Wij geven onze ogen inspannend werk te doen s t ree köotwi kkel mg „ELECTROHU1S" Vooral kinderogen vragen onze aandacht GESLAAGD Oudeschild Mej. Em. Dros deed met gunstig gevolg haar candidaats- examen Nederlands. RADAR UITGEVALLEN Oudeschild Zaterdagmiddag ge raakte de radarinstallatie van „De Da geraad" onklaar. Eerst om 8 uur 's avonds had de monteur de zaak voor elkaar. De laatste boot uit Den Helder vertrok daardoor pas om die tijd uit de Marinestad, zodat de passagiers om plm. 9 uur te Oudeschild aan wal kon den gaan. NIEUWE KOTTER Oudeschild De kottervloot is weer uitgebreid met een garnalenkotter. Het is de vroegere Volendam 6, die aange kocht is door de heer A. Eenhoorn te Oudeschild. Het schip heeft een motor van 75 pk. en het is de bedoeling hier mee garnalen te vissen op de Wadden zee en op de Noordzee bij de kust. ENIG VERSCHIL In ons vorig nummer maakten wij melding van giften voor het Museum. De samensteller van het 3-maandelijks tijdschrift „Het Museum" had een tik fout gemaakt. Vermeld werd een bedrag van ƒ50.000,dit moet echter zijn ƒ15.000,Het foutieve bedrag werd door ons overgenomen. LOETHOELI-STAM OP TEXEL Zaterdagavond is op Texel een stam van de Verkenners opgericht, die de naam draagt „Loethoeli". Loethoeli is de man, die in Oslo de Nobelprijs heeft ontvangen. Deze stam is een onderdeel van de Sint Jeroen-groep en bestemd voor meer oudere jongens. NUTSAVOND Zaterdagavond heeft de voordracht kunstenaar Cor van Beek voor de leden van het Nut „De Schotel" van A. M. de Jong voorgedragen. In een der laatste vergaderingen van het Nut is de heer E. J. Broekema tot voorzitter gekozen. WAALDER KERKTOREN GEREED Dinsdag, 19 december a.s., zal de to ren behorende bij de Nederlands Her vormde kerk te De Waal officieel in gebruik worden genomen. Om vier uur zal een korte bijeenkomst worden ge houden in het Waalder kerkgebouw. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op dinsdag 19 december 1961, des namiddags 2.30 uur. (Ver gaderzaal in het polderhuis). Texel. 11 december 1961. De burgemeester van Texel, C. De Koning. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Inwilliging van het verzoek van de heer Th. van der Snoek om eervol ont slag als hoofd van de openbare lagere school te Oosterend. 4. Benoeming van een bestuurslid van de Stichting nijverheidsonderwijs voor meisjes op Texel in verband met het vertrek uit de gemeente van mevr. A. de Vries-Steutel. De aanbeveling luidt: 1. mevr. A. Dros-Koorn; 2. mevr. T Meindertsma-IJbema. 5. Verlening van medewerking aan het oprichten en instandhouden van een cursus „Vooropleiding verzorgende be roepen" aan de landbouwhuishoud- school te Den Burg. 6. Aangaan van een grondtransactie met de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming, gevestigd te Den Burg. 7. Verlening van een garantie ten be hoeve van de heer M. Medema te Oos terend in verband met de bouw van een woonhuis aldaar. 8. Verlening van een garantie ten be hoeve van de heer J. J. van der Berg te Oosterend in verband met de bouw van een woonhuis aldaar. 9. Wijziging van de begroting 1961 van de Sociale Dienst in de gemeente Texel. 10. Wijziging van de gemeentebegroting 1961. 