9 roen /wa in het harL, Grote belangstelling voor opening nieuwe Coöperatieve Boerenleenbank Jan Agter laat zien wat Philips voor u maakt U ziet u zelf op het T.V.-scherm WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7596 COURANT Jitgcrve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbu3 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en rater dag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren!. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm JACQUELINE EN ANTON GRAAF, kinderen van kassier T. M. Graaf, kweten iich jongstleden zaterdag keurig van hun taak. Ir. J. S. Keijser, een der direc teuren van de Centrale Coöperatieve Raiffeisenbank, kreeg door hen de sleutel aangeboden, waarmee hij even later het nieuwe bankgebouw offi cieel zou openen. De heer C. H. Roeper, voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Boe renleenbank van Texel, kon jongstleden zaterdag in hotel „Texel" een grote schare genodigden toespreken. Het col- van B. en W. van Texel, afgevaar digden van de andere Texelse coöpera ties, collega's van de overkant en nog vele anderen waren gekomen om ge tuige te zijn van de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Coöp. Boerenleenbank. Na een korte inleiding van voorzitter Roeper begaf het gezelschap zich naar het bankgebouw. Jacqueline en Anton Graaf, kinderen van kassier T. M. Graaf, stonden er klaar met een fraai kussen, waarop de sleutel gelegen was die aangeboden werd aan Ir. J. S. Keij ser, een der directeuren van de Centrale Bank. Om 2 uur was de opening een feit, en stroomde het gezelschap naar binnen. Welk een prachtig interieur! Een zeer ruime hal zal zelfs op de druk ste uren voorkomen dat het publiek voor de loketten zou moeten dringen. Ook het personeel heeft een zee van ruimte. De bestuurs- en directiekamer zijn indrukwekkend solide ingericht, beide gelegen aan de straatzijde. Bene den in het gebouw is aan alles gedacht. De kluis is voorzien van een machtige deur waarop, geloven wij, zelfs de meest geroutineerde inbreker zijn tanden zou breken. Het gebouw wordt (natuurlijk) centraal verwarmd, gesplitst te bedie nen voor privé- en werkruimten. De firma Schoo heeft voor de verwarming een vernuftig, volautomatisch systeem aangebracht. Voor het archief is ook aan de (verre) toekomst gedacht. Voorlopig profiteert °ok onze gemeente daarvan; een deel van het gemeentearchief is in de ar chiefruimten van de bank onderge bracht. Verhuizing ervan wacht op het nieuwe raadhuis De bouwers Het architectenbureau van Pothoven te Utrecht heeft, zoals bekend, het op vallende bankgebouw ontworpen. Hoofdaannemer was de firma Drijver, van alle kanten lof kreeg toege waaid voor het tempo waarmee de bouw werd volvoerd en voor de mate van samenwerking met architect, onder aannemers en directie. Het omvangrijke etoktriciteitswerk werd gemaakt door Electrohuis Bakker, schilder was de tinna Bremer en loodgieter de firma Joop Veltkamp. Zoals gezegd werd de centrale verwarming door de firma Joop Schoo uitgevoerd, stoffering en meubels kwamen uit de handen van de firma's Vlessing en Moerbeek. Er is in het nieuwe gebouw veel natuursteen verwerkt; de Amsterdamse firma de Bury, die al veel gevelwerk op Texel uitvoerde, heeft er prachtig werk mee geleverd. Vele toespraken Om ongeveer 3 uur had ieder weer een plaatsje in hotel „Texel" gevonden. In zijn toespraak liet voorzitter Roeper nog eens de belangrijkste data uit de geschiedenis van het coöperatieve bank wezen op Texel passeren. Bij het 50- jarig jubileum, in 1954, werd daaraan uiteraard nog meeer aandacht besteed. Er is sinds 6 februari 1904 heel wat ge beurd! Via de Gravenstraat (nu melk zaak), Warmoesstraat en Molenstraat ontstond door de steeds snellere ontwik keling de noodzaak tot nieuwbouw. In 1930 werd daartoe besloten. 