Cjrocn <2wartsjexels in het harL, „Jk voel me vluchteling De draak verslagen Texelaars bezitten nog prachtige paarden tijd om een I tijd om een I tijd om een ROYAL I ROYAL I ROYAL te rollen! I te rollen! I te rollen! Autostroom door N.V. T.E.S.O niet te verwerken Toerist bij paal 28 verdronken Slecht weer en personeelstekort Concours-Hippique WOENSDAG 26 JULI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7577 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld <S d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohand el Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De 22-jarige K. H. Buist uit Eist was met zijn vriend maandagmiddag aan het zwemmen nabij paal 28. de Krim. Toen hij een eind uit de kust was, probeerde hij te gaan staan. Dit ge lukte de zwemmer niet en hij geraakte in paniek. De heer Buist werd te laat ontdekt door zijn vriend en overige zwemmers. Toen hij op het strand werd gebracht, kon men slechts dé dood con stateren. Helaas heeft men aan de Krim niet de beschikking over een badmees ter. MACHINIST GEDOOD Vrijdagnacht is door een aanrijding om het leven gekomen de achttienjarige machinist van de Koninklijke Marine, de heer P. ten Hooven uit Den Haag. Deze matroos was op weg van Den Hoorn naar De Mok. Omstreeks 12 uur werd hij door de truck van de marine aangereden. De matroos moet op slag dood zijn geweest. IJSBEREN IN DE LUCHT Al is het geen winter, toch zijn er donderdagmiddag Ijsberen in de lucht. Het personeel van ,„t IJsbeertje" zal donderdagmorgen de lucht in trekken per vliegtuig. Boven het eiland zullen tien ballonnen worden losgelaten. Wie een ballon vindt kan deze terugbezorgen bij ,,'t IJsbeertje". Er zijn daverende prijzen. AUTOMAAT VERNIELD De heer C. Huisman, Weverstraat, heeft voor zijn zaak een sigaretten automaat geplaatst. Deze automaat werd zaterdagnacht door nog onbekende per sonen opengebroken. Vandalen hebben met een scherp voorwerp het glas ver nield en een flink aantal doosjes siga retten meegenomen. SPUITVOETBAL TE OOSTEREND Zaterdagavond wordt Oosterend schoongespoten. Kottervissers zullen de strijd aanbinden met de heren van de middenstand. De heer Rentenaar moet met een brandslang het doel van de middenstanders verdedigen (en de kot tervissers nat houden). Dit spuitevene- ment begint om 8 uur op het sportveld. Na afloop van dit festijn wordt de uitslag van de verloting bekend ge maakt van de o.l. school. De trekking vindt plaats in het schoolgebouw Afgelopen zaterdag is voor de N.V. TESO en recorddag geweest wat het vervoer betreft. Het personeel was 's morgens om 5 uur gaan varen en de laat ste boot kwam zondagmorgen om half vier de haven van Oudeschild binnen. Regelmatig heeft men auto's, bromfietsen, rijwielen en personen vervoerd. Een onafzienbare rij auto's stond in Den Helder opgesteld en al deze gasten wilden naar Texel. Het was reeds in de vroege- morgen te Den Helder een opgeheven boel De wa gens die besproken hadden voor de boot van 11 uur kwamen niet meer met de gangbare dienst mee. Af en aan hebben de schepen De Dageraad, Dokter Wage- maker, Koningin Wilhelmina en De Voorwaarts gevaren om al de Texel- liefhebbers over te zetten. Voor het eerst in de geschiedenis is dat niet ge lukt. Toen men om 's nachts 2 uur weer met de Dageraad uit de haven van Oudeschild vertrok werd dit de laatste reis. Nog eenmaal zou dit vlaggeschip van de maatschappij een veertig auto's ophalen. Aan de haven te Den Helder stonden echter nog zo'n 200 auto's te wachten om naar Texel te worden over gezet. Honderden toeristen hebben aan de haven in Nieuwediep de nacht in de auto doorgebracht. Tientallen kleine kinderen lagen in moeders armen en wisten niet wat er nu ging gebeuren. Hotel „Formosa" heeft deze wachten den gratis koffie verschaft. Hulde!! Vluchtelingen Om half twee in de nacht kwam de directie van de N.V TESO van Den Helder op het havenplein te