Cjroen Twartsjexels in het harL, Het is volop seizoen Werkzaamheden van de ruilverkaveling vinden flinke voortgang maar de temperatuur laat nog veel te wensen over m en Ier WOENSDAG 19 JULI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7575 Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De heer W. Zijm neemt hier de temperatuur op aan het Westerslag. Iedere middag om drie uur stapt de heer Zijm naar de thermometer en kijkt hoe de stand is. Dit jaar zijn de warme dagen nog te tellen. Nauwkeurig worden de verschillende temperaturen genoteerd en in bijgaand artikel kan men lezen hoe de maand juni is geweest. Het is volop seizoen. Zaterdag zijn honderden gasten op het eiland gearri veerd. Zij allen hebben een onderdak gevonden, hetzij in De Koog, hetzij De Cocksdorp of Den Hoorn en de komende dagen zullen al deze gasten over het eiland dwalen. De Slufter zal worden bezocht en als het weer wat mee wil werken zal het strand langs onze kust geen gebrek aan belangstelling hebben. Ook de afgelopen week, al was het nu met direct volop strandweer, zag men de toerist aan het strand. Zij het dan niet om te zwemmen, maar dan toch wel om er te vissen. Op de pier bij het Westerslag stonden tientallen sportvis sers hun geluk te beproeven en het ge beurde meermalen dat wij tijdens ons ;ort bezoek aan het strand de visjes imhoog zagen komen. Diep in hun ;raag gedoken stonden de vissers op de itrekdam. Het water kabbelde over de tenen en ondanks de minder dragelijke peratuur genoot men van zee en iranding. Over de temperatuur hadden wij een 'esprek met de heer W. Zijm, die al inige jaren in de zomermaanden zijn S >ivak heeft opgeslagen op het strand 1 'an Westerslag. Komt men het strand ip dan treft men links in het eerste Hl luisje de familie Zijm. De heer Zijm, [aame bereid tot een praatje, vertelde gÉ >ns iets over de temperatuur van de af- |j [elopen dagen en toonde ons daarbij een I j tatistiek die ons verwonderde. Aan de H "and van zijn „woning" was een lijst .-2 iangebracht en de heer Zijm noteert j edere middag om ongeveer drie uur de M emperatuur van die dag. |j Daar is hij niet de afgelopen week j. see begonnen, maar reeds enige jaren srug. Zo konden wij vaststellen dat de I saand juni van vorig jaar in totaal 49 - J raden warmer is geweest dan dit jaar. g|| Misschien verbaast het U, omdat we J m mening zijn dat de juni-maand van it jaar best mee is gevallen. Maar j|| ïisschien bent U dan de stormdagen tfgeten van vorig jaar juni. Dertig uni 1960 kon de heer Zijm geen tempe- atuur opnemen daar zijn huisjes ge- Ül ïar liepen door storm en hoge water- land. Van de statistiek hebben wij enkele lata overgenomen: ld ct. LT juni juni juni juni juni juli juli 1960 37 gr. 20 gr. 34 gr. 40 gr. storm 21 gr. 25 gr. 1961 20 gr. 21 gr. 21 gr. 24 gr. 35 gr. storm 15 gr. De heer Zijm noteert al deze cijfers ter weer in zijn boeken thuis en zo 'set deze Texelaar nauwkeurig te ver dien hoe de temperaturen waren. Al pratende kwam ons gesprek op de *kantieganger. Het is dikwijls een *>rt om de mensen die op het strand Ti veren te bestuderen en je verwon dt je over de gesprekken die gevoerd orden. De één moppert als de zon frijnt en de ander vindt de tempera- J||r op het eiland om te schieten, "aarom", zo gaat een bezoeker ver- :r> „zijn we dan ook hierheen gegaan, hadden in de bossen moeten blijven. moppert op de kinderen en moeder Iwoordt: „Ik heb toch ook vakantie; jij die kinderen dan eens mee". We kunnen ons voorstellen, dat als je bij de toegang tot het strand je bivak hebt opgeslagen, je onwillend deze ge sprekken opneemt. De heer en mevrouw Zijm zouden dan ook hele verhalen kun nen schrijven over dit onderwerp. Een geheel ander onderwerp dat wij even aanroerde met de heer Zijm is de vakantiebesteding van de toerist. Wat zullen de inkomens zijn van de gasten die ons eiland bezoeken. