Krijgsraad op Texel Albert Heijn heeft de lekkerste Albert Heijn GOUDSE KAAS 29 De jaren waarop wij wachten 9 st ree kor)K\Afi kkelmg .TE&EL' en de Friese beul H EN U E-EI EREN JLwV00R EXTRA BELEGEN GOUDSE. .100 gram 34 OUDE GOUDSE 100 gram 36 JONGE EDAMMER./4 kaas 99 JONGE VOLVETTE LEIDSE 100 gram 29 AH Fijne Vleeswaren - altijd vers - enorm voordelig GEBRADEN GEHAKT100 gram 29 BOEREMETWORST100 gram 39 SAKS. LEVERWORST100 gram 3J RUNDER-ROOKVLEES100 gram 75 WEES ZUINIG OP DE AARDAPPELKNOLLEN BEHANDEL ZE MET ZACHTHEID! In verschillende landbouwbladen en andere publicaties komen de laatste weken artikelen voor, waarin gewezen wordt op een goede behandeling en be waring van aardappelen. Uiteraard houdt deze bijzondere aan dacht mede verband met het feit, dat steeds meer aardappelen machinaal worden gerooid. Na heel veel jaren van experimenteren en ten spijt van veel beweringen, dat het nooit gelukken zou om aardappelen goed machinaal te rooien is het thans toch zo ver, dat met machinaal rooien in diverse gevallen een goed resultaat wordt bereikt. Dit betekent echter niet, dat er geen gevaren meer zijn verbonden aan het machinaal rooien. Er is wel degelijk re den om het werk goed in de gaten te houden. Zeer veel schade treedt op als ge volg van het feit, dat men bij het ma chinaal rooien het tempo te hoog wil opvoeren. Vooral in perioden, waarin het aantal rooibare dagen klein is, is men geneigd de dagen, waarop gerooid kan worden zoveel mogelijk werk te verrichten en het gevolg is dan vaak, dat er te snel wordt gereden. Resul taat: een hoog percentage beschadigde knollen. De beschadiging wordt veelal ver oorzaakt doordat de grond te snel ver dwenen is en de aardappelknollen di rect met ijzeren delen in aanraking ko men. Op die deelen van de machine, waar de grond uit de aardappelen ver dwenen is moeten alle ijzeren staven en kettingen met rubber of plastic zijn afgedekt. Andere oorzaken van bescha diging kunnen zijn een te grote val hoogte (meer dan halve meter) en een ruw transport. Vooral als de zakken te vol zijn is dit gevaar groot. Een moeilijkheid bij deze kwestie is, dat de beschadiging in veel gevallen niet direct waarneembaar is. Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat knollen, die „gaaf" van de machine komen korte tijd daarna blauwe of ver- kurkte plekken kunnen vertonen op die plaatsen, waar een botsing is opgetre den. Een paar weken geleden wezen wij er reeds op, dat ook de bewaring zeer belangrijk is. Daarbij wordt het steeds duidelijker dat „binnenbewaring" gro te voordelen heeft. Ideaal is daarbij de luchtgekoelde bewaarplaats. Ook stor ting in andere ruimten, waarbij met behulp van een losse ventilator en een verdeelsysteem lucht door de aardap pelen kan worden geblazen geeft een goed resultaat. Wanneer geen ventila tor aanwezig is geeft het plaatsen van één verticaal luchtkokertje van ruiter- stokken per vierkante meter een na tuurlijke ventilatie, die het mogelijk maakt de aardappelen tot IV2 meter hoog te storten. Het bovenstaande geldt voor aardap pelen van elke bestemming. Voor poot- aardappelen neemt ieder dit zonder meer aan. Voor aardappelen, die be stemd zijn voor consumptie is men ge neigd de eisen wat lager te stellen. Wij willen er echter op wijzen, dat ook op dit gebied de eisen steeds hoger wor den;. Het publiek vraagt een gave aardappel. Nu de oppervlakte consump tieaardappelen dit jaar belangrijk klei ner is, is het mogelijk aantrekkelijk alle zorg aan de consumptieaardappelen te besteden. Dat aan de behandeling van fa brieksaardappelen ook zorg moet wor den besteed zal de meeste landbouwers mogelijk vreemd in de oren klinken. Onderzoek heeft echter geleerd, dat ook hier een goede zorg beloond wordt. Door kneuzingen kan het zetmeelge- halte van de knollen dalen, terwijl door broei in de opgeslagen aardappelen be langrijke verliezen kunnen optreden. Aflevering rechtstreeks uit de grond zou daarom de meest aangewezen weg zijn. Is daarvoor geen mogelijkheid, dan is ook voor deze aardappelen een goede bew?