Oudeschild aan. Hij vertelde ons daar, dat het een hopeloos geval was geweest. Be sproken en onbesproken wagens waren aan Den Helder niet te scheiden. Er kwamen vrouwen aan te Oude schild, die met de angst in hun stem vertelden, dat ze het gevoel hadden vluchtelingen te zijn. „Waar moeten wij nu nog heen". Op onze vraag of zij be sproken hadden, konden er slechts en kelen bevestigend antwoorden. Gelukkig waren er pensionhouders en enige bun galowverhuurders om hun gasten af te halen. Aan de haven werden diverse cara vans neergezet. „Waar moeten wij nu heen". Voor deze toeristen was het ook niet erg, zij hadden hun bed dichtbij. Erger was het voor die mensen met kleine kinderen, die zonder een bespro ken bed op Texel arriveerden Tot half zes geopend De VVV heeft deze nacht op wel bij zonder volle toeren gedraaid. De heer Fortgens en zijn staf hebben tot 's mor gens half zes de gasten te woord ge staan en werkelijk velen konden nog worden geholpen. Aan De Koog was het een nachtelijk verkeer. De VVV-mensen hebben een enorm stuk werk verzet, zo ook de mannen van de TESO. Dat het hen niet gelukt is een dergelijke Texel-overstroming te over een is niet kwalijl: te nemen. Af en toe zag je jongens op bromfietsen °P het havenplein verschijnen en deze loodsten weer enige auto's op de goede weg naar Den Hoorn of De Koog. De kampeerterreinen zijn het afgelo pen weekend ook overstroomd. In de namiddag werden daar kampeerders neergezet, waarvan vader met z'n auto en tent nog in Den Helder stond. Dat hij ver na het middernachtelijk uur pas op Texel kwam wisten de moeders niet vooruit. Wij kunnen dit verslagje besluiten met een woord van dank aan de man nen van de N.V. TESO en de personeels leden van de VVV-Texel, voor het vele werk dat is verzet. Zo ook aan de leden van de Rijkspolitie, dié bij de boot de „komers" vlot wisten weg te werken. jb' Diverse gasten hebben hun neus ge stoten. Nu is je neus stoten nooit erg prettig. Aan de steiger te De Cocksdorp, waar normaal de boot naar Vlieland vertrekt hebben diverse toeristen niet al te prettige woorden gericht aan het adres van de N.V. TESO. De Zeemeeuw liet verstek gaan zonder meer. Niemand wist wat daar de oorzaak van was. Wij troffèn woensdag de heer Schreuder met zijn Jordaanjeugd in het hoge Noorden en de man, die overigens altijd prettig gestemd is, liep met rim pels in het voorhoofd Rimpels is niets voor de heer Schreuder. Wij kregen een heel verhaal van de kampleider. Hij had opgebeld, dat hij die dag met zijn kroost naar Vlieland wilde en of dat mogelijk was. „Komt dik in orde", was het ant woord. De boot die regelmatig de dienst onderhoudt naar het buureiland bleef echter liggen waar hij lag. Ook zaterdag, toen het weer gunsti ger was dan de voorgaande dagen en zondag was het hélemaal eendekukel- tjesweer, verscheen de Zeemeeuw niet aan de kleine steiger. Dat de redactie daar over iets hoort, verwondert U natuurlijk niets. Mensen mopperen graag via de krant. Wij heb ben de directie van de N.V. TESÓ naai de oorzaak gevraagd. Deze dienst, en dat is bekend, wordt in de eerste plaats gevaren als de weersomstandigheden het toelaten Aan het eind van de week had men bij de N.V. TESO echter te kampen met een groot personeelstekort. De dienst Texel-Vlieland was daar de dupe van. Misschien is hel aante bevelen om bij de steiger een bordje te plaatsen als de dienst niet wordt gevaren. Er zullen dan heel wat minder lelijke woorden worden geuit CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 juli (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. Texel (èn in het bijzonder TESO) heeft het afgelopen weekeinde de draak bevochten. Weliswaar werd de kop er steeds afgeslagen, maar het monster groeide weer aan. En zo gebeurde het dat Den Helder een invasie van Texel- gangers beleefd, die zijn weerga in de toeristische geschiedenis niet heeft. HULDE AAN T.E.S.O. Om