L 1 rocn /wa in het harL, IlliliÉ Werelddierendag - 4 oktober Bronchi letten ■wf) tos Eén of twee Bennies (TEXELSE ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 75e JAARGANG No. 7598 Jitgove N.V. v.h. Lanqeveld de Roolj Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R dam se Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. wuil. -f 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Dierenbescherming een hobby Het jaarfeest van de St. Francis- cus nadert weer en een groep men sen in de wereld heeft op deze dag beslag gelegd. Zij hebben de sterf dag van de heilige die voor de vo gels preekte, vernielde spinwebben herstelde en uit de koppigheid van de Umbrische ezeltjes bestudeerde hoe hij met het eigen lichaam moest omspringen, verheven tot een we reldsymbool van liefde tot het dier. Bij een andere groep mensen wekt dit wrevel. Het is hun wat te half zacht. Zij achten St. Franciscus te hoog en te groot om alleen maar te figureren met een tamme wolf aan zijn pij en een paar duifjes op zijn schouder, tegen de achtergrond van een lief fonteintje. Lees dan echter weer één keer de lijst van gruwelen, die de Vereni ging tot Bescherming van dieren om de paar maanden uitgeeft en men is op slag over zijn wrevel heen. De Dierenbescherming heeft het in ver schillende opzichten moeilijk en het is misschien goed daar eens wat op door te denken, om een belangrijke zaak in haar juiste proporties te zien. Het gulden midden van de dierenbe- cherming ligt tussen het hondje dat iet een wollen vestje aan ligt te bibbe ren in een koesterende schootholte tot iet gestorven aan een lichte verkoud heid wordt bijgezet onder een zerkje net een onvergetelijke spreuk en de bnd die aan een ketting in weer en ïind staat te verhongeren bij de mest- I raait omdat men een hogere belasting jj stalen moet als de hond wordt losgela- gf m. Het is het midden van de mens- y vaardige behandeling die de mens het lier moet geven. Een goede zaak heeft alüjd te lijden nder de excessen waarmee oppervlak- üge beschouwers haar vaak niet eens waad bedoeld vereenzelvigen. Gaat :et over katten dan komt als vanzelf srder de oude lichtelijk vervuilde ver- oudste vrouw met de twaalf poezen rond haar dis ten tonele dan de straat zangen die een nest jonge katten onder :enen verplettert. En de man die als duivenmelker" bekend staat is eerder !e risé dan de boer die kalveren vet sest in een kistje om het vlees wit te öuden voor de slacht. En met de op zichzelf goede zaak in ic sfeer van het halfzachte der goed- ardige excessen te trekken, verdoezelt sen ongemerkt de kwaadaardige exces- tn die tenslotte beoogd worden wan- frer het over principiële dierenbescher- aing gaat. Bovendien, is de wereld per Hot van rekening niet beter gediend set mensen die „geen vlieg kwaad ?n dan de mensen die het liefst maar seteen overal „de zweep op leggen" (V- iet is geen oorspronkelijke gedachte, at een goede behandeling van de dieren feel wat beestachtige behandeling van sensen in de wereld zou voorkomen en kt de misdadigheid van mens tot mens ünder zou worden als de ware liefde 3n mens tot dier zou groeien. De Paus heeft op dit punt een zeer tare taal gesproken: „De dierenwereld t zoals de hele schepping, een uiting an de macht van God, van zijn wijsheid zUn goedheid en als zodanig verdient de eerbied en de achting van de fcens. Elk onberaden verlangen om die- a i *n te doden, elke daad van nutteloze ;t vi Menselijkheid, elke eerlozee wreed st