sanitair Taxi l Q BHIk jtheezakiesl 2323 ALLES*^genieten en NIETS^tëpedïëhën 399.- M. A. J. Von 439.-* Dat was weer een goed idee... Douwe Egberts De jaren waarop wij wachten 9 Gymschoenen VERHUUR ZEGEL TEL. 2150 Den Helder Café-restaurant „FORMOSA" GENERAL® ELECTRIC U.S. Jan Agter zorgt er voor Rijwielen verhuur Schoonoord PHILIPS HET WASSEN VAN SCHAPEN EN LAMMEREN De huid van onze landbouwhuisdieren heeft een belangrijke functie bij de stofwisseling. Alles wat wij er aan doen om deze functie te bevorderen komt ten goede aan de gezondheid en daarmede aan de produktiviteit van het dier. Vroeger, en dan spreken wij van een 20 a 25 jaar terug, werd er aan de huidverpleging veel meer gedaan dan tegenwoordig. Op tal van boerderijen was het toch gewoonte dat koeien en jongvee ten minste twee maal per week geborsteld werden en op de zaterdag morgen was het „staarten wassen" en „gang schrobben". Wat de schapen betreft herinneren wij ons nog zeer goed dat m de tweede helft van juli tot in begin augustus er schapen en lammeren gewassen werden. Op bepaalde dagen in de week trokken er dan hele koppels door het dorp naai de schapenwasser waar ze stuk voor stuk in de kuip met het wasmiddel wer den gedompeld en, na uitdruipen, naar de afdeling gewassen dieren werden ge dreven. Het gebler was dan niet van de lucht, want als regel werd deze wassing tevens benut om de lammeren van de ooien af te nemen. Dat er tegenwoordig zo weinig aan het wassen wordt gedaan vindt mis schien zijn oorzaak in het feit dat er enerzijds personeelsschaarste heerst, anderzijds de werkzaamheden op de be drijven zijn toegenomen door intensive ring. Toch is het fout wanneer wij dat wassen gaan verwaarlozen. Bovendien kost het de boer geld wanneer hij zijn wolvee niet op tijd laat wassen. Tal van parasieten loeren op een plaatsje in de wol en óp of in de huid. Wij noemen U de teken, de luizen en de schurfmijten. Zij hebben alle dit gemeen dat zij zich voeden ten koste van hun gastheer en dat zij jeuk veroorzaken. Dat parasiteren op de gastheer kost vlees, zowel direct door het onttrekken van bloed als indirect door de onrust. Door het jeukgevoel schuren de schapen graag en dat geeft wolverlies en schade aan de wol en ook dat is kostbaar! Er is dus alles vóór om de schapen en lammeren tijdig te wassen. En, als er dan geen particuliere scha penwasser in de buurt is, ligt het dan niet op de weg van de veehouders hier gezamenlijk een oplossing voor te zoe ken? Ligt hier mogelijk nog een arbeids terrein braak voor de Werktuigencoö peraties? Wij geven dit onze schapen houders in Noordholland gaarne in overweging. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, D. Rempt, directeur. VARKENSPEST Het aantal gevallen van varkenspest neemt de laatste weken weer toe in onze provincie!! Wat kunnen we er tegen doen! 1. Op de beerhouderijen de beren en de zeugen van het eigen bedrijf ten minste tweemaal 's jaars voorbehoe dend laten enten. 2. De zeugen op de fokbedrijven twee maal 's jaars laten enten, telkens ten minste drie weken vóór zij naar de beer gaan! 3. De biggen laten enten, liefst op een leeftijd tussen 10 en 12 weken. Zijn de biggen voor de verkoop bestemd, dan kunt U ze ook al laten enten op de leeftijd van 8 weken. 4. Wanneer U biggen koopt, houdt ze dan ten minste 3 weken afgezonderd alvorens ze in een schuur bij Uw andere varkens te brengen. 5. Er is veel vraag naar geënte biggen! En deze vraag is toegenomen nu er, ten gevolge van de varkenspest, „leeggeslachte" bedrijven in onze provincie komen! 6. Zijn de biggen bij de koop nog niet geënt, laat ze dan direct bij aan komst op Uw bedrijf enten en houdt ze dan nog 3 weken apart. Het duurt ongeveer drie weken voor de enting op volle sterkte werkt, voor er dus voldoende immuniteit of weerstand is verwekt. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, D. Rempt, directeur. S.V.O.