Olieboring Voorlichtingsavond van de Coöperaties Toch nog liefde ELECTRO HUIS" De nieuwe 59 cm T.V. TWEEDE BLAD -« TEXELSE COURANT WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 De door de Coöp. Aankoopvereniging „Texel" en de afd. Texel van de Cen trale Coöperatie L.T.B. uitgescheven voorlichtingsavond met als inleider de „oud-Texelaar" Dr. Swart kreeg een goede belangstelling. De leiding van de avond berustte bij de voorzitters van de beide coöperaties, resp. de heren A. Dros Bzn. en Th. R. Hin. In zijn openingswoord wees de heer Hin er op, dat steeds meer naar voren komt, dat zeer kleine hoeveelheden van bepaalde stoffen van grote invloed kun nen zijn op de gezondheidstoestand van het vee. Spreker was van oordeel, dat de veehouders zich gelukkig konden prijzen met een Instituut als ,,De Schot horst", waar zeer belangrijk onderzoek wordt verricht.. De heer Swart ging in zijn inleiding speciaal in op het verband tussen de voeding van het vee en het voorkomen van enkele stofwisselingsziekten. Gevolgen van intensivering Spreker wees er op, dat door het steeds meer opvoeren van de stikstofbe mesting het gras een andere samen stelling krijgt. De verhouding tussen eiwit en zetmeelwaarde (z.w.) wijzigt zich ten ongunste van de z.w., terwijl ook het gehalte aan ruwe celstof daalt. Bovendien worden door de zwaardere stikstofbemesting klaver en kruiden verdreven en ook dit heeft tot gevolg, dat het menu voor de dieren ongun stiger wordt. Door het verdwijnen van de klaver daalt het kalkgehalte, terwijl het verlies van de kruiden tot uiting komt in een lager fosforzuurgehalte. Het opvoeren van de productie van het grasland heeft verder tot gevolg, dat minder koper, cobalt en mangaan in het gras aanwezig zijn. Bovendien kun nen bij overmatige stikstofbemestingen veel onvolledige eiwitten worden ge vormd. Gebruik van veel kalkhoudende mest stoffen werkt het optreden van koper gebrek in de hand, een te zware fos faatbemesting kan eveneens tot gevolg hebben, dat verschillende sporenele menten minder goed worden opgeno men. Een te zware kalibemesting of een te hoge kalitoestand van de grond kan funeste gevolgen hebben voor het mag nesium-, natrium- en chloorgehalte van het gras. Verder heeft het opnemen van te eiwitrijkgras tot gevolg, dat veel am moniak wordt gevormd en ook hierdoor kan de opname van magnesium worden tegengegaan. Dr. Swart wees er verder op, dat meermalen is gebleken, dat het vee dit eiwitrijke gras niet prefereert. Dit kwam tot uiting door ontevreden heid van de dieren in weiden, die vee houders een „beste wei" meenden te moeten noemen. Ongunstige reactie van de dieren Eén van de ziekten, die het gevolg kan zijn van een verkeerde voeding is de slepende melkziekte. Deze ziekte openbaart zich veelal op stal bij frisse koeien. De ziekte treedt vooral op als de dieren in de droogstand naar ver houding te veel z.w. hebben ontvangen. Als na het afkalven een rantsoen wordt gegeven met naar verhouding te veel eiwit, of wanneer het rantsoen in z'n geheel onvoldoende is, worden de die ren vatbaar voor deze ziekte. Spreker wees er hierbij op, dat door proeven op „De Schothorst" duidelijk is gebleken, dat de door het Centraal Veevoeder bureau voorgeschreven eiwitnormen aan de hoge kant zijn. Deze kunnen veilig met 10°/o worden verminderd. Dr. Swart wees er op, dat de ziekte vooral optreedt bij „gevoelige" dieren. Als zodanig beschouwde spreker ook die dieren, die beginnen met een zeer hoge productie, maar waar de melkgift zeer snel daalt. In het laatst van de lactatieperiode hebben de dieren de neiging om te vet te worden en dit geeft een grotere gevoeligheid voor het op treden van slepende melkziekte. Geen te „jonge" producten Volgens de inleider zou de ziekte vooral voorkomen op die bedrijven, waar al het