Qroen '/warL-Jexels in het hartL Sint Nicolaas bezocht Sociale Geen tijd voor winterslaap Op Texel wordt voor duizenden guldens in de grond gestopt mm Spit, Spierpijn -v Verwaarloos ze niet die Rhenmatische Pijnen ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 75e JAARGANG No. 7617 TEXELSE Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooii Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqe en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coóp. Boerenl Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso Adv. 10 ct p. mm knorme buizen verdwijnen in Oosterend in de grond. Tn worden gelegd. Dat h er enkele maanden mee gemoeid j terend niet erg. Het wordt in ieder geval beter dan het w;; totaa moet 160'» meter buis I. vinden de bewoners in Oos- Er wordt wel eens gezegd, dat Texel in de maanden november, december en januari bezig is aan een winterslaap, Niet-eilandbewoners hebben de gedach ten dat Texel dan stil en verlaten ligt daar even boven Den Helder. Maar als mensen, die zo denken, eens even een kijkje zouden nemen bij de enorme objecten waar thans aan gewerkt wordt, dan zou men dat zeker niet zeggen. Er wordt op het eiland hard gewerkt aan nieuwe riolering, nieuwe wegen, nieuwe zuiveringsinstallatie. Overal ziet men arbeiders aan het werk om alles zo mogelijk binnen de gestelde tijd gereed te hebben. Woensdagmorgen hebben wij een kijkje genomen bij enkele objecten. In Oosterend is de firma Tolhuis uit Wieringen een nieuwe riolering aan het leggen. Door de nauwe straten is geen verkeer meer mogelijk. Enorme buizen verdwijnen in de grond en de eerste aansluitingen met de woningen zijn gemaakt. Dat dit geen prettige ge beurtenis is voor de bewoners van Oosterend valt te begrijpen. Vooral nu het de laatste weken veel regent en het water moeilijk geloosd kan worden, is het een enorme modderboel. Toch mop peren de bewoners niet. Toen wij voor een van de buien even moesten schuilen, ging er al gauw een deur open en wer den wij, ondanks de modderschoenen „even in" gelaten. „Wat een troep, hè?", zo dachten wij in de roos te schieten. Het was echter mis. „Ja man, wat wil je, in de zomer kunnen we er niet mee staan en dat het nu juist regent, daar valt niets aan te doen. Je moet in april nog maar eens terug komen, dan zal je wat anders zien. Dan hebben we in ieder geval geen stank meer Toen we weer buiten stonden, zagen wij raadslid Daalder aan het werk. Ondanks het slechte weer liep hij met veel vreugde door de modderpoel On getwijfeld dacht hij: „Hierna beter". En zo moet je het in Oosterend ook bezien. Het mag dan nu een enorme modder poel zijn, straks als het gehele werk gereed is, is er een pracht verbetering tot stand gekomen. Er moet in totaal 1600 meter riole ring door het dorp worden gelegd. De buizen, die er voor gebruikt worden zijn van een nieuw type. Voorheen wer den er buizen gebruikt van 1 meter, die nu onder de grond verdwijnen in Oos terend zijn twee meter lang. Ook de aansluiting van de buiten gebeurt an ders. Zij worden aan elkaar getrokken en als afsluiting gebruikt men een rub bering. Voorheen werden de buizen dichtgesmeerd met kit. Op de foto ziet men een deel van de straat waar thans wordt gewerkt. Van de prutboel is weinig te zien omdat het voorste gedeelte nog bestraat is. Ligt het riool er in dan wordt de straat er weer losjes ingelegd en als het gehele werk gereed is, dan worden alle straten opnieuw gelegd. Ongetwijfeld zal men dan, als het gehele object gereed is, in Oosterend de vlag uitsteken. Enorme putten worden in de straat aangebracht om al het rioolwater op te vangen. Voorheen werden deze putten gemetseld maar nu komen deze kant en klaar van de fabriek, wat het