9 rocn /wa in het harL, De heer G. Eelman Jbzn. toonde kampioensram Geslaagde fokveedag \oiletten lieten veel te wensen over I >.A Landbouw - Veeteelt - Visserij in bankgebouw verenigd Door dichte mist verbinding Texel-Den Helder gestagneerd bENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 EXELSE 74e JAARGANG No. 7589 COURANT e N.V. v.h. Langeveld do Rooi) Joek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Ju Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm [MAANDAG WERD OP DE GROENEPLAATS te Den Burg de jaarlijkse apenfokdag gehouden. Voor deze dag bestond bijzonder veel belangstelling fel van de zijde van de inzenders als van die der kopers. Reeds vroeg in de irgcn werden er beste prijzen gemaakt. Er werd tijdens de opening wel ge meerd, dat de prijzen op de tweede plaats komen, toch zullen de boeren den zijn. Om negen uur vond de officiële ope- iig plaats in hotel Texel. Tal van ge- cdigden luisterden naar de openings- oorden van de voorzitter, de heer H. jgetoorn. Deze sprak een bijzonder oord van welkom tot de beide wet- jders. Burgemeester De Koning was rhinderd de opening bij te wonen, verheugde de voorzitter dat ieder 3J ar weer de markt beschikbaar wordt steld. Ook de secretaris, de heer cemsterboer, werd in deze woorden •trokken. Voorts sprak hij tot de jury- i hulpjury-leden. Hij was er van ertuigd, dat voor hen geen gemakke- jke taak was weggelegd. De voorzitter jrak hierna zijn openingswoord uit, it wij onverkort hieronder laten vol- Deze schapenfokdag is voor de scha- Enhouderij in het algemeen en voor «el in het bijzonder een belangrijke De fokkers kunnen op deze dag tonen jt zij gefokt hebben, terwijl tevens de dieren van eigenaar zullen veran- :ren. Met genoegen mogen we consta- ren, dat de schapenhouders een goede beleven. Eigenlijk is dat al enkele jaren zo, Heen moet daar dan bij vermeld wor- en, dat de Texelse fokkers niet ten olie mee profiteren van de goede uit- omsten. Door verschillende oorzaken, maar in oofdzaak wel door ongunstige gras- Mei in het begin van de weidetijd (mei d juni) bleven de lammerenprijzen aan t matige kant. Dit is de zwakke zijde van de tamelijk itensieve Texelse fokbedrijven n.l. dat j in deze beide maanden een groot aital lammeren moeten afzetten. Weer geen weer, duur of goedkoop, ze moe- ai weg, want op het eiland is er geen reide voor. Iders Gelukkig heeft dat dit jaar geen toeilijkheden gegeven en zijn bevredi gde prijzen gemaakt. Aldus de heer ogetoorn in zijn openingswoord. Waar de grasgroei de gehele zomer rervloedig is gebleven en ok de vlees- rijzen een grote stabiliteit vertonen, il ook de afzet van oude mokken en ran overcompleet fokmateriaal wel te- 31 lonende prijzen kunnen plaats vin- En. Wel zullen de schapenhouders dit tar genoegen moeten nemen met een ts lagere wolprijs, alhoewel de eind- rijs van de Ned. Wolfederatie natuur- jk nog niet bekend is. De gezondheidstoestand van de scha- «nstapel is goed. Gaf in 1959 de ge- reesde rotkreupel wat zorgen, in 1960 met hulp van Gezondheidsdienst en ^geneeskundige inspectie een radi ale bestrijding zeer effectief geweest. Met nadruk zij er op gewezen, dat trgvuldige nazorg noodzakelijk is, om ft bereikte resultaat te behouden. De vooruitzichten voor de afzet zijn *d. De fokschapen hebben goede be- agstelling tegen goede prijzen. De rport van lamsvlees verloopt tot heden Evredigend ondanks het feit, dat het Eet de Euromarkt nog niet alles koek Bei is. Dit alles moge een aanmoediging zijn •oor onze fokkers, hier en op het rasteland, om voort te gaan met hun sooie werk. Het Texelse schaap doet «t! Maar de verbetering en de in- tondhouding van het ras vragen onze tortdurende zorg en