Waalder kerktoren in gebruik genomen Jaarverslagen V.V.V.-Texel Snuif en wrijf Handen en Lippen r u w ?r~ TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 Ds. A. \V. F. Waardenburg, Her vormd predikant te De Waal en De Koog, kon in zijn openingswoord, ter gelegenheid van de ingebruikname van de nieuwe toren, welkom lieten burge meester C. De Koning, de beide wet houders, de heren Hin en Roeper, de gemeenteraadsleden, de kerkcraads- leden van de N.H. kerk, het dorpshuis bestuur, de aannemer, de heer Drijver, en, last but not least, de lieer en mevr. Pot, architecten van dit bouwwerk. Het is een toren geworden, die uit steekt boven alle huizen van De Waal, ja, zelfs boven de andere kerktorens op het eiland. Op grote afstand is deze wegwijzer naar De Waal reeds te zien. Spreker memoreerde het vele werk, dat de burgemeester had verricht, om de bouw van de toren er door te krijgen bij de verschillende instanties. Dit viel niet mee. Spannend werd het, toen bepaald werd, dat de rijkssubsidie zou worden ingetrokken, als voor 1 januari 1961 de toren er niet stond. Besprekingen volgden wederom. De Bouw- en Reparatiecommissie van de Ned. Herv. kerken was voor een toren, maar de adviescommissie was er tegen. Na dagen van spannend afwachten kwam eindelijk het verlossende be richt: bouwen! Ds. Waardenburg dankte allen, die tot dit succes hadden meegewerkt. Vervolgens richtte ds. Waardenburg zich tot de architecten, de heer en mevr. J. Pot. Vele gasten bezichtigen in de zomer deze kerk, die n.l. altijd ge opend is. Er wordt hiervan veel ge bruik gemaakt. Deels zijn dit mensen, die uit louter nieuwsgiergheid de kerk in lopen, anderen zoeken binnen de rust, gewijd aan God. Dit is te danken aan Uw architectuur. Uw werk is nu, na een jarenlange onderbreking, vol tooid. Voor de kerkelijke gemeente van De Waal is deze kerk groot. Het is jammer, dat niet meer mensen geregeld gebruik maken van dit gebouw. Ook de aannemer heeft met veel toe wijding aan de tot standkoming van dit gebouw gewerkt. Hij dankte de heer Drijver daarvoor hartelijk. Een kerk zonder toren is als een ver minkte hand. We moeten een toren be schouwen als een vingerwijzing naar de Almachtige. Nu de toren er staat kan de Ned. Hervormde gemeente te De Waal zich beschouwen als zijnde volwaardige. Belangrijk is ook dat De Waal in het centrum van de grotere gemeenschappen staat. Was in ver schillende opzichten vroeger De Waal afhankelijk van Den Burg, thans komt daar verandering in. Het wordt zelf standiger. Vervolgens verleende ds. Waarden- burg het woord aan de burgemeester. De heer C. De Koning verheugde zich er in, de totstandkoming van de Waalder toren te kunnen bijwonen. Spreker wilde niet in herhalingen ver vallen, doch beaamde de vele moeilijk heden, welke overwonnen moesten worden. Dank zij een goed samenspel tussen kerkelijke autoriteiten en bur gerlijke overheid is alles toch tot een goed eind gekomen. Door deze samen werking is op Texel reeds veel opge lost. Ook het gebouw zal men samen moeten beheren: de toren is eigendom van de gemeente Texel, de kerk van de kerkelijke gemeente. Vervolgens sprak de heer De Koning een woord van dank tot de architecten en getuigde van de goede samenwer king, welke immer had bestaan. Archi tectonisch is het een fraai gebouw, het welk zeer zeker past in de omgeving. De heer Pot heeft, samen met zijn echtgenote, een goed compromis ge vonden. Vervolgens nodigde de burgemeester allen uit, naar de toren te gaan om aldaar, door het luiden van de klok, de toren officiéél in gebruik te stellen. De heer J. Pot getuigde vervolgens van de moeilijkheden, welke hij te overwinnen had, aangaande het ont werp van de kerk. Hij was gebonden aan het fundament van de oude kerk, uitbreiding naar beide zijden was niet mogelijk in verband met de begraaf plaats aan weerszijden. Tevens memo reerde de heer Pot het vele werk, dat indertijd is verzet door de heer IJska; zonder zijn activiteiten in het begin stadium was de kerk er niet gekomen. Het verheugde hem dan ook, dat in de kerkeraadskamer een groot portret hangt ter herinnering aan Redmer IJska. Vervolgens begaf het gehele gezel schap zich naar het verwarmde Dorps huis „De Wielewaal", waar de koffie reeds klaar stond. Hier kreeg de heer De Wolf, presi dent-kerkvoogd der Ned. Herv. ge meente, het woord. Het is moeilijk onze gevoelens met woorden weer te geven. Het is voor De Waal een heug lijke dag. Het lijkt alles