ruwvoeder in een vroeg stadium wordt geoogst. Op dergelijke bedrijven zou naast vroeg gemaaid hooi en kuilgras en eventueel gedroogd gras ook oud hooi op zijn plaats zijn. Een zeer nadelige invloed gaat verder uit van herfstkuilgras met een lage zet meelwaarde en een hoog gehalte boter- zuur. Als medicijn noemde de inleider oud brood en gebroeid graanmeel. Als de ziekte in de herfst optreedt is dit meestal een gevolg van een te lage z.w. van het gras met daarnaast een zeer grote hoeveelheid water. Het ge volg kan dan zijn, dat de dieren te wei nig droge stof opnemen. Toevoeging van enkele kilo's hooi of weidekoek werkt dan zeer gunstig. De heer Swart wees er op, dat bij de schapen op Texel slepende melkziekte zeer weinig voorkomt. Spreker meende dit te mogen toeschrijven aan de goede voeding. In Nieuw-Zeeland, waar de voeding in de laatste 2 maanden van de dracht vaak onvoldoende is, treedt de ziekte veel meer op. Ook aan de vaste wal komt deze ziekte veel meer voor. Kopziekte een groot gevaar! Ook wat de kopziekte betreft, meende spreker verband te moeten leggen tus sen de bedrijfsvoering en het optreden van deze ziekte. De bij deze ziekte op tredende verlaging van het magnesium gehalte van het bloed is vooral een ge volg van het gebruik van veel stalmest en gier op bedrijven, die in de grond een voldoende of hoge kalitoestand heb ben. Naast het verdwijnen van de kla ver en kruiden door ruime stikstofbe mestingen wijzigt zich ook het gras- bestand in de richting van meer raai- grassen en/of kropaar. Ook dit noemde spr. ongunstig. In ouder gras zou de opnamemogelijkheid van magnesium volgens de heer Swart gunstiger zijn. Ook de weersomstandigheden zijn van groot belang. Bij een lagere dagtempe ratuur is ook het magnesiumgehalte van het gras lager. Naast het feit, dat het eiwitgehalte van het gras in voor- en najaar hoger is, verklaart dit het optreden van de ziekte in het begin en het eind van het weideseizoen. Spr. wees op het gevaar van een te hoge staltemperatuur aan het eind van de stalpenode. De overgang is dan te groot. De heer Swart achtte het van belang de dieren de mogelijkheid te geven om water op te nemen, waaraan per 100 liter een hoeveelheid van 2llt. keuken zout is toegevoegd. Verder gaf de in leider het advies om de voor koeien- weide bestemde percelen in het voor jaar weinig stikstof te geven. Een verhoging van het klavergehalte achtte spreker, mede in verband met de droogtegevoeligheid gunstig. Inlei der sprak in dit verband over een be stand met 20% klaver. Spr. hoopte, dat gebruik van magnesiumhoudende kalk- ammonsalpeter een gunstige invloed zou hebben. Gebruik van kopziektekoekjes kan gunstig werken. Spr. wees er op, dat het bezwaar hiervan is, dat het de eigenlijke oorzaak van de ziekte niet wegneemt. Melkziekte is weeldeziekto Bij deze ziekte is het verband met de bodem minder duidelijk. De ziekte treedt vooral weer op bij de dieren met een hoge beginperiode. Spreker onder streepte deze avond enkele malen, dat dieren met een meer gelijkmatige pro ductie ver de voorkeur verdienen. Bij het optreden van melkziekte treedt het meest naar voren het lage kalkgehalte van het bloed. Door hoge producties krijgt men door de afgifte van kalk via de melk een zeer snelle daling van het kalkgehalte Spreker wees er op, dat deze ziekte in de oor logsjaren op stal practisch niet voor kwam. De heer Swart meende dit te moeten toeschrijven aan het „tekort" aan eiwitrijke voedermiddelen. Kenmerkend was ook het optreden van deze ziekte na een koud, schraal voorjaar, waarbij weinig hooi kon wor den verstrekt. Komen de dieren dan in de eerste eiwitrijke „sprietjes", dan is het gevaar vooi deze ziekte aanwezig. Indien 14 dagen vóór het afkalven van de dieren een inspuiting met vit. D wordt gegeven, dan wordt de ziekte veelal teruggedrongen In dit verband wees spreker er op, dat het geven van een zgn. vit. D-stoot ook bezwaren geeft. Hierdoor kan nl. een verval van de grote bloedvaten bij het hart be werkt worden. Daarom achtte spreker een geleidelijke toediening van vit. D aan kalveren beter dan de zgn. „stoot". Met het oog op het optreden van melk ziekte waarschuwde spreker ook voor verstrekking van te eiwitrijk voeder aan schapen. Het voer moet voldoende ruwvezel en zetmeelwaarde bevatten. In dit verband noemde spreker opname van pulp, mais en haver belangrijk. Diverse vragen en opmerkingen Op de inleiding van de heer Swart volgde een zeer levendige discussie, a Is er geen tegenstelling tussen dat gene wat de heer Swart betoogt en de adviezen van de landbouwvoor lichting? Spreker voerde aan, dat hij in zijn inleiding speciaal dacht aan de bedrij ven, die met moeilijkheden te kampen hebben. De heer Swart had er begrip voor, dat veehouders met naar verhou ding weinig grond genoodzaakt zijn flinke stikstofbemestingen te geven. Spr. achtte het niet onjuist als ge streefd werd naar een kwaliteit van het ruwvoeder, die het mogelijk maakt melkkoeien met een productie van 10 kg. zonder krachtvoer te houden. b. In het algemeen wordt toediening van voederbieten ongunstig geacht voor het optreden van kopziekte. Veel Texelse veehouders zijn echter van mening, dat dit voedermiddel eerder gunstig dan ongunstig werkt. Inleider achtte het inderdaad moge" lijk, dat voederbieten in bepaalde ge vallen gunstig werken. Weliswaar be vatten bieten veel kaii, maar bij gras kan dit nog ongunstiger zijn. Door ver strekking van bieten woidt de opname van gras verminderd, waardoor het rantsoen tevens minder eiwitrijk wordt. c. Welk verband is er tussen koper gebrek en het optreden van on vruchtbaarheid bij het vee? Inleider was van mening, dat dit verband meermalen naar voren is ge komen. Ook mangaangebrek kan een rol spelen. Gunstige resultaten zijn verkregen met het strooien van 2Vt kg kopersulfaat of 4 kg. mangaansulfaat per ha. vóór het inscharen van het vee over het dauwnatte gras. d. Is het mogelijk het hooi voor een zeer groot gedeelte te vervangen door kuilgras? Dit zal alleen mogelijk zijn als het gras in een ouder stadium wordt ge maakt. Jong materiaal bevat te weinig ruwe celstof en het gevolg is een on juiste werking van de vloeistof in de pens. e. Hoe denkt de inleider over het ge bruik van kunstmelk voor fokkal- veren? De medewerkers van „De Schothorst" Uit de historie van Texel. (Ingezonden) Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw berichtje „olieboringen" in de Texelse Courant van 25 november j.l., deel ik U mede, dat we al eens olieboringen op Texel hebben gehad. Het was wel voor mijn tijd, maar mijn vader kon er heel wat van vertellen. In het kort komt het hierop neer. Hij heeft indertijd, 1877, het Prinsen- poldertje gekocht, dat was een water vlakte, die heeft hij laten ophogen met schelpjeszand. In in 1878 de smederij van de West naar de Oost verplaatst, waar deze nu nog staat en in 1879 het woonhuis bijgebouwd. Het kan wel enige jaren, misschien wel 10 jaar later zijn geweest, toen hij achter de smederij een putje had ge graven voor koelwater, hij schepte en het leek wel olie op het vuur gegoten. Het brandde als een fakkel. Dra was het nieuws verspreid en van Den Burg kwamen ze om Texelse olie en het heeft op de Groeneplaats gebrand. Er is ook over geschreven in de Texelse Courant. Een monster is opgezonden naar Amsterdam en scheikundig onder zocht. Het rapport was: dezelfde be standdelen als van de ruwe olie uit de Russische bronnen. Hij heeft een con tract gehad met een oliemaatschapij en die hebben voor hun rekening geboord achter de smederij, tot op 15 meter diepte. Echter geen olie aangeboord. De conclusie