„De jaren waarop wij wachten INVESTERINGSPROGRAMMA GEMEENTE TEXEL Hieronder nog enkele posten uit het investeringsprogramma van de ge meente Texel. Stuk voor stuk zijn alle posten van belang. Realisering uitbreidingsplan Zuid-Oost te Den Burg. Ter verwezenlijking van dit uitbreidingsplan, liggende achter de Wilhelminalaan tussen de Hallerweg en het Schilderend, waarin o.a. de nieuw te bouwen u.l.o.-school is geprojecteerd, dient een weg van 230 m. lengte te worden aangelegd, die de verbinding vormt tussen genoemde wegen. De kos ten hiervan met inbegrip van trottoirs en riolering worden geraamd op 65.000,— Tevens wordt geraamd voor de verkrij ging van de grond en de daarop staande opstallen ƒ160.000, aanleg elektra/waterleiding 35.000, straatverlichting 5.000, onvoorziene uitgaven en renteverlies 35.000,— Totaal ƒ300.000,— Van dit bedrag zal ten laste van de nieuw te bouwen u.l.o.-school met sport veld worden gebracht ƒ200.000, Blijft 100.000,— Het resterende bedrag zal worden ge dekt door verkoop van bouwgrond, waardoor geen rente en afschrijving is geraamd. Realisering uitbreidingsplan Den Hoorn. Voor dit doel wordt een bedrag van ƒ34.000,geraamd. Hiervan is ƒ8000, bestemd voor aankoop van diverse per celen grond en de resterende ƒ26.000, voor aanleg van straten, trottoirs, op hoging van gronden enz. De kosten zullen volledig worden gedekt door op brengst van verkochte bouwterreinen, waarvoor geen rente en afschrijving is geraamd. Realisering uitbreidingsplan De Koog. Teneinde in De Koog de beschikking te krijgen over bouwterrein, dient de aan wezige grond bouwrijp te worden ge maakt. Daar de gemeente momenteel te De Koog niet over bouwrijpe grond be schikt, wordt voor dit doel een bedrag van ƒ23.000,geraamd. Genoemd cre- diet is bestemd voor de aanleg van een straatweg met trottoirs vanaf de Dorps straat tot aan het nieuw te bouwen R.-K. kerkgebouw. Op de gewone dienst worden geen lasten geraamd, daar deze kosten te zijner tijd met de aankoopkosten van de grond zullen worden gedekt uit de opbrengst van de verkochte bouwterreinen. Geen kosten van rente en afschrijving. Realisering uitbreidingsplan Oosterend ƒ26.000,— Bouw politiebureau en woonhuis te Oudeschild. Voor de huisvesting van het postbureau en de postcommandant van de Rijkspolitie te Oudeschild is het ge wenst in dit dorp van gemeentewege bepaalde voorzieningen te treffen. Het ligt in de bedoeling aldaar een post bureau en twee dienstwoningen te bou wen, waarvan de kosten worden ge raamd op ƒ90.000,Met de Directie van de Rijksgebouwendienst is volledige overeenstemming bereikt ten aanzien van de vergoeding die het Rijk aan de gemeente voor deze investering zal be talen. Kosten voorbereiding bouw school voor U.L.O. te Den Burg ƒ5.000, Bouw nieuwe school voor uitgebreid lager onderwijs. Bij het ontwerpen van de bouw van een nieuwe u.l.o.-school is uitgegaan van een plan voor een volle dige school. Daar echter slechts een ur gentieverklaring voor de bouw van vijf lokalen, o.m. ter vervanging van de houten noodlokalen is te verwachten, wordt op dit dienst 1962 voorlopig de bouw van dit gedeelte van het gehele gebouw geraamd. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ250.000,Tevens wordt een bedrag van ƒ200.000,uitge trokken wegens grondkosten bestemd voor het gehele complex. Bouw R.