9- rocn /wa in het harL, Ze zeggen Gymnastiekver. Texel heeft grote plannen Vele Texelaars namen afscheid van kapelaan Suidgeest Drijf de onzuiverheden vit Uw bloed. Pracht handen Hamea-Gelei - ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 74e JAARGANG No. 758f TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p, kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm INGEZONDEN Het is op ons eiland vrijwel onmoge lijk geworden een plaats te vinden, waar de geluiden der natuur niet wor den overstemd door motorgeronk. Wa ren voorheen bijv. de Muy, de Slufter en de Westerduinen nog oases van rust, ook dat is nu voorbij. De rondvluchtvliegtuigen, geëxploi teerd door keiharde zakenlieden, geven al te vaak van hun aanwezigheid in het luchtruim blijk en daar zij niet, als ander verkeer, aan de wegen zijn ge bonden, verscheuren zij alaan de stilte. Ik ben echt niet zo ingenomen met deze vorm van amusement. Met mij voelen vele, Texelaars zowel als gasten, zich erdoor gestoord tijdens hun verblijf in de vrije natuur. Het spijt mij te moeten vaststellen, dat ook op Texel de door lawaai ge- mens nergens meer rust vindt! Ad Blok v. d. Velden HERBENOEMD Op 23 augustus j.! werd de heer S. C. Keijser Lzn., bij enkele candidaatstel- ling herbenoemd tot Hoofdingeland van de polder Eijerland. MATERIELE SCHADE Op de Kadijksweg, nabij De Veen kwamen twee Texelse personenauto's met elkaar in botsing. De ene wagen, bestuurd door de heer Kloosterman, machinist bij het gemaal Waalenburg, verleende geen voorrang aan een van rechts komende wagen. Deze werd be stuurd door dhr. Bakker van de Groe- neplaats. De wagens hadden beide een matige vaart zodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen De auto's werden flink beschadigd. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. HEDENAVOND PAARDESPORT In de krant van woensdag hebben wij vermeld dat de Waddenruiters vrijdag j.l. in Oosterend een demonstratie zou den verzorgen. Deze demonstratie werd niet gisteravond maar wordt heden avond gegeven. Ook de pony-club is op het terrein van de heer De Leeuw aan wezig. HERINNERING AAN WEEKEND 2000 Het is al weer enige weken geleden dat in Oosterend onder het motto .Weekend 2000" feest werd gevierd en ondanks het slechte weer als ge- jd beschouwd mag worden. Ook de hieraan verbonden grote loterij is prima verlopen. Van deze loterij zijn er nog steeds onafgehaalde prijzen en het actie- commilé „Weekend 2000" wil gaarne alle zaken afgewikkeld zien. De navolgende nummers zijn in de prijzen gevallen 254 - 434 - 884 - 889 1463 - 2007 - 2229 - 2569 - 2757 - 2778 en men verwacht dat de gelukkigen deze prijzen afhalen bij Mevr. Rente naar, Peperstraat, Oosterend. HARLINGER VISAFSLAG BEREIKTE HET MILJOEN In de visafslag te Harlingen is dezer dagen een mijlpaal bereikt. De eerste miljoen omzet dit jaar is geboekt. De Harlinger visser Lammert Velt- man, bracht 169 kg. garnalen van de Waddenzee ter afslag. De partij werd gemijnd op een gulden eenenvijftig. Dit bedrag maakte het miljoen vo! Men hoopt dit jaar de twee miljoen vol te maken. In Harlingen heeft men grootse plan nen. Men hoopt met enkele jaren een nieuwe haven aan te besteden, de plan nen zijn gereed. Deze plannen zullen een bedrag van 54 miljoen gaan vergen. IN HET NIEUWS Het ANP maakte woensdagmiddag om een uur melding van de concurren ce op het Texelse vliegveld. Medege deeld werd dat er aangifte was gedaan bij de Rijksluchtvaart-politie dat een der partijen te veel personen zou hebben vervoerd De overheid heeft een onder zoek ingesteld. Dunne* verlost ge Uiell ru Rheumstlsc' e Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aangewe- zen middel. Dat komt omdat de stimule rende werking van Kruschen de bloed zuiverende organen weer tot jeugdig- jachtige werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten, die nu prompt worden afgevoerd langs natuur lijke weg. En daarmee behoren Uw pij- Jen dan tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische Pijnen de werking van Kruschen een verlossing vinden. ERNSTIG GEWOND Woensdagmiddag is bij het normale zinkwerk nabij het Horntje een ernstig