kennis. Ons Stamboek bezorgt U de gegevens, ^ig om die kennis toe te passen. En fcze keuringen geven ieder de gelegen- tot het maken van vergelijkingen 2 laten ons zien, hoe het moet of niet get. oge ook deze keuring weer bij dra tot het doel, dat wij ons gesteld ®bben en moge het bovenal een suc- *$volle dag worden voor de fokkers to het eiland. Met deze wens verklaarde de voor eer deze Texelse fokdag voor ge- 'Pend. Namens het gemeentebestuur sprak feheer Roeper. Het verheugde hem dat k belangstelling groot was. Wethouder -*per was het die sprak van „eerst de zuring en dan de prijzen". Volgens Jn ging het er om hoe de jury oor- •M «elde. De prijzen die gemaakt werden karnen op het tweede plan. Volgens de 'ethouder waren er ook minder fraaie bendingen. Voor sommige boeren is het een probleem: moet men doorgaan met de schapenfokkerij of moet men overschakelen. Het belangrijkste van deze dag is, aldus de heer Roeper, wie heeft de beste resultaten. Na deze woorden van de loco-burge meester vertelde de voorzitter van het Texelsch Schapenstamboek iets over een recent bezoek aan Frankrijk. Beschouwing over de tentoonstelling van het Franse schapenstamboek van het Texelse ras, gehouden op 31 augus tus 1961 in het plaatsje La Capelle in Noord-Frankrijk. Op uitnodiging van het Franse stam boek is deze tentoonstelling bezocht door vier leden van ons stamboek en wel door 2 leden, de secretaris en on der getekende. De ontvangst was allerhartelijkst en ons bezoek werd bijzonder op prijs ge steld. Het voorbrengen in de keurings- ring was bijzonder mooi. Alle dieren waren voorzien van halsters welke met een kettinkje aan elkander waren ver bonden. Een drietal ooi- of ramlamme- ren werd door één persoon, hetzij een man, een vrouw, een meisje of een jon gen voorgebracht. Het gehele gezin werkte, met veel liefde voor de dieren, mede om ze zo goed mogelijk voor te brengen. Er waren er zelfs bij, die de wol opborstelden, als het de dieren maar breder kon maken, wat voor ons nu juist een geheel verkeerde indruk gaf. Toch werd er goed gekeken naar de gelijke uniformiteit der dieren. Voor al werd zeer sterk gekeken naar de dijen. Hoe breder de dijen, hoe hoger de dieren geplaatst werden. Ook al wa ren de dijen iets aan de harige kant en de vacht iets los. Zeer goed waren de inzendingen oude rammen. Zware, robuste dieren met bij zonder beste koppen. Vreemd was ook voor ons, dat 3 of 4 rammen van ver schillende leeftijden heel gemoedelijk met elkander in een hok waren onder gebracht, want alle dieren bleven ook nog tot de daarop volgende dag ten toongesteld, aangezien er die dag ook tentoonstelling werd gehouden van koeien van het zwart Friese veeslag. Ook de oudere en 1-jarige fokooien waren van goede kwaliteit. Kampioen ooien werd een drietal 1-jarige ooien, zeer uniform, goede koppen en benen, maar naar onze smaak iets te los in de vachten (geen prima gesloten huiden). De kampioen ram had echter wel een prima huid, goede kop en benen doch niet zo robuust. Een oude ram die reeds drie keer kampioen geweest was, mocht nu niet meer mededingen naar het kampioenschap. Het was nog een zeer beste en sterke ram en werd nog wel no. 1 geplaatst in zijn rubriek. Aldus het korte verslag dat de voor zitter H. Hogetoorn, van het Schapen stamboek, gaf van zijn bezoek aan Frankrijk. Om ongeveer tién uur hadden de eerste juryleden de uitslag gereed. De laatste uitslagen echter kwamen om half één. Hieruit blijkt dat de beslis sing over het algemeen niet gemakkelijk was. Kampioen Bij de rammen werd de oudere ram van de heer G. Eelman Jbzn., Ooster end,, kampioen. De fokker is de heer G. C. Kikkert, De Westen. Bij de één jarige rammen viel de reserve-kam