1 9 roen wa in het harL, Voor nieuwbouwfonds Texels Museum reeds f 10.000 ontvangen De bron van de blaam Weinig spanning tijdens ronde van Zuidema Zesde TV-toestel werd in De Koog uitgereikt H. J. Boekel winnaar bij de junioren wa* ak]: lék w* i ht t pj vi WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7581 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld 6 d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Het zesde T.V.-toestel heeft dit keer wel een zeer goede bestemming gevon den bij de fam Winter aan de Vogel- mient te De Koog. Hun zesjarige doch tertje Ina was deze week de gelukkige. We hadden vader Winter gezegd dat er een feestelijk tintje aan de uitreiking zou worden gegeven; de gehele familie was dan ook aanwezig toen zaterdag middag een delegatie van de aktie bij Winters verscheen. De directeur van het museum, de heer De Haan, en de voorzitter van de Texelse Museumver eniging, de heer Mantje, droegen het apparaat onder de vrolijk getoeterde tonen van de TV.-mars naar binnen. Het was een drukte van belang. Het toestel werd op een keurig tafeltje ge plaatst, ingeschakeld en op het moment dat het beeld verscheen, trompetterde een clown uit een tekenfilm lustig mee met onze poppekast-toeteraar. Dit ver hoogde de feeststemming. 't Was heel leuk gegaan met de loten, vertelde de heer Winter. Donderdag avond om tien voor zes thuisgekomen vertelde Ina dat papa nog wat loten moest wegbrengen naar het V.V.V.- kantoor. Er waren er nog zes. De kin deren mochten een nummer noemen en vader kruiste ze aan, terwijl hij op de enveloppe de naam schreef van het kind dat het nummer gekozen had. Ina koos nummer 17. Juist op tijd kon vader de aktiebus nog bereiken. Vrijdagmor gen reeds bracht Tante Pos het blijde bericht Ome Hiltje Kiewiet wilde van pure jersJemotie de samba met ons dansen. Zij beloofde ons in haar eentje 1000 loten aan de man te zullen brengen. We hou den haar aan haar woord en we hopen de Kogenezen haar veel medewer king zullen verlenen. 10g£ In een Jeep met aanhangwagentje, waarop de T.V. op een plateautje was geplaatst en waarop verder nog de on vermoeibare trompettist-poppekaster met aanhang had plaats genomen, was men eerst door het dorp De Koog ge trokken. Een zwerm padvindsters en verkenners ging huis aan huis om loten te verkopen. Vervelend was het even toen op een caravanterrein de optocht de toegang werd geweigerd. Jammer was het ook dat een bekend Kogenaar, die momenteel goede zaken doet, bot weg weigerde een lot te kopen. Dit waren echter de uitzonderingen die de regel bevestigden, want op vele plaat sen zagen we de mensen wel loten ko pen. Hier en daar werd even halt ge houden en terwijl de heer Van Leeuwen zijn nummertje wegblies, dapper bijge staan door een jonger broertje dat op de trommel sloeg, zwierven de verko pers over de terreinen. Om ongeveer vijf uur was de karavaan bij de fam. Winter. De uit reiking werd een feit. Stil en wat ver legen zat Ina al dat moois aan te kijken. Na een prettig halfuurtje, waarin Ina n°g even gekiekt moest worden bij haar T.V., werd de aftocht geblazen. Bij de heer Mantje werden later de enveloppen afgerekend. Er waren ruim 100 loten gekocht, voor zo'n regenach tige dag nog geen slecht resultaat. De heer Mantje vertelde verder nog dat het fonds van de Stichting Texels Mu seum, waaruit dus het geld voor het nieuwe museum moet komen, momen teel ruim ƒ10.000,bedraagt. Met de «ktie had men gemeend dit bedrag te kunnen verdubbelen. Dit zit er tot op heden echter bij lange na niet in. Wij vragen alle Texelaars hun schou ders onder deze zaak te zetten en te Wrgen dat er eind augustus in ieder geval ƒ15.000,op het gironummer het museum (378080) geboekt staat. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 aug, 7.02 en 19.43; 10 aug. 7.53 en «•33; 11 aug. 8.40 en 21.16; 12 aug. 9.21 en 21.53. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Hoe U dit moet doen? Wel, b.v. als die meneer bij de fa. Van der Meer-Lange- veld in Den Burg, die 40 loten ineens kocht, of zoals de heer P. Vermeulen uit De Koog, die 50 loten kreeg en ze in de prullebak wierp, of als de heer Venneman, Gerritsland, die hetzelfde deed met 100 enveloppen. Deze voor beelden verdienen navolging. Volgt U ze na? VOORZITTER WADDENFEDERATIE VERTREKT NAAR GELDERLAND De heer J. Schönfeld, Vlieland, voor zitter van de Waddenfederatie, is be noemd tot commies eerste klas ter se cretarie in Echtteld (Gld.) De heer Schönfeld is op ons eiland geen onbe kende. Vorig jaar presideerde hij de Waddenconferentie alhier. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 9 augustus (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. WIE NEEMT MORGENAVOND HET VEULEN MEE NAAR HUIS? Morgenavond zal in Hotel „De Oran jeboom" de trekking plaats vinden van de verloting t.b.v. de Vereniging voor Vrienden van het Paard. De hoofdprijs van deze verloting is een stamboek- merrieveulen. Weet men geen raad met de prijs dan mag men ook een huishoud- koelkast kiezen. Voorts zijn er prijzen zoals radiotoestel, ooilam, elektrische koffiemolens enz. Deze trekking die om 9 uur plaats vindt zal geschieden ten overstaan van notaris Van Wijland. De ingang is door de kleine zaal van het hotel. Zie ook adv. in dit nummer. FUNCTIE EN BESTEMMING VAN DE GROND Zondagmorgen sprak de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer, voor de ra dio over het onderwerp: „Functie en bestemming van de grond". Kamerlid Egas begon zijn praatje over een bezoek dat hij had gebracht aan een Wadden eiland. Bij de ruilverkaveling, aldus de heer Egas, moet men meer aandacht be steden aan de recreatie. De landbouwer zal ook zijn vrije zaterdag krijgen en steeds meer mensen zoeken ontspan ning. Men zal meer agrarische grond moeten gaan bestemmen voor recreatie. HET LEGER DES HEILS KOMT NAAR TEXEL Morgenavond komt de Jeugdafdeling van het Leger des Heils van Den Hel der een bezoek brengen aan ons eiland. Diverse Texelaars hopen natuurlijk dat zij het aardige weer niet weg sturen, want het is een gewoonte dat als het Leger op Texel komt, het ook regent. Maar dit wensen wij de Texelaars en de mensen van het Leger niet. Zij zullen in het Dorpshuis te Den Burg een sa menkomst houden, die voor een ieder toegankelijk is (vrij). Muziek, zang, de clamatie en getuigenis zullen elkaar af wisselen. Het Leger verdient een volle zaal. NIEUWE VERKEERSBORDEN Zaterdagavond, toen wij richting De Cocksdorp toerden, werd nabij het vliegveld Vlijt ons oog getroffen door een nieuw verkeersbord. Op de Postweg ter hoogte van het vliegveld is een bord geplaatst dat aangeeft dat het ver boden is te wachten Voorbij het vlieg veld staat een bord dat het wachtver- bod is opgeheven. Wij hebben de in stanties hier niet naar gevraagd, maar nemen aan dat het voor de vele kijkers is, die met de wagen stoppen om het luchtverkeer gade te slaan. In de vorige uitgave van deze krant hebben wij onder het hoofd „ONVER DIENDE BLAAM" gesignaleerd hoe Texel tegen wil en dank betrokken is geraakt in de critiek van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Fries land over de (zoals de Raad ten on rechte schrijft) „de hygiënische toestan den van de kampeergelegenheden op de Waddeneilanden". Om in dit rapport het Jaarverslag 1960 van de Raad zonder meer over „de Waddeneilanden" te spreken is een onaangename slordigheid in de redactie. Verleden zaterdag hadden wij nog niet de beschikking over de juiste tekst in het jaarverslag. Daar wij er thans wél over beschik ken, publiceren wij het volledig, met dien verstande dat het geen betrek king heeft op Texel. Naar ver luidt betreft het zelfs niet eens alle vier de Friese Waddeneilanden, maar slechts één ervan. De verslaggeving van de Raad luidt: „In een der eerste vergaderingen van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid kwam de wenselijkheid naar voren de zedelij k-hygiënische