Hengelsport in het middelpunt van de belangstelling oe IN1RDE Veel belangstelling voor hengelwedstrijd Veel ondermaatse vis verdwijnt in het leefnet li ZENDINGSWERK IN SURINAME Over het Zendingswerk in Suriname vertelt de heer Van der Weele a.s. don derdag in het Dorpshuis te Den Burg. Deze Evangelisatiesamenkomst begint om 8 uur. De heer Van der Weele zal zijn gesproken woord verluchten met dia's. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 24 juli 1961 438 lammeren 5995; 21 schapen 90 125; 9 kalveren 80150; 9 biggen 65 85; 3 koeien 700800. GESLAAGD Den Hoorn In Groningen slaagde mej. Joke Barendrecht aan de kunst nijverheidsschool „Academie Minerva" voor algemene kunstnijverheid. MISDIENAARS OP STAP De Misdienaars van Den Burg, Den Hoorn en Oosterend zijn dinsdag met kapelaan Tuyn een dagje uit geweest. Veertig knapen stonden reeds vroeg te popelen bij de bus. Er werd een bezoek gebracht aan Haarlem, Heemstede, hier werd het klein Semenarie bezocht, Oud Valkenveen en via Uithoorn werd weer op het eiland aangetoerd. Zowel leiding als dienaars hebben een prettige dag' gehad. De gehele groep was voorzien van een speciale feestpet, zodat de ka pelaan zijn schaapjes keurig kon onder scheiden. GAT IN PORTIER VAN AUTO Een postbesteller van De Koog had vrijdagavond pech. Hij reed op zijn mo tor nabij pension De Zwaluw en sloeg niet voldoende aandacht op de mede weggebruikers. Hij kwam tijdens het passeren van een auto met zijn voetrem tegen de wagen. Hierdoor kwam er een gat in het portier. De politie heeft een proces-verbaal opgemaakt. GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenoot J. Zoetelief, Parkstraat, behaalde te Grootebroek het diploma Timmeren van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrij ven. Zijn cijferlijst was prima, daardoor werd hij nummer vier van de zestig leerlingen. Een boekwerk was de belo ning voor zijn actieve studie VOLKSWAGEN VERBRIJZELD Maandagmorgen omstreeks tien uur werd op de Kogerweg de Volkswagen van de heer B. Gieze verbrijzeld. De heer B. Gieze, in vakantiestem ming, was in zijn pas herstelde Volks wagen op weg naar De Koog. Nabij de garage van de heer List stond een trekker geparkeerd, met de neus naar Den Burg, dus op het juiste wegge deelte. De heer Gieze wilde deze trek ker normaal passeren, maar groot was zijn schrik, toen daar plotseling een dame op de fiets achter vandaan kwam. De heer Gieze wist de dame te ont wijken en schoot hierdoor in de berm. De wagen werd in de sloot ge smakt en zodanig vernield dat men ver wacht dat er niet veel van over is. Wonder boven wonder liep de berijder slechts enkele schrammen op. Zelfs de wielen werden onder de wagen wegge drukt. Een kraanwagen van de firma Kaczor heeft de brokstukken wegge sleept. Dame rijdt door Het is onbegrijpelijk maar waar. De dame, die op haar rijwiel plotseling achter de trekker vandaan kwam is doorgereden. De politie heeft alles in het werk gesteld haar te vinden, maar zij is verdwenen en gistermorgen nog niet verschenen. Hoe een mens een medemens in dergelijke omstandigheden kan laten liggen is ons een raadsel. Slechts op enkele meters was een brievenbus en was de wagen daar te genaan gekomen, dan zou het er minder prettig voor de heer Gieze hebben uit gezien. DE KERMIS NADERT Zaterdag begint dus de kermis bij de Paardestal Diverse attracties zullen op het veld verschijnen. De leden van de diverse R.