pioen te noteren en wel het dier van de heer C. Verberne, De Waal, fokker P. Verberne, Spang. Deze werd tevens beoordeeld door de jury als de beste éénjarige op Texel gefokte ram. Bij de viertallen ooien van 1 vader- dier behaalde een viertal ooilammeren van P. C. Hin, Spang, het kampioen schap. Een inzending 1-jarige ooien van dezelfde eigenaar werd tot reserve kampioen uitgeroepen. De volledige uitslag laten wij hier onder volgen: Rubriek 1, oudere rammen: Goede rubriek met heel goed kopnum- mer. IA en kampioen: eig. G. Eelman Jbzn., fokker G. C. Kikkert, De Westen; 1B eig. G. C. Kikkert, De Westen, fokker C. J. Commandeur, Den Burg; IC eig. P. C. Hin, Spang, fokker P. Waal, Beem- ster; 2A eig. J. Huisman, fokker mevr. BOERENHULPVERLENINGSDIENST Men schrijft ons: Zeker is het onnodig de veehouders hier meer over te vertellen! In ons land werken thans 10 verenigingen, terwijl er een 40-tal in oprichting zijn. Morgenavond zal in Hotel Texel be slist worden of ook de Texelse veehou ders straks bij ziekte of ongeval tijde lijk de zorgen geheel of gedeeltelijk aan een waardig plaatsvervanger kunnen overdragen. Een 25 personen gaf zich in principe als lid op. Dit getal is echter nog te klein. Ieder, die belangstelling heeft voor dit onderwerp is morgenavond in Hotel Texel welkom. Bedenk wel, als de vereniging draait, dat U tijdelijk zult moeten wachten om lid te worden, daar een werkschema wordt opgesteld voor plm. een half jaar. wed. Burggraaf, Purmer; 2B eig. C. Stoepker, De Koog, fokker G. C. Kik kert, De Westen; 2C eig. Joh. J. Roeper Johzn., Oosterend, fokker C. J. Com mandeur, Den Burg; 3A eig. P. Brans Azn., Oosterend, fokker Joh. J. Roeper Johzn., Oosterend; 3B eig. C. J. Com mandeur, Den Burg, fokker mevr. J. Wagemaker, De Weere; 3C eig. C. de Ridder, Eierland, fokker C. Koorn Hzn., De Dennen. Rubriek 2, tweejarige rammen. Vrij goede rubriek, doch enkele aan merkingen op de stand van de benen. IA eig. Joh. J. Roeper, Oosterend, en Jac. Reyne, Barsingerhorn, fokker G. C. Kikkert, De Westen; IB eig. G. C. Kik kert, fokker C. Verberne; IC fokker- eig. Gebr. Koorn, Driehuizen; 2A eig. M. J. Kikkert, Den Hoorn, fokker Joh. J. Roeper, Oosterend; 2B eig. Joh. J. Roeper en M. Brommersma, Beemster, fokker mevr. wed. J. Wagemaker, De Weere; 3A fokker-eig. G. Eelman Jbzn., Oosterend; 3B eig. M. C. Bakker, Den Hoorn, fokker G. C. Kikkert, De Wes ten. Eervolle vermeldingen: C. Ver berne, De Waal; M. J. Kikkert, Den Hoorn, en G. C. Kikkert, De Westen. Rubriek 3A, éénjarige rammen. Goede rubriek zonder kopstukken. IA fokker-eig. G. C. Kikkert, De Wes ten; 2A eig. Jn. C. Hin, De Nes, fokker C. W. Goeman, Spang; 2B eig. C. Koorn Hzn., De Dennen, fokker Jb. de Goede, Purmer; 3A eig. P. Brans Azn., Oost, fokker K. Mantje, Oudeschild; 3B eig. R. Eelman Azn., Oosterend, fokker Joh. J. Roeper, Oosterend; 3C eig. W. J. Bakker, Den Hoorn, fokker C. J. Com- deur, Den Burg. Rubriek 3B, éénjarige rammen. Betere rubriek dan 3A, met fraai type in kopnummer. IA tevens reserve-kampioen: eig. C'. Verberne, De Waal, fokker P. Verberne, Spang; IB eig. K. Zuidewind, Oude schild, fokker P. C. Hin, Spang; 2A eig. C. J. Commandeur, Den Burg, fokker P. C. Hin, Spang; 2B eig. Gebr. van Heerwaarden, De Cocksdorp, fokker M. C. Bakker, Den Hoorn; 2C eig. K. Man tje, Oudeschild, fokker K. Zuidewind, Oudeschild; 3A eig. P. C. Hin, Spang, fokker D. Haremaker, Beemster; 3B eig. P. Verberne, Spang, fokker P. C. Hin, Spang. Eerv. verm.: A. J. Lap. Den Hoorn, K. Mantje, Oudeschild, en Gebr. Koorn, Driehuizen. Rubriek 4, drietallen ramlammercn van één vaderdier. Beste kopnummers, verder goede hui den en uniforme ontwikkeling. IA. C. J. Commandeur, Den