9 rocn in het harL, Werkstudenten waren trouwe wachters aan (enkele) Texelse stranden WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7593 COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld d d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, CoÖp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm REEDS DIVERSE JAREN vertoeven op ons eiland in de zomermaanden de werkstudenten. Men kan deze knapen beoordelen zoals men wil, maar het is het afgelopen jaar toch weer gebleken dat ze naar wens van hun opdrachtgever hebben gearbeid. De heer J. Veldstra, directeur van gemeentewerken was te vreden over hun prestaties. Vanaf 19 mei hebben zij dienst gedaan als bad meester aan het strand van De Koog en Westerslag. Zondag hebben zij een laatste blik geslagen en is hun zomerwerk beëindigd. Op bovenstaande foto zien wij de heren J. J. Walraven en J. Quint, van de Utrechtse studentenvereniging op het duin bij Westerslag. Zij zoeken de kust af met de kijker en hebben in de hand de „roeper". Zijn gasten te ver in zee gegaan, dan worden ze gewaar schuwd. Het is te betreuren, dat nog niet aan alle stranden op het eiland een dergelijke wacht is geplaatst. Temeer daar de afgelopen zomer een gast ver dronken is op een plaats waar een bad meester ontbreekt. De financiën laten het echter niet toe dat gemeentewerken op alle stranden een gediplomeerde kracht kan plaatsen. De heer Veldstra vertelde ons dat er dit jaar vijf bad meesters in dienst zijn geweest. Drie in De Koog en twee op Westerslag. Op onze vraag waarom deze krachten niet verdeeld werden over het gehele eiland, was het antwoord van de directeur van gemeentewerken, dat- het onverant woord is om in deze functie iemand al leen te laten werken op een bepaalde De dagen zouden dan te lang wor den en ook bij reddingswerkzaamheden is het beter als er meerdere goede krachten zijn. Volgend jaar zal ook het strand bij paal 17 in gebruik kunnen worden ge nomen. De weg daarheen wordt in het vroege voorjaar afgemaakt, zodat de toeristen een pracht gelegenheid krijgen hier het strand op te zoeken. Men ver wacht op dit gedeelte van het eiland een groot en intensief strandbezoek. Het is dan ook niet uitgesloten dat ook hier een badmeester zal worden gestatio neerd. Het is jammer, aldus de heer Veld stra, dat Texel nog geen zweminrichting heeft, waar Texelse krachten kunnen worden opgeleid tot badmeester. In de zomer zouden diverse krachten dicht bij huis kunnen worden geplaatst. In ove rige badplaatsen is het dikwijls zo dat alleen tijdens de weekends een bad meester op het strand aanwezig is, maar deze regeling kan op Texel niet worden toegepast, daar onze stranden 7 dagen per week in gebruik zijn (bij zomerweer althans). Gemiddeld zijn twaalf studenten re gelmatig deze zomer op ons eiland werkzaam geweest, hetzij als badmees ter hetzij als wacht op een der parkeer plaatsen. De badmeesters aan het Westerslag vonden het een groot gebrek dat aldaar geen telefoon aanwezig is. Als men plot seling dringend een dokter nodig heeft *an het soms geruime tijd duren voor dat deze op het strand is. In De Koog heeft men het afgelopen jaar veel pro fijt gehad van de omroerinstallatie. De heer Veldstra roerde tijdens een gesprek dat wij met hem hadden even demogelijkheid aan van Texelse krach ten aan het strand. Krijgt Texel een J'gen badinrichting, waar men krachten ttn opleiden, dan zijn er misschien geen studenten van buiten meer nodig. Het heeft ons verbaasd, dat er onder deze studenten zo weinig Texelaars verkeren. De heer Quint mag dan op het eiland onbekende zijn, een Texlaar kun- Qen wij hem toch niet noemen. Texelaar als student Door het C.B.S. is een nieuw on derzoek ingesteld naar de herkomst van de studenten bij het hoger onderwijs in 1958/1959. Het