Cjroen jjwarL-Jéxels in het harL, De barre Baljuw Onverdiende blaam Maak 'n einde aan dat laaiend zuurbranden ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7580 COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Men wil wel zeggen, dat we tegenwoordig onze kinderen een beetje te veel in de watten leggen en dat de opvoedingsmethoden in tijden, toen paps en mams nog vader en moeder heetten deugdelijker werkten dan sommige educa tieprincipes in onze dagen. Ik zou niet graag geroepen worden om een oordeel uit te spreken in deze moeilijke kwestie. De waarheid zal ook hier wel in het midden liggen, omdat eftijd een even goede zaak is als begripftijd een even goede zaak is als begrip voor de dwalingen van het ongerijpte verstand. Alleen moet men bij het een noch het ander in uitersten vervallen, omdat het kind daar altijd de dupe van wordt. Intussen, als er enige waarheid ligt in de bewering dat in onze jaren zekere weekhartigheid in de opvoeding niet te miskennen valt, aan de andere kant zal men moeilijk kunnen ontkennen, dat in vroeger tijden wel eens nogal Spartaans is opgetreden als correcties van jeugdige onbezonnenheid nodig bleken. Vooral, wanneer niet het ouderlijk gezag maar de justitie tot die taak geroepen was. Dat is tot zekere hoogte wel begrijpe lijk. De volwassene, die zich aan een vergrijp tegen de maatschappelijke orde had schuldig gemaakt werd tot voor be trekkelijk korte tijd naar onze begrip pen streng gestraft, meestal aan den lijve en dat minderjarigen misschien verhoudingsgewijs er iets beter afkwa men maar intussen toch ook een behoor lijk portie kregen ligt vooi de hand. De gevreesde man in die dagen was de schout ofwel zijn superieur, de bal juw. Beiden fungeerden als openbare aanklager, de eerste in minder belang rijke zaken, de laatste in ernstiger de licten. Maar in hun ijver, de overtreder loon naar werken te bezorgen, gaven ze elkander niets toe en het was voor me nige boosdoener maar gelukkig, dat de uitspraak van schepenbank of hoge vierschaar (rechtsprekende colleges) dikwijls heel wat milder was dan de eis. Vooral voor menige jeugdige boos doener, wiens onbezonnenheid in het oog van de schout een halsmisdaad scheen te zijn. Daarvan kan in 1761 Cornelis, een veertienjarige Huisduiner kwajongen meepraten. Cornelis 't zal wel „Kees" geweest zijnhad een domme streek uitgehaald. Kees drentelde op een kwade dag ach ter het huis van buurman Gorter en zag daar op de put tien stuivers liggen, die buurman daar wel een beetje non chalant had achtergelaten. Kees kon de verleiding niet weerstaan en kaapte het geld en kocht er koek voor. Veel recherche zal wel niet nodig ge weest zijn, om de dief te ontdekken. Kees kwam in het gevang terecht en logeerde daar zes weken, voordat zijn zaak voorde schepenbank in behande ling kwam. En zie daar nu Kersje Vis ser, de machtige baljuw van Helder en Huisduinen in rechtmatige verontwaar diging over deze zaak „die strecken tot groot nadeel van de justitie, dat in een lant daer recht geoeffent wort niet kan worden geduld", een overweging, die hem voert tot de eis, dat de arme Kees zal worden veroordeeld „om door de scherprechter strengelijk gegeeselt en gebrandmerkt te worden en voor altoos te worden gebannen uit de provintie van Hollant". We moeten er maar niet aan denken hoe het in de volgende dagen en nachten in dat veertienjarig jongenshoofd ge spookt zal hebben bij de gedachte straks op een schavot mishandeld en gemar teld te zullen worden omdat.nu ja, diefstal is diefstal en kwaad moet ge straft wordendat weet iedereen. Gelukkig wisten de schepenen het ook, zelfs beter dan de baljuw, want ze waren bijzonder mild in hun oordeel en vonnisten Kees door hem een uur aan de schandpaal te zetten met een bord: ..Huysdieff" op de borst en hem voor oen jaar te verbannen uit hun rechts gebied. Reynoud Jansdochter is geen kind roeer maar een jonge dochter van 24 jaar, maar als we van haar lezen dat ze ^n hemd heeft gestolen en voor negen stuivers van de hand heeft gedaan en bovendien een neusdoek je en een kopje heeft gekaapt, welke voorwerpen ze echter weer aan de eigenaars heeft te ruggebracht krijgen we al rare vermoe dens omtrent haar geestelijke vermo gens en geloven