was, dat er een oliebron zit is zeker, maar misschien wel buiten de dijk, dus in zee. Er is ook nog een foto van de boorwerkzaamheden ge maakt, maar die is uitgeleend en zoals dat gaat, de een geeft 'm aan de ander en deze is nooit teruggekomen. Voor de smederij was het bestraat met z.g. kinderhoofdjes. Nog in mijn tijd en vooral na regen was het net of er olie was gemorst. Later is het opgehoogd en een nieuwe straat gelegd, toen was het over. Ik vond het leuk om dit even te schrijven. Ik hoop, dat er nu een olie bron wordt gevonden en de kachel eens met Texelse olie te zien branden. Hoogachtend, J. H. Slaman Het Buurtje 15, Oudeschild. Anti-Honger-Actie 1961 MILJOEN GEPASSEERD In één maand, tussen 23 oktober en 23 november, kwam voor de Anti- Honger-Actie 1 miljoen gulden binnen. Dit resultaat werd bereikt door ruim 500 plaatselijke NOVIB-comités met een huis-aan-huis- en straatcollecte, of werd ontvangen op giro 100200. Ver wacht wordt dat nog circa 100 NOVIB- comités het resultaat van hun inspan ningen bij dit miljoen zullen voegen en dat ook de giro nog een aantal giften zal noteren. De cijfers die thans be kend zijn, geven in vergelijking tot 1960 een stijging te zien van circa 75%. Nu reeds staat vast, dat de uitkomst van de najaarsinzameling 1961 de mid delen zal verschaffen om het voorge nomen project verbetering van de voeding door middel van het kweken en verspreiden van hoogwaardige gewas sen in enkele landen van West-Afri- ka in uitvoerng te kunnen nemen. Stijging van deze 1 miljoen betekent: méér van dergelijke projecten, in méér Afrikaanse landen. OUWE SUNDERKLAAS TE DE WAAL Het Dorpshuisbestuur heeft in haar laatste vergadering besloten wederom enige prijzen beschikbaar te stellen voor de jeugd van De Waal, in verband met de viering van het echt Texels feest: Ouwe Sunderklaas. Zowel voor de enkelingen, paren en groepen zijn drie prijzen beschikbaar. Tussen zeven uur en half acht houdt de jury zitting in het Dorpshuis. Vorig jaar hebben vele kinderen eerst de kat uit de boom gekeken. Doen jullie nu alle maal mee? met Hudora rolschaatsen van BAKKERS IJZERHANDEL zijn hier beslist tegen. Dr. Grashuis heeft zich hierover zeer scherp uitge laten. Uit concurrentieoverwegingen hebben de coöperaties echter moeten besluiten de verkoop toch ter hand te nemen. Spr. bleek een zeer groot voor stander te zijn van het opfokken van kalveren met karnemelk. Gebruik van kunstmelk vraagt een grote nauwkeu righeid van werken, terwijl de bespa ring niet groter is dan ƒ10,tot ƒ15, per kalf. Een opmerking van de inlei der, dat al op een leeftijd van 14 dagen begonnen kon worden met het geven van, hooi ontlokte enkele aanwezigen de opmerking, dat zij hiermee al op een leeftijd van 5 dagen begonnen. Te plm. 11 uur werd deze zeer ge slaagde avond gesloten door de heer A. Dros Bzn. C. v. Gr. SINT NICOLAAS BEZOEKT DE WAALDER JEUGD Op dinsdag, 5 december, zal Sint Nicolaas, verzegeld door zijn knecht, een bezoek brengen aan de Waalder jeugd. Tegen tien uur wordt hij ver wacht in het Dorpshuis „De Wielewaal" 59 cm grootbeeld met goudfilter snel geschikt te maken voor 2e en 3e QQC programma CkSÖ - GRUND1G de aristocraat onder de T.V. - apparaten verkrijgbaar bij: Telefoon 2000. P.T.T. EN A.S, FEESTDAGEN Op 24, 25, 26 en 31 december en 1 januari a.s. zullen de P.T.T.-diensten worden uitgevoerd als de normale zondagen. Teneinde te bevorderen, dat zoveel mogelijk correspondentie vóór de Kerst dagen resp. Nieuwjaarsdag haar be stemming bereikt, zal op zaterdag 23 december en zaterdag 30 december een volledige bestelling worden uitgevoerd, d.w.z. dat op die dagen in tegenstelling tot andere zaterdagen ook aangetekende stukken, briefpakjes en zoveel mogelijk massadrukwerken zullen worden be steld. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 29 november (heden) worden de moeders van dc buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 1.15 uur: Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur. De Koog 4.00 uur. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 29 november De Cocksdorp. N.H. kerk. Film Ned. Bijbel genootschap Oudeschild, 't Skiltje, lezing Ploegstoffen. Den Burg. Casino. Alg Ledenvergadering Zie kenfonds Texel, met film over Reumabestrij ding, toegelicht door J G Lcibbrandt. Donderdag 30 november Den Burg. Dorpshuis. Fotoclub. Den Burg, Lakeman, ledenvergadering Partij v.d. Arbeid, afd. Den Burg. Vrijdag 1 december Den Burg, Texel. Voorlichtingsbijeenkomst Scheepvaartvcreniging Zuid. Zaterdag 2 december Den Burg, opening Polderhuis HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 nov. 12.37 en 30 nov. 0.32 en 13.20; 1 dec. 1.22 en 14 13; 2 dec. 2.25 en 15.22. FEUILLETON: door HANOL SPOOR. 8. Enfin, de breuk met Martha was ten minste toch ook wel de moeite waard om een tijdje de weerpraatjes te ver vangen. Bittere, ironische gedachten draaiden steeds maar door Andries' hoofd, tot hij plotseling met starre ogen naar zijn kookstel stond te turen Er was iemand in huis geweest. Iemand, die zijn kookstel had gebruikt. Andries lichtte een deksel van een der pannetjes op. Er stonden aardappels klaar om gekookt te worden Een an dere pan vertoonde gekookte groenten. Op het petroleumstel stonden vlees en jus klaar, die alleen nog maar warm ge maakt moesten worden. Naast het kook stel prijkte een flesje yoghurt, en op een schoteltje stonden twee perziken. Een hele maaltijd met zorgvuldige han den klaar gemaakt, stond hem te wach ten. Verbijsterd keek hij de kamer rond. Nu eerst zag hij dat hier een vrouwen hand aan het werk was geweest, en de woonkamer gezellig had gemaakt. Zijn blik bleef hangen aan de foto van zijn moeder, die op de schoorsteen stond. In een klein vaasje daarvoor waren verse bloemen neergezet. Langzaam stapte hij daar naar toe. Met smartelijk vertrokken gezicht raakte hij met voorzichtige vingers de tere bloemblaadjes aan, en keek naar de foto. „Moeder", fluisterde hij, „je hebt me nog zo gewaarschuwd voor dergelijke dingen. Jij was het die altijd zei dat vader in blind vertrouwen zijn handtekening zette onder grotere be dragen dan welke hij ontving. Tot de geldschieters er genoeg bezaten om ons bedrijf te verkopen. Nu ben je nog niet zo lang gestorven of je zoon was al je waarschuwingen vergeten en zette eveneens zijn handtekening onder zijn eigen ongeluk". Diep in gedachien bleef hij even staan. Met een ruk draaide hij zich van de foto af. Zijn gezonde eetlust kreeg de overhand. Terwijl hij de verdere toe bereidselen maakte voor de maaltijd bedacht hij die die zorgen aan hem had besteed. Terwijl het gas suisde onder de pannen, draaide hij de perziken om en om. Hij vergat even zijn veranderde omstanddigheden. Een mooie vrucht toch. De oogst beloofde heel wat. Hoe zorgvuldig was destijds de bloesem door hem bestoven. Nu werden al die zorgen beloond. Maar waarom nu voor eigen gebruik geen beschadigd fruit gegeven? Hij zei het altijd nog zo nadrukkelijk, dat hiervoor de stekjes goed genoeg waren. Dit mooie, dure fruit kon beter naar de veiling gebracht worden. Op iedere cent moest nog gekeken worden. Zijn handen sloten zich krampachtig om de tere vrucht. O verwenste toe stand. Hij had niets meer te zeggen. Ze konden immers doen wat ze wilden. Die volmaakte vruchten waren als een uit daging. Ze riepen hem toe: „Doe er maar eens wat aan. Ze behoeven ons alleen maar te plukken; jouw werk telt niet meer mee". Met die vruchten willen ze mij mis schien wel lijmen, dacht hij. Ze denken dat die stomme Andries wel met han gende pootjes zal terugkomen. Met grote passen liep hij naar de tafel