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft hier een antwoord op. In 1917, 1954 en 1960 heeft het C.B.S. onderzoekingen ingesteld naar de vakantiebesteding der Ne derlandse bevolking. Kortgeleden zijn de voorlopige uitkomsten van het onderzoek over het jaar 1960 beschikbaar gekomen. Een van de voornaamste conclusies is dat sedert 1954 het percentage van de bevolking dat geen vrije dagen had voor vakantie, terug liep van 15 tot 12. Het percentage van de bevolking dat twee of meer dagen met vakantie buiten de woonplaats is geweest, nam toe van 41 in 1954 tot 45 in 1960. Het aantal personen, dat wel vrije dagen had voor vakantie, maar geen vakantie buiten de woonplaats doorbracht, veranderde naar verhouding in de onderhavige periode zeer weinig: 1954 44%, 1960 43%. Het is wel opvallend dat in 1960 aanmerke lijk minder dan in 1954 uitstapjes wer den gemaakt door die vrij grote groep <43%) die niet met vakantie ging, maar wel vrije dagen had. In 1954 maakte 14% (ook) geen uitstapjes, in 1960 was dit percentage gestegen tot 20. Het onderzoek geeft enige belangrijke conclusies over de spreiding van het vakantiebezoek over de onderscheidene toeristengebieden van ons land. Tussen 1954 en 1960 is het bezoek aan de bad plaatsen, Noordbrabant en Limburg en de watersportgebieden, relatief het sterkst toegenomen. Het bezoek aan de Achterhoek en Twente en aan de grote steden is sedert 1947 regelmatig relatief teruggelopen. Naar aanleiding van de samenhang tussen de hoogte van het inkomen en het bezoek aan bepaalde toeristenge bieden, concludeert het C.B.S. op grond van het verzamelde materiaal dat de Waddeneilanden, de badplaatsen in Zeeland, de watersportgebieden en het buitenland (behalve België en Luxem burg en West-Duitsland) in sterkere mate mensen aantrekken met inkomens boven ƒ10.000,dan de overige toeris tengebieden. De volgende cijfers over de vakantie gangers onderscheiden naar inkomen, in van het totale aantal voor de Friese Waddeneilanden, Texel en de badplaat sen in Noordholland zijn in dit verband wel interessant: Inkomen, resp. Friese Waddeneilanden, Texel minder dan ƒ3.000. 4°/o 2% 5% 3000,— -ƒ 4500,— 4% 10% 4% 4500,— -ƒ 6000,— 16% 10% 30% 6000,— -ƒ 7500,— 12% 12% 27% 7500,— -ƒ 9000,— 27% 24% 10% 9000,— - ƒ10500,— 6% 2% 9% ƒ10500,— - ƒ12000,— 6% 8% 3% ƒ12000,— - ƒ15000,— 13% 5% ƒ15000,— - ƒ20000,— 2% 8% 4% ƒ20000,— en meer 23% 11% 4% Op de Friese Waddeneilanden be- TEXELSE HOND WERELDBEROEMD Hedenmiddag zal de jeugd, die de TV-uitzending volgt, weer genieten van de Texelse hond Zaro van de familie Witte. De AVRO heeft enkele maanden geleden bij de familie Witte, Bloemwijk, opnamen gemaakt van de hond, die boodschappen doet voor de vrouw, en de mannen koffie weet té brengen 'als ze op het land werkzaam zijn. De AVRO heeft deze opnamen ver kocht aan de NTS en hedenmiddag zal Zaro in de uitzending „Verrekijker" weer op het scherm verschijnen. Met deze uitzending is het niet afgelopen. Niet minder dan in zeventien landen zal de hond op het scherm verschijnen. De Texelse hond zal op het scherm verschijnen in Noorwegen, Finland, Australië, Japan, Amerika, Luxemburg", Engeland, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland, Oostenrijk Zweden, België, Denemarken, Nederland, Portugal en Italië. We mogen hier wel spreken van een internationale reclame. WIJZIGINGEN IN HET GRONDVERBRUIK In 1960 nam op Texel het niet-agra- risch grondverbruik toe met 13 ha. Hiervan werd 1 ha. in gebruik genomen voor de bouw van woningen, scholen e.d., 4 ha. voor de aanleg van straten en wegen en 8 ha. voor de aanleg van sport- en ontspanningsterreinen. De oppervlakte bos nam door beplanting van cultuurgrond toe met 5 ha. De totale achteruitgang van de oppervlakte cultuurgrond bedroeg 18 ha. DOCTORAAL EXAMEN Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen diergeneeskunde de heer A. M. J. Rut ten, De Cocksdorp. KERMIS OP TEXEL Of het een gevolg is van de gespreks- avond, die het gemeentebestuur heeft gehouden te Den Burg is ons niet be kend, maar er komt weer een kermis. Bij de paardestal, en iedere Texelaar weet waar die staat, zal van 29 juli tot en met 1 augustus a.s. een kinderkennis worden georganiseerd door de gezamen lijke R.