*»ng een eerste eis. C.v.Gr. NATIONALE TREKPAARDEN TENTOONSTELLING Op donderdag 14 en vrijdag 15 septem ber a.s. wordt dit jaar de Nationale Trekpaardententoonstelling gehouden. Deze manifestatie zal traditiegetrouw wederom plaatsvinden te 's Hertogen bosch. Naast het uitgebreide keuringspro gramma en verschillende bijzondere attracties, zal tijdens deze dagen een demonstratie van rationele werkmetho den met paardenwerktuigen bij hooi bouw en graanoogst worden georgani seerd. Hieraan wordt o.m. medewerking ver leend door de Alg. Technische Commis sie van het Landbouwschap, de Fede ratie „Het Landbouwwerktuig", het Rijksconsulentschap voor landbouw werktuigen en het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wa- geningen. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 aug. 5.05 en 17.35; 24 aug. 6.37 en 18.58; 25 aug. 7.50 en 20.07; 26 aug. 8.55 en 21.05. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Het is U misschien wel bekend, dat Texel in vroeger tijd een belangrijke rol gespeeld heeft in de historie van ons zeewezen. Er is heel wat gebeurd nabij en op het eiland. Ik hoop daar in de loop der tijd nog wel eens nader op in te gaan, maar vandaag wil ik het al leen maar even hebben over de krijgs raad, welke zitting hield op Texel. Dat wil zeggen op zee, want het was ge bruikelijk, dat de zittingen aan boord van een schip werden gehouden. Om een voorbeeld te noemen nemen we het geval van de Oostindië-vaarder „Neyenburg", een vaartuig van de V.O.C., dat op 8 mei 1763 was uitge varen en waarop zich nogal veel Duit sers bevonden. Een gewoon verschijnsel in die dagen, want er was veel zeevolk nodig en dan werden die aangeworven in verre plaatsen langs de kust: Denen, Noren en Jutten. Dit keer waren het Duitsers. Vermoedelijk lieden uit Noord-Duitsland, want daar wist men alleen maar van de zeevaart af. Toen het schip ruim een maand had gevaren brak een ontzettend oproer aan boord uit en de Duitse schepelingen overweldigden het schip en gingen er mee vandoor. Aangekomen te Fernam- buco werden ze gevangen genomen en naar Lissabon overgebracht om vandaar naar Texel vervoerd te worden, waar ze voor de krijgsraad zouden worden gedaagd. De zitting Er waren er nogal wat, vandaar dat het vervoer in groepen plaats vond en het eerste transport in het voorjaar van 1764 met het schip „Het Zeepaard" te Texel arriveerde. Op dit schip zou de krijgsraad bijeen komen. Dat was gemakkelijk, want dan behoefde men de gevangenen niet te vervoeren. De krijgsraad bestond uit de lt.-admi- raal Kornelis Schrijver, de schout bij nacht Jan van der Waeyen en 7 kapi teins. Deze heren kwamen aan boord, waarop de Prinsenvlag (onze „oorlogs- vlag" zou men kunnen zeggen) werd neergehaald en die van de Krijgsraad ter zee gehesen. Hierna kon de zitting beginnen, waarbij 4 belhamels werden veroordeeld tot de strop. Een vijfde kwam er beter af en behoefde alleen maar met de strop om de hals onder de galg te gaan staan, al moest hij dan wel genoegen nemen met een fikse geseling en een brandmerk op zijn borst.De zesde kwam er het beste af: alleen maar een geseling! Nu is het wel gemakkelijk om von nissen