HfelvetZortfd ASPRO Jï „Bij ons in de Jordaan Burgemeester C. de Koning heeft de eerste steen gelegd van de verbouw Huize Irene 2 ASPROs tt&ntitfeet fz/ Texelaars Firma Moerbeek's Winter modeshow voor dames en heren Hcamea-Gelei PUROL in huis! Maak 'n einde aan dat laaiend zuurbranden Bescherm U tegen Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: Charme voor Uw handen TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 Toen we voor enkele weken geleden van Texel met de vrachtauto d'aloude Jordaan binnenreden, wisten we met een dat we Mokummer zijn. Een over gangsperiode is er niet, maar men ploft van het vredige eiland in het enerve rende leven van de grote stad. Dat merk je pas goed, als men kort na aan komst met de brommer door het jach tende verkeer reutelt en het reactiever mogen weer danig op de proef wordt gesteld Edoch, wij hadden niet ver svacht zo spoedig contact te zullen heb ben met de Texelaren. Want bij de af scheidspreek van Dr. J. J. Buskes in die „ouwe Wester", was onder de drie duizend toehoorders ook een deputatie van Texel. In de receptiekamer vond dan een vrij luidruchtige ontmoeting plaats, waarbij Dr. Hartdorff de op merking plaatste: „de heiligen groeten elkander"! Waarbij ik voor mijzelf het gevoel had maar een schijn-heilige te njn. Maar goed, na afloop ging de hele deputatie mee naar het J.L.-huis en konden zij zich overtuigen dat het J. L.-huis geen legende, maar werke lijkheid was, bij ons in de Jordaan. 't Was ons een vreugde, zij het dan voor enkele uren, gastvrijheid te mo gen verlenen aan de vertegenwoordi- gers(sters) der verschillende windstre ken van ons eiland. Ja, in die luttele weken zijn er aller lei gebeurtenissen geweest die ver band houden met het wereldje waarin wij leven. Onze jeugdpredikant ds. Schneider vertrok naar Osdorp, ook al een afscheid en eveneens onze voor treffelijke jeugdleidster welke in het huwelijk trad, maar voor ons jeugd werk een behoorlijke tik, nu we haar moeten missen. Inmiddels zijn de gele deren versterkt met een assistent- jeugdleidster en -leider, waarvan we van harte hopen dat het een verster king mag zijn. De gemeente Amsterdam verraste ons met een kostbare judo-mat en costuums, zodat we met een voor ons nieuwe tak van clubwerk konden star ten. De inschrijving moest stop gezet worden vanwege de grote toeloop. 42 jongens en 20 meisjes zijn toever trouwd aan een deskundige leraar die belangeloos deze jeugd zal leren op de groene mat te rollebollen zonder on gelukken. Nou, en dan heeft onze Frans Schoofs bij de internationale tafeltenniswedstrijden in de Apollo-hal geweldige ovaties gekregen, 's Maan dags heeft de Geïllustreerde Pers kleurenopnamen bij ons van hem ge maakt. Dan zwerft er een andere pers fotograaf al een paar dagen door ons huis, ook al om snapshots te maken van onze activiteiten. Inmiddels genieten we hier een stralend najaar en het loof der bomen schijnt moeilijk tot verkleuren te kun nen komen. Ach, hoe hadden we gewenst zulk mooi weer tijdens de kampen te hebben. De zon aan de staal-blauwe hemel geeft de oude krotwoningen een ander aspect, alsof ze de schandelijke behuizing wil camoufleren, van die „mooie ouwe Jordaan". Als we dit schrijven, stijgt tussen de vele marktkramen van de Lindengracht de muziek en zang op van de zogenaamde „Volendammers" met onloochenbaar Amsterdams accent; „Langs de Amsterdamse grachten" (je zou 'r hyper-sentimenteel van wor den!) Onze jarenlange medewerker, ook in de kampen, heeft zijn proefpreek ge houden en de bloem der Jordaan zat op de voorste rij in de kerk. Nee, niet Annr POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP ZONDAG INSTUIF DEN HOORN Ook de ouderen worden verwacht. Voor hen volgen belangrijke mede delingen. S.V. TEXEL Voor deze week een klein programma. Texel 1 en 2 zijn vrij. Adspiranten; Texel-ZDH; SVC-Texel b, L45 uur. Pupillen: Texel a-ZDH; SVC- Texel b, aanvang 4 uur. Daar de voetballerij stilligt, spelen toee combinaties om 11 uur een oefen wedstrijd. Voor