Cjrocn 'Zwartsjexels in het harL, De Herders Laatste raadsvergadering van dit jaar werd gehouden in het potderhuis Wij naar Bethlehem Bethlehem tot ons ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7621 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand eisdrukkerii Den Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Het komende seizoen zullen de toeristen op vijf plaatsen kunnen baden onder het toeziend oog van bewaker of -badmeester. Tijdens de dinsdag ge houden raadsvergadering deelde burgemeester De Koning mee, dat de strand- bewaking in 1962 wordt uitgebreid. De bewaking zal er zijn bij De Koog, Westerslag, Paal 17, Den Hoorn en De Cocksdorp. Op de begroting is hier voor een post geplaatst van ƒ11.400,Tevens zullen er vier strandhuisjes worden gebouwd voor dit doel. Nadat burgemeester C. De Koning met een woord van erkentelijkheid aan het polderbestuur voor de gastvrijheid in het Polderhuis de laatste raadsver gadering van dit jaar had geopend, deelde hij mee dat de gastenstatistiek van 1961 een vrij gunstig beeld geeft. Wel schijnt nog niet iedere Texelaar doordrongen te zijn yan de noodzaak van een dergelijke statistiek. Hieron der laten wij de cijfers volgen. Gemeentelijke gastenstatistiek 1961 personen overnachtingen Hotels 8.092 60.462 Pensions 5.308 66.769 Gemeubileerd 5.664 106.888 Kamperen 31.528 279.406 Huisjes terreinen 2.907 44.294 Vakantie-oord 11.180 74.825 bungalow-bedrijven 12.328 161.317 Totaal 77 007 793.961 In 1960 was er een totaal van: personen 54.927; overnachtingen 597.060 Met uitzondering van de heer Was senaar was de raad voltallig. De afdeling Texel van het N.V.V. had een schrijven aan B. en W. gericht, waarin werd aangedrongen dat de Ge meente Texel zich zou aansluiten bij de Industriecommissie van Noordholland- Noord. Hierover wordt uitvoerig gediscus sieerd. De heer Westdorp, PvdA, is van mening dat aansluiting met betekent vestiging van een industrie op het eiland, maar wellicht in de kop van Noordholland, waar, als er op het eiland een overschot aan arbeidskrach ten komt, Texelaars kunnen arbeiden. Burgemeester De Koning ziet weinig nut in het aansluiten, omdat het be zoeken van vergaderingen van deze commissie voor een der leden van het college geen of weinig betekenis heeft. De heer S. Keijser, WD, vraagt of er consequenties aan vast zitten als Texel zich aansluit. Burgemeester: Alleen financiëel. Wethouder Roeper; Ik zie het directe voordeel niet in, maar er is de laatste jaren, nadat wij eventuele aansluiting hebben besproken, wel veel veranderd. Hij adviseert nu wel lid te worden. De heer Smit, KVP: Ook in onze ge lederen is over deelname gesproken. De heer S. Keijser: Deelname kost de gemeente 1600, Hierna wordt gestemd over het aan sluiten van de gemeente Texel bij de industriecommissie of niet. Elf leden zijn voor aansluiting en drie tegen. In een der laatste raadsvergaderin gen is gesproken over de slechte ver lichting in de Weverstraat en Hoger- straat. De voorzitter deelt mee, dat er contact is opgenomen. Op de in de vorige raad gestelde vraag over de bouwvallige „Vergulde Kikkert" deelt de voorzitter mee, dat het achterste gedeelte van dit gebouw wordt gesloopt en dat het nu zeker is dat op deze plaats een bioscoop zal worden gebouwd. De rijksgoedkeuring is met enkele maanden verlengd. Hierna wordt in een vlot tempo de agenda afgewerkt. Aan de heer Van der Snoek, hoofd van de o.l. school te Oosterend, wordt eervol ontslag ver leend. Mevr. A. Dros-Koorn wordt benoemd tot bestuurslid van de Stichting nijver heidsonderwijs voor meisjes op Texel. Dit in verband met het vertrek van mevr. A. de Vries-Steutel. Verzorgende beroepen De raad zal medewerking verlenen aan het oprichten en instandhouden van een cursus „Vooropleiding verzor gende beroepen" aan de landbouwhuis- houdschool te Den Burg. Deze cursus is bedoeld als voorop leiding voor ziekenverzorgster, bejaar denverzorgster en bejaardenhulp