werk ook al weer bespoedigd. Voor de a.s. kerstdagen hoopt men het verkeer weer (vrij) normaal te kunnen regelen De rioolbuizen komen ongeveer een meter onder de bestrating te liggen. Gemiddeld zeven buizen per dag ver dwijnen naar de diepte. Dat er bij deze werkzaamheden wel eens een kabeltje sneuvelt, is te begrijpen. Want kabels vindt men onder de straatstenen van Oosterend meer dan gouden dukaten. Verbindingswegen De Oranjestraat is gereed en met recht kunnen de bewoners daar trots zijn op de nieuwe bestrating. Deze straat is doorgetrokken tot Achter Tune en er is een verbinding gemaakt lussen Oranjestraat en Koetebuurt. Deze nieuwe weg is een zeer goede verbete ring. De terreinen is de omgeving zijn bouwrijp gemaakt en er zullen zeker diverse woningen verrijzen. Zuiveringsinstallatie In Oosterend is men thans bezig de Riolering en zuivering zijn nauw aan elkaar verbonden. In Oosterend is de aannemer bijna gereed met de bouw van de zuiveringsinstallatie. Op de foto slechts een deel hiervan. Door deze bak zal het rioolwater worden gezuiverd. derde zuiveringsinstallatie van het eiland aan te leggen. Firma Goedkoop en de Vries is bijna gereed met de installatie. In een apart artikel zullen wij weergeven hoe zo'n installatie werkt en van welk groot nut het is. Wel willen we reeds vermelden dat het water dat door de bestaande in stallaties op het eiland is verwerkt, voor 98% van al het vuil is ontdaan. Kogerweg krijgt gedeeltelijk andere route Er wordt niet alleen in Oosterend ge werkt, ook in De Koog zijn verande ringen waar te nemen. Achter het kerk gebouw van de Hervormde Gemeente heeft men een voorlopige straat gelegd. Op deze plaats komt een nieuwe woon wijk. Hier zullen woningen van de woningbouwvereniging worden ge bouwd. De stenen voor de bouw zijn reeds gearriveerd. De riolering is ge legd en nadat de bouw gereed is zal de officiële bestrating volgen De reeds bestaande Plevierstraat m De Koog wordt nu doorgetrokken tot de Kamerstraat. Op het nieuwe gedeelte worden woningen gebouwd in opdracht van N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De verbreding van het laatste ge deelte Kogerweg, waaraan de fa. De Vries en v.d. Wiel werkzaam is, vor dert, Vanaf Den Buig moet men reeds geruime tijd via Waalenburg rijden. Komt men van De Koog dan ziet men nabij Bispinckhof de eerste werkzaam heden. De huidige Kogerweg vanaf dit punt tot aan Tubantia wordt geheel weggehaald. De weg, die thans 5 meter breed is, wordt vervangen door een nieuwe weg van 7 meter breed. Aan beide kanten van deze rijweg komen fietspaden van 3 meter. De totale breedte van de weg, inclusief bermen, wordt 24 meter. De oude Kogerweg vanaf de Schu- makersweg tot de zgn. Peperbus komt te vervallen. De nieuwe weg gaat door het bos, zodat daar een gevaarlijke weg- kruising van de baan is. De woning „Bispinckhof" komt nu geheel vrij van de weg te liggen. Bij de woning van de heer List zijn ook reeds veranderingen te zien. De brievenbus, die steeds aan de kant van de weg stond, troffen wij aan tussen de ïijweg en het fietspad Deze zal natuur lijk wel naar achteren verhuizen, maar het gaf een duidelijk beeld hoe veel breder de weg daar wordt. De wonin gen aan de andere zijde van de weg krijgen het fietspad onder de ramen langs. Ook de garage van de heer List is naar achteren geschoven. Bij hoeve „Flora" krijgen we ook een andere situatie. De weg komt daar ook verder van de woning en ook hier wordt de bocht zo flauw mogelijk ge houden. Een gedeelte fietspad zal zo spoedig mogelijk klaar woiden gemaakt, zodat de bewoners uit die omgeving zich over het rijwielpad kunnen ver plaatsen. De oude Kogerweg is nabij Tubantia al geheel opgeruimd. Strandweg