-K. jeugdverenigingen zijn reeds druk in de weer het terrein gereed te maken. Zaterdagmiddag om 2 uur worden de poorten geopend en kunnen de Texelaars weer „ouderwets" kermis vieren. BESTUURDER UIT BED GEHAALD In de krant van zaterdag maakten wij melding van een automobilist die door reed nadat hij een jongen had geschept. De politie te De Koog heeft later in de nacht deze chauffeur weten te vinden. Op een camping werd hij in zijn slaap gestoord. Het verhaal schijnt iets anders in elkaar te zitten dan dat ons is ver teld Wie de waarheid spreekt, behoeven wij gelukkig niet uit te maken. Deze autobezitter deelde de politie mee, dat hij de jongens niet had geschept, maar ze van het wegdek heeft gedrukt. De knapen bleven midden op straat wande len en na signaal heeft de chauffeur langzaam zijn wagen opgetrokken tot hij de knapen raakte. Z.D.H.-NIEUWS Hedenavond om 7 uur spelen we een oefenwedstrijd in plaats van donderdag, aanvang 7 uur. Vrijdagavond 8 uur is er een spuitvoetbalwedstrijd. Er wordt ook bij de oefenwedstrijden terreindienst aangewezen, want vorige week kwamen we tot de ontdekking, dat de kleedkamer open gebleven was en de doelnetten waren blijven hangen. Dit klopt niet. RINGSTEKEN OP BROMFIETSEN Vrijdagavond kunnen bromfietsbezit- ters deelnemen aan de ringstekerij op De Brink te De Koog. Het belooft een prettige wedstrijd te worden. De be rijder moet proberen dicht langs de palen te rijden en de duo-engel mag de ring „pakken". Prachtige prijzen beschikbaar gesteld Er bestaat voor de hengelwedstrijd, die zaterdagmiddag wordt gehouden, reeds veel belangstelling. Jongens uit het kamp van de heer Schreuder kun nen bijna de dag niet afwachten. Voordat de wedstrijd begint zullen in het dorpshuis te Oudeschild om 3 uur enkele films worden vertoond en vindt de instructie plaats. De aanvang van de wedstrijd is gesteld op vier uur. Het tij is dan gunstig en men verwacht tussen Oudeschild en het Horntje honderden visser. Texelaars mogen niet wegblijven, want deze wedstrijd is ten bate van het Texels Museum. De deelnemersprijs be draagt een gulden (mag vrijwillig wor den verhoogd). Het deelnemernummer dat men ontvangt als de gulden is vol daan moet men goed bewaren. Op de dijk zijn eveneens nummers aange bracht. De deelnemers moeten hetzelfde nummer opzoeken en mogen na het startschot op die plaats de hengel uit werpen. Prachtige prijzen Er zullen diverse prijzen worden uit gereikt, o a. voor de grootste vis en de meeste vis. Prijzen voor deze hengel wedstrijd zijn beschikbaar gesteld door de firma's D. Witte, Gravenstraat, J. P. Stam, Weverstraat, R. Daalder, De Koog, en C. J. Visman, De Cocksdorp. :(Onder de prijzen zijn prachtige merk- werpmolens en flinke waardebonnen). Zij allen steunen de nieuwbouw-actie Texels Museum. Hiervoor zijn de orga nisatoren van de hengelwedstrijd zeer dankbaar POLITIENIEUWS Ook voor de Rijkspolitie op het eiland is het hoogseizoen. De telefoon op het bureau rammelt gestadig door. Er zijn dan ook de afgelopen dagen diverse aan rijdingen, valpartijen etc. gebeurd. Op de kruising Pontweg-Akenbuurts- weg wilde een Duitse automobilist met zijn wagen naar Den Burg afslaan. Van af De Koog kwam hij en sorteerde voor. Een Hollander die hem achterop reed sloeg geen acht op het signaal van de voorganger en wilde links inhalen in plaats van rechts te passeren. Het ge volg was dat zij elkaar fiks raakten en de schade vrij groot was. De politie heeft verbaal opgemaakt. De Duitse wagen had er pas 800 km. opzitten. Bij de zuivelfabriek raakte het zoon tje van de familie Reitsma tegen een auto Gelukkig wist de chauffeur het knaapje te ontwijken en waren de ver wondingen gering. Twee jongens, met vakantie op het eiland, reden maandagmorgen met hun bromfiets op de Akenbuurtsweg. Hun brommers kwamen met elkaar in aan raking en de knapen klapten op de weg. Een der jongens kwam er goed onder vandaan; de ander moest zich onder doktersbehandeling stellen. Dokter Schalkwijk moest diverse diepe verwon dingen krammen. De vakantie van deze onvoorzichtige rijder behoort tot het verleden, daar hij zich moeilijk kan be wegen. Op de