Ruilverkaveling Nieuwe mogelijkheden, maar ook nieuwe kosten Het onderzoek op melkbaarheid ASPRO Huishoudelijke voorlichting VERKOUDHEID fet! noch nog liefde 2 ASPRO'5 bh r Voorkom Als u zich maar even ri lerig of onprettig voelt: WEF.DE BLAD TEXELSE COURANT WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961 Toen o.g. een paar jaar geleden in de exelse Courant een aantal artikelen hreef onder het hoofd: „Wel en wee in de ruilverkaveling", kreeg hij aan rt slot de opmerking te horen, dat aan wel" nog al wat meer aandacht as besteed dan aan het „wee". Waar- hijnlijk zal deze opmerking wel juist jn geweest. Als je meewerkt aan een jject, dat je zeer belangrijk vindt is inderdaad het gevaar, dat de scha- ïwzijden niet of te weinig worden ;emerkt. Dat „wel" en dat „wee" is ook te inden in de kop van deze bijdrage. De oilverkaveling zal de Texelse boeren ieuwe mogelijkheden geven, maar zo- s meestal het geval is: „niets voor en iets Nieuwe mogelijkheden. Naar ik meen allen de meeste Texelaars het met ons rve ens zijn, dat <le ruilverkaveling, die v iderdaad geeft. Voor het ene bedrijf al dit sterker spreken dan voor het ndere, maar dat ze er zijn zal geen genspraak ondervinden. Uiteraard ko- 3ro len er voor een bedrijf in de P.H. 1 'older, waar verkaveling, perceelsvorm a ontwatering al vrij goed waren, oinder nieuwe mogelijkheden dan oor een bedrijf in de omgeving van len Hoorn, waar de omstandigheden aai eel minder gunstig waren. Nieuwe kosten! Dat die er komen hAaat voor iedereen ook vast. Waar- chijnlijk zien heel wat landbouwers yej leze nieuwe kosten als een donkere ,-olk boven het bedrijf van de toe- omst hangen. Dit zal vooral het geval ela ijn bij die landbouwers, die de nieuwe nogelijkheden maar nauwelijks zien. Iet staat wel vast, dat de ruilverkave- ing voor boeren, die met hun bednjfs- h roering op de oude voet doorgaan geen innst zal opleveren en mogelijk zelfs 'egèen „strop" wordt. ;rj Nu kan het best gebeuren, dat er d( andbouwers zijn, die volledig bereid [tal ijn de nieuwe mogelijkheden te gebrui- itre ren, maar ze zien deze direct niet. Het tomt meer voor, dat men midden in de nogelijkheden zit en ze toch niet op gei nerkt. Mogelijk hebt U ook wel eens 1 a iet verhaal gehoord van de zeelieden, rk! lie in de oude tijd door windstilte wer- Ma len overvallen en dagen lang ronddre ven zonder de koers te kunnen aange- t; ven. Na een flink aantal dagen raakte tr« iet drinkwater op en ze dreigden om te tomen van dorst. Toen ze tenslotte een v mder schip in zicht kregen wisten ze ioor vlaggenseinen kenbaar te maken, iat ze gebrek aan drinkwater hadden. Prompt kwam het antwoord: Gooi de mmers overboord. In het dagenlange mzwerven waren ze nl. terecht geko- m nen in een golfstroom, die zoet was. Maar een ander had hen daar op moe- wj-en wijzen. Waarschijnlijk zijn er ook wel ge- rallen, waarbij men er eenvoudig niet C. van Groningen toe komt om nieuwe wegen in te slaan, omdat traditie en sleur een zo grote rol spelen, dat de moed om een andere koers te gaan varen ontbreekt. Door de overheid worden grote be dragen uit gegeven om door uitvoering van ruilverkavelingen en andere cul tuurtechnische werken de mogelijk heden voor een goede bedrijfsvoering beter te maken. Zij meent echter, dat deze bedragen pas goed besteed zijn als op dergelijke werken een goede na zorg volgt. Naar ik meen is dit de belangrijkste reden om van ons eiland streekontwikkelingsgebied te maken. De taak van de Commssie voor Streek- ontwkkeling zal dan ook vooral moeten bestaan uit het aanwijzen van de nieu we mogelijkheden, die mede door het werk van de ruilverkaveling zijn ont staan. En dit in nauwe samenwerking met de landbouwvoorlichtingsdienst. M.i. is met dit aanwijzen nog niet alles gezegd. De voorlichting zal n.l. zo gericht moeten zijn, dat ze tegelijk een stimulans is om de nieuwe mogelijk