Cjrom 2u>arL- Jexels in het harL, Zal men op Texel Judo gaan beoefenen m Kon niet anders Uitslag gehouden puzzeltochten Museumvereniging cJhuui PIGMA-DERM xelai itraa nil in. i :ondi iet straa i de Gyc an ïs b twe IS IB n (x de eers dan) ig. ZATERDAG 15 JULI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7574 COURANT Jitqove N.V. v.h. Lanqeveld do Rooij Boek-. Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, 4- 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm lick >ene ïebri ha'. kii lai au >andi erna ulpe jan scho d DV met .arae /O, 'roei node' retti IB gro krat part n dj oruii dc :kno •zoo! ond euri. vlan ïutsj bar. ho-: cent istin e :\var oek rat n anke toen n; ïken brui ulde jstul lam pï sik me D k K :elb: Zondagmiddag werd tijdens de sportactiviteiten van de Texelse verenigingen ook 'n demonstratie verzorgd door de Judoclub „Dun Hong" van Den Helder. De belangstelling voor deze demonstratie was bijzonder groot en van diverse kanten is de vraag gekomen: kan deze sport op Texel worden beoefend? Diverse sportmensen zullen na het zomerseizoen de koppen bijeen steken en de mogelijkheid onderzoeken. Een geschikte zaal is een van de kardinale punten. Men moet voor deze sport een behoorlijke ruimte disponibel hebben. Hierboven de heupzwaai. Op de verschillende grepen die werden uitgevoerd volgde steeds een dankbaar applaus. en fig» fon irige is, e Ve arm UT invs revt is c< :fro- >p V3 ven ïf ove or ntru ,-b e ondf moei .vel t :n. vofl /ijdi met opf icen' nvf 1 ot d le ;n je Wie weet of in het volgende seizoen de Texelaars zelf een Judo-demonstratie zullen verzorgen. Wij kunnen de toe komstige initiatiefnemers aanraden niet te lang te wachten, want er is beslist liefhebberij voor. Misschien dat men dan ook kan profiteren van de subsidie van de Stichting Cultureel werk Texel. Uit onderstaande regels blijkt dat de Stichting weer aan diverse verenigingen subsidie heeft verleend. Misschien dat in vergelijking met andere gemeenten de op Texel toegekende subsidie gering is, maar het zal ongetwijfeld zo zijn: „Waar niet is, verliest de keizer zijn recht". De verenigingen, die 'n bijdrage ontvangen zullen het bedrag gaarne in ontvangst nemen, want penningmeesters van verenigingen zijn over het algemeen geen miljonairs. Vijfendertig culturele verenigingen ontvangen een bijdrage uit het Culturele Fonds. Er zal een totaal bedrag worden uitgekeerd van ƒ6564, Het „Centraal bestuur" van de „Stich ting cultureel werk Texel" heeft uit het haar door de gemeenteraad beschikbaar gestelde „Culturele Fonds" voor het jaar 1961 de navolgende verenigingen een subsidie toegewezen; bejaardensociëteit te Oudeschild ƒ138, bejaardensociëteit te Den Burg ƒ159, bejaardensocieteit te Den Hoorn 65, dorpscommissie De Cocksdorp t.b.v. de bejaardensociëteit aldaar ƒ138, aan de Texelse Sportraad ƒ250,als bijdrage in de kosten verbonden aan de gezamenlijke sportactiviteiten; aan het Centraal jeugdoverleg Texel Texel ƒ250,i.v.m. de georganiseerde gezamenlijke jeugdactiviteiten; voor het Contact-orgaan voor zang en muziek en het Contact-orgaan voor to neel wordt voor elk orgaan ƒ250,ge reserveerd voor gezamenlijke activitei ten in deze sector; de bij de NATU of het WKA aange sloten verenigingen, die hun hoofdwerk zaamheid op het gebied van het ama teurtoneel hebben zullen ook in 1961 de aan de gemeente verschuldigde ver makelijkheidsbelasting t.z.v. uitvoerin gen in de periode 