Telefoon zoekt nieuwe wegen KLAAS TOXOPEUS VERLAAGDE PRIJZEN! PFAFF 298.- POCKETS wJ OMNIBUS HuscfVciïn<i SCHOUW VLESSING De jaren waarop wij wachten st ree kontvvi kkel ing *1 Kabels zullen verdwijnen Nieuwbouw Houtbouw Asbestplaten Naaimachinehandel JAC. BRUIJ woensdag 6 sept. 1961 Zojuist verschenen Prijs gebonden f 4,90 LANGEVELD DE R00IJ PARKSTRAAT Alle modellen voorradig PFAFF )is (PFAFF;» Pak de telefoon Aantal aansl.in miljoenen Lokale gesprekken F Interl. gesprekken Mili-d^J [324] [9()5j 1400] electro-magnetische energie over tien tallen meters hoorbaar maakte, is zo sterk toegenomen, dat het telefoonver keer eens in de zeven jaar verdubbelt. Graafwerk en rivieren De telefoon is razendsnel in opkomst gekomen. Ruim vijftien jaren na de uit vinding - in 1892 werden in Nederland al 82.000 interlokale gesprekken ge voerd. Vorig jaar waren het er 440 mil joen. Al deze gesprekken werden ge voerd via kabels. In de beginjaren wer den die kabels opgehangen aan masten, waardoor het poëtische beeld van zwa luwen, die een muziekstuk schrijven op de „balken" van de telefoonkabels, kon ontstaan. Maar deze „luchtige" verbin dingen waren uiterst kwetsbaar en le den bovendien onder de niet-ideale kli maatsomstandigheden. De PTT heeft daarop steeds meer overgeschakeld op ondergrondse kabels. Maar ook die heb ben nadelen. Voor de verbinding tussen Noord en Zuid-Nederland moeten heel wat rivieren en brede zee-armen (Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden) worden „overwonnen". Wanneer kabels eenmaal zijn gelegd, kunnen ze gemakkelijk be schadigd worden door de uitvoering van grondwerken. Bovendien bleek in 1953 bij de grote watersnood hoe kwetsbaar deze verbindingen zijn. Bij straalzen- dernet is het ingraven van ontelbare kilometers kabel niet meer nodig. Torens In de provincie Zeeland wordt al ge werkt aan een straalzendernet, dat bij noodgevallen de verbindingen kan over nemen. Het straalproject, dat nu op het programma van de PTT staat, voorziet in een wijdvertakt verbindingsnet over geheel Nederland. De eerste lijn is al bijna gereed. Het is het traject Eind- hoven- Maastricht. De zendtoren in Maastricht is al gebouwd. In 1963 hoopt de PTT het net voor de Randstad-Hol land de verbinding tussen de steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht - gereed te hebben. Ruim dertig torens moeten dan in de loop van enkele jaren in andere, minder grote steden worden gebouwd. De torens moeten ge middeld zo'n kleine zeventig meter hoog worden. Op de spits komen twee para bolische antennes, die wel wat lijken op de oude radarantennes. Deze dienen voor het overbrengen van de gebundel de electro-magnetische energie. In de grote steden moeten de torens zoveel mogelijk buiten de stadskernen komen, maar dat zal in de kleinere plaatsen niet altijd nodig of mogelijk zijn. Omdat de torens in het stadsbeeld misschien een storend element kunnen vormen, zal de PTT contact opnemen met de plaat selijke stedebouwkundige diensten voor het nader uitwerken van de plannen. Het plan, zoals dat door de PTT is uitgewerkt, voorziet in het aanwijzen van de volgende steden als centrales of zetels van doorzendstations: Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem Hilversum, Alphen, Alkmaar, Purmerend, Lopik, Loon op Zand, Bre da, Tilburg, Roosendaal, Goes, Den Bosch, Mierlo, Eindhoven, Roermond, Maastricht, Venlo, Wolder (bij Maas tricht), Nijmegen, Druten, Arnhem, Ugchelen, Deventer, Markelo, Hengelo, Zwolle, Lelystad, Zwollerkerspel, Smil- de Groningen en Leeuwarden. Met de uitvoering van dit plan zijn tientallen miljoenen