uit te spreken, maar tenslotte moesten ze ook uitgevoerd worden en op Texel, noch op de vloot was een man wiens beroep beul was. Dat kwam in die tijden wel meer voor. Tenslotte waren beulen dure ambtenaren en wan neer er weinig werk voor hen was kon men het beter èls het eens voorkwam uitbesteden. En zo gebeurde dit dan ook in dit geval. De beul uit Friesland Men liet de beul van Friesland over komen en zoals later bleek, was dat een dure man. Men had ze beslist veel goed koper kunnen krijgen. Maar hoe dan ook op 8 mei zorgde de beul ervoor, dat er 4 werden opgehangen en de beide anderen de hun opgelegde straffen toe gedeeld kregen. Het eind draagt de lasten, zegt het spreekwoord en zo was dit ook hier. Toen alles achter de rug was presen teerde de heer D. van Guikam, Scherp rechter van de provincie Friesland, een rekening aan de heren van de Scheeps- krijgsraad van ruimƒ1200,En dat in die jaren. Vermoedelijk zei in die tijd een beul: „Als U het goedkoper kunt, gaat U rustig Uw gang!" Als ik de nota, die bewaard is geble ven en ons door Ter Gouw keurig wordt oververteld, eens bekijk, blijkt dat „pij nigen" per persoon niet minder dan 75,kostte. Voor zo'n bedrag zouden er thans misschien ook nog wel mensen te vinden zijn! Het ophangen kostte het dubbele en brandmerken werd voor hetzelfde bedrag als geselen gedaan. Maar zoals de ambtenaren en em ployés uit het zakenleven tegenwoordig weten van declareren, zo was dat in de 18e eeuw met onze beul en zijn knechts ook al het geval, want er kwam nog eens 26,onkosten bij voor de heren. Het tweede transport Het tweede transport kwam binnen op het fregat „Weststellingwerf" en op nieuw moest de krijgsraad bijeenkomen. Voor de verandering werden nu wat andere straffen uitgedeeld; 3 moesten levend geradbraakt worden en 10 ge hangen. Twee dagen nam de beul er voor n.l. 31 augustus en 1 september 1764. Maar hij kon dat niet alleen uit voeren en had twee andere „meesters van den scherpe zwaarde" meegenomen ter assistentie. Overigens had men thans de Friese beul niet genomen, maar de officiële scherprechter van de Krijgs raad der Verenigde Nederlanden en deze had een heel wat schappelijker tarief: pijnigde voor slechts ƒ12,en „dreigde" voor ƒ6,Het radbraken kostte ƒ250,per persoon. Hoewel deze officiële beul der Ver enigde Nederlanden vrij goedkoop was vergeleken bij zijn Friese collega, had den de heren van de Krijgsraad het toch nog billijker gedaan kunnen krij gen. Misschien wisten zij de weg niet, zoals wij die thans kennen uit de ar chieven! Want de leger-beul kreeg niet meer dan ƒ6,voor het ophangen van een veroordeelde; een tarief dat ook de Haarlemse beul gewend was te nemen. Zij tot slot van dit lugubere verhaal nog vermeld, dat verschillende straffen te Kijkduin tot uitvoer werden ge bracht. SLOB INGEKOMEN PERSONEN J. G. Houwers, en gezin van Utrecht, Amsterdamsestraatweg 2 bis naar Oos terend, Mulderstraat 9; S. J. Rijk v. Heemskerk, Schubertstraat 15 naar Groeneplaats 5; J. A. van der Slikke van Leeuwarden, Vredeman de Vries- straat 18 naar Den Burg, Parkstraat 20; W. Moor van Hilversum, Eemnesser- weg 141 naar Den Burg, Wilhelmina- laan 86; G. Slim en gezin van Barsing- erhorn A 96 naar Haffelderweg 14, Den Burg. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: v. Texel: 5.20 6.25 7.40 9.30 10.40 12.10§ 13.10 14.30 15.40 17.15 18.15 v. Den Helder: 6.30 8.15 9.10 11.00 12.00 13.20§ 14.20 16.00 17.00 18.40 19.30 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: v. Texel: 7.40 8.55 10.40 11.40 14.00 16.00 17.00 18.25 20.30 v. Den Helder: 9.10 10.15 12.00 13.00 15.00 17.15 18.15 19.30 21.30 is van 1 juli tot en met 26 aug. 1961 alleen op zaterdag. FEUILLETON 17. Toch was men nog steeds genegen haar op slag alles te vergeven, zo zij goede voornemens toonde. Want het was waar, dat juffrouw Koosje gezellig en onderhoudend kon praten. Ze hielp je ook aan ideecn, om de lange dagen door te komen. Verder was ze altijd be hulpzaam en zorgvol, als een van de be woners zich niet goed voelde. Nog steeds had zuster Wilma het zeer druk met de lichamelijke verzorging van de oude mensen, die zichzelf niet meer zo goed konden helpen. Het werd al een dagelijkse gewoonte, om de hulp van juffrouw Koosje in te roepen en deze verveelde zich dan ook geen moment. Soms kwam ze met veiwondering tot de conclusie, dat ze hier een taak had gevonden, die ze feitelijk niet eens zo graag meer wilde missen. Daarom maakte ze ook nog steeds geen haast met haar vertrek. De enige, die nog nare gevolgen van haar onvrijwillige verblijf in het tehuis ondervond, was notaris Greedel. Ze was 'niet van plan, om tegenover hem te bekennen, hoe het verblijf in het tehuis haar tenslotte was meegevallen. Niette min was hij toch herhaaldelijk terugge komen en informeerde dan altijd heel belangstellend naar haar omstandig heden. Dikwijls vergat juffrouw Koosje haar rancune tegenover hem, en was ze on gemerkt in een heftig debat met hem gewikkeld over de toestanden in ver schillende tehuizen en speciaal in het tehuis, waar zij noodgedwongen in ver toefde. Niet dat ze ernstige klachten had. De medische en lichamelijke ver zorging, kon er, zover de mogelijkheden het toelieten, mee door. De maaltijden waren met zorg bereid, kortom, theo retisch gesproken ontbrak het de men sen aan niets. Maar het bevredigde juffrouw Koosje niet, dat de mensen soms met hun lege tijd geen raad wisten. Enkelen verveel den zich gruwelijk en daaruit ontston den dan de roddelpraatjes, waardoor al lerlei onplezierige toestanden ontspro ten. „Neem nu tante Eliza en mijnheer Kleijberg", zei juffrouw Koosje. „Waar voor is dat nu, dat de andere mensen hen ineens mijden, alsof ze een be smettelijke ziekte hebben. Was de ge negenheid welke die twee voor elkaar voelden maar besmettelijk, dan zou de algemene toestand op de gang beter zijn dan nu". „Waarschijnlijk zou het voor heel wat mensen beter zijn", zei notaris Greedel met een veelbetekenende blik in zijn ogen. Juffrouw Koosje kuchte beledigd. Daar was hij weer met zijn halve toe spelingen. Het zou toch niet lang meer duren, of ze zou hem rekenschap vragen over die losse opmerkingen, waar je van alles van maken kon. Waarom was hij niet wat flinker en sprak zich uit, Zelfs al zou dat negatieve resultaten hebben. Dan zou ze toch meer bewondering voor hem kunnen opbrengen, dan voor de toespelingen, alsof iets hem tegenhield, om haar alsnog ten huwelijk te vragen. De insinuaties braken haar woorden stroom af en brachten haar weer in een nors stilzwijgen. Notaris Greedel ver trok dan met tegenzin, drukte haar bij het weggaan nog eens stevig de hand en liet juffrouw Koosje in een twijfel achtige gemoedstoestand achter. Meestal gebeurde er dan wel weer iets, dat haar gedachten afleidde. Als ze nog dacht aan de begrafenis van het kanariepietje van mijnheer Korsel, dan lachte ze weer. Bij dit geval bleek ook dat de moeder wel gelijk had met haar diverse klach ten. Alleen had juffrouw Koosje een andere kijk op de aanpak van ver schillende zaken. Ze had met succes het gesloten front van de drie dienstmeisjes bewerkt. Midden op de dag had de grote bel geluid, die anders alleen bij het koffie- en theeuurtje klonk. Juf