Cjroen r^warL-Jexels in het hart^ Voor f 6,50 een rond vlucht boven het eiland Faar- varia Hoe staat het met de diepploegproeven Jliilfl «5* Texel vrij van Rotkreupel Ar. voor ioge- h en aagt ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7582 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en saterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. nun Er is nog steeds concurrentie op het Texelse vliegveld „Vlyt" De concurrentie op het vliegveld „Vlijt" is pog lang niet voorbij. De over heid mag dan een wachtverbod hebben ingesteld op de Postweg, misschien met de gedachte dat de runners dan minder kans hebben, de concurrentiestrijd daar entegen is erger geworden. De heer Th. Sinnige vertelde ons deze week dat de concurrent aan een ieder die het horen wilde mededeelde, dat Sinbergs Luchtvaartbedrijf maar tien minuten vloog boven het eiland. Nog steeds is er op het terrein van de vlieghaven Vlijt sprake van running. De toekomstige luchtpassagiers worden nabij de poort reeds aangesproken en uitgenodigd een kaartje te kopen aan het loket van Aero Contractors. Deze runners bereiken dat vele vakantiegan gers hun raad opvolgen en met de .Dornier", het toestel van Aero Con tractors, de lucht in gaan. Toen de directie van Sinberg hoorde, dat er overal werd verteld dat het Jodel-toestel van genoemde firma maar tien minuten in de lucht is, werd be sloten dat ook te doen. Het gevolg is dat ook de prijs aanmerkelijk daalde. U kunt nu een rondvlucht boven het eiland maken voor ƒ6,50 per persoon. Deze prijs wordt gevraagd wanneer U zich met vier personen aanmeldt voor een rondvlucht. Komt U met minder dan vier personen, dan bedraagt de prijs ƒ8,50. Dat de witte vogel van de Aero Con tractors er bij de Texelaars slecht op staat bewijst het volgende: Arbeiders waren op karwei toen de Dornier over kwam. ,,Ik wilde dat ik dat rotding neer kon halen, hij verpeu- GIFTEN WITTE KRUIS Oudeschild: V. 2,50; S. 2,50; B. 2,50. Den Burg: v. H. 2,50; v. H. 2,50; K. 2,50; B. 2,50. Den Hoorn; K 2,50. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 10 augustus 1961 Geboren: Walter Keimpe, zv. Gerrit Smidt en Grietje de Jong; Marcel Ber- nardus, zv. Marius Witte en Marga- retha G. Goeman; Cornelis, zv. Klaas van Strien en Jannetje Kreeft. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 augustus op om 5.20 uur en gaat onder om 20.09 uur; 16 augustus op om 5.24 uur en onder om 20.03 uur. Maan; 19 aug. E.K.; 26 aug. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 aug. 9.21 en 21.53; 13 aug. 9.55 en 22.28; 14 aug. 10.25 en 22.57; 15 aug. 10.55 en 23.24; 16 aug. 11.23 en 23.48; 17 aug. 11.46 en 18 aug. 0.14 en 12.10; 19 aug. 0.38 en 12.38. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. tert de hele boel en straks hebben we helemaal geen rondvluchten meer. Laat 'm ophoepelen. Ik snap niet dat de burgemeester hem toelaat op het vlieg veld. Er is toch wel wat aan te doen?" Dat was een aannemer, die druk in de weer was Texel te voorzien van meer dere woningen. Vreemd is het evenwel dat diverse Texelse middenstanders wel reclamepapieren van Aero Contractors hebben hangen en niet van de Texelse onderneming, immers de TESO is hier nauw bij betrokken. Toen wij de heer Sinnige vroegen of hier nu niets aan te veranderen valt, kregen wij de indruk dat er wel een mo gelijkheid is, maar dat die door de in stantie, die bij machte is er verande ringen in te brengen, niet wordt aan gegrepen. De heer Sinnige zag daarom in de directe toekomst geen verandering van de situatie. Inmiddels duurt de onprettige strijd voort. INGEKOMEN PERSONEN Aukje Nouta, van Franeker, Acade miestraat 10 naar Den Burg, Gasthuis straat 21; Floris Jorna, van Franeker, Prof. J. Bogermanstr. 