zo geruisloos te zijn gegaan, maar dat is het toch echt niet. Vele brieven zijn geschreven, telefoongesprekken gevoerd en bezoe ken afgelegd. En nog was de uitslag niet zeker. Zeer zeker hebben tot het bereiken van dit resultaat, heel veel te p Uw verkoudheid van neus, f keel ot borst wee danken aan onze vooruitstrevende burgemeester. Ook ds. Waardenburg heeft, zij het meer in het verborgene, veel werk hiervoor verzet. In enthou siaste bewoordingen sprak de heer De Wolf tot het echtpaar Pot en de heer Drijver. Ook werd de Zusterkring der Her vormde kerk geprezen. Te Alkmaar werd indertijd de vraag gesteld: hoe het staat met het kerkelijke leven. Het antwoord kon luiden, dat er een zeer actieve zusterkring bestaat, een steun pilaar van de gemeente. De heer De Wolf sprak de wens uit, dat de kerk voor vele generaties op Texel een sieraad zou zijn en voor De Waal in het bijzonder. De heer Pot wees in zijn antwoord er op, dat het hem opgevallen was, hoe keurig de kerk van binnen werd on derhouden. Toch zou een verflaagje aan de buitenkant geen kwaad doen, integendeel. Vervolgens sprak de heer W. Albers, als voorzitter van het Dorpshuisbe stuur. Hij richtte felicitaties tot het Gemeentebestuur van Texel en tot de Kerkvoogdij. Bij de brand in april 1945 is veel verloren gegaan, helaas. Er wordt wel eens beweerd, dat deze kerk een aanfluiting is voor De Waal. Het gebouw zou niet passen in de omge ving, bij de bestaande bebouwing van ons dorp De Waal. Er zijn na de oorlog vele kerken in ons land gebouwd en daar zijn er heel wat bij, die inderdaad niet in deze omgeving zouden passen Wij moeten in deze niet vergeten, dat we voor ons een toekomst hebben lig gen. Het is natuurlijk jammer, dat De Waal zijn vorige kerk heeft moeten verliezen. Dit is nu eenmaal niet an ders. Met het verleden is in deze afge rekend. Een kerk opbouwen in oude trant komt niet veel voor, hoogstens in gevallen van bijzondere culturele of historische waarde. Dit gold voor De Waal niet. Er kon dus een nieuw ge bouw worden ontworpen, passend bij de eisen des tijds. De architect is, al dus de spreker, hier zeker in geslaagd Hij heeft een gebouw ontworpen, dat kloek en fier boven alles uitsteekt. Ook al is De Waal het kleinste dorp van ons eiland, het telt mee. Dat is aan de kerk te zien. Wij, Waalders, zijn er trots op, dat we wederom een primeur hebben: was het eerstens een eigen, financieel onaf hankelijk, dorpshuis, thans is het een toren met een verlichte wijzerplaat! Vervolgens vertoonde de heer Albers, met excuses aan de heer Drijver voor het buiten diens medeweten beklim- men van de toren, een aantal kleuren dia's van De Waal en omgeving, geno men vanaf de hoogste bouwstelling. Een en ander werd door de aanwezigen zeer zeker geapprecieerd. Uit het slotwoord van burgemeester De Koning bleek, dat er nog een derde primeur voor De Waal was: de vol tallige gemeenteraad was aanwezig op deze officiële bijeenkomst, een feit dat in het verleden nog nooit was geschied. Daarna aanschouwde men de kerk, badend in een zee van licht. Een aardige bijzonderheid over het ontstaan van het ontwerp is het vol gende: Op de eerste bijeenkomst van de kerkeraad met de architect, werd één der leden uit de vergadering ge roepen, omdat er een schaap moest lammeren. De heer Pot besefte toen goed, dat de kerk kwam te staan in een dorp, welks voornaamste bron van inkomsten is; de schapenteelt. Hij heeft toen getracht dit in zijn schep ping te creëren: het lam. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E S.O. (geldig tot 26 mei 1962) Werkdagen: v. Texel 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 v. Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: v. Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 v. Den Helder: 9.00 12.10 17.15 19.35 WOENSDAG 27 DECEMBER GEEN CONSULTATIEBUREAU Belanghebbenden wordt medege deeld dat er woensdag 27 december a s. geen consultatiebureau voor zuigelin gen wordt gehouden. WEEKAGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 26 december Den Burg, Start puzzelrit MAB-club voor motoren en bromfietsen. Donderdag 28 december De Koog, „Het Witte Huis", J. P. Strijbos spreekt over kampeertocht door Zuid-Europa Vrijdag 29 december Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwen club afd. Gilde, Adventsavond en film over het Heilige Land door pastoor v.d. Burg. Woensdag 3 januari Den Burg, Texel, Bridge-drive Donderdag 4 januari Den Burg, Lakeman, Federatieleden vergadering Partij v.d. Arbeid Den Burg, Casino, Installatie actie comité „10 x 10" (onder voorbehoud). Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub Zaterdag 6 januari Den Burg, Texel, cabaretavond paar densportvereniging. N.B.: Inde week van 25 tot en met 30 december a.s. zal geen weekagenda worden uitgegeven. FILMNIEUWS: Filmliefhebbers kunnen de komende feestdagen wel terecht in Texels Bioscoop. Niet minder van vijf ver schillende films worden vertoond. Zondag- en maandagavond: „EEN VROUW VOOR IIET LEVEN" Een vrolijke film met veel muziek, dat is de rolprent „Een vrouw voor het leven". Daarmee hebben wij als het ware de film met weinig woorden besproken. Er zit natuurlijk een verhaal in. Marga- rete, de dochter van een dirigent, kan goed trompet spelen, maar is er niet happig op in het huwelijksbootje te stappen. Als ze echter Baron van Bergen ont moet moet ze haar mening herzien. Het paar krijgt een dochtertje, dat later ook trompet gaat spelen. Deze trouwt met een belangrijke geldschieter van haar vader en zo zijn allen voor enige tijd gelukkig. Een vrolijke film, die ons via de Weense wals, de Charleston en Jazz naar een gelukkige oude dag voert van Oma van Bergen. Zaterdagavond en zondagmiddag: „PARACHUTISTENCOMMANDO" De titel zegt het al: enige perioden uit de laatste wereldoorlog herleven. Op een spannende wijze worden de lotgevallen van een groep parachu tisten verhaald, die hun eerste actie begonnen in Noord-Afrika. Tussen de kogels en de acties door wordt ook iets verteld over hun eigen persoonlijke omstandigheden. Charlie, die zich als mislukking beschouwde, sterft op het veld van eer nadat hij tenminste één ding in zijn leven had voltooid: name lijk het overbrengen van een generator naar de luitenant, die belangrijke troe penverplaatsingen van de vijand moest melden aan het hoofdkwartier tijdens de slag op Salermo. Het is een oorlogsfilm, waarin toch niet de humor ontbreekt. Dat is een welkome afleiding in deze film van angst en dood. Maandagmiddag „GUN BATTLE AT MONTEREY" Een infame verrader werd door het noodlot achterhaald. Keiharde vuist gevechten en trefzeker gehanteerde revolvers, wraak en liefde voor een meisje, vormen de ingrediënten van deze spectaculaire film. Dinsdagmiddag- „DE CLOWN VAN CIRCUS KRONE" In deze prent een donker meisje met een lichte lach. Kleine Moni, een neger meisje, wordt door haar klasgenootjes uitgelachen, omdat zij boerin wil worden. „Een zwarte boerin" is vol gens die kinderen niet mogelijk. Moni vindt toch de weg naar geluk. Dinsdagavond: „DE GROTE BEDRIEGER" Wanneer het toeval Ferdinand Waldo Demara jr. op uw weg mocht voeren want hij leeft nog, hoewel zijn verblijfplaats onbekend is hebt ge kans na enige tijd uw alter ego te zien verschijnen, compleet met paspoort en diploma's. Want de heer Demara, die het devies „De wereld wil bedrogen worden, be drieg haar dus" in zijn wapen voert, bezit de merkwaardige gave zich met de naam ook de capaciteiten van de persoon met wie hij zich wenst te iden tificeren toe te eigenen. Het feit dat hij slechts twee jaar middelbare school bezat, hetgeen hem a priori van alle leidende functies uit sloot, bracht hm ertoe over alle regels en voorschriften heen te stappen en aan te tonen, dat men ook zonder offi ciële bevoegdheden verschillende ambten als daar zijn officier, gevange nisdirecteur, docent in de psychologie, marine-arts en zelfs chirurg met suc ces kan uitoefenen. Dat daartoe een meer dan gewone intelligentie, een rijke fantasie, een sterke intuïtie, een weergaloze behendigheid, een grondige mensenkennis en een onwankelbaar zelfvertrouwen nodig zijn spreekt van zelf. Het spreekt evenzeer vanzelf dat degeen, die dit wonderlijke genie, dat er vermaak in schept van het leven een grandiose goochelpartij te maken, uitbeeldt, een zeldzaam kundig acteur moet zijn, in staat zich volledig te metamorfoseren. Zulk een acteur is de charmante Tony Curtis met het kleine ongunstige trekje in zijn ge- zioht natuurlijk niet, maar hij heeft zijn ervaring, zijn faciliteit en dat moeilijk te definiëren iets, dat hem tot een lieveling van het publiek maakt, drie dingen, die hem een eindweegs in de goede richting brengen. En zo is deze door Robert Mulligan vlot gere gisseerde film, die zich uiteraard min der op de psychologische achtergronden kan toeleggen dan de aan deze uitzon derlijke man gewijde roman en soms wat abrupt van de ