Cjroen 1rwarL-Jexelsin het harL, I - •r 'TB.wci'.ï' --1 Mensenredders van groot formaat Vergadering van de raad Mej. E. F. Kleijn benoemd tot hoofd van de Veterinair Hygiënische Dienst „Vergulde Kikkert" wordt geen bioscoop ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7603 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Pen Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coop. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Volhouden mannentrekken mannenen weer sloeg een donde rende golf de sloep meters terug. Maar wéér werd het geprobeerd en het is toch gelukt. Driemaal is scheepsrecht en dat is ook gebleken tijdens die barre tocht op 23 oktobernu veertig jaar geleden. Over die tocht naar de Liesbeth, een Duitse driemastschoener, die gestrand was op de Eierlandse Gronden, hebben de drie redders die woonachtig zijn in De Cocksdorp ons dezer dagen het een en ander verteld. Buiten gierde de storm en de regen met snerpende vlagen tegen de ruiten van Hotel „De Hoop", toen wij spraken over die tocht naar de „Lies beth". Een barre tocht. „De Liesbeth was een ijzeren drie mastschoener, geladen met China-klei, zeg maar pijpaarde, die uit Engeland bvam en op weg was naar Duitsland. Het was zondag, stormweer, zoals van- Tegenwoordig duiden ze dit aan met een windkracht, maar daar had den wij toen nog geen verstand van". Zo begon het gesprek. Voor ons, in een lage, gemakkelijke stoel, zitten drie van de vijf nog in leven zijnde redders. Het zijn de heren Jan Bakker, Freek Buijs en Jan van der Kooi. De heren Boon waren verhinderd. J. Boon Maar- tenzoon, is woonachtig te Oudeschild M. C. Boon woont al jaren in Zaan dam. De benen languit voor de heerlijk snorrende kachel hebben de drie man nen het weer beleefddie barre tocht „We hebben eerst de boot opgetrok ken langs de kant, de zee kookte, de wind was zo sterk, dat we er amper tegenin konden. Maar we hebben toch zee gekozen". Tien roeiers, een schip per en een stuurman kozen zee, niet wetende of ze terugkwamen. „Iedere nieuwe bui moesten we het anker laten zakken en als het dan weer even wat was geluwd, trokken we verder. Het schip „Liesbeth" zat in de buitenste gronden midden op een bank. De wind was N.N.W. van de Vuurtoren. Het was daar om 1 uur ge strand maar om twaalf uur was er al alarm geslagen De achterzeilen waren weggeslagen". Hoe er toen geroeid is door de man nen in de vlet, is eigenlijk met geen pen te beschrijven. De mannen zijn van 12 uur in de middag bezig geweest tot 6 uur 's avonds om het schip te be reiken. Met ellebogenstoom moest er worden gewerkt en er is gewerkt. De vlet, die door de wind werd opgezwiept en even verder weer werd neergeklapt is toch behouden aan land gekomen. „Ik had geen vel meer op m'n ach terste, want je zat daar aan de riemen en je moest trekkenHet water sloeg je van alle kanten in het gezicht en veel zien kon je niet. Maar het was zes uur toen onze derde poging einde lijk gelukte. Steeds weer werden we teruggeslagen. We slaagden er in de bemanning, zes man, van boord te ha len en hen behouden aan wal te bren gen. De kapitein schrijft nog ieder jaar op de dag van zijn redding. Hij zei toen door het oog van een naald gekropen le zijn". In een van die vele brieven staat: „Toen ik in hotel „De Hoop" in een bed lag was het net of ik van de bel in de hemel gekomen was". Oud-redders, mannen met een boeiend verleden, die gewerkt hebben voor het leven van een ander. Die Mensen, en ook de huidige redders, mo gen wij dankbaar zijn. De stormen heb ben de afgelopen dagen weer slacht offers geëist. Mensen stellen hun eigen leven beschikbaar het is groots haast onbegrijpelijk. „Daar heeft Prins Hendrik gestaan. Precies op die plaats waar nou zowat mej. Lampers zitEn met rechte trots wordt ons het verhaal verteld van de onderscheidingen, die de Prins in eigen persoon