11. Wijziging van de gemeentebegroting 1962. INVOERKEURLOKAAL IN GEBRUIK GENOMEN Gistermiddag is op officiële wijze het nieuwe invoerkeurlokaal van de Vétérinair-Hygiënische Dienst in ge bruik genomen. EERVOL ONTSLAG HOOFD O.L. SCHOOL OOSTEREND Aan de heer Th. van der Snoek, hoofd der o.l. school te Oosterend, zal de Raad eervol ontslag verlenen. De heer Van der Snoek is in gelijke functie te Hoofddorp benoemd. NATIONALE MOTORTRLAL HAD „NAT" VERLOOP De zondag op Texel gehouden natio nale motortrial had een nat verloop. De weergoden waren de zestig deelne mers ongunstig gezind. Aan deze rit werd door zes Texelaars deelgenomen. Landskampioen C. Dros was verhinderd. De heer J. Kooger, Oudeschild. behaalde als enige Texe laar de eindstreep. Hieronder de vol ledige uitslag: Nieuwelingen: klasse 176250 cc: 1. C. J. Visser uit Nieuwe Niedorp met 60 str.pnt.; Jun. 50 cc.: 1. W. Molenaar, Winkel, 20 str.pnt., 2. J. C. de Graaf, Sijbekarspel, 21 str.pnt.; 3. J. Kooger, Oudeschild, 35 str.pnt.; 4. C. Bas, Alk maar, 49 str.pnt.; 176-250 cc. junioren: 1. W. J. Cuiper, Ouderkerk aan de Amstel, 62 str.pnt.; 2. J. Kuilman, Velsen, 65 str.pnt. Senioren; 50 cc. (lVi traject): 1. T. Selling, Koog aan de Zaan, 4 str.pnt.; 2. J. Schenk, Westzaan, 9 str.pnt.; 3. C. v.d. Welle, Rotterdam, 16 str.pnt.; 4. A. J. Moerkerk, Rotterdam, 35 str.p.; 5. L. Hoppezak, Rotterdam, 35 str.pnt.; 6. P. Hordijk, Rotterdam, 37 str.pnt. Senioren 51175 cc.: J. van Dobben Zwammerdam, 27 str.pnt.; 2. H. J. Wendelgelst, Amsterdam, 103 str.pnt.; 176250 cc. (42 km. snelheid gem.): 1. F. Selling, Amsterdam, 8 str.pnt.; 2. R. Boom. Amsterdam, 27 str.pnt.; 3. S. Schram, Wolvega, 34 str.pnt.; 4. J. v.d. Hoek, Amsterdam, 54 str.pnt. Meer dan 500 cc.: 1. L. Huybers, Rijs wijk, 64 str.pnt. De nieuwe 59 cm T.V. De bloemschikcursus is voorbij. Toch komen wij nog één keer samen om kerststukjes te maken. Dat was im mers beloofd! De bijeenkomsten worden gehouden in de week van 18 - 23 de cember en wel in Oosterend, Den Hoorn, De Koog en Oudeschild. Iedereen is welkom. ■fr De cursus kleine karweitjes is bijna afgelopen. Besturen van vrouwenverenigingen, U bent van harte welkom op onze laat ste bijeenkomst. Komt U even langs. Misschien is deze cursus daardig voor Uw leden. Wij zijn in Oosterend op vrijdag 15 december van 2.00 - 4.30 uur in het Gebouw voor Christelijke Belangen; en 's avonds in Oudeschild van 7.30 tot 10.00 uur in het R.-K. Jeugdhuis. Tot ziens. •fr De cursus Beter Bewegen kan be ginnen op 12 januari. Geef U zo gauw mogelijk op bij uw eigen bestuur of de dorpscommissie. 59 cm grootbeeld met goudfilter snel geschikt te maken voor 2e en 3e RQft programma OOO GRUNDIG de aristocraat onder de T.V. - apparaten verkrij gbaar bij Telefoon 2000. ONDERWIJZERES VERLAAT PER 1 JANUARI A.S. O.L. SCHOOL TE DE COCKSDORP De Cocksdorp Mej. E. van Weert, onderwijzeres aan de o.l. school, is per 1 januari eervol ontslag verleend. DE ARBEIDSMARKT Het Arbeidsbureau te Den Helder heeft de volgende mededeling gedaan aan de pers: Nadat er cijfers zijn verstrekt over de werkloosheid in het Gewest wordt van Texel het volgende gezegd: Opvallend is verder de plaats die het rayon Den Burg in de arbeids situatie inneemt. Vele bedrijven in de provincie hebben hun ogen gericht op de Texelse arbeidskrachten. Toch zijn er in dit gebied nog 113 openstaande aanvragen; blijkbaar is er op het eiland nog werk genoeg! WONINGEN GEKOCHT De firma J. C. Rab heeft enkele woningen gekocht te Oudeschild. Een woonhuis aan de Barentszstraat van de heer P. Zegel en een woning aan de Heemskerckstraat van de heer J. Vlas. Deze panden zullen bewoond worden door personeelsleden. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" De uitslagen van 6 december zijn: J. L. Veldhuis-J. Hooijberg afg. J. Hoogerheide-C. Joustra 01 F. van Lare-F. R. Drevel 01 O. Feitsma-A. Terpstra 01 L. J. Vlugt-C. Schulte 1—0 A. Hovenkamp-O. Feitsma 01 De stand aan de kop is onveranderd gebleven, hoewel Hoogerheide door zijn nederlaag iets is teruggevallen en Joustra, Vlugt en Drevel hun posities verstevigden. AFDELING DEN BURG V.V.V.