GROTE VEREENVOUDIGING WEGENS OVERSTELPENDE DRUKTE Denkt u er om: doe wel, doe 't snel, doe mee, voor twee ACTIE TEXELS MUSEUM „De jaren waarop wij wachten Waarom deze wijziging Wist U -*• 't Gaat goed, maar Huis aan Huis Wist Belangrijk voor iedere Texelaar, belangrijk ook voor iedere gast van ,,'t Gouden Boltje". Dank in de eerste plaats voor de middenstand, die zich zo voor onze aktie heeft ingezet. Zonder U had deze aktie niet kunnen slagen. Wij begrijpen echter dat al dit extra werk niet langer van U gevergd kon worden. Bij de thans heersende drukte is dit onmogelijk gebleken. Dientengevolge hebben wij dan ook gemeend de volgende wijzigingen te moeten aanbrengen: a. Vanaf woensdag, 2 augustus, komen alle bonnen te vervallen. b. Zonder bonnen te sparen kan nu ieder die het mu seum wenst te steunen, enveloppen te kopen. c. U koopt een enveloppe, vult het nummer van de door U gekozen slagzin in, werpt hem in- één van de daar voor bestemde aktiebussen en U bent klaar (de slag zin hoeft dus niet meer te worden overgeschreven). d. De winnaar van het TV-toestel wordt iedere vrijdag bekend gemaakt. Indien de winnaar zich niet meldt, wordt hem de prijs thuis gestuurd. e. De oude enveloppen blijven geldig. Wij stellen ons voor door deze vereenvoudiging de verkoop van de enveloppen in hoge mate te kunnen bevorderen. Echter zonder de hulp van hen die zich zo voor onze aktie hebben ingespannen, kan dit ook riu niet. Wij vertrouwen dat wij weer dezelfde medewerking zul len krijgen. Het systeem is r*u heel simpel: „enveloppe geven, kwartje krijgen". Het spreekt voor zichzelf, de spelregels bevinden zich in de enveloppe. Dus: Doe wel, doe 't sneldoe mee! dat er vorige week op één dag meer dan 3000 mensen het museum bezochten? dat er door het museum dit jaar op alle Texelse scholen lezingen zijn gehouden, geïllustreerd met films, dia's enz., welke evenementen een groot succes zijn geworden bij scholieren (ook uw kmd) en onderwijzend personeel? dat er van heinde en ver (uit binnen- en buitenland) zee honden naar ons museum worden gestuurd om deze dieren te kunnen behouden? dat, indien er geen oplossing komt, deze zeehonden bin nenkort dreigen te verdwijnen wegens onvoldoende accommodatie? dat dit niet mag gebeuren? dat er door U, Texelaars, en U, gasten van Texel, een oplossing gevonden moet worden? dat deze opelossing aanwezig is door het kopen van veel en nog meer enveloppen? mag ik alstublieft blijven? DIT WAREN DE PRIJSWINNAARS: le week: G. Scholten, Heemskerckstraat 1 te Oudeschild 2e week: J. Neervoort, Sibogastraat 13 I te Amsterdam 3e week: F. de Jong, Eenhoornstraat 99 te IJmuiden 4e week: D. den Braven, Wageningseweg E 137a te Eierland. 5e week: M. Borgelo, Wandelweg 58a te Wormerveer. Allen waren bijzonder ingenomen met hun T.V. Ze steunen onze aktie nog steeds, want met de prijs, maar het museum is in hun ogen het belangrijkste. Aardig te vermelden, dat het laatste T.V.-toestel terecht kwam bij een verloofd paartje, dat dus een prachtig meubelstuk bij hun steeds groeiende uitzet kon voegen. De aktie loopt, maar we zijn er nog lang niet. Grote sommen gelds zijn nodig voor de bouw van het nieuwe museum. U kunt en moet ons helpen! Winkeliers, pensionhouders en allen die het museum een goed hart toedragen, stuur onze medewerkers niet weg als zij bij U langs komen, koop een extra pakje enveloppen en zet uw schouders onder deze zaak. Met Uw medewerking wordt het een grandioos succes! dat: U wel moet doen, U 't snel moet doen, U mee moet doen! Als straks de kinderen aan uw deur komen om U te vragen ook uw steentje bij te dragen, dan stuurt U dit kind toch niet teleurgesteld weg.Neen, U koopt die enveloppe, 't is voor ons museum! dat elk kwartje er één is? dat 4 kwartjes een gulden is? dat 1 kwartje een T.V. kan zijn? dat dit Uw T.V. kan zijn? dat U wel moet doen, U 't snel moet doen, U mee moet doen! FEUILLETON 11. Langzaam werd 't borstbeeld terug getrokken, maar met het