frouw Koosje was, evenals alle andere inwoners, naar de ramen gelopen, die uitzicht hadden op de binnenplaats waar de bel hing. Daar stond het jongste meisje en trok met een devoot gezicht aan het touw, waardoor de bel op een bepaald plechtige manier klepte. Over de binnenplaats naderden de twee an dere meisjes en droegen op een presen teerblaadje, dat met een zwarte doek was afgedekt, een sigarenkistje. Statig schreden ze voort en gingen naar een kuiltje, dat in een der hoeken gegraven was. Daar werd het kistje neergelaten, netjes het kuiltje dichtgedekt en een zakje zangzaad op het losse zand ge strooid. Daarna hield het luiden van de bel op. De meeste inwoners lachten zich tranen om deze zogenaamde plechtige begrafenis. Enkelen waren verontwaar digd en juffrouw Koosje schoof het raam op en vroeg wat dit te beduiden had. „Het is het kanariepietje van mijn heer Korsel", kreeg ze ten antwoord. „Hij heeft ons nadrukkelijk gevraagd, om het beestje niet in de vuilnisbak te gooien". Nu keek juffrouw Koosje naar mijn heer Korsel, doch deze had zich omge draaid en verliet de gang. Ze zag aan zijn houding dat hij verdriet had. Daar om ging ze hem achterna naar zijn ka mer en daar zat hij met het hoofd in de handen. Hij was zeer gehecht geweest aan zijn zangvogeltje en het was die nacht onverwacht gestorven. „Koop een ander", adviseerde juf frouw Koosje. Hij had haar wat melancholisch aan gekeken. Het was duidelijk dat hij be hoefte had, zijn hart eens uit te storte Het bleek weer een van die kleine me selijke drama's te zijn, waarvan meeste mensen het leed stil in hun hi meedragen. Hij vertelde dat hij weE waar kamerbewoner was, doch dat h; wat zijn middelen betrof, beter in zaal beneden thuis hoorde. Maar i kinderen wilden dit niet. Ze waren ba dat het hun aanzien zou verminder! Maar de armoe op de kamer was tc< ook niet te verbergen. Nog kort geleden stond een oü vriend van hem, ook bewoner op gang, voor zijn kamerdeur. Hij wist a dat mijnheer Korsel achter een der f dijnen stond en uitte luide zijn minad ting over het interieur van de kaï* Het had Korsel een knak gegeven, fl dat nu zoveel waard, om op je otf dag nog een kostbare kamer te hebbs Doch hij was weer een aanspraak kwl want die vriend wenste hij geen vrtë te noemen. Mede, door dit kleine voorvalt werd juffrouw Koosje nog meer wekt, tot gedachten en daden. H» ideeën over de vrije-tijdsbesteding de inwoners van het tehuis kref steeds vastere vormen. Direct na - gesprek met de heer Korsel ging naar beneden, om eens ernstig meH meisjes te spreken. Dit gesprek viel s leszins in goede aarde. Er werd g terd en ook veel gelachen. Met glimlach om haar lippen, was juffro* Koosje weer boven gekomen. De andere dag, was er om de tijd weer belgelui. Nu kwamen de jes in plechtige optocht naar boven' droegen een mooie, schoongemaakte' opgepoetste kooi, waarin een levö lustige kanarie rondhipte. Zo gingen naar de kamer van mijnheer KolS Daar werden ze met ontroering dankbaarheid ontvangen. Juffr* Koosje had voor thee met lekkers t zorgd en het was even een vroli? boel, daar in de kamer van de W Korsel. (Wordt vervolgd) augustus SPECIALE AANBIEDING Welke soort u ook kiest, Albert Heijn heeft de lekkerste kaas, met alle vakkundige zor gen omringd kaas voor de kenners! Het proeven waard! KOM 00K NAAR 0E KAAS-SHOW! FIJNE LICHTBELEGEN 500 GRAM VAN 1.60 VOOR In elk filiaal is een rijk gevarieerd kaas assortiment vertegenwoordigd. Kom eens kijken. Kies de kaas precies naar uw smaak. Wij laten u gaarne even proeven en keuren!

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4