en be oogt de meisjes een algemene vrouwe lijke vorming te geven als voorberei ding voor een opleiding tot een verzor gend beroep. Na het voltooien van de tweejarige primaire opleiding en de één-jarige secundaire opleiding, met name na het met goed gevolg doorlopen hebben van de assistentenklas voor hulp in de huishouding, kan men toe gelaten worden tot de thans aange vraagde nieuwe cursus. De duur van de cursus is één jaar, waarvan drie maanden voor praktische vorming in een verpleegtehuis of rusthuis voor ouden van dagen aan de vaste wal wor den doorgebracht en 9 maanden op school. Naast de algemene vakken als Ne derlands, Engels, rekenen, e.d. komen op het leerplan de vakken voor die ge richt zijn op het doel van de cursus, zo als maatschappelijk inzicht, kinderver zorging en opvoeding, gezondheidsleer, voedingsleer, zorg voor de woning en de kleding enz. Het aantal lesuren zal per week on geveer 36 bedragen. Voor de cursus die tot het Uitgebreid lager nijverheidson derwijs behoort hebben zich tot nu toe reeds 15 meisjes opgegeven. De kosten van de nieuwe cursus wor den begroot op ƒ8500,waarvan 30%, is ongeveer 2500,in eerste instan tie ten laste van de gemeente komt. Door middel van een uitkering worden deze kosten geheel van het Rijk terug ontvangen. De grondruil-transactie Gemeente- N.V. TESO wordt door de raad goed gekeurd, zo ook de garantieverlening (voor de bouw van een woonhuis) aan de heren M. Medema en J. J. van der Berg, beiden te Oosterend. Het bestuur van de Nutskleuter- school krijgt toestemming om voor een bedrag van 775,nieuw spelmate riaal aan te schaffen. Belangrijke aankopen B. en W. hebben met de Eerven Jn. Rab overeenstemming bereikt omtrent aankoop van enige percelen grond, o.a. gelegen aan en nabij de Emmalaan; nabij de Kogerstraat en een perceel grond met opstal gelegen aan de Keesomlaan. Deze aankoop is voor de gemeente van groot belang De perce len nabij de Emmalaan zijn bestemd voor de aanleg van sportvelden voor de RHBS en voorts voor volkstuintjes. Het perceel aan de Kogelstraat is bestemd voor bebossing en het gedeelte aan de Keesomlaan, waarop nu nog een oude schuur staat, is bestemd voor hoekver- ruiming. De gemeente zal eigenaar worden van in totaal 4.80.65 ha. voor een bedrag van 75 000, Ruimte voor woningbouw Met de heer C. Reij, Kogerstraat 61, is overeenstemming bereikt wat de ver koop aangaat van grond en opstallen aan de Kogerstraat. Dit voor een be drag van ƒ73.405,Deze aankoop van gronden is voor de gemeente van be lang te achten in verband met het uit breidingsplan in onderdelen voor Den Burg. De grond zal worden gebruikt voor wegaanleg, wegverbreding en (van groot belang) voor de woning bouw. Op deze plaats kunnen naar schatting nog 20 woningen worden ge bouwd. Rondvraag De heer J. J. Westdorp gaat van start met de vraag: „Is de toelichting van de heer W. Bruin, over het uitbreidings plan al in Uw bezit? De heer Bruin heeft beloofd, dat het dit jaar nog be sproken zou worden. Ik heb alle respect voor deze heer, maar hij werkt wel wat langzaam". Burgemeester De Koning: „Tot mijn spijt moet ik dit laatste beamen". Voorts brengt de heer Westdorp we derom de logiesgelegenheid voor onder wijzeressen in De Cocksdorp naar vo ren. Als er geen oplossing gevonden wordt, zal de zoveelste sollicitant be danken. De voorzitter antwoordt: Wij denken er ernstig over om het beschikbaar komende handje bouwvolume te ver delen over De Cocksdorp en Oosterend. Als er op de dorpen ook bejaarden- woningen worden gebouwd, zoals dat in Den Burg is gebeurd, met bovenwo ningen voor alleenstaanden, zal dit pro bleem van de baan zijn. Deze woningen zullen dan niet voorzien worden van centrale verwarming, zoals dat in Den Burg wel het geval is. De heer Daalder zou gaarne zien dat de Texelse schooljeugd wordt ingeënt voor de griep. Ieder voorjaar opnieuw hebben de scholen te kampen met veel zieken. Ook in andere plaatsen wordt tegen