Hl ROYAL Agrarisch-sociale voorlichting op Texel Bloembollenteelt en S treekont wikkeling Verb. Vei lig Verkeer wij willen de echtte, w ij roken 'half- zware wij willen de echte wij roken half-zware Dc ziektebestrijding die onder leiding van Dr. P. Wensvoort in ons land (en met als uitgangsbasis weer Texel) ter hand is genomen, is voor een goede groei en daarmee voor de financiële uitkomsten van de bedrijven van on vermoed grote betekenis. Iedere scha penhouder dient met de bekend ge worden gegevens over ziekte en bestrij ding daarvan zoveel mogelijk rekening te houden. Verschillende mogelijkheden zijn er thans die benut kunnen worden. Het houden van de schapen op zich, waaronder men dus de bedrijfsvoering kan verstaan is een andere factor, die de volle aandacht verdient. Dit geldt speciaal ook voor Texel. Het feit, dat men hier in het voorjaar en nazomer meerdere malen min of meer gedwon gen is de lammeren te verkopen, omdat men zelf onvoldoende gelegenheid heeft ze te weiden, kan er toe leiden, dat de inkomsten door ongunstige prijzen op Hoe ingrijpender een verandering is en hoe sneller deze zich voltrekt, des te moeilijker is het om zich op de juiste wijze aan te passen. Dit geldt vooral voor de wijzigingen in het maatschappelijk leven en in de menselijke verhoudingen, die niet zo duidelijk waarneembaar zijn als de technische en economische veranderin gen, maar niettemin plaats vinden. Bij de agrarisch-sociale voorlichting, die door de standsorganisaties gegeven wordt, gaat het vooral om die maat schappelijke veranderingen en om men selijke verhoudingen. Daarbij liggen de vraagstukken in elk gebied weer an ders, omdat elke streek een eigen ge aardheid heeft en ook een eigensoortige ontwikkeling doormaakt. Texel ver schilt van de Noordoostpolder en de Noordoostpolder is weer moeilijk te vergelijken met de Zeeuws-Vlaanderen. Typisch voor Texel is de jaarlijks te rugkerende toeristenstroom, die be paalde problemen met zich meebrengt. Er zijn echter ook andere vragen, die voor de Texelse bevolking van groot belang zijn. Welk beroep kiezen uw kinderen? De mogelijkheden in de landbouw zijn beperkt. Op de meeste bedrijven is maar plaats voor één opvolger. Wat gaan de andere kinderen doen? Blijven zij op het ouderlijk bedrijf hangen in de hoop toch nog eens een boerderij te kunnen bemachtigen? En als dat onmogelijk blijkt, wat dan? Een ongeschoold beroep op het vasteland is vaak de enige uit weg. Wordt er direct na de lagere school een keuze gedaan wat de be roepsrichting betreft, dan zijn de mo gelijkheden veel groter dan wanneer men pas op latere leeftijd gaat kiezen. Wie zal opvolger worden op het ouderlijk bedrijf? Wie van de kinderen zal het bedrijf overnemen? De oudste of de jongste? Of moeten de lichamelijke en verstan delijke capaciteiten van de kinderen de keuze van de opvolger bepalen? De be langstelling van de kinderen zal ook een woordje meespreken. Wie zal in de toekomst een goed ondernemer kunnen zijn? Is de keuze bepaald, dan doet zich de vraag voor welke regelingen er getrof fen moeten worden om de opvolging te zijner tijd soepel te doen verlopen. Dit is een gezinsbelang. De opvolger moet voldoende financiële ruggesteun heb ben, maar de andere kinderen hebben evenzeer recht op een deel van het ouderlijk bezit. Op welke leeftijd moet de opvolging geregeld zijn? Welke invloed heeft de recreatie? De toenemende toeristenstroom eist ruimte op. Bepaalde agrarische gronden zullen wellicht aan de recreatie worden opge offerd. Aan de andere kant hebben ver schillende boeren al van het toerisme geprofiteerd. De