a :'1(* Jegens de dieren moet worden ver- ^>rdeeld. Daarboven is zulk een gedrag een 'aar vergif voor de gezonde en eerbare doelens van de mens en verlaagt hem een bruut". Het is onjuist en onrechtvaardig de ■doelingen van de Dierenbescherming {«smolten op Uw tong ia overtollig maagzuur ii geneutraliseerd. kg pijn - en geen angst meer voor de volgen van een stevig maal. Met «unies bij de hand kunt U zonder "'Sen eten, waarnaar een grage maag v teagt. Komt de nood aan de man, m ^ekt zuurbrand uit, met Rennies blust int ^fdoende, in een wip, onopvallend. POLIO-INENTINGEN i «jPp dinsdag 3 oktober a.s. is er in het 3sU !tte Kruisgebouw te Den Burg weer ■ie ^genheid voor polio-inentingen. Hiervoor zijn opgeroepen de in het •fste halfjaar van 1961 geboren kin wen en de in 1958, 1959 en 1960 ge- Wen kinderen, die op het schema zijn Uitergeraakt. Bovendien krijgen de in laatstge- ®emde jaren geboren kinderen die in K geheel nog niet tegen polio zijn in- V *nt nog een (laatste) gelegenheid. De moeders worden verzocht de in- 'v ''^gsboekjes mee te brengen en zich aPt te houden aan het op het oproep- fcrtje vermelde tijdstip. af te meten naar wat overdreven ver schijnselen, die overigens vaak meer in de verbeelding dan in de werkelijkheid bestaan. Het „rijke Roomse leven" van sommigen harer leden is goed be schouwd ook geen propaganda fide in de ware zin, en voor drankbestrijding is doeltreffender propaganda denkbaar dan luidverkondigend enthousiasme voor limonade of appelsap. Maar het uit de harde feiten gegrepen antwoord op de vraag: wat doet de Dierenbescher- ming eigenlijk, is duidelijk en afdoende en wettigt ten volle dat wij er de groot ste aandacht aan schenken. Dierenbe scherming redt weerloze wezens uit de handen van een dierenbeul. Bevrijdt kettinghonden. Richt asyls op voor de zwervende honden en katten. Verleent eerste hulp aan gewonde en overreden dieren. Inspecteert stallen markten en veetransporten. Controleert circussen en dierentuinen. Voedt de jeugd op tot rid derlijke gevoelens jegens al wat leeft. Keurt transportmiddelen voor vee, pluimvee en paarden. Controleert woon- wagenpaarden en -honden. Bevordert het bouwen van brandvrije stallen. Geeft voorlichting op het gebied van landbouw en veeteelt, enz. enz. Het eerste voordeel van een dag als werelddierendag is reeds, dat men weer eens helder ziet „hoe erg het soms is". Want de meeste onzer hebben niet het minste idee, hoeveel misdadigheid je gens het dier er voorkomt in de „be schaafde" wereld. En is het afgezien hiervan niet voor heel de wereld een weldaad, wanneer de mens zich minstens één dag per jaar weer eens bezint op wat de Schepper bedoelde toen Hij in het paradijs de mens aanstelde tot „koning over al wat leeft". Werelddierendag is de dag van de koninklijke mens DEMONSTRATIE MET KUNSTMESTSTROOIERS EN WEIDESLEPEN Op 14 september werd op het bedrijf van Gebr. Hoogenbosch te Zuidhaffel een demonstratie gehouden met kunst meststrooiers en weidesiepen. Het weer was mooi en er was weinig wind, zodat onder zeer gunstige omstandigheden kon worden gewerkt. Daarbij kwam nog dat het demonstratieterrein goed vlak was en kaal afgeweid. Kunstmeststrooiers Het strooiresultaat van kunstmest strooiers is meer afhankelijk van de afstelling dan van de constructie. Daarom is eenvoud bij afstelling en ge bruik zo belangrijk. De schotelstrooiers. Bij de schotelstrooiers is de bediening wel zeer eenvoudig. Een tabel geeft aan welke tandwieloverbrenging