9 rocn /wa in het Schitterende taak voor kordate Texelaars Vorming van een reddingsbrigade op Texel ÜËÈPT "J ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7611 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerii Oen Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R damse Bank, Coöp. Boerenk Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Hoe is het mogelijk, zullen misschien velen opperen, dat de redactie van de Texelaar in deze tijd van het jaar een artikel plaatst over „Zwemmen". Het is thans de tijd om lekker dicht bij de kachel te kruipen en plannen te maken voor de komende feestdagen. Als je door de straten van de dorpskernen wan delt, wijst alles weer op gezelligheid en dan denken we in geen geval aan een duik in de bruisende golven. JT MtT MOCO VMDMJWKBJQW Vorige week zagen wij echter nog deze duik werden wij geïnspireerd en ZWEMMENR REDDEN Zolang niet ieder een op Texel kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden. Texel ligt rondom in het water en de jatste jaren is door de ruilverkaveling ok een flinke hoeveelheid water te (inden langs wegen en paden. Diverse iepe en brede kanalen zijn gegraven en iet water is voor de boer van groot be ing. Die prachtige waterwegen bete enen ook gevaar voor iedere wegge- ruiker en ieder kind dat in de omge- uig van een dergelijk water woont. In de zomermaanden verblijven dui- enden gasten langs Texels strand en te zee vormt een aantrekkingskracht in de eerste orde. De strandbeveiliging laat op het' iland veel te wensen over. Niet alle laatsen aan het strand waar in de imer veel gasten verpozen, worden aar behoren bewaakt. Het gemeente- estuur is zich dit ten volle bewust, iaar de middelen ontbreken om dit zo organiseren dat de stranden voor onderd procent bewaakt zijn. Dat is ok bijna niet uitvoerbaar. Instructiebad Wel worden er door het gemeente- estuur plannen gemaakt om in de artst mogelijke tijd te komen tot het ouwen van een instructiebad. Deze Jannen vorderen, maar zullen, voor at alles is afgerond toch zeker nog fage jaren duren. Al deze waterproblemen kunnen wij ■chter niet zonder meer aan kant schui- "en door te zeggen laat een ieder maar P zichzelf passen. Als men baden wil an het strand, dan is dat voor eigen isico; woont men nabij een diepe ruil- erkavelingssloot, dan moeten de be- oners daar maar op hun eigen kin- eren letten. Dit is zeker een verstaanbare bere- lenering waar niet veel aan toe te (gen is. Maar toch zijn er ook nog ndere mogelijkheden. Texelse brigade tot het redden van drenkelingen De Koninklijke Nederlandse Bond tot redden van drenkelingen telt in us land 90 brigades. Deze brigades be- aan uit personen, die bereid zijn en de ekwaamheid bezitten, als het nodig is in drenkeling van de verschrikkelijke x>d te redden. Het doel van genoemde bond is het tdden van drenkelingen te bevorde- ïn. In de 90 brigades werken 17.000 :ensen mee, groot en klein, om het irdrinkingscijfer zo laag mogelijk te ouden. 21 brigades hiervan vinden un taak aan de kust, van Schiermon- Jtoog tot Domburg toe. Texel ont- reekt tot nog toe. Maar er zijn moge- jkheden voor een Texelse brigade. De redactie heeft enige Texelaars be id gevonden die deze plannen willen idersteunen. Dan mogen we in de rste plaats noemen de heer G. van eek, Den Burg. De heer Van Beek is irenlang zwemleraar geweest en was ingesloten bij de brigade in Amster- un De heer J. J. Westdorp, De Cocks- orp, juichte het plan van harte toe en topte, dat er veel jonge krachten zul- zijn, die vrijwillig een opleiding illen volgen tot het redden van Enkelingen. Ook de heer W. Zijm, en Burg, enige jaren badmeester aan 'esterslag, heeft zich bereid verklaard m de oprichting te willen medewer- ^n. De jeugdconsulent, de heer J. M. Vries, zal gaarne