-K. Kleuterschool te Den Burg. Aangenomen mag worden, dat voor de bouw van deze kleuterschool in 1962 een urgentieverklaring zal worden afgege ven. Bij raadsbesluit van 17 december 1957, no. 22 werd besloten medewerking aan deze bouw te verlenen. De grond-, bouw- en overige kosten worden ge raamd op ƒ250.000, Aanschaffing inventaris voor de R.-K. kleuterschool te Den Burg ƒ20.000, Bouw gymnastieklokaal te Den Burg. De behoefte aan een 2e gymnastieklo kaal te Den Burg wordt steeds groter, onder meer door de voortdurende stij ging van het leerlingenaantal van di verse scholen te Den Burg. Als nood oplossing werd met ingang van het schooljaar 1959-1960 gedurende 12 uren per week gebruik gemaakt van het gymnastieklokaal van de r.h.b.s. alhier. De aandacht wordt er hierbij op geves tigd dat ook thans nog aan de leerlin gen van diverse scholen slechts de helft van het vereiste aantal lesuren in gym nastiek kan worden gegeven. De raming der post die in 1957 op 178 000,werd gesteld, wordt daar zij totaal verouderd is, mede in verband met de in de af gelopen jaren gestegen bouwkosten, thans op ƒ200.000,begroot. Aankoop inventaris t.b.v. het gymna stiek te Den Burg ƒ15.000, Kosten aanleg sportveld te Oudeschild. Het ontbreken van een daartoe geschikt terrein wordt voor wat de beoefening van diverse sporten betreft door de be woners te Oudeschild als een groot ge mis gevoeld. Teneinde hierin te voor zien wordt voorgesteld een daartoe ge schikt terrein, dat eigendom van de gemeente zal worden, in te richten tot sportveld. De kosten hiervan worden in verband met de te verrichten drai- neringswerkzaamheden welke ter plaatse noodzakelijk zijn als gevolg van de bodemgesteldheid, geraamd op ƒ30.000,—. Kosten verbouwing en inrichting Dorps huis te Middcn-Eierland. Het vereni- ginsleven in de woonkern Midden-Eier- land is voor wat de plaats van samen komst betreft grotendeels aangewezen op het voormalige schoolgebouw aldaar. UITBETALING OUDERDOMS- EN WEDUWENPENSIOENEN De aanpassing van het PTT-dienst- betoon met ingang van 1 juli maakt het noodzakelijk de uitbetaling van pe riodieke uitkeringen ingevolge de so ciale verzekeringswetten zoals ouder- doms- en weduwenpensioenen (AOW en AWW) waarvan de betaaldag op een zaterdag valt, nader te regelen. In afwachting van een definitieve re geling zullen deze uitkeringen op de aan de zaterdag voorafgaande vrijdag worden uitbetaald. HET IS HERFST OP DE WILHELMINALAAN „U moet werkelijk eens komen kijken en er wat van schrijven.zo sprak maandag een bewoner van de Wilhel minalaan. Door de verkoelende wind zondagavond waren diverse bladeren van de bomen gevallen. „Het lijkt wel herfst", zo vertelde de dames van de laan. Inderdaad lagen er veel bladeren op straat en kregen wij de indruk dat de herfst was gearriveerd. Gelukkig hebben wij nog een zomertje te goed. De oorzaak zal ongetwijfeld bekend zijn bij de heren van gemeentewerken. Hier en daar een boom die het leven Teneinde de inrichting van het gebouw, dat hiervooi uiteraard niet geschikt is, te verbeteren -stellen wij voor de voor malige school te verbouwen tot dorps huis. Een verdere ontplooiing van het verenigingsleven zal mede hierdoor worden bevorderd. De kosten worden geraamd op ƒ15.000, Kosten inrichten dorpshuis te Oude schild. Het gebouw dat thans als dorps huis te Oudeschild wordt gebruikt ver keert in zeer slechte staat en is niet doelmatig ingericht. Het wordt noodza kelijk geacht hierin verandering te brengen en de inrichting van het ge bouw te verbeteren. De kosten worden geraamd op ƒ10.000, LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 