en schuif- opening gekozen moet worden, om een bepaalde hoeveelheid te verstrooien." De strooibreedte is vast en van wind wordt geen hinder ondervonden. Bij regel matig onderhoud is dit een bednjfszeker werktuig De Coöp. Werktuigenvereni ging heeft dit met haar 3.60 m. brede schotelstrooier duidelijk gedemon streerd, zowel bij slakkenmeel als kalk- ammonsalpeter. Toch heeft dit type strooier ook wel bezwaren. Deze zijn o.m. de soms ge ringe strooibreedte, het schoonmaken, het hoge gewicht in verhouding tot strooibreedte, het grote aantal rijsporen dat op het land gemaakt wordt. Bij gro ter werkbreedte vormen de hogere aan schaffingsprijs en het transport bezwa ren. Door deze bezwaren zijn vele land bouwers ertoe overgegaan een centrifu gaal- of pendelstrooier aan te schaffen. De centrifugaalstrooiers. De genoemde bezwaren van de scho telstrooiers zijn alle in het voordeel van dit type. Een groot bezwaar hierbij wordt gevormd door de moeilijke af stelling in verband met een juiste hoe veelheid en een regelmatige verdeling naar links en rechts. Daarbij moet de strooibreedte zodanig worden genomen dat de strooigangen ook bij wind goed aansluiten. Toch kan met deze strooiers goed werk worden geleverd, doch dit vereist veel vakmanschap. Er zijn heel wat strooiers die niet goed afgesteld zijn. Enkele punten bij de afstelling zijn: Controleer, op een plaats waar de kunstmestverdeling zichtbaar is, de strooirichting en stel de schuif of ring zodanig, dat links en rechts ge lijk gestrooid wordt. Merk deze afstelling duidelijk en verstel tijdens het strooien zo weinig mogelijk. Bij wind, en wanneer hebben we dat niet, kan men beter rondrijden dan heen en terug. Hierdoor is de aan- sluiting van de strooigangen beter. Neem de strooibreedte niet te groot en zet met een baken, b.v. een bam boestok met een vlaggetje welke U steeds weer kunt gebruiken, de ba nen uit waarlangs u moet strooien. Bij aftakas-aandrijving moet men steeds rijden met constant toerental. DOMINEE WOLFENSBERGER KOMT NAAR HOLLAND Als alles naar wens verloopt zal de plaatselijke predikant van de Neder landse Hervormde gemeente van Den Hoorn, ds. G. II. Wolfensberger, heden morgen in Holland arriveren. Dat bete kent niet dat hij geheel is hersteld na zijn ongeval in Oostenrijk. In een van onze vorige nummers hebben wij een oproep geplaatst voor een hulpactie voor de terugtocht van ds. Wolfenberger. Aan deze oproep is gehoor gegeven. Toch kunnen wij ons voorstellen, dat er nog diverse Texe laars zijn, die een bijdrage willen leve ren voor deze actie. Lag het aanvan kelijk in de bedoeling de patient per vliegtuig terug te halen, de doktoren vonden het beter ds. Wolfenberger per ambulance te vervoeren. Zo is het ge beurd, dat hij gister per ziekenwagen naar Munchen is vervoerd en daar in een aparte coupé van de trein naar Amsterdam is geplaatst. Dominee zal nog geruime tijd bij zijn ouders ver blijven voordat hij zijn werk weer mag aanvaarden. Het verheugt ons echter dat verplaatsing naar Holland mogelijk was. Texelaars, die nog een bijdrage wil len leveren kunnen dit doen tot a.s. woensdag 4 oktober. In Den Hoorn bij de fam. Lap, Den Hoorn 89a, of op het gironummer van de Texelse Courant no. 652, met vermelding „hulp ds. Wol fensberger. Daarna zal een delegatie van enkele Texelaars naar Amsterdam gaan en het persoonlijk overhandigen. Het totale bedrag zullen wij daarna publiceren. LANDBOUWDAG ALKMAAR Op de woensdag te Alkmaar gehou