toestan den van de kampeergelegenheden op de Waddeneilanden te bestuderen. De wens kwam ook van buiten de Raad. In volksgezondheidskringen maakte men zich ongerust over de uitbreiding van bepaalde infecties en waar de eilan den een knooppunt zijn van het sociaal toerisme werd het gevaar van ontstaan, uitbreiding en verspreiding van infec tieziekten, lang niet denkbeeldig geacht. Reden waarom de Raad akkoord ging met het instellen van bovengenoemde commissie, nadat met gemeentebesturen van de betrokken eilanden deze aange legenheid was opgenomen. In augustus kon begonnen worden met het in ogenschouw nemen van de sociaal-hygiënische toestanden van de terreinen, maar ook werd aandacht be steed aan de kampeerboerderijen. In september werd het laatste eiland be zocht. De waardering van de terreinen werd uitgedrukt in cijfers van 1 t.m. 10 Van de 15 terreinen werden 5 terreinen be slist onvoldoende geacht, de kampeer boerderijen kwam er minder goed af. Op één uitzondering na zijn deze boer derijen beslist onvoldoende en zouden moeten verdwijnen of grondig verbe terd moeten worden. De kindervereni- gingskampen zagen er keurig uit. De terreinen voor tenthuisjes waren voor de helft beslist onvoldende. De aanmer kingen die op de kampeerterreinen ge maakt werden waren o.a. onbeschutte kleedgelegenheden, onvoldoende toe zicht, onvoldoende kwaliteit van drink water, te primitieve verwijdering van afvalwater, onvoldoende verzameling en verwijdering van vaste afvalstoffen, verzamelputten van te geringe inhoud bij de closets, enz., terwijl de kampeer boerderijen veelal onvoldoende venti latie hadden en te dichte bezetting van de slaapzalen, die veelal opgetrokken of afgescheiden waren met licht brand baar materiaal als board, oude vloer kleden, rietmatten, enz. tot vodden toe en die geen nooduitgang hadden. De kampeerboerderijen vormen een gevaar voor de volksgezondheid en wellicht nog het meest voor de geestelijke volksge zondheid. De commissie is ver gevor derd met haar rapport en hoopt het spoedig aan de Raad te kunnen aanbie den", aldus de Raad. Wij hopen dat de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Friesland alsnog wegen zal vinden om duidelijk te maken, waar de onderwerpen van kri tiek gesitueerd zijn, opdat Texel ont daan wordt van deze onverdiende blaam. G. H. F. Zaterdagavond hebben 21 wielrenners deelgenomen aan de ronde van Zui dema. In het hoge Noorden was het een drukte van belang. De Dorpsstraat van De Cocksdorp had veel weg van de Kalverstraat in Amsterdam. Alleen de wegbermen vind je dan in de hoofdstad niet; deze zijn uniek voor De Cocksdorp. Achter de touwen hadden zich hon derden kijkers geschaard. De bestuursleden van de V.V.V.-afde- ling De Cocksdorp hadden zich op een prachtige wagen gezeteld (hoe kan het anders een wagen van Zuidema) en vanaf deze troon trommelde zij eerst de junioren aan de start. Het weer was de gehele zaterdag bij zonder slecht geweest en in de middag uren hadden wij de heer Bakker gebeld of de Zuidema-ronde zou doorgaan. De initiatiefnemers hadden het goed ge mikt door te zeggen: we willen de avonduren even afwachten. Tegen zes uur werd het droog en toen om even zeven uur de eerste start plaats vond, werd de straat beschenen door een laat zonnetje. Zes junioren namen aan de ronde deel. Zij moesten 5 ronden rijden en tijdens deze rit is er een rijder afgeval len. De eerste ronde werd verreden in vier minuten en de spanning steeg toen de renners er reeds vier ronden op had den zitten. Het ging tussen de rijders Boekel en Van der Sloot. De Texelaar Herman Boekel, Den Burg, wist als eerste de finish te bereiken. Honderden toeschouwers verwelkomden hem met een klaterend applaus. Minder spanning De senioren hebben het publiek min der laten genieten. Zestien rijders ver schenen aan de start en toen de voor zitter van de V.V.V. het startsein gaf, vertrokken zij allen vol goede moed. Er zijn er, tijdens de zestien