Cjrom rwarL-Jexehin het harL. Niet om de knikkers maar om het spel Ook de bouw van ruilverkavel boederijen gaatnog door Gaan zeehonden uit 't Museum verdwijnen? Het antwoord is aan U! ■v;5;T f%t« êfWSmmz 'OENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7579 COURANT itgove N.V. v.h. Lcmqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Jus Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdaqB Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Voor de start van de zaterdagmdidag gehouden bengelwedstrijd werd het startschot ge- «vea door de heer Kees Dogger. ZATERDAGMIDDAG werd aan de dijk van Ceres tot de P.H. Sluis een hen- ;ehvedstrijd gehouden ten bate van het museum. Gasten en Texelaars hebben rolop genoten tijdens de sportieve strijd. Het ging niet om de knikkers maar im het spel. Dat was al bij het begin duidelijk, want het eerste half uur werd praktisch geen vis boven water gehaald. Drie Texelaars en één Amster- lammer werden winnaar. Om drie uur was het verzamelen ge- ilazen in dorpshuis ,,'t Skiltje" te Ou- leschild. Onder aan de dijk van het >ude vissersdorpje was het een drukte ran belang. Op de dijk stonden tien- allen auto's geparkeerd en vissers stap- en vol goede moed het gebouw binnen, lier werd eerst een filmpje vertoond loor de heer Laan. Men zag knoerten ran vis uit het water halen en de deel- lemers liep het water reeds om de anden. Nadat men zich had laten inschrijven verd om vier uur koers gezet naar de 'isplaats. 98 hengelaars hadden hun ïummer gehaald en zochten hetzelfde ïjfer op aan de dijk, Vol ijver werd iet visgerei in orde gemaakt en gedul- lig werd op het startschot gewacht. Om half vijf verscheen de heer Kees )ogger boven op de dijk. Hij was voor- len van een jachtgeweer en weldra donk het startschot over het water. De hengels werden ingegooid en vol spanning tuurden de hengelaars het water in. Zou het lang duren Het duurde een half uur voor dat het Eerste botje boven water kwam. De toe- ist stopte het met een glunderend ge licht in het leefnet. De eerste was er. Maar het duurde nogal even voordat nimmer twee uit het water werd ge haald. Er waren vissers die alleen maar krabben boven water wisten te krijgen. De organisatoren, Stichting cultureel werk Texel, en in het bijzonder de recreatieleider, de heer J. M. de Vries, kan terugzien op een geslaagde hengel- edstrijd. Alles is prima verlopen en de vijfentwintig controleurs hebben keurig J i aantekeningen verzorgd. De wedstrijd duurde twee uur. Om half zeven verscheen de heer Dogger wederom op de dijk en werd het stop sein gegeven. Opgewonden kwamen nog enkele hengelaars aangerend: „Ik haal er nog éen op, maar na het schot". Jammer voor U, maar hij telt niet mee". De papieren van de controleurs wer den nagezien en na telling bleek dat de meeste vis was gevangen door de heer C. van der Hoort, Weverstraat. Deze [rouwe hengelaar had 8 (acht) visjes hoven water weten te halen. Geen groot xarwei om te tellen. Maar hij had toch meeste. De heer M. L. Kempenaar overhandigde hem een pracht van een molen. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de firma's J. P. Stam, R. Daalder, D. Witte en C. J. Visman. Niet alle prijzen zijn tijdens deze eer- e wedstrijd uitgedeeld. Over veertien dagen zal wederom een wedstrijd wor den gehouden, maar dan aan het strand. De heer Van der Hoort was dik tevre den met zijn prijs. Maar wie was num mer twee? Twee deelnemers hadden er [[even gevangen en deze moesten weder- de hengel in het water werpen en Wie het eerste een vis op het droge wist k brengen ontving de tweede prijs. Het huurde een kwartier voor dat de heer heerschap van Den Burg een flinke bot ophaalde. Hij was dus nummer twee eh ontving een flinke waardebon. Daarna verscheen er een weegschaal de dijk en werd de zwaarste vis op gezocht. Vier deelnemers hadden een °«ioorlijke knaap boven gebracht en wie zou het winnen De heer J. Schreuder (Schreuder jr.) had de zwaarste. Zijn bot woog precies 500 gram. Nummer twee was de heer M. Bakker, Schilderend. Zijn vangst woog 450 gram. De heer Schreuder ontving ook een molen en de heer Bakker een waardebon. Het was de gehele wedstrijd druk aan de dijk. Niet alleen vissers, er waren er ook die eens een kijkje wilden nemen. Het weer werkte mee, zodat de regen kleding in de vistas weggeborgen bleef. Deze eerste wedstrijd voor de Nieuw- bouwactie Texels Museum mag zeker geslaagd worden genoemd. Er zal door de organisatoren een bedrag van hon derd gulden worden overgemaakt. NIEUWE TEXELGIDS IS VERS VAN DE PERS Ondanks de immer nog moeilijke fi nanciële omstandigheden heeft de V.V.V.