den Landbouwdag werd de ram van de heer G. C. Kikkert, De Westen, kam pioen. Een strooitabel als richtlijn is onmis baar. Ditzelfde geldt ook voor een toe- renteller-snelheidsmeter op de trekker. De Amazonestrooier (van de heer W. H. Bakker te Den Hoorn) heeft een ovale voorraadtrechter met daaronder twee strooischijven, welke naar keuze afzonderlijk uitgeschakeld kunnen wor den (b.v. langs een sloot of scheiding van gewassen), de strooirichting is ver der niet regelbaar, wat bij deze con structie een voordeel is. Het is een solide gebouwde en goed afgewerkte strooier. De werkbreedte is bij gebruik van droge korrelmeststoffen ongeveer 9-11 meter. Bij de Koningstrooier (van de heer H. Bas te Den Hoorn) is gebruik gemaakt van een auto-as. De strooischijf is op de pignonas geplaatst en kan niet uitge schakeld worden. Dit is geen groot be zwaar, omdat de strooiopemng kan worden afgesloten met een gemakke lijk bereikbare handel. Voor erg onge lijk land zijn de wielen wat klein. De strooirichting is regelbaar. Een strooi tabel wordt niet bijgeleverd. Strooi breedte ong. 8-10 meter. Voor de ver werking van korrelmeststoffen is het mede door de gunstige prijs een goed bruikbare strooier, vooral voor de graslandbedrijven. De Lely-strooier (van de heer C. Bak ker te Den Hoorn) heeft eveneens een strooibreedte van 8-10 meter, terwijl soms nog groter breedten worden ge nomen. De strooirichting kan geregeld worden. Regelmatig controleren is ge wenst. De voorraadbak is afneembaar, wat het schoonmaken vergemakkelijkt. De strooier is solide geconstrueerd en zeer goed afgewerkt. De N.M.-strooier (van de heer G. van Groningen) heeft onder de voorraad trechter een langzaam draaiende toe voerschotel, welke de meststof op de strooischijf brengt door middel van een verstelbare afstrijken Met deze afstrij- ker is de strooirichting regelbaar. Het is een stevige strooier met een werk breedte van ongeveer 6-7 meter. De P.Z.-strooier (van de heer D. Wuis, het Noorden) heeft een voorraadbak, welke tijdens het strooien langzaam rondgedraaid wordt. Hierdoor wordt de z.g. „brugvorming" voorkomen. De aandrijving vindt plaats door een V- snaar. In de praktijk geeft dit wel eens moeilijkheden. Als de V-snaar nat wordt, kan slip optreden. Achter de strooier wordt wat dikker gestrooid, zo dat de strooibreedte liefst niet ruimer dan 5-6 meter genomen moet worden. De Pendelstrooiers. De wijzigingen welke regelmatig aan de Vicon pendelstrooier zijn aange- (Zie vervolg pagina 4) CONCERT VAN V.I.O.S. Hedenavond 8 uur zal het muziek' korps VIOS van Oost bij goed weer een concert geven in de muzieknis te Oos terend. Op geregelde tijden komt dit kleine korps op de voorgrond. Het heeft steeds moeilijkheden te overwinnen, vooral om het ledental op peil te hou den. Vandaar dat het concerterende VIOS ook wel een goede belangstelling mag ondervinden. Moge het vanavond goed weer zijn, niet alleen voor VIOS, maar ook voor de te verwachten be zoekers. RHEUMA CONSULTATIEBUREAU In de maand oktober 1961 zal Dr. C. v.d. Berg, in plaats van op de 2e vrijdag op de eerste vrijdag (nl. 6 oktober) het spreekuur houden. DEN HOORN OPGELET! Verschillende malen is er al op ver gaderingen gesproken om zitplaatsen rond het voetbalveld te maken. Nu heeft het bestuur van Z.D.H. besloten om dinsdagavond een actie te voeren en het dorp rond te gaan om planken en baddingen op te halen. We hopen dat deze actie slaagt en velen één of meerdere planken hiervoor over