatie vormen. aan het licht kwam. De knapen zijn op 19 juni uit de jeugdgevangenis te Doorn ontsnapt. Vandaar zijn ze gelift naar Bergen op Zoom en wat zij toen op zak hadden was ƒ1,50. Via genoemde plaats trok het span naar Haamstede en van daar zijn de operaties begonnen. In een villa werd een radio gepikt en kleding. Om dit op te bergen was een koffer nodig en ook die werd gevonden. Op 21 juni werd aldaar de zee opgezocht en een badcostuum meegenomen. In een andere villa werd iets genuttigd en slaapzakken meegenomen. In een derde woning werd de nacht doorgebracht om dat de bewoners toevallig wegbleven. Toen zij de volgende morgen wakker werden was er een tuinman aan het werk en moesten zij tot de middag wachten voordat zij verder konden gaan. De inrichtingskleren werden ver wisseld en zij eigende zich andere kle ren toe. In diverse strandpaviljoens werd het een en ander gepikt. Op 22 juni trokken zij naar Rozendaal, waar een tent werd gestolen en zo konden de heren de nacht doorbrengen in een tent. De boer waar de tent werd geplaatst, kreeg een paar heerlijke sigaren. Ge stolen damesrijwielen werden omgeruild voor herenfietsen en zo trok men de volgende morgen verder. Het verhaal lijkt veel op een dagboek, want 23 juni arriveerden zij in Rotterdam, waar een collectebus werd gelicht. 24 juni naar Scheveningen. Daar werd de tent ge ruild voor een betere en gezorgd voor de nodige voeding. De heren verbleven hier iets langer dan elders. 26 juni werd te Zandvoort ingebroken en op 27 juni werd het bivak opgeslagen te Beverwijk. 28 juni werd Bergen bezocht en hier was de buit in orde. De omtrek-»werd overdag verkend en 's avonds trok men er op uit. Auto's werden opengepeuterd en bagage er uit gehaald en via een kelderluik trok men een meisjes-inter naat binnen. Daar werd alleen maar ,,even" gegeten. In Bergen aan Zee werd in de vroege morgen een tas met ƒ350, ontvreemd. Met deze winst gingen de jeugdige knapen 15 en 16 jaar naar Alkmaar om kleren te kopen. 29 juni werd Texel bereikt en op twee juli wisten de ontvluchte jongens dat er bij dit kantoor in De Koog wel wat te verdienen viel. Met een schroeven draaier probeerden zij daar 's nachts de stopverf los te werken van een raam, met het gevolg dat mevrouw Veldman uit de slaap werd gewekt. Met de arrestatie van deze twee jon gens zijn diverse zaakjes langs de kust, van Haamstede tot Texel, aan het licht gekomen. De gestolen voorwerpen wa ren voor een groot deel op Texel aan wezig. De handradio werd regelmatig beluisterd om te horen of er ook opspo ringsberichten doorkwamen. De knapen zijn in verzekerde bewa ring gesteld. GESLAAGD VOOR U.L.O-DIPLOMA In de gepubliceerde lijst zijn enkele fouten geslopen. Hier volgen de goede uitslagen: Diploma B; Elko Vermeulen, Annelies Bakker; Henk Hin; Wim de Porto; Gerrit v.d. Struys en Willy Brouwer. Diploma A: Daan Welboren, Gerie Poel, Geertje Broekman en Ilona Kunst. Diploma A Middenstand: Kees Backer, Jan Beijert, Piet Kooiman en Ria Boks. S.V.O.-NIEUWS Het jaarlijkse HST-toernooi is weer achter de rug. In de welhaast tropische temperatuur werden twee wedstrijden gespeeld; dit wegens het niet opkomen van ZDH. Hierdoor kwam Oosterend meteen in de finale. De uitslagen waren: HST-Texelse Boys 5—2; HST-Oosterend 3—2. HST ging wederom met de wisselbe ker naar huis. Oosterend de 2e prijs en Tex. Boys de 3e prijs. Na afloop werd er nog een heerlijk bord kippesoep geserveerd aan de Am sterdammers in de o.l. school. Tot het volgende jaar hopen we nu maar weer en dan met een temperatuur die een beetje meer op voetballen is afgestemd. FILMNIEUWS: Maandag- en dinsdagavond: „EN DAT OP MAANDAGMORGEN" Een vrolijke vakantiefilm waarom men weer eens gezellig kan lachen. Een vrijgezel, Alois Kessel, die een plichtsgetrouw bankdirecteur is, heeft op een goede maandagmorgen geen zin om te werken. Hij wil spijbelen en doet dat ook. Hij spijbelt echter niet alleen, een lief meisje wordt betrokken in deze staking. De politie wordt door de bank ingeschakeld en men verdenkt de spij belende bankdirecteur van