9- rocn in het harL, iVtt vijf maanden hard werken is de nieuwe haven gevormd Contrasten in De Waal De Waal 54 Avondgebed Van duinenrij tot havencomplex De toren van de Waalder kerk bijna gereed WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7600 COURANT jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand eisdrukkerii Pen Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. nun De toren van de Waalder kerk nadert haar voltooiing. De stei gers zijn zo goed als verdwenen en de firma Drijver zal weldra de laatste hand aan dit bouwwerk leggen. De foto is eigenlijk al weer wat verouderd, want men heeft de wij zerplaat van het uurwerk nu reeds aangebracht. Weldra zal men in de wijde omtrek kunnen zien hoe laat het is. Het middelpunt van de ge meenschap zal de toren weer vormen. De haan op de uitkijkpost zal laten zien hoe de wind waait. Wij hopen voor de be woners dat er steeds een goede wind zal waaien. «SM w Wanneer de heer J. Fokker te De Waal vooruit geweten had met welke moeilijkheden hij te kampen zou heb ben bij de verbouwing (en verbetering) van zijn woning, was hij er nooit aan begonnen. De woning, het pand De Waal 54, was, toen hij het kocht, hard aan een grondige verbetering toe. Dit blijkt zeer zeker uit het feit, dat in februari van dit jaar, de schoorsteen er met een storm afwoei. En daar begon de misère. Want niet alleen de schoor steen viel naar beneden, ook een stuk muur werd in de val meegesleurd. De heer Fokker, die op de zolder enige slaapkamers had getimmerd, vond dat hij nu van de gelegenheid gebruik moest maken om in dat ontstane gat een raam te maken. Uit hygiënisch oogpunt is het heel normaal, dat een slaapkamer voorzien is van een raam, waardoor frisse lucht binnen kan ko men. Een aanvraag daartoe werd afgelopen voorjaar ingediend ten raadhuize. Dit werd echter afgewezen! Nu wil het ge val, dat het pand van de heer Fokker geplaatst is op de lijst van Monumen tenzorg. Toen de heer Fokker hiervan bericht kreeg, kon hij hiertegen be zwaar indienen ten raadhuize. Hij heeft dit tweemaal gedaan, doch kreeg hierop nooit antwoord. Waarom niet? Dat is en blijft een raadsel. Ondertussen moest de heer Fokker maar afwachten. Bij mondelinge informatie bleek n.l. dat zij aanvraag doorgestuurd was naar een architectenbureau in Hoofddorp, welke in dienst staat van Monumenten zorg. In september j.l. vroeg dit bureau enige foto's op van het huis in zijn te genwoordige toestand. Hieraan werd prompt voldaan. En maar weer af wachten. Dezer dagen kreeg de heer Fokker bericht, dat zijn bescheiden waren doorgestuurd naar de Rijksdienst voor Monumentenzorg te Den Haag, met de mededeling dat door deze dienst waar schijnlijk een onderzoek zal worden in gesteld en de mogelijkheden van restauratie dan beoordeeld zullen wor den. De heer Fokker, die, terecht, langza merhand een verbitterd man is ge worden, wacht maar weer af. Onder- Wijl zit hij nog steeds met een groot gat in het dak, waarvoor een zeildoek is gespannen. Dit zeildoek houdt de regen niet tegen, zodat de heer Fokker deze zomer behoorlijke lekkage heeft gehad. Het behang in de voorkamer toont het bewijs. Ook hangt er veelal een muffe lucht van de vochtigheid. Waarom had dit niet voorkomen kunnen worden? Waarom moet alles zo langzaam gaan? Het lijkt op tegenwer king. De heren, die hierover moeten beslissen, hebben zelf thuis wellicht geen lekkage. Weten ze wat dat bete kent, vooral tijdens zo'n zomer als we dit jaar hadden? Als de weg om subsidie te verkrij gen bij de verbouwing zo verschrikke lijk lang moet zijn, gaat de lust om zulk een verzoek in te dienen, er wel af! Liever werkt men dan op eigen initiatief. Maar ook dat is tegenwoordig niet meer toegestaan. Is het een wonder, dat de heer Fok ker, met de winter in het nabije ver schiet, verbitterd