20 jaar later was er al weer tekort ruimte en werd er voor ƒ60.000,aan de Vis markt verbouwd. Het ging steeds beter. Acht jaar later kan „De Lindeboom" worden gekocht. Traditie Al zei spreker in principe niet zoveel van traditie te houden, bij de Boeren leenbank was er toch een bepaalde aan het groeien: steeds was het een Drijver die de bouwwerkzaamheden uitvoerde, en steeds was een Graaf kassier. Men begon in 1904 met de heer P. Graaf, die het vorstelijke inkomen van 25,per jaar mocht toucheren (buitendien moest hij nog ƒ2.000,persoonlijke ze kerheid storten!) C. Graaf werd zijn opvolger, en nu is het de heer T. M. Graaf die de scepter zwaait. Vandaag waren het de kleintjes Graaf, die met het aanbieden van de sleutel de eerste handeling verrichtten Ir. J. S. Keijser zei het een bijzondere eer gevonden te hebben de bank te mo gen openen. Als oud-Texelaar kende hij het eiland goed, zijn oom, de veearts Roelofs, was lid van de raad van be stuur geweest en lid van de Raad van toezicht, en zijn broer had, zij het he laas kort, ook in het bestuur van de bank zitting gehad. De tijd van de pri mitieve huisvesting van de banken is definitief voorbij, aldus de heer Keijser. Ook de centrale bank mocht in 1957 in een prachtig nieuw pand trekken, in 1960 werden niet minder dan 186 plan nen door andere boerenleenbanken ver wezenlijkt. Maar de huisvesting is niet het enige, en misschien zelfs niet het belangrijkste. Het gaat om het vertrou wen dat een bank geniet, de credietne- mer moet er terecht kunnen. De politiek van de boerenleenbanken, aan wie 40% van alle Nederlandse spaartegoeden zijn toevertrouwd zal in de naaste toe komst ruimer worden, soepeler. Per centsgewijs is de toeneming van niet- agrarische credieten zelfs sterker dan van zuiver agrarische. Ook bijv. de mid denstand zal in grotere mate terecht kunnen. Van belang is dat de boeren leenbanken vrijwillig samenwerken in groter verband, maar dat iedere bank zelfstandig is. „Moge deze nieuwe bank het begin zijn van een nieuwe periode van opgang". Burgemeester C. De Koning wilde eens, zij het schertsenderwijs ingaan te gen de eentonigheid van al die lof, die vandaag de bank werd toegezwaaid. Coöperatie leidt, zo stelde hij, tot een bepaalde machtsconcentratie. Hij was daar niet bang voor, maar het verschijn sel moet toch in de gaten worden ge houden. Immers, was het niet zo dat de bank bij de nieuwbouw aan de Vis markt indertijd twee mooie oude huis jes had opgeruimd, en dat nu ook weer „De Lindeboom" had moeten ver dwijnen. Overigens hoopte burgemees ter De Koning, dat de gemeente een waardige buur van de nieuwe bank zou worden. Een goede buur is de bank altijd geweest; het is al eens voorgeko men dat in de oude boerenleenbank een huwelijksvoltrekking plaats vond, om dat ongelukkigerwijs op dezelfde dag in het raadhuis een raadsvergadering was gepland. Spreker vond het prettig tot de weinige mensen te behoren, die van het begin af het nieuwe gebouw fraai von den. Bepaaldelijk de architect wilde hij met zijn schepping gelukwensen. Voorzitter Roeper, even op de woor den van de burgemeester inhakende, zei dat het opruimen van die huisjes niet moest worden gezien als een vorm van machtsmisbruik, maar als een kwestie van op tijd zakendoen! Namens de ring van boerenleenban ken te Schagen sprak de heer Schuit gelukwensen uit. Hij had de Texelaars de laatste 10 jaar leren kennen als doordacht en voorzichtig; het nieuwe gebouw paste bij die eigenschappen. Hij bewonderde de nachtkluis in deze bank; vooral voor middenstanders, die 's avonds wel eens met te veel geld zit ten, is dat een uitkomst. De heer S. Keijser Jaczn. sprak goede wensen uit namens de besturen van de Gemeenschappelijke polders. Prins Hen drikpolder en Polder Hoornder Nieuw- land. Een zilveren vloeiroller vergezel de zijn woorden. Voorzitter Roeper antwoordde dat de Coöp. Boerenleenbank het bijzonder prettig had gevonden haar oude gebouw te kunnen verkopen aan de polders, die daar een concentratie zal maken van de gehele waterschapsadministratie van Texel. De heer Herm. Keijser bood namens de polder Waalenburg een barometer aan, de heer Jac. Roeper wenste succes namens de gezamenlijke andere Texelse Coöperaties. Hij hoopte dat de samen werking tussen de bank en haar klei nere coöperatieve zusjes zo goed zou blijven als het steeds was geweest. De heer Roeper kwam met een prachtig ge schenk in de vorm van de 10-delige WP encyclopedie, waarvan hij het eerste deel aanbood. De heer Mar. Roeper sprak namens de standsorganisaties op Texel. Ook hij kwam niet met lege handen en mocht een soort „super-windwijzer" aanbie den, die de windrichting in het gebouw met lichtjes zal aanduiden. „Het is altijd prettig", aldus de heer Roeper, „dat je, als je de nieuwe bank binnenkomt, weet uit welke hoek de wind waait!" De heer N. Eelman sprak als indivi dueel lid zijn gelukwensen uit; de heer Beemsterboer deed dat als secretaris van de V.V.V. Texel, bij afwezigheid van de voorzitter. De enorme groei van de bank loopt evenwijdig met de toene ming van het toerisme. De heer Beem sterboer had dat eens nagegaan: bij de eerste nieuwbouw registreerde Texel (in 1930) 17.500 overnachtingen, bij de eer ste grote verbouwing in 1950 waren dat 340.000 en over 1960 850.000! Laat de groei van de boerenleenbank niet voor al van die van het toerisme afhangen, het is toch stellig één van de factoren die meetelt. De WV had altijd een prettige relatie met de bank, hij hoopte dat dat ook in de toekomst het geval mocht wezen. De heer Jurr. Beumkes, sprekend na mens de stichting Lager Landbouwon derwijs wees erop hoe belangrijk het is dat de boer goed onderwezen is; ook de bank had daar belang bij. De heren G. Bakker en Mart. Bakker spraken vervolgens nog namens de algemene en de katholieke midden standsorganisatie op Texel. Het deed de heer G. Bakker goed uit de mond van Ir. J. S. Keijser te hebben gehoord dat ook de middenstand bij de bank met zijn financieringsproblemen welkom was. De heer Martien Bakker stelde dat de zelfstandige ondernemer nu eenmaal geen coöperator kon zijn, maar dat je toch nooit kon weten hoe de zaken zich Vanmiddag om half 3 gaat de deur van „Casino" voor U open. De firma Jan Agter heeft er, in samenwerking met deskundigen van Philips, het com plete assortiment elektrische artikelen uitgestald dat het wereldconcern maakt voor het huishouden. Om eens te beginnen met een artikel dat ook voor Philips nog nieuw is: De afwasautomaat Nog slechts één maal werd de Philips afwasautomaat in Nederland gedemon streerd, wel op de Huishoudbeurs in Rotterdam. Het is een kleine machine, bestemd voor een gemiddeld gezin. Een pension zou er ook zeker z'n voordeel mee kunnen doen. De serie huishoudelijke apparaten omvat verder koffiemolens, mixers en stofzuigers. In het voorzaaltje van „Casino" is een demonstratiebar ingericht, waaraan de demonstratrice U haarfijn dè kneep jes van de apparaten doet kennen. Na elke demonstratie is er een soort blik- semquiz, waarbij U enkele vragen zul len worden gesteld over het zojuist ge ziene. Een leuk prijsje is dan gauw verdiend. Radio en TV Een Philipsshow zonder radio en TV is niet denkbaar. U zult niet vaak de kans hebben de werkelijk complete serie die Philips op het ogenblik maakt, in zijn geheel te zien. Radio's van min der dan 100 gulden, tot ever de 1000. Er zijn bijzonder fraaie meubels bij in meer dan 20 modellen. Ook het televi sieapparaat wordt meer en meer een mooi meubelstuk; acht modellen zijn er van Philips momenteel verkrijgbaar, Jan Agter laat ze U zien. Er staan een paar camera's in de zaal opgesteld, zodat U Uzelf op het scherm in de zaal kunt zien wandelen. De tech niek staat voor niets. Natuurlijk is er veel aandacht be steed aan gramofoons en bandrecorders. De weergave wordt steeds geraffineer der, bij de recorders heeft het vierspo- renapparaat al enige tijd definitief zijn intrede gedaan. Een leek begrijpt er niets van hoe het mogelijk is op zo'n smal bandje vier gave geluidssporen aan te brengen. Niettemin, het geluid is voortreffelijk, komt U maar luisteren. Luisteren mag U ook aan de platenbar, waar de plaat vah Uw keus zal worden gedraaid. We zijn er nog niet. Philips maakt ook medische apparaten, en daarvan staan de populaire, voor huishoudelijk gebruik, overzichtelijk in de zaal. Van de hoogtezonapparatcn verwacht de handel in de komende maanden véél. Geen wonder als we denken dan de ellendige zomer die we achter de rug hebben. Een mooi bruin tintje èn het opheffen van een mogelijk opgelopen tekort aan vitamine B, dat zijn bereik bare zaken met een hoogtezon. In al veel gezinnen staat de infraphil, de practische warmtestraler. Wat er pre cies mee gedaan kan worden wordt U gaarne verteld door de Philips des kundigen die deze dagen in Casino voor U klaar staan. Mannen scheren zich in de toekomst zouden ontwikkelen. Spr. hoopte dat de boerenleenbank ook de middenstander in bepaalde gevallen de paraplu boven het hoofd zou willen houden. Ook sprak de heer M. Bakker nog namens de onderaannemers, waar van hij er ook eens was. Hij roemde de samenwerking en hoopte dat straks niet gezegd behoefde te worden „hadden we déér nu ook nog maar aan gedacht". Kassier T. M. Graaf, ten slotte, wenste bestuur en raad van toezicht geluk met het nieuwe gebouw namens het perso neel, dat nu in zulk een prachtige om geving mocht werken. Omdat de nieuwe bestuurstafel zo groot was en hij wilde voorkomen dat de tafel als sjoelbak zou worden gebruikt, bood de heer Graaf het bestuur twee fraaie tafelaanstekers aan. Hij bracht dank aan Ir. Pothoven en aan opzichter Broersen. Voorzitter Roeper beantwoordde in het kort de stroom van sprekers en gaf zijn collega „bankbouwers" de raad mee naar huis, als ze dan aan bouwen toe waren het dan goed te doen. Tot de heer Beemsterboer zei hij nog dat VVV zeker welkom zou zijn met een crediet- aanvrage, als hetmet het onder pand maar in orde was. Hadden nu de aanwezigen zich bij al die toespraken, die voor een groot deel op hetzelfde moesten neerkomen, zitten vervelen? Voor verveling werd een voudig geen gelegenheid geboden! Voor de inwendige mens, of hij nu eten, ro ken of wat drinken wilde, was uitbun dig goed gezorgd. Zodat deze feestelijke middag in alle opzichten geslaagd mocht heten. graag elektrisch, de kwast wordt niet zo heel veel meer gehanteerd. Kleine kans dat U de verschillende modellen van de PhliShave nog niet kent. Ze liggen er voor U. Verlichting Philips komt dit jaar weer uit met een werkelijk kolossale nieuwe serie verlichtingsornamenten. Een zorgvul dige keuze daaruit hangt 3 dagen in „Casino". Er is een soort baldakijn ge maakt, waarin de nieuwe ornamenten, brandend