de opstellingen zie het kastje. Handbal: VI. Vlug-Texel; N. Niedorp- Texel (junioren). KLAVERJASCLUB „DE GRAAF" 26.186 9 25.658 7 25.575 10 25.569 9 24.956 6 24.181 5 A. J. Huisman-T. Bagge T. Huisman-C. v.d. Slikke C- v. Lenten-L. Eelman Echtpaar Bruin jj- S. Bakker-W. Brugmans v.d. Molen-Jonkergauw - Borgman-J. v. Heerwaarden u 23.637 flalsema-v.d. Hoort P. Hartog-C. Dros v. Dorp-A. Witte C. Barhorst-mevr. Kooij B. Graaf 23.198 22.413 17.310 12.655 11.169 de heer C. H. Bijl schreed daar in nieuwe toga naar de kansel, maar hun „Ome Kees". Wat éen belevenis, vooral toen ze persoonlijk werden uitgenodigd de receptie in Krasnapolsky mee te mogen maken. Nu kom ik nog even te rug op het tweede afscheid van Ds. Buskes in de Oranjekerk, waar 16 sprekers het woord hebben gevoerd .w.o. Geert Winkel in de cabaretwereld bekend als Max Vawin, die een lied voordroeg en op veler verzoek in Herv. Amsterdam bij de dankbetuiging van de scheidende predikant werd afge drukt en dat ik u, lezers, niet wil onthouden. Hier is het vers: Dominee, nog even en je legt het bijltje er bij neer, gaan je toga en het beffie bij de motten in de leer. 't Is een kaantje, dat groot Mokum nog maar slecht verteren kan en daar maken wii dus heus geen feestje op een zaaltje van. „Scheepke onder Jezus hoede" en „Bij ons in de Jordaan" zong je blij op éne avond: Dominee, dat is verstaan! n't Oog omhoog, het hart naar boven". hebben wij van jou geleerd zonder dat dit onze liefde voor het leven heeft gedeerd. Net als eertijds Mozes ben je vaak om ons op drift geraakt, heb je ons op zondagmorgen niet gekreukeld maar gekraakt. Toch werd je dat grif vergeven, neem het rustig van mij aan. Want wij zijn nooit ongespijzigd uit de kerk naar huis gegaan. Nou tabé dan! Jezus Christus in je hart en op de brug! En „als 't effen kan", dan zien we je nog wel eens terug. „Gaat thans allen heen in vrede" qaf je vaak aan and'en mee, blijf gezond en namens Mokum: je was onze dominee! Zo is dat! Joh. K. A. Schreuder. Bij brand- cn snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen. Schrale huid. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LiOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) Zondagsdienst dierenartsen I. TH. BERTELS, De Koog, tel. 336 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) REIZENDE BIBLIOTHEEK MIDDEN-EIERLAND De „Reizende Bibliotheek" in de Jan P. Strijbosschool te Midden-Eier- land is op elke woensdagmiddag van 3.45 tot 4.15 uur geopend. De collectie omvat 150 boeken, waarvan 50 jeugd boeken. Het leesgeld bedraagt 10 cent per boek per week. De bibliotheek zal niet geopend zijn op 1 november. Dit in verband met de herfstvakantie. voor vandaag, voor morgen, voor altijd. Rennies nemen, bij de eerste aanwijzing. Niet wachten tot die snerpende zuur- brand losbreekt en opstijgt tot hoog in Uw keel. 'n Prettig middel en smakelijk óók - die Rennies. Gewoon maar laten VRAGEN STAAT VRIJ Vragenvragenl Hoeveel land komt er in de polder Eierland nog in aanmerking voor diep- ploegen? Hoe staat het met de fosfaatcijfers op ons eiland? Wat is de invloed van machinaal melken op de uier van de koe? Weet u de grote betekenis van de landarbeider in deze tijd? Hoe knoopt moeder de eindjes aan elkaar? Weet U de mogelijkheden van de bloembollenteelt? Wist U Ja, wij weten dat wij allemaal naar de tentoonstelling gaan die wordt ge houden op 8, 9 en 10 november a.s. Deze wordt georganiseerd door de Streekontwikkelingscommissie Texel en zeer veel instanties hebben mede werking toegezegd om deze tentoon stelling te doen slagen, Komt daar met uw vragen. Brouwer. De dames, maar ook de heren, be hoeven zich de komende wintermaan den niet af te vragen: „Wat zullen wij nu eens aan doen". Een gezegde dat nog al eens gebezigd wordt. Dinsdag avond heeft de firma Moerbeek weer een uitgebreide collectie getoond op de najaars- en wintermodeshow, die ge houden werd in de prima ingerichte „showzaal" „Casino". De zaal was bij zonder feestelijk opgeluisterd en