Kogerstraat viel maandagavond om tien uur een meisje van de brom mer. Ook voor haar werd de dokter ge roepen, maar de arts heeft een ver geefse reis gemaakt. Maandagnacht werd de politie gealar meerd door de Kustwacht. Tussen De Koog en Westerslag waren lichtkogels gezien De politie heeft een onderzoek ingesteld. Op de parkeerplaats aan het Wester slag werden twee auto's beschadigd, doordat een derde wagen wilde weg rijden. De politie heeft het „genoteerd". Te De Koog waren maandagavond laat twee jongens met een melkbus aan het „rommelen". De politie aldaar wist de knapen te vatten en de melkbus werd in beslag genomen. De jongens werden ter verantwoording geroepen. Op de Badweg te De Koog nabij het reddingboothuisje waren ongeveer 200 jongelui in het nachtelijk uur aan het zingen. Dat dergelijke zang door de politie niet op prijs wordt gesteld, werd de zingende menigte duidelijk. Op uit drukkelijk verzoek van de „sterke arm" zijn de kwelers uiteen gegaan. Te De Cocksdorp zijn twee werkstu denten met een vrachtwagen aan de haal gegaan Het is de politie aldaar ge lukt met behulp van de wapenstok de heren tot de orde te roepen en de kna pen te voorzien van een betalingsbewijs voor Rijksschatkist. VIERDE H. MIS Aanvulling op de Rooms-Katholieke Kerkdiensten-lijst Vanwege de grote drukte is er in de R.-K. Kerk in Den Burg een vierde H. Mis om kwart voor twaalf (dus in Den Burg: 7,30, 9.00, 10.30 en 11.45 uur) De H. Mis in Oosterend van 8 uur is naar negen uur verzet, (dus in Ooster end 9 uur). N.B. Hotel- en Pensionhouders, gelieve deze aanvulling aan te brengen op de gezamenlijke kerkdienstenlijst. C P. G. Persoon, pastoor. HANDBALWEDSTRIJD OUD G.D.S. - JONG G.D.S. Donderdagavond 7 uur zal op het Boysveld nabij Den Burg een ontmoe ting plaats hebben van oud-leden van de Handbalvereniging G.D.S. met de Volleybalvereniging G.D.S. Verschei dene moeders wagen het dus nog eens tegén de twennys en hoewel het ze niet mee zal vallen, is alleen al de grote animo, die voor deze ontmoeting be staat van de zijde der oud-leden aan leiding te veronderstellen dat ze hun beste „handbalbeentje" nog eens voor zullen zetten. Hou je taai dames en succes!! C. Z.-K. P.S. Als het regent wordt het uitgesteld. JONGDIERENDAG Twee september wordt op het eiland de jongdierendag gehouden. De Sport- fokkers komen die dag bijeen in het ge bouw van de Zwalkers. Er wordt dan tevens een tafelkeuring gehouden. STAGNATIE BIJ P.T.T. Door stagnatie bij de P.T.T. is het niet mogelijk de foto te plaatsen van de Geref. jeugdvereniging van Oosterend. A.s. zaterdag hopen wij het artikeltje op te kunnen nemen met foto! red. WEEKEND 2000 VOLDEED AAN VERWACHTING Oosterend Weekend 2000 heeft, on danks de dreigende regenwolken, geen last ondervonden van regen; het is tij dens de avonduren droog gebleven. Voor de organisatoren dus een goede mee valler, wat uiteindelijk in de kas merk baar was Nu dit driedaags festijn tot het verleden behoort en de balans wordt opgemaakt, kan men zeggen dat Week end 2000 t.b.v. de o.l. school in Ooster end volledig aan zijn verwachting heeft voldaan. De naast de school opgestelde zweefmolen en een wijzerspel trokken heel wat mensen. De verlichte ingang van de school, verrijkt met het getal 2000, was een uitnodiging om ook hier de activiteiten te bekijken. In de school zelf waren twee lokalen voor expositie gereserveerd. Naast de expositie van vele planten en bloemen waren werken van de bekende Texelse kunstschilder Blok van der Velde tentoongesteld, ter wijl één lokaal geheel voor huisvlijt was gehouden. Hier zagen wij schilder- en tekenwerk, waaronder ook verschillen de expressionistische voorstellingen ge flankeerd door mozaïek. Op het gebied van de houtbewerking zagen wij enkele miniatuurbouwwerken. De