ongeluk gebeurd. Op de kruin van de dijk stond een wagen hoog opgeladen met riet en de heer Van Vuure wilde deze beklimmen om te lossen. Toen hij goed en wel boven was gleed hij naar beneden, met het gevolg dat hij rugge lings op de glooiing plofte. Dokter Schalkwijk verleende eerste hulp en heeft de patient met een extra boot naar Den Helder laten vervoeren. Zijn rugklachten waren zeer ernstig. De heer J. van Vuure uit Werkendam was werkzaam bij de firma Wijnands. F 217,— VOOR MUSEUM Woensdagavond hebben de mannen van de firma Van Oord en Rijkswater staat gevoetbald tegen de bewoners van de P.H. Polder. Eindstand 1-1. Het was een zeer sportieve strijd en de bezoekers hebben dan ook zeer zeker genoten. Tijdens deze wedstrijd heeft men de collectebus laten rammelen voor het Nieuwbouwfonds Texels Museum. Dat rammelen heeft succes gehad, want de collecte bracht f 217,op. Hierbij behoeven wij niet te verzwij gen dat het eerste cijfer is van de aan nemer, die thans bezig is Texel van een nieuwe haven te voorzien. Wij kunnen ons voorstellen dat de heer De Haan van het Museum zegt: „Voetballen jullie iedere week Tube 95 ct Het Is de Hamamelis die 't 'm doet BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Bernadette Theodora doch ter van Hendericus J. Kager en van Johanna E. Witte; Aart Johan zoon van Johan van den Brink en van Pietje Por- tinga; Martinus Laurensius Maria zoon van Wilhelmus J. Schoo en van Johanna H. Houniet; Irma Maria Johanna doch ter van Hendrik Witte en van Anna A. van de Wetering; Cornelia Hendnka dochter van Jacob Witte en van Chris tina J. M. Bastiaans. Ondertrouwd: Lieuwe Harmen Visser en Maartje Eenhoorn; Roelf Kuil en Ursula L. B. G. de Ruijter. Overleden: Jacob Pieter Bisschop, oud 87 jaar; Jacob Kokt oud 83 jaar, echt genoot van Hendrik je Blom; Karl Bader oud 67 jaar, echtgenoot van Magda Egener. VANDAAG WEER RUILBEURS Zaterdag (heden) zal er in de paarde- stal weer een ruilbeurs gehouden wor den. Iedereen is welkom. De St. Jeroen-verkenners. Men treft hem waar men gaat of staat. In dorp en stad, op plein en straat, Op feesten en vergadering. En menige familiekring. In wachtkamer en schoollokaal, In werkplaats en in ziekenzaal, Op de fabriek en in 't kantoor, In autobussen, boot en spoor; De stichter van zo heel veel leed. Het gifreptiel dat „Roddel" heet. Ze zeggen: „Heb je het gehoord? Van Teuteren is er vandoor. Ik heb het zélf wel niet gezien, Maar hoorde het van nicht Catrien, En die haar zwager heeft een broer, Die kwam er veel over de vloer. Nou ja, ik zeg geen kwaad er van. Misschien is 't wel een beste man Maar ondertussen drinkt men grif, Het rondgediende lastergif. Ze roddelen en kletsen maar, Bespreken alles met elkaar, De nieuwe hoed van juffrouw Print, -Die iedereen afschuw'lijk vindt- De bontjas van mevrouwtje X, Een veulenhuid en anders niks- De open wagen van Konijn, -Die nog wel niet betaald zal zijn- En hoc die lelijke Verblomt Toch aan zo'n aardig vrouwtje komt. Epfin, ge weet wel hoe dat gaat, De laatste nieuwtjes van dc straat. Wat zou het mooi zijn, lezerskring, Als ieder nu eens wieden ging In EIGEN tuintje, groot of klein. Wat zou dat een vooruitgang zijn. Huib de Rijmelaar INGEKOMEN PERSONEN Trijntje van der Meer van Dantumadeel Murmerwoude G 33 naar Dorpsstraat 36 De Koog; Ada C. Visser van Rotterdam, Westersingel 115 naar Warmoesstraat 8, Den Burg; Geertsje G. Sieswerda (ev. Burger) van N.O. Polder, Emmeloord, Rietstraat 57 naar De Koog, Boodtlaan 4; Willemina G. F. Meijer (ev. van Lare) van Voorburg, Overburgkade 24 naar Ruijslaan 25, De Koog; Frank R. J. van Lare van Voorburg, Overburgkade 24 naar Ruijslaan 25, De Koog; Willemijn- tje Duin van Heemskerk, Kerklaan 7a naar Molenstraat 4, Den Burg; Grietje Troost van Driebergen-R, Arnhemse- bovenweg 301 naar Den Hoorn 107a; Sietske Combé van Amsterdam, Over toom 283 naar Emmalaan 13, Den Burg; Anja A. Jonkman (ev. van der Sluis) van Groningen, Rademarkt 23 naar E 117 b; VERTROKKEN PERSONEN Marijke Beumkes (ev de Lussanet de la Sablonière) van Den Burg, Zwaanstraat 8 naar Den Haag.Veenenriaalseweg 340; Annigje de Hoop van De Waal 12 naar