heden ook werkelijk aan te pakken. Alle activiteiten, die door de Streek- ontwikkeling op touw worden gezet moet U in dit licht zien. Daarbij be hoort ook de tentoonstelling, die van 8 - 10 november a s. wordt gehouden en die U in woord en beeld laat zien wat de nieuwe mogelijkheden zijn. Daarom geldt speciaal voor agrarisch Texel: Op één van de dagen van 8-10 november in ieder geval een bezoek aan de tentoonstelling van Streekontwikke- ling „Texel". C. v. Gr. Een van de resultaten van ruilverkaveling In tegenstelling van wat men zo voor en na van niet ingewijde wel eens te horen krijgt, blijkt de Rundveefok kerij in ons land de laatste jaren be paald in versneld tempo een ontwikke ling door te maken, die soms nauwe lijks meer is bij te houden. Is het nog maar amper enkele jaren geleden, dat naast vele andere reeds lang gebruikelijke factoren, de selectie op een hoger eiwitgehalte in de melk bij koeien werd opgezet, het afgelopen jaar is men in Noordholland tevens be gonnen de melkbaarheid van nakome lingen van K.I.-stieren vast te stellen. En dit alles waarlijk niet omdat men het nu allemaal zo mooi zou vinden. Bepaald niet, want men is zich in vee fokkerij-kringen maar al te zeer be wust, dat een en ander de toch al zo vele moeilijkheden, die men regelmatig ondervindt bij het pogen het productie- peil te verhogen door verbeteringen van de erfelijke aanleg (fokkerij) en uitwendige omstandigheden (voeding enz.) in feite alleen nog maar ingewik- keldër moet maken. Het werken met levende grote huis dieren betekent in dit opzicht heel wat anders, dan het werken met machines in de industrie, welke men vaak zeer goed aanpassen kan aan vrijwel elke gewenste productie. Maar ook in de fokkerij kan en mag men niet enkel bij het oude blijven staan. Mede onder invloed van de mo derne voedingsleer, waarbij het eiwit een zeer voorname plaats inneemt, is na intensief onderzoek het streven in gezet, om via de fokkerij-verbetering van de erfelijke aanleg van het eiwit gehalte in de melk te verbeteren. Dit ter verhoging van de voedende en daarmee ook geldelijke waarde van de liter melk. In de naoorlogse jaren is allerwegen een mechanisatie ingezet. Ook de vee houderij-bedrijven zijn al dan niet on der de druk der omstandigheden hier toe meer en meer overgegaan. Was een melkmachine voor de oorlog een zeld zaamheid, thans is dit apparaat op zeer vele bedrijven een onmisbare schakel in het arbeidsproces op veel boerderijen. Uiteraard verlangt dit zo hier en daar wel enige aanpassing en moesten er in het begin vaak verschillende moeilijkheden worden overwonnen. Meerdere problemen zijn reeds tot een oplossing gekomen; aan de oplossing van andere wordt hard gewerkt. Een van de problemen waarvoor men bij deze wijze van mechaniseren steeds weer werd geplaatst, was het feit, dat naast dieren die zich vlot en zeer goed lieten melken met de machine (korte melktijd en weinig namelk) er anderen waren, waarbij de melktijd verhou dingsgewijs lang bleef met navenant grote hoeveelheid namelk. Waarnemingen, die ook bleven indien men eventuele andere mogelijke oorza ken had uitgesloten, zodat de hoofd oorzaak bij het dier moest worden ge zocht. Dit alles heeft er toe geleid, dat door middel van een grondig onderzoek in ons land uitgevoerd door Dr. Ir. R. D. Politiek kon worden aangetoond, dat bij de melkbaarheid van de koeien erfe lijke factoren in het spel zijn. Dit heeft er tenslotte toe geleid, dat men in de rundveefokkerij in Friesland, Noord holland en Overijssel een begin heeft gemaakt de melkbaarheid van groepen dochters systematisch te gaan onder zoeken. Het speciaal voor het melk- baarheidsonderzoek geconstrueerde ap paraat, waarbij de melk van de 4 kwartieren van het uier afzonderlijk wordt opgevangen en waarbij met be hulp van een chronometer de tijd opge nomen wordt hoeveel tijd het melken vraagt, is op