guldens gemoeid. De nieuwe zendcentrales zullen geheel automatisch werken. Bij de nieuwe methode van overbrengen van het ge luid - dat getransformeerd wordt in hoge trillingen - blijft het onmogelijk om gesprekken af te luisteren. De PTT hoopt door deze maatregel de niet te stuiten groei van het telefoonverkeer voor te blijven. (Nadruk verboden.) Miljoenen malen per jaar grijpen wij naar de telefoon. Voor een zakenge- sprek, om een familielid met haar of zijn verjaardag geluk te wensen, maar vooral om de juiste tijd te weten of om te informeren naar de weersverwach ting. De telefoon is een apparaat, dat ons in het dagelijks leven veel tijd be spaart, maar ook wel eens tot een „hels toestel" kan worden, als ons iedere keer maar weer mensen gaan opbellen. In de loop van 1960 bracht de PTT de miljoenste telefoonaansluiting tot stand. Ter vergelijking: eind 1957 bedroeg het aantal aansluitingen 857.000. In het lokale verkeer namen de gesprekken tussen 1957 en 1959 toe van 835 miljoen tot 905 miljoen Vermoedelijk heeft het aantal stadsgesprekken in 1960 het mil jard ruim overschreden. Het aantal „in- terlokaaltjes" liep op van 324 miljoen tot 400 miljoen. Wij belden in 1959 58 miljoen maal het nummer 002 en 15 mil joen maal het weerbericht op 003. De PTT heeft een uitgewerkt plan op tafel liggen om de steden in Nederland onderling te verbinden door middel van een straalzendernet. In verscheidene steden zullen grote radiotorens worden gebouwd. Het straalzendernet werkt op het principe van de hoog-frequentietril- lingen, die langs radiografische weg worden overgebracht. Door dit straal zendernet wordt het leggen van lange interlocale kabels overbodig. Het be staande kabelnet zal nog worden ge bruikt. Voor de gebruiker van de tele foon zal er niets veranderen. Het num mer moet op de vertrouwde manier worden gekozen. Het telefoontoestel in huis moet via kabels met de telefoon centrales verbonden blijven. De uitvinding van straalzenders en de toepassing in het telefoonverkeer zijn niet nieuw. In Amerika werd al tien jaren geleden een straalproject uitge voerd. Op het ogenblik worden in de Nieuwe Wereld ongeveer dertig percent van alle interlokale telefoongesprekken via straalzenders gevoerd Ook in het bergachtige Zwitserland, waar het leg gen van telefoonkabels geen gemakke lijk werk is, loopt een groot deel van het telefoonverkeer via straalzenders. De PTT gaat nu tot de bouw van zo'n zendernet over omdat het huidige ka belnet langzamerhand te klein wordt om aan de steeds groeiende vraag naar verbindingen te voldoen. De telefoon is in de maatschappij langzamerhand een onmisbaar instrument geworden Op het ogenblik belt -de Nederlander ge middeld iedere week eenmaal op naar een andere stad Het aantal telefoontjes binnen de stad loopt in de miljarden. De vraag naar het wonderinstrument van Alexander Craham Bell, die in 1876 voor het eerst de menselijke stem door FEUILLETON 18. Voor de grootste verrassing zorgde mevrouw Wibeau, door plotseling, bij het weer verschijnen van de meisjes op de gang, te applaudiseren. Anderen stemden daarmee in. Als trotse schoon heidskoninginnen schreden de meisjes door de gang, om daarna met verwoede ijver hun werk weer ter hand te nemen. Het kanariepietje mocht zich in de toekomst op grote belangstelling ver heugen en mijnheer Korsel deelde van zelf in de eer. De mensen voelden zich door dit kleine voorval weer meer aaneen en daarom kwam als een donderslag uit heldere hemel het bericht, dat tante Eliza en mijnheer Kleijberg gingen trouwen. Nee maar. zo iets was nog nooit vertoond. Waar haalden ze op