71. „Kom Lappie, we gaan er weer eens vandoor, ik ben doodmoe", zei Jonas, toen ze op een bankje naar de feest vierende bevolking zaten te kijken. „Nou dan ik wel, ik heb de hele nacht gelopen". Jonas knikte. „Kom jongen, we gaan een dutje doen". „Wat doet U nu met die guldens?" vroeg Lappie op eens, toen ze al een heel eind van Meeuwenoord vandaar waren. „Wel", aarzelde Jonas. „Wel, die hou ik bij me, want jij bent nog een beetje te jong om zoveel geld te hebben, begrijp je?" Lappie knikte. „Maar hier heb je nog het lintje; daar heb jij toch óók wat aan gedaan". Zo was iedereen tevreden, de feestende mensen van de beide stad jes met een oprichter en ook Lappie en Jonas, zoals duidelijk te zien is op het laatste plaatje van dit verhaal. EINDE. WAT KUNT U NOG MEER DOEN OM DE MUSEUM-ACTIE TE DOEN SLAGEN? Van hier wordt een klemmend beroep gedaan op de middenstand om de actie te stimuleren. Een actie, die geen geld kost, maar alleen de inzet vraagt van wat overredingskracht. Denk vooral om de volgende punten: le. Bij iedere bestede gulden in Uw bedrijf een bon aan de cliënt verstrek ken (de klant kan ze vergeten te vragen) 2e Tracht zoveel mogelijk enveloppen bij de verstrekte bonnen te verkopen, want van de verkoop van enveloppen is het slagen der actie voor 100% afhan kelijk. 3e. De raambiljetten op een voor ieder zichtbare plaats op te hangen. 4e. Iedere vrijdag de U toegezonden strook met de prijswinnaar van het televisietoestel onder het raambiljet te bevestigen. 5e. Er op toe te zien, dat Uw voorraad enveloppen, bonnen en spelregels vol doende is. Bent U tussentijds verlegen om en veloppen, bonnen etc., wilt U dan even een telefoontje geven aan een der on derstaande adressen? Voor een zo spoe dig mogelijke aanvulling zal dan wor den zorg gedragen. a. De heer H. E. Peeters, Boogaard 24, Den Burg, tel. 02220 - 2094, alleen tus sen 8-9 uur v.m. en 6-8 uur n.m. b. Accountantskantoor Tuinema en Reij, Warmoesstraat 16, Den Burg, tel. 02220 - 2955. c. Voor De Koog zijn tevens bonnen etc. verkrijgbaar bij de heer M. Mantje, tel. 02228 - 227. Het nieuwe Museum moet er komen! BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: v. Texel: 5.20 6.25 7.40 9.30 10.40 12.10§ 13.10 14.30 15.40 17.15 18.15 v. Den Helder: 6.30 8.15 9.10 11 00 12.00 13.20§ 14.20 16.00 17.00 18.40 19.30 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: v. Texel: 7.40 8.55 10.40 11.40 14.00 16.00 16.40 18.25 20.30 v. Den Helder: 9.10 10.15 12.00 13.00 15.00 17.15 18.00 19.30 21.30 is van 1 juli tot en met 26 aug. 1961 alleen op zaterdag. GEMENGDE ZANGVERENIGING „NIEUW LEVEN" TE OOSTEREND HEROPGERICHT De heer Jb. Visman heeft vorige week woensdagavond als voorzitter van de voorbereidende commissie baanbrekend werk verricht. Er was vooral van de zijde der dames grote belangstelling en éénparig was men van mening dat de Gemengde Zangvereniging „Nieuw Le ven" heropgericht moest worden. Na dit besluit werden er spijkers met koppen geslagen en een bestuur ge vormd bestaande uit de dames: mevr. Ren out, mevr. Dijt-Ran, mevr. Burger- Daalder, mevr. Ellen-Mosk en de heer Th. Dijt. Directeur is de heer T. Witte Czn. Mevr. Tiessen-Spaans was deze avond aanwezig en heeft de onder haar beheer zijnde stukken van de zang vereniging „Nieuw Leven" aan het nieuw gevormde bestuur overgedragen. Er werden de nodige interne zaken besproken, zoals de repetitie-avond, die dinsdagavond zal zijn, contributie, re glement, lokaliteit etc. Besloten