het ergste. Het is een leuk en vlot verhaal voordat de spijbelende bankdirecteur zijn ge liefde heeft gevonden. Frisse, zuivere humor in een comedie van hét allerbeste soort. De stem van het hart is sterker dan alle hypnose Nederlands nieuws O.a.: Dag van de luchtsport op Teriet; Primeur voor Nederland, 50-meter bin nenbad in Rotterdam; Concertgebouw orkest in de R.A.I., welkomstconcert na Amerikaanse reis; De bouw van de Rotterdamse metro. Wereldnieuws O.a.: De trein Straatsburg-Parijs ont spoord; De conferentie van Evian ver daagd; Marc Chagall heeft 12 glas in lood-ramen voltooid; Tewaterlating van een omstreden tanker in Japan; West- Berlijn herdenkt de opstand van 1953; Een nieuw zomerspelletje: „Slip 'n Slide"; Paarden trekken over de bergen; President en Mevrouw Kennedy op eigen paden; De badplaats Deauville be staat 100 jaar. HOE HOREN ZONDER PREDIKER? Zondagavond j.l. is ds. Magass uit Bochum als dienaar van God onder de Duitse zomergasten welkom geheten in een oecumenische dienst in het Her vormde kerkje te De Koog, dat in al z'n bescheidenheid nog voor zeer velen meer dan er waren plaats beschikbaar had. We zongen liederen in de twee be treffende talen. Ds. Van Bilderbeek opende de dienst, ds. Waardenburg sprak een welkomstwoord, ds. De Lange bad voor de collega en zijn werk. Daar na opende ds. Magass het Woord bij Rom. 10, 4 - 15 en hield daarover een korte preek. De Heer zendt Zijn kerk naar de mensen, opdat ze horen. Om mens te zijnmoet je kunnen luisteren, vooral naar God. Na de zegen drukte hij de aanwezigen bij de uitgang allen de hand. Ook hier blijkt dat de kerk haar tijd en taak leert verstaan: de mensen vol gen, zo niet achtervolgen met het Evangelie. Ds. Magass woont met zijn vrouw en twee jonge kinderen deze maand bij de fam. De Ridder, Kogerstraat 67, Den Burg. Wahrend den Monat Juli is Pfarrer Magass von Bochum hier auf Texel un- ter seinen Landesgenossen, welche auf Urlaub hier verbleiben. Er wohnt Ko- gerstrasse 67, Den Burg. Jeden Sonntagabend nach 9 Uhr halt er Gottesdienst in der Kirche am Koog. L. DE „KONINGIN WILHELMINA" OP DRIFT De „Koningin Wilhelmina", één der schepen van de N.V. TESO, is dinsdag middag in de haven te Den Helder los geslagen. Door de harde wind braken de trossen en moest de kapitein voor tijdig met bet schip vertrekken. Passa giers werden zonder plaatsbewijs aan boord gelaten en de boot vertrok naar het eiland. Wat men noemt: „Opoe nam de benen FA. DRIJVER CONTRA FA. DUIN Vorige week vrijdagavond traden de firma's Drijver en Duin aan voor een gecostumeerde voetbalwedstrijd. On danks de hoge temperatuur werd er door beide ploegen hard gewerkt. De firma Duin, die in lange onderbroeken en babydoll speelde, wist een overwin ning uit het vuur te slepen: 32. We hadden aan Oosterend eigenlijk een beetje meer publiek verwacht. Toch bracht de collecte voor het Rode Kruis rond 25,op. 20 juli a.s. (net voor de bouwvak vakantie) wordt er nog eens een wed strijd gespeeld. Combinatie werknemers uit het bouwbedrijf tegen de aannemers zelf. Dit op een nader aan te duiden terrein. JEUGD VAN O.L. SCHOOL OOSTEREND BRACHT LEUKE TONEELAVONDEN Ondanks de overvloedige warmte was er vrijdag- en zaterdagavond j.l. op de schoolzolder een grote belangstelling voor het toneelspel van de schooljeugd. Allereerst kwamen, met kleine zang spelletjes, de kleineren voor het voet licht en zij oogstten veel bijval. Het hoogtepunt van de avond was het toneelspel „Koning Tourmalijn verliest zijn pijn", gespeeld dor meisjes en jon gens van de hoogste klassen. Het hele spel draait om de eksterogen van koning Tourmalijn (Peter Klippel), die bijbestaan door zijn vrouw koningin Grisilde (Hetty Bakker) en zijn dochter prinses Arabella (Lydia Pieters) ten to nele verschijnt. Het is de minister Mar coni (Maarten Dijker), die steeds maar weer nieuwe dokters arrangeert om de koning genezing te brengen en nadat wij eerst kennis hebben gemaakt met het kamermeisje (Corrie Hin) en de dienaar Jodocus (Henk Witte), waarbij Freule van Hak tot Tak (Floor Vos) geheel on verwacht