onder zoek sluit aan op dat van de jaren 1954/1955 - 1955/1956. Onder stu denten worden hier uitsluitend ver staan de studenten van Nederlandse nationaliteit, jonger dan 35 jaar, die volledig zijn ingeschreven aan een instelling voor hoger onderwijs. Hierbij zij opgemerkt dat de groot seminaria niet tot het hoger onder wijs gerekend worden. Bij het onderzoek naar de geografi sche spreiding van de studenten heeft men het aantal studenten berekend per 1000 van de bevolking van 18 t.m. 29 jaar, teneinde een maatstaf (deelname coëfficiënt) te hebben bij de vergelijking van de onderscheiden delen van het land. Het totale aantal mannelijke studen ten bedroeg in Nederland in 1958/1959 24.811 of 25.7 per 1000 van de manne lijke bevolking van 18 - 29 jaar. Het aantal vrouwelijke studenten bedroeg 5572 of 5.9°/oo van de desbetreffende leeftijdsgroep. In de provincie Noordholland gaat de belangstelling met resp. 34,6°/oo en 9,6°/oo ver uit boven het gemiddelde voor het hele land. In de provincie zelf is evenmin sprake van een gelijkmatige spreiding in de belangstelling voor het hoger onderwijs. De hoogste deelname coëfficiënten worden gevonden in de uitgesproken stedelijke streken. Am sterdam telt bovendien als plaats van vestiging van 2 universiteiten reeds daarom naar verhouding veel studenten: 37,3°/oo voor de mannen en 11,4 voor de vrouwen. Een zeer groot aantal komt naar verhouding uit de forensen-ge meenten Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort, resp. 102,9°/oo en 27,7°/oo. Het is immers bekend dat in de forensengemeenten zich vooral de economisch meest draagkrachtige be volking van de verzorgende centra heeft gevestigd. In de volgende staat blijkt de deelne ming aan het hoger onderwijs naar de aard van de woongemeente (studenten per 1000 van de bevolking van 18 - 29 jaar, 1958/1959). Mannen Vrouwen Platteland 14 2 Industriesteden 25 5 Verzorgende centra 41 10 Forensen-gemeenten 68 18 In de (plattelands-)gemeente Texel gaat de deelneming van de mannen met 22°!oo aanmerkelijk boven het gemiddelde Nederlandse platteland uit, de Texelse vrouwen blijven met l,A°/oo enigszins achter. In Wieringen en Wieringermeer is de deelneming van de mannen even groot als op Texel; de vrouwen uit deze beide gemeenten (of is het wellicht alleen de gemeente Wieringermeer die het aantal levert?) overtreffen met 6,7°/oo aanmer kelijk het gemiddelde van het gehele Nederlandse platteland dat, zoals hier bleek, 2°/oo bedroeg. Het absolute aan tal meisjes-studenten is uiteraard zeer gering. Óp Texel in 1959 slechts 1; in Wieringen/Wieringermeer 8. De deelneming van de jonge mannen (8.4°/oo) en vrouwen (2,3°/oo) uit Den Helder blijft ten achter, zowel bij de gemiddelden voor de industriesteden als voor de verzorgende centra. Teneinde inzicht te krijgen in de re gionale ontwikkeling van de belang stelling voor het hoger onderwijs sinds 1954/1955 zijn per gebied, voor mannen en vrouwen indexcijfers van de deel name-coëfficiënt (1954 100) berekend. Door indexcijfers te berekenen van de deelname coëfficiënten, en niet van de absolute aantallen, werd tevens reke ning gehouden met tussentijdse veran dering in de samenstelling van de be volking in de onderscheidene gebieden. Voor het gehele Nederlandse platte land bedraagt het indexcijfer in 1958/ 1959 voor de mannen 129, voor de vrou wen 150. De laatste jaren is dus de toeneming van de vrouwelijke platte lands jeugd bij het hoger onderwijs gro ter geweest dan van de mannen. De indexcijfers voor Texel bedragen 209 voor de mannen en 53 voor de vrouwen. De toeneming bij de Texelse mannelijke studenten was dus naar ver houding aanmerkelijk groter dan het gemiddelde voor het gehele platteland. De vrouwelijke Texelse studenten geven daarentegen een teruggang te