wordt om dinsdagavond 11 juli a.s. voor de eerste maal te repe teren. Het bestuur verwacht dan tevens een grotere belangstelling van de zijde der mannen. Tot slot dankt de heer Th. Dijt na mens het bestuur mevr. Tiessen-Spaans voor haar accurate beheer en de over dracht en de heer Jb. Visman voor het voorbereidende werk. Moge zangvereniging „Nieuw Leven" een waar nieuw leven beschoren zijn. FRAME GEBROKEN Zaterdagmorgen toerde een Texelai op zijn bromfiets door de Weverstraa Plotseling wilde de „levenmaker" nii verder. Het frame brak in tweeën. I berijder, de heer M„ kwam er zond» kleerscheuren af. Gelukkig dat het dat moment vrij rustig was op straa zodat een ander geen hinder van des noodlanding ondervond. GYMVERENIGING TEXEL NAAR BERGEN Zondag hebben leden van de Gyn vereniging Texel deelgenomen aan wedstrijden te Bergen. De meisjes I* haalden met knotsoefeningen een twe de prijs met 59 punten. De dames rn de ritmische oefeningen ontvingen oo een tweede prijs. Zij behaalden de met 56,5 punten. Met de marswedstrijd werd een een prijs behaald met 32,3 punten. Ondanl de warmte was het een prettige dag. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 27 juni 1961 Gevonden te Den Burg: paar lich bruine gevoerde herenhandschoenei roodlederen portemonnee; zonnebri paar blauwwollen kindersokjes; hal ketting van grote en kleine parels; kin der zonnebrilletje; linker zwart la! schoentje; kentekenplaat Duitse (GE RK-97); paar bruine kindersand; len; mouwvest; plastic kinderportema nee; étui met 2 balpennen en vulpa rood kinderbadpak; blauwwitte pyjare jas; wit vest; groen jasje; kinderschol nen en sokken; hoofddoek (Holland m tief); rol papieren luiers; speld met steentjes; gouden oorbel; beige dame portemonnee met postzegel van ƒ0,1 zonnebril met koperen montuur; groa trui; rode plastic sandaal „silver mode groene badhanddoek; pakje sigaretti „Gold Star"; damesportemonnee re 7,60; zilveren damesring met 1 gro en 12 kleine stenen; blauwe rozenkrac gouden hanger met echte pare witte kleuterschoen; bruinlederen d mesportemonnee. Verloren te Den Burg: paar brui motorwanten; vulpen Parker 51; da kerrood gympakje; paarlen oorknc zwarte lage schoen, nieuw verzool jongensbril (boven paarsig en ond wit); medaillon met grote veelkleuri| steen; zonnebril met blauw gevlan montuur; blauw-wit gestreept muts] vierkant dameshorloge met plastic ban zilveren armbandje, bestaande uit ho« ijzertjes; portefeuille met kentekent wijk DK-35-17, rijbewijs en belastin kaart; crèmekleurige portemonnee re knip en ƒ5,19; gymnastiekpak (zwar broek met wit jasje); rood zakboekj groen gebreid vest met gekleurde rac gestreepte blauwe badhanddoek re donkerblauwe zwembroek; donke blauw damesvest maat 42, merk Boeu badlaken (lichtblauw met bloemen; i kinderschoentje; beige bruine weeken tas zonder inhoud, rits defect; brui herenportemonnee inh. plm. 14 guide korenblauwe blazer (kinderkledingstu! bankbiljet van ƒ10,zwarte dam. portemonnee met drukknop en pk ƒ6,groen jongenszwembroekje; sne binder; geruite tas; rechter laars me. Hevea maat 10- gouden hanger ra bloedsteen; belichtingsmeter, merk dak; nieuwe crème zomerpet. Gevonden te Oosterend: sleutelba damespolshorloge merk Pontiac" Verloren te Oosterend: gouden mon gramring met de initialen A.B. Gevonden te Oudeschild: damespai plu; kampeerbenodigdheden o.a. deke paar dameshandschoenen. Gevonden te De Koog: herenpolsha loge met schakelarmband, merk Tic herenpolshorloge, merk