is? RADIOUITZENDING OVER TEXEL Volgens de Landbouwpers zal er weer een reportage over Texel worden uitgezonden. Deze vindt plaats vrijdag, 13 oktober, 's middags van 12.20 tot 12.30 uur over Hilversum I. BOTSING IN WEVERSTRAAT Vrijdagmiddag kwam de 73-jarige mevr. J. de Wijn in aanraking met de scooter van de heer M. van de Kerkhof. Mevr. De Wijn stak vrij plotseling de straat over zonder daarbij op het ver keer te letten. Daarbij kwam nog dat een personenauto verkeerd geparkeerd stond, zodat het wegdek niet bij zonder groot was. Zij kwam met flinke vaart tegen het achterwiel van de scooter aan en kwam te vallen. Mevr. De Wijn, die reeds invalide is, liep daarbij een hersenschudding op en enige verwondingen. Dokter Siebinga verleende eerste hulp. Mevr. De Wijn is later naar een ziekenhuis te Den Helder overgebracht. Voor elke automobilist(e) van h.i.p. W. H. Bakker te Hilversum. Laat ik morgen, lieve Heer, als ik rij door 't stadsverkeer om mijn dagtaak te beginnen, mij eerst allereerst bezinnen op de moordenaar, sluw en koud, die naast mij het stuur vasthoudt. Heb 'k m'n voet op de rem gezet, fluistert hij: „Jó 't ging nog net!" „En dat vijftigga nou door, daar 's toch geen controle voor!" Lieve Heer, waar ik ook koom' hou mijn moordenaar in toom Laat ik morgen, lieve Heer, in de race van 't snelverkeer het niet op de weg verhalen, als 'k een half uur in moet halen. Om een bocht zie ik geen fluit, maar mijn moordenaar lacht me uit. „Passeer maar een beetje snel", zegt hij, „meestal lukt het wel. Jij bent zo geroutineerd, met drank gaat 't zelfs niet verkeerd!" Lieve Heer, redt me uit 't gevang, hou mijn moordenaar in bedwang. Laat ik morgen, lieve Heer, rijden of 'k de eerste keer 'n stuurrad in de hand mag houwen, niet op goed geluk vertrouwen Door de kilometer-teller, grijnst mijn moordenaar: „Sneller, sneller. Wat weet hij van het gezin, waarvoor 'k zorg en dat 'k bemin! Laat toch het „tot-vanavond"-afscheid, niet een fictie zijn, maar feit. Lieve Heer, bezweer 't gevaar, vermoord in mij die moordenaar! GESLAAGD Den Hoorn Mej. G. Lap slaagde voor de hoofdakte. BRAND IN CENTRALE Vrijdagavond hebben de eilandbewo ners een ogenblik zonder licht gezeten. De oorzaak hiervan was te vinden in de centrale van de TEM. Er was een defect ontstaan in de brandstofleiding en hierdoor was brand ontstaan. Met eigen snelblussers kon de brand wor den geblust. De storing heeft ongeveer een half uur geduurd. OUDESCHILD HEEFT WEER EEN EIGEN KAPSALON Vanaf vandaag kunnen de bewoners van Oudeschild hun haar weer kwijt in eigen dorp. De heer L. de Bruin heeft een kapperszaak geopend voor dames en heren. Voor de juiste regeling zie advertentie in dit nummer. MARKTKOOPLIEDEN BEGINNEN AAN WINTERDIENST Belanghebbenden maken wij er op attent dat de gezamenlijke marktkoop lieden hebben besloten de komende winter niet elke maandag op de markt te komen. In het nummer van zaterdag zal een advertentie worden opgenomen waarin staat vermeld op welke data zij wel naar Texel komen. HOORNDER DRUMBAND BEGINT BINNENKORT MET REPETITIES Den Hoorn Binnenkort gaat de nieuwe drumband van Den Hoorn be ginnen met haar repetities. De finan ciële actie, die door D.E.K. in Den Hoorn, de Westen en P.H. Polder is gevoerd, is goed geslaagd. Het defini tieve bedrag volgt in de krant van zaterdag. Degenen, die nog niet gege ven hebben, zijn nog in de gelegenheid het D.E.K.