de griep ingeënt, aldus de heer Daalder. Burgemeester De Koning vindt het verstandig deze kwestie te bespreken met het hoofd van de schoolartsen- dienst. Een vervallen woning in Den Hoorn is het eerste onderwerp dat de heer Beumkes in de rondvraag aansnijdt. Een „monument" in Den Hoorn wordt Hjj, die naar Betblchem wil gaan, Hoeft zich niet eerst te gaan verkleden. Maar richt meteen daarheen zijn schreden Hij mocht eens buiten blijven staan. De herders hebben niet gewacht; De wijzen zijn met spoed gekomen. Nog wordt een ieder aangenomen Die tot Hem komt in deze nacht. Maar ieder kome zo hij is, Al is hjj nog zo diep verloren. Want hiertoe werd het Kind geboren In 's werelds diepste duisternis. Het zou misschien kunnen gebeuren, Dat 't Kerstkind zélf eens tot ons kwam, Temidden van de kerstboutgeuren En van de flakkerende vlam. Misschien zou het kunnen gebeuren Dat het juist kwam in déze nacht Maar God weet achter hoeveel deuren Het helemaal niet wordt verwacht. Men zingt zo zoet van 't houten kribje Waarin een hulp'loos kindje schreit. Maar Kertsfeest is geen suikerlolly, Maar keiharde realiteit. Want achter 't licht, rondom de kribbe. Valt reeds de séhaduw van het kruis. En wie dat kruis eenmaal ontmoet heeft, Voelt zich bij licht alléén niet thuis. Natuurlijk moogt ge kerstfeest vieren. Zing blij uw lied en heft uw hoofd. Maar als het zonder 't Kind gevierd wordt, Is 't niet meer dan een nit, die dooft. HUIB FENIJN TEXELS VLIEGVELD IN DE BELANGSTELLING Tijdens besprekingen van de Provin ciale Staten werd door enige leden gevraagd of Gedeputeerde Staten van mening zijn dat de concurrentiestrijd tussen de luchtvaartmaatschappijen, die op Texel vliegen, tot tevredenheid is geëindigd en of er waarborgen zijn, dat zulk een strijd ten nadele van de passagiers niet weer zal ont branden? Een der leden stelde de vraag of de provincie bevoegd is controle op het gebruik van het vliegveld uit te oefe nen. ONTSTEKEN VAN VUURWERK OP OUDEJAARSDAG Beroep op jeugd en ouders Dit jaar valt oudejaarsdag op een zondag en ik kan mij inden ken dat de verleiding voor de jeugd groot is, om het vuurwerk, dat reeds op de zaterdag daarvoor gekocht is, te beproeven. Vergeten wordt dan, dat daar mede inbreuk wordt gemaakt op de zondagsrust van velen en dat het ontsteken van vuurwerk spe ciaal tijdens kerkdiensten bijzon der hinderlijk kan zijn. Ik wil hiermede dan ook een dringend beroep doen op de jeugd, om op de laatste dag van het jaar met het ontsteken van vuurwerk te wachten tot het uur van de jaarwisseling. Speciaal op de ouders doe ik gaarne het beroep om hierop te willen toezien en te willen mee werken om die dag een zo rustig mogelijk verloop te geven. Texel, 20 december 1961. De burgemeester, C. DE KONING. BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Zoals wij vorige week reeds schreven zal het Witte Kruis, afd. Texel, in sa menwerking met het gemeentebestuur, op 3 januari e.k. beginnen met een 5de massa-onderzoek op t.b.c. (van 3 t/m 19 januari). Op het belang van een der gelijk onderzoek hebben wij in dat ar tikel reeds met nadruk gewezen. Tuberculose is nog steeds een van de ernstigste volksziekten. Elk jaar wor den in ons land nog 7000 mensen voor de eerste maal besmet, doordat zich nog duizenden helaas slechts ten dele bekend zijnde besmettings bronnen in ons midden bevinden. Tijdige ontdekking van die infectie bronnen is nodig. Zelfs in een volkomen gezuiverd ge bied kan zelfs één t.b c.-patiënt ruïne rend werken en velen in zijn omgeving besmetten. Niet alleen t.b.c., doch ook afwijkin gen van de borstorganen kunnen wor den opgespoord, zoals hartziekten, tu moren etc. Tijdige ontdekking bevor dert een spoedige genezing en voor komt uitbreiding. Daarom juist is het zo belangrijk dat men zich bij het on derzoek niet afzijdig houdt. Leest U nu vooral onderstaande mededelingen goed. 1 Kinderen geboren na 1 januari 1948 worden niet onderzocht. 