Pastoor Persoon streeft naar samenwerking Wiekende vleugels aai de horizon N m Tc Veel belangstelling tijdens receptie DE KWETSBARE VOETGANGER Dat pastoor Persoon ook een gezien persoon en een actief persoon is op het eiland is zondagmiddag overduidelijk geworden tijdens een receptie, die ge houden werd in „Casino" in verband met zijn 12*/s-jarig pastoraat te Den Burg Pastoor Persoon heeft deze week met al zijn parochianen feest gevierd. Dat feest begon reeds zaterdagmiddag toen honderden kinderen de priester verwel komde aan het Schilderend. Om ongeveer half zes ging een grote stoet van jongeren, voorafgegaan door de drumband door de straten van Den Burg naar de parochiekerk van de H. Joannes de Doper. Daar was het kape laan IJ. Tuyn, die de pastoor toesprak, nadat de aanwezigen een welkomstlied hadden gezongen. Zondagmiddag vond de officiële re ceptie plaats. Pastoor Persoon, omringd door familieleden en vrienden, heeft menige toespraak aangehoord. De rij van sprekers werd geopend door bur gemeester De Koning, nadat de heer W. Zijm de receptie officieel voor ge opend had verklaard. Burgemeester De Koning bracht zijn dank over namens 't gemeentebestuur voor de uitnodiging. Het verheugde hem, dat hij kon spre ken van een steeds prettige samenwer king. Ook de gesprekken voor de bouw van de nieuwe kerk te De Koog zijn op zeer goede wijze gevoerd. De heer De Koning sprak de wens uit dat pastoor Persoon de parochie nog vele jaren zou mogen dienen. De heer Merkx voerde het woord namens het R.-K. Kerkbestuur. Uit zijn woorden viel op te maken dat er in de Kerk aan de Molenstraat veel ten goede is veranderd. De oude ideeën hebben afgedaan en pastoor Persoon is een man met frisse gedachten. De heer Merkx bracht de dank over namens allen voor wat de afgelopen jaren is bereikt. Namens het bestuur van Rusthuis „Sint Jan" voerde de heer Th. R. Hin het woord. Pastoor Persoon was in 1949 naar Texel gekomen met de op dracht de bouw van een rusthuis af te ronden. Het is iedere Texelaar duide lijk geworden, dat deze poging is ge lukt. Ook deze spreker was zeer dank baar voor het vele werk dat de pastoor voor de bouw van „Sint Jan" heeft verzet. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij ook op Adjudant Gulmans van de Rijkspolitie, Ds. Froentjes en Ds. Van Bilderbeek. Deze laatste sprak na mens het Texels Theologen Convent. Het verheugde Ds. Van Bilderbeek, dat er zowel bij de Protestantse Kerken als bij de R.-K. Kerk op het eiland een zoeken is naar eenheid. Die eenheid wordt voor een deel reeds gevonden in de gesprekken op de T.T.C. Wij kunnen dankbaar zijn, dat U als pastoor ook die eenheid zoekt en dat Uw parochie een levende parochie is. Het verheugde Ds. Van Bilderbeek dat de Bisschop had toegestaan, dat pastoor Persoon op Texel zijn parochie mag blijven dienen. Er was ook een feestcommissie, die het hele programma voor deze feeste lijke bijeenkomst had samengesteld. Als voorzitter van deze commissie sprak de heer N. C. Ran en namens de gehele parochie overhandigde hij de pastoor een cheque van ƒ2370,20 voor de aan schaf van nieuwe ornamenten in het kerkgebouw. Pastoor Persoon dankte hierna alle sprekers met gevoelvolle woorden. Hij is de 21ste pastoor in deze parochie en tevens de pastoor die de meeste jaren de parochie heeft gediend. Ook pastoor Persoon wees er op dat het verstaan van elkaar nog veel beter moet worden. „Wij moeten op deze weg voortgaan". Zondagavond werd in „Casino" een parochieavond gehouden, waar de Pastoor wederom in het middelpunt der belangstelling stond De leden van Sint Jan hadden een bijzonder vlotte revue in elkaar gezet en boven al het gelach uit hoorden wij de pastoor. Zijn