Tax VERLAAGDE PRIJZEN! 2525 235.- VLEESVARKEN SUPERRA CAIVE KWALITEIT VLESSING 2323 H. KUIP De jaren waarop wij wachten i SCHOOLTAS 3^ pet. rente vleesvarkens gevraagd Lichamelijke opvoeding Sijbrand Cornells Keijser Lzn. Natuurlijk bij J. P. STAM. NUTSSPAARBANK Alle modellen voorradig*^ Wees kieskeurig, kies FEUILLETON 16. Dan zag ze in haar verbeelding Hank hoogst verbaasd kijken en dan zou er plotseling grote spijt in zijn ogen zijn. Zij zou genadig knikken, maar verder zou zijn aanwezigheid haar koud laten. Harry zag de diverse gevoelens zo duidelijk op haar gezichtje weerspiegeld dat het was alsof ze hem elke gedachte vertelde. Soms zag hij, als een klein glinsterend diamantje, en traan aan haar wimpers hangen en hij kon zich dan echt boos maken over die jeugdige nietsnut, die haar dit verdriet had aan gedaan. Na zo'n dag was het, dat Henny op een mooie, zonnige dag de sportwagen van haar dromen voor het huis zag staan. Ze zag Harry zitten. De plaats achter het stuur was open. Haar hart klopte vlugger. Harry wist, dat ze een auto kon besturen. Zou hij „Trek vlug je mooiste kleren aan?" riep hij vrolijk. „Ik wil jullie oude stadje gaan bewonderen, en jij moet als gids optreden". „Nee, nee", stamelde Henny, „dat moet je niet doen. Je kunt je niet ver moeien. Ik zou me altijd verwijten doen, als er iets met je verkeerd zou gaan". „Hoe kan er iets verkeerd gaan, dat al verkeerd is", zei hij, even ernstig. „Vooruit, eet, drink, stap in en wees vrolijk. Ik gelast het je". Henny keek Harry in de ogen en zag achter zijn glimlach, de diep ern stige achtergrond van zijn bedoelingen. Ze zag dat ze hem in dit stadium, niet tot andere gedachten zou kunnen bren gen. Ze wist ook, dat ze hem nu het grootste plezier deed, als ze zorgde, dat zijn opzet slaagde. Kwiek, als een vo geltje vloog ze de trappen op, om zich voor de uitgaansdag te kleden. Na lang overwegen koos ze een pastelkleurige, wollen japon en haar korte bontmantel tje. De sportwagen was open. Zo was ze tegen de frisse wind opgewassen. Te vreden constateerde zij, dat ze naast Harry in de auto geen slecht figuur zou slaan. Ze zag zijn gelaat oplichten, toen ze met elegante tred het bordes af daalde en achter het stuur plaatsnam. Harry was in een baldadige, vrolijke stemming. Zijn geestig geplaag en pun tige opmerkingen deden de rit naar het stadje in een minimum van tijd voorbij gaan. „Laten we oom Greedel verrassen?" drong Henny aan. Harry zei dat van daag iedere wens van haar, voor hem een bevel zou zijn. Henny voelde zich achter het stuur al zeer vlug op haar gemak en de ge zellige conversatie droeg er niet weinig toe bij, om haar in een soort overmoe dige stemming te brengen. Het was dan ook een stralende Henny, die haar opwachting bij notaris Gree del kwam maken. Wel deed het haar even verdriet, dat Harry heel voorzich tig, geholpen door haar oom, uit de wagen moest strompelen. Het was of zijn lichaam geen veerkracht had, zodra hij zijn benen moest gebruiken. Eenmaal in een gemakkelijke stoel gezeten, deed Harry zelf het pijnlijke van de eerste ontmoeting vlug vergeten. Het werd een allergezelligst koffieuur- tje, ook al had notaris Greedel haar nog maar half vergeven dat zij hem verla ten had. Na de koffie gingen ze het stadje in. Alle oude gebouwen werden aan de buitenkant bezichtigd. In één van de gezellige restaurants, waar het interieur nog aan vroeger eeuwen her innerde, gingen zij lunchen. Zo vlogen de uren voorbij. Daarna gebeurde opeens, wat Henny zo dikwijls in haar dromen had gezien. Juist nam ze weer plaats achter het stuur van de mooie sportwagen, toen Hank passeerde. In zijn grote verbazing, om Henny in dergelijke omstandigheden terug te zien, vergat hij zelfs haar te groeten. En Henny, plotseling weer de Henny van haar dromen, wist werkelijk het bestudeerde, genadige knikje tevoor schijn te toveren. Verschillende voorbijgangers keken toe. Enkele gordijntjes voor de ramen bewogen verdacht. Een straatjongen, zoals elke gemeente ze kent en bezit, en