de 1ste dames waren reeds vroeg (kwart voor zeven) rond het plankier neergestreken. Het was om even acht uur toen de heer L. Sok de zaalhouder verzocht de deur maar op slot te draaien, want er kon werkelijk geen „kop" meer bij. Na een kort welkomstwoord, was het mevrouw Sok, die al de geshowde kle ding toelichtte. Het waren zes dames en één heer, die een keurcollectie textiel toonden. De heer kwam wel zeer bescheiden naar voren, maar toch ontving hij steeds een applaus van de dames. Voor de heren is er de demi in zuiver wollen tweed en daarbij een mohair sjaal en dan kan de man de winter wel in. Of de heren moeten meer interesse heb ben in een suède jasje? Voor de dames zagen wij veel meer: rokken, japonnen, mantels, twee- en driedelige pakjes. Een velours mantel met een modieuse sjaalkraag, een Nappa mantel, die in het buitenland reeds meer wordt ge dragen dan in Holland. Onder deze mantel werd een keurig sportpak je ge dragen dat in blauw en groen voorradig was. Er was veel voor de oudere dames: mooie zwarte japonnen, of een japon in een iets lichter kleur dan de RAF. Er waren ook luxe pakjes, die werke lijk niet elke dag gedragen moeten worden, maar het maakte zeer zeker de collectie compleet. Een sportieve japon doet het ook altijd. Als daar dan nog een uitneem- bare kraag bij gecombineerd kan wor den is de variatie des te groter. Het korte Bisam jasje dat hierbij geshowd werd, is door vele dames van zeer nabij bewonderd. Het is prettig voor de Texelse dames, dat daarbij gezegd werd, dat er niet één jasje is, maar dat, als het nodig is, een ieder in de gele genheid wordt gesteld de fabrieks- collectie te bezichtigen. Ook de collectie Shetland pullovers (in 8 kleuren) viel zeer in de smaak. In de pauze werden de dames voor zien van koffie en een „schotel" gebak, die in een ander apartement van „Casino" met zorg was samengesteld. Klokke twaalf gingen de dames met vele nieuwe ideeën huiswaarts. GESLAAGD De heer P. J. Witte, Oudeschild, be haalde 18 oktober te Den Haag, met lof zijn diploma voor Scheepswerktuig- kundige C, le gedeelte. WEER MOSSELZAADVISSERIJ In de wereld der beroepsvissers was 't gisteren ook een hoogtijdag. Er was namelijk toestemming verleend om nog eens twee dagen op mosselzaad te gaan vissen en daarvan hebben een 100-tal Harlingers, Wieringers, Zeeuwen enz. gaarne gebruik gemaakt. Er is in de Waddenzee een overvloed van klein halfwas, mosseltjes, die tijdens de mosselzaadrace nog te klein waren, maar nu prachtig teeltmateriaal vor men. Worden ze niet opgevist dan worden ze toch maar een prooi van de zeesterren. Zo lezen wij in de Harlinger Courant, die vervolgt: Deze zaadvisserij bracht dit weekend alzo ook weer vele Zeeuwen naar Har- lingen. We hebben verschillende van hen gesproken en unaniem waren ze van mening, dat het een groot voordeel zou zijn, wanneer de mosselteelt zich geheel in de Waddenzee zou kunnen concentreren en de mossels hier ook verwaterd zouden kunnen worden. De kwaliteit der Waddenmossels is veel beter dan die van de Zeeuwse. Daar blijven ze ook dit jaar maar klein, ter wijl de mossels in de Waddenzee als het ware uit hun schelpen barsten. Wanneer Harlingen maar woningen had, zo zeiden ze. Dan kwamen ze wel, in onafzienbare rijen! Woensdagmiddag heeft burgemeester C. De Koning in aanwezigheid van diverse genodigden en bewoners van het tehuis voor bejaarden „Irene" de eerste steen gelegd. In de serre van hotel „De Linde- boom-Texel" was men bijeengekomen en aldaar was het loco-burgemeester C. H. Roeper, die het gezelschap toe sprak. Aanwezig waren wethouder Th. R. Hin, secretaris P. Beemsterboer, de dames en heren van het bestuur van de Sociale Dienst en de directie en het personeel van de Sociale Dienst. Voorts de heer J. C. Rab namens de commissie van inzameling, de heer G. van der Struijs, ontwerper van het gebouw, de heer en mevrouw Broer en mevrouw Den Braven. De steenlegging ging zonder woorden gepaard, daar het weer nu niet bepaald gunstig was om lang buiten te vertoe