-NIEUWS Dinsdagavond werd de jaarvergade- ring gehouden in de o.l. school. De voorzitter opende de matig bezochte vergadering met een kort welkomst woord, waarna de secretaris een uitge breid verslag bracht van het voorbije jaar, waarin door de vereniging veel is gepresteerd. Denken we alleen maar aan het 25-jarig jubileum, het drie daagse sportfeest, de bouwstenenactie en de bouw van de kleedkamers op het nieuwe sportterrein. Het zijn vele grote dingen voor een kleine vereniging. La ten wij als leden echter toch eens een keer bedenken, dat de organisatie en bergen werk, die bij dergelijke dingen verzet moeten worden, niet steeds op een gedeelte van onze verenigingsleden neerkomt. Dus toon in de toekomst, dat de vereniging voor 100% op je rekenen kan. Na diverse stemmingen kwamen we tot de volgè'nde resultaten. Bestuur: G. Kuyper, S. Keijzer, M. Mosk, C. Daal der en P. Roozendaal. Elftalcommissie: C. Timmer, M. Mosk en M. v.d Wetering. Rekeningnazieners: A. Kalis, P. Roozen daal en KI. Burger. Verder werden er vele interne aan gelegenheden besproken, zoals gewoon lijk op een jaarvergadering. Zover de met-aanwezige leden het belangrijk vinden om van deze zaken op de hoogte te zijn, kunnen zij zich in verbinding stellen met het bestuur. Door verschil lende aanwezigen werd er op aange drongen toch vooral de trainingsavon den te bezoeken, ook de senioren. Weten we het nog? Vrijdagsavonds 19.30 uur! Bij het middernachtelijk uur sloot de voorzitter deze vergadering. S.V. TEXEL Voor zondag staat op het programma medewerking aan de sportdag te De Koog. Texel 1 speelt tegen rest Texel, aanvang 7 uur. Handbal aanvang 3.40 uur. Zie voor verdere mededelingen het kastje. A.s. donderdagavond half acht Texel- De Mok. Afd. Handbal. De training is vanaf heden vastgesteld op donderdagavond, aanvang zeven uur. Op vrijdag 14 juli hebben we onze algemene vergadering om half negen in hotel „De Graaf". Wij verwachten i.v.m de belangrijkheid van de agenda alle leden op deze vergadering. Financiering van: Vee, alle landbouw werk tuigen. auto's bromfietsen rijwielen, huisraad enz J J. vanden BergOosterend Tel 366 Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterendl Kapper Bakker, Tel. 203 Zend vroegtijdig Uw advertenties in! blauw en wit maat 20 tot 48 vanaf 2,50 oplopend tot 4,25 Mantjes Schoenhandel Voor Uw aanleg en onderhoud van Uw Meiion Koopman Zn Loodgietershi driif Erkend Wateriitter De Koocr, Dorpsstr 15 Telefoon (0^228) 223 Eén of twee Rennies gesmolten op Uw tong en overtollig maagzuur is geneutraliseerd. Weg pijn - en geen angst meer voor de gevolgen van een stevig maal. Met Rennies bij de hand kunt U zonder zorgen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit, met Rennies blust U afdoende, in een wip, onopvallend. WELPENCOMPETITIE Hedenmiddag worden de laatste wed strijden gespeeld. Het is te laat gewor den om alle wedstrijden nog te spelen. Straks is het vakantie en zijn de jon gens veelal niet beschikbaar. Wel hopen we bij de aanvang van het seizoen 1961-1962 vroeger te beginnen als daar voldoende belangstelling voor bestaat. Binnenkort zullen we de eind stand bekendmaken. De uitslagen van j.l. zaterdag waren: ZDH-Texel 0—5; Tex. Boys-SVO (SVO niet opgekomen). Vandaag spelen dus: Texel-ZDH en Tex. Boys-SVC. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: v. Texel: 5.20 6.25 7.40 9.30 10.40 12.10§ 13.10 14.30 15.40 17.15 18.15 v. Den Helder: 6.30 8.15 9 10 11.00 12.00 13.20§ 14.20 16.00 17.00 18.40 19.30 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen; v. Texel: 7.40 8.55 10.40 11.40 14.00 16.00 17.00 18.25 20.30 v. Den Helder: 9.10 10.15 12.00 13.00 15.00 17.15 18.15 19.30 21.30 is van 1 juli tot en met 26 aug. 1961 alleen op zaterdag. van le klas Rijwielen Solexen Tandems Kinderrijwielen bestellen (02220) bellen Toon Smidt IC Vries en koelkasten van top-kwalitelt GEBR. SCH00RL mét verende voorvork Wegrijden zonder trappen, niets bedienen, licht sturen, stabiel rijden en schone kleren houden is genieten op de Fiets-O-MaticMet ónderaan het motortje: 't wereld beroemde Mobylette motortje, goed voor de aardbol rond met