die blijkbaar altijd met alle plaatselijke voorvallen op de hoogte zijn, floot lang gerekt en riep met schelle stem: „Je leit eruit, faoder". Ze zag Hank als een schooljongen kleuren, en hoopte dat de rode tint haar gloeiende blos zou overtreffen. Henny keek naar Harry en zag tot haar grote verbazing, dat hij hevige moeite had, op een opkomende lach te verbergen. Eerst voelde ze een boosheid omhoog kruipen, maar dan begreep ze het koddige van de situatie. Twee jonge mensen, die jarenlang verloofd waren geweest en nu ineens elkaar als vol slagen vreemdelingen begroetten. Tot haar eigen bevreemding, begon 'n glimlach rond haar lippen te groeien, en toen ze eenmaal op de open weg wa ren, schaterden ze het beiden uit. Als een grote opluchting voelde ze dat Hank voor haar had afgedaan. Hij speelde geen rol meer in haar leven. Ze kon weer vooruitzien en toekomstplannen maken, zonder zich voortdurend geremd te voelen door het denkbeeld, wat er zou kunnen gebeuren als ze Hank weer opnieuw zou ontmoeten. Dat bevrijdende gevoel had ze aan Harry te danken, die een soort zesde zintuig had, wat betreft de zorgen voor zijn medemensen Zacht zingend waren ze verder door de dorpjes en door de stad gereden, tot ze met een zucht van voldaanheid, voor de deur van het grote huis stil stonden. Juist wilde Henny hulp voor Harry gaan halen, toen deze haar even terug trok. „Hoe was het Henny?" vroeg hij, met iets van een gespannen uitdrukking op zijn gezicht. „Verrukkelijk, Harry! Om nooit te vergeten. Ik kan je niet dankbaar ge noeg zijn voor deze dag". „Ik moet jou dankbaar zijn", ant woordde hij ernstig. „Houdt deze herin nering vast, want morgen neem ik voor goed afscheid van je „Nee, o nee, zeg dat het niet waar is". „Zou ik jou, na zo'n dag onnodig ver driet doen?" vroeg hij met een moedig lachje. „Ik ga morgen naar een zieken huis. Daar wil ik geen mens meer ont vangen om hen de aanblik van volledige aftakeling te besparen en om me voor te bereiden op de lange weg. Juist dit plan heeft me de laatste maanden dra gelijk gemaakt, niet in het minst ook door jouw toedoen. Mijn dankbare ge voelens daarvoor, kan ik met woorden nooit voldoende uitdrukken". Als gebroken ging Henny de trap op, om haar voornemen, om hulp voor Harry te halen, te volbrengen. Haar zorgen en herinneringen aan Hank wa ren teniet gedaan, maar daarvoor in de plaats, was nu een groot verdriet om Harry. Zou het leven voor haar ooit zonder narigheid zijn? vroeg ze zich af. Henny voelde haar hart, dat zich pas weer openstelde voor nieuwe indrukken, nu afsluiten en verharden. Ze vond het leven wreed. HOOFDSTUK XI. Juffrouw Koos je acclimatiseert verder Juffrouw Koosje had na het nachte lijk avontuur kalm de ergste stormen van verontwaardiging over zich heen laten gaan. Juist omdat ze op de opge wonden praatjes van de huisbewoners zo kalm reageerde, trok langzaam maar zeker de schuld van het nachtelijk ge beuren zich rond haai vast. Juffrouw Koosje was nog steeds een vreemde eend in de bijt. Zij stoorde zich het minst aan de reglementen. Zij door liep het gehele huis, inclusief de zalen beneden. Kortom, juffrouw Koosje had zich volgens het oordeel van de mensen op de gang, nog niet aangepast aan de dagelijkse gewoonten van het huis. (Wordt vervolgd) VOOR DE DERDE MAAL Koos Verberg die vorige week twee maal een ongeluk veroorzaakte op de rijweg, eenmaal op de Pontweg en een maal op het Schilderend, heeft woens dag voor de derde maal schade veroor zaakt. Hij was met een bakfiets in de Binnenburg aan het manoeuvreren en sloeg daarbij geen acht op een aanko mende auto. De auto werd beschadigd, maar de jeugdige Verberg kwam voor de derde maal met de schrik vrij. HET ADRES In het nummer van vorige week za terdag werd een artikel geplaatst over: „Goedkope zeep is de beste". In dit ar tikel werd een boekje aanbevolen van de Consumenten Bond. Diverse lezers hebben ons naar het adres gevraagd dat wij hieronder laten volgen: Con sumenten Bond, Huigenstraat 2, Den Haag. Voor de lezers die 75 