rondjes die deze jongens moesten rijden, vijf uitge vallen. De eerste ronde werd gewonnen door de Texelaar Jac. Vlaming, die op korte afstand werd gevolgd door H. Pels uit Wieringen. De volgende vijftien ronden werden gewonnen door Pels, die het pe loton een 300 meter voor was. Hij reed hierdoor wel zwaar maar wist steeds de voorsprong te behouden. Doordat de Wieringer steeds nummer één was, kon men tijdens de rit niet spreken van spanning. Het peloton deed wel alle mogelijke moeite om de „vreemdeling" te achterhalen, maar dat gelukte niet. De heer Pels wist als eerste de eindstreep te behalen. Num mer twee van de senioren werd een Duitse gast. Deze jongeman reed wel heel rustig en wist zijn mederijders te inspireren. Aan het eind van de Zui dema-ronde werden de prijzen uitge reikt aan de wagen. Zij werden dus ge wonnen door: Junioren; 1. H. J. Boekel, Texel, be ker premie; 2. H. v.d. Sloot, Wierin gen, beker premies; 3. W. Jimmink, Texel, beker. Senioren: 1. H. Pels, Wieringen, alle premies 4- beker; 2. Heik, Duitsland, beker; 3. Peter Witte, Texel, beker. Pechvogelprijs: Sj. Jimmink (3x pech); Premie voor de sprint in het peloton in de laatste ronde Jacob Vlaming. De heer Zuidema, die met genoegen de ronde heeft gevolgd, hoopt dat er volgend jaar weer meerdere renners aan de start zullen verschijnen. Het is een welkome attractie tijdens het zo merseizoen. „GOEDE MORGEN VANAF TEXEL" Zondagmorgen hebben wij diverse Texelaars beluisterd via de radio. In het V.A R.A.-programma „Weer of geen weer" had de heer Bert Garthof aan dacht aan ons eiland besteed. De heer Garthof begon zijn praatje met de vele veranderingen te memore ren, die de laatste jaren op ons eiland hebben plaats gevonden. Hij heeft o.a. een bezoek gebracht aan het vliegveld en aldaar gesproken met de heer Th. Sinnige, directeur van Sinberg's Lucht vaartbedrijf N.V. De heer Sinnige ver telde, dat het zijn bedoeling is een blijvende luchtverbinding Texel-Vaste- land op te bouwen. Hij zag een moge lijkheid tot het openen van een vaste lijndienst. De heer P. Siebinga Mulder, directeur van de N.V. TESO, sprak ook over de luchtverbinding. Hij ziet deze luchtver binding als een aanvulling van de be staande verbinding ter zee. Vooral voor Texelaars, zo sprak de heer Siebinga Mulder, die op maandag de Beurs wil len bezoeken, is dit een unieke gelegen heid. Ook heeft de heer Garthof een bezoek gebracht aan hoeve „Bloemwijk". Mej. Witte vertelde de radioreporter van haar hond Zarro. Natuurlijk presteerde Zarro het om zonder brokken een ei van het land te halen. De stem van Opper Haselaar hoorden wij eveneens vanuit deze hoeve. De politie te paard is hier in de zomermaanden gestatio neerd. Na een praatje over het zwemmen aan strand hoorden wij de stem van de alom bekende Gerrit de Haan, direc teur van het Texels Museum. Waar zou de heer De Haan anders over spreken dan over de zeehonden. De zeehonden, die ten dode zijn opgeschreven als er voor 15 september geen wonder plaats vindti. De heer Garthof noemde dit museum een reeds jaren aantrekkelijke plaats voor onze gasten. „Pompen of verdrinken Bouwen of verdrinken" zo sprak de heer Gart hof. Wij hopen dat de aandacht die de heer Garthof aan ons eiland heeft be steed beloont zal worden. Heus, wij richten het woord in deze rubriek niet tot onze leden als dat niet nodig is. En ditmaal is het nodig. De betaling van de contributie stagneert, en dat kan het werk van de V.V.V. dwarsbomen. Dit ten bewijze: er is een nieuwe Texelgids verschenen. Dat betekent dat de drukker geld van ons krijgt. Er is voorts een nieuwe Texelkaart in voorbereiding, wat geld kost. En zo zijn er tal van zaken die alleen met geld tot een goed einde gebracht kunnen worden. Laten we kort zijn: wij rekenen erop dezer dagen het ver schuldigde bedrag van U te ontvangen. Heus, wij vragen niet als het niet nodig is. V.V.V.-Texel.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1