scha- FRIESE KRITE TEXEL Dinsdag 14 november hopen we onze eerste gezellige avond te houden in Hotel „Texel". We hebben ons tradi tionele programma iets gewijzigd door deze avond de notulen van de secretaris en rekening en verantwoording van de penningmeester te laten vervallen. Ook wordt er deze avond geen lezing of iets dergelijks gehouden, maar is een programma samengesteld, dat U allen een fantastische avond verzekert. On der de titel: „Der 't de dyk it lan om- klammet" heeft de heer H. de Vries, fotograaf voor de Friese Academie een aantal kleurendia's gemaakt, die een beeld geven van het Friesland van onze tijd. Het beeld dat hoofdzaak is, wordt toegelicht en geïllustreerd met een korte gesproken tekst en verder met muziek en zang, vastgelegd op de bandrecorder. Beeld en geluid zijn ge heel op elkaar ingesteld en sluiten op elkaar aan. Het programma, dat 2 uur en 20 minuten duurt, laat beelden zien (480) van steden, dorpen, landschappen, zeil wedstrijden, folklore enz. Ook krijgt U dingen te zien, die gewoonlijk achteloos worden voorbijgegaan, maar die toch de schoonheid van het Friese landschap accentueren. De bijzonderheden, het karakteristieke eigen van verschillende steden en dorpen komen fantastisch goed uit. Maakt ook Uw vrienden en kennisen op deze avond, waaraan diverse perso nen hebben meegewerkt, attent! S. K., secr. terlach kwam slechts moeilijk tot be daren. Het is onmogelijk een opsomming te geven van al het gebodene. Wel heb ben wij gezien (en gehoord), dat de beide kapelaans dringend om een nieu we bromfiets verlegen zitten, en dat het parochieblad met zeer veel aan dacht gelezen wordt. Hedenavond en zondag a.s. zal het zelfde programma worden geboden voor andere leden van de parochie. Hen wacht een zeer leuke avond. CONTACT GEWENST TUSSEN KOORDIRIGENTEN Concours in 1962 te Midwoud Het hoofdbestuur van de Bond voor Zangkoren in Noordholland is van me ning, dat de dirigenten van de verschil lende verenigingen meer onderling con tact moeten zoeken. Doordat zij een heel seizoen met hun koor samenwer ken, moet men hen door middel van dirigentenbijeenkomsten de kans geven van gedachten te wisselen. Dit voorstel deed het bestuur op de zaterdag in Hoorn gehouden vergadering aan de afdelingen. Met betrekking tot deze suggesties, die men in principe aanvaardde, besloot het hoofdbestuur nader overleg te zullen plegen over de voorstellen, die men in de vergadering naar voren had gebracht zoals nadere bepalingen over de plaats en kosten van de bijeenkomst. Wel stelde men vast, dat men deze ont moeting op een zaterdag zou houden in de vorm van een diner. Dit zal een ge moedelijke sfeer en een ongedwongen gedachtenwisseling beslist bevorderen. Het voorstel om het bondsconcours van de zangkoren in Noordholland op 17 juni 1962 in Midwoud-Oostwoud te houden, kreeg aller instemming. Verder drongen verschillende vereni gingen er op aan om ook de concoursen in de Noordelijke provincies van de bij het comité van Acht aangesloten bon den te bezoeken. Het ligt dan in de be doeling, dat deze bezoeken het karakter van een uitwisseling krijgen. Om in Noordholland een dirigenten- cursus te houden, zal er meer deelna me moeten komen. De voorzitter zei, dat de deelnemers geen angst behoef den te hebben een slecht figuur te zul len slaan, daar er eerst voorbereidende cursussen gegeven zullen worden. De werkgroep van de bond, die gaar ne enige vooruitgang had willen mel den, moest de vergadering teleurstel len. Als oorzaken werden genoemd de geringe medewerking van de verenigin gen en de passiviteit van de Culturele Raad van Noordholland. ZE ZIJN ER WEER „Ze zijn er weer", zo werd ons per telefoon gemeld. „Ze" dat zijn