cent willen overmaken ook het gironummen: 27874. S.V. TEXEL De eerste trainingsavond is, jammer genoeg, verregend. We hopen echter de geleden schade in te halen. Is zondag morgen soms een geschikte gelegen heid? Naar we vernemen gaat het Texel elftal binnenkort op bezoek naar Duitsland. Is het Blauw-Weis soms? Onze fancy fair is herschapen in een gezellig Luna-parkje. Naast diverse behendigheidsspelen, een mooie schietsalon, zweefmolen en luchtschommel, als bijzondere attractie het optreden van „TEXAS-SHOW" met zijn gedresseerde beren, met vele pracht kunstjes. Tevens worden liefhebbers en amateurs uitgenodigd him (haar) krach- tén te meten met Silvia en Tosco, waar voor een flinke beloning door de di rectie beschikbaar wordt gesteld. Door personeelsmoeilijkheden moest de motorsport laten afweten, zeer tot ongenoegen en spijt van de organisato ren. Nog eenmaal vestigen wij de aan dacht op het vuurwerk zondagavond. Dit vuurwerk overtreft stellig alles wat tot dusver op Texel werd vertoond. Dat zal u niet willen missen. Veel genoegen, alle bezoekers succes. Die ILÜltüJJig van zuarbrand of de dreif'ig ervan bij iedere hap eten die u neemt, daar moet u van af! En dat kan! Gewoon maar één of twee Rennies nemen, laten smelten op uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige remedie, onopvallend en nog smakelijk ook. Geen wonder dat tienduizenden lijders aan brandend maagzuur Rennies op zak hebben, om iedere verradelijke aanval direct te kunnen blussen. WOENSDAG WEER ZANGDIENST TE DE KOOG Woensdagavond om half negen wordt weer een gezamenlijke Nederlandse en Duitse zangdienst gehouden in de Herv. kerk te De Koog. Wij ontvingen van mevrouw G. van Loon het volgende schrijven: Het behoeft in onze tijd nauwelijks een betoog, hoe belangrijk de lichame lijke opvoeding is. Zij maakt deel uit van het wezen der opvoeding en raakt de totale persoon. Steeds is naast het mechanisch effect van de lichaamsbeweging het innerlijk van de mens, die zich beweegt, betrok ken en groot is haar invloed bij de vor ming tot een zo volwaardig en even wichtig mogelijk mens. Helaas wordt in ons land dit aspect der opvoeding op de scholen nog stiefmoederlijk be handeld. Deels wordt dit gebrek gelukkig ge compenseerd door de plaatselijke sport en gymnastiekverenigingen en even tuele andere takken van lichaamscul tuur. Het totaal beeld der lichamelijke op voeding op ons eiland is niet compleet. Er wordt onder meer nog behoefte ge voeld aan een zwembad, de lessen in bewegingskunst, ritmisch dansen of ballet. Indien mogelijk zouden wij gaarne dit laatste willen aanvullen, om ook aan diegenen, die zich daartoe aangetrok ken gevoelen, recht te doen wedervaren. Wij hopen dat de leiding der gymna stiek- en sportverenigingen dit met een brede blik kunnen beschouwen en het niet als concurrentie voelen. Het is iets heel anders. Het ligt in een ander vlak en legt de nadruk op een andere kwaliteit in de lichamelijke opvoeding. Houd dit gevaar voor versnippering in? MisschienMaar waarom dan al leen de meer gymnastisch aangelegden hun kans zich te ontplooien en voor de anderen, vooral onder de kleinere en grotere meisjes, die voor de combinatie met muziek voelen, geen gelegenheid scheppen? Velen hebben de behoefte zich op enigerlei wijze artistiek te uiten, het welk dan ook nodig is voor een even wichtige ontwikkeling. Zij kunnen dit doen, hetzij musice rend, hetzij beeldend (toneel, voordracht dans). Om ons nu bij het laatste te bepalen: Lichamelijk bewegen en psychische be wogenheid, of anders gezegd: dans en lied staan voor hem tot elkaar als de polen van een magneet. In de gehele kosmos bestaat een eng verband tussen bewegingen en klanken. Het spanningsverloop van de beweging en vinden wij in gelijke vorm en sterk te terug bij de klanken, hetzij in een zuiver ritmische, hetzij ook in harmo nische vorm. Zo vinden wij de verbin ding tussen beweging en muziek en krij gen we met dans te doen. Een methode hieruit opgebouwd geeft de grondslag voor een zeer