Olma, bruinlederen bandje; rode plastic pon monnee, portefeuillemodel, inh. fl aan kleingeld. Het bureau der rijkspolitie is his voor geopend op werkdagen van ld tot 18.00 uur. FEUILLETON 3. Juffrouw Koosje zag met een gerust hart de toekomst tegemoet. Alleen de vraag wat mijnheer Greedel daarin zou gaan betekenen, deed haar hart vlugger kloppen, ondanks de nuchtere verma ningen, welke zij zichzelf toediende. De spanning in de kamer kwam zoet jesaan tot een hoogtepunt. De meeste aanwezigen keken verstoord naar Hank, die volgens hen de notaris onnodig van zijn taak ophield. HOOFDSTUK II De spanning stijgt Hoewel de notaris en Hank aan het andere eind van de kamer, aan het de bateren waren, begreep juffrouw Koosje zonder dat ze de woorden verstond, waarover ze het zo oneens waren. Hank trachtte natuurlijk, nadat hij gehoord had van Henny dat ze niet op het grootste deel van de erfenis hoefde te rekenen, uitstel te krijgen, opdat hij kon nagaan welke maatregelen tegen een eventuele onterving kon worden ge nomen. Kalm en waardig stond de no taris hem te woord, al zag juffrouw Koosje aan een frons in diens voorhoofd, dat hij maar nauwelijks zijn ergernis kon verbergen. Tenslotte maakte notaris Greedel met een kort en beslist gebaar een eind aan de discussie en nam met een vastbera den gezicht plaats achter de tafel. Het gefluister in de kamer hield op. Er was wat voetengeschuifel en daarna doodse stilte. Notaris Greedel herdacht in gevoel volle woorden de heer Verwaayen, in wie hij een oud vriend had verloren, die als een vader zijn problemen met hem besprak. Hij memoreerde de grote ge meenschapszin van de heer Verwaayen en scheen door de nadruk op zijn woor den al te waarschuwen, dat hij als 't ware hiermede te kennen gaf, wat de familieleden te wachten stond. Hier en daar klonk wat ongeduldig gekuch. Even leek het alsof er een spot tend trekje over het gezicht van de notaris gleed, doch dadelijk daarop toonde hij weer het strenge, ambtelijke gezicht, dat iedere oppervlakkige kennis en iedere vreemdeling steeds van hem te zien kreeg. Er ritselden wat papieren, en met een monotome stem las notaris Greedel de opgenomen bepalen en legaten voor. Hier en daar klonk een zucht, meren deels van opluchting maar ook wel van teleurstelling. Mientje kon een klein kreetje bij het horen van haar naam niet onderdrukken. Toen ze het bedrag hoorde dat haar werd toegewezen, voor elk jaar trouwe dienst 200 gulden, wilde ze opspringen. Helaas had ze in uiter ste verlegenheid haar lange benen om de stoelpoten geslingerd en ze was dit door de grote verrassing vergeten. Ze maakte een rare val, waarbij juffrouw Koosje haar te hulp snelde en het ze nuwachtige meisje tegen zich aandrukte. „Achthonderd gulden wordt het dan", snikte Mientje. „Die goede mijnheer toch". Notaris Greedel wachtte rustig tot de scène achter de rug was en Mientje weer bedaard ging zitten, al toonde haar gezicht, dat ze nu het liefst naar huis was gevlucht, ver bij al die bestraffende blikken vandaan. De rust was weergekeerd, en ieder rekte de hals bij het vernemen van Henny's naam. Henny had zich zoveel mogelijk hersteld. Hoewel haar gezichtje nog inwit zag, leek ze uiterlijk vol maakt rustig. Juffrouw Koosjes hart kromp in elkaar van medelijden, als ze dacht aan de moeite, die het Henny moest kosten om een onaandoenlijk ge laat te tonen. Ofschoon juffrouw Koosje de beweegredenen van mijnheer Ver waayen om Henny geen grote som geld na te laten, goed