voor 't naast, dat ze eerder een dokter of een dominee nodig zal hebben gehad dan een scherprechter. Kersje Visser deelt dit geloof niet, weidt in den brede uit over het intole rabele feit, dat een vier en twintigjarige een hemd, een neusdoekje en een kopje ontvreemdt, laat intussen genade voor recht gelden en bepaalt zich tot de voor 2ijn doen uiterst humane eis, haar een uur aan de kaak te zetten. De schepenen «unnen voor hun fatsoen al niet anders dan de baljuw in zijn menslievendheid volgen en zetten het meisje aan de schandpaal, waar men haar naar harte lust met paardevijgen en vuile eieren mag bekogelen. Jawel, maar de menslievendheid van Kersje heeft haar grenzen en daarom maakt Marcus Cornelisz. een paar maanden later een kwade kans als de gerechtigheid hem achterhaalt. Marcus Cornelisz. heeft de fiere ouderdom van dertien jaar bereikt en met een houtje aan de ruiten van de woning van Cor nelis Quast te Huisduinen gepeuterd. Het raam raakte los en de verleiding dreef Marcus naar binnen, waar hij 15 stuivers vond en wegnam. Niet wetend, welke belegging hij voor dit kapitaal zou kiezen verstopt hij het in de tuin van het ouderlijk huis, waar het na tuurlijk reeds de volgende dag gevonden wordt. Een uur later zit Marcus achter de tralies. Een maand lang koekeloert hij door de spijlen en komt dan voor de groene tafel. Behoef ik u nog te zéggen tot welk een graad van verontwaardiging de ge voelens van de baljuw zijn gestegen, als hij dit monument van verdorvenheid onder de ogen krijgt? Hier dient een voorbeeld gesteld tot lering en ver maan van alle dertienjarigen, die met houtjes aan vensters peuteren! En het kind moge schreiend betuigen, dat hij heus nooit meer stout zal zijn, de bal juw verheft zich uit zijn zetel en vor dert dat de beklaagde „met de koorde gestraft worde, totdat de doot er op volgt en het lichaam aan de galg ge hangen ende overgeleverd worde tot een prooi van de vogelen des hemels en de verteringe des luchts". En terwijl des avonds Kersje Visser de voeten naar het houtvuur strekt ligt in de cel een kind van dertien jaar op zijn brits en woelt in doodsangst onder zijn voddige deken. Ik zeide u toCh, dat dikwijls het von nis heel wat milder was dan de eis? Ge lukkig maar voor Marcus, want hij werd door de schepenen veroordeeld om een uur aan de schandpaal te staan met een strop om de hals om daarna voor vier jaar verbannen te worden. En als we weer een jaar verder zijn moet ik U zowaar wéér wat van Rey noud Jansdochter vertellen. Ze is nu 25 jaar, maar helaas is het verstand nog altijd niet met de jaren gekomen. Dit maal heeft ze uit de broek van Reynier Krul vier zesthalven, een gulden en een schelling weggepakt, hetgeen, na de harde les, die ze kort te voren had ge had, voor 't minst de vraag opwerpt of ze tóch niet de geestelijke defecten ver toonde waarvoor men in onze dagen de psychiatrische inrichting heeft. Maar we zitten nog maar in 1762. En Huisduinen heeft nog altijd een baljuw, die voor éénmaal wel eens lankmoedig wil zijn, maar dat nooit voor de tweede maal is en daarom eist, dat Reynoud „door de scherprechter strengelijk met roeden worde gegeeselt en voor eeuwig uit deze jurisdictie verbannen". Voor de zoveelste maal deden de sche penen er wat van af. Reynoud kreeg een bord voor de borst met: „Wacht je voor deze dief" en moest, aldus ge tooid, twee uur aan de paal staan, waarna een blok hout met een ijzeren ketting aan één van haar benen werd bevestigd, welke last ze gedurende een half jaar moest meeslepen. Wat ik maar wilde zeggen: In twee eeuwen is in de rechtsbedeling hier te lande toch wel iets ten goe de gewijzigd! D. OP VERZOEK WEER DAMESVOETBAL Vorige week zondag hebben dames van SVC gevoetbald tegen de dames uit de Sluftervallei. Deze wedstrijd is zo geslaagd dat men morgenavond weer op de groene mat verschijnt om het bruine monster te bewerken. Na afloop van de voetbalwedstrijd is er de bekende strijd om de man en de vrouw. Zie ook advertentie. JAN LIGTHARTHUIS Langzamerhand of snel, al naarmate jongeren of ouderen ingesteld staan, ko men we over de top-vakantieweken heen. 