Texelse plannen idersteunen. Ook hij heeft ervaring dit gebied. Zo ook de Texelse sport- der, de heer J. H. van der Veen en heer J. v.d. Meer, Binnenburg, die larne bereid zijn mede te werken om ft aantal verdrinkingsgevallen zo laag togelijk te houden. Getracht zal worden om binnen niet een Texelaar in de golven duiken; door dit artikel is er het gevolg van. al te lange tijd een voorlichtingsavond te houden, waar heren van de Bond tot het redden van drenkelingen het doel en de mogelijkheden zullen uiteen zetten Wij hopen van harte dat, als deze avond is belegd, er velen zullen zijn die komen luisteren. De heer Van Beek is bereid gevonden om op het eiland enige lessen te geven en daarnaast wordt overwogen in het dichtstbijzijnde overdekte bad praktijk lessen te organiseren. Texelaars, die hierover meerdere in lichtingen willen hebben, kunnen zich met genoemde personen in verbinding stellen en tevens bij de redactie van de Texelse Courant. Door verdrinking om het leven gekomen Dagelijks lezen wij in de kranten van verdrinkingsgevallen. Hetzij van kinde ren, die spelenderwijs in een sloot te recht komen, hetzij van personen die met een auto te water raakten en zijn verdronken. Als wij schrijven: „dage lijks" dan overdrijven wij niet. Cijfers geven een duidelijk overzicht van het aantal verdrinkingsgevallen. 1957: le kwartaal 113; 2e kwartaal 202, 3e kwartaal 251 en 4e kwartaal 103; totaal 669. 1958: le kwartaal 103, 2e kwartaal 146, 3e kwartaal 218 en 4e kwartaal 97, totaal 564. 1959: le kwartaal 110, 2e kwartaal 177, 3e kwartaal 243 en 4e kwartaal 82, totaal 612. 1960: le kwartaal 88, 2e kwartaal 160, 3e kwartaal 163 en 4e kwartaal 97, totaal 508. Dit jaar zijn er reeds vierhonderd doden te betreuren door verdrinking. De afgelopen zomer is Texel ook weer enkele malen betrokken geweest bij een overlijden door verdrinking. Misschien is het mogelijk, als straks een voorlichtingsavond wordt gehou den, dat er in ieder dorp 5 of meer personen te vinden zijn die zeggen: „Ik wil iets doen om deze cijfers te druk ken". Er zijn zeker personen op het eiland, die voor een goede en verant woorde opleiding in aanmerking ko men. Wij wensen de Bond voor het redden van drenkelingen van harte succes. Burgemeester C. De Koning heeft, op ons verzoek, eveneens woorden gewijd aan dit onderwerp. Over verdere activiteiten zullen wij de komende weken terugkomen. DE LYRA GEARRIVEERD Deze week heeft de drumband van de Margaretha Sinclair het nieuwe instrument ontvangen. De Lyra is bij muziekverenigingen op het eiland nog niet eerder gebruikt. De komende maanden zal een der meisjes worden opgeleid om het instrument te bespelen. In het a.s. voorjaar zal tijdens een rondgang het instrument in het open baar worden gebruikt. LANDBOUWTREKKERS IN NEDERLAND TE DUUR Tet Tweede Kamerlid, de heer Van Koevorden (KVP) heeft aan de minister van Landbouw en Visserij schriftelijke vragen gesteld over het verschil in prijs van landbouwtrekkers in enige landen. De heer Van Koeverden vraagt de minister of het juist is dat de inkoop prijs voor de gebruikers van 'n 30-pk- trekker in Nederland, Zweden. Enge land en de Verenigde Staten, omgere kend in Nederlandse valuta, globaal ge steld kan worden op resp. ƒ10.000, ƒ8750,—, ƒ6500,— en ƒ7500,—. Indien dit het geval is, zo vraagt dit Kamerlid verder, kan de minister dan de oorza ken van deze vooral in Nederland zo hoge prijs meedelen. De heer Van Koeverden stelde ook de vraag of het met het oog op de positie van de Nederlandse landbouw niet ge wenst is, dat de prijzen in Nederland op een ongeveer gelijk niveau komen met die in andere landen. Naar ik vernam worden pogingen in het werk gesteld om ook op Texel te komen tot de vorming van een z.g. red dingsbrigade. Ik juich zulks uiteraard ten