-Texel het er maar op gewaagd een nieuwe Texelgids uit te geven, ter vervanging van de uitverkochte oude. De behoefte aan een actuele gids was zo dringend dat de V.V.V. deze taak niet langer mocht en kon uitstellen. De tekst is vrijwel geheel opnieuw geschreven, waarbij zeer veel medewer king werd ondervonden van onder meer de heren Drijver en v.d. Vlis, daar waar het ging om de ornithologie en de ge schiedenis. Het boekje van 64 pagina's is rijk geïllustreerd met foto's en teke ningen, en geeft in een iets ruimer be stek dan de oude een uitvoerige docu mentatie over het eiland. Uiteraard is de gids geschreven met de interesse van de zomergast voor ogen. Wij twijfelen er niet aan of de V.V.V. heeft hiermede in een grote behoefte voorzien. Daarbij hopen wij dat spoedig de financiering gevonden mag worden om deze nieuwe gids ook in de moderne talen te doen verschijnen. VEEL BELANGSTELLING VOOR TV-ENQUETE Er bestond veel belangstelling voor de TV-formulieren. Maandagmorgen kwa men de TV-bezitters uit diverse plaat sen van ons eiland om een invulformu- lier. Als deze op tijd zijn weggezonden zullen ze worden gebruikt voor een vraaggesprek tussen de PTT en de heer Avis van Den Helder. Deze tracht het beeld nog beter te krijgen en is hier over met diverse instanties aan het on derhandelen. Wij hopen, dat de inge vulde Texelse formulieren mogen mee werken het beeld ook op het eiland nog beter te krijgen. INGEKOMEN PERSONEN Johannes Kuip, van Amsterdam, Bre- derostraat 40 III naar H 102; Jacobus W. de Blok (en gezin) van Den Helder, H A. Lorentszstr. 12 naar B 67; Johan nes de Vries, van Doorn, Mariniersweg 7 naar Den Hoorn 155; Ferdinand J. Horst, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131; Barend J. Staal, van Amsterdam, a.b Kon. Wilhelmina, naar Schilderend 67; Helena Kooijman, van Amsterdam, Zandpad 5/6 naar Witte Kruislaan 7. VERTROKKEN PERSONEN Jean J. de Mol en Frouwtje H. Kuij- per (wv. v.d. Voorn) beiden van B 67 naar Waalwijk, 2e Zeine 68. Vorige week gaven we U een over zicht van de voortgang van het werk van de ruilverkaveling. Een zeer be langrijk aspect van de ruilverkaveling, nl. de verplaatsing van boerderijen kwam toen niet ter sprake. Toen de Plaatselijke Commissie een paar jaar geleden voor de taak stond een opgave te verstrekken van het aan tal boerderijen, dat in de Ruilverkave ling „Texel" „verplaatst" zou worden, leek dat een slag in de ruimte te zullen worden. Na wikken en wegen durfde men een opgave te doen van 47 boerde rijen. Ik stel me voor, dat heel veel Texelaars toen geneigd waren de Plaatselijke Commissie voorbarig opti misme te verwijten. Ik ben er bijna zeker van, dat ook de leden van de Commissie zelf twijfelden of dit aantal bereikt zou worden Het is thans zover, dat vastgesteld kan worden, dat dit aantal er wel ko men zal. Als alle gevallen, die de Com missie op het moment in behandeling heeft, afgewerkt zijn, is er practisch geen ruimte meer over voor nieuwe aanvragen. Het ziet er naar uit, dat wanneer het programma van de boerderij bouw is af gewerkt verschillende gedeelten van ons eiland een'meer „bevolkt" karakter zullen hebben gekregen. Wij denken daarbij in de eerste plaats aan polder Waal en Burg. Iedere Texelaar weet, dat deze polder met uitzondering van de wat hogere noordzijde een „lege ruimte" was. Enkele jaren geleden heeft de heer H. Zoetelief het als eerste aan gedurfd midden in de polder „De Arend" een nieuw nest te geven. Daarna volgde de heer A. Tollenaar met zijn boerderij „Elzenhof". Op het moment wordt er gewerkt aan plannen voor nog drie boerderijen in polder Waal en Burg. Hiervan zullen er twee aan de zgn Westerweg, de hoofd weg van Den Burg naar Eierland en één aan de Middenweg