dan de prachtige pestvogeltjes, die druk bezig zijn de rode bessen van de bomen te verorberen. FILMNIEUWS: Zaterdagavond: „DE GEVANGENE VAN ZENDA" Eén van de drie films, die deze week in Texels Bioscoop te zien zijn. Een spannend verhaal van een Ko ning, die door zijn vijanden gevangen wordt gehouden en zijn dubbelganger wordt in zijn plaats gekroond. Rudolf Rassendyll lijkt als twee druppels wa ter op de koning van Ruritania. Twee vrienden van hem halen hem over de rol van koning te gaan spelen. Dit ge lukt en als hij bezig is „koning te zijn" raakt hij onder bekoring van zijn a.s. bruid Prinses Flaviaen dat heeft gevolgen. Zondagmiddag: „AVONTUREN VAN EEN ZIGEUNERJONGEN" Ook de jeugd kan het komende week end genieten van een prima film, die speelt rond 1900. Er komt een baronesse in voor die met geld veel denkt te be reiken. Zij tracht een kleine jongen, die erfgenaam is van een heel fortuin te laten ontvoeren. Tien jaar gelukt dit maar dan komt de jongen toch weer in de oude omgeving terug. De jongen is na tien jaar echter zo veranderd, dat men hem nauwelijks herkent. Een groot litteken op zijn been brengt uitkomst. Zijn kleine vrienden ontvangen uitein delijk een beloning, want zij hebben er veel voor gedaan, dat het einde goed zou worden. Zondagavond: „GASLICHT" Vele Texelaars zullen, als ze de naam „Gaslicht" lezen denken aan het to neelstuk, dat enkele jaren geleden door een plaatselijke toneelvereniging werd opgevoerd. Ademloos stil was het toen in de zaal. De film heeft dezelfde inhoud. Paula Anton is pas enkele maanden getrouwd, maar zij maakt zich bezorgd over de handelingen van haar man. Hij heeft duizend en een aanmerkingen op haar en zegt zelfs dat zij last heeft van ge heugenstoornis. Later zegt haar echt genoot, dat ze bezig is krankzinnig te worden als haar moeder, die in een in richting verbleef, is gestorven. Het gas licht gaat, als Paula alleen 's avonds thuis is, regelmatig uit en aan, en soms blijft het net branden. Wat haar man deed en waarom hij haar probeerde gek te maken, wordt duidelijk in de laatste scènes, die zeer sensationeel en vol spanning de oplossing brengen. RESTEN VAN VERMISTE STRAALJAGER? Op het strand te De Cocksdorp heeft men resten gevonden van een vliegtuig. Vermoedelijk zijn deze van de vermiste straaljager. De resten zijn door de Rijkspolitie naar Den Helder vervoerd. HUISVROUWEN OPGELET Huisvrouwen moeten voortaan zater dags een uurtje eerder de soepbeentjes etc. voor de zondag in huis halen. De slagers hebben besloten om met ingang van zaterdag a.s. de deuren om vijf uur te sluiten. Dus wie na vijf uur komt zal het zondag zonder een stukje vlees moeten doen. MOTOR CONTRA AUTO Den Hoorn Zaterdagmiddag was de heer P. Boon nabij het Klif in de weer zijn personenauto in de garage te rijden. De motorrijder, K. de Leeuw, eveneens uit Den Hoorn, kwam met zijn motorrijwiel in aanraking met de auto. Materiële schade was het gevolg. De rijkspolitie zal uitzoeken hoe het geheel in zijn werk is gegaan en wie de schuldige is. LAMPIONOPTOCHT TE OUDESCHILD Donderdag zal het Koninklijk Texels Fanfarecorps door de straten van Oude- schild marcheren. De secretaris van het korps vertelde ons: „Het wordt een lampionoptocht". Er wordt om half acht gestart bij het schoolgebouw. De organisatoren verwachten veel jeugd met brandende lampions achter de stoet, zodat het een feestelijke optocht zal worden. WERKWEEK 1961 PARIJS R.H.B.S. TEXEL ParijsOndanks de afschrik wekkende geruchten over plasticbom- men en stakingen gaat de eeuwenoude stad rustig door Fransen en vreemde lingen naar zich toe te trekken en hen voor kortere of langere tijd in de ban te houden van haar schoonheid, haar groot