2. De kosten bedragen ƒ1,50 p.p., bij of in de onderzoekauto te voldoen. 3. Betaalt U vooral met gepast geld. 4. Ontkleden is niet nodig. Wel wordt verzocht er op toe te zien, dat kno pen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug. 5. De bewoners van de volgende buurt schappen zullen worden opgeroepen om op de volgende plaatsen te ver schijnen: Spang: bij hoeve Varia; Zuid-Haffel- in K.I.-station; Gerritsland: bij Jac. Verseput; De Westen: bij D. W. Keijser; P.H. Polder: bij H. G. Timmer; Oost: bij Dorpshuis Oost. 6. De bewoners van huize Irene, Goll. Stichting, St. Jan en Jan Dirkszoord worden ter plaatse door de auto op gezocht. door de jeugd vernield en als men er ger wil voorkomen, moeten hier maat regelen genomen worden. De voorzitter zegt toe dit opnieuw met de directie van gemeentewerken te bespreken. Wel is het zo dat de plannen bijna gereed zijn voor verkoop en dat de koper deze woning zal inrichten zoals monumen tenzorg dit voorschrijft. Voorts acht de heer Beumkes het dringend nodig dat de verlichting, die is aangebracht op de Pontweg ook ge bruikt wordt. De lantaarns, die daar zijn geplaatst, branden niet en dit is voor de pontweggebruikers een han dicap. Om half vier dankt de voorzitter de leden van de raad voor de vlotte be spreking. Nadat burgemeester De Ko ning de raadsleden prettige Kerstdagen heeft gewenst, sluit hij de vergadering. OVERDENKING: 7. Komt U vooral op tijd. 8. Alleen in bijzondere gevallen (b.v. ziekte, onderwijs vaste wal, vakan tie, beroepswerkzaamheden) mag U op een andere plaats of tijd dan op de oproepkaart staat vermeld, wor den onderzocht (zoekt U uit op het onderzoekschema). 9. Kunt U onverhoopt niet deelnemen aan dit bevolkingsonderzoek, dan verzoeken wij U hiervan mededeling te doen aan de gemeente-secretarie, afd. Alg. Zaken en de oproep mede te nemen. 10 Heeft U daags vóór het onderzoek in Uw woonplaats nog geen oproep ontvangen, meldt U zich dan toch bij de auto. U kunt dan alsnog worden onderzocht. 11. Staat het bij U vast, dat U dichter bij een andere onderzoekplaats woont of werkt, dan op Uw oproep kaart staat vermeld, meldt U zich dan op de dichtstbijzijnde plaats. Onderzoekschema woensdag 3 januari- 09.00 - 12.00 en 13.30 - 17.00 uur Den Burg, Witte Kruisgebouw; donderdag 4 januari: 14.00 - 17.00 en 18.30 -20.15 uur Den Burg, Witte Kruisgebouw; vrijdag 5 januari: 09.00- 12.00 uur, Den Burg, Witte Kruisgebouw; maandag 8 januari: 13.30- 17.00 en 18.30 - 20.15 uur, Oosterend, Ge bouw, Chr. Belangen; dinsdag 9 januari: 13.45 - 15.45 uur, Midden-Eierland, oude school; 16.15 - 17.15 en 18.15 - 20.00 uur, De Cocksdorp, hotel „De Hoop"; woensdag 10 januari: 13.30-16.15 uur, De Koog, Dorpshuis; 16.30 - 17.00 uur De Koog, „Koger Hoop" (Irene), 18.30- 19.45 uur. De Koog, Dorps huis; donderdag 11 januari: 0.9.15-11.45 uur, Den Hoorn, Dorpshuis; 13.30 - 14.30 uur, K.I.-station, Zuid- Haffel; 15.15-17.00 uur, De Waal, Dorps huis; vrijdag 12 januari: 09.00 - 11.00 uur, Zuid-Eierland, Vliegv. paviljoen; maandag 15 januari: 13.30 - 17.00 en 18.30 - 20.00 u„ Oudeschild. Dorps huis; dinsdag 16 januari: 13.30- 15.30 uur, Gerritsland, Jac. Verseput; 16.00- 17.00 en 18.30- 20.00 uur, Den Burg, Witte Kruisgebouw; woensdag 17 januari: 09 00 -09.45 uur, Den Burg, Gollardsstichting; 10.00 - 10.45 uur, Den Burg, Jan Dirkszoord; 11-15 - 12.00 uur, Den Burg, Rust huis St. Jan; 13.45 - 15.00 uur De Westen, D. W. Keijser; 15.45- 16.30 uur P.H. Polder. H. G. Timmer; donderdag 18 januari: 13.45 - 14.30 uur, Spang, hoeve „Varia"; 15.15 - 16.45 uur Oost, oude school; 18.30- 20.00 uur Den Burg, Witte Kruisgebouw; vrijdag 19 januari: 09.00- 11.00 uur, Den Burg, Witte Kruisgebouw. Texel, 21 december 1961. Het Bestuur van Het Witte Kruis Het Kerstverhaal heeft vele elemen ten, maar degenen die daarin het sterkst op de voorgrond treden, dat zijn de herders. De kinderen vinden dat ook altijd het mooist, dat verhaal van de herders, die de