de tentoonstelling te zien. Per stier worden 30 dochters (al leen melkvaarzen) bij het onderzoek betrokken. Van deze dochtergroep wor den uiteindelijk de gemiddelde cijfers berekend. Zoals o.a. de gemiddelde melksnelheid, de maximum melksnel- heid, gemiddelde hoeveelheid namelk en verdeling van de hoeveelheid melk over de 4 kwartieren. Op deze wijze zijn zoals reeds is gebleken, zeer duidelijke verschillen tussen de verschillende groepen doch ters aan te tonen. Indien dit nu bekend Ruim 2 jaar terug steldé de Huishou delijke voorlichting zich aan U voor. Het is niet bij deze kennismaking ge bleven. Sindsdien heeft U af en toe haar werkzaamheden kunnen zien en beluisteren. Of misschien deed u zelf mee! Zo zijn er de verbomvingen, die u kunt bezichtigen: De voorlichtingswo- ning, de verbouwing Harkebuurt en nu de spoelplaats in de Strooppot. De excursies naar de Huishoudbeurs en het Bouwcentrum. Weet u nog dat we in elk dorp kwamen met een film avond? Ook lezingen zijn gehouden. Maar vooral de cursussen. 75 dames hebben nu al genoten van de bloem schikcursus. Tenslotte de tentoonstel ling van handwerken, welke door ruim 450 dames werd bezocht. Want zo denkt de voorlichting te werken verbouwingen - excursies - lezingen - cursussen - praatavonden alles ter ondersteuning van de indivi duele voorlichting. Voqr wie is deze voorlichting en wat doet ze? Ze tracht voorlichting te geven aan alle plattelandsvrouwen en meisjes (buiten schoolverband) op alle terrei nen, die betrekking hebben op de taak in huishouden en gezin. Op de tentoonstelling is schematisch uitgebeeld wat deze taak alzo omvat. Zo ziet u het bedrijf, want de vrouw kan daar een grote steun zijn voor haar man. Maar de vrouw heeft ook de zorg voor de woning. Deze woning dient een tehuis te zijn voor het gezin. Bekijkt u in deze stand de droge werkkast eens aandachtig. Het is slechts een idee. De voeding is een ander facet van haar werk. Hoe belangrijk is de keuze van voedingsmiddelen voor de gezond heid van het gezin. „Weet wat u eet" is hier de leuze De zorg voor de kleding omvat meer dan de was en het verstellen. Ook de keuze van materialen en modellen is belahgrijk. Kijkt u even naar die handige was ted. Een goede verzorging van 't lichaam gemaakt wordt, kan elke fokker daar van gebruik maken. Hij kan dan im mers aflezen of de stier een goede melkbaarheid dan wel minder goede melkbaarheid vererft. Op deze wijze wordt weer een zeer belangrijke bijdrage geleverd aan de verbetering van de melkveestapel, want vlot te melken koeien met weinig of geen namelk, zowel met de hand als met de machine zijn voor het moderne bedrijf van zeer grote betekenis. Ir. J. Wietsma ALGEMENE VERKEERSCURSUS DEN HOORN In aansluiting op ons bericht van zaterdag ji. delen wij nog mede, dat de veilig-verkeerscursus te Den Hoorn door kan gaan, omdat zich reeds een dertigtal gegadigden heeft gemeld. Aanmelding kan natuurlijk ook nog geschieden op de eerste cursusavond, a.s. donderdag, 9 november, aanvang .8 uur in Loodsmanswelvaren. De kosten bedragen ƒ5,voor de gehele cursus van 7 lesavonden. Ongetwijfeld zijn er velen onder U die zich niet geheel thuis voelen op het gebied van de verkeersregels. Komt U dan gerust naar Loodsmans welvaren, want de heren Adj. Gulmans en Opp wmr, Stomp zullen er zeker in slagen U de nodige kennis bij te bren gen. Ver. Voor Veilig Verkeer, Afd. Texel. INGEVOERD VEE IN OKTOBER In de maand oktober werd de vol gende hoeveelheid vee ingevoerd: 95 koeien; 18 pinken; 85 graskalveren; 1 stierkalf; 3 rammen en 3 biggen. en hygiënisch werken bevorderen de gezondheid. En gezondheid is met geen geld te koop. Hoe belangrijk, maar hoe moeilijk is ook deze taak. Het beheer van het huishoudgeld mag u niet licht opnemen. Immers 3/4 van 's mans inkomen gaat door uw handen! Met recht is in het gezin de moeder de spil waar alles om draait. Welke