Groen 2rWi in het harL, De aanloop is genomen Boerenburgers en buitenlui allen op naar de driedaagse a r Heeft de te houden tentoonstelling van de Streekontwikkeling voor ons betekenis? m - w I 4 f V. -J In het heden ligt 't verleden, in het nu wat worden zal Regina serviezen Fa. Frans Zegel Kzn V lENSDAG 8 NOVEMBER 1961 FEXELSE 75. JAARGANG No. 7608 COURANT igave N.V. v.h. Langeveld de Rooij )oek-. Kantoorboek- en Fotohandel Hand eisdrukkerii a Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. ma 9 ct Wij staan dan thans aan de voor- and van wat ik zou willen noemen: en grote gebeurtenis". De jongste g immers uit het geslacht LAND- )UWVOORLICHTING, die op 2 mei iO werd geboren, wordt thans ten tóp gehouden en voor iedereen „te ik gesteld". Zo vanzelf wordt dan wel is bovengenoemde vraag gesteld en meen in alle oprechtheid deze be- stigend te mogen beantwoorden. Het was immers zo, dat we in mei 00 startten met dit werk, direct te- cht kwamen in een voorperiode of pU wilt onderzoekperiode van het itelijke arbeidsterrein, d.w.z. een zo ed mogelijk aftasten van de toen- ilige toestanden door middel van [erlei proeven en veel voorbereidend »rk om zo goed mogelijk te achter- Jen wèèr en wélke verbeteringen c.q. ijzigingen zouden kunnen en/of moe- worden ter hand genomen. Te dien ade werden tal van subcommissies in- steld en deskundigen aangezocht, die het mag hier wel eens met ere ge- gd na zeer intensieve studie en el arbeid hun conclusies in menig op- cht reeds voor een groot deel hebben mnen trekken en juist daardoor kon- komen tot bepaalde afgeronde ad- ezen. Welnu, èn om hun arbeid te snuleren, èn om hun resultaten door bevolking zelf te doen bestuderen, ntroleren, en ze zelfs zo nodig aan zonde, opbouwende critiek te onder- ïrpen, maar vooral om ons zelf zo ed mogelijk te bekwamen, door het mschouwelijk naar best vermogen in op te nemen, beveel ik een veelzij- 6l intensief bezoek aan deze tentoon- elling aan alle Texelaren warm aan. 315 De gehele Voorlichtingsdienst van >rdholland heeft in alle geledingen iidrachtig samengewerkt; verschillen- n hebben hun beste krachten gegeven kosten noch moeiten gespaard om in deze show niet iets commercieels, aar iets moois, iets goeds en ook iets erzaams te maken; laten wij dan ook Ben onze erkentelijkheid daarvoor be igen door een trouw bezoek en laat irust een ieder bij- öf na bezoek zijn tzonde critiek brengen op de juiste iatsen, om juist mede daardoor voor e Commissie lering te trekken voor aar arbeid in de hoofdperiode, waar in we juist heden de drempel over treden. Het roer móet om en het gèót om, et of zonder ons willen; niemand on- t wil revolutionair; aan ons dan ook plicht, dat het niet zónder ons om jat en dat we „bij" zijn, waar we „bij" oeten zijn. Hiertoe zal bij deze show dop gelegenheid zijn voor jong en oud, HOUW en MAN, voor elk wat wils. Vooral ook voor de DAMES zal in de tachtig en practisch ingerichte stand m de afd. HUISHOUDELIJKE VOOR- ICHTING zeer veel nuttigs te bezien ju; anderen echter zullen U meer V:;' Burgemeester C. De Koning zal hedenmiddag een tentoonstelling openen in „De Oranjeboom". Deze tentoonstelling wordt georgani seerd door de Streekontwikkeling Texel. In dit nummer treft men in verband met deze tentoonstelling diverse artikelen aan, geschreven door personen, die betrokken zijn bij de Streekontwikkeling. Ook de openingstijden treft men in een der artikelen. Th. M. J. Rutten, voorzitter Streekontwikkelingsconimlssie Texel over de details vertellen èn met meer kennis van zaken. Moge dan deze tentoonstelling door ieder van ons in bovengenoemde geest gezien en bezocht worden, dan zal zij zeker haar nut afwerpen voor het alge meen TEXELS BELANG, wat ik haar en U* allen van harte toewens. TH. M. J. RUTTEN, Voorzitter. GRONDONTEIGENING De Texelse afdelingen van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw vestigen nogmaals de aandacht op de lezing van de heer W. Jorissen, hoofd van het Bureau Grondzaken van de Maatschappij, op donderdag 9 novem ber 's avonds 8.45 uur in hotel „Texel". In verband met diverse uitbreidings plannen, verandering van de wet op de vervreemding van landbouwgronden, grondprijzen in de E.E.G., is deze le zing uitermate belangrijk. Toegang vrij; ook voor niet-leden. REDERIJKERSKAMER U.D.I. De najaarsuitvoering van U.D.I. wordt gegeven zaterdagavond, 18 no vember a.s. in hotel „De Oranjeboom" Aanvankelijk had de Rederijkerska mer het stuk „Toontje heeft een paard getekend" in studie, doch door ziekte van enkele spelers moest een ander stuk worden gekozen. De keuze is thans gevallen op „Mijn vrouw ver langt salaris", een vrolijk spel in drie bedrijven, dat ongetwijfeld ook uit stekend in de smaak zal vallen. PU PILLEN COMPETITIE Dat liep weer mis zaterdag, jongens. Jammer hè! Dan hier het programma voor zaterdag: Texel b-Tex. Boys a, 3 uur; Tex. Boys b-ZDH, 3 uur en SVO a-SVO b, 3 uur. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 6 november: 13 koeien 600—1075; 14 graskalveren 250—375; 12 nuka's 60—130; 3 schapen 90—125; 13 biggen 3545; 4 lamme ren 90110. Onder dit motto organiseert de Streekontwikkelingscommissie Texel deze tentoonstelling. Zeer veel werk moest er verricht worden om van deze tentoonstelling datgene te maken waarvan U kunt zeggen: „Dit is Texel waardig". Wat U hier ziet is niet alleen bedoeld voor de landbouwers! Neen, de bloembollentelers, de huis vrouwen, de landarbeiders, het toeris me, ja alles vindt U hier terug. Er wordt dan ook veel bezoek ver wacht. Wist U, dat al meer dan 300 perso nen in groepsverband een excursie heb ben aangevraagd? Velen hiervan komen van het vasteland. Op woensdag 8 november, 's middags om 14.30 uur, hoopt de burgemeester, de heer C. De Koning, de tentoonstel ling te openen. En wanneer 's avonds de klok zijn zeven slagen heeft doen horen, dan worden de deuren van „De Oranje boom" geopend en wordt U allen in de gelegenheid gesteld om vanaf dit uur Uw blik te laten gaan over schapen en koeien, grasland, akkerbouw en bloem bollen, de keuken, de betekenis van de landarbeider en het toerisme, enz. De tentoonstelling is geopend; woensdag 8 november, 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur; donderdag 9 november, 's middags van 13.00 tot 18.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur; vrijdag 10 november, 's middags van 13.00 tot 18.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur. Tot ziens in „De Oranjeboom". F. Brouwer. bijzonder karakter dat imponeert door eenvoud. De Texelse boeren hebben veel belangstelling voor de stands, zowel buiten als binnen. Ook de komende tentoonstelling zal zeker weer veel bezoekers trekken. Ook de dames kunnen op de tentoonstelling in „De Oranjeboom" terecht. Het artikel van de huishoudelijke voorlichting vindt U elders in dit blad. Hierboven een foto die wjj maakten op een der tentoonstellingen van de handwerken. Deze tentoonstelling heeft hon derden dames geboeid en ook de komende dagen vindt U alles voor de hulsvrouw. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 november (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild ver wacht van 13.00 tot 16.30 uur. BEEN GEBROKEN Zaterdag kwam de Wed Boot, woon achtig in een der bejaardenwoningen, 1 wel heel ongelukkig terecht. Bij het i verlaten van de woning rukte de wind i de deur uit haar handen, waardoor zij kwam te vallen. De bejaarde dame brak hierbij een been. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 2994, L. de Bruin, dames- en herenkapper, Loodssingel 39, Oudeschild, no. 2932, M. Koorn, Schil derend 15; Rijkspolitie, woonhuisaan sluitingen: no. 2931, N. J. Vrouwe, Opp. wachtm., Immetjeshoeve a.d. Wes- terweg; no. 2095, Rijksgebouwendienst, Dir. verblijf bouw groepspostbur. v.d. Rijkspolitie, Prof. Keesomlaan. Den Hoorn: no. 362. Oord Texel. uitv. D. J. v.d. Heyde, Woonkeet nabij 't i Horntje. De Koog: no. 380, C. M. Bakker, Kvieta, Kogerweg K 43; no. 230, K. Hoogerheide, K 84c. Deze aansluitingen zijn reeds of ko men binnenkort in dienst. Wanneer ik hier nog eens, heel in het het kort, de doelstelling van ons streekontwikkelingswerk op Texel sa menvat, dan is dat: het streven naar verbetering van de levensomstandighe den van de agrarische bevolking en van de bedrijfsvoering in de Landbouw middels een intensivering van de voor lichting. Hiervoor werd op 2 mei 1960 de streekontwikkelingscommissie, vrijwel uitsluitend bestaande uit leden, voort komende uit de bevolking van het eiland, geïnstalleerd door de voorzitter van de Provinciale Landbouwvoorlich- tingsraad voor Noordholland. Deze commissie, gesteund door een staf van deskundigen op velerlei ge bied, is aan het werk getogen en heeft, in een aanloopperiode van anderhalf jaar, verschillende activiteiten ont plooid. De voornaamste taak is geweest om belangstelling, medewerking en vooral samenwerking te verkrijgen voor het gestelde doel. Het is verheugend en hoopvol te mogen constateren, dat de gezochte aansluiting met de verschil lende organisaties, verenigingen, instel lingen en personen inderdaad werd verkregen. Deze samenwerking, die de basis voor het welslagen van de plan nen vormt, is zeer goed. Het aantal adviserende werkgroepen is daarom vrij klein gehouden. Er zijn er thans 5, nl. voor: Huishoudelijke voorlichting, Mechanisatie en rationalisatie, Veehouderij, Bollenteelt, Agrarisch-sociale voorlichting. Van de activiteiten gedurende het eerste jaar van het bestaan van de commissie noem ik de volgende: 1. Cursus bedrijfseconomie (6 lessen; eerste les 28, laatste les 93 deelne mers). 