geheel gereed De weg naar Paal 17 is geheel gereed. Toen wij hem even afreden ontdekten wij nog geen gasten. Toch zal deze weg komende zomer druk worden gebruikt. Nu bewijst hij alleen nog maar goede diensten aan de jutters. Een eenzame jutter trok langs ons met 'n vrachtje op z'n fiets. De weg is 6 meter breed en de parkeerplaats heeft een totale breed te van 18 meter. De lengte van deze enorme aanwinst is 1 kilometer. In Den Burg is de Haffelderweg ge reed gekomen. Ook hier is nieuwe rio lering gelegd. Aan beide kanten wordt nu een trottoir gelegd. De TEM heeft meteen de nieuwe verlich ting aangebracht, zodat ook hier van 'n verbetering kan worden gesproken. V Met al deze werken zijn enorme be dragen gemoeid. We willen er slechts enkele noemen. De Oranjestraat ƒ50.000,de weg naar Paal 17 ƒ80.000,riolering Oosterend ƒ140.000,zuiveringsinstallatie Oos terend ƒ50.000,verbreding Kogerweg ƒ630.000,— Texel mag blij zijn dat al deze wer ken worden uitgevoerd. Het betekent meer welvaart. Het komende jaar zul len vele Texelse wegen van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. De Emma- laan zal onder handen worden genomen en ook langs deze weg komen trottoirs. Dan staat op het werkschema van de heer J van Hoorn, adjunct-directeur gemeentewerken, de verbetering van de Witte Kruislaan. Het gedeelte vanaf de Waalderweg tot het Fanfaregebouw zal ook van wandelpaden worden voorzien. Van een winterslaap kan op het eiland dit jaar zeker niet worden ge sproken. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met JU. OUWE SUNDERKLAAS Rijverbod voor motorrijtuigen en rijwielen in het centrum van Den Burg Burgemeester en wethouders hebben voor de avond van Ouwe Sunderklaas een rijverbod ingesteld voor motorrij tuigen en rijwielen in het centrum van Den Burg, geldig van 7 tot 10 uur. Degenen, die met een auto of land bouwtrekker willen meespelen zullen zich tevoren met de politie in verbin ding moeten stellen BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 30 november t.m. 7 december 1961 Geboren: Maria Theresia Geertruida, dv. Hendrik Boogaard en Cornelia M. Witte; Sjoerd Jan, zv. Wilhelmus J. Visser en Adriana M. Rijk; Oene Sieger zv. Berend v.d. Velde en Oedsche Pruiksma; Aldert Willem en Ida Frieda Louise, zoon en dochter van Maarten Robijn en Willemina E. Hamer. Ondertrouwd: Jacobus Gerrit Moens en Maria Arijaantje Dijkshoorn. Overleden- Ida Vlaming, echtgen. van Jacob Vlaming, oud 75 jaar AUTO GESLIPT Tengevolge van de hevige hagelbuien op woensdagmiddag werden de wegen gevaarlijk om te berijden. Dit onder vond de heer J B., welke met zijn taxi op de Laagwaalderweg nabij de schuur „Zuidgeest" te De Waal aan het slippen raakte en in de sloot terechtkwam. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Na een half uur kon de heer B. de reis weer voortzetten. Anders kunt U straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden - en al spoedig! - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. OVERDENKING: DE DROOM DER GEVANGENEN Deze titel is de naam van een toneel stuk. Maar ik zou deze titel ook graag willen plaatsen boven de stemming van de Kerk in deze weken. Met „de droom der gevangenen" kun nen wij ook de Adventstijd weergeven. Gevangen mensen, uitziende naar de verlossing, de bevrijding. We hebben iets gehoord. Iemand gehoord. Iemand, die in de gevangenis was binnenge drongen om de anderen te bevrijden. Het lijkt een droom Het lijkt onvoor stelbaar dat er buiten deze gevangenis anderen in vrijheid leven. In hoeverre gaat dit beeld nu op, ja of neen. Zijn wij gevangenen? We kun nen toch doen wat wij willen, je kunt praten, spelen enz. Zijn wij gevangenen. Vergeet U niet dat de Kerk