en wel, tentoongesteld zijn. U hebt al begrepen dat de fa. Agter kosten noch moeite heeft gespaard om voor U een aantrekkelijke tentoonstel ling te maken. U bent van harte wel kom. HET WAALDER DORPSHUIS Het Waalder winterseizoen staat weer voor de deur. Dit betekent, dat er we derom verschillende activiteiten op het programma staan in het Dorpshuis „De Wielewaal". De toneelvereniging is weer begonnen met haar repetities. De Hobbyclub zal haar wekelijkse avonden als vanouds houden op de vrijdagen. Dit is in Verband met het huiswerk, dat de jongelui moeten ma ken, de enige geschikte avond. De eer ste bijeenkomst zal plaats vinden op vrijdag 29 september. Het bestuur spreekt de verwachting uit, dat de Hobbyclub ook dit seizoen op succes volle wijze zal werken. De werkelijkse spelavond voor de grotere jongens begint op woensdag 11 oktober. Jongens, houdt er vast reke ning mee: boter bij de vis! We kunnen en willen geen rekeningen gaan openen hoor! Op 1 oktober zullen de bejaarden hun rondrit maken over het eiland, dank zij de welwillende medewerking van ver schillende autobezitters(sters!) en niet te vergeten: de prettige financiële me dewerking van de Waalders. Het begin is er dus weer. Het bestuur spreekt de wens uit, dat het Dorpshuis ook komend seizoen met succes ge bruikt zal worden. ZATERDAG 30 SEPTEMBER: KALVEROPFOKWEDSTRIJD EN PLOEGWEDSTRIJD Voor deze beide wedstrijden is een flink aantal deelnemers uit de bus ge komen, zodat, als het weer meewerkt, alles zeker zal slagen. De opfokkosten van de kalveren zijn uitgerekend; deze zijn uitgewerkt in een overzichtje, dat op het terrein aan de bezoekers zal worden uitgereikt. Ieder kan dus zien hoe hoog de opfokkosten van elk kalf zijn. Deze kosten lopen nogal uiteen: van 90 tot 320 gulden per kalf! De kalveren dienen zaterdagmorgen om 8 uur bij de eigenaars thuis vast te staan en moeten voorzien zijn van een kaartje met de naam van het kalf en de naam en adres van de eigenaar. De vrachtrijder zorgt er dan voor, dat de dieren om ca. 10 uur op het terrein bij De Cocksdorp zijn. De keuring be gint om half 11. Er zijn twee rubrieken: kalveren geboren vóór 1 maart en kal veren van na die datum. De jury bestaat uit de heren W. Pijper van het Veevoederbureau te Alkmaar, C. Roeper Mznveehouder, en B. Oostra, stamboekhouder bij de Rundveefokvereniging. De prijzen be staan uit boekenbonnen, beschikbaar gesteld door de fouragehandelaren, de zuivelfabriek „Eendracht", de Vereni ging voor K.I. en door de Rundveefok- vereniging. De Vereniging van Oud leerlingen van de Lagere Landbouw school stelt een prijs beschikbaar voor het kalf met het best verzorgde toilet en dat het best wordt voorgebracht. Voor de ploegwedstrijd hebben zich tot op dit ogenblik 16 deelnemers opge geven. De ploegers moeten om 1 uur n.m. op het terrein aanwezig zijn. Er wordt dan geloot en om half 2 begint de wedstrijd. De jury voor de ploegwed strijd bestaat uit de heren: P. J. Witte, H. v.d. Beek, C. Timmer, W. Grisnigt en J. Bakker. Er wordt niet geploegd op „Buitenzorg" zoals eerder medege deeld was, maar op „Mariahoeve". De deelnemers, die niet goed op de hoogte zijn met de bepalingen en het wedstrijdreglement kunnen vrijdag avond om 8 uur in de landbouwschool nog eens alle bijzonderheden vernemen. Klaas Eelman zal de beker, die hij vorig jaar voor de eerste keer won, ver dedigen. Verder bestaan de prijzen uit gereedschappen, beschikbaar gesteld door de smeden en coöperaties, die landbouwwerktuigen verkopen. We wensen de deelnemers en het pu bliek een mooie dag en veel succes.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1