-bestuur hun gift te geven. Er zijn 23 muziekinstrumenten aan geschaft, bestaande uit 4 marstrommen, 6 dieptetrommen, 8 klaroenen, 3 majo- netten en 1 tambounette. De meisjes kunnen aan de slag. WERKELIJKE ZEKERHEID De heer W. Müller, kringopziener van Jehovah's getuigen van Noord-Hol land II, is voor een zesdaags bezoek op het eiland Texel aangekomen. Het ge ven van onderwijs en anderen hierbij te helpen zowel in de bediening van huis tot huis, als het leiden van huisbijbel studies, zal het voornaamste doel zijn. Op zaterdag 15 oktober a.s. zal hij om 3.00 uur in het Dorpshuis te Den Burg een openbare toespraak houden welke het onderwerp draagt ,,Waar kan men werkelijke zekerheid vinden?". Deze vergadering is voor iedereen toeganke lijk en er zijn geen kosten aan ver bonden. GUNSTIGE ARBEIDSMARKT De maand september is door het ge westelijk arbeidsbureau Den Helder beschreven als een gunstige maand. Ook Texel valt onder dit gewest. In totaal worden in het rayon Den Burg 141 mannelijke werkkrachten gevraagd tegen 126 in de maand augustus. Bij de categorie bouwnijverheid is de vraag nog steeds groot door de aanleg van de nieuwe haven. HET IS REEDS geruime tijd geleden dat wij iets over de werkzaamheden aan het Homtje hebben gesschreven. Na vijf maanden van hard werken begint de nieuwe haven reeds duidelijk vorm te krijgen. Rond de haven zijn de wegen reeds aangelegd en het heeft „iets" van de Scheveningse pier als je daar overheen wandelt. Alleen de enorme hoeveelheid zand die nog moet verdwijnen geven aan dat het de duinen zijn geweest waar men passagiert. De woningen rond het Horntje staan er nu een beetje troosteloos tegen aan te zien. Voorheen had men daar een fraai uitzicht en kon men genieten van rust en ruimte. Nu kijkt men tegen een asfaltfabriek op die het zijne het lucht ruim inblaast. Enorme hoeveelheden zand en grind liggen er bij te wachten om te worden verwerkt. Op een andere plaats liggen de stalen damwanden op verwerking te wachten. Er heerst bedrijvigheid daar aan 't Horntje en steeds meer bezoekers raken er van overtuigd, dat de nieuwe haven in het voorjaar van 1962 zover gereed zal zijn dat „De Dageraad" van de N.V. TESO er zal kunnen meren. De Pontweg, die voor kort nog op hield even voor het nieuwe haventer rein is nu doorgetrokken. Men kan rond rijden. Komt men van Den Burg de nieuwe Pontweg op dan kan men door tuffen via het Horntje richting Prins Hendrikpolder. Staat men dan op het hoogste punt, dan ziet men hoe het kantoor van de aannemer, dat eerst boven op het duin stond, nu iets in de diepte ligt. Een grote hoeveelheid zand en keileem is de hoogte opgewerkt om de weg in goede banen te krijgen. In het kantoor liggen de laatste we ken de tekeningen van de wegen op tafeldaar moet een kabel van de WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 11 oktober Den Burg, „Texel" bridgedrive. Donderdag 12 oktober Den Burg, De Zwaan, R.-K. vrouwen groep afd. Gilde, Schaarkunst door mevr. Kerp-Schlesinger (met expositie) Den Burg, Huishoudrevue Fa. Frans Zege! Zaterdag 14 oktober Den Burg, Casino, 8.30 uur. Optreden toneelgroep „Centrum" met „Korczak en de kinderen". Den Burg, Casino, 2 uur, filmmiddag NVV „Bambi, het hertenjong". LEZING VOOR ZUSTERKRINGEN Vanavond om 8 uur bespreekt de schrijfster Foka van Loon in de Geref. Kerk te Den Burg eigen werk voor de Herv. en Geref. Zusterkringen van Den Burg en Oosterend. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 9 oktober 1961: 4 koeien 700—950; 15 graskalveren 325400; 55 lammeren 65100; 25 ramlammeren 95175; 10 rammen 150—300; 10 nuka's 90—180; 5 biggen 4565; 12 sohapen 85125. NIEUWE REGELING Met ingang van 1 november a.s. is de positie van de voetganger als deelne mer aan het verkeer stringenter gere geld. Met ingang van deze datum zal de knipperbol in het stads- en dorps beeld verdwijnen, hoewel hij buiten de bebouwde kom nog kan worden ge handhaafd. Van die datum af biedt de zebra bescherming aan elke voetgan ger, die zich daar öp bevindt. Niet het kenbaar maken van de wens om er gebruik van te maken geeft de overige weggebruikers de verplichting voor de voetganger te stoppen, maar het ver keer is slechts verplicht de zich op de zebra bevindende voetganger