9 naar Elemert 14, Den Burg; Frederik W. Kooistra, van Ferwerderadeel, Hallum, Rondweg 13, naar E 51; Marretje Bakker, van Ber gen, Loudelsweg 24 naar Beatrixlaan 28, Den Burg; Anna M. B. Bakker, van Bergen, Loudelsweg 24 naar H 129. VERTROKKEN PERSONEN Antonetta A. M. Heijbregts van K 84b naar Bergambacht, Franse Kade 2; Gerberdina C. Lap, van Den Hoorn 110a naar Amersfoort, Jac. Catslaan 5; Theo- dorus J. Vroone, van H 131 naar Am sterdam, Stadionweg 246; Jan van der Knaap, van O 174 naar Malakka, Sin gapore; Neeltje Zegel, van Den Burg, Parkstraat 14 naar Amersfoort, Jac. Catslaan 5; Jan Wiering, van Den Burg, Zwaanstraat 2 naar Den Helder, Olivier van Noortstraat 53; Marianne Visman, van Oosterend, Peperstraat 35 naar Den Helder, Huisduinerweg 3. VLOOTDAGEN TE DEN HELDER Op vrijdag 18 en zaterdag 19 augus tus a.s. worden in Den Helder de „Vlootdagen 1961" gehouden. Voor deze dagen zijn weer zeer gevariëerde programma's samengesteld, die begin nen om 9.30 uur en eindigen om 23 uur. Zo kan men op beide dagen van 10 tot 12 uur de kruiser ,,De Zeven Provin ciën", alsmede andere oorlogsbodems bezichtigen, 's Vrijdagsmorgens zal de Marine-Luchtvaartdienst demonstreren o.m. met helicopters en rubbervlotten, terwijl op deze dag 's middags om 2 uur er een demonstratie zal zijn van het Marine-Duikbedrijf (o.m. kikvorsman nen en zodiacs), 's Avonds van 9 tot 10 uur wordt er op het Julianaplein een demonstratie en taptoe der gezamenlijke marine-kapellen gehouden (Matrozenka- pellen M.O.K. Hilversum en M.V.K. Valkenburg, tesamen met de Marine kapel Willemsoord). Van 21 tot 23 uur zal het stadscentrum verlicht zijn, ter wijl dan ook de oorlogsschepen en in richtingen geïllumineerd zullen zijn. Verder is er op beide dagen gelegenheid tot het maken van rondvaarten ƒ0,10 per persoon) door de havens; tevens worden er marinefilms vertoond, terwijl er een tentoonstelling wordt gehouden van zeeschilderijen, scheepsmodellen en uniformen der Koninklijke Marine. Deze tentoonstelling blijft geopend tot vrijdag 25 augustus a.s. De vlootdagen worden besloten met een vuurwerk op Harssens- schiereiland op zaterdag van 22 tot 23 uur. Voor degenen, die deze vlootdagen reeds eerder bezochten, is een woord van aanbeveling stellig overbodig. Wie deze gelegenheid nog niet eerder be nutte, grijpe nu de kans. Nadere inlich tingen kan men verkrijgen bij het bu reau V.V.V., Koningstraat 62, tel. 02230 - 3597. Ha, dat kan gezellig worden Als aanstonds De Dageraad, Stampvol met museumvrienden Rond ons eiland varen gaat. Want wat is er nu toch mooier Dan zo'n trip langs Texels kust, Met niets anders dan de golveu En de nachtelijke rust. Voor de spotprijs van vjjf knaken Is men zeker niet bekocht, Als men rekent wat men mee maakt Op zo'n nachtelijke tocht. 't Neusje des artiestcnzalmen Wordt de gasten opgediend. Want geloof maar dat de „stichters" Dit heel goed hebben uitgekiend. Twéé dingen zijn contrabande Op deze muscumvaart: Truien en het korte broekie. Nu, dat is de pijn niet waard. Als je d'één of and're avond Deez' of geen brengt een bezoek, Kom je ook niet binnenstappen In een trui of kuitenbroek. 't Wordt een tocht waar het museum, Schoon het thuis blijft, wél by vaart. Dus daarom alleen reeds, vrienden, Is die reis z'n centjes waard. 'k Hoop dat het zó storm zal lopen, Dat de TESO zegt: „Komaan, Dat moet nóg een keer gebeuren", 't Is te wensen, heer De Haan! 'k Wens de deelnemers heel gaarne Goede vaart en veel jolijt, En natuurlijk ons museum Van dit alles veel profijt! Huib de Rijmelaar BEKENDMAKING AAN DE SCHEEPVAART De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Noord holland te Haarlem maakt namens de minister van verkeer en waterstaat be kend, dat op het zeewaartse uiteinde van het westelijk havenhoofd van de in aanleg zijnde veerhaven aan het Horn- tje op Texel een rondschijnend wit licht is aangebracht, dat tussen zonsonder gang en zonsopgang is ontstoken. VETERANEN OP HET VELD Zondagavond zullen de veteranen van SVC de strijd aanbinden tegen de spe lers van het huidige eerste elftal. Deze wedstrijd begint om half acht. Voor de entreeprijzen zie advertentie. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lazen wij onder „nieuwe inschrijvingen": Pension „De Zwaluw", Texel, De Cocksdorp, Kikkertstraat 34. Pension en kamerverhuurbedrijf. E.: C. Troost- de Vries. En onder „wijzigingen": A. N. Roest, De Koog, Dorpsstraat 22. Slagersbedr. enz. Vest. fil. te: Texel, De Koog, Badweg ongen. Bedr.; cafébedr. o.n. Strandpaviljoen „Noordzee". CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 16 augustus a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. Het zou me niet verwonderen of deze en gene heeft wel eens de vraag ge steld of de resultaten op de diepge- ploegde percelen in polder Eierland geen stof opleveren voor enig nieuws in „de Texelaar". We houden het zelfs voor mogelijk, dat een critische geest al de conclusie getrokken heeft, dat de resultaten toch blijkbaar niet zo „dave rend" zijn. We willen proberen in dit artikeltje aan die mogelijke nieuwsgierigheid te voldoen. En het hoge word moet er dan direct maar uit: De resultaten zijn inderdaad dit jaar niet „zo daverend". Nu moet U echter niet dadelijk de con clusie trekken, dat ook dit middel om een gedeelte van de Eierlandse gronden te verbeteren tot mislukking gedoemd is. Lees dus verder! Wateroverlast geeft moeilijkheden We hebben het vorig jaar niet ver zwegen, dat een zwak punt in de Texel se diepploegproeven de kwestie van de ontwatering was. Op de bedrijven van de heren S. C. Keijser en Jac. Dros is getracht om bij het diepploegen de be staande drainage te handhaven. Dit was geen ideale werkwijzen, maar we zagen op dat moment geen andere oplossing. Dit sparen van de bestaande drainage is op het bedrijf van Keijser vrij goed ge lukt, maar op het bedrijf van de heer Dros blijkt het drainagesysteem volko men verstoord te zijn. Op de bedrijven van Rutten en Vlaming werd geen re kening gehouden met de aanwezige drainage. Het gevolg hiervan illustreer de zich in de Eendracht al duidelijk in voorjaar 1960. De grond was nl. onbe gaanbaar in een natte periode. Met veel moeite heeft de heer Rutten toen een gedeeltelijke drainage kunnen aan brengen en deze deed in elk geval vol doende om voorjaar 1961 de gewassen op een niet te laat moment in de grond te krijgen. Op het bedrijf van Vlaming kan zeker niet van een ideale toestand worden gesproken, maar de toestand was ook niet onhoudbaar. Op de „Propagatie" daardoor slecht gewas Dit laatste is wel het geval op het bedrijf van Dros. Het gediepploegde perceel is de hele herfst en winter van 1960 practisch onbegaanbaar geweest en tot diep in dit voorjaar was het niet mogelijk er met werktuigen op te ko men. Dit heeft tot gevolg gehad, dat van ploegen geen sprake kon zijn en de zo- mergerst na een oppervlakkige bewer king een week of drie tot vier te laat gezaaid moest worden. Het resultaat demonstreert zich duidelijk in de stand van het gewas. De gerst is veel te kort en er is ook geen massa. Uit duidelijke aanwezige stikstofbanen blijkt, dat met een belangrijk zwaardere stikstofbemes ting nog wel iets meer te bereiken was geweest. Zuiver een gevolg van de slechte structuur, die extra-stikstof no dig maakt. Op overige bedrijven goed tot zeer goed gewas Op het bedrijf van de heer Keijser staat dit jaar zomergerst en lucerne. Beide gewassen doen het prima! In de Eendracht staat eveneens een goed ge was zomergerst, al komen er pieksge- wijze door de onvoldoende ontwatering afwijkende plaatsen voor. Voor het oog is er echter geen duidelijk verschil tus sen de gediepploegde en de onbehandel de grond. Wij zijn van mening, dat dit gezien de weersomstandigheden van deze ^orner ook niet te verwachten was. De zomergerst op „Utopia", het be drijf van Vlaming in het Noorden staat er goed voor. Hetzelfde is het geval met de ondergezaaide lucerne. Ook hier blijkt echter wel, dat de stikstofbehoefte van gediepploegde grond aanvankelijk zeer groot is. De heer Vlaming is in tussen zeer enthousiast over het resul taat van het diepploegen en zal er zeker mettertijd toe overgaan de nog reste rende grond op zijn bedrijf, die voor diepploegen in aanmerking komt om te keren. In de toekomst andere werkwijze Uit het voorgaande blijkt echter wel, dat we bij het diepploegen van een nieuw complex een andere werkwijze zullen moeten volgen. Tegelijk met het ploegen zal ook gezorgd moeten worden voor een nieuw drainage-systeem. In de Zuiderzeepolders gebeurt dit al enkele jaren. Op bepaalde afstanden wordt daar nl. in een op de juiste diepte ge maakte ploegvoor direct een drainreeks gelegd. Geen gemakkelijke opgave in dien hiervoor gebruik wordt gemaakt van de normale gebakken draineerbui- zen. Het ziet er echter naar uit, dat ook bij de drainage op de duur plastic het zal gaan winnen van de tot nu toe ge bruikte buizen. En het probleem van het