verleden en verrukkelijk heden. En zij blijven toestromenen, al die be wonderaars van Franse geest en schep ping, ondanks die uitbarstingen van menselijke hartstochten, want de voor keur voor het schone overwint altijd de neiging tot het kwade En wederom schaarde zich een groepje Texelse H.B.S.'ers uit de hoog ste klas achter de ontzaglijk grote rij van liefhebbers van Franse cultuur om gedurende een week in Parijs taal, cul tuur en techniek te bestuderen. En laat ik de angstigen onder U geruststellen: we hebben gèèn enkele plasticbom zien of zelfs horen ontploffen; gèèn aanslag zien plegen, zelfs gèèn Algerijnen zien opbrengen.Zeker, er was veel politie op de been, maar de president van Togo was op bezoek; zeker, men staakte één dag, waardoor het verkeer nog intenser was dan gewoonlijk, maar alles verliep zeer gedisciplineerd. De lichtstad was wederom een bele venis voor de hoogste klassers; In de Conciergerie, eeuwenoude gevangenis van Parijs, vertoefden we enige mo menten in het kamertje, waar Marie Antoinette, Frankrijk's ongelukkige koningin, tijdens de Revolutie haar laatste levensdagen doorbracht. Wat voor taferelen van onvoorstelbaar ver driet en wanhoop moeten zich niet achter deze dikke muren van de gevan genis aan de Seine hebben afgespeeld! Beter was het te vertoeven in het Louvre, een Koninklijk Paleis, thans kunstmuseum, en in het museum Rodin! Hier liggen de schatten van de schep pingsdrang van de menselijke geest opgestapeld; of men nu naar de eeuwig- schone Venus van Milo, de raadselach tige glimlach van de Mona Lisa of naar de stenen figuren van Rodin kijkt; steeds komt men opnieuw onder de indruk van wat een enkeling ons aan onsterfelijks kan nalaten Een toonbeeld van menselijke af goderij zagen we in het monumentale graf van Napoleon I in de Dóme. Hoog op de Eiffeltoren staande, zagen we het klassiek-denkende Frankrijk van de 19e eeuw voor ons in zijn Madeleine en zijn Are de Triomphe, en zijn Opéra. Ja, die Opéra werd een belevenis. Daar ondergingen we op een avond de ver rukking van een Faust-opvoering, waarvan décor, zang en spel ons voor tè korte uren uit het heden wegvoerden. Een andere wereld is ook het paleis te Versailles, eens middelpunt van Europa, thans monument van een dood verleden. Sic transit gloria mundi! Dan is Montmartre de oude ar- tiestenwijk levender! Heerlijk is het te dwalen over de Place du Tertre, waar kunst- en kladschilders uit ver schillende landen den volke hun kunst vertonen. Onder hen zagen wij ook een toekomstige misschien miskende Rembrandt van Rijn De bezoeken aan de Renault Auto- fabrieken, de befaamde Coty parfum- fabrieken en de Franse Spoorwegen plaatsten ons weer midden in de 20e eeuw. In cultureel opzicht, maar zeker ook in technisch kunnen behoeft ons groot buurland Frankrijk voor geen enkele natie onder te doen! De week ging te snel voorbij. In een druilige regen die de droefheid van het afscheid juist accentueerde, namen we 's morgens heel vroeg afscheid van Parijs. Het laatst zagen we het topje van de Eiffeltoren als een laatst „au revoir" van deze heerlijke stad. [WEEl De seizoendrukte op het eiland is weer achter de rug. De grote uittocht van badgasten ligt al weer ver achter ons. En toch, wanneer men aan de boot staat, ziet men verschillende vreemdelingen ons eiland betreden. Ongetwijfeld van een ander slag als die nette burgers die met koffertjes sjouwden en achter zonnebrillen schuil gingen. Nu geen rouge, hoge hakjes en een fijne snit. Eerder meent men soms te doen te hebben met mensen die nette kleding schuwen. Voornaamste attributen die zij met zich dragen zijn grote rugzakken, kijker en fototoestel. Hun doel ligt anders dan die der va