Burg; 1B C. Stoepker, De Koog; 2A G. C. Kikker, De Westen; 2B P. C. Hin, Spang; 3 G. C. Kikkert, De Westen. Rubripk 5, schapen met 2 ramlam- meren. Zeer goede rubriek, best kopnummer behoorlijke ontwikkeling. Enkele be merkingen op beenstand. IA fokker-eig. P. Verberne, Spang; IB fokker-eig. P. C. Hin, Spang; IC C. J. Commandeur, Den Burg; 2A fok ker-eig. P. C. Hin, Spang; 2B fokker- eig. C. Veeger, De Westen; 2C fokker- eig. P. Verberne, Spang; 3A fokker-eig. C. Stoepker, De Koog; 3B fokker-eig. C. Veeger, De Westen. Eerv. vermelding C. J. Commandeur, Den Burg, en P. Zijm, Den Hoorn. Rubriek 6A, schapen met een ooi- en een ramlam, geb. voor 29 maart. Gewone rubriek met goed kopnummer. Geen daverende rubriek. De jury maak te de algemene opmerking: De Texelse fokkers bekommeren zich in het alge meen te weinig om het toilet, dit geeft slechte indruk. 1. fokker-eig. C. Verberne, De Waal; 2A fokker-eig. K. Zuidewind, Oudeschild; 2B fokker-eig. P. C. Hin, Spang; 2C fokker-eig. P. Brans Azn., Oost; 2D fokker-eig. C. Verberne, De Waal; 3A fokker-eig. K. Mantje, Oudeschild; 3B fokker-eig. C. J. Commandeur, Den Burg. Rubriek 6B, schapen met een ooi- en een ramlam, geb. na 28 maart doch voor 5 april. Goede rubriek met goed kopnummer. IA fokker-eig. K. Mantje, Oudeschild; IB fokker-eig. C. Verberne, De Waal; IC fokker-eig. Joh. J. Roeper Johzn., Oosterend; ID fokker-eig. R. Eelman (Zie vervolg pagina 2) DE DAG VAN MORGEN, 7 septem ber 1961, zal voor de Coöperatieve Boe renleenbank Texel een gedenkwaardige dag worden. Het nieuwe bankgebouw zal in gebruik worden genomen. Wordt het bankgebouw eerst eind september officieel geopend, reeds vanaf morgen kunnen liefhebbers er „brengen" en „halen". Ongetwijfeld zullen velen het nieuwe gebouw bezoeken, want tot deze nieuw bouw is besloten nadat men tot de con clusie kwam dat het gebouw op de Vis markt te klein werd. Dit wordt nu Polderhuis en de heer Lap, secretaris penningmeester van de Gemeenschappe lijke Polders, is reeds enkele weken geleden verhuisd. Het nieuwe bankgebouw zal zeker in de smaak vallen. Achter het scherm, waarvan wij hierbij een foto afdrukken, zullen weer vele geldzaken plaatsvin den. Het is een beeld van Texel, land bouw, veeteelt en visserij zijn er verte genwoordigd. Het is samengebundeld op een schild van linoleum dat is ge plaatst voor de loketten. Wij herinneren de Texelaars er aan dat heden de Boerenleenbank is geslo ten en dat men vanaf morgen in het nieuwe gebouw terecht kan. Na de opening komen wij hierop na der terug. Zaterdag heerste er aan de haven van Oudeschild en Den Helder geen erg prettige stemming. De dichte mist was oorzaak dat diverse dien sten door de N.V. TESO niet wer den gevaren. Van half acht tot tien uur was Texel door een dicht mist gordijn geïsoleerd. Het was op de haven van Oudeschild bijzonder druk. De eerste boot had nor maal gevaren, maar om zeven uur ver trok de Wilhelmina niet en om half acht liet De Dageraad verstek gaan. Er stelden zich al meei wachtende toeristen op en het aantal auto's werd steeds groter. Ruim honderd wagens stonden om twaalf uur te wachten voor de overtocht. Ook het aantal rijwielen en brommers werd steeds groter. Natuurlijk hoor je zo het een en an der onder een wachtende gemeenschap. Aan commentaar mankeert het niet als er iets niet in orde is bij de Vervoers maatschappij. We hebben slechts een paar notities gemaakt; „Vroeger kon de mist nog zo dik zijn, maar de boot ver trok.Als men radar nodig heeft is het stuk. je kunt zien dat er andere bestuurders zijn. Er wordt geen cent risico meer genomen". Door de zeer dikke mist, die een sluier over het Marsdiep had getrokken, was het niet mogelijk de