verdwijnen van het witte gezicht, kwam de be spraaktheid van de moeder weer terug. „Dat gaat alle perken te buiten", brieste ze. „Nu heb ik gisteren nog zo gezegd, dat het uit moet zijn met derge lijke grappen. Kijk nu eens wat je ge daan hebt?" Met deze vraag nodigde ze de meisjes binnen en wees beschuldi gend naar juffrouw Koosje. Deze was er werkelijk enige momenten niet zo best aan toe, al had dit een andere oorzaak dan de moeder vermoedde. De beleefdheid gebood juffrouw Koosje namelijk, om de zaak ook ernstig op te vatten, maar de aanblik van het borstbeeld met het alpinopetje op, werkte zo op haar lachspieren, dat ze door de tegenstrijdige gevoelens beurte lings rood en bleek werd. Toen nu ook nog de verbouwereerde gezichten van de meisjes om de hoek van de deur ke ken, begaf haar sterke wil het en lachend zwaaide ze met haar handen „O, ga weg, ik overleef het niet". Dit was het signaal voor een drie dubbel geschater van de meisjes, terwijl de vader en moeder, met gezichten als van wraakgoden de scène met grote af keuring aanschouwden. Op een gebie dend gebaar van de moeder verdwenen de meisjes, nog nagenietend van de in hun ogen prachtig geslaagde mop. Een van hen wist zich nog vlug te veront schuldigen, door te zeggen dat ze eerst naar de kapstok hadden gekeken, om te weten of er visite was. Daarom waren ze ook zo verbluft geweest, dat er be halve de vader en moeder ook nog iemand anders was. De vader en moeder bewaarde eerst een intens zwijgen. Juffrouw Koosje be greep, dat ze geen goede beurt gemaakt had. Maar wat hinderde dat. Om dit voorval zou ze nog dagenlang lachen. Och heden, het was over tienen. Als ze de eer aan zichzelf wilde houden, moest ze nu toch heus naar haar kamer gaan, want anders liep ze nog de kans op haar zestigste jaar naar bed te wor den gestuurd. Nu wist ze ineens, waar ze de vader en moeder in onder moest brengen. Ze waren de reglementen zelf. Nu zat zij nog over tienen bij hen in de kamer en dat maakte hen onrustig. Stil maar, dacht ze geamuseerd, ik ga al. Nog groter werd haar binnenpret, toen ze ontdekte wat een opluchting het voor hen betekende, dat ze aanstalten maakte, om naar haar kamer te gaan. Boven op de gang hoorde ze sluipende voetstappen voor zich uitlopen. Tante Eliza, wist juffrouw Koosje. Ze komt bij de componist vandaan, of ze wil weten hoe laat ik naar bed mag gaan. Ja, er waren in dit huis nog heel wat proble men en belevenissen. Met een zucht van voldoening, omdat haar lachspieren die avond zo'n goede beurt hadden gehad, sliep juffrouw Koosje is. HOOFDSTUK VIII. Henny bepaalt haar doel Met een fier opgericht hoofd had Hen ny het kantoor van notaris Greedel ver laten en in dezelfde houding ging ze door de straten van het kleine stadje. Ze negeerde alle nieuwsgierige blikken. De inwoners wisten nu haar geschiede nis al van haver tot gort, daarover be hoefde zij zich geen illusies te maken. De nichten van de heer Verwaayen zou den haar niet ontzien. Ze had altijd al weinig contact met haar familie ge zocht. Ze wist hoeveel naijver er was en dat al haar goede bedoelingen toch ver keerd zouden worden uitgelegd. Met brandende ogen dacht ze aan de vernederingen, die Hank haar had doen ondergaan. Zijn teleurstelling woog bij hem zwaarder, dan haar verdriet. Zijn verwijten, waarom ze hem niet eerder over de erfenis had ingelicht, hadden haar als zweepslagen getroffen. Maar inplaats van in elkaai te krimpen, had ze zich steeds hoger opgericht. Wat in- gemeen, wat laag waren die aantijgin gen van Hank geweest. Duidelijker dan ooit kwam nu het besef dat Hank eigen lijk geen goed woord waard was. Met vlammende blikken had ze hem, zonder iets te zeggen, aangekeken. Maar geen verontwaardiging, hoe groot ook, kon den hem het zwijgen doen opleggen. Striemend kwamen zijn verwijten, dat zij zo stom was geweest, om haar toe komst door een oude, kindse man te laten vergooien. Plotseling had George naast haar ge staan en zijn vuist