ene verhuurt een deel van zijn woning in de zomer, een ander richt zijn stal als vakantieverblijf in, terwijl een derde bungalows op zijn erf bouwt. De vraag doet zich voor of de inkomsten van het toerisme kunnen worden gebruikt voor de verbetering van het bedrijf. De vreemdelingen komen ieder met hun eigen leefwijze naar het eiland. Is deze leefwijze voor de Texelaars aanvaard of is er reden tot ergernis? Hoe kan een goede verhouding tussen de bevolking en de vakantiegangers verder worden bevorderd? Vragen te over. Vragen, die de aan dacht waard zijn. Vragen, die beant woord moeten worden. De agrarisch-sociale voorlichters van de L.T.B., de C.B.T.B. en de Hollandse Maatschappij van Landbouw willen de komende periode graag met de Texelse bevolking over deze zaken komen spre ken. Drs. P. Bukman, agrarisch-sociaal voorlichter. UITVOERING ,,'T AMATEURTJE" Na weken van ijverige studie zal de Waalder toneelvereniging wederom voor het voetlicht treden in het Dorps huis „De Wielewaal". Opgevoerd wordt het toneelspel in drie bedrijven door IJs Vissel: ,,'t Sloofje". De uitvoeringen vinden plaats op vrijdag 10 en zaterdag 11 november. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 8 november Oostcrend, Centrum, Ned. Hevr. Mannen- vereniging. Den Burg, Texel, bridgedrive. Den Burg, Oranjeboom, Tentoonstelling streckontwikkclingscommissic Texel. Oudeschild, 't Skiltje, Disco-avond voor de jeugd boven de 14 jaar. De Koog, De Toekomst. VVV-vergadering. Donderdag 9 november Den Burg, Casino, Plattelandsvrouwen, Zweedse avond met films. Spreekster mevr. G. Stelleman. Den Burg. Oranjeboom, Tentoonstelling streekontwikkelingscommissie Texcl Vrydag 10 november Den Burg, Oranjeboom, Tentoonstelling streekontwikkelingscommissie Texel. Dc Waal, Dorpshuis, Toneeluitvoering 't Ama teurtje met ,,'t Sloofje". Zaterdag 11 november De Waal, Dorpshuis, Toneeluitvoering 't Ama teurtje met ,,'t Sloofje". Den Burg, Start nachtrit MAB-club Texel. Overal op het Nederlandse platteland treden momenteel grote veranderingen op. Het platteland is in beweging. Nieuwe bedrijfssystemen, nieuwe machines en nieuwe arbeidsmethoden veroorzaken een ware omwenteling in de agrarische bedrijven. Het gebrek aan arbeidskrachten en de hoge arbeidslonen vormen een prik kel om te gaan mechaniseren. Waar mechanisatie door een te geringe be- drijfsgrootte niet op een rendabele wijze kan geschieden, wordt gezocht in de richting van bedrijfsvereenvoudiging of specialisatie. De gehele structuur van de landbouw is aan grote en snelle wijzigingen on derhevig. Nergens treedt dit duidelijker aan het daglicht dan in de streekont- wikkelingsgebieden. Ook op Texel is dit het geval. Welke invloed heeft het toerisme? Tijdens de laatstgehouden Waddenconferentie is door cijfermateriaal duidelijk geworden, dat het aantal toeristen, dat de vakantie door brengt op ons eiland ook dit jaar weer Is toe genomen. Meer dan 1.000.000 overnachtingen werden geboekt en de „veilige uitloop" is nog niet bereikt. De jaarlijkse schapcnfokvecdag geniet steeds overweldigende belangstelling Bloeiende bollen, een sieraad op het eiland S treekontwikkeling heeft tot doel, het aanwijzen van mogelijkheden om voor een bepaalde streek tot groter welvaart te komen. Wij zullen in dit artikel nagaan, waar in de bloembol lenteelt op Texel de problemen liggen en daarna bekijken of er mogelijkheden zijn voor verbetering. De problemen Wanneer we de Texelse bloembol lenteelt aan een onderzoek onderwer pen, dan zien we over het algemeen tamelijk eenzijdige bedrijven. De teelt van narcissen en krokussen is hoofd