tussen Westerboers- weg en Zaandammerdijk verrijzen. Ook de Hemmer zal een wat ander aanzien hebben als er naast de twee reeds gebouwde boerderijen in ieder geval nog één en naar wij hopen nog een vierde boerderij zal verschijnen. Het zgn. „Lage Veld" ten zuiden van Oosterend is door de bouw van twee boerderijen al een heel ander gebied geworden. Als we voorheen op onze reizen van Oudeschild naar Oosterend op het gedeelte van de fam. Kuit tot Wed. Dekker pech kregen, dan wisten we, dat dit betekende, dat we lopen moesten. Vooral door de aanleg van de nieuwe weg langs de boerderij van wet houder Hin is dit heel anders geworden. En als straks aan de IJsdijk brr, wat een eenzaam stuk was dat de nieuwe boerderij van de Bakker-Keijserstich- ting overeind staat heeft een onfortuin lijke reiziger nog weer een „honkplaats" meer. Als we eens nagaan wat er op ons eiland tot nu toe aan ruilverkavelmgs- boerderijen is gebouwd, dan valt het op, dat de eerst gebouwde boederijen zeer overwegend van een zelfde type waren Uiterlijk was er weliswaar heel wat verschil, maar de indeling kwam in grote lijnen overeen De bouw van de boerderijen van de heren H. Zoetelief en Jn. Schraag, die het zgn. gelede type vertonen betekenden een duidelijke ver andering. Daarna volgde er weer een flink aantal, die aansloten bij de eerste boerderijen. Wij hebben de indruk, dat hierin thans verandering komt. Deze veran dering is ingezet met de bouw van de bedrijfsgebouwen van de heren S. C. Keijser en M. Koorn resp. aan de Nieu we Spangerweg en de Rondweg bij Oudeschild. Deze boerderijen van het type „Agrobouw" betekenen zowel wat het gebruik van het materiaal als wat de indeling van de bedrijfsruimte betreft een radicale wijziging Als wij de mening van diverse landbouwers, ook van meuwbouwers oyer dit type horen, dan moeten wij wel tot de conclusie ko men, dat er nog een aantal van deze waar moeten we volgend jaar met onze kinderen naar toe Ik wed dat de Texelaars Gcrrit wel helpen Het besluit is gevallen. Vijftien september zullen de zeehonden uit het mu seum verdwijnen. De bassins verkeren in zo'n slechte staat, dat het herbergen van zeehonden na genoemde datum onmogelijk is. In diverse dagbladen is de laatste tijd over onze Texelse zeehonden geschreven. Nu zijn er circus-direc teuren die graag de zeehondjes overnemen. Ook dierentuinen tonen interesse voor de dieren. Moeten onze zeehonden verdwijnen? Wij zijn er van overtuigd dat Texe laars en gasten die dit lezen direct „Neen" zeggen. Dat zou jammer zijn! Het is een bijzonder aardige attractie zo midden in de Dennen. En moeten die leuke beestjes naar dergelijke instel lingen? Zal de kleine rob straks circus kunstjes moeten vertonen? Wij hoorden van de heer De Haan ook een ander geluid. Op de hoek van de Lijnbaan in Rotterdam staat een ijs* kar. Dat is helemaal niets bijzonders. Deze Rotterdammer heeft echter op zijn ïjswagen een bus geplaatst waarop staat: „Voor de Texelse zeehondjes". Een goed voorbeeld, maaris dit de enige weg om de zeehondjes een nieuw bassin te geven? Neen! Op de achterpagina treft U een flinke mededeling over de actie ten bate van de nieuwbouw Texels Mu seum. (Lees deze helemaal!) Slaagt deze actie dan zal met een deel van het geld een nieuw bassin worden gebouwd. Daar helpen wij natuurlijk aan mee Is er voor september a.s. niet genoeg geld bijeen voor een beter bassin, dan zal het lot van de zeehonden zijn be schoren. In de eerste plaats zal de heer De Haan dan proberen deze dieren uit te zetten. Het is nu reeds bekend dat niet alle dieren die thans in het Mu seum zijn kunnen worden uitgezet. Moeten deze dan naar een circus? Wij vinden dit niet wenselijk. Laten wij dan ook zorgen dat er genoeg geld bijeen komt en wij deze aardige attractie niet verliezen. Texelaars, wijst Uw gasten op de actie Nieuwbouw Texels Museum en doe wel en doe 't snel! boerderijen op ons eiland zal komen. De voornaamste reden is waarschijn lijk de volgende. De bouwkosten stijgen de laatste tijd onrustbarend. De oorzaak hiervan is niet volledig na te gaan. Er meende, dat Agrobouw in dit opzicht wordt daarom gezocht naar goedkopere bouw en hoewel men aanvankelijk ook de oplossing niet bracht menen wij toch wel te moeten vaststellen, dat in vergelijking met de op Texel gebruike lijke bouwwijze Agrobouw een bezuini ging betekent. Weliswaar wordt dit be reikt met gebruikmaking van materiaal, dat minder duurzaam is, nl. asbestgolf- platen, maar dit neemt men op de koop toe. Als ander voordeel van het systeem Agrobouw wordt genoemd het feit, dat bij deze bouw zeer veel ruimte op de grond wordt verkregen. Het wordt bij deze bouw nl. meer gelijkvloers dan in de hoogte gezocht. Naar ik meen kan men over de vraag of dit inderdaad een voordeel is van mening verschillen. Wij denken hierbij speciaal aan het onder brengen van hooi Ook het feit, dat stallen en het eigen lijke hoofdgebouw gemakkelijker uitge breid kunnen worden, indien dit door vergroting of intensivering van het be drijf nodig is, wordt als een voordeel genoemd. Wij wagen het niet omtrent deze pun ten een oordeel uit te spreken. Wel staat het voor ons vast, dat het, gezien de steeds duurder wordende bouw nodig is te zoeken naar bouwwijzen, die naast doelmatigheid en een redelijke duur zaamheid niet overmatig duur zijn. Dit zal betekenen, dat wel eens gebruik moet worden gemaakt van materiaal, waar we tot nu toe niet aan wilden. Dit behoeft echter niet te betekenen, dat Agrobouw de enige uitweg is. In enkele ruilverkavelingen worden op het mo ment boerderijen gebouwd van het zgn. veldschuurtype, die met behoud van een meer traditionele indeling toch wel een bezuiniging betekenen. C. v. Gr. (Ingezonden) GOEDE RAAD AAN DE HEER ALBERS Mijnheer Albers U doet het ook ver keerd. Wachten hoeft helemaal niet, zolang U maar geld voor een goede fooi bij de hand houdt. 15 juli j.l. na het vertrek van de eer ste boot naar Texel, was ik er getuige van, dat een auto (nummer enz. is be kend) uit een rij niet besproken auto's na een bekend gebaar in de andere rij belandde en met de volgende boot mee kwam, terwijl de auto's er vóór 7 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds moes ten wachten. Daarbij waren ook men sen met kleine kindei en. Op een protest door 3 automobilisten bij één van de mensen die daar de lei ding had, (en niet de eerste de beste) was het antwoord: „Man ga te rug, je hoeft toch niet naar Texel". Als zo'n antwoord gegeven wordt 's avonds na een dag hard werken, zal ieder dat kunnen begrijpen, 's morgens om 7 uur is het wel een bewijs dat de mentaliteit daar niet deugt. Zolang dat niet verandert zullen de moeilijkheden blijven. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsruimte, A. Zoete-Blom WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 2 augustus De Koog, Sportveld, 8 uur, Gecostu- meerde spuitbalwedstrijd m.m.v. het Kon. Texels Fanfarekorps. Donderdag 3 augustus De Dennen, Museum, 7 uur, Museum- puzzeltochten voor auto's, motoren, bromfietsen en wandelaars. Oudeschild, plein o.l. school, Braderie t.b.v. de kerkrestauratie. Vrijdag 4 augustus De Koog, terrein Kuip, 19.30 uur, de monstratie „De Waddenruiters". Oudeschild, plein o.l. school, Braderie t.b.v. de kerkrestauratie. Zaterdag 5 augustus Den Burg, Wezentuin, 19.30 uur, Pop pentheater voor kinderen „De ver dwenen koningsdochter". 20.30 uur Lampionoptocht m.m.v. Kon. Texels Fanfarekorps. De Cocksdorp, 19 uur, Ronde van Zui- dema". Oosterend, Muzieknis, 20 uur, Ama teursavond t.b.v. het bejaardenwerk. ZEVEN DAGEN BESCHUIT MET MUISJES In De Waal eet de familie Kooger zeven dagen beschuit met muisjes. De poes van de familie heeft namelijk zeven jongen. In diverse kleuren krioelen zij rond moeder poes. De woning De Waal 78 zal binnenkort dus moeten worden uitgebreid. Maar mevr. Kooger staat er graag een paar af. Liefhebbers kunnen zich tot zaterdag melden. De buren had den verteld dat dit een nieuwtje voor de krant was. Nu dat is het inderdaad, want een poes met zeven jongen komt niet iedere dag voor. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 31 juli 1961 240 lammeren 6090; 14 schapen 100 130; 3 koeien 9501150; 9 biggen 6080; 4 nuchtere kalveren 7090; 1 geit 10—50. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 augustus (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1