en zocht papier en potlood. Dat gedoe in zijn huis moest maar eens voorgoed af gelopen zijn Met grote halen schreef hij op het papier. „Ik ben niet gesteld op deze diensten". Met een resoluut gebaar wilde hij zijn naam er onder zetten. Hij kwam echter niet verder dan de eerste helft van de hoofdletter A. Met een schok stopte hij de schrijvende bewe ging van zijn hand. Een diepe rimpel trok over zijn voorhoofd. Hij keek weer naar de foto van zijn moeder en pre velde: „Je zoon is nog groter idioot dan hij zelf wist". Langzaam drong steeds meer de betekenis van de eed tot hem door. De brief liet hij liggen, en de frons week die avond niet meer van zyn voorhoofd. HOOFDSTUK VIII Nu kan het niet meer Het huisje van Andries lag de vol gende dag eenzaam en verlaten, toen lichte stappen, via de schuur die altijd open bleef, de kleine woonkeuken be traden. Het was Paulien, die met een verte derde glimlach zag, dat haar klaarge maakte maaltijd alle eer was aange daan. Ze besloot weer voor een nieuwe maaltijd te zorgen. Eerst borg ze het schone wasgoed op, dat zij voor Andries had meegebracht. Opgewekter dan ze zich de laatste dagen had gevoeld, stap te ze de kamer in. Haar eerste blik viel op het grote papier, dat daar schijnbaar nonchalant op tafel lag. Het kloppend hart stapte ze er op af. Zou Andries een dankbetuiging voor haar nagelaten heb ben, of een groet? Vol verwachting greep ze de brief. Haar blijde gevoelens werden met één klap de bodem ingeslagen. De spanning gleed uit haar lichaam en met slappe armen stond ze naar buiten te staren. Weer bekeek ze de brief met de korte en onhartelijke zin „Ik ben niet gesteld op deze diensten", en dan die streep. Geen groeten, geen naam. Maar wacht, zijn naamWeer kwam dat dramatische ogenblik haar voor ogen, waarop Andries m grote drift en ondoordacht die eed aflegde. Ze kende Andries wel in zoverre dat zij begreep dat hij die eed niet lichtvaardig opnam. Deze brief was daar tevens een bewijs van. Paulien was op de hoogte van de grote liefde, die Ajidries zijn moeder had toegedragen, en hij had de nagedachtenis van zijn mbeder als be krachtiging genomen. „O Andries", zuchtte Paulien; „welke grote moeilijkheden heb je je aange daan? Ik voel dat dit slechts een begin is, en waar zal het eindigen?" Geheel terneergeslagen ging ze naar het vriendelijke woonkeukentje. Lang zaam en in gedachten begon ze aan de toebereidselen voor een warme maal tijd. Haar hart ging uit naar Andries, die nu zo eenzaam zijn moeilijkheden moest overwinnen. Ze was zo in ge dachten verdiept, dat ze de naderende voetstappen niet hoorde. Nog vol van een gebeurtenis, die hij zo juist had meegemaakt, kwam An dries vroeger thuis dan zijn bedoeling was. Vanuit de keukendeur zag hij Paulien bezig, terwijl zij de aardappelen schilde. Zij zag hem niet, en van opzij stond hij daar stil haar figuurtje in zich op te nemen. Hij zag hoe een grote traan over haar wang biggelde Zonder zich te verroeren volgde zijn blik de traan, die als een klein pareltje van haar wang op haar arm viel, een klein stukje op haar onderarm doorrolde en zich dan tot een vochtig plekje oploste. Met een paar grote stappen was hij bij haar. Paulien schrok zo hevig, dat ze opsprong. De aardappelen rolden met een vaart over de keukenvloer. Dit brak de grote spanning. Ze schoten beiden in een lachen bukten als bij afspraak ge lijktijdig om de gemaakte rommel op te ruimen. „Ik had je zo vroeg niet thuis ver wacht", zei Paulien. Dan bedacht ze hoe vertrouwelijk dat „thuis" klonk alsof ze man en vrouw waren, en Andries als hoofd van het huisgezin werd verwacht. Ze bloosde purperrood. Andries zag haar verwarring en weer bekroop hem dat geluksgevoel, dat alle andere dingen zo nietig deed schijnen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 3