heeft overhandigd voor hun moedige daden. De Prins heeft gezegd: „Wees er trots op" Op de medaille staat met kleine letters „Voor menslievend hulpbetoon". „We hadden in die tijd geen laarzen aan, je ging op klompen. Die waren echter gauw weg. Je moest je best doen in de boot te blijven, en als je dan veertig meter van het gestrande schip bent en je wordt dan teruggesmakt, dan gaat er wat in je om„Met diezelfde redding is de Brandaris I van Terschelling met de gehele bemanning gebleven.We hebben reeds de volgende dag de vesten van de mannen gevonden Dan is het een ogenblik stil en gaan de gedachten van de drie oude redders terug naar die tijd Van het leven van deze mannen zou een krant vol te schrijven zijn, maar ze hebben verzocht het alleen te laten bij Liesbeth. Jan van der Kooi, 81 jaar, is 27 jaar in dienst geweest van de Reddingmaat schappij. En in zijn tijd zijn er heel wat schepen gestrand. „Meer dan tegen woordig; er zijn nu practisch geen red dingen meer nodig", zo vertelde hij en op die nieuwe tijd, nu men gebruik kan maken van een helicopter en een mo torreddingboot, hebben wij het glas geheven. Jan Bakker Gzn. heeft 37 jaar de Maatschappij gediend. 19 jaar is hij schipper geweest. Het was in 1915 toen hij meeging en de eerste redding be leefde. Voor de mannen was het ook een indrukwekkende gebeurtenis toen de Duitse prins Holzfeld namens de Duitse regering naar De Cocksdorp kwam in verband met de stranding van de Liesbeth. Hij overhandigde toen aan de mannen een zilveren horloge. Schipper Boon mocht een gouden uurwerk in ontvangst nemen. Over de reddingen van oud-schipper Bakker zou eveneens veel te schrijven zijn. Freek Buijs was de jongste van de drie die hierboven op de plaat staan. De heer Buijs is 68 jaar en noemde zich de Benjamin. Toch heeft ook hij die barre tocht in 1921 meegemaakt. „Het is jammer dat van de twaalf man die toen aan boord waren", zo zegt de heer Buijs, „er nog maar vijf over zijn. Vorig jaar hebben wij een onzer man nen „Ome Cees", de heer C. de Graaf, naar zijn laatste rustplaats gebracht. En nu ze tegenwoordig gaan praten over schuilkelders en al die dingen meerdaar stopte hij dan red ik toch nog liever mensenlevens op een andere manier OVERDENKING: HOPELOOS! Dat is een woord, dat men tegen woordig nogal eens hoort bij alle mogelijke omstandigheden. Wij schieten met ons werk niet op, worden steeds weer opgehouden, dan door deze dan door gene. Het is hopeloos. Er komen toevallig tegelijk nogal wat rekeningen, die U betalen moet. Het is hopeloos. Zelfs het weer, een mens, onze kin deren, kunnen de oorzaak zijn, dat wij uitroepen: „hopeloos". Het is een modewoord geworden. En was het dat alleen maar Het is inderdaad hopeloos. Wat? Alles! Met wereld en mensen. En nu moet U niet denken, dat ik dit schrijf, omdat ik alles zwartgallig zie. Neen, wij moeten letten op de betekenis van het woord hopeloos. Het betekent: zonder hoop, zonder toekomst, zonder uitzicht. Leest U de kranten maar, hoort U maar naar de radio. Dan be merkt U wel, dat de toekomst er niet zo zonnig uitziet. Dan schijnt de vrede een hopeloze zaak. En toch, daar is er Eén, die gezegd heeft: „nee, het is niet hopeloos". Dat is Jezus Christus. Hij heeft voor ons de schuld gedragen, is gestorven en opge staan uit de dood. Met Hem is een nieuw begin ge maakt. Hij heeft dat niet alleen gezegd, maar ook laten zien. En deze Jezus reikt ons de hand en zegt: „Volg Mij". Vertrouw U aan mij toe. En dan zal Hij van ons een nieuw mens maken met een nieuwe hoop. En dan mogen wij leven in de verwachting van een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid zal wonen. W. A. S. AFSLUITING VOOR VERKEER De burgemeester van Texel deelt aan belanghebbenden mede, dat de Kotter- straat en de Peperstraat te Oostcrend voor de duur van de rioleringswerk zaamheden