zaak. Daarnaats komen op bescheiden schaal wat tulpen en lelies voor. Ver gelijken we dit met de teeltgebieden aan de „overkant" dan zien we daar naast de narcissen en krokussen meestal belangrijke oppervlakten tulpen, ter wijl ook irissen en hyacinten vrij veel voorkomen. De ontwikkeling op Texel is te ver klaren uit het feit, dat de grond uit stekend geschikt is voor het telen van narcissen en krokussen en minder voor die van de overige gewassen. Bovendien vraagt het telen van bv. tulpen en hyacinten grote investeringen in schuur en verwarming. Dit zal ongetwijfeld ook een aantal telers hebben weerhou den om met deze teelten te beginnen. De eenzijdige bedrijfsvoering heeft tot gevolg, dat in jaren waarin de prij zen van narcissen en krokussen aan de lage kant zijn de inkomens van de Texelse telers eveneens niet hoog lig gen. Wanneer nog een of twee gewas sen meer zouden worden geteeld, dan is de kans groter, dat van tenminste een ervan de prijs goed ligt. Het risico van lage prijzen wordt dan meer verdeeld. Een ander gevolg van de eenzijdig heid is het optreden van sterke arbeids- toppen. Een groot gedeelte van het jaar is er op de bedrijven onvoldoende werk maar in de tijd van rooien, „koken" en planten is veel mankracht nodig. Hier door is het vrijwel onmogelijk om ge durende het gehele jaar personeel ren dabel aan het werk te houden. Tijdens de rooitijd kan op veel be drijven ,gebruik worden gemaakt van jeugdige vakantiegangers. Dit geeft een flinke verlichting. De vraag is echter, of deze ook in de toekomst steeds be schikbaar blijven. Een tweede probleem dat zich op Texel voordoet is de verspreide ligging van de percelen. Veel telers hebben hun bollen op huurland staan. Dit land ligt meestal op grote afstanden van woning en bedrijfsgebouwen. Hierdoor gaat in het vervoer van de bollen en het rijden van en naar huis veel tijd zitten. Deze tijd zou veel nuttiger kun nen worden besteed. We hopen echter, dat door de ruilverkaveling dit pro bleem grotendeels zal worden opgelost. De toekomst Het streven van de streekontwikke- ling is erop gericht, U een beeld te geven van de mogelijkheden die er op Texel liggen om tot meer spreiding van teelten te komen. Daartoe zullen per bedrijf maatregelen moeten worden ge nomen, vooral op het gebied van grond verbetering en financiering. Ook zal vakkennis moeten worden opgedaan in de voor Texel nieuwe teelten. De bloembollenstand op de tentoonstelling wil U een overzicht geven van de mogelijkheden. L. N. Onderwater Het behoeft geen betoog, dat de schapenhouderij op Texel van ouds van zeer grote betekenis is voor zeer vele bedrijven op het eiland. Dit leidt ertoe (en dat is ook in het verleden herhaal delijk het geval geweest) dat dit on derdeel van de bedrijven, of zelfs als volledig bedrijf, vaak in het middelpunt van de belangstelling staat. En dit laatste niet alleen bij de Texelse scha penhouders zelf, maar ook bijzonder goed bij de schapenhouder van de vaste wal; en zelfs ver buiten onze lands grenzen. De jaarlijkse lammerenmarkten en zeker ook de jaarlijkse schapenfokdag, worden zeer druk bezocht door mensen, die van heinde - verre komen. Natuur lijk komt deze belangstelling niet zo maar! Men kan rustig stellen, dat deze veroorzaakt wordt door de goede kwa liteit die het Texelse schaap niet alleen als ras, maar in dit geval ook in de meest letterlijke zin: als het schaap afkomstig van Texel, heeft weten te bereiken. Dit is vooral ook te danken aan het inzicht en doorzettingsvermo gen van de groep fokkers in stamboek- verband, die het Texelse schaap ge bracht hebben op