hebben. Nu zal U zeggen, ik ga nooit te jutten en heb dus geen hout. Nu, U hebt de gelegenheid financieel te hel pen, want er moeten ook palen gekocht worden, waarvoor elke gift welkom is. We komen met een auto rond; legt U het klaar. Het is een wens, die al jaren leeft. We hebben het geprobeerd met losse banken die zeer in trek waren, maar helaas te gauw stuk raakten. Daarom nu vaste banken. Bij voorbaat onze hartelijke dank. GESLAAGD De Cocksdorp Onze vroegere plaatsgenote, mej. M. Blom Cd., thans te Arnhem, slaagde in Engeland voor het Lower Cambridge examen (Engels voor gevorderden). ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg; DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 October a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 u. AFSCHEID DE HEER P. KLEVE Oudeschild Dinsdagavond was er gelegenheid om afscheid te nemen van het hoofd der school, de heer P. Kleve, wegens zijn vertrek naar Santpoort! waar de heer Kleve is benoemd tot hoofd van een zesmansschool. Een 35-tal ouders had hiervan ge bruik gemaakt. B. en W. hadden be richt van verhindering gezonden. De voorzitter van de oudercommissie, de heer J. S. Dros, dankte de heer Kleve voor het vele werk dat hij voor de O.L.S. te Oudeschild heeft gedaan in de IOV2 jaar dat hij hier hoofd is ge weest. Toen de heer Kleve hier kwam, was hij trouwens al geen onbekende, want voordien was hij al 3 jaar als on derwijzer werkzaam geweest. De heer Dros dankte namens de ouders voor de kennis, die de heer Kleve de kinderen had bijgebracht. Mede namens de ouders van de kleu terschool, waar de heer Kleve bestuurs lid van was, werd hem een envelop met inhoud aangeboden om iets te kopen voor de inrichting van de tent. Mevr. Kleve werd bedankt voor de hulp bij schoolreisjes en ouderavonden. Zij kreeg een bon aangeboden voor de aankoop van een plant voor het nieuwe huis. Meester Bruin dankte namens het personeel voor de prettige samenwer king. Hij bood een foto aan van J. de Waal van het .Laantje van Braken- stein". Mevr. Kleve kreeg een boeket anjers. De heer Kleve dankte voor de vrien delijke woorden. Er waren wel eens strubbelingen geweest en nare dingen, maar er waren ook prettige herinnen ringen van al die Oudeschilder school jaren en dat stemde tot voldoening. Het nieuwe schoolhoofd zal 20 okto ber zijn functie beginnen. Hoestdrank m tabletvorm. 95ct HERSTEL! In ons verslag van de opening van de nieuwe Coöp. Boerenleenbank werd abusievelijk een verkeerde naam ge noemd. Het blijkt de firma Lunter te zijn, die o.a. zorgde voor de fraaie vloerbedekking. OVERDENKING: BIJBELS KOPEN EN VERKOPEN Deze week reed er over ons eiland een wagen, waaruit, als werkzame bijen, voortdurend dames uitzwermden naar de deuren der huizen. Het product dat zij daar aan kwamen bieden was echter zoeter dan honing. Want er is niets zo mild en barmhartig als de taal van het Evangelie van Jezus Christus. Niets is zo goed voor het lijden der mensheid als de taal der hoop, die daarin verkondigd wordt. Ook in deze dagen van spanning en onzekerheid is er weinig dat werkelijk houvast biedt. Daartegenover plaatst de bijbel in forse tegenstelling: God, die trouw houdt tot in eeuwigheid en die niet laat varen het werk van Zijn handen. Dit als bemoediging voor hen die gaan trouwen of voor hen die over de wieg van hun kind gebogen staan. Deze taal en deze zekerheden stromen tot ons over vanuit de bijbel. Dat is de gehele eigen functie ervan. Het is niet zo