zeerste toe. Het valt eigenlijk te verwonderen, dat een dergelijke bri gade nog niet eerder op Texel is tot stand gekomen. De taak van een dergelijke brigade ligt vooral op het preventieve vlak en vergroot de veiligheid van de stranden in aanzienlijke mate. Weliswaar doet de gemeente ook los hiervan al wel het een en het ander middels de aange stelde badmeesters, doch de mogelijk heden van de gemeente ter zake zijn ook maar beperkt en ongetwijfeld zou een vrijwillige reddingbrigade de acti viteiten van het reeds aanwezige bad- toezicht in aanzienlijke mate kunnen ondersteunen en stimuleren. Er moge in dit verband op gewezen worden, dat dergelijke vrijwillige red dingbrigades bijvoorbeeld ook al werk zaam zijn in Bergen en Egmand aan Zee tijdens de weekenden of op top dagen. Een dienstrooster zorgt ervoor, dat de dienstvervulling voor de betrok kenen niet al te bezwarend wordt en dat ontspanning en inspanning hierbij hand in hand gaan. De reddingbrigade in Bergen heeft bijvoorbeeld de beschikking over een 2- tal sloepen, waaronder een motorsloep. Enige tijd geleden hebben wij ons in verbinding gesteld met de Konink lijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen om te bewerkstelli gen, dat ook op Texel reddingvletten voor het badtoezicht gestationneerd zouden kunnen worden. Zulks blijkt echter eerst mogelijk te zijn, wanneer de vletten ook door geoefend personeel, leden van een reddingbrigade, bemand kunnen worden. Een voorname taak van de reddingbrigade bestaat dan ook uit het zich eigen maken van vaardig heid in het omgaan met een vlet en de bediening van de buitenboordmotor, waartoe regelmatig oefentochten op zee en patrouillevaarten moeten worden gehouden. Bedoelde bond zal er gaarne aan meewerken de oprichting van een red dingbrigade middels een voorlichtings avond te stimuleren, waarbij films kunnen worden vertoond en een expo sitie van reddingsmiddelen kan worden ingericht. In sommige plaatsen is aan de reddingbrigade ook een „jeugdbri- gade" verbonden, nog al eens gerecru- teerd uit HBS-leerlingen. Een derge lijke groep kan de reserve vormen voor de opvolging van de eigenlijke redding brigade. De oprichting van een reddingbrigade op Texel zou ook nog een facet hebben. Immers voor een dergelijke brigade is het van groot gewicht te beschikken over geoefende zwemmers. Ontegen zeggelijk zou de aanwezigheid van een reddingbrigade derhalve ook de reali satie van een instructiebad op Texel kunnen bevorderen. Ik hoop dan ook van harte dat er inderdaad mogelijkheden zullen blijken te zijn om ook op Texel tot de oprich ting van een reddingbrigade met zo mogelijk afdelingen in de verschillende dorpen te komen. De burgemeester van Texel, C. De Koning. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 16 november 1961 Geboren: Jacquelien, dv. Jacob C. Dros en Marretje Daalder; Johanna Anna Cornelia, dv. Cornelis van Heer waarden en Maria C. Witte; Engelberta Elisabeth Maria, dv. Bernardus H. Boogaard en Geertruida J. Bakker; Jan Willem, zv. Cornelis Koorn en Nellv Kikkert. Overleden: Marina Cornelia Lap, oud 78 jaar, echtgenote van Cornelis Smit. RIJKSPOLITIE: 850 MAN TEKORT Het tekort aan manschappen bij de rijkspolitie bedraagt thans 850 man. Dit deelt minister Beerman aan de Tweede Kamer mee. Overleg met de minister van Defensie over vrijstelling van dienstplicht voor aspiranten van de rijkspolitie heeft nog steeds geen succes gehad. TE CALLANTSOOG BENOEMD Den Burg Onze plaatsgenoot, de heer G. J. Zoetelief, Parkstraat, is tot onderwijzer benoemd aan de o.l. school te Callantsoog. KERKERAADSVERKIEZING HERVORMDE GEMEENTE DEN BURG De leden van de Hervormde Gemeen te te Den Burg zullen voor de tweede maal ter stemming moeten. Tijdens de vorige week gehouden stemming wer den tot