die leeftijd de moed vandaan? Het meest ongelooflijke bleek toch waar te zijn. Mijnheer Kleijberg was op onderzoek uitgegaan en had zowaar nog enkele kamers voor hem en zijn aanstaande vrouw weten te huren. Daarna gingen ze in alle stilte in ondertrouw. Maar het nieuws sijpelde door, en nu werden de beide oudjes als een wereldwonder aangegaapt. Zij wa ren het gesprek van de dag. De beide bejaarden werden geïnter viewd en voelden zich bij al die drukte wonderlijk fris. Ze hadden niets tegen het tehuis, vertelden zij op de diverse vragen, behalve dan het gemis aan vrij heid. Vrienden en kennissen liepen bij het bruidspaar in en uit. Terwille van de naam van het tehuis, verdroeg de moe der de ongewone drukte, al kostte het menige zucht. Op de dag van het huwe lijk, was de belangstelling bij het stad huis enorm. Het was een aandoenlijke gebeurtenis. De bruidegom en de bruid waren beiden plechtig in het zwart ge stoken. Het meest opvallende aan de bruid, was het prachtige boeket mooie, zalmkleurige anjers, die tegen haar zwarte japon op wel heel voordelige wijze tot hun recht kwamen. De ambtenaar van de burgerlijke stand wenste het echtpaar veel geluk met hun moedig voornemen om op deze gevorderde leeftijd, als echtpaar samen door het leven verder te gaan. Menig oog werd vochtig toen het bruidspaar de handtekeningen zette. Daarmee was de plechtigheid ten einde, maar nog lang groepte men op straat samen om over dit huwelijk te spreken. Rustig en zonder zich al te veel van de drukte aan te trekken, betrokken de beide bejaarden hun kamers. Velen, waaronder ook juffrouw Koosje, hoop ten dat ze nog lang en gelukkig zouden leven. Intussen was er iets anders, dat juf- ZON, MAAN EN HOOG WATEK De zon komt 27 augustus op om 5.42 uur en gaat onder om 19.40 uur; 30 augustus op om 5.47 en onder om 19.33 uur. Maan: 26 aug. V.M.; 2 sept. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 aug. 8.55 en 21 05; 27 aug. 9.47 en 21.54; 28 aug. 10.32 en 22.37; 29 aug. 11.10 en 23.14; 30 aug. 11.43 en 23.45; 31 aug. 12.15 en 1 sept. 0.15 en 12.45; 2 sept. 0.48 en 13.21. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. JONGENS GESNAPT Dinsdag heeft de Rijkspolitie te De Koog enkele jongens gesnapt die reeds verscheidene diefstallen op het eiland hadden gepleegd. Deze knapen, één van zeventien jaar en twee van acht tien jaar, werden gepakt in een bollen schuur waar zij him bivak, met toe stemming, hadden opgeslagen. Overdag waren deze knapen in de bollen werk zaam en in de avond en nacht hadden ze andere bezigheden. De politie trof er een hoeveelheid repen, plakken choco lade, cigaretten, koek etc etc. Ook een gesloopte motor trof men onder het opgeslagen riet. Deze motor was maan dag gestolen in Den Burg en behoorde aan een Duitser. Het frame en wielen hadden de jeugdige stropers in een greppel weggewerkt. Deze waren ge vonden door een Texelaar. Het „lekkers" hadden ze maandag nacht gestolen uit het strandpaviljoen te De Koog. Een deel van de versnape ringen hadden zij verkocht aan kam peerders en het nog voorradige werd aan de eigenaar terug gegeven. De drie knapen zijn, nadat proces verbaal werd opgemaakt, van het eiland gezet. 