be roepen moet zij feitelijk niet allemaal beheersen. Beziet u even het speelgoed dat hier is uitgestald. Een folder over keuze van speelgoed voor de verschillende leeftijdsgroepen kunt u bij deze stand kopen. Tenslotte heeft de vrouw haar eigen vrije tijd, die zij verschillend kan ge bruiken: handwerken, bloemschikken, lezen misschien helpt ze mee in de bejaardensociëteit of verkoopt ze kin derpostzegels. Ook burenhulp hoort hier bij. Het is Wonderheerlijk om vrouw en huisvrouw te zijn. En ieder van ons zal steeds trachten deze taak zo goed mo gelijk te verrichten. De huishoudelijke voorlichting hoopt u hierbij 'n heel klein beetje te helpen. U allen, hier op Texel. Waarom toch dit alles; waarom al die moeite? Alleen uit gezonde gezinnen kan een gezond gezin der volkeren worden op gebouwd! FEUILLETON door HANOL SPOOR. We noemen hem wel eens zonderling, naar dat is nog steeds de schok van die verschrikkelijke dingen, die hij in tijn jeugd heeft meegemaakt. Wegge jaagd van een mooi bedrijf en een va der, die niet de moed opbracht om de gevolgen van zijn daden te dragen en kort daarop stierf. Het huisje waar ty Andries in woont, is het enige wat hen overbleef. „Goed, je kunt gelijk hebben, maar nu loop jij de kans om weggejaagd te worden, zodra hij vaste voet aan de grond heeft. Je moet zekerheid hebben. Laat mij dat voor je in orde maken. Zo nodig zal ik zorgen dat hij een bewijs van afstand tekent, zonder te weten wat hij ondertekent". ,Je denkt toch zeker niet dat hij gek barstte Martha verontwaardigd uit. ,Als je mij nu maar mijn gang laat gaan", deed Bernard veelbetekenend. Het is onwaardig en het stuit me te gen de borst", zei Martha triest. ,Hij hoeft het immers niet te weten", overreedde Bernard, „als hij werkelijk zo rechtschapen is als jij meent, dan komt dit afstandsbewijs ook nooit tér tafel!" Martha dacht lang na. Dan zei ze lusteloos, „goed ga je gang, maar laat liet in vredesnaam niet uitkomen en we hopen dat het ellendige papier nooit nodig zal blijken te zijn". Meet hangende schouders verliet Martha de kamer. Bernard keek haar met iets van zegepraal op zijn gezicht na. Het was zaak dat hij ondanks alle veranderingen ook een vinger in de pap hield Tot nu toe lukte dit aardig. HOOFDSTUK III. Enkele maanden waren voorbijge gaan. Andries was in zijn toekomstig bedrijf aan het werk getogen. Voorlopig was hij in het kleine huisje naast de tuinderij blijven wonen. De maaltijden gebruikte hij bij Martha. Martha zette hem stevige kost voor, want zo ze al voorzien had, ging er bij Andries geen minuut verloren. Hij vergde het uiter ste van zijn uithoudingsvermogen. Mar tha was hem dankbaar voor het vele werk dat hij verzette. Ze zag hem soms doodvermoeid, maar innig voldaan bij haar in een stoel zinken. Op een van deze avonden was het, dat Bernard de van tevoren klaarge- gemaakte papieren aan Andries voor legde. Lachend maakte Bernard de op merking dat er voor zo'n toekomstige eigenaar al zekere beslommeringen wa ren. Andries zou nog heel wat te onder tekenen krijgen, dit was nog slechts een klein begin. De overschrijving van het bedrijf op Andries naam vergde heel wat paperassengedoe. Andries voelde weinig sympathie voor Bernard. Terwille van Martha had hij er in toegestemd, dat Bernard voor de administratie bleef zorgen. In de loop van de tijd zou hij wel trachten dit papkind eens meer de handen uit de mouwen te laten steken. Andries' hoofd soesde van de bran dend hete zon, waarin hij de hele dag gewerkt had. Daarom moest hij mo menteel toegeven dat het eigenlijk wel gemakkelijk was dat Bernard die soesah op zich nam. het spaarde in ieder geval een hoop tijd uit. In de win termaanden zou hij dat zaakje zelf wel opknappen. Nu konden die papieren hem gestolen worden. Uit eigen onder vinding wist hij dat er tegenwoordig tientallen formulieren waren in te vul len en hij