-TEXEL IN VERGADERING BIJEEN Den Burg Maandagavond werd in Hotel „De Graaf" de ledenvergadering gehouden van de afdeling Den Burg van de V.V.V. Na het gebruikelijke Texelse kwartiertje opende de voor zitter, de heer C. J. van der Kooi, met een kort woord van welkom de ver gadering. De animo voor deze bijeenkomst was gering. De agenda werd vlot afgewerkt. In de plaats van de heer C. J. v.d Kooi, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. van Wijk. De heren M. Bakker en D. G. Toolens werden her kozen. Een nieuwe voorzitter wordt binnen kort tijdens een bestuursvergadering benoemd. De rondvraag werd een „vragen uurtje". Eerst werd het zgn. zomer- programma besproken. Is er vraag ge weest naar b.v. parkuitvoeringen? De directeur der V.V.V., de heer G. H. Fortgens, gaf als antwoord, dat de V.V.V.-financiën geen recreatie moge lijk maken. Als er naar recreatie ge zocht moet worden, moet dit recreatie zijn „onder dak". Er is geen onder komen bij slecht weer. De heer P. Beemsterboer stelde de vraag of het niet wenselijk zou zijn voor recreatie een garantiefonds te stichten. In het verleden zijn daar reeds plannen voor geweest. De stagnatie met vervoer in het hoogseizoen kwam op de V.V.V.-tafel. De voorzitter was van mening, dat er van de zijde van de TESO zeker stap pen zullen worden gedaan om alles zo goed mogelijk te laten verlopen. Er werden nog enkele TESO-pro- blemen naar voren gebracht, waarop het bestuur geen antwoord kon geven. Wanbetalers Tijdens de rondvraag werd ook voor gesteld de V.V.V.-contributie in het voorjaar te heffen en als deze door de leden niet is voldaan, de „trage" leden niet op te nemen in het V.V.V.-orgaan. Maak de namen van de wanbe talers a.s. maandag op de Alge mene vergadering openbaar", zo werd door enkele bestuursleden voor gesteld. De directie deelde hierop mee, dat dit een beslissing is van het Hoofd bestuur en men moet het besluit van het Hoofdbestuur maar afwachten. De nieuwe kaart van Texel zal voor het seizoen 1962 gereed zijn. De winkelsluiting op de zondagen in het hoogseizoen werd besproken. Het werd betreurd, dat alle zaken, vooral in De Koog, zondagmiddags gesloten zijn. De voorzitter deelde mee, dat dit een besluit is van de gemeenteraad. Men dient rekening te houden met de samenstelling van de raad. De heer M. Bakker dankte aan het eind van de vergadering de scheidende voorzitter, de heer C. J. v.d. Kooi. Deze sloot om 10.30 uur de ver gadering. TIJDELIJK VERVOERVERBOD VOOR VARKENS Varkensmarkten geschorst Met ingang van dinsdag 12 decem ber 1961, treedt voor het gehele land een door de minister van landbouw en visserij afgekondigd tijdelijk vervoer- verbod voor varkens in werking. De maatregel, die niet voor het rundvee geldt, is noodzakelijk door het optre den van gevallen van mond- en klauw zeer onder varkens en beoogt de ver spreiding van deze besmettelijke dier ziekte te voorkomen. Het tijdelijke vervoerverbod, dat in het algemeen van kracht is tot 8 januari 1962, gaat gepaard met een schorsing van de var kensmarkten, terwijl verkopingen, keu ringen en tentoonstellingen van var kens evenmin in die periode kunnen worden toegelaten. Het verbod geldt alleen niet voor varkens, minstens 60 kg. zwaar, die worden vervoerd naar de slachtplaats. Het tijdelijk vervoer verbod is officieel afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van maan dag, 11 december 1961. S.V.O.