verschijnt, zien wij het zo hoog geprezen dokterswerk op wel zeer ongewone wijze uitgevoerd. Professor Kietel (Jan Vonk) is de eerste die gene zing wil verkrijgen door kietelen. Hij slaagt niet en verdwijnt achter slot en grendel. Dit overkomt ook de Chinees Noga Blokkie (Theo Roest), die het meer zoekt in een soort pompbeweging van de benen, waarbij hij geassisteerd wordt door de minister en Jodocus. Ook dit is geen succes en Noga Blokkie gaat zijn voorganger dokter Kietel achterna, on danks zijn grote weerstand. Met dit fiasco is Jodocus ten nauwste betrokken en wordt aan het eind van het eerste bedrijf op staande voet ontslagen. Het zou geen kinderspel zijn als het tweede bedrijf niet beheerst werd door twee zwervers (Bert Klippel) en (Frouke Vonk), die een oud vrouwtje (Olga Tim mer) belagen. Maar in het derde bedrijf keert alles ten goede. Het komt uit dat beide zwervers de zaak bedriegen en zij worden dan ook door 's konings ruiters gegrepen. Maar de grootste verrassing was wel dat de koning genezen raakt en nog wel door de gemaskerde ontslagen bediende Jodocus, waarbij het oude vrouwtje Jodocus had geholpen. Zij im mers had Jodocus voor zijn hulpvaar digheid beloond, terwijl de zwervers het verkeerde doosje zalf hadden gestolen. De wensen van Jodocus gaan in ver vulling n.l. 39 gevangen doktoren ver krijgen de vrijheid, het kamermeisje Petronella wordt hofdame en Jodocus mag prinses Arabella trouwen. Het oude vrouwtje blijft nu in het paleis wonen en de laatste verrassing is wel dat de minister Marconi de hand vraagt van Freule van Hak tot Tak, die maar al te graag toestemt. Het wordt dus een dubbele bruiloft. Ook de souffleuse Ada Witte had bij dit leuke spel een groot aandeel, het geen de heer Van der Snoek, hoofd der school, in zijn slotwoord nog even onder de aandacht bracht toen de spelers met een hartelijk applaus werden bedankt voor de leuke en plezierige toneelavond. Als het zo warm is als het afgelopen weekend ziet men honderden Texelaars en vakantiegangers door de Dennen dwalen. In de omgeving van het Mu seum heeft het Staatsbosbeheer enkele borden geplaatst met het opschrift; „Na tuurpad". Een pad midden in de natuur. Als men van wandelen houdt moet men die wegaanduiding eens volgen. Het pad is vrij te betreden. Dinsdag in alle vroegte hebben wij die stille ochtendwandeling gemaakt in tegenwoordigheid van de heer M. Mantje, van het Staatsbosbeheer. In het Museum vertelde de heer Mantje ons dat het Natuurpad, dat kris kras door het landschap trekt, een tocht is van ruim een uur. Op een muur in het museum is in grote lijnen aange geven hoe dat natuurpad door bos, hei en duin kronkelt. Het gaat langs het Osseveld, Schettersweid, Blekersvallei enz. Overal langs het pad zijn kleine gele naambordjes geplaatst met een op schrift van een boomsoort, een bloem of hei. Al dwalende leert de wandelaar hoe rijk de natuur is en wat voor schone dingen er in zo'n korte afstand vallen te bewonderen. Het is het derde natuurpad dat Ne derland rijk is en wij mogen gerust schrijven dat het een rijkdom is zo'n pad te bezitten. Hotel- en pensionhouders kunnen de gasten nu wijzen op een nieuwe toi over het eiland. Men start bij museum en daar ziet men het bord hierboven is afgebeeld. Het is niet maar een bord met een naam, maar boeit de vakantieganger direct. Er geen verboden toegang onder maar uitnodiging „Vrij te betreden". En treft men dat in Nederland? De heer Mantje is niet bang dat veel schade aan de natuur zal word berokkend. Hij heeft vertrouwen in bezoeker, die de wandeling gaat ondi nemen. Op de weg, die kronkelt door bossen en later door de duinen met schitterende kleurschakering, zijn onj veer 150 kleine bordjes geplaatst de benaming van betreffende boo plant of hei. Die bordjes worden de regelmaat van de natuur gewijzi^ zodat men deze tocht gerust meerdj malen kan maken. Want is de bloem uitgebloeid dan begint de ans en daar wordt men dan, al wandelen; opmerkzaam op gemaakt. Deze tocht is zeer laifrgzaam, ook vo de jeugd. Het is ook de bedoeling het Staatsbosbeheer