35 °/o premie op kosten onderzoek hooi en kuilgras De streekontwikkelingscommissie is van oordeel, dat de voorlichting op het gebied van de voederwinning en de voe derverstrekking in de komende jaren één van haar belangrijkste taken is. Voor een goede uitvoering van deze taak is het beslist nodig, dat gegevens ter beschikking komen over de voeder- waarde van het Texelse ruwvoer. Wil men immers een goed voederrantsoen samenstellen, dan is een eerste eis, dat men weet welke voederwaarde in de ge bruikte voedermiddelen aanwezig is. Telkens blijkt nl. weer, dat de voeder- waarde op het oog niet te schatten is. Maar ook met het oog op een juiste voorlichting bij de voederwinning is het beslist nodig, dat gegevens bekend zijn over de kwaliteit van op verschillende manieren gewonnen hooi en kuilgras. - Daarom is besloten om voor het ko mende seizoen van 35 °/o van de kosten van het onderzoek van hooi- en kuil- monsters te geven uit de kas van de Streekontwikkeling. Deze premie zal in de eerste plaats verstrekt worden aan veehoudre, die lid zijn of worden van de Veevoederkern. Wij rekenen er op, dat zij, die vorig jaar reeds lid waren ook dit jaar weer meedoen en dat er boven dien heel wat nieuwe leden zullen ko men. Voor hen is dus in de eerste plaats de premie van 35 °/o van de kosten of plm. f 6.per monster hooi en kuilgras. Indien het voor dit werk beschikbare crediet het toelaat kunnen ook anderen van de premie profiteren. Zij, die reeds monsters lieten nemen ontvangen uiter aard deze premie ook. Binnenkort zal ass. J. M. Witte de le den van de veevoederkern bezoeken en daarbij o.m. ook noteren hoeveel mon sters onderzocht moeten worden. We ho pen, dat het er zeer veel zullen zijn. Profiteer van dit buitenkansje. C.v.Gr. Zoekl u een garage of schuurtje of iets anders van houtbouw? Kom pra ten. Steeds concurrerend- Fa. A. v. d. Vis Zn Wilhelminalaan 17 tel 2356 Financiering van: Vee, alle landbouw werk tuigen, auto's bromfietsen rijwielen, huisraad enz. J J. «anden Berg Oosterend Tel 366 Wij hebben een grote sortering asbest- en gegal- vaniceerde platen in alle maten ook voor bijpassen de lichtplaten zijn wij het goedkoopste adres. Ook voor hardboard en zachtboard en alle soorten hout zijn wij het adres Kom kijken Fa A. v.d. Vis Zn Wilhelminalaan 17 Telefoon 2356 Een overvloed van in de Parkstraat Eén naaimachine kan maar de handigste zijn A SWEDEN SINCE leg, Eindelijk een naaimachine die nu eens mEj ingewikkeld is. Ultramoderne vormgevuv Uit één stuk gegoten Zweeds staal. Met de klemvrfi roterende grijper zodat de draad nooit kan vastloop (wereldpatent). 7 Typen vanaf f 285.- De machines word» gaarne voor U gedemonstreerd. Het verplicht U tot niet* Stenenplaats, Den Burg De Schouw volgens art 28 der Keur voorl Gemeenschappelijke Polders op Texel over de It AYESLOOT is bepaald op Belanghebbenden wordt erop gewezen, datct voldoen aan de bepaling in bovengenoemd ami als een overtreding wordt beschouwd Het bestuur van de Gem. Polt S. Keijser Jbz Dijkgraaf E. L. Lap, Secretaris Inhoud dl 1 Vliegende storm dl 2 Woest water dl. 3 Stormnacht Uw exemplaar ligt gereed bij handnaaima^h1116 Pnjs compleet met koffer elektrisch Pnjs compleet met koffer elektrisch Pnjs compleet met koffer frouw Koosje hevig verontrustte. Van verschillende kanten kwamen berichten dat Henny in vreemd gezelschap was gezien. Menigeen had daaraan dubbel zinnige veronderstellingen vastge knoopt. Zoals het met een vlammetje bij een droge bos stro gaat, zo had de laster zich van Henny meester gemaakt, en buitengewoon snel oin zich heen ge grepen. Henny had geschreven dat ze zonder betrekking zou komen. Ze moest nog enkele gegevens uitwerken en daar na weer veranderen van domicilie. Juffrouw Koosje deed haar best om Henny in het tehuis, als hulp van zuster Wilma en assistente van de moeder te werk gesteld te krijgen. Maar ze was op onverwachte tegenstand gestuit. Zo wel de moeder, als zuster Wilma ble ken niet op de komst van Henny gesteld te zijn, ook al konden ze een hulp