2. Bezoek en uitleg aan alle afdelingen van de standsorganisaties inzake doel en opzet. 3. Lezingen over voederwinning en veevoeding; zeer veel belangstelling. 4. Oprichting van een veevoederkern; deelname 43 leden. 5. Lezingen over akkerbouw (teelt van suikerbieten en aardappelen) en vereenvoudiging van het bouwplan. 6. Start van een tweejarige cursus voor alle loonspuiters. 7. Diverse praatgroepen en buurt- besprekingen; zeer goede deelname. 8. Bevordering van het laten analy seren van het kuilvoer (zeer groot aantal). 9. Organisatie van een graslanddag, met inkuilmethoden (zeer veel be zoekers). 10- Instelling van enige demonstratie- bedrijven en -percelen. 11. Afsluiting van de winteractie met een forumavond die zeer druk be zocht werd. Bovenstaande punten vormen slechts een deel van de verrichte werkzaam heden. Een vollediger overzicht en ver antwoording van de arbeid gedurende de aanloopperiode zal tegen het eind van dit jaai worden gepubliceerd in de vorm van een brochure, waarin tevens de plannen voor het werk gedurende de hoofdperiode in grote trekken zullen worden aangegeven. Deze hoofdperiode zal aanvangen op 1 januari 1962. De tentoonstelling kan gezien worden als een afsluiting van de eerste fase, dus van de aanloopperiode van het plan. Door diverse voorlichtingsdien sten en organisaties wordt hier op aan schouwelijke wijze nog eens het belang van verschillende actiepunten onder streept, welke in de hoofdperiode zul len worden uitgevoerd. Schagen, oktober 1961. Ir. L. R. Dijkema, Rij kslandbouwconsulent EERSTE TEXELSE KOTTER MET RADAR De TX 3, schipper Jn. v.d. Vis, is als eerste Texelse kotter met radar uitge rust. Het zal op mistige dagen veel gemak opleveren voor de opvarenden. DE KOTTERVLOOT UITGEBREID De Texelse kottervloot is uitgebreid met een garnalenkotter, de voormalige UK 138. Eigenaar de heer Jac. Betsema, Oost. ZATERDAG „SNERTRIT" De M.A.B.-club Texel organiseert a.s. zaterdag de traditionele „snertritNa afloop van deze tocht wordt de feest avond gehouden De rit van j.l. zondag is wat men noemt in het water gevallen. Er zaten enkele fouten in de uitgestippelde route, waardoor het voor de deelnemers onmogelijk was de rit uit te rijden. Za terdag wordt de uitslag bekend ge maakt. EXTRA SERENADE Ter gelegenheid van het jubileum van Pastoor Persoon heeft de drumband van de Margaretha Sinclair-groep zon dagmiddag een extra serenade ge bracht. De band had zich voor de pas torie opgesteld en heeft daar diverse nummers ten gehore gebracht voor de jubilaris en familieleden. BEJ AARDENUITVOERING HET MASKER Voor de bejaardenuitvoering op vrij dag 24 november a.s. n.m. 8 uur in „De Oranjeboom", waar zoals bekend de toneelgroep „Het Masker" een opvoe ring zal verzorgen van de toneelbewer king van de bekende operette „Lm weissen RössT' bestaat een bemoedi gende belangstelling. Van de dorpen Den Burg, De Waal en Oudeschild gaven zich reeds een 150-tal bejaarden op. Van de overige dorpen werd nog geen opgave ontvan gen. Bejaarden, die in Den Burg wonen en geen lid zijn van de bejaardensocië teit, kunnen een toegangsbewijs a ƒ0,40 (inclusief een kopje koffie in de pauze) verkrijgen bij: J. D. Bakker, Zuivelhandel, Weverstraat 104, en bij Zuster Haasnoot, Jan Dirkszoord 34 ('s zaterdags van 9-12 uur en op an dere tijdstippen, waarop de zuster thuis is). KOTTERS IN ZWAAR WEER Ook de Texelse kotters hebben moei lijkheden ondervonden van de zware stormen van de laatste tijd. Sommigen moesten in een Duitse haven binnen lopen om beter weer af te wachten en een gelegenheid om de vis te lossen. Texelaars, HelderSen en Wieringers scheepten hun vangst af in Delfzijl, waarna deze per auto naar IJmuiden werd vervoerd. Een kotter, de TX 26, kreeg bij het binnenkomen bij Texel enige grond- zeeën over, waardoor ramen en deur uit de stuurhut werden geslagen. Ook het Decca-apparaat liep schade op. Een andere kotter, die vlak in de buurt voer, liep geen schade op.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1