-NIEUWS Zondag speelt het eerste- uit tegen Watervogels 3. Allen weer op tijd aan wezig heren. Wij rekenen op een of meer puntjes, want op de ranglijst ziet het er voor ons niet zo gunstig uit. Doe je best en geef je voor de volle 100 procent. De junioren gaan zondag om 12 uur op bezoek bij Tex. Boys. Ook hier geldt voor allen hetzelfde: speel voor wat je waard bent. Adsp. spelen in Den Burg tegen Texel a. Vertrek 2 uur. Welpen a gaat naar Texel, vertrek 1 uur bij Beuving. Vrijdagavond is er weer trainen in het gymlokaal. Komen we nu eens allemaal? Z.D.H.-NIEUWS Het gehele programma werd weder om afgelast. In stromende regen heb ben het 1ste en 2de toch onderling ge speeld. Na de goed geslaagde uitvoering gaan we nu weer verder onze aan dacht aan de competitie besteden. Zondag de grote strijd. Voor de 2de maal tegen Texelse Boys. Dit gaan aan Den Hoorn dus weer spannend worden. Aanvang half drie. Hedenmiddag trainen. Het tweede mag weer rusten. De adsp. krijgen bezoek van de Boys adsp. Zaterdagmiddag worden de banken op het veld geplaatst en nog andere karweitjes zijn er op te knappen. Kun nen we op je rekenen? Leraren op de middelbare scho len van Nederland kunnen van 4 november af, les geven over de anatomie van het oog èn over het zien zelf met behulp van een filmstrip, die het Cen traal Projectie en lichtbeelden In stituut geheel gratis aan deze scholen ter beschikking stelt. Die verspreiding is mogelijk door de samenwerking met de Stichting Oog en Bril. In oude tijden hadden de mensen het zeker niet gemakkelijker dan wij nu. Al kent ons leven zijn grote en kleine be dreigingen, de primitieve mens was in zijn dagelijks leven aan méér gevaren blootgesteld. Voortdurend moest hij voor vijanden op zijn hoede zijn. Vijan den waren niet alleen onder de mensen te vinden. Ook dieren bedreigden hem. Daarbij had hij meer moeite met het verzamelen van zijn dagelijks voedsel. Op de jacht kwam het aan. Bij alles wat de oudste bewoners van onze aarde deden, hadden zij scherpe ogen nodig. Ook al voor het bestuderen van de stand der hemellichamen, waar door hij gemakkelijker zijn weg kon vinden, was voor de mens in die dagen een scherp gezichtsvermogen van be- iang. Maar er was één heel belangrijk ver schil met nu. In oude tijden werden de ogen veel gebruikt voor zien in de verte en maar weinig voor inspannend werk op korte afstand. De voorhistorische mens kon niet lezen, niet schrijven, hij vervaardigde geen fijne en nauwkeurige instrumenten. Daardoor vermoeide hij zijn ogen minder dan wij. Ook in de bioscoop „ONS VADERLAND EN ZIJNE BEWONERS" „Het is waarlijk schoon te noemen en het behaagt alle bezoekers", zo lezen wij in het boek „Ons Vaderland en zijne bewoners". Dit boek werd ons getoond door de heer J. Zwan, De Koog. Hij had het enkele dagen ter inzage en trof daarin enkele bladzijden, die gewijd zijn aan het eiland Texel. Op de lijst met namen van personen, die ingete kend hadden, kwamen ook verschillen de Texelaars voor. Over Texel staat o.m. geschreven: „Het is waardhjk schoon te noemen en het behaagt alle bezoekers. Het is vijf uren lang, bijna twee uren gaans breed, bevat 7 dorpen en is vermaard om de schapenfokkerij, wier aantal op ruim 40.000 wordt gerekend, terwijl het 2000 stuks hoornvee en 700 - 800 paar den telt. Jaarlijks worden 20.000 lam meren, 4000 zgn. aftands- of oude schapen naar Zuid- en Noordholland uitgevoerd. Van de melk der schapen maakt men een soort van platte, witte