verschillende uit hout vervaardigde muurornamenten getuigden van een uiterst fijne smaak om deze op een zo sublieme wijze te vervaardigen. Er waren, hoe kan het anders, ook verschillende vliegtuig modellen. Maar de miniatuurschepen spanden toch de kroon. Die waren er van groot tot klein en ook in het ver lichte lampenglas aanwezig. Dameshandenarbeid zoals haak- en borduurwerk etc. was goed vertegen woordigd, terwijl men ook een grote serie fotovergrotingen kon bewonderen. Ook enige zelfgemaakte klokomlijstin- gen waren te bewonderen terwijl dit ook een spoorwegtraject, compleet met station, huizen, bergen, tunnels etc. met rijdende trein te beurt viel. Begrijpelijk dus dat deze expositie door velen is bewonderd. Het derde lokaal noodde de bezoeker even uit voor het gebruik van een consumptie, waarin verschillende dames voor een vlotte bediening zorgden. Op het schoolplein zelf kan men prijs- en taartschieten, zowel met geweer als met pijl en boog, terwijl men ook nog pijltjes- en ballengooien kon. Voor de genen die het rustiger aan wilden doen was de sjoelbak aanwezig Men kon raden hoeveel bloemen er in een vaas waren geschikt de geboortedatumvoor spelling van een mooie pop en hoeveel centen er in een jampot waren gestopt. De eerste avond heeft muziekvereni ging V.I.O.S, met een muzikale rond gang dit festijn geopend, terwijl de tweede avond in het teken van de teenagers stond met muziekverzorging van Teenagersorkest o.l.v. Fr. Pieterse. Dit was feitelijk ook de tweede avond het geval. Hier werd het bal verzorgd door „The Island Jazz Monkeys" Het filmprogramma zaterdagmiddag met de nieuwe geluidsprojector voor de jeugd was ook een aardige attractie. De kinderen konden vissen en grab belen en wilde men zich vereeuwigen laten, een fotograaf was aanwezig om aan deze verlangens te voldoen. Er was op Weekend 2000 dus werke lijk voor elk wat wils en ondanks de dikwijls zeer dreigende regenwolken bleef het droog en hebben velen zich enige aangename uren op dit feest bezorgd. rrf- Op de nieuwe strekdammen aan het Westerslag treft incn regelmatig sportvissers aan. Ze proberen om een heerlijk maaltje vis mee naar huis te krijgen. Het gelukt de laatste dagen aardig, de vangst is niet slecht. Of de maat van de vis altijd juist is een vraag. Hengelaars zijn mensen, die krasse verhalen kunnen vertellen Zij kunnen het niet alleen, maar doen het in de regel ook. Als men de sportvissers hoort dan wordt er steeds wonderbaarlijk veel gevangen en de maat van de vis is dan altijd goed. Als er van die sterke verhalen worden verteld over gevangen vis en men komt aan de bepaling van de maat toe, dan wordt er wel eens gezegd „Kijk naar mijn duimen". De twee wijsvingers wor den dan in de hoogte gestoken met de duimen binnenwaarts. De afstand van de duimen moet dan de vismaat aan geven. Nu a.s. zaterdag een hengelwed strijd wordt georganiseerd, waaraan on getwijfeld zeer velen zullen deelnemen, is het misschien goed eens iets te ver tellen over de maat van de vis. Aan de dijk en aan het strand kan men dagelijks hengelaars aantreffen. Zij beproeven hun geluk en vinden de hengelsport een der mooiste sporten die er zijn. Uren kunnen de hengelaars aan de kust van ons eiland verblijven, zonder iets te vangen, maar het kan ook ge beuren dat de schollen en botjes achter elkaar uit het water worden gehaald. De opgehaalde vis wordt zonder meer bewaard. Dikwijls wordt naar de maat fm:d DRUKTE IN DE LUCHT Sinberg Luchtvaartbedrijf N.V. heeft zondag een drukke dag gehad. Er wer den twintig rondvluchten verzorgd boven het eiland en alle toeristen en Texelaars waren werkelijk in de „wolken". VRIJDAG PUZZELRIT Vrijdag wordt door een gast van het eiland een puzzelrit georganiseerd voor auto's, motoren en bromfietsen. Deze