ven. Met een keurig versierde troffel en bak en onder het toeziend oog van de aannemer, de heer H. Veenema, heeft burgemeester De Koning zich van zijn taak gekweten. Na de plechtigheid werd het woord gevoerd door de heer Roeper in ge noemd hotel. Huize „Irene" kan op het ogenblik aan 23 mensen onderdak verlenen en wanneer de uitbreiding voltooid is en het oude gebouw ook verbouwd zal zijn, kunnen er 51 personen worden op genomen. Zoals de zaken nu staan is Irene vanaf de eerste dag dat de bouw gereed zal zijn wederom volgeboekt, ja er is zelfs een kleine wachtlijst. In de drie rusthuizen, zo vervolgde de heer Roeper, Gollards, Sint Jan en Huize Irene, vinden 163 bejaarden een goed tehuis. Ondanks dit voor ons eiland vrij grote aantal is de woning nood ook voor bejaarden nog niet opgelost. Wij moeten dan ook nog steeds ijveren voor meer bejaardenwo ningen. De heer Roeper sprak zijn voldoening uit, dat burgemeester De Koning be reid was gevonden de eerste steen te leggen. Als burgemeester van onze gemeente heeft hij veel werk verricht om de uitbreiding van „Irene" mogelijk te maken. Eerst dreigde de hogere rentevoet een spaak in het bouwwiel te steken. Dit werd echter opgelost door dat een commissie werd gevormd uit de burgerij, die 7000,— inzamelde. Daarna was er weer geen bouwvolume beschikbaar, zo was er steeds wat anders. De heer De Koning liet zich Tube I Z.D.H.-NIEUWS Morgenmiddag staat ons eerste we derom een zware wedstrijd te wachten. Om half 2 komt het sterke Zeemacht op bezoek. Dit belooft een interessante strijd te worden. We rekenen op onze supporters om de jongens aan te moe digen. Scheidrechter de heer Schraag. Het eerste heeft zondag 2 invallers. Lolle vervangt Loek in de goal en Aart vervangt Gerrit. Zeemacht won zondag met 71 van AGSV. De adspiranten en welpen gaan bij Texel op bezoek. VOORLICHTINGSA VONDEN DETAILHANDEL GROENTEN EN FRUIT EEN GOED SUCCES Dikwijls zijn voorlichtingsavond ook avonden om de klanten te binden, maar dinsdag- en woensdagavond was dit geenszins het geval. De georganiseerde detailhandel van het eiland had in samenwerking met het produktschap voor groenten en fruit de huisvrouwen en ook de mannen uitgenodigd te komen luisteren, zien en proeven wat de groenten en fruit voor betekenis heeft in ons leven. Na een kort openingswoord door de heer Burger van Oosterend werd op een prettige wijze het woord gevoerd door mej. M. A. H. Elfrink van het produktschap. Zij behandelde daar een lesje over voedingsleer, waar de aan wezigen (de zaal was geheel bezet) veel van hebben geleerd. Het was verheu gend dat naast de vele oudere dames ook de leerlingen van de huishoud school aanwezig waren en met aan dacht hebben geluisterd. Mej. Elfrink gebruikte bij haar lezing een wandbord waaraan zij alle produkten levensgroot demonstreerde. „Groenten en Fruit" waren het voor naamste punt van haar praatje over voedingsleer. Diverse vitaminen pas seerden de revue en het is nu bekend bij de aanwezige dames dat veer fruit de „kleine" ziektes van de vloer houdt. De Hollander gebruikt te weinig groente, de papieren wijzen uit dat wij ongeveer 60 kg. per jaar per per per soon gebruiken. Dat is vergeleken met de buitenlanders maar een schijntje, die werken 120 kg. naar binnen. De gebo den slaatjes van rauwe groenten waren een ware delicatesse. Onder de aanwezigen werden 20 fruitschalen en -manden verloot, zodat er meteen „meer fruit" gegeten kan worden. Diverse folders werden bij de deur uitgereikt, een ieder kan nu weten wat voor soort fruit er in deze maanden van het jaar aanwezig is. De heren groentemannen mogen te rugzien op twee zeer goed geslaagde voorlichtingsavonden. echter niet ontmoedigen en trok vele rnalen naar Den Haag etc. om goedkeu ring voor de bouw te krijgen. En het is gebleken, dat een aanhouder wint. De heer Roeper besloot zijn toespraak met de wens dat de aanwezigen elkaar spoedig zouden weerzien bij de officiële opening van het nieuwe „Irene". De bouw van „Irene" werd op 3 mei van