kaas. De kinderen zoeken alom de schapenkeu tels. Deze worden met water getrokken en met dit door een doek gezegen sap, kleurt men de groene kaas, vroeger zeer vermaard en algemeen onder de naam Texelse Kaas verzonden". Het boek is van 1857 en geschreven door de heer A. J. van der Aa. Op de titelpagina staat vermeld: „Ons Vader land en zijne bewoners", beschrijvingen van de steden, dorpen en verdere merk waardige plaatsen in Nederland; en van de zeden en gewoonten, waardoor zich in sommige streken de bewoners onderscheiden. De naamlijst van intekenaren ver meld ook 15 Texelaars. Hieronder vol gen de namen, zoals die in het boek staan, daarachter, voor zover dat na te gaan was, geboortedatum en verdere bijzonderheden. G. D. Bakker, Koopman Burg op Texel. Deze Bakker is geboren 20 maart 1839 en was vermoedelijk geen koop man maar veehouder. P. D. Bakker, Koopman, Texel. P. D. Bakker was hereboer en woonachtig in de Zwaanstraat; P. Boon, Grondeigenaar. Dit is waar schijnlijk Bakker Pzn., de oprichter van het marktwezen op Texel. Hij werd in 1841 geboren. J. B. G. Coninck Westenberg, Burg op Texel. Na te gaan is dat Joan Reinier George geboren 10-3-1819 te Meppel, in die jaren notaris was te Texel en wet houder. E. J. Deekens, Koek- en Banktebak- ker Texel. Deekens was woonachtig in de Binnenburg, waar nu het bedrijf van Van der Meer-Langeveld gevestigd is. K. Hiller, Genees-, Heel- en Verlos kundige Texel. Te Oosterend heeft een K. Hillen gewoond. S. Kayser Sr., Texel. In de naamlijst was de naam Keijser met een A ge schreven. Vermoedelijk is dit Simon Keijser, geboren 30-4-1848. S. Keijser Pzn., Makelaar, Texel. Ge boren 12-5-1830. H. L. Steinfort, V.D.M., Texel. Een bekend Texelaar, die ons hierbij gehol pen heeft, wist deze naam niet thuis te brengen. Misschien dat andere eiland bewoners van genoemde personen nog meerdere gegevens kunnen verstrekken, wij zullen deze gaarne vernemen. A. Keijzer Pzn., Texel. Ook deze Keijzer moet vermoedelijk met een S. worden geschreven. P. C. Koning, Zaakwaarnemer, Texel. P. Langeveld, Koopman, Texel. Er was een P. Langeveld Arn.zn en een P. Langeveld Mzn. Langeveld Arrnzn werd op 2 oktober 1785 te Amsterdam geboren en is in 1875 te Texel over leden. D. Leijen, Texel. Leijen was woon achtig op Tienhoven en grootvader van de op Texel bekende R. P. Keijser. G. List, gemeente-ontvanger Texel. Op Texel bekend als kapitein List, ge huwd met Plevier. J, C. Dijksen, landbouwer Texel. Deze Dijksen was veehouder op het eiland. Bovendien eindigde voor de primi tieve mens de dag op het ogenblik waarop de zon onderging. Kunstlicht bestond nog niet. Voor dat leven waren onze ogen geschapen. Tegelijk met de beschaving kwam het meer inspannende werk voor de ogen. Wij doen werk, waarbij wij heel veel van onze ogen vragen. De veiligheid van de snelrijdende autochauffeur hangt van zijn gezichtsvermogen af. Er is geen beroep denkbaar waarbij de ogen een zo belangrijke rol spelen, als dat van vliegenier b.v. Zelfs als wij ons ont spannen, geven we de ogen zwaar werk te doen. Tennissen, zeilen en.ook naar een film kijken zijn vermoeiende bezigheden voor de ogen. Een film is vier kilometer lang. Twee uur lang moeten de ogen heel hard werken om alles te kunnen volgen. En dat meestal na een lange dagtaak. Als kinderen klagen Ook kinderen ervaren op school hoe belangrijk de ogen zijn. Vaak ko men kleine patiëntjes bij de huisarts met klachten van algemene aard. Een verband tussen bijvoorbeeld hoofdpijn en de toestand van de ogen, is lang niet altijd