-K. Jeugdverenigingen. Er zul len een zweefmolen, Turkse schop, draaimolen, schiettent en diverse andere kermisattracties verschijnen Genoemde jeugdverenigingen zullen trachten de kas wat te versterken en dat zal met genoemde attracties in de vakantietijd best lukken. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 17 juli 1961: 409 lammeren 65—90; 9 schapen 100— 130; 19 biggen 6585; 3 schrammen 100130; 7 nuchtere kalveren 75125. BEVORDERD Aan de vakschool voor meisjes te Den Helder werd bevorderd van op leiding naaister 1 naar 2, mej. D. J. Keijser. DRUK WEEKEND VOOR N.V. T.E.S.O. Zaterdag en zondag heeft de N.V. TESO drukke dagen gehad. Zaterdag werd tot diep in de nacht gevaren en talrijke toeristen bereikten na midder nacht hun Texels onderdak of moesten hun tenten nog opslaan. In Den Helder stonden de wachtende auto's tot voorbij het Militair Tehuis op de Kanaalweg. Het vervoer is rustig verlopen en men verwacht het komende weekend nog meer gasten. hoorde dus in 1960 gemiddeld 31% tot de inkomensgroepen boven ƒ10.500, op Texel 40%, in de Noordhollandse badplaatsen gemiddeld 15%. Voor Den Haag, Sche'veningen en Kijkduin bedroeg het percentage ge middeld 26; voor de overige badplaatsen in Zuid-Holland ten noorden van de Zuid-Hollandse eilanden 23, en voor de badplaatsen in Zeeland gemiddeld 41, dus ongeveer evenveel als voor Texel Van de Nederlandse vakantiegangers bezocht in 1960 2% de Friese Wadden eilanden, 1% Texel en 6% de badplaat sen in Noordholland. Na al deze statitische gegevens ho pen wij dat de heer Zijm in zijn zomerverblijf alleen maar hoge tempe raturen kan noteren, zodat al de gasten die van de schoonheid van Texel ge nieten, als tevreden toeristen weer huiswaarts gaan. werkzaamheden vorderen Dit voorjaar hebben we er op ge wezen, dat de Plaatselijke Commissie tot het besluit was gekomen om de werk zaamheden grotendeels in de zomer maanden te gaan uitvoeren. Dit met het oog op het feit, dat de oppervlakte, die per jaar kan worden afgewerkt bij hoofdzakelijk winteruitvoering zo klein is, dat Texel nog jaren met de ruilver kaveling bezig zou zijn. We hebben er toen tevens op gewe zen, dat de Plaatselijke Commissie er van overtuigd was, dat de zomeruitvoe- HOTEL TEXEL BEZIT REGENMETER Maandagmorgen was de vlaggemast van hotel Texel voorzien van een regen meter. Een zeer bekend marktfiguur miste tegen sluitingstijd een van zijn klompen. Vriendelijke boeren hadden het schoeisel hoog en droog opgeborgen. Geen nood, want nieuwe klompen zijn dicht bij het terras van het hotel ver krijgbaar. MOTORRIJDER VLOOG UIT DE BOCIIT Een Duitse toerist vloog zaterdag middag met zijn motor uit de bocht op de Ruigedijksweg. De berijder werd met ernstige verwondingen overge bracht naar ziekenhuis „Parkzicht" te Den Helder. ƒ250,— VOOR UNIFORMFONDS Zaterdagavond heeft de brandweer van Den Burg gezorgd voor een aardige ontspanning Op de speelweide was een spuitvoetbalwedstrijd georgani seerd. De belangstelling voor deze wed strijd was, gezien de weersomstandig heden, goed te noemen. De organisa toren hebben ƒ250,overgedragen aan het uniformfonds van het Konink lijk Texels Fanfare. Het ligt in de bedoeling eenzelfde festijn in De Koog te houden. De spe lers zagen er stuk voor stuk zeer aan trekkelijk uit en we kunnen ons voor stellen, dat vooral de dames genoten hebben van de „nieuwe lijn" die werd getoond. GIFTEN WITTE KRUIS Oudeschild: v.d. B. 2,50; v.d. G. 2,50; B. 2,50; D. 2,50. Den Hoorn: S. 2,50, B, 2,50; F. 2,50. De Koog: v.d. V. 2,50. Den Burg: L. 2,50; B. 2,50; S 2,50; v B. 2,50; S. 2,50; H. 2,50. Oosterend: Z. 2,50; V. 2,50; v. K. 2,50; B. 2,50; v.d. V. 2,50; W. 2,50; B. 2,50"' v. L 2,50; E. 5,—; B. 2,50, W. 2,50- W 2,50; K. 3,—. De Waal: B. 2,50. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 juli (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 19 juli 0.13 en 12.09; 20 juli 0.38 en 12.37; 21 juli 1.06 en 13.08; 22 juli 1.47 en 14.07. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ring speciaal voor de veehouders be paalde moeilijkheden zou meebrengen. Het is niet zo eenvoudig om in een tijd, dat de draglines en bulldozers aan het werk zijn het vee aan de kost te hou den en daarnaast ook nog wintervoer te winnen. Intussen zijn we nu zover, dat we wel een indruk kunnen geven van voorde len en nadelen van zomeruitvoering. Om met de laatste te beginnen: We kun nen welvaststellen, dat de nadelen er zeker zijn. Het is op enkele bedrijven wel eens heel moeilijk geweest. Toch menen we, dat voor geen enkel bedrijf die moeilijkheden zo zijn geweest, dat het een reden zou moeten zijn om zo- meruitvoering zonder meer aan kant te schuiven. Mede dank zij het zeer gunstige groeiseizoen en het feit, dat de Plaatse lijke Commissie een flinke oppervlakte „vrije grond" achter de hand heeft is er geen veehouder, die aan de grond is komen te zitten. De hooivakken zijn over het algemeen meer dan gevuld en hoewel we hier en daar wel eens melk vee hebben zien lopen in een weide, waar geen melk in zat zijn toch ook in dit opzicht de moeilijkheden niet on- overkomenlijk geweest Ik meen, dat diverse veehouders het met o.g. eens zullen zijn, dat we ons ook dit keer weer te veel zorgen hebben gemaakt. Naast de genoemde nadelen staan enorme voordelen. Er kon door de aan nemers veel meer gepresteerd worden dan in de wintermaanden. Dit is na tuurlijk in de eerste plaats een voordeel voor deze aannemers. Maar zeker niet voor hen alleen. Het maakt nog al enig verschil of de kavels in de winter of in de zomer worden klaar gemaakt. En wij menen, dat in enkele gevallen de gevol gen van een winterbewerking nog wel enige tijd te zien zullen zijn. Wat ons en naar wij menen heel veel landbouwers zal opvallen is het buiten gewoon snelle herstel van de zwart ge worden graslandpercelen. Er leefde bij velen toch altijd nog het idee, dat inzaai van grasland in voorjaar of nazomer moet plaats hebben. Het vorige jaar is in Zuid-Haffel en dit jaar in de om geving van Spang en Noord-Haffel wel zeer duidelijk gebleken, dat bij gunstige weersomstandigheden het inzaaien van grasland van maart tot begin september kan plaats hebben En we moeten het nog eens onderstrepen, dat een bewei ding van de pas ingezaaide graslandper celen met schapen buitengewoon mooie resultaten te zien geeft. Het laat zich aanzien, dat om streeks 15 september a.s. de werk zaamheden in het blok tussen de Nieuwe Spangerweg en de Zaan- dammerdijk klaar zullen komen. Daarmee is dan weer een flinke stap gedaan op de weg van de kavelinrichting, de laatste fase van de ruilverkaveling. Een volgende flinke stap zal betrek king hebben op de omgeving van On- geren, polder Waal en Burg en het Burger-Nieuwland. Met eigenaren en gebruikers van genoemde gedeelten van ons eiland kon in een zeer vlot tempo overeenstemming worden bereikt. Zoals het er thans voorstaat ziet het er naar uit, dat in de vroege herfst met het werk kan worden begonnen. Voor het gebruik van de grond heeft dit uiteraard consequenties. Zo willen wij er reeds nu met na druk op wijzen, dat het beslist af te raden is om zonder overleg met do Plaatselijke Commissie deze herfst bloembollen te gaan planten in Ongeren, Waal en Burg en Burger- Nieuwland. Voor het zuidelijk gedeelte van het ruilverkavelingsblok is het verloop he laas minder vlot. Al enige tijd wordt er gewerkt aan toedelingsplannen voor de omgeving van Den Hoorn, maar tot nu toe zonder duidelijke voortgang Dit is buitengewoon jammer, omdat dit tot gevolg heeft, dat een aantal landgebrui- kers in dit gebied, die naar ons bekend is met verlangen uitzien naar het mo ment, waarop ook zij de nieuwe kavels in gebruik kunnen nemen mede gedu peerd worden. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1