'k Geef toe, dat er vakantiedagen waren die eindeloos leken, voor sommi gen misschien vanwege de weersom standigheden. Maar ik ben het bepaald niet eens met de firma Langeveld de Rooij, (welke wij onzerzijds niet onwel willend gezind zijn) dat het „altijd Pocke(t) weer was! Ook niet bij het vis- festijn, bij ons aan de diek, hetgeen voor onze jongens wel een bijzonder kamp-programmapunt was. Voor onze jordanertjes was het wel een evene ment, om nu Schipper Jan de Vries op „hun" Texel in een andere kwaliteit te zien, dan in Amsterdam. Maar vriend Dogger imponeerde hen 't meest toen hij zijn tweeloops kanon afschoot. Inderdaad het ging hier echt niet om de knikkers, maar om het spel, en toen de wedstrijd afgelopen was schooiden zij bij de andere deelnemers de grootste vissen bij elkaar. Zwaar met vis bela den togen zij zeer snel naar het kamp, om te vertellen dat een andere Ome Jan de eerste prijs had gewonnen. De bot, welke deze overwinning mo gelijk maakte, scheen een binnenvetter te zijn geweest, niet de grootste maar wel de zwaarste. Toen we als laatsten het kamp betraden, stond aan ons mo numentale hekje een erehaag opgesteld met gekruiste hengels, welke spontaan het Wilhelmus aanhief. De prijswinnaar werd vereerd met een gekleurde kar ton-bot waarop het gewicht was aange geven en tenslotte is de geschooide vis door de jongens gebakken. Alle kamp genoten hebben bij de zondag-brood maaltijd van de visfuif geprofiteerd. Nog twee overwinningen werden ge boekt bij de voetbalwedstrijden tegen de mannen van de Prins, op de Olym pische grasmat van de heer S. van Leeuwen. De doelcijfers doen niet ter zake, want ook hier gold dat het niet ging om de knikkers maar om 't spel. Zo er van enig verdriet sprake mocht zijn, dan is zulks weggespoeld met coca-cola! Ja, ja, het moet gezegd worden, dat we echt met een groep naar Vlieland zijn geweest en onder prachtige weers omstandigheden. Het is wel eens voor gekomen, dat we ons geld terugeisten, omdat we geen rob hadden gezien, maar deze keer. tientallen. Wederom dank aan de V.E.B.O. of B.T.O. voor de coulante behandeling en de romantische tocht over het Wad. Zover ik weet heb- TWEEDE DUITSE PREDIKANT Ook Duitse kerkdiensten te Den Burg In de maand augustus zullen de Duitse kerkdiensten worden verzorgd door de Weleerwaarde heer ds. H. Herfkens uit Oberhausen. Dominee Herfkens is voornemens om naast de Duitse diensten, die in De Koog worden gehouden ook diensten in Den Burg te verzorgen. Deze Duitse diensten zullen in Den Burg plaats vinden in het kerkgebouw van de Nederlandse Hervormde Ge meente van 8.45 tot 9.30 uur voormid dags. Dominee Herfkens hoopt morgen met deze diensten een aanvang te maken. MUZIEK EN ZANG Het eerste gezamenlijke concert wordt gegeven op donderdag 10 augustus in de Wezentuin De slotrepetitie voor dit concert wordt gehouden woensdag 9 augustus in het Fanfaregebouw. Alle deelnemers(sters) worden dringend ver zocht daar om acht uur aanwezig te zijn. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 juli tot en met 3 augustus 1961: Geboren: Magdalena Theodora, dv. Adriaan van Heerwaarden en Johan- netta Koopman; Pieter Jan, zv. Dirk Prins en van Jannetje J. Feeleus, Anto- nius Hendrikus, zv. Hendrik A. van der Meer en van Anna Barhorst; Jacoba Maria, dv. Arnoldus T. Buisman en Aagje Bakker; Nely, dv. Sibe Knol en Nelly Eelman. Ondertrouwd: Johan Pieter Dros en Cornelia Johanna Magdalena Telman; Cornelis P. van der Groen en Klazina A. van der Struijs. ben de jongens geen nadelige gevolgen ondervonden en zijn de inwendige or ganen intact gebleven. Zonder lekke banden en dankbaar gestemd arriveer den we aan 't Horntje. Over dankbaarheid gesproken, een woord van bijzondere dank aan de Her vormde Gemeente Den Hoorn en va kantiegangers voor de buitengewoon mooie deurcollecte zondag 1.1., welke 253,79 opbracht. Wat mij betreft.... daar moge nog meer op volgen! 