Bolsward, Hid "Heroplantsoen 27 Blijkens een advertentie in dit num mer, vangen de lessen van Gym.ver. „Texel" volgende week weer aan. De vakanties zijn voorbij en nu is het dus weer tijd, om zich op het winter- programma voor te bereiden. Hiervoor is echter allereerst een trou we opkomst van de leden noodzakelijk, mede in verband met de winteruitvoe- ring en evt. wedstrijden. Wij willen vanaf deze plaats de ou ders nog eens extra opwekken, om hun kinderen regelmatig de lessen te laten bezoeken, daar het anders zowel voor leiding als bestuur een onmogelijkheid is, om iets te organiseren. Hiertoe is aller medewerking nodig, ook het be lang van Uw kinderen staat op het spel. Bij onvoldoende belangstelling zullen n! enkele klassen moeten vervallen om financiële redenen. Het bestuur heeft nog enkele plannen in petto, waardoor de animo zeker verhoogd zal worden, o.a. vakantietoch- ten, aanschaf trampoline, voorturncur- sus en evt. rythm. cursus voor diegenen, die zich niet tot toestelturnen voelen aangetrokken. Al deze plannen zijn ech- ter afhankelijk van de daarvoor aan wezige animo, dus stel bestuur en lei ding niet teleur, maar werk mee om ze te kunnen realiseren. Mochten de veranderde oefenuren voor sommigen bezwaar opleveren, ge lieve dit dan op de eerste les te melden, i opdat getracht kan worden deze bezwa ren op te heffen. Bestuur en leiding rekenen op Uw medewerking, daar de bestaansmoge lijkheid van de vereniging hiervan af hangt. i Nieuwe leden kunnen zich op de oefenuren aanmelden, waar ook inlich tingen betreffende rythm. cursus enz. zijn te bekomen. Donderdagavond hebben velen in hotel „De Zwaan" afscheid genomen van kapelaan Suidgeest, die na vier jaar de R.K. Pastorie in de Molen straat te hebben bewoond nu zijn bivak heeft opgeslagen in de Kin kerstraat te Amsterdam. In hotel „De Zwaan" hebben zij de geziene kapelaan de hand ge drukt, niet voor 't laatst want wij zijn er van overtuigd dat kapelaan Suidgeest nog veel op het eiland zal vertoeven. Pastoor Persoon sprak zijn dank uit voor het vele werk dat door kapelaan Suidgeest in de parochie is gedaan. Dat U zeer gezien bent op het eiland be wijst de aanwezigheid van velen hier die niet tot onze parochie behoren. Ik ben er dan ook van overtuigd, aldus pastoor Persoon, dat je ook bij de niet Katholieken een grote plaats hebt inge nomen. Ik ben dankbaar dat je vier jaar mijn kapelaan bent geweest. Wij hopen dat je straks in Amsterdam door het persoonlijk contact het goede naar bo ven weet te brengen. Wij zijn er van overtuigd dat deze eerste standplaats, Texel, steeds zal blijven domineren. Hierna werd het woord gevoerd door Ds. van Bilderbeek. Deze sprak namens het Texels Theologen Convent, waarvan kapelaan Suidgeest vele jaren deel uit maakte. Ds. van Bilderbeek memoreerde de goede gesprekken die er zijn geweest en van de prettige verstandhouding tus sen de Rooms Katholieke geestelijkheid en de predikanten op het eiland. De heer J. M. de Vries, recreatiecon sulent op het eiland dankte de schei dende kapelaan vor het prettige contact dat er was geweest. Spreker memoreerde de avondvier daagse waarvan kapelaan Suidgeest de ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGENS Den Burg, te! (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIETVELD De Cocksdorp, te! (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 30 augustus worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. FILMNIEUWS: Maandag- en dinsdagavond: ZORG, DAT JE ER BIJ KOMT „Zorg, dat je er bij komt" is de titel van de dwaze rolprent, waarin Norman als Punckle terecht komt bij de marine. Hij meldt zich aan, na een ongelukkige liefde en nadat verscheidene pogingen tot zelfmoord(t) zijn mislukt. Een mari neman heeft hem verteld over de dames, met wie je als zeeman in verre landen contact kunt hebben. En dat lijkt Pun ckle we! De matroos Punckle maakt er niet veel van, althans niet als zeeman Wel is hij een groot succes voor de bioscoop bezoekers, die recht hartelijk kunnen lachen om al die gekke situaties waarin de sailor belandt. Zo is er bijvoorbeeld zijn speciale opleiding. De geleerden hebben