het niveau van van daag. De goede fokproducten van Texel, rammen zowel als ooien worden dik wijls graag gekocht door andere fok kers om hun schapenstapel te verbete ren. De omstandigheid, dat dit ras een zeer goede kwaliteit vlees levert, met verhoudingsgewijs ook vrij goed vlees vet verhouding, maakt dat het lams vlees een gezocht artikel is op de Pa- rijse markt. Op zichzelf is dit tegen woordig voor de schapenhouderij over het algemeen een niet ongunstige zaak. Het betekent echter ook dat men alle mogelijke zorg aan de fokkerij van dit ras zal moeten blijven besteden, om het kwaliteitsproduct zo mogelijk nog te verbeteren. Gezien de ervaringen, dat men elders ook niet stil zit, is deze kwestie van niet te onderschatten be tekenis. Misschien, dat dit meerdere Texelse schapenhouders nog zal inspireren zich aan te sluiten bij de geregistreerde fok kerij, m.a.w. door lid te worden van het stamboek. Juist dan krijgt men de beschikking over gegevens die bij de selectie tot verbetering van de aller grootste betekenis zijn. Naast de vleeskwaliteit en vleespro ductie, is tevens de wol van veel belang. Ook hierop wordt sinds jaar en dag systematisch geselecteerd; enerzijds verlangt men een flinke hoeveelheid wol, anderzijds ook wol van prima kwaliteit. Door middel van de registra tie worden alle gegevens hieromtrent vastgelegd, zodat een ieder die aan de geregistreerde fokkerij doet, daarvan gebruik kan maken. Iets dergelijks geldt eveneens voor de vruchtbaarheid. Naast de zeer belangrijke verbetering van de erfelijke aanleg, hetgeen dus via de fokkerij in stamboekverband ge beurt, zijn er echter meerdere andere punten, die de aandacht vragen. We kunnen daarvan noemen, de gezond heidszorg. dat moment aan de lage kant komen te liggen. De toestand zou al verbeterd worden, als men in dergelijke gevallen wat meer armslag zou hebben en de dieren wat langer op het bedrijf te houden door zelf te weiden. Dit is een kwestie van bedrijfsvoe ring en benutting van mogelijkheden. De mogelijkheden daartoe dienen on derzocht te worden en het is alleen maar toe te juichen, dat de Texelse schapenhouder zijn gedachten vooral ook in deze richting laat gaan. Een der factoren, die daarmee onge twijfeld nauw verweven is, is de gras landproductie, die op zijn beurt weer van andere punten afhankelijk is. Ver der moet hierbij, ook als afzonderlijke factor, de voeding van het schaap op zich genoemd worden. Kan deze niet van het traditionele vlak, in een an dere en uiteraard meer aangepaste wijze uitgevoerd worden? Natuurlijk zijn voor genoemde pro blemen de oplossingen nog niet ge vonden. Er wordt echter door meerdere mensen hard aan gewerkt en dit moet men bepaald toejuichen. Bij dit alles is echter de medewer king en het practisch inzicht in op bouwende zin van de Texelse schapen- houder evenzeer nodig. Een gezamen lijke aanpak van verschillende vraag stukken, mede in het kader van de streekverbetering op Texel, zal onge twijfeld tot succes kunnen leiden. Op de tentoonstelling zelf wordt een klein inzicht gegeven in de fokkerij, de gezondheidszorg, de vleeskwaliteit en de eindproducten van de wol. Een op zet, die, hoe kan het anders, door de verschillende instanties zoveel mogelijk als een eenheid naar voren wordt ge bracht. Ir. J. Wietsma BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: (geldig tot 26 mei 1962) Werkdagen: v. Texel 5.20 15.30 v. Den Helder: 6.30 16.40 v. Texel: 7.40 v. Den Helder: 9.00 7.40 10.30 13.00 18.00 9.15 11.40 14.20 19.35 11.00 16.00 18.25 12.10 17.15 19.35

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 5