dat ik een bijbel heb. Het ia omgekeerd: de bijbel heeft mij!! Zij voedt mij en draagt mij. Ze onder steunt en bemoedigt. In de oorlogsjaren had ik altijd een zakbijbeltje bij mij. Als je opgepikt werd met een razzia, dan had je in ieder geval nog die bijbel. Met dat in de hand kon je een gevangenis of con centratiekamp verdragen. En als het al heel erg slecht werd en „dat boek" zou je worden ontnomen dan had je de taal ervan in je herinnering staan. Dan kon je ook, in jezelf induikend, al die be kende passages voorzichtig in de mond nemen en ze zo voorzichtig proevend en ervan genietend, uitspreken. Ik ben gek met mijn bijbel en kan er niet buiten. Op deze manier wordt het wel een wonderlijke overdenking; het wordt meer een persoonlijk getuigenis. Dat wil ik dan vandaag ook eens lijnrecht stellen tegenover al diegenen die van de week neen hebben gezegd tegen de bijbel die hen werd aangebo den. Ieder heeft recht om neen te zeggen, ik heb het recht om ja te zeggen. Het geen hierbij gebeurd is. H. v. B. BEJAARDENSOCIËTEIT DEN BURG De Bejaardensociëteit te Den Burg is sinds enige weken verhuisd naar het gebouw van de vroegere landbouw school. Deze verhuizing is in alle stilte geschied, zonder dat daar verder door iemand nota van is genomen. Toch is deze verandering de moeite waard om er even de aandacht op te vestigen. Het nieuwe gebouw is voorzien van plafonds, waardoor een meer regel matige verwarming mogelijk is. Ook zal het mensen, die niet in het bezit zijn van een stentorstem, in staat stellen zich behoorlijk verstaanbaar te maken. Het interieur is keurig geverfd en biedt een zeer gezellige aanblik. Al met al zijn de bejaarden zeer in genomen met hun nieuwe behuizing. Namens hen allen betuig ik een woord van dank aan het Gemeentebestuur, op welks initiatief deze verandering is gebeurd en verder aan al degenen, die in welke vorm ook, er aan hebben'me degewerkt. J. A. van Enst BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 29 september 1961 Geboren: Jacqueline Louise, dv. Ber- nardus H. Hoogenbosch en Theodora Bakker; Maria Jeannette Martha, dv. Gerard Bakker en Roelof je N. de Boer; Cornelia Elisabeth, dv. Johannes Tim mer en Jannetje Smit. Ondertrouwd: Willem J. M. Krugers en Janna J. van Tatenhove. Overleden: Cornelia Maria Kooiman, oud 79 jaar, weduwe van D. Pereboom. VERGADERING VAN GEMEENSCHAPPELIJKE POLDERS Op de onlangs gehouden vergadering van Hoofdingelanden van de Gemeen schappelijke Polders, bracht de heer C. H. Roeper tijdens de rondvraag naar voren het enige jaren geleden in het bijzonder reglement gewijzigde besluit, waarbij de omslag der lasten is be paald op 60°/o in die gedeelten van de polders De Koog en Everstekoog, welke thans grotendeels het recreatiegebied betreffen en vraagt of thans niet het moment is gekomen om deze gronden voor 100°/» aan te slaan. De voorzitter, de heer S. Keijser Jacz. antwoordde, dat in het recreatiegebied veel bungalows worden gebouwd, waar voor, hoewel voor de belastbare op brengst laag geschat, toch 7°/o moet worden betaald. Grenswijziging voor de percelen van de Staat zou voorzitter wel spoedig wil len aanvragen. Het vervoer van het hout uit de Dennenbossen gaat allemaal over de wegen met bestemming buiten Texel. De heer C. H. Roeper schat de recrea- tiegrond wel op 70 ha., waar ongeveer een 4000 personen tijdelijk verblijven, die veelal met hun auto's gebruik ma ken van de wegen.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1