gezegd, dat de (eerste) ruimte raket slechts met een hoog-bekwaam man kan worden bemand, doch de admi raal vindt, dat de eerste de beste re- cruut ervoor in aanmerking komt. En uiteraard valt de eer te beurt aan de matroos PunckleDat hij uiteindelijk toch niet de uitverkorene wordt en niet temin in de raket hemelwaarts stijgt, is een lang verhaal, dat men, wanneer men met smaak wil lachen, beter zelf kan gaan zien. Norman Wisdom de gehate matroos die ooit bij de marine heeft gediend. Nederlands nieuws Bloemencorso in Rijnsburg Nederlands- Belgische honkbalwedstrijd in Amers foort. Pony-concours in Huis ter Heide. Jehova's getuigen congresseren in Am sterdam. Strijd om de nationale zwem- titels in Heerlen. Wereldnieuws De vlucht uit het paradijs: Uittocht uit Oost-Berlijn. Conferentie van de Grote Drie. Verscherpte maatregel van de volkspolitie. Franse vluchtelingen uit Bizerta. Uitvaart van Kardinaal Tardini. Het Belgische Koningspaar op vakantie. Premier Fanfani in Moskou. Hirosjima na 16 jaar. Kampioenschappen onder- watervissen in Spanje. Franse kam pioenschappen parachutespringen. Kapelaan J. Suidgeest Nee lezers, kapelaan Suidgeest gaat hier niet incognito. Werkelijk toen onze fotograaf dit plaatje maakte was het een zonnig» maandag morgen, dus weer om op dc markt een praatje te maken met wie daartoe bereid wasen dat waren er velen promotor was. Het met elkaar iets doen is zeer belangrijk, en die belangrijkheid heeft U ingezien. Wij hopen dat Uw opvolger met dezelfde geest bezield is aldus de heer De Vries. De heer P. de Graaf sprak namens de „Gespreksgroep" van de parochie. Ook hij betreurde het afscheid van kapelaan Suidgeest. Namens de R.K. jeugdverenigingen sprak kapelaan Tuyn. Echter niet alleen namens de verenigingen, ook als collega. Hij vond het jammer dat hij slechts 1 jaar heeft kunnen samenwerken met kapelaan Suidgeest. In zijn afscheidswoord dankte kape laan Suidgeest in de eerste plaats Pa stoor Persoon voor de prettige tijd in de pastorie en de steun die hij mocht ont vangen van de pastoor. Ook de overige sprekers dankt® hij met een persoonlijk woord. Onder de aanwezigen waren ook Da. Reinhold, Ds. Waardenburg, mensen van het onderwijs op Texel, Afgevaardigden van de Sociale Dienst van de Gemeente Texel. Met een handdruk namen allen af scheid van kapelaan Suidgeest, en wen ste hem veel goeds in zijn nieuwe paro chie. Ook wij sluiten ons gaarne hierbij TER OVERDENKING: TOEN DE ZON ONDERGING Van een ondergaande zon hebben wij de afgelopen weken weinig kunnen ge nieten. Trekken in de zomer anders tientallen gasten naar het strand om in de late avond de zon in de zee onder te zien gaan. Dit jaar heeft men weinig kunnen genieten van dit zo fraaie schouwspel. Van al de duizenden gasten op het eiland zijn het maar tientallen die naar de ondergaande zon gaan kijken. Waarom Wel, ik geloof dat de oorzaak deze is: Men houdt van het licht. Donkere dagen zijn ons gauw tot een last. De vele donkere dagen die wij deze zomer hebben gehad, doen de mensen mopperen. Niet alleen de vakantiegan gers, ook de Texelaars. Wij allen houden van het licht. Wij hebben het licht lief. Het gemis van zonlicht voelen we als een verarming, een triestheid, een be lemmering van ons werk. Toen de zon onderging. In ons mensenleven wisselt het dage lijks. De mens begint, hij blinkt en hij verzinkt. Het zijn allemaal etappes. De zon komt op en gaat weer onder. We maken plannen voor de vakanties, voor ons leven. Misschien hebben wij een geslaag de vakantie en slagen onze plannen al lemaal, maar de zon gaat weer onder. Alles is tijdelijk. Er zijn de afgelopen dagen weer di verse eilandbewoners naar het zieken huis gebracht. Een duistere streep in het leven. Het licht is weg. In de bijbel staan ook deze woorden: „Toen de zon onderging". U moet Marcus 1 vers 32 maar eens lezen. Daar staat dat bij de ondergaande zon de mensen tot Jezus werden ge bracht. Als we bij Hem terecht komen, dan kan de zon ondergaan, maar zal Het licht blijven schijnen. Jezus is het licht der wereld,voor wie in Hem gelooft wordt het nimmer nacht.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1