1 oktober t/m 30 april van de stichting gerestitueerd krijgen; aan de Kunstkring Texel werd voor de serie 1960 nog een aanvullende subsidie van 116,72 toegekend, terwijl voor de serie 1961 een subsidie van ƒ1000,en een risico-garantie van 500,werd toegezegd; aan de paardensportvereniging werd voor het komende concours-hippique een risico-reserve toegezegd ten bedrage van 50% van een maximaal tekort van ƒ500,—; aan de toneelvereniging St. Jan werd een subsidie toegezegd van ƒ150,voor de onlangs gehouden bejaardentoneel- voorstelling; aan het fanfarekorps VIOS werd i.v.m. de aanschaffing van instrumenten een eenmalige extra subsidie toegekend van ƒ400,—; aan het Koninklijk Texels Fanfarecorps werd i.v.m. de aanschaffing van unifor men een kortlopende lening van ƒ500, toegezegd. Burgemeester en wethouders hebben voorts na advies van de Stichting cultureel werk Texel besloten de na volgende subsidies beschikbaar te stellen: de Nutsbibiloteek te Den Burg ƒ120, het Kon. Texels Fanfarecorps ƒ407, Fanfarekorps D.E.K. Den Hoorn 159, Chr. muziekvereniging „Excelsior" te Oosterend ƒ190, Fanfarekorps VIOS te Oost ƒ133, Muziekver „De Havenkanters" ƒ111, Voetbalver Texelse Boys ƒ112, Volleybalclub GDS Den Burg ƒ209, Gymnastiekver. Oosterend ƒ349, Sportvereniging Oosterend 80, Sportvereniging ZDH 371, Sportvereniging De Koog 58, Sportvereniging Cocksdorp ƒ313, Handbalvereniging S.V. Texel ƒ209, Voetbalvereniging S.V. Texel ƒ134, Volleybalclub van G.V. Texel ƒ125, Gymnastiekvereniging G.V.T. ƒ619, De Waddenruiters 35, Vereniging „Vrienden van het Paard" 250 de Interkerkelijke jeugdraad te De Koog een investeringssubsidie i.v.m. de aanschaffing van een biljart ƒ200, t.b.v. de Instuif van de Interkerlijke jeugdraad te De Koog 75, t.b.v. de Instuif te Den Hoorn ƒ100, t.b.v. de Instuif „The Rockets" te Zuid- Eierland ƒ150, padvindersgrep „De Zwalkers" (jongens) 182 padvindersgroep „£>e Zwalkers" (meis jes) ƒ107,— drumband Margaretha Sinclair ƒ113, Padvindersgroep „St. Jeroen" ƒ214, Gidsengroep Marg Sinclair ƒ431, Herv. jeugdraad Den Burg 91, Herv. jeugdraad Den Hoorn ƒ126, Herv. jeugdraad Zuid-Eierland 68, Herv. meisjesclubs Oudeschild 90, Herv. jeugdraad Oosterend 76, Interkerk, jeugdraad De Koog 98, Hobbyclub De Waal 79, ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 juli op om 4.38 uur en gaat onder om 20.53 uur; 19 juli op om 4.42 uur en onder om 20.50 uur. Maan: 21 juli E.K.; 27 juli V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 15 juli 10.12 en 22.43; 16 juli 10.45 en 23.14; 17 juli 11.15 en 23.44, 18 juli 11.42 en 19 juli 0.13 en 12.09; 20 juli 0.38 en 12.37; 21 juli 1.06 en 13.08; 22 juli 1.47 en 14.07. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Ze vragen wel eens: Rijmelaar Hoe stoom jij al die verzen klaar Dat gaat bij jou beslist heel gauw, Je schudt ze zo maar uit je mouw. Och, beste, brave mensen. Het ware zo te wensen. „Waaróver dichtenis de vraag, Die mij het zwaarst ligt op de maag, Want steeds iets nieuws te vinden Valt heus niet mee, m'n vrinden. Maar mensen wat een narigheid, 'k Wou rijmen op vakantietijd. Ik heb reeds meer dan dertig jaar Gerijmd op de vakantie schaar En over al dat bloots dat men Weer ieder jaar opnieuw herkent. Over de duinen, zee, het strand, Het zwerven langs de waterkant, Het lust'loos lezen in een krant Met slagroomijsjes in de hand, Het broodje kaas, het broodje zand. Het badersvolk dat klappertand. Over het weer, nu kou, dan heet, Het bloterugzonnebrandleed, Over het zwerven langs de hei En aan de weg picknikkerij. Het liggen stoeien in de wei En voeg gerust daar ook nog bij De nieuwste modes velerlei Van badpak en bikinie Van Trix en Trees en Tinie. 