zien. Bij de beoordeling van deze cijfers dient wel bedacht te worden dat het bij een gemeente als Texel om betrekkelijk kleine aantallen gaat, die aan grote toe vallige schommelingen onderhevig kun nen zijn. Voor Wieringen en Wieringer meer geldt eigenlijk hetzelfde bezwaar. De indexcijfers bedragen voor dit ge bied 296 voor de mannen en 397 voor de vrouwen. De gemeente Den Helder geeft met een indexcijfer van 71, zowel voor de mannen als voor de vrouwen een rela tieve teruggang ten opzichte van 1954/ 1955 te zien, terwijl de indexcijfers voor de industriesteden resp. 113 en 123 en voor verzorgende centra resp. 116 en 122 bedroegen. De studenten van Texel en Wieringen/ Wieringermeer kunnen voor 1955 en 1959 als volgt naar universiteit onder scheiden worden. Universiteit Wieringen/ of Hogeschool Texel Wieringermeer 1955 1959 1955 1959 Leiden 12 Utrecht 11 14 Groningen 12 2 6 Amsterdam G.U. 4 ,9 3 4 Amsterdam V.U. 11 6 Nijmegen (R.K.) 4 Delft 2 2 13 Eindhoven 1 Wageningen 1 1 4 10 Rotterdam Tilburg (R.K.) 1 Totaal 11 19 n 38 Opvallend is het aantal studenten uit Wieringen/Wieringermeer, dat in Wage ningen studeert, tegenover het geringe aantal uit Texel dat naar Wageningen gaat. Met inachtneming van het hier voor gestelde over het bezwaar van de kleine aantallen, rijst in dit verband toch de vraag of de agrarische instel ling of belangstelling in Wieringermeer niet sterker is dan op Texel. Evenzo is het opmerkelijk dat in 1955 geen enkele student uit het gebied Wie ringen/Wieringermeer, dat wat betreft Wieringermeer toch een niet onbelang rijke protestants-christelijke inslag heeft, de Vrije Universiteit (VU) te Am sterdam bezocht. De spreiding van de studenten uit Texel en Wieringen/Wieringermeer naar faculteit in 1955 en 1959 was als volgt: Wieringen/ Faculteit Texel Wieringerm. 1955 1959 1955 1959 Godgeleerdheid 11 1 Letteren 2 2 6 Geneeskunde 2 2 2 3 Tandheelkunde 13 Diergeneeskunde 11 Wis- en Natuurk. 13 2 Techn. Wetensch. 2 3 13 Landbouwkunde 1 1 4 10 Rechtsgeleerdheid 2 12 Economie 2 3 Soc. en pol. wetens. 1 5 Aardrijkskunde 2 Psychologie 11 Opvoedkunde Totaal 11 19 11 38 Het is moeilijk alleen op grond van deze cijfers bepaalde conclusies te trekken. Als de reeks met cijfers over latere jaren zal zijn aangevuld, is het misschien mogelijk iets meer te zeggen over de voorkeur van de jeugd van Texel en Wieringermeer voor bepaalde taken van hoger on derwijs. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 sept. (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 20 september Den Burg, De Zwaan, R.-K. Vrouwen afd. Gilde, mevr. Nuwenhuis-v.d. Rijst spreekt over „Omgangsvormen". Vrijdag 22 september Zd.-Eierland, Vliegveldhotel, Platte landsvrouwen, Instituut van Leeuwen geeft voorlichting over Huidverzorging. Zaterdag 23 september Den Burg, 13.30 uur, Opening nieuwe boerenleenbank. Oost, 14.00 uur, Wielerronde van Oost. MUZIKALE RONDGANG D.E.K. Den Hoorn Hedenavond zal D.E.K. een muzikale rondgang door het dorp maken, waarbij tevens de enveloppen worden opgehaald voor de aktie van de drumband. TEXELS OUDSTE INWONER OVERLEDEN De heer Gerrit Krijnen Czn., die in huize Irene woonde en Texels oudste in woner was, is jongstleden maandag plotseling overleden. De heer Krijnen is ruim 95 jaar geworden. Het stoffelijk overschot wordt morgen ter aarde be steld. PUPILLENCOMPETITIE Uitslagen van zaterdag: Texel a-Tex. Boys a 40; Tex. Boys b-Texel b 10; ZDH-Cocksdorp 30. Programma voor zaterdag 23 sept.: Oosterend-Texel a, half 4; Tex. Boys a- ZDH, kwart over 3. Uitslagen voor maandagmorgen bij Ten Cate. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: v. Texel: 5.20 7.40 10.40 13.10 15.40 18.15 v. Den Helder: 6.30 9.10 12.00 14.20 17.00 19.30 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: v. Texel: 7.40 10.40 16.00 18.25 v. Den Helder: 9.10 12.00 17.15 19.30 NIEUWE V.V.V.