voor het doorgaande ver keer zijn afgesloten. PU PILLEN COMPETITIE Volgende week geven we de stand tot op dat moment. Zorg vooral, jeugd leiders, dat de uitslagen tijdig binnen komen. De uitslag SVC-Tex. Boys b moesten we uit de Tex. Courant op diepen. Dat is geen afspraak. Maandagmorgen, eerste $ost, de uit slagen in mijn bezit. Dit spreken we dus af. D. Donderdagmiddag kwam do Texelse gemeenteraad bijeen onder voorzitter schap van burgemeester C. De Koning. Vele hamerstukken passeerden de revue en vele benoemingen, of herbenoemingen, gingen er vlot door. Echter op één benoeming na. De raad moest con nieuwe directeur benoemen in de vacature directeur Vétérinair-Hygiënische Dienst, ontstaan doordat de heer Brandsma het eiland gaat verlaten. Op de voordracht werden genoemd: de heer H. Th. Nieuwenhuijsen en mej. E. F. Kleijn. Voordat de stemming plaats vond werd de deur een ogenblik gesloten en na verloop van twintig minuten werd gestemd. Mej. Kleijn werd met twaalf van de dertien uitgebrachte stemmen benoemd. In zijn openingswoord meldde de voorzitter bericht van verhindering van de heren Wassenaar en Van Schoon hoven. Tevens deelde hij mede, dat er een redelijke kans bestaat, dat nieuwbouw van een R.-K. kleuterschool in de na bije toekomst mogelijk is. Er is echter thans nog geen grond en de voorzitter stelde de vergadering voor om de nieuwe kleuterschool dan maar te bouwen op de plaats waar in het uit breidingsplan een gymlokaal is gepland. Dit is in de nabijheid van de R.-K. lagere school. De voorzitter deelde ook mee dat de begrotingspost voor het verplaatsen van het Raadhuis was goedgekeurd. Voorts passeerde enkele begrotingen van diverse diensten de revue. Hieruit bleek, dat een post van Sociaal Toeris me ƒ850.000 aanwijst voor nieuwbouw van een kantine op het terrein van De Koog. De heer De Grave wilde gaarne weten of deze post zonder meer was aangenomen als er niets werd gezegd. De voorzitter deelde hem echter mee, dat de stukken nog zullen worden toe gezonden. Mevrouw Vrijdag-Keijser wilde gaarne weten of verzekering van een kantinegebouw op de geplande plaats mogelijk was. Verschillende stemmingen kwamen aan de orde. Benoeming van de leden der commis sie voor de woonruimtewet. Mevrouw Koning-Bruin verheugde zich er over dat er thans ook een dame op de voor dracht werd genoemd. De eerste candi- daten, die wij in de agenda reeds heb ben vermeld, werden benoemd. Als lid van de plaatselijke commissie van toezicht op de R.H.B.S. werd be noemd de heer Th. M. Graaf. Eervol ontslag werd verleend aan de onderwijzeres van De Cocksdorp, mej. E. P. van Weert en de voorzitter kon mededelen dat er inmiddels een nieuwe onderwijzeres was aangetrok ken. Mej. C. G. Makkinga uit Oranje woud (Fr.) zal haar taak in De Cocks dorp weldra beginnen. De tariefverlaging van het vastrecht van de N.V. TEM werd zonder meer aanvaard. De opmerking werd door een der raadsleden gemaakt: „Zo maar doorgaan". Rondvraag Er waren veel dankbetuigingen tij dens de rondvraag. De heer Van der Kooi sprak zijn erkentelijkheid uit na mens de bewoners van de Stenenplaats voor het afsluiten voor bromfietsen. Mevrouw Koning-Bruin was bij de eerste steenlegging aanwezig geweest van Huize Irene. Zij was het gemeente bestuur dankbaar voor het vele werk dat voor de tot standkoming van de verbouwing was gedaan. De heer Van der Vis vroeg wie er in De Koog klokkenist is, want de klok in de toren staat al weer enkele dagen stil. Voorts wilde hij graag weten of de Rijkspolitie te Den Burg beschikt over een opslagruimte voor gevonden voor- ANTI-HONGER-AKTIE 1961 Dank zij de medewerking van tal van vrouwenorganisaties op het eiland zal in de week van 23 t/m 28 oktober a.s. een collecte gehouden worden t.b.v. de Anti-Honger-Aktie 1961. Vorig jaar was deze collecte op Texel een groot succes. De plaatselijke