goed gebruiken. Het maakte juist de strijdlust van juffrouw Koosje wakker en ze toog op onderzoek uit. Haar verontwaardiging over de lasterpraatjes, die over Henny in omloop waren, kende geen grenzen. Er was dan ook al gauw niemand meer, die het tegen juffrouw Koosje durfde opnemen. Bewijzen waren er niet, alles was van „horen zeggen". Voor het eerst riep juffrouw Koosje de hulp van no taris Greedel in. Hij moest zijn grote invloed laten gelden, ten bate van Henny. Wanneer Henny van al die bemoeiin gen geweten had, zou ze waarschijnlijk niet zo vlug op het voorstel van juf frouw Koosje, om in het tehuis te ko men, zijn ingegaan. Maar ze voelde zich op dat ogenblik niet opgewassen tegen een nieuwe, vreemde omgeving. Het idee om bij juffrouw Koosje te zijn, leek haar wel het meest aanlokkelijkst. De eerste tijd was ze zo neerslachtig, dat ze van de koele houding van haar omgeving weinig merkte. Langzaam drong het echter tot haar door, dat de voorkeur, die de oude mensen voor zus ter Wilma toonden, buiten het normale vlak lagen. Er was een zekere gerin- schatting in hun manier waarop ze haar behandelden. Met uitzondering van juffrouw Koosje en enkele anderen, die een grenzeloze verering voor juffrouw Koosje hadden, trok men één lijn tegen over haar. De houding van zuster Wilma was nog vreemder. Ze was altijd al enigszins koel en teruggetrokken, maar tegenover Henny deed ze zo hooghartig, dat Henny, die gehoopt had een nieuwe vriendin te vinden, zich uiterst ge raakt terugtrok. Juffrouw Koosje had de houding van de beide meisjes een tijd lang bestu deerd, maar kon uit de houding van zuster Wilma absuluut niet wijzer wor den. Vele malen was het haar al opge vallen, dat zuster Wilma, wanneer ze dacht niet bespied te zijn, zeer onge lukkig keek. Maar wanneer juffrouw Koosje toenadering zocht, trof haar eveneens een dermate koele en afwij zende houding, dat ze haar pogingen, om met dit meisje op meer vriendschap pelijke voet te komen, onverrichterzake moest opgeven. Toch kon juffrouw Koosje het idee niet kwijtraken dat het leven van zuster Wilma, hoe jong ze ook was, al beheerst werd door ervaringen, die haar deze houding, tegen haar eigen aard in, had doen aannemen. Haar reserve tegenover de mensen, waarmee ze in aanraking kwam, droeg het stempel van de angS Angst om zich innerlijk bloot te geva en daarmee iets aan de openbaarbti prijs te geven, wat ze ten koste van al: geheim wilde houden. HOOFDSTUK XII Een beestenbende Zo gingen de maanden in het tebs voorbij. Juffrouw Koosje had, zonder te veel aandrang, hier en daar sues geboekt onder de bewoners. Zo was: een scène geweest met een van de mensen van beneden. Een van de mannen had zich op onverklaard wijze toegang verschaft tot het sliï? vertrek van de beheeerders van het'-: huis. Op een gegeven moment liep met de kleren van de moeder d door de benedengangen. Een grote hw stond op een potsierlijke manier opS' hoofd. De rokken sleepten bijna ort de grond, want de moeder was aa kelijk forser dan dit kleine mannetf Toch kwamen onder de rokken uit,1 en toe de hoge rijglaarzen te voorschip De moeder droeg dit soort schoeisel» tijd ter versteviging van haar bece Alsof dat alles nog niet mooi i was, had hij zijn gezicht volgesm# met dikke vegen vette crème. De moeder was woedend. Ze ramfl^ de het mannetje onzacht door elk** Gelukkig had de aanwezigheid van^ merendeel der inwoners haar voldoe» gedwongen om meer zelfbeheersing tonen, anders zou men waarschijn^ het schouwspel beleefd hebben van* bejaarde man over de knie van vrouw. .Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4