kudde weidden, en alles achter lieten om de geboren Heiland te zoeken in de kribbe in Bethlehem. Die herderfiguur komen we later weer tegen, wanneer Christus tot Zijn jongeren zegt; „Ik ben de goede Her der", Dat is merkwaardig. Christus zelf is in een andere omge ving opgegroeid. Zijn vader was tim merman en Hij zelf zal in het vak wel zijn opgeleid. En Zijn jongeren? Voor een deel waren het vissers, van anderen weten we het beroep niet, maar we le zen nergens dat Hij een hunner weg riep van de kudde. En toch, bij de vele beelden waarin Hij zijn boodschap tot de mens bracht, is die gelijkenis van de Goede Herder wel het meest ingeslagen. Wij moeten natuurlijk oppassen, dat we niet al te veel gaan romantiseren en daar hebben we. wanneer het over herders gaat, nogal eens last van. Op de grote stille heide dwaalt de herder eenzaam rond met zijn witgewolde kud de. Och, ja, daar kunnen we heel aar dig over zingen. De herder met zijn schaapjes is altijd sterk aan de roman tiek onderhevig geweest. Marie An toinette, voor zij haar leven eindigde op het schavot, had er plezier in, met zorgvuldig schoongewassen lammetjes aan zijden linten rond te huppelen en herderinnetje te spelen Maar nóch de herders in de velden van Bethlehem, nóch de Goede Her der, zoals Christus hem ons deed zien, zijn de brave kousenbreiende lieden', die mijmeren bij witte lammerkens. Dat de herders in Bethlehem de nachtwacht hielden, vond zijn oorzaak in de gevaren die de kudde gedreigden, gevaren van rovers op twee en op vier benen, en die herders waren ruwe klanten, die hun mannetje stonden in 't gevecht. Wanneer Christus ons het beeld te kent van de Goede Herder, noemt hij j als het kenmerk van deze, dat hij „zijn leven inzet voor de schapen", en heeft Hij het telkens over dieven en moorde naars, die de schaapskooi inklimmen, en over wolven, die de kudde bedrei- gen. I Wanneer wij de dingen zo, in het licht van de werkelijkheid gaan zien, dan is die werkelijkheid ook veel meer in overeenstemming met ons eigen be- i staan. Geen romantiek, geen zachte, rode schijn, geen imitatiesneeuw op i sparrengroen. Daar staat ons hoofd op het ogenblik helemaal met naar. Zo is de wereld van vandaag-de-dag niet! Wij voelen ons, en te meer wanneer wij denken aan de toekomst van onze kinderen, veel meer verwant aan die I herders uit Bethlehem, die 's nachts hun ogen wijd open hielden om tijdig de ge- j varen te zien. gevaren die hen van alle i kanten bedreigen.... hen, maar ons ook. j En daarna verliest dat beeld van de Goede Herder ook al de zoetelijkheid j van de schoolliedjes. Dan wordt die Goede Herder Eén, die met Zijn leven borg staat voor ons in een bedreigde wereld, die ons niet overlaat aan die- j ven en moordenaars en grijpende wolven. I En zo kunnen wij er dan misschien ook toe komen, om, met de herders uit Bethlehem, eens, al is het maar een ogenblik, onze zorgen en bezorgdheden te vergeten. Om alles los te laten in het vertrouwen op Eén, die beloofd heeft en volbracht heeft. Eén, de niet ge tracht heeft te begoochelen, maar die in het beeld van de Goede Herder zijn eigen leven liet zien, dat Hij heeft ge geven tot heil der wereld. Wanneer bij ons de gerechtvaardig de neiging opkomt, ons wantrouwend en wrevelig af te wenden van de Kerst- romantiek, laten we dan bedenken, dat nóch de herders uit Bethlehem, nóch de Goede Herder romantische figuren wa- j ren. Zij waren als wij. En Hij is wat wij ook thans nog iedere dag nodig hebben: de Herder die ons met Zijn leven beschut en behoudt. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer W. Wie- ring, slaagde voor het examen Aspirant Waterbouwkundige, deel 1. BENOEMD Den Burg Onze vroegere plaats- genote, mej. D. Keijser, (misschien be ter bekend als zuster Keijser) is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot directrice van het Ned. Hervormde rusthuis „Herdia" te Den Helder.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1