-DIRECTEUR REEDS BENOEMD Onderstaande mededeling ontvingen wij van de V.V.V.-Texel: Ingaande 1 januari 1962 wordt de heer J. W. Dekker, administrateur van de V.V.V.-Texel, belast met de leiding van deze organisatie wegens vertrek van de huidige directeur, de heer G. H. Fortgens. Hiertoe is de heer Dekker op de jongste vergadering van het Hoofdbe stuur van de V.V.V.-Texel voorlopig benoemd tot adjunct-directeur. De heer Dekker is geen vreemde in het werk van de toeristische bevorde ring op Texel. Op 26-jarige leeftijd kwam hij in 1956 bij de organisatie in dienst, aanvankelijk als boekhouder- correspondent. Van de zich uitbreidende taak van de V.V.V. op Texel kreeg hij ruimschoots zijn taak toebedeeld; enorm veel werk heeft hij verzet om het uitvoerige pro pagandablad „Voor Vrienden van Texel" tot zijn huidige vorm uit te breiden met de zo trefzekere accommo- datielijst en advertenties. Van boek houder heeft hij zich ontwikkeld tot een ervaren toeristische bevorderaar, welke kwaliteiten thans erkenning hebben ge kregen in zijn benoeming tot adjunct directeur. De heer Dekker is 31 jaar oud. Na een H.B.S.-opleiding bekwaamde hij zich administratief en behaalde diplo ma's voor de moderne talen. Hij is een geboren en getogen kind j van het eiland, die zijn streek kent als zijn voortuin. Zoals gemeld heeft de heer Fortgens een benoeming aanvaard als redactie chef van „Het Rotterdams Parool". Wij wensen op deze plaats de heer Dekker geluk met zijn benoeming. Ge durende vele jaren heeft hij van zeer nabij de moeilijkheden meegemaakt, waarmee een VW-directeur, en in het bijzonder die van Texel, kan worden ge confronteerd. Een schaap met vijf poten hebben wij al enige tijd op Texel (ja, dat is de recreatieleider). Maar de directeur van VW-Texel moet een duizendpoot zijn. Hij moet een formidabel incasseringsvermogen paren aan een onverwoestbaar humeur. Hij moet boordevol ideeën zitten die uit voerbaar zijn en buitendien duidelijk succes hebben. Hij heeft een heleboel bazen, die directeur. Hij moet het hun allemaal een beetje naar de zin kunnen maken. Het moet voor hem een peule- schil zijn een over zijn onderkomen mopperende gast, of het nu een Duitser of een Colombiaan is, te doen verkeren in iemand die blakend van enthousias me ons mooie eiland verlaat. De sterkte, die wij de heer Dekker van harte toewensen, zal hij hard nodig hebben. Er zal van alle kanten aan hem getrokken worden, en toch zal hij in model moeten blijven. U begrijpt nu wel dat wij op onze gebrekkige manier een beetje aan het overdrijven zijn. Wij willen eigenlijk alleen maar zeggen dat wij de heer Dekker met vertrouwen tegemoet moe ten treden. Hij weet wat er in onze WV loos is, en daarmee heeft hij een enorme voorsprong. Hij heeft de laatste 2 jaar een uiterst energieke directeur boven zich gehad, die hem zonder twij fel heeft geleerd wat tempo is. Dit ge paard aan de door hem reeds op ons permanent door vele toeristische pro blemen besprongen eiland opgedane ervaring moge hem leiden op een suc cesrijke weg als VW-directeur. Red. PAARD GESCHAAKT In de nacht van zondag op maandg kwam de heer J. Flens van hoeve „Gent" voor een lastige verrassing te staan. Toen maandagochtend de V.T.B. zich meldde voor transport van het paard met de eerste boot, bleek het te zijn verdwenen! Het is later op de dag in de weide bij de Slufter teruggevon den. Zou het arme dier het slachthuis voorvoeld hebben? Hoe ook, gebaat heeft het niet. Met de boot van half elf werd zijn laatste tocht toch gemaakt. Van de daders ontbreekt, zoals dat dan heet, elk spoor. TEXELSE MARKT I Aangevoerd maandag 18 september 1961 4 koeien 7251100; 60 schapen 110— 140; 27 rammen 