gelegen heid te geven ongehinderd de overzijde van de straat te bereiken. Populair ge zegd: voorrang te verlenen. Er is geen regel zonder uitzonderin gen: bestuurders van politie-, brand weer- en ziekenwagens die signaal ge ven behoeven niet voor de zich op een zebra bevindende voetganger af te remmen, en de voetgangers is ver plicht bij nadering ijlings het zebra pad te verlaten. Ook uitvaartstoeten en militaire colonnes waaronder begre pen de gemotoriseerde colonnes van de Bescherming Bevolking mogen door rijden. TEM komen en daar moet eerst de waterleiding langs en dan zo en dan zoHet is een hele berekening om alles volgens plan te laten verlopen. En het verloopt volgens plan, want op het werkschema is men keurig bij, de tijd vordert, maar ook het werk krijgt steeds vastere vorm. Begin van nieuwe dijk Een werk dat samengaat met de nieuwe haven is de dijkverhoging. Ook aan de dijk kan men zien dat er iets veranderd. Enorme grote ronde buizen lopen van de nieuwe haven naar de Prins Hendrikpolder. Daar wordt een nieuwe dijk, die in het kader van het Deltaplan wordt gemaakt, reeds zicht baar. De huidige polder het Horntje wordt buitenpolder, wat tot gevolg heeft dat de woningen die er staan ten dode zijn opgeschreven. Een kleine zandzuiger is bezig een aanloop te maken voor zijn grotere broer, die straks de nieuwe haven van zand zal ontdoen. Al dat zand gaat naar de nieuwe dijk. Het ver voer daarvan gaat niet met een krui wagen, maar door de buizen die zijn gelegd van het ene punt naar het andere. Havenhoofden De havenhoofden, westelijk en oos telijk, zijn nu goed zichtbaar. Over het westelijk havenhoofd kan men reeds over het asfalt wandelen. De kop hier van moet nog worden afgemaakt, maar verder is hij zo goed als gereed. Het heiwerk van het oostelijk havenhoofd is grotendeels voltooid en ook daar zal men binnenkort aan de afwerking be ginnen. Enkele cijfers Cijfers zijn dikwijls dode dingen. Maar in dit geval is het toch de moeite waard om er enkele te publiceren. Vijf maanden is men nu aan het werk daar bij de nieuwe haven en in die periode is 200.000 m3 zand verplaatst. De stalen damwand, die is verwerkt in de havenhoofden heeft een gewicht van 200 ton. Ook iets dat men niet zo maar even meeneemt. De asfaltbeton- fabriek is gaan draaien na de vakantie in augustus. Vanaf die tijd is 9300 ton asfaltbeton-mengsel verdraaid. Al dat verwerkte materiaal is met een appa ratuur verwerkt, die de oude Texelaar verbaasd doet staan. Er verandert daar vee! Niets van het oude zal straks zijn terug te vin den. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. (geldig tot 26 mei 1962) Werkdagen: v. Texel 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 v. Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: v. Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 v. Den Helder: 9.00 12.10 17.15 19.35 HERFSTTENTOONSTELLING REDMER IJSKA-SCHOOL De jeugd van de Redmer IJska- school zal op zaterdag en zondag a.s. wederom een tentoonstelling organi seren van herfstprodukten. Dat hierin weer vele paddestoelen zullen worden verwerkt, behoeft geen betoog. Deze week trekken de jongens en meisjes de natuur in, om een mooie collectie voor U samen te stellen. Stel hen niet teleur en toon Uw belangstelling! Verder zullen de 6de klassers U een fraaie schelpencollectie tonen, keurig op platen geplakt en voorzien van na men. Hoe het kind de herfst ziet? Dat kunt U zien aan de tekeningen, die zij voor deze gelegenheid maakten. De entree is gratis. U kunt echter Uw waardering voor het werk van de jongelui uiten door een financiële bijdrage in de daarvoor bestemde bus te deponeren. De tentoonstelling wordt gehouden in het Dorpshuis „De Wielewaal" en is beide dagen geopend van 3 tot 5 uur.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1