van de beeldspraak bij de koele cijfers te komen: TESO vervoerde tus sen afgelopen vrijdagmiddag 12 uur en zondagavond de laatste dienst volgens de voorlopige cijfers 14.000 personen, 1500 auto's en 3000 rijwielen. En hiermee komen wij onder meer tot de volgende conclusies: Texel heeft een nieuw record aan gasten ontvangen; gebrek aan vakantiespreiding leidt tot een bundeling van aanvoer, die aanleiding geeft tot mensonwaardige gevolgen; •fr er moet propaganda gevoerd worden om de aanvoer van gasten over de week te spreiden (het vasthouden aan de zaterdag geeft eindeloos veel moeilijkheden). Wij willen het voorlopig bij deze conclusies laten: de overige betreffen details en deze zijn nu nog niet aan de orde. Het lijdt geen twijfel, of er zijn het afgelopen weekeinde harde woorden ge vallen, er is vinnige critiek geweest en er is zelfs gescholden. Dit is immer het geval waar mensen in het gedrang ra ken. Maar boven alle critiek verheven is de enorme krachtontplooiing van TESO. Een ieder van het boot- en busbedrijf, van jongste werknemer tot directeur, heeft als c-en paard gewerkt, met inzet van de hele persoon en ten koste van de rust, die ieder mens nu eenmaal op tijd moet genieten. Zondagavond met de laatste boot van half tien had TESO de draak tóch ver slagen, en Texel kwam overwinnend uit de strijd. De cijfers bewijzen hoe druk het was. Maar daarbij nog dit: TESO voelde zich genoodzaakt personeel dat reeds was ingerukt weer op te trommelen voor een extra dienst, en er werd gevaren; de V.W.-kantoren in Den Burg en De Koog sloten zaterdagnacht eerst respec tievelijk om 's nachts drie en vijf uur; het enorme kampeerterrein „Koger- strand" stroomde boordevol zodanig dat er geen tent meer bij kon een ex ploitant van een bungalowpark reed zaterdagnacht heen-en-weer naar Oude schild om eigen gasten te gidsen en die van collega's de weg te wijzen; etc. etc. Deze gegevens doen alle mogelijke critiek verstommen. Want één ding is beter dan ooit bewezen. Texel mag zich verheugen magnetische werking te heb ben op de verstrooiing zoekende walbe- woner. En voor de economie van het eiland is dat het kernpunt. G. H F. ZATERDAG HEBBEN weer honderden Texelaars en gasten genoten van de prachtige paarden, die werden voorgebracht op het concours-hippique. De Vereniging voor Vrienden van het Paard had voor de tweede maal een con cours-hippique georganiseerd op de speelweide te Den Burg. Ondanks de over vloedige regenval van de laatste week was het terrein prima te gebruiken en heeft Texel haar paarden laten bewonderen. Vooral het laatste nummer van het programma; Concours van tweespannen landbouwtuigpaarden voor luxe rij tuig (open klasse) was een pracht nummer. Keurig opgemaakt kwamen de paarden voor en zij verkregen een verdiend applaus. Onder de aanwezigen zagen wij ook burgemeester- De Koning, wethouder Roeper en wethouder Hin. De jury voor diverse nummers werd gevormd door de heren L W. Biesheu vel, dr. D. Rempt en J Parlevliet. In de morgenuren werd de keuring gehouden van de afdeling Noordholland der V.L.N. De paarden werden lokaal en officieel gekeurd. Merrie veulens, Gelders type: Carolina, fokker-eigenaar J. C. Roeper, officieel premiewaardig; Coby, fokker-eigenaar Jac. de Graaf, lokaal 2de. Merrie veulens, Gronings type: Carla, fokker-eigenaar Jac. de Graaf, lokaal 3de; Puk, fokker-eigenaar gebr Prins, pre miewaardig; Cornelia, fokker-eigenaar J. C. Roeper, officieel le; Cozina, fokker-eigenaar P. Brans Azn., lokaal 2de; Citella, fokker-eigenaar R. Dijkshoorn, lokaal 2de; Carolina, fokker-eignaar D. Smit, lokaal 3de. Vier- tot zevenjarige merriën met veulen, Gelders type: Toby, fokker J. Top, Doornspijk, eige naar Jac de Graaf, officieel 2de. Idem Gronings type: Unica, fokker A de Visser, eigenaar gebr. Prins, officieel le met ster; Ulunarda, fokker-eigenaar Jac. de Graaf, officieel 2de. Oudere Ster-merriën voor