ouderling en ouderling-kerk voogd gekozen, resp. de heren P. S. Kuyper en W. Stam. Beiden hebben de benoeming niet aanvaard. De heer G. van Agteren, die eveneens tot ouderling was gekozen, heeft zijn benoeming wel aanvaard. „BROEDER-HULP" Oosterend De Gereformeerde ge meente te Oosterend zal enkele zon dagen dienst houden in de Herv. kerk Door schilderswerkzaamheden is het niet mogelijk het kerkgebouw te ge bruiken. De morgendienst vangt die weken om 11 uur aan. Het aanvangsuur voor de middagdienst blijft ongewijzigd. Wij mogen dus spreken van „broe der-hulp". ZAAKUITBREIDING De heer A. M. v.d. Slikke, drogisterij. Den Burg, heeft zijn winkelruimte aan merkelijk vergroot. De woonruimte die achter de winkel lag, is bij de verkoop ruimte getrokken. Een overzichtelijke uitstalling van de uitgebreide collecte is thans mogelijk. De heer Van der Slikke heeft het pand Schilderend 131, Den Burg, van mevrouw Kikkert-Nannenberg gekocht. De fam. v.d. Slikke zal het pand, Schil derend 131, zelf gaan bewonen. De ruimte die hierdoor vrijkomt in het pand Parkstraat, wordt geheel voor winkel en opslag gebruikt. INTERESSANTE LEZING Op uitnodiging van de Centrale Coöperatie L.T.B. afd. Texel en de Coöp. Aankoopvereniging „Texel" G.A. zal de heer F. W. J. Swart, dierenarts, donderdag a.s. een lezing houden. Het onderwerp is voor de Texelse agrariërs wel zeer belangrijk, nl. „De voeding bij rundvee en schapen in verband met stofwisselingsziekten". De voorlich tingsavond vindt plaats in hotel „Texel" BAKKER S IJZERHANDEL WONING AAN GEMEENTE VERKOCHT Het pand Schilderend 50, met de daarbij behorende grond, eigendom van mevr. M. S. J. Keijser-Boot, is het eigendom geworden van de gemeente Texel. Het is aangekocht in verband met het uitbreidingsplan. Op deze plaats is een weg geprojecteerd. De koopster keert aan de verkoopster tot de datum van haar overlijden een jaar lijkse lijfrente uit. BENOEMING NIET AANVAARD De in de laatste raadsvergadering be noemde directeur voor de Vétérinair- Hygiënische Dienst, mej. Kleijn, heeft de benoeming niet aanvaard. Zij heeft een betrekking elders aangenomen Gistermiddag is in de raad een nieuwe kandidaat genoemd, namelijk de heer L. K. Vroegindeweij te Ede. RUILBEURS IN DE PAARDENSTAL Vanmiddag zal er weer een ruilbeurs in de Paardenstal gehouden worden. Iedereen is welkom. Het begint om half vier. Er wordt van alles geruild, zoals lucifersmerken, sigarenbandjes, suikerzakjes enz. LICHTE BRANDWONDEN Mevrouw G. Eelman-Lap, Nieuw- Leven, liep bij het aansteken van haar gasoven diverse lichte brandwonden op. Zeer waarschijnlijk was de toevoer niet goed afgesloten, want toen zij met een aangestoken lucifer in de oven kwam, kwam er meteen een enorme steekvlam naar buiten. Er ontstond gelukkig geen brand. UITVOERINGEN UITGESTELD Den Hoorn De jubileumuitvoerin gen van sportvereniging Z.D.H., die op 1 en 2 december zouden plaats vinden, en waar de Hoornder toneelvereniging zou opvoeren „De baron van Haber- niks", zijn verschoven naar vrijdag en zaterdag 8 en 9 december. j De Joden dan zeiden tot de gene- zene: Het is sabbat en dan moogt gij uw matras niet dragen. Joh. 5 10b Stelt U zich eens voor, u komt op zekere dag uw goede bekende X tegen. Hij is zolang het u heugt, verlamd aan beide benen, maar nu rijdt hij op een fiets, ongelukkigerwijze echter in een straat voor rijwielen verboden. U loopt op hem toe, grijpt zijn stuur en zegt: Je mag hier niet fietsen. En u loopt weer door. In hun ijver om Gods geboden te houden, liepen de Joden aan het grote wonder voorbij. Zij hielden vóór alles rekening met Gods geboden. Zij gelóóf den in God. Hun vaderlandse geschiede nis had het duidelijk bewijs geleverd: God bestond! Behalve Gods geboden hadden zij dan ook nog Gods beloften. Had de profeet