kantiegangers. Maar beide groepen weten, dat het op Texel goed toeven is. Maar de laatkomers weten meer, n.l. dat de vogeltrek weer in volle gang is en dat dit eiland een dorado vormt om die massale uittocht van de vogels te kunnen bestuderen. Duizenden en duizenden van onze gevederde vrienden zijn weer op de vleugels gegaan om die gebieden te bereiken waar zij hun winterkwartier hebben. Zij dringen door tot diep in de landen die rond de evenaar liggen, waar een milder klimaat hen wacht. Daar verenigen de trekkende troepjes zich tot grote concentraties. De trek- drift is dan geluwd en het einddoel be reikt. Dan pas vinden ze voor enige maanden rust in een omgeving welke hen volop voedsel biedt en waar ze kracht kunnen opdoen voor de terug reis. Want in het voorjaar keren ze naar Europa terug en tot zo lang zullen we hun zo vertrouwde geluiden en vrolijk heid moeten missen. Dan verschijnen zij als herauten die de naderende lente weer voor ons aankondigen. De lijsterbes, duindoorn en vlier pronken reeds met hun bessen. Het be looft een redelijke oogst voor de vogels. Voor hen die uit verre landen komen staat de tafel weer gedekt en zij zullen met soortgenoten uit eigen land zich te goed doen aan al deze vruchten. De pitten, die mede in de vogelmagen verdwijnen, worden weer uitgezaaid. Hierdoor komt het dat we soms een boompje zien groeien waar eigenlijk niemand het zou hebben verwacht. De dagen zijn al veel korter gewor den, de zon is in sterkte afgenomen. Aandeel in de verkeers. ongevallen welke licha. meiijk letsel tot gevolg hadden In van het totaal aan. tal verkeersongevallen) Ijppl Verb. Vei I ig Verkeer Oktober 1961. W. B. S.V. TEXEL Alle wedstrijden van zondag waren afgelast. Ook a.s. zondag staat de com petitie stil, opdat men de verrichtingen van ons Nederlands elftal tegen de Rode Duivels kan volgen. Wij vernamen, dat een deel van onze le elftalspelers al een paar maal niet aan de training heeft deelgenomen. Hoe zit dat heren, zijn er moeilijkheden of andere wensen. Kom er dan mee voor de draad. Maar bedenk, dat via de trai ning de inspiratie voor een eventueel bereiken van de bovenste plaats moet worden verkregen en dat er nu een redelijke kans aanwezig is. Laten we er allemaal aan meewerken om dit doel te verwezenlijken. Het zou juist zijn als iemand werke lijk verhinderd is de training bij te wonen, even afbericht te zenden. We vertrouwen, dat we onze plaats in de vereniging goed blijven aanvoelen. Tot vanavond dan! Adsp.: De Koog-Texel a; Texel b- Tex. Boys. Gert Pansier heeft z'n arm gebroken. Die is dus voorlopig uitgeschakeld. We hopen maar dat hij voorspoedig genezen mag en dan.... voorzichtiger trialen! Toen exelse hreef de slot W( as bes hijnlij ge\ iject, inde awzijd Jgeme Dat inden lil ver! leuwe met iets". Nieui uilen observe ens zi iderdé Herfstwinden rukken de laatste bla ren van de bomen, de herfst is def tief. De overgang in het klimaat reeds tastbaar. Vandaar ook dat vogels ook de lange reizen ondernei en tijdelijk hun bivak verplaatsen, schuivingen zorgen voor vele ven singen, soms brengen ze zelfs invs van bepaalde soorten teweeg. Voor diegenen die nauwkeurig een prachtige gelegenheid ook trouwd te raken met de gewoonten die vogels welke ons land niet broedgebied hebben. De Bonte Kraaien hebben hun bro gebied in Rusland al weer verlaten koersen naar West-Europa waar het de winter toch altijd nog beter uit houden is dan in de gebieden rond H Poolcirkel. De eersten van het milj; nenleger passeren ongeveer de laat week van september de zuidpunt t Zweden. Langzaam schuift dat leger van duizenden vogels op en reikt via Duitsland in de eerste wd|e: van de oktobermaand ons land. 1 al dit