belijdt dat zij zich als gevangenen voelt. Zij voelt niet zo, dat je alles kunt doen wat je wilt. De gelovende mens ziet zich gebon den aan de ruimte der schepping, aan de grenzen der tijd. Hij ziet de mens, niet wandelen in vrijheid, maar gevan gen aan zichzelf. Hij ziet de mens, ge bonden aan de schema's van zijn ont wikkeling, zijn cultuurprogram, aan zijn klasse, aan zijn volk, aan zijn ras, aan zijn tijd, aan zijn partij, aan het Westen of aan het Oosten, aan zijn angst en aan zichzelf. Wat blijft er na deze op somming over van onze vrijheid? En wordt deze vrijheid soms dan wel verworven als men, naast deze gevan genschappen ook nog een binding aan een Kerk erbij neemt. Dat vergroot de onvrijheid!! Zegt men tenminste Toch is dit laatste niet waar. Uitein delijk is, er geen binding aan de Kerk (als het goed is) maar aan de levende Heer Jezus Christus. En de binding aan Hem, uit zich in een binding aan elkaar in het lichaam der Kerk, maar dat betekent voor degenen, die dat ervaren een bevrijding uit de andere bindingen. Die worden dan alleen nog maar ge kend als wel bestaand, maar als over leefd. Wij zijn als Kerk, gevangenen van een oude bedeling, maar de Ver losser is bezig ons te bevrijden. Want „de Heer maakt de gevangenen los", (psalm 146). H. v. B. Sint troont hier op een pracht zetel in het Dorpshuis te Den Burg. Voor hem staat de heer Biesboer, die trouw oud papier ophaalt voor zieke medewerkers. Dat de goedheilig man hier best over te spreken was, is te hegrijpen. Dinsdagmiddag heeft Sint Nicolaas, in hoogst eigen persoon, een bezoek ge bracht aan de mannen van de sociale werkplaats. Ook de heren van de bui tendienst waren aanwezig, toen de Sint en zijn knecht in het Dorpshuis te Den Burg arriveerden Er is «uit volle borst gezongen en toen de goedheilig man op een pracht ge stoelte was gaan zitten, heeft het hoofd van de dienst, de heer J. Schot, de bisschop namens het personeel toege sproken. De Sint heeft zich deze middag zeer zeker van z'n beste kant laten zien. Een enorme voorraad geschenken was meegebracht en er is maar weinig over gebleven. Stuk voor stuk heeft de oude Spanjaard de mannen toegespro ken. Op een moment dachten wij dat de Sint verdwaald was, want hij be gon te praten over de TESO. Of hij zin had in enkele aandelen weten wij niet, maar de man die voor hem stond heeft het zeker wel begrepen. De Sint sprak over TEZO met een Z. Hij doelde hier op Texels Eerste Zeepier Onderne ming, en noemde de naamkeus minder geschikt. Een andere werknemer kreeg de raad het roken een beetje op te voeren, want dan verliep het hoesten wat vlotter. Die raad is overigens wel aangenomen, want diverse „onderzeeërs" zijn de lucht in gegaan. Een ander werd door de Sint de burgemeester van Oosterend ge noemd en weer een ander ontving een nog mooiere naam van hem. Sint was goed te spreken over de oud-papier-actie van de mannen van de werkplaats. In het middaguur worden oude kranten verzameld. Het geld, dat men bij verkoop ontvangt, gaat in een gemeenschappelijke pot. De Sint vroeg natuurlijk wat er dan mee gedaan werd. Een der ophaalders vertelde het de Sint: „AL er een ziek is, of uit het ziekenhuis komt, krijgt hij wat van ons". Een pracht idee, dat door de bis schop zeer geprezen werd. Burgemeester De Koning en de heer S. van Heeringen hebben de feestvie ring bijgewoond en ook zij zullen onge twijfeld hebben genoten van de gezel lige sfeer. Een ieder werd rijkelijk voor zien van chocolademelk en aan het eind van de middag heeft de heer J. Bruin enkele spannende films vertoond. Uit volle borst werd bij het vertrek van de Sint gezongen: „Tot volgend jaar".

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1