Micha niet geschreven, dat uit Bethle hem zou voortkomen „die een heerser zal zijn over Israël"? Dat deze belofte in Jezus was ver vuld sprak hun helemaal niet aan. Een Man van Smarten, Die Zich aan het kruis liet nagelen voor hun wetsover tredingen. Alsof zij zelf niet naar de tien geboden konden leven! En wie een overtreding beging, die moest daarvoor maar zelf boeten. En God om vergeving vragen. En als hij veel levensmoed had, nog maar eens opnieuw beginnen. En wij? Zijn wij zoveel verder dan de Joden? Willen wij er wel aan, dat Christus is gestorven voor onze over tredingen, èn voor die van onze kin deren, èn voor die van onze vrienden, èn voor die van onze vijanden, èn voor die van onze misdadigers, èn voor die vanvult u maar in. En als u in dit zoenoffer van Christus geen troost vindt, bidt u dan, zonder ophouden, dat dit ook uw geestelijk eigendom mag worden. Zodat ook van u gezegd kan wordeneri zij herkenden Hem!" OUDERAVOND REDMER IJSKA SCHOOL Op de ouderavond, gehouden jl. dins dagavond, in de Redmer IJska-school te De Waal waren een twintigtal ouders aanwezig. De voorzitter, de heer C. Witte, sprak een hartelijk welkomst woord tot de aanwezigen en sprak ver volgens de wens uit, dat het een pret tige vergadering zou worden. De notulen van de secretaris, de heer M. Roeper, werden na voorlezing on veranderd goedgekeurd. Uit het finan ciële verslag bleek, dat het schoolreisje aan zijn doel had beantwoord; doordat de leerlingen op het eiland zijn ge bleven, waren de onkosten lager dan andere jaren en kon een reserve wor den gekweekt voor het komende jaar. De kascontrolecommissie, bestaande □it de heren P. J. Kooger en J. Keijzer, had de boeken gecontroleerd en in goede orde bevonden. Vervolgens kreeg het hoofd der school, de heer W. Albers, het woord voor enige mededelingen. Overwogen wordt om de eerste klas aan het begin van het cursusjaar enige dagen later te laten beginnen, opdat de onderwijzeres eerst haar volle aandacht kan wijden aan de 2de en 3de klassers. Deze beide klassen komen zeer zeker te kort, wan neer de 1ste klassertjes, die van toeten noch blazen weten, al haar aandacht opeisen. Helaas moet geconstateerd worden, dat de schooljeugd nog steeds versto ken blijft van enige tandheelkundige hulp. Een oproep werd gedaan om in geen geval raad en adviezen van de schoolarts in de wind te slaan. Het is alles in het belang van het kind. Naar aanleiding van de langere herfstvakantie hield meester een praat je over de vakantieregeling en wat daar aan vast zit. Mededeling werd gedaan van het feit, dat zich slechts een leerling uit de vierde klasse had aangemeld voor de nieuwe cursus van de Muziekschool. Dit is toch wel erg weinig! Ouders, over weeg nog eens goed of u uw kind zal opgeven! Dit kan heus nog wel! Vervolgens werden enige medede lingen gedaan betreffende het gymna stiek- en het taalonderwijs. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De oudercommissie moest worden aangevuld met twee nieuwe leden, o.a. door het aftreden van mevr. J. van Heerwaarden. Na enige herstem mingen werden gekozen mevr. Verber- ne-Bakker en mevr. Keijser-Wiersma. De voorzitter sprak hierna enige wel gemeende woorden van afscheid tot mevr. Van Heerwaarden en wees hierin op de vele goede diensten aan de school bewezen. Een applaus van de aanwezi gen onderstreepten deze woorden. Bij de rondvraag werd o.a. naar voren gebracht of men weer niet zou overgaan tot het houden van een fancy-fair ten bate van de schoolkas. In een commissievergadering zal dit nader worden bezien. Tot slot van de avond vertoonde de heer Albers enige kleurendia's van De Waal, waarna de heer C. Witte allen dankte voor hun aanwezigheid en ieder een wel thuis toewenste.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1