'k Kon weer gaan rijmen op papa, Die als een knol zeult achter ma Met koffers en met kleuters En nog veel klein're peuters. Over Majorca, Oostenrijk, Over d'Ardennen en Koedijk En ook zou 'k Scheveningen Daarbij kunnen bezingen. Maar nee, dat wil ik ditmaal niet, Ik wil nu eens een ander lied. Maar wat is dat? Ik word haast dol, Mijn blad papier is nu reeds vol. Ik kón niet anders, lui, subiet, Het werd wéér een vakantielied. Huib de Rijmelaar. PAARDENSPORT CONCOURS-HIPPIQUE 1961 In dit nummer is een bijlage opgeno men van de Vereniging voor Vrienden van het Paard „Paardensport" is de naam van de concours-hippique-krant. Het is een blad vol nieuws voor de paardensportliefhebbers, maar ook voor allen, die eens een prettige middag willen hebben. Vorig jaar is de Vereniging voor Vrienden van het Paard gestart met een speciale concours-hippique-dag en de belangstelling voor deze mooie sport was toen zeer bevredigend. Ook dit jaar, zaterdag, 22 juli a.s., zullen weer honderden deze unieke ge legenheid willen benutten. Er zijn be halve de vele paardennummers ook pony's te bewonderen. De ponyclub uit de Wieringermeer zal de strijd aanbin den met de nog zeer jonge club van het eiland. Muzikale medewerking wordt ver leend door de muziekvereniging „Excel sior" van Oosterend. Wij raden de lezers aan de bijlage „Paardensport" te bewaren, omdat het een onmisbaar programma is op de dag van het concours-hippique. 649 kinderen namen deel aan interessante museumlessen De museumvereniging heeft donder dag de prijswinnaars van de gehouden puzzeltochten bekend gemaakt. Zeven boekenbonnen van ƒ7,50 zijn verzonden aan de gelukkige winnaars. Door de Dennen was de afgelopen BLIKSEM SLAAT IN BOOM Tijdens het korte, maar hevige on weer van woensdagmiddag is de blik sem ingeslagen in een boom bij de wo ning van de familie Maas aan de Holle- walsweg. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De verdere schade op het eiland was gering. Hier en daar werd een boompje geveld, maar ook dat was in vergelijking met andere plaatsen in ons land zeer gering. BADMEESTER WESTERSLAG De heer W. Zijm, die enige jaren de functie van badmeester vervulde aan het Westerslag, is daarvan eervol ont slagen. Met ingang van heden vervult een van de Utrechtse studenten deze functie. Boven op het duin is een hokje geplaatst, waar de badmeester vertoefd. MEDAILLES GEVONDEN Er zijn dezer dagen enkele medailles gevonden, die zijn uitgereikt tijdens de avondvierdaagse. Zij, die de verdiende onderscheiding missen, kunnen deze bekomen aan de R.-K. Pastorie te Den Burg. GESLAAGD Vorige week werd in Alkmaar afge nomen het examen autotechniek. Vier Texelse leerlingen van de Technische school te Den Helder slaagden voor de afdeling theorie hulpmonteur. Het zijn de heren H. J. Donker, A. C. Eelman, G. J. Kuip en G. de Wal. IETS NIEUWS Het onderwerp van de marktpreek van ds. De Lange maandag a.s. is „Iets nieuws" (Handelingen 17 21). ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 juli a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. maanden een route uitgestippeld en re gelmatig trokken leerlingen van de Texelse scholen daar langs en moesten allerlei vragen beantwoorden. Deze ant woorden werden door de heer G de Haan verzameld en het bestuur van de Texelse Museumvereniging heeft de winnaars er uitgezocht. De bestuursle den van de vereniging zijn tevreden over het behaalde resultaat en hun me ning is dat deze eerste „les" geslaagd mag worden genoemd. Ook de leer krachten van de scholen zijn verheugd over het resultaat. De mening van de jeugd zelf is verdeeld, er zijn er die genoten hebben en er zijn er die het hebben opgevat als een welkome afwis seling van de les tussen vier muren. Dat blijkt overigens duidelijk uit de onder staande cijfers. Als we een vergelijking maken tussen derde klas ULO en BLO- school kunnen we de animo van de leer lingen opmaken. De leerlingen van de Redmer IJska- school van De Waal hebben het er keu rig afgebracht. De prijswinnaars zijn: 4e leerjaar (4 klassen, 37 kinderen): Karei Betsema, Redmer IJskaschool De Waal, 17 punten; 5e leerjaar (10 klassen, 205 kinderen): Hans Witte, Redmer IJskaschool De Waal, 20 punten; 6e leerjaar (10 klassen, 191 kinderen): Wüly Hillen, Jac. P. Thijsseschool, Den Burg, 22 punten; B.L.O.-school (20 kinderen): Jan de Waard, Beatrixschool, Den Burg, 19 punten; ULO-school: le leerjaar (3 klassen, 76 kinderen): Peter Feenstra, ULO-school, Den Burg, 24 punten; 2e leerjaar (3 klassen, 76 kinderen): Lina Bruyn, ULO-school, Den Burg, 25 punten; 3e leerjaar (2 klassen, 44 kinderen): Nelly de Gorter, ULO-school, Den Burg, 23 punten. Totaal 649 kinderen. Over deze puzzeltocht zal een rapport aan de onderwijzers worden gezonden met de conclusie van het bestuur der Museumvereniging. Hiermee wordt de activiteit van Museum-Texelse scholen voor dit jaar afgesloten. Wel wordt on derzocht of meerdere activiteiten moge lijk zijn. BOTSING OP DE SCHILDERWEG Woensdagmiddag vond op de Schil- derweg nabij Burgzicht een aanrijding plaats tussen een auto met aanhangwa- gentje van het luchtvaartlaboratorium en een taxi. De auto begon in de bocht te slippen, waardoor het aanhangwagentje kantel de en tegen de voorkant van de taxi terecht kwam, die ernstig werd be schadigd. Ook het aanhangwagentje liep schade op. De passagiers van de taxi waren ernstig geschrokken, maar liepen geen letsel op. mei en zond Tub# 2.95 - Flacon 7.50 «n 2.95 bij Uw droglit \M er zon /i\ TEXEL WEER EEN STADSZAAK RIJKER Firma Frans Zegel Kzn. opende nieuw winkelpand te Den Burg Onder enorme belangstelling heeft de firma Frans Zegel Kzn. woensdagmor gen in de Parkstraat te Den Burg een nieuw winkelpand geopend. Dat dc heren Zegel in een goede stemming ver keerden kwam niet alleen door de grote belangstelling en de bloemenpracht in de nieuwe zaak. De hoofdaannemer, de firma Van Wessem, heeft kans gezien ruim een maand eerder gereed te komen dan afspraak was. Lag het oorspronkelijk in de bedoe ling in september het nieuwe pand in gebruik te nemen, door medewerking van de heren aannemers kon dat reeds afgelopen week gebeuren en we kunnen ons voorstellen (zo midden in het sei zoen) dat deze medewerking de heren Zegel verheugde. Het architectenbureau Peters en Roe- lofs van Den Helder heeft een schitte rend pand ontworpen. De pui doet stads aan en ook van binnen waant men zich in een bedrijf dat net zo goed in de grote stad zou kunnen staan. Onder de talrijke genodigden was ook aanwezig een vertegenwoordiging van het Gemeentebestuur, de loco-burge meester C. H. Roeper, wethouder Th. Hin en gemeente-secretaris, de heer P. Beemsterboer. De voorzitter van de Al gemene Texelse Middenstandsvereni ging, de heer C. J. van der Kooi, de voorzitter van de Winkeliersvereniging, de heer J. van der Meer, de heer M. Bakker namens de R.