koesterde dan ook hoege naamd geen argwaan omtrent het ver zoek enkele papieren te tekenen. Zijn lage stoel verhinderde hem goed op tafel te kijken en vermoeid als hij was nam hij ook niet de moeite om het pa pier dichter naar zich toe te halen. Hij zag niet hoe lijkbleek Martha zijn kant opkeek. Ook zag hij niet hoe ze onder tafel vertwijfeld haar handen wrong, noch dat ze een laatste smeken de blik op haar broer wierp, als om hem ergens van terug tee houden. Met grote angst stelde zij zich voor wat er gebeuren zou, als Andries toch er toe zou komen, om die papieren door te lezen. Ze vond zichzelf ingemeen om zo van zijn goed vertrouwen misbruik te maken. Juist de laatste maanden was ze Andries steeds meer gaan be wonderen en waarderen. Haar geweten werd nog meer bezwaard, omdat An dries schertsend en zo goedmoedig te genwerpingen maakte. Doodstil hoorde zij het woordenspel aan en voelde het hart in haar keel kloppen toen Andries opeens opmerkte, „nou alia, even die paar strafregels schrijven, en dan... is het gebeurd". Martha slaakte een zucht van ver lichting, toen haar broer snel de papie ren naar zich toehaalde en de kamer verliet. Vlug schonk ze Andries nog een kop sterke koffie in, daar hield hij zo van. Na enige ogenblikken voelde Andries zich al weer uitgerust. Oplettend keek hij naar Martha, die geheel tegen haar gewoonte in met werkloze handen rustend in haai schoot, en met niets- ziende blikken naar buiten staarde. „Ik vind je broer een vreemde snui ter", zei hij onverwachts, „het is net of hij van zichzelf een geschiedenis achter houdt. Waar leeft hij van en waarom is hij uit Frankrijk teruggekomen?" „Ik geloof dat hij daar een tuinderij bezat en die heeft verkocht, omdat hij door zijn zwakke gezondheid het werk niet kon volhouden" „Dat ventje is niet zwak, maar is ver moedelijk te lui om te werken", zei Andries beslist. „Een tuinderij heeft hij ook niet gehad, want hij heeft geen snars verstand van welke teelt ook, dat heb ik allang gemerkt. Wat zijn ge zondheid betreft, hij is zo lenig en ge spierd als een tijger, ik zal nog wel eens de proef op de som te nemen. Nu is hij een groot raadsel voor me. Ik ver wed er een lief ding om, dat hier wel een of andere vrouwengeschiedenis achter steekt". Martha haalde de schouders op. Haar eigen geschiedenis bracht haar al een hoofd met zorgen. Andries stond op, rekte zich eens uit en maakte aanstal ten om te vertrekken. Bij de deur draaide hij zich plotseling om en vroeg op volkomen zakelijke toon of Martha al een datum voor hun huwelijk had vastgesteld Over een maand ongeveer zou het drukste seizoenwerk achter de rug zijn en zou hij wel een halve dag kunnen missen. Martha schokte omhoog en keek met iets van wanhoop in haar ogen naar Andries. Wat zou ze graag op dezelfde voet zijn doorgegaan zoals tot nu toe. Maar Andries had recht op antwoord. Het werk in de tuinderij liep prachtig. Nu werd er tenminste op tijd gepoot en de druiven gebonden. Ook het druiven- krenten was prachtig verlopen. Vorige jaren moest er dikwijls nog gebonden worden, terwijl de krenters bezig wa ren. De kassen waren toen rommelig blijven liggen. Nu werd het steeds meer een plezier om de tuin in ogen schouw te nemen. „Goed", zei ze gelaten, „over een maand ongeveer, dan moet het maar". HOOFDSTUK IV. Paulien. Met het huwelijk van Martha en Andries in het verschiet kwam Paulien met vakantie. Andries zag haar voor het eerst in verpleegsterscostuum. Zon der te weten waarom keek Martha ge spannen toe bij de ontmoeting van deze twee jonge mensen Andries kon met moeite Paulien herkennen uit het kind wat hij zich van vroeger herinnerde. Nu zag hij een klein rank zustertje met donkere ogen en blauwzwarte haren. Een beetje voorzichtig pakte hij het kleine, maar stevige handje vast en sprak enige woorden van welkom. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 3