begreep, had ze toch getracht om hem van mening te laten veranderen. Doch zijn besluit stond onwrikbaar vast. Henny zou dan door Hank om haar geld worden gehuwd, en nooit in haar leven de grote liefde leren kennen. Of schoon de heer Verwaayen zelf geen le vensgezellin had gekozen, scheen hij toch genoeg romantische gevoelens te hebben om voor Henny het beste te wensen. Een zucht van verwondering steeg op, toen men hoorde dat Henny alleen jaargeld kreeg, dat gelijk stond met een ruim zakgeld. Aller ogen richtten zich op Henny, doch oom Veywaayen had zijn lieveling zoveel mogelijk willen sparen en haar tevoren ingelicht. Zo doende toonde ze nu de aanwezigen een onbewogen gezicht. Automatisch vestigde zich nu de aan dacht op juffrouw Koosje. Er was nu een onverholen vijandschap in die blik ken. Wanneer Henny het grote vermo gen niet zou erven, dan zou dat mens wel haar invloed op die oude man heb ben laten gelden en de grote buit bin nen halen, las juffrouw Koosje, niet zonder leedvermaak in hun ogen. Maar ook zij was gepantserd. Ook haar was duidelijk gemaakt, dat ze wel bedacht zou worden maar niet in een mate, dat dit een kapitaal genoemd kon worden. Stilletjes had ze al overwogen om dat nichtje van haar, die zo tobde met haar gezondheid, wat te geven, al zei de hele familie dat ze simuleerde. Of haar neef, die al zo lang een eigen zaak wilde be ginnen, ook al waren hij en zijn vrouw niet altijd even hartelijk. Och, als je ouder wordt, dan bemoeit de jeugd zich niet zo graag met je. Er kwam een zekere trilling in de stem van notaris Greedel, toen juffrouw Koosjes naam aan de beurt was. Er was ook een verontschuldigende klank in, toch hij zacht maar duidelijk voorlas dat er voor juffrouw Koosje in het rust huis voor ouden van dagen een levens lange plaats was ingekocht. En juffrouw Koosje, die dacht dat ze op alles was voorbereid, uitte wild de kreet: „idioot Duidelijk was nu de boosaardige vreugde op veler gezicht te onderschei den. Juffrouw Koosje herstelde zich ook onmiddellijk, maar weerde W Henny af, die troostend de armen haar hals wilde leggen. Nee, geen figu van de droeve ridder, voor dit fort van gnuivend publiek, dat nu overige alleen nog maar nieuwsgierig was, dan wel het grote kapitaal van de Ve waayen zou erven. Eerst nu drong het tot de fami! door, dat ook het gemeentebestuur genwoordig was. Men had dit aanvï kelijk aan belangstelling toegeschreve maar nu zou dit bezoek wel eens andere betekenis kunnen hebben. Nadat notaris Greedel aan juffrot Koosje verzocht had om na afloop vi de voorlezing van het testament even wachten, omdat hij nog een brief vi wijlen mijnheer Verwaayen moest ove reiken, maakte hij bekend dat voor e fonds voor een nieuw bejaardencentra het overige kapitaal van ƒ200.000,— schikbaar was gesteld. Aan deze schikking was een .clausule verbonde die pas over een jaar bekend moe worden gemaakt, doch waaraan wel verzekering was gegeven, dat dit verandering in de gift zou brengen. Hiermede was het einde van de vt» lezing gekomen, en langzaam verwijde den zich de familieleden. De burgem# ter en de wethouder bespraken op? wonden de meevaller voor de gemeere en zo snel mogelijk moest de datum v* de eerstvolgende raad vastgesteld v den. Men zou zo vlug mogelijk tot den overgaan. Het nu bestaande jaardentehuis was ouderwets en klein geworden. Zo'n buitenkansje to het kleine stadje goed gebruiken. (Wordt vervolgd) M<

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4