eventuele aanwijzing deelname kroonkeuring: Gelders type: Salotte, fokker W. A van Schooten, Eerde, eigenaar mevr. wed. C. W. Goe man-du Porto. Dit paard werd aange wezen voor deelname aan de keuring voor het Kroonpredikaat op de centrale keuring te Opmeer van de VLN. afde ling Noordholland op 7 augustus a.s. 1-jarige merriën Gelders type: Bolanda, fokker-eigenaar Joh. Kikkert, officieel 2de; De Merrie zonder naam, eigenaar Jac. de Graaf, werd officieel 2de; Bettina, fokker-eigenaar P. Dros Nzn., officieel 2de; Brieanne, fokker-eigenaar G. Rikken- berg, officieel 2de. 1-jarige merriën Gronings type: Bitella, fokker-eigenaar J. de Visser, officieel 1ste en aangewezen voor de centrale keuring te Opmeer. 2-jarige merriën Gelders type; Antrica, fokker-eigenaar, A. M. Tolle naar, lokaal 2de; 3-jarige merriën Gelders type: Zetta, fokker-eigenaar Jac de Graaf, lokaal 2de; Zemma, fokker P. Dros Nzn., eigenaat* J. Agter, lokaal 1ste. 3-jarige merriën, Gronings type: Zerieda, fokker-eigenaar G. Rikkenberg, lokaal 2de; Zophia, fokker-eigenaar N. A. Swaerts, lokaal 2de; Zorava, fokker J. Parlevliet, eigenaar C. J de Lugt, lokaal 2de; Zator, fokker J. Parlevliet, eigenaar C. J. de Lugt, lokaal 1ste. Meerdere 3-jarige merriën konden volgens de primeringsvoorwaarden niet officieel worden geprimeerd, omdat zij niet waren gedekt. Dit was o.a. het ge val bij Zemma, Zator en Zorava. Ereprijzen De ereprijzen werden tijdens het défilé in de middaguren bekend ge maakt door de heer Biesheuvel. De asbak aangeboden door de Hollandse Mij van Landbouw afdeling Eierland voor het beste merrieveulen werd ge wonnen door Cornelia, eigenaar J C. Roeper. Vork met paardeëmbleem, aan geboden door de C.B.T.B. afd. Texel voor de beste 1-jarige merrie gewonnen door Bitella, eig. J. de Visser. Kleer hangerautomaat aangeboden door de L.T.B. afdeling Eierland, voor de beste 3-jarige merrie, gewonnen door Zemma, eig. J. Agter. Doos theelepeltjes met paardeëmbleem aangeboden door de Hollandse Mij. van Landbouw afdeling Texel voor de beste driejarige of oudere merrie gewonnen door Zator, eigenaar C. J. de Lugt. Wisselbeker beschikbaar gesteld door fa. J Agter voor de beste merrie van 1 t.m. 3 jaar gewonnen door Bolina, eigenaar W. H. Zijm. Wissel beker beschikbaar gesteld door de Coöp. Boerenleenbank voor de beste fokmerrie met veulen gewonnen door Unica, eig. gebr. Prins Sigarettenkoker met paar deëmbleem aangeboden door de L.T.B. afd. Texel, voor degene, die het beste het paard voorbrengt, waarbij gelet werd op tenue van de monsterknecht en het toilet van het paard. Met een gelukwens van de jury en een aanmoe diging voor de overige paardenbezitters werd deze prijs uitgereikt aan de heer J. de Visser. Het middagprogramma Het middagprogramma van de „Paar densport" werd door honderden ge volgd. Na diverse nummers mochten vele ruiters een applaus in ontvangst nemen en werd met opgestoken „vaan" een ererondje gereden Het bezoek was niet minder dan vorig jaar, de Vereni ging voor Vrienden van het Paard gaat steeds meer leden tellen en dat is be grijpelijk, want paardensport is een mooie sport. Het concoursprogramma werd begon nen met éénspannen landbouwtuigpaar den (nieuwelingen) voor tweewielig voertuig. De wisselbeker voor dit num mer, aangeboden door de fa. Agter werd gewonnen door Karei, een vierjarige vos van de gebroeders Zijm; berijder was de heer A. Hin. Nummer twee werd Frits, eveneens een vierjarige vos van de gebroeders Zijm, berijder J. Ran. Derde werd Goudster driejarige vos, eig.-berijder de heer P. Dros Nzn Optreden Wieringermeer Pony's Diverse malen zijn tijdens het con cours opgetreden de leden van de Wie ringermeer Ponyclub. Dit was een zeer welkome attractie. De eerste nummers waren bijzonder aardig. Men zag de deelnemers een kistenrace houden. Ook de Texelse ponyrijders versche- (Zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1