duidelijk. Vooral niet omdat de kinderen soms menen, dat zij normaal kunnen zien. Hoewel dat vreemd klinkt: dat kan ook werkelijk wel het geval zijn. „Normale" ogen zijn zodanig ge bouwd, dat zij, zonder inspanning, van voorwerpen op meer dan zes meter af stand een scherp beeld vangen. Kinde ren in de klas kunnen dus goed op het bord zien. Wanneer bij een leerling een geringe oogafwijking bestaat, kan het zijn, dat hij toch nog scherp ziet. Hij kan dat goede zien bereiken, door zich voortdurend in te spannen. Hoewel dan dus schijnbaar een herstel van het ge zichtsvermogen wordt bereikt, is het wel duidelijk, dat vermoeidheid door overinspanning kan gaan optreden. Kleine afwijkingen geven dus reden tot zorg. Erger nog wordt het wanneer ernstiger afwijkingen niet tijdig door een bril worden gecorrigeerd. Het gevaar bestaat dat het organisme zich aan de wazige beelden gaat aan passen. Het slechte beeld wordt ge accepteerd, zonder dat getracht wordt, het te verbeteren. Binnen een begrensde wereld Doordat een kind niet goed op het schoolbord kan lezen, bestaat de waar schijnlijkheid, dat het een som b.v. ver keerd overneemt, verkeerd uitwerkt, of in het geheel niet kan oplossen. Slech tere rapportcijfers dan nodig zijn kun nen dan een heleboel verdriet veroor zaken. De onoplettendheid op school wordt groter, vermoeidheden en hoofd pijnen zijn vaak voorkomende klachten. Verminderde gezichtsscherpte kan ook een benadeling van de zielstoestand met zich meebrengen. Het duidelijkst komt dat juist bij kinderen tot uiting. Vooral wanneer zij bijziende zijn en zonder corrigerende bril opgroeien. Zij ontwikkelen zich in een begrensde we reld en kunnen een eveneens begrensde belangstelling gaan vertonen. Zij wor den als „stout", in ernstiger gevallen zelfs als „achterlijk" beoordeeld. Zij zijn geneigd tot eenzelvigheid. De oogarts zal de bron van alle kwaad kunnen vaststellen. Bijziendheid, verziendheid, astigmatisme en andere afwijkingen, kunnen heel vaak met een bril verholpen worden. Daarmee komt dan aan veel stil verdriet een einde. Een nieuwe wereld gaat open voor een kind als de hinderlijke gezichtsfou- ten verholpen zijn. Op school zal het zich beter weren, op straat in het verkeer zal het veiliger zijn. Wijsheid en levensgeluk Vroeger gold de bril als symbool van geleerdheid. Dat standpunt is niet vol te houden. Maar wel is er een verband tussen bril en kennis. Want de bril stelt duizenden in staat goed te lezen en aldus wetenschap te vergaren. Modem oogonderzoek is gebaseerd op eeuwen van studie over ons oog en ons gezichtsvermogen. Modern ogenonder- zoek wijst, zo nodig, de weg naar een herstel van een goed zicht, naar meer succes op school, naar groter levens geluk. Wetenschap en vakmanschap werken samen als het er om gaat de bril te maken, die kinderen nodig hebben. Oogartsen en opticiëns beschikken over de kennis en de instrumenten, die naast een juiste oogmeting, de preciese ver vaardiging en aanpas van de goede bril garanderen. In onze dagen in „goed zicht" voor niemand een luxe meer. Ook kinderen kunnen daar gelukkig mee zijn. ken eenzaam ineis'e mist de vreugden van andere kinderen, die goed kunnen zien. Zij str(jdt tegen wazige beelden en onbegrepen vlekken en strepen, die woorden vormen en regels. Met geplaagde, vermoeide ogen tuurt zij tevergeefs naar liet bord. In de eigenlijk zor geloze jareu van haar leven heeft zij een scherp leed mee te dragen, wuaraan alleen een ogenonderzoek een eind kan maken.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 2