waardevolle lichamelijke opvoeding. Daarvoor zijn speciale lessen nodig onder deskundi ge leiding. Deskundige leiding Wij mogen ons gelukkig prijzen een uitstekende kracht daartoe bereid te hebben gevonden en hopen dan ook, dat het aantal gegadigden, ook onder de ou deren, voldoende zal zijn om deze les sen hun bestaansrecht te doen bewijzen. Wij hopen, dat de ontwikkeling van deze lessen zo zal worden, dat op de duur een samengaan met de muziek school mogelijk zal blijken. En nu laten wij de lerares zelf aan het woord om iets over haar lessen uiteen te zetten. BALLET „Ballet", een toverwoord voor jong en oud. Veel kinderen en volwassenen doen aan „ballet", of wat daarvoor doorgaat. Zouden wij op Texel ook niet eens kinderen en ouderen kunnen tegenko men, die heel trots vertellen dat ze op „ballet" zijn? Ze zouden daarvoor niet van het ei land behoeven af te gaan, want er zijn plannen om in het najaar (september) te beginnen met lessen in bewegings kunst, voorbereidend ballet en ballet. Dit laatste pas op de juiste leeftijd en na een behoorlijke voorbereiding. Kinderen vanaf vier jaar kunnen be ginnen met de lessen, die volkomen zijn afgestemd op fantasie, muzikaliteit en als basis reeds een lichamelijke training hebben (een groot woord, doch u kunt ervan verzekerd zijn, dat van de kinde ren niet meer wordt gevraagd dan ze kunnen geven). De eindleeftijd is onbeperkt. Er zijn zelfs leerlingen van zeventig jaar. Fi guur en lichaamsgewicht mogen geen beletsel vormen. Belangrijk is, of het u vreugde geeft. De oudere leerlingen (vaak werkende vrouwen en huisvrouwen) boven p.m. 35 jaar en degenen die meer voor een lichamelijke training voelen, als tegen wicht voor de arbeid overdag, krijgen lessen in bewegingskunst. Dit sluit niet uit, dat er op deze clubs niet eens een leuke dans of series oefeningen op mu ziek worden ingestudeerd, indien daar voor animo is. De lessen voor de kindergroepen (van kleintjes tot en met rijpere jeugd) omvatten techniek, improvisatie, ont wikkeling muzikaal gevoel, instuderen van dansjes en dansspelen, steeds aan gepast aan leeftijd en prestaties van de leerlingen. Ook jongens zijn welkom. Tot zover Mevrouw Hinda Kucsmirak Zie verder de advertentie in dit blad. Met dank aan de redactie voor de plaatsing G.v.L. P.K. Het Dagelijks Bestuur van de polder Eijerland op Texel, brengt ter openbare kennis, dat op woens dag 23 augustus 1961 zal plaats hebben de candi- daatstelling voor de verkiezing van één Hoofdinge land ter vervulling van de opengevallen plaats van de heer wegens periodieke aftreding (herkiesbaar). Op die dag van 19 tot 22 uur kunnen bij de voorzitter van het Dagelijks Bestuur, die daartoe zitting zal houden in het Polderhuis te De Cocks- dorp schriftelijk opgaven van candidaten worden ingeleverd. De nodige formulieren zijn tot het tijdstip der candidaatstelling kosteloos verkrijgbaar bij de secretaris van bovengenoemde polder. Texel, 29 juli 1961 Het Dagelijks Bestuur voornoemd KI. Kalis Jzn voorzitter A. van Hoorn, secretaris. Bij elke prima weer 10 prima schriften voor de HALVE PRIJS. Voor alle spaargelden tot elk bedrag met bovendien veel meer rentedagen Spaardeposito 3'/2 pet rente Inlichtingen kantoor Binnenburg 9 Tel 2920 Dagelijks open: Ma tot vrij 9-12 14 16 dinsd. en vrijd. 19-20 HYPOTHEEK BESCHIKBAAR bestellen (02220) bellen Toon Smidt Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker OosterendI Kapper Bakker, Tel, j Financiering van: Vee, alle landbouw we tuigen, auto's bromfiets rijwielen, huisraad J J. van den Berg Oosten Tel 366 Garage Kievit, Den Burg Voor familie-drukwerk Drukkerfj Texelse Courant PFAFF)l6 I f handnaannavhine mr (KAPT) Pdjs compleet met koffer (PFAPDib elektrisch Prys compleet met koffer (PFAFF)b elektrisch Pnjs compleet met koffer Verkrijgbaar bij dc plaatselijke Delfia-bandelaar. FABRIEKEN TE DELFT EN HOOG*"* «HRA FIRMA G. A. VAN KLOOSTER DELFIA WEDERVERKOPER BOOTLAAN IA DE KOOG (TEXEL) TEL 27*

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4