draineren van gediepploegde grond wordt dan veel eenvoudiger. De plastic- draineerbuizen hebben nl. een lengte van plm. 6 meter, terwijl ze op de ein den gewoon in elkaar kunnen worden geschoven. U zult begrijpen, dat hier door het draineren veel eenvoudiger wordt. Het ligt in de bedoeling de gediep ploegde percelen van Dros en Rutten zeer binnenkort van deze plastic-buizen te voorzien en we twijfelen er niet aan of de groeiomstandigheden zullen dan volgend voorjaar veel gunstiger zijn. OVERDENKING: „DE LAATSTE OEVER" Ongeveer een jaar nu gaat een film de wereld rond. De titel van deze film is „De laatste oever". Een schip en haar bemanning wordt ons hier getekend. De reis gaat van Australië naar het Westen. Maar waar zijn in het Westen een ha ven aandoen, overal vinden zij totaal ontvolkte, mensenlege steden. Nergens is meer een levend mens te vinden. Vol gens de film heeft de atoombom een einde gemaakt aan elk mensenleven. Zij besluiten maar weer terug te keren. Maar als zij in hun eigen land aange komen zijn, ontdekken zij tot hun ont zetting, dat ook daar de atoombom huis gehouden heeft. Wij leven in een ernstige tijd. Onze technische middelen zijn in staat waar te maken, wat nu nog als film afge draaid wordt. Een huiveringwekkend idee. En wij zijn ons onze grote ver antwoordelijkheid bewust. Wij zijn er ons van bewust, dat het gebeuren kan, dat er menselijkerwijze gesproken, geen laatste oever meer is. En toch blijft er voor ons allen een laatste oever over. Daarop zit niet de dood, maar Jezus Christus, die ons Het Leven schenken wil en kan. Hij zit daar als de Opgestane Heer, als de Heer over dood en leven. Hij toont ons Zijn door boorde handen, doorboord voor u en voor mij. En Hij vraagt ons ons hart te leggen in deze handen, ons over te geven aan Hem. Wie dat gedaan heeft in het geloof, die is geborgen. Berlijn of geen Berlijn, atoomoorlog of geen atoomoorlog, hij is voor tijd en eeuwigheid gered. Gered voor het eeuwige leven. W. A. S. FANCY-FAIR S.V. TEXEL Op 17, 18, 19 en 20 augustus kunt U de fancy-fair bij het sportterrein van S.V. Texel weer bezoeken. Er zijn vele attracties, o.a. de zweefmolen, schiet tent enz., maar als sensatienummer de „Globe Sport". Fantastische toeren worden in een grote metalen kogel uit gevoerd op motoren en bromfietsen. Niet alleen horizontaal maar ook ver tikaal. Op de slotavond is er weer een groot vuurwerk. S.V. Texel hoopt dat zeer velen weer naar het kermis-terrein zullen trekken, want de opbrengst is voor de nieuwe kleedkamers van de vereniging. Volgende week volgen nadere bijzon derheden. Dank zij de medewerking van de In specteur van de Veeartsemjkundige Dienst in onze provincie, worden wij regelmatig op de hoogte gehouden van het voorkomen van rotkreupel onder de wolveestapel. In april en mei 1.1. kwamen er steeds nieuwe gevallen bij en vandaar dat wij in mei een persbericht hebben doorge geven om de schapenhouders nog weer eens op enkele belangrijke punten te wijzen. Op het vasteland van Noordholland zijn nog enkele bedrijven aangetast. En het vervelende is dat dit dikwijls bedrij ven zijn die al eens genezen zijn ver klaard, maar waar de veehouder ons dringend advies om de schapen en lam meren eens per week door een voetbad te laten lopen, hebben veronachtzaamd. Juist deze nabehandeling is zo drin gend noodzakelijk. Er kunnen schapen in zo'n genezen koppel voorkomen die niet kreupelen en toch smetstofdragers zijn. Om ook deze gevaarlijke dieren te genezen is een her haald voetbad noodzakelijk. Het eiland Texel is geruime tijd vrij geweest. In het voorjaar van 1961 zijn er enkele gevallen van rotkreupel ge constateerd en direct weer rigoureus behandeld. In de maand juni 1961 zijn er nog drie gevallen geweest die na be handeling genezen zijn verklaard. Texel is dan ook momenteel vrij van rotkreupel. Gezondheidsdienst voor dieren in Noordholland, D. Rempt, Directeur. Iedere deskundige, die de gediepploegde grond bekijkt moet wel tot de conclusie komen, dat hier mogelijkheden aanwe zig zijn, die de lichte, humusarme zand grond ons nooit kan geven. En daarom wachten wij met vertrouwen het ver dere verloop van deze proeven af C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1