gast heeft vorige week deelgenomen aan een dergelijke rit en dat is hem zo goed bevallen dat hij in samenwerking met VW en MAB-club een keurige route heeft uitgezet. De rit is niet groot, maar zeer aantrekkelijk. De gast heeft de mooiste plaatsjes opgezocht op het eiland. De start vindt plaats om 7.30 uur te De Koog. VLIEGTUIG VERLEENT HULP Toen men maandagmiddag aan het strand bij paal 28 wist dat er iemand te ver in zee was gegaan, heeft men ogen blikkelijk het vliegveld gebeld. Een kist van de Aero Contractors was binnen vijf minuten boven zee. De piloot, de heer De Vries, was met een assistent bezig een rubberboot te laten zakken toen men ondekte dat de drenkeling reeds aan de wal was gebracht. Hulp van deze zijde was dus ook niet meer nodig. Toch is hier een woord van dank zeker op zijn plaats. OOK VAN UW WAGEN? van de vis niet gekeken, want vis is vis. In de sportvisserskringen is er de laatste maanden een toenemend aantal zeehengelaars, dat zich zeegroen ergert aan het meenemen van ondermaatse zeevis, vooral bot Ondanks een goede vangst worden wekelijks duizenden on dermaatse botjes mee naar huis ge nomen. Visjes, die moeder de vrouw zonder meer in het vuilnisvat deponeert omdat ze geen aanwinst zijn voor de braadpan. Wij kunnen ons voorstellen dat hen- gelenthousiasten, als de vangst goed is en de vis maar blijft toehappen, ver geten naar de maat te zien en zonder meer de vis bewaren. Het is niet alleen onbegrijpelijk dat ondermaatse vis wordt meegenomen^ ook bovenmaatse vis gaat mee naar huis. Toch zijn de hengelaars aan onze kust in de wolken als er een kanjer van een bot omhoog komt. „Die heeft vast de maat" wordt er dan geroepen. Bovenmaatse bot is echter niet te eten. Als de bot, die in het voorjaar weer naar de kust komt na het paaien in het dieper water wordt gevangen en later in de braadpan terecht komt, dan valt deze vis in stukjes en brokjes. De bovenmaatse bot is volkomen smaak loos, glazig en reukloos. Men herkent deze vis aan de magere ruggen. Wij geven de sportvissers dan ook de raad om deze vis weer te laten zwemmen, omdat een echte visser de sport gehad heeft en aan de vis niets heeft. Over het algemeen is wel bekend dat ondermaatse zoetwatervis niet meege nomen mag worden. Deze bepaling is ook geldig voor zeevis. Wij laten hier onder de maten volgen: TE3 egels ér bevr. u. in ƒ0,2 r be atkle sse enna pnkaj r, 1 k op 'oor Bc T tel kl< lijk t enpe d. G tolle igd, ker, izijn mmei Te I dapp ud g itW. Koog iraad moe: paar zij «.Ba loren lique zwa terui lerts, Bot Schol Schar Tong Kabeljauw Schelvis 20 cm. 05 cm. 20 cm. 20 cm. 30 cm. 27 cm. Wij verwachten dat tijdens de a.s. zaterdag te houden hengelwedstrijd wel terdege naar de maat zal worden geke ken Vooral van de vis die het leefnet in gaat. Als „hadden" komt, is „hebben" te laat GESLAAGDEN VISSERIJSCHOOL Aan de visserij school te Den Helder behaalden vorige week 11 leerlingen het diploma 2-jarige cursus. Hierbij waren 7 Texelaars en wel Lex Boeijen en Willem Keijser van Den Burg, Jan van Dijk, Biem Vlaming en Peter Ellen van Oosterend en Louis Eelman en Dirk Schagen van Oudeschild. Door diverse firma's waren prijzen voor de beste leerlingen beschikbaar ge steld o.a. door de Coöp. Vereniging voor Visserijbenodigdheden te Oosterend en D.E.T.V. te Oudesch^d. Dirk Schagen behaalde een vierde prijs, een paar lieslaarzen. LA DE et d e blij nnis een Han R. VI C. V Elly irstr. il, 11 Ger zicht >or len gebt itjes larii P. Bi A. C Joost erenc li, 19 et b mge lierm nis v vani he m Kd- e 'ont echt| Villei de m 76 Ui W kii kli Wa; begr; den hi lur o its te ens en e g< engei idlottij deed mar evad er Jerr Pli e ieel W.P A F Plat P aula erda Jnny terda «li 19 Üawe

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2