diensten nor maal te varen. De radar aan boord van De Dageraad was uitgevallen en de di rectie achtte het onverantwoord de dienst te onderhouden zonder dit hulp middel. De Wilhelmina lag startklaar, maar deze was om 7 uur niet vertrok- INGEZONDEN AYESLOOT Geachte redactie, In Uw nummer van 2 september 1961 noemt U in een bericht over de „Schouw Gemeenschappelijke Polders" de „Jan Ayesloot". In het overigens zeer ge waardeerde boek „Texel" van de heer J. A. van der Vlis wordt op blz. 88 gesproken over de „Jan Aaijesloot in Laagwaal". In mijn jeugd bestond er op Texel wel een „Jan Ayeweg" (in De Westen), maar geen „Jan Ayesloot"; er was wel een „Ayesloot", die naar Laagwaal liep, een bekende „tocht". In twee akt^n van verschillende notarissen in het begin van de 18de eeuw heet deze sloot ech ter „Haaysloot". Het lijkt mij historisch onjuist nu van „Jan Ayesloot" te gaan spreken, vooral waar blijkbaar de naam niets met Ay (Arie Aris Adriaan) te maken heeft, maar meer waarschijnlijk met „haai". Haarlem, 2 september 1961. M. D. Dijt ken en moest wachten tot de mist zou zijn opgetrokken. Hierdoor was de ge hele dienst danig in de war. Het is bekend, dat de schroeven van dit schip zich voor en achter de boot bevinden. Als men even de stenen raakt met deze boot is het schip uitge schakeld. De Dokter Wagemaker lag rustig aan de kant en deze had geen dienst hoeven doen. Het aantal geboekte auto's kon met de andere boten ver voerd worden. Van al de commentaren die geleverd werden is een boekdeel te schrijven. Of ze allen gegrond waren zullen wij niet beoordelen. Wel weten wij dat het nog niet zo lang geleden is, dat wij op de Dokter Wagemaker waren tijdens een dikke mist. De bemanning stond toen bij de boeg en vandaar was de achter steven niet te zien. De oude garde had niet de beschikking over die middelen, die thans op de schepen is aangebracht. Toch werd de haven gevonden. In die tijd werd er dus wel wat geriskeerd. In Den Helder werd in de namiddag ook flink gemopperd. Besproken wa gens stonden opgesteld tot halverwege de Hoofdgracht. Het seizoen mag dan als voorbij worden beschouwd, toch heb ben nog diverse toeristen zaterdag het eiland gekozen voor een vakantie van kortere of langere tijd. De „sterke" arm stond midden op de Hoofdgracht de auto's aan te houden en de vraag werd dan gesteld of men naar Texel moest. Was dat het geval dan kon men aan sluiten, zo niet dan maar doorrijden. Er was er een die vertelde geen interesse te hebben voor Texel en toch reed hij rustig het havenplein op en stond in de voorste gelederen. Dat dit de overige wachtenden niet aanstond werd duide lijk aan de taal die werd gesproken. De „sterke" arm deed echter niets en de wagen bleef staan. Gelukkig helderde na de middag het weer wat op, zodat alle boten konden varen en toen ruimden de auto's vrij snel op, zodat de meesten, zij het dan met aanzienlijke vertraging, toch nog van het eiland kwamen. Slechts een kleine twintig auto's moesten blijven staan. Deze hebben dus nog een nachtje van de Texelse gastvrijheid moeten pro fiteren. Zondagmorgen konden ook deze auto's naar Den Helder worden ver voerd. Deze ongeregelde diensten van de TESO betekenden ook voor diverse Texelaars een strop. Aan de haven van Oudeschild stonden verschillende eilandbewoners die gestart waren met hun vakantie. Om vijf uur moesten er diversen in het zuiden van het land zijn om door te reizen naar Italië. Of de boot van 1 uur vroeg genoeg was voor hen weten wij niet. Wel weten wij dat ook de Texelaars commentaar kunnen leve ren. Misschien horen wij hiervan nog iets op de eerstvolgende aandeelhou dersvergadering?

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1