tegen wind, hellingen en kind achterop. de fiets die HELEMAAL vanzelf ga<A uitvoerige folder en gratis proefrit bij: MODERN LICHT VOOR 'N GEZELLIG INTERIEUR telefoon 2114 Kooiman Zn. telefoon 2530 LANGEVELD DE ROOIJ N.V. i: P' Pickwick Theezakjes meenemendat was weer een van Moeders beroemde goede invallen. Op de handigste manier wordt zo de fijnste thee gezet. Juist bij een picknick speelt de verkwikking, die thee kan brengen, zo n grote rol. Daarom hebben zoveel picknick-enthousiastelingen op het juiste moment Pickwick Theezakjes bij de hand. Pickwick Thee, kernachtig van smaak, rijk van geur, royaal van afschenk.' Dit zijn «Je voordelen O Geen theebladeren in de theepot of In de kopj'es. Geen theezeefje meer nodig. O Het theezakje blijft boven In de theepot drijven, waar het water het heetst is. Daardoor trekt de thee beter af. O Ieder zakje bevat 'n precies afge paste hoeveelheid. U heeft steeds thee van dezelfde sterkte. De fijne geur van Pickwick Thee blijft het beste beschermd als U de theezakjes in een trommeltje bewaart. .Vr Kleui Weze straal Witte Koge ie St Gerri lot Ti loor Het Boere De n£ FEUILLETON HOOFDSTUK III Oog in oog In de grote kamer, waar de stoelen onordelijk door elkaar geschoven ston den, bleven alleen juffrouw en de no taris achter. Juffrouw Koos je trachtte haar woede te verbergen door het nij vere wegzetten van de overbodige stoe len. Tranen en woede en vernedering brandden achter haar ogen. Stel je voor, zij in een bejaardentehuis. Zestig jaar was ze pas en blakend van gezond heid en levenskracht. Verdriet had ze, omdat mijnheer Verwaayen, waarvoor ze toch een oprechte genegenheid had gekoesterd, en die haar toch door en door kende, dit haar had aangedaan. Woedend was ze ook omdat notaris Greedel daaraan zijn medewerking had gegeven, terwijl zij nog wel diep in haar hart de stille hoop had bewaard, dat hij zijn uitgesteld huwelijksaanzoek nog eens zou herhalen. Twintig jaar lang had hij haar bedacht met allerlei kleine attenties, bloemen, bonbons en kleine uitstapjes. Nu wist ze pas waarom zij het leven bij mijnheer Verwaayen zo mooi had gevonden. De notaris had haar juist die kleine romance geschon ken en haar gedachten op een aparte manier bezig gehouden, waaraan een vrouw zo'n bijzondere behoefte kan hebben. Twintig jaar lang had hij haar het hof gemaakt en was soms duidelijk voor zijn ongeduld uitgekomen. Zij was het altijd geweest die rustig wilde wachten, omdat mijnheer Verwaayen een verzor ging nodig had, als een bijzondere pa tiënt. Altijd was ze bang geweest dat een verandering van verpleging hem geen goed zou doen. Zij zou haar gewe ten niet meer tot rust kunnen brengen, wanneer ze hem in de steek zou laten. Nu ze dan eindelijk vrij was, bespraken zij een plaats voor haar in het tehuis voor ouden van dagen. Als ze die benauwde brok in haar keel maar kon weg slikken, dan zou ze het uitgieren van de lach. Zij in een tehuis. Voor haar begon het leven pas. Dat zou ze eens laten zien. De notaris scheen druk werk te heb ben om al zijn papieren te ordenen. Tenslotte gaf hij haar een witte enve lop en zei, dat mijnheer Verwaayen daarin een verklaring had opgesteld om zijn beweegredenen van zijn laatste be schikking duidelijk te maken. Zonder iets te zeggen pakte juffrouw Koosje de brief aan en deed hem in haar tasje. Daarna draaide ze notaris Greedel weer de rug toe. De anders zo zelfverzekerde notaris wist kennelijk geen raad en kuchte verlegen. Juffrouw Koosje rea geerde niet. „Juffrouw Koosje, u eh.moet goed begrijpen dat mijnheer Verwaayen heel bijzondere bedoelingen heeft met zijn laatste wilsbeschikking, dat mocht ik wel van hem zeggen, omdat ik toen al vermoedde, dat u.eh.... minder enthousiast zou zijn". „Gut, hoe is het mogelijk", smaalde juffrouw Koosje, „dat U dat toen al begreep". Ze wist dat ze hem plaagde met het woordje „gut" en die smalende toon, maar tegelijk begreep ze, dat geen enkel optreden hem die pijn kon doen voelen, die haar nu door de ziel sneed. Een onderdrukte