dit jaar aanbesteed, begin juni werd met de bouw begonnen en men verwacht, dat het gehele complex in de zomer van 1962 gereed zal zijn. De heer Hin sprak enkele zeer sym pathieke woorden namens het bestuur van Huize Sint Jan. De zorg voor de bejaarden, aldus de heer Hin, heeft ons aller hart. Goede bejaardenhulp, liefst in gezinsverband, en als dat niet kan in een bejaardenhuis dat werkelijk een tehuis is. Een goed tehuis hebben de bejaarden in Irene nog nooit gehad, omdat het een gebouw is uit het verre verleden. Spreker feliciteerde het ge meentebestuur met deze heuglijke dag en hoopte dat ook deze groep bejaarden ons aller aandacht zal krijgen. Burgemeester De Koning: „Hartelijk dank dat ik de eerste steen heb mogen leggen. Aanvankelijk had ik enig be zwaar, doch nu heb ik het met grote voldoening gedaan". Ook burgemeester De Koning sprak over de bejaardenzorg op het eiland, dat naast twee grote rusthuizen en verbouwd Irene nog steeds moet wor den doorgegaan met de zorg voor de bejaarden. Burgemeester bracht hulde aan de Texelse bevolking, er is spon taan een comité gevormd cn de benodigde gelden, ter dekking van de verhoogde rente, kwam bijeen. Dit stemt ons gemeentebestuur tot dankbaarheid. De heer J. C. Rab sprak namens dat comité enkele woorden en zou gaarne bij de opening van het gebouw hierop terugkomen. Zo is er een mijlpaal bereikt in de bouw. De eerste steen is gelegd. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 25 oktober a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 oktober 1961 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 966.727 tegen 950.223 op 1 september j.l. (t.m. 16 oktober 979.533). In hetzelfde tijd vak daalde, het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen van 2.622.804 tot 2.602.002. VOORDRACHTSAVOND PLATTELANDSVROUWEN Op maandag 16 oktober werd in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp een vergadering gehouden van de Bond van Platelandsvrouwen, afdeling De Cocksdorp-JSierland. Het aantal aanwezigen was niet zeer groot, toen de voorzitster, mevr. Mein- dertsma, de vergadering opende, met een woord van welkom tot de aanwe zigen en in 't bijzonder tot de drie man nen, die de moed hadden durven op brengen, om gevolg te geven aan de uitnodiging, om deze vergadering bij te wonen. Zeer bijzonder welkom heette zij de spreker van deze avond, de heer Johan Lauxsterman uit Amsterdam, die deze avond zou voordragen het boek „Job" van Joseph Roth. Na het lezen der notulen, kreeg de heer Lauxsterman het woord, die met enkele woorden zijn voordracht in leidde en er daarna in slaagde de aan wezigen gedurende twee maal een uur in ademloze stilte naar hem te doen luisteren. Toen na het eerste uur de pauze kwam, was er niemand, die applaudi- seerde. Enkele handen bewogen zich op en neer, doch geluid kwam er niet. Het was alsof men in die stilte nog bij Mendel Singer op de ladder stond en nog met Debora het „Mamma" van Menuchin hoorde. Na de pauze werd nogmaals een vol uur geluisterd met een aandacht, die men haast niet voor mogelijk zou houden. Een klein applaus en enkele sobere woorden van de voorzitster waren de dank voor de heer Lauxsterman, die het zijn gehoor zeker niet kwalijk zal nemen, dat zij zo onder de indruk waren van zijn voordracht, dat zij niet in staat waren, op meer spontane wijze van hun waardering blijk te geven. De rondvraag leverde niets op. Daar na werd deze zeer geslaagde avond gesloten. Mannen komt voortaan ook mee. Het is de moeite zeker waard. Een mannelijke aanwezige. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 oktober op om 7.16 uur en gaat onder om 17.32 uur; 25 okt. op om 7.21 uur en onder om 17.26 uur. Maan: 23 okt, V.M.; 31 okt. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 okt. 6.03 en 18.23; 22 okt. 7.22 en 19.33; 23 okt. 8.19 en 20.29; 24 okt. 9.07 en 21.17; 25 okt. 9.48 en 21.56; 26 okt. 10.25 en 22.31; 27 okt. 10.57 en 23.04; 28 okt. 11.30 en 23.31. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 3