't Is hard nodig, weet U Joh. K. A. Schreuder Onverdiend is er op Texel een blaam gevallen, die allen bij het toerisme be trokkenen in ernstige mate zal ergeren. Als men in de landelijke dagbladen koppen leest als: „Op de Waddeneilan den is het een vieze boel", en „Kam- peergelegenheden Waddeneilanden ge vaar voor volksgezondheid", dan slaat de schrik om het hart. Deze kwalificaties betreffen de vier Friese Waddeneilanden, zo blijkt eerst als men de krantenstukken verder leest, maar in geen enkel stuk wordt met zo veel woorden geschreven dat Texel hier buiten valt. Wat is het geval? De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Friesland geeft in zijn jaarverslag- 1960 felle kritiek weg omtrent de kampeerterreinen op de eilanden. Hoewel het onderzoekingsgebied van de Raad zich uiteraard bepaalt tot de vier Friese Waddeneilanden (Texel is een deel van Noord-Hol land), wordt er in het verslag geen melding gemaakt dat Texel hier niet onder valt. Hoewel wij het betrokken jaarver slag nog niet gelezen hebben, werd ons van de zijde van het secretariaat van de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid in Friesland verklaard, dat er in het rapport gesproken wordt over „de Waddeneilanden". Wij willen niet treden in de beoorde lingsbevoegdheid van de Raad, maar menen hier wel als voorlopige conclusie te mogen stellen dat een rapport zeer duidelijk moet aangeven over welk on derzoekingsgebied men rapporteert. Als V.V.V.-Texel is inmiddels contact gezocht met het Provinciaal Bestuur van Friesland, met de betrokken Raad, met de Provinciale Friese V.V.V., met de Kampeerraad en met de A.N.W.B. teneinde de onverdiende blaam tot een minimum te reduceren. Gezien de telefoontjes die worden ontvangen is het kwaad echter al ge schied, en dat is ergerlijk gezien de dui zenden en nog eens duizenden guldens die op Texel in kampeervoorzieningen zijn geïnvesteerd. Hef A.N.P. is om rectificatie verzocht. G. H. F. voor vandaag, voor morgen, voor altijd. Rennies nemen, bij de eerste aanwijzing. Niet wachten tot die snerpende zuur- brand losbreekt en opstijgt tot hoog in Uw keel. 'n Prettig middel en smakelijk óók - die Rennies. Gewoon maar laten smelten op de tong. OVERDENKING: EEN OGENBLIKJE STILTE Een ogenblikje stilte. Een ogenblikje rust rondom je heen. Een ogenblikje stilte in een wereld vol lawaai. Dat zijn woorden uit een bekend liedje, dat in de oorlogsjaren populair was. Zij vertellen 'ons van de hunkering naar stilte temidden van het rumoer van deze wereld. Het is een gewoon werelds liedje. Het heeft geen enkele godsdienstige strekking. Het spreekt slechts van verlangen naar stilte, naar vrede, naar rust. Stilte en rust. Wat kan een mens daar soms naar verlangen. En wij hebben deze ook werkelijk zo dringend nodig. Ons mooie eiland is rijk aan eenzame plaatsen. Als wij willen kunnen wij daar rust vinden, rust en stilte om ons heen en in onszelf. Ook in de kerk kun nen wij op beide manieren van de stilte genieten. Het meeste nog van de stilte van binnen. Toen de profeet Elia moest vluchten, omdat men hem wilde doden voor zijn trouw en zijn liefde voor God en hij geheel bedroefd en wanhopig was, vond hij vrede en rust in de stilte van de woestijn. Daar werd hij zich van Gods nabij heid bewust. Daar ontving hij nieuwe kracht en nieuwe moed om verder te gaan, om zijn moeilijke taak weer op zich te nemen. In de stilte ontmoette Elia God. Niet de stilte zonder meer gaf Elia rust, maar zijn ontmoeting met God. In de stilte werd het hem mogelijk contact met God te krijgen. En daar door kreeg hij ook stilte van binnen. Waarde lezers. Het leven maakt het ons dikwijls moeilijk, zo niet onmogelijk om een ogenblik aan God te denken. Daarom is het wel eens goed, dat wij de stilte zoeken, daar rust te vinden en bovenal God te ontmoeten. God, die ons Zijn rust wil schenken. Zijn kalmte, Zijn vrede en Zijn stilte. God geve, dat wij Hem in ons hart ontmoeten. LAATSTE MARKTPREEK A.s. maandag houdt ds. De Lange zijn laatste marktpreek. Het onderwerp is „Berlijn". ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIETVELD Den Burg, tel. 102220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 9 augustus a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 augustus op om 5.08 uur en gaat onder om 20.22 uur; 9 aug. op om 5.13 uur en onder 20.17 uur. Maan: 11 aug. N.M.; 19 aug. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 aug. 2.08 en 14.58; 6 aug. 3.22 en 14.58; 7 aug. 4.46 en 17.33; 8 aug. 6.00 en 18.43; 9 aug. 7.02 en 19.43; 10 aug. 7.53 en 20.33; 11 aug 8.40 en 21.16; 12 aug. 9.21 en 21.53. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1