snik deed hem zijn handen naar haar uitstrekken, om ze dan met een moedeloos gebaar weer te laten zakken. „Koosje, hm, ik mag toch nog wel Koosje tegen je zeggen?" „Geen denken aan", beet ze hem kat tig toe. „Ik zou zo graag met je willen spre ken, maar ik ben aan mijn woord ge bonden". Op een wrokkig schouderophalen van haar, zei hij wanhopig: „ik hoopte zo, dat je er iets van begrijpen zou". Even keek ze verwonderd op. Dat waren ook de woorden, die mijnheer Verwaayen voor zijn dood gebruikte. Maar wat wilde men dan van haar en waarom die geheimzinngheid? Moest zij zich dan als een klein kind naar een bepaald doel laten leiden? Waarom kon er dan met haar niet overlegd worden? „Je hoeft niet te denken, dat ik naar dat tehuis ga", snauwde ze hem toe. „Maar dat moet je juist wel doen. De eerste reden mag ik niet zeggen, maar de tweede reden is, dat je voor je hele leven geborgen bent. Je zult in de brief waarschijnlijk wel -lezen, dat mijnheer Verwaayen bang was, dat je een legaat in geld, toch onmiddellijk weer zou weg geven. Er kan een slechte tijd komen en dan heb je toch onderdak en voedsel" „Dat hebben kettinghonden ook", zei ze onredelijk, met de behoefte om hem te kwetsen. Ze zag hem even met een pijnlijk ge zicht zijn ogen sluiten. Gek, dat dit ge zicht haar, ondanks alles, toch dierbaar was. Waarom kon ze hem, na een der gelijk optreden niet haten? Waarom maakte hij de belediging niet goed, door haar nu te vragen zijn vrouw te wor den? Ook na de zestigjarige leeftijd kon je het elkaar nog jaren gezellig maken. Had hij misschien net als Hank ge hoopt, dat ook zij een grote som geld zou erven? Waren daarop zijn plannen gebouwd? Ze had voortdurend mede lijden met Henny gehad en nu was haar situatie precies eender. Of nee, eigenlijk was het niet te ver gelijken. Henny had nog een heel leven voor zich, en zij was in ieder geval al over de helft. Voor haar was iedere dag kostbaar. Nu verknoeide ze er één van, door hier ruzie te maken met een vriend, die haar anders meer dan dier baar was. Maar haar geest was geschokt en het onvoorwaardelijk vertrouwen verbroken. Waarom nog langer dat doelloos gepraat? „Voorlopig zal ik er naar toe gaan", zei ze, wat zachter gestemd. „Dit huis moet immers leeg?" „Ja, doe dat", zei hij kennelijk ten zeerste opgelucht. „Je zult eens zien, wat een gezellige kamers daar zijn. Eén van die kamers kun je voortaan je eigendom noemen". Hij zegt niets, niet dóarover, drensde het door haar hoofd heen. Dan richtte Boere zij zich fier op en zonder haar hand op he te steken, met een hooghartige hoofd - knik, die ze vroeger van de familie! veroordeelde, verliet ze de kamer. Notaris Greedel keek haar met De kens huisd lal ongelukkig gezicht na. Het is dat i Maar zoveel op het spel staat, oompje V(f waayen, maar zo iets hoop ik van m$ leven nooit meer mee te maken. W een flinkerd is die Koosje toch. Waarom was hij toch zo dom gewed om al die jaren te blijven wachte Vreemd was het eigenlijk gegas Oompje Verwaayen, telkens ziek en t# weer beter wordend. Hij was daar, os danks het uitstel steeds opnieuw vJ zijn verbintenis met juffrouw Koosj toch iedere keer weer verheugd om weest. En nu die laatste vreemde wea die oom Verwaayen, als een echt schaakmeester lang en ernstig overdac' had. Na vele en moeizame gesprekki had hij zich laten overhalen het staft punt van zijn oom te delen. Nu zou' er heel wat voor over hebben, aan g# belofte te zijn gebonden. Een jaar va zijn leven moest hij offeren om het id aal van zijn oude vriend te helpen ve wezenlijken. Ja, na twintig jaar wad ten, was één jaar niet zo lang, maar v weet hoe juffrouw Koosje in dat j» zou reageren. Tot nu toe ging alles volgens pis maar er hoefde maar één verkeerd i<' bij haar post te vatten en alles zou m lopen. Stel je voor, dat ze een of and mooi aanbod zou krijgen, waardoor uit het stadje verdween. Hij moest niet aan denken. (Wordt vervolgd) oieldi Aar uur toeed ?en V' beken Uw ni feet

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4