om de bezoek meer vertrouwd te doen geraken met wat er in de natuur te zien is. Wij geloven zeker dat langs het K tuurpad, dat zo in alle stilte voor publiek is opengesteld, honderden v delaars zullen gaan. Texelaars en gs ten, allen zullen versteld staan van rijkdom. Schreven wij in het begin dat een tocht is van ruim een uur, vel zullen er zeker meerdere uren nodig hebben, want men komt op pla= sen, waar men anders nooit een bezo zou brengen. Onder de prachtige bom waaromheen de kamperfoelie slinge is het heerlijk rusten en wij hopen n het Staatsbosbeheer, dat velen deze w zullen volgen. DERTIG JAAR „PANORAMA" Dinsdag 4 juli was het dertig jaarj leden dat de oude boerderij op de Hoj berg als Jeugdherberg in gebruik we genomen. Er is, vooral de laatste jare daar op dat prachtige punt veel vera derd. De nieuwe jeugdherberg werd g bouwd en al het oude en romantisc van de boerderij is bijna vergeten. De huidige trekker is verrast over t heden en staat weinig of helemaal n stil bij het verleden Daarom is „der jaar Panorama" stil voorbij gegaan, HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen lezen Kuypers Textielhandel en Woningii Texel, Oosterend, Kerkplein 3. Klei: in herenmodeart., dames- en meisji bovenkleding, damesmode en kleinva art., stukgoederen en huishoudgoed, derkleding, babygoed en corsetart., ningtextielgoederen, woningstoffa dersbedr. E.: G. Kuyper. Bij uw CAMERA hoort een LANGEVELD DE ROOIJ N.V. TEXELAARTJKS 3 regels ƒ0,80; elke regel méér ƒ0,20 Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. ƒ0,20 meer. Ook indien U zelf een coupon stof bij ons in be werking geeft, valt het resultaat U mee. Voor delige maakloon prijzen. Uw kleermaker Carel Schmidt, Boomkampstr. 8 Alkmaar, tel. 36J5. Elke week op Texel Voor behang naar Roeper Tel. 2264 Voor al uw vervoer Van Boven's Transport en Taxi-Onderneming. Bestel voor uw bagage een kleine vrachtauto. Billijk tarief. Oudeschild Inplaats van kaarten Alle G. Roorda en Fro kje Ottens hebben de eer u, mede n mens wederzijdse ouders kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Vrij dag 21 juü; n m om 2 uur te Anna Paulcwna Texel, De Cocksdorp 151 Breezand, Zand vaart 173 Receptie op de trouwdag van 3 tot 5 uur en van 7 30 tot 10 uur te Breezand, Zandvaart 173. Te koop aardbeien. Van Maldegem Jachtlust Ver mist jong rood poesje Elias julianastraat Enige overcomplete goederen ter overname aangeboden vrij dag tussen !0- 12 uur Th. Graaf, Vismarkt 7 Hu p gevraagd voor halve dagen Adres bureau Tex Courant Te koop een kinderwagen Warmoestr 21, Den Burg Wie heeft zondag 14 juni Jeannette Veenema haar nikkerpop gevonden Gaarne terug, Wilhelmina- laan 62. Op zondag 9 juli a s hopen onze ouders B. F. Paagman en E. Paagman—Witte hun 25-jarig huwelijksfeest te herdenken Gelegenheid om te felici teren 's avonds van 8 tot 9 30 uur in Hotel Res taurant „Vliegveld" Eier land Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinde ren en kleinkinderen. Voor de vele blijken belangstelling bij ons welijk ondervonden, u gen wij heel hartelijk da: N van Lenten de Wa: K van Lenten Postweg E 60 Eierland, Texel rod STEENHOUWERIJ LUTTIK OUDORP 29 - ALM Agenten Den BurgM. W. KOOI Wilhelminalaan De Cocksdorp: C. BOS Holiandseweg C EierlandB. GIEZE, E II! Den HoornG. BAKE- LAAR Kerkstraat De Koog: P. EELMAN, Brink Heden overleed in het ziekenhuis Parkzicht, onze eeliefde zuster, behuwd- zusteren tante Cornelia Boerhorst in de ouderdom van bijna 93 jaar Namens de familie D. Boerhorst Texel, 3 juli 1961 Gelegenheid tot condo leren woensdag 5 juli na 3 uur Molenstraat 65 De teraardebestelling zal plaats vinden don derdag 6 juli n.m. 2 uur op de Algemene Be graafplaats te Den Burg. GEVRAAGD C. Kager, Wilhelminalaai Den Burg. Gevraagd bessenplukkers(ster Verkrijgbaar A. Zielman, De Laaf Oudeschild, Telf. 25 Gevraagd comfortabel zomerhuisje aan zee, 2-4 personen, va 1 of 2 weken, vanaf Lr. onder letter M. Boek Langeveen, Gorredijk(f' Bril Céz 0e\ lieft ver| Gen den, Vrai

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2