-K. Middenstands vereniging, en vele anderen hebben met bewondering rondgezien in de nieuwe zaak. Een ruim overzichtelijk bedrijf, dat zeker weer een aanwinst is op het eiland. Loco-burgemeester Roeper sprak na mens het gemeentebestuur woorden van erkentelijkheid en feliciteerde de fami lie Zegel met het behaalde resultaat. Het verheugde de heer Roeper dat de Middenstand zich weet aan te passen aan de eisen des tijds en dat zij het de vreemdelingen naar de zin kan maken ook in de bedrijven De gemeente zelf, aldus de heer Roeper, profiteert van het vreemdelingenverkeer niet. Wij zijn wel blij dat de middenstand dat doet en daardoor in staat wordt gesteld zich aan te passen zoals het behoort. Namens de Algemene Texelse Mid denstandsvereniging sprak de heer C. J. van der Kooi. Als voorzitter van de Middenstand heeft de heer Van der Kooi al diverse openingen van bedrijven meegemaakt en het verheugde hem dat ook thans weer een middenstander het risico heeft durven nemen en een ge bouw heeft neer laten zetten dat aan gepast is aan de tijd. Velen menen, aldus de heer Van der Kooi, dat de midden standers zonder meer binnen varen, maar vergeten dat het risico, dat door de middenstander wordt genomen, enorm groot is. Wij zijn blij dat de familie Zegel ook bij die risiconemende middenstanders behoort, dat blijk geeft van ondernemingsgeest. Ook de jonge firmant, de heer D. Zegel, werd in deze felicitatie betrokken. De heer D. Zegel zal boven het winkelpand komen wonen De heer G. H. Fortgens sprak namens de WV-Texel enkele woorden. Uit deze opening blijkt, zo sprak de heer Fort gens, dat de middenstand op Texel bloeit, want er worden hier stadszaken gebouwd en geen plattelandsbedrijfjes. Inderdaad is het een stadszaak. Al de opgestelde goederen komen keurig tot hun recht en het is een lust er tussen door te wandelen. Naast de oude ver trouwde artikelen, die de heer Zegel ook in het oude pand verkocht, is er een afdeling aardewerk, die gezien mag worden. Tornado-artikelen, Zilmeta, potten en pannen, alles is overzichtelijk aanwezig. In deze tijd van het jaar is de toerist van harte welkom in de winkel bedrijven. De firma Zegel begroet de gasten met strandartikelen, souvenirs, kortom alles wat de toerist interesseert. yfe schreven reeds dat de hoofdaan nemer, de firma Van Wessem alle lof verdient. Met de heer G Witte, die het metselwerk voor zijn rekening nam, is er hard gewerkt. De heer P. du Porto vertelde ons dat het werk onder de be gane grond enorm veel tijd heeft ge vraagd. De oude riool in de Parkstraat is voor degene, die bouwen wil in deze straat, een lastige hinderpaal. Men mag hier niet overheen bouwen, zodat men aan een voorgeschreven diepte gebon den is. De aannemer werd bijgestaan voor verlichting door de firma Agter, schil derwerk firma Vonk, terwijl de vloer bedekking en een gedeelte van de win kelbetimmering door de firma Zegel zelf werd verzorgd. De heer Joh. Bakker nam enkele speciale winkelkasten voor zijn rekening en wat de heer Bakker maakt is „af". Het loodgieterswerk werd verzorgd door de fa. Oele. Wij wensen de heren Zegel veel suc ces i~ het nieuwe pand.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1