ndere, ïgensp 'older, ont1 nindei e eel m Nieu heitaat ehijnl: rolk t ;omst vogela ijn bij nogeli; let sta ag vc ioennj nnst In ons land hebben vele hun posten dan al weer betrokken het verloop der trek te registreren, verschillende markante plaatsen waarnemingsposten opgesteld en worden de doortrekkers geteld. Ook andere landen, zoals in Noorwegèen Zweden en Duitsland treft men der; lijke posten aan. Aldus kan men uitwisseling van gegevens resultatfan de verkrijgen die inzicht geven omtijfl de richting die de vogels kiezen en weersgesteldheid die hierbij van vloed kan zijn. Mede door deze gei aerkt. menlijke onderzoekingen is er veel het licht gekomen en inzichten verb gen omtrent vogelverplaatsingen. Mjen o\ het grote raadsel van de vogeltrek nog steeds niet opgelost, hoewel er rijke theorieën bestaan over de trefet dr driften bij dieren. Om verschillende beginselen deze wetenschap aan de praktijk kunnen toetsen werd door de Duif?' geleerde dr. Von Westernhagen grootse onderzoek opgezet. Haar ien w Was allen Hierdoor is het ook mogelijk gewo nen j den de verschillende trekwegen van van migranten te volgen naar hun wi terkwartieren die zij betrekken, sommige gevallen schept het soms mogelijkheid bij benadering de komstdata te bepalen, hoewel de natui grillig is en zich geen bepaalde laat voorschrijven. Een belangrijke bijdrage leven hiertoe ook het ringonderzoek. Hierin begon de Deense leraar Mortens reeds in de vorige eeuw. Sinds 1912 men ook in Nederland hiermee bego: nen. Thans is dit ringonderzoek niet te onderschatten onderafdeling worden van de vogelwetenschap. Tal van kooikers hebben de wete schap is hun besloten domein binnei gehaald om een bijdrage te leveren dit ringonderzoek. Duizenden vogelaa doen dit eveneens met veldwaarnemii gen. De oude vinkenbanen zijn weer gebruik gekomen, maar de in de netti verstrikte vogels worden tegenwoord vrijgelaten. Als eerste kennismakn ontvangen de gevederde vrienden kleine allumimum ring die om pootje wordt geschoven waarop nummer staat vermeld. Ze wordf allen ingeschreven in de burgerlijk stand van vogels waarvan het centra bureau te vinden is in Leiden bij Natuurhistorische museum. Wanneer in andere landen dode zwakke vogels gevonden worden, een dergelijke ring dragen, wordt hii van melding gemaakt. Op deze wijl krijgt men dus enig inzicht waarhee de vogels zich begeven en bovendie kan de ouderdom worden bepaald. Op verschillende manieren tracht wetenschap dus een tikje van de sluii op te lichten, waaronder Moeder tuur ha^r geheimen tracht te verbei gen. Maar wat natuurvrienden voorlop deze maanden zal bezig houden vogeltrek. Zij zullen veelvuldig van kijkers gebruik maken om die zwijgei de kaartlezers op hun vaste koers volgen. En dan vragen we ons weer hoe het mogelijk is dat zulke klein vogels in staat zijn die duizenden kil< meters af te leggen. Hoe het toch mogi lijk is dat zij feilloos een weg volge welke niet is afgebakend, door sommi gen zelfs nog nooit eerder gezien, aankomen op het gestelde doel. Bovendien zijn ze blootgesteld aan d vervolging van het roofgespuis, dat op hun wegen zullen ontmoeten. Wan ieder jaar wordt er weer een hoge betaald door de trekvogels. Een lange, lange weg langs onbeken de wegen. Niet eerder rust vindend da wanneer zij verenigd zijn met hui soortgenoten, die eerder aankwamen vreemde landen ver van hier. Jac. J. Bais Nu djandbo in, rr ;omt i aogeli .en zc fc ren. IS y mder toor lat ze ;mzw( hl FEU d 5. We jg; naar die v rijn j jaagd der, i gevol kort Andr overt „Gi nu lc word grom Laat nodig van wat „Je is", t ,A gaan ,,H gen „H overi ro r< koml tafel Mc luste het later

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2