150450; 85 lammeren j 70100; 12 graskalveren 325350; 1 I veulen 350; 8 biggen 5055; 7 nuchtere kalveren 100150. OOSTERENDER BEJAARDENTOCHT MET STRALEND ZONNETJE Een geslaagde middag Het zag er donderdagmorgen j.l. met die vele regen maar droevig uit, maar de middag bracht zelfs nog zon, zodat de stemming vanzelfsprekend een zon nig karakter verkreeg. De bejaarden hebben met de in totaal 95 km-lange rit volop van ons Texels landschap kun nen genieten. De thuiskomst in Ooster end werd weer een glorieuze intocht; voorafgegaan door tamboers en muziek korps Excelsior werden de auto's naar het Gebouw v. Chr. Belangen gebracht. Begeleid door muziek ging men het Gebouw binnen, waar de keurig ge dekte koffietafel een feestelijke aan blik gaf. Nadat koffie en gebak is ge nuttigd, nodigt de heer Visman allen uit om het zich te laten smaken. Na deze broodmaaltijd wordt door de heer Visman allereerst mevr. Halsema, die op deze dag 76 jaar is geworden, ge feliciteerd. Tevens richt hij een woord van welkom aan kapelaan Tuin en ds. Beerthuis. Een woord van dank brengt hij aan adjudant Gulmans en zijn staf voor de medewerking en de hulp om deze tocht te doen slagen. Ds. Beerthuis spreekt, mede namens kap. Tuin, een kort passend woord. Door kap. Tuin is hij met de woorden: „spreekt U maar, wij zijn het wel eens" op de voorgrond gezet. Maar deze woorden zijn ook aan leiding, dat ds. Beerthuis even terug grijpt naar toestanden, die voorheen door verschil in geloofsovertuiging nog al eens sterk toegespitst waren. Tegen woordig zijn deze afstanden niet groot meer en zoals wij hier tezamen zijn, zijn wij allen één; er zijn wel verschillen, maar geloven wij niet allen in één God en bidden wij allen niet hetzelfde Onze Vader? Het is mooi om één te zijn, voor al op een dag als deze, genietend van wat Texel ons bieden kan en dat is zeer veel en genoeg. Namens de geeste lijkheid werden allen nog een plezierige avond en een goede thuiskomst ge wenst. Als de heer Visman voor deze woor den heeft bedankt, komt de verrassing. Ook dit jaar is het het echtpaar Craa- nen dat met veel vaart een muzikaal programma verwerkt, waarnaar een ieder met genoegen luistert en wat, blijkens het applaus zeer wordt ge waardeerd. In zijn slotwoord bedankt de heer Visman allereerst het echtpaar Craanen. Het blijkt dat dit optreden de laatste keer zal zijn, maar toch kan de heer Visman niet nalaten om toch nog voor de toekomst op het echtpaar Craanen een beroep te doen. Het zijn vervolgens de chauffeurs die bedankt worden voor hun belangeloze medewerking. De mid denstand en de burgerij van Óosterend voor hun financiële steun; de dames welke met de intekenlijsten hebben ge lopen en die U deze avond hebben be diend; het bestuur van dit gebouw voor het beschikbaar stellen, Excelsior voor zijn muzikale medewerking en tenslotte de heer v.d. Berg en echtgenote voor de verzorging van deze broodmaaltijd, die weer prima verzorgd is. Allen moe ten de welgemeende dank incasseren voor hun hulp aan deze uitgrst ge slaagde dag. Mevr. Witte-Verberne, als mede-organisatrice, moet ook een dank woord in ontvangst nemen, dat zij be antwoordt door ook de heer Visman even in het zonnetje te zetten. Namens de bejaarden is het de heer S. Wuis, die voor deze geslaagde en mooie middag dank brengt. De heer Visman dankt voor deze woorden en laat doorschemeren, dat hij mischien het volgend jaar dit werk gaarne door een jongere kracht overge nomen zag, alhoewel hij vanwege de plezierige dag wel gaat twijfelen, even als het echtpaar Craanen. Men weet het niet, er verandert dikwijls zoveel; wij zullen maar zeggen tot ziens en wel thuis. Dit wel thuis wordt tot slot door het echtpaar Craanen muzikaal onder streept.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1