col lecte bracht een bedrag op van 1388,57. Daarnaast werd middels di verse giften en acties nog een bedrag bijeengebracht van ƒ479,80. Derhalve in totaal ƒ1868,37. De baten van de Actie 1961 zullen speciaaal aangewend worden ter finan ciering en uitvoering van een project ter verbetering van de kwaliteit van de voeding in Afrika door middel van het invoeren en verspreiden van vitaminen- en eiwitrijke tuinbouwgewassen. Een grootscheepse campagne, te leiden door Nederlandse deskundigen, welke be oogt de bevolking ertoe te brengen be paalde groenten, groene peulvruchten en fruitsoorten aan te planten {zoals deze wijdverbreid ook reeds op de boe renerven in Azië worden aangeplant) zou een belangrijke bijdrage kunnen betekenen tot verhoging van de kwali teit van de voeding. De eerste Texelse bijdrage is voor de komende actie al gestort, nl. een bedrag van 50,afkomstig van de toneel vereniging St. Jam Gaarne doet het bestuur van „Het Mevrouw De Koning hulpcomité" een beroep op de Texelse bevolking om de verschillende collec- trices in de komende week een even groot succes te bezorgen als in 1960 het geval was, en aldus er aan mede te werken de honger uit deze wereld te verdrijven. Zij, die niet door de collec- trices worden bereikt, kunnen hun bij dragen ook storten op de rekening van „Het Mevrouw De Koning-hulpcomité" bij de Coöp. Boerenleenbank te Den Burg. Het dagelijks bestuur van het Comité, Ds. W. A. Soesan, voorzitter G. A. Oskam, secretaris mevr. H. J. Elias-Koot mevr. C. M. C. de Boer-Donselaar M. L. Kempenaar kapelaan J. W. Stam werpen. Reeds geruime tijd liggen er bij de woning van de rijkspolitie in De Koog enkele fietsen in weer en wind en de heer Van der Vis vond het niet juist dat er met andermans spullen zo slordig wordt omgesprongen. Deze vragen zullen door het gemeentebestuur worden bestudeerd. Monumentenzorg was een onderwerp dat door de heer Daalder naar voren werd gebracht. Het eiland is op het ogenblik nogal dik bezaaid met monu menten. Hoe is het met de mensen die een bezwaar hebben ingediend? Zijn deze bezwaren al afgehandeld? De heer Daalder memoreerde even het verslag dat wij enkele weken geleden hebben geplaatst van een woning in De Waal. Volgens de voorzitter en later ook door wethouder Hin, was Uw verslaggever over die zaak eenzijdig ingelicht. Wet houder Hin gaf ons de raad voor een dergelijke publikatie eerst de officiële instanties te raadplegen. Welke raad wij gaarne ter harte nemen. Dit is voor de betreffende bewoner in De Waal echter geen oplossing en wij kunnen best begrijpen dat het gezin aldaar gaarne zou zien dat de zaak werd af gehandeld. De voorzitter deelde naar aanleiding van deze „monumentenvraag" mede, dat hoe meer bezwaren er komen hoe beter het is. Terugkomende op de vraag van de heer Daalder of de bezwaren die waren ingediend al zijn afgehandeld, moest de voorzitter ontkennend ant woorden. Voorts zou de heer Daalder graag zien dat er iets gedaan werd aan de kerktoren te Oosterend. De voorzitter antwoordde hierop: „Ik zit nu 11 jaar op Texel en reeds diverse malen heb ik met het kerkbestuur gesproken over restauratie. Als de toren gerestaureerd wordt moet het kerkgebouw ook onder (Zie vervolg pagina 2) JU". Hierboven een schets van de nieuwbouw Huize Irene. Men ziet de nieuwe vleugel, gescheiden van het oude gebouw door een hoog opgetrokken muur. Het kruisje geelt aan waar burgemeester C. De Koning woensdag middag de eerste steen heelt gemetseld. Gelukkig is het niet de echte eerste steen, anders was de aannemer Veenema nog nief ver gevorderd met de bouw. De spanten zijn reeds op het dak geplaatst en men verwacht dat het gebouw zamer 1962 in gebruik kan worden genomen. Het korte gedeelte dat op de schets te zien is is het oude gebouw aan de Westerweg.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1