was uitgeschoten. Slap was Hank neergevallen en George had zich totaal vergeten en nogmaals toegeslagen. Henny verwonderde er zich over, dat het haar niets deed. Noch het bloed dat uit Hanks neus stroomde, noch de ridderlijkheid van George, deden haar hart sneller kloppen. Ze had nog verwezen gekeken, toen notaris Greedel binnentrad. Wat zou ze nu gaan doen? Ze moest hier vandaan. Ze wilde Hank de eerste tijd in geen geval ontmoeten. Natuurlijk zou hij geen dag meer verloren laten gaan, en na zo kort mogelijke tijd met een ander gezien worden. Kon ze nu maar eens ergens naar toe, waar ze eens kon uithuilen. Ze voelde wel dat ze die koele houding niet lang meer zou kunnen volhouden. Haar lichaam deed tot in iedere vezel pijn en ze had 't gevoel, alsof ze zich aan een heel zware sportproef had moeten on derwerpen. Hank was ze kwijt, haar voogd had ze boos gemaakt en juffrouw Koosje had genoeg om haar eigen teleurstelling te moeten verwerken. Nee, ze moest het zelf maar uitvechten. Op haar kamer aangekomen, gooide ze zich languit op haar bed, en met 't hoofd in het kussen geduwd, huilde ze, tot ze van uitputting in slaap viel. Ondanks alle ellende, voelde zij zich de andere morgen weer met nieuwe moed bezield. Wel kreunde het in haar, als ze aan Hank dacht, maar tegelijk hoefde zij zich maar de gebeurtenissen op het kantoor voor de geest te halen, of haar trots kreeg de overhand, en ze besloot eens ernstig over haar toekomst na te denken. Ze zocht wat kranten bij elkaar en ging de advertenties bestu deren. Zou ze weer naar een kantoor gaan? Het zou de eerste tijd niet meevallen, om al haar aandacht aan haar werk te besteden. Een werkkring, die haar flink wat afleiding bezorgde, zou waarschijn lijk beter geschikt zijn. Haar blikken vlogen over de adver tenties. He, wacht eens, een noodhulp gevraagd voor enkele weken, bij al wat grotere kinderen, ter vervanging van de ouders, die dan een buitenlandse reis ondernamen. Mooi zo, nu eerst oom Greedel op bellen. Ach, ach, wat had ze die goeierd gisteren een schrik bezorgd. En nu weer dit, voor hem zo revolutionaire denk beeld, van een nieuwe betrekking. Het kwam precies uit, zoals ze dacht. Notaris Greedel maakte tal van bezwa ren en bezwoer Henny, om toch van ge dachte» te veranderen en weer naar zijn kantoor te komen. Hij vertelde dat Hank voorgoed verdwenen was en de weg voor haar was vrijgemaakt. Ze zou in alle gemoedsrust haar normale dag taak weer kunnen volbrengen. Maar de notaris kon het zo mooi niet voorspie gelen, dat Henny van mening verander de. Er bleef hem niets anders over, dan te beloven, om bij navraag goede refe renties te verstrekken. „Oef", zuchtte Henny, terwijl ze de haak van de telefoon ophing, „dat viel niet mee. Nu het adres opgezocht en aan de slag". (Wordt vervolgd) HOOG WATER 2 aug. 0.01 en 12.34; 3 aug. 0.35 en 13.07; 4 aug. 1.13 en 13.51; 5 aug. 2.08 en 14.58. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Heus, cok bij de V.V.V. -Texel kunnen we niet van de wind leven. Hebt U Uw contributie over dit jaar al betaald? Neen? Pak dan direct even Uw giroboek, of parafeer de nota akkoord voor de bank. Het bezoekersaantal op Texel heeft weer alle records geslagen. Reden te meer om te zorgen dat wij als V.V.V. ook aan onze trekken komen. Mogen wij op U rekenen? V.V.V.-Texel BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: V. Texel: 5.20 6.25 7.40 9.30 10.40 12.10§ 13.10 14.30 15.40 17.15 18.15 V. Den Helder: 6.30 8.15 9.10 11.00 12.00 13.20§ 14.20 16.00 17.00 18.40 19.30 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: V. Texel: 7.40 8.55 10.40 11.40 14.00 16.00 17.00 18.25 20.30 v. Den Helder: 9.10 10.15 12.00 13.00 15.00 17.15 18.15 19.30 21.30 is van 1 juli tot en met 26 aug. 1961 alleen op zaterdag. HOEFBLAD EEN PLAAG OF Mededelingen van het Rijkslandbouw- consulentschap te Schagen. Hoefblad was vanouds een onkruid dat alleen op de zware gronden voor kwam. Langzamerhand is het echter op de zavelgronden ook een bekend voor komend onkruid geworden. We zullen niet nagaan waaraan we dit toe moeten schrijven, maar aangeven hoe we het het beste kunnen bestrijden. Als eerste bestrijding noemen we het uitsteken van de bloemen in het vroege voorjaar. Men voorkomt hiermede dat het zeer kiemkrachtige zaad over de gehele akker komt en de verspreiding sterk bevorderd wordt. Als tweede punt is de gewassenkeuze van belang. We hebben in de afgelopen jaren zowel op zware als op zavelgron den op dit punt adviezen gegeven. Bij de beoordeling van de bestrijding van dit onkruid zijn we tot de conclusie geko men, dat chemische middelen op het gewas gespoten het onkruid wel onder drukken, maar vaak niet doden. Bij een bestrijding in de stoppel, direct na het maaien van de gewassen, was het re sultaat vaak wel beter, maar toch nog niet bevredigend. Het is bekend, dat hoefblad slecht tegen schaduw kan; in het algemeen is dus het telen van zware gewassen van grote betekenis t.w. zware klaver, lu cerne, wintergerst op zware grond of het telen van veel hakvruchten zoals aardappelen, suikerbieten op zavel gronden. Het derde en nog steeds belangrijkste punt is het zeer veelvuldig stoppelen. We kunnen er niet genoeg op wijzen dat deze methode van grondbewerking niet alleen voor het hoefblad, maar ook voor kweek en zomeronkruiden van onschat bare betekenis is voor een goede struc tuur en „schoon" land. Wanneer men beslist hoefblad met een chemisch middel wil bestrijden, dan is dit 2,4-D amine, dubbele concentratie, direkt na het maaien van de granen of 2,4,5 T.P.-ester, 5 liter per ha in 800 - 1000 liter water. C. Zijdewind BIJBEL- EN SPREEKUUR BIBEL- UND SPRECHSTUNDE U wordt hartelijk uitgenodigd voor een bijbeluur, vanavond 8 uur in de kerkekamer van de kerk aan de vijver (achterom). Sie sind herzlich eingeladen für eine Bibelstunde, heute abend 8 Uhr in einem Gemach der Kirche am Teich (bitte um die Ecke gehen). Wie de marktdominee persoonlijk wil spreken, kan om 9.30 uur terecht op dezelfde plaats. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 27 juli 1961 Gevonden te Den Burg: zwarte regen broek; donkerrode alpinomuts; grijze imitatielederen parapluhoes; gascape (camouflageregenjas); bruine portemon nee met Duits geld en postzegels; bruin gele portemonnee met knipsluiting en ƒ14,17; rode meisjesportemonnee met enig geld; bruine gidsenmuts met geel biesje; donkergrijs jongensjack; vlieger (vogelmodel);; creme portemonee met ƒ2,herenpolshorloge met klemband; boekje „De Strooppot"; bril met bruin montuur; sleutel; wieldop V.W.; baby schoentje; damesparaplu in grijs/zwart lederen hoes; crêpe nylon dameshand schoen; bankbiljet van 25,licht bruine herenportemonnee met ruim ƒ17,bruine herentrui en blauwe overall met in een zak spijker, stalen meetlat, krijtjes enz. Verloren te Den Burg: zonnebril met dure glazen en licht montuur; blauwe sjaal; bruine portemonnee met rits en wat Duits geld gulden; kentekenplaat Duitse personenauto PS-AY 43; zonne bril met rechthoekige glazen; lichtbrui ne Marokkaans lederen portefeuille met inhoud; bruinlederen aktetas met jeugd tijdschriften; slinger van een beton molen; blauwe overall; gouden zegel ring» geel wollen damesvest; lichtbruine damesportemonnee (leeg); zwarte heren- paraplu; portemonnee met rits, waarop kalkspatten (donkerbruin); rode Marok kaanslederen portemonnee met ruim ƒ1,bruine handschoen; beige koffer met bruine hoeken; blauw-rood-ge- streepte kinderbadmantel; donkerbruine damesportemonnee met ƒ5,en plm DM 12,bruingevlamde damesbril; fototoestel, merk Retina Ills; paar beige herenschoenen; ring met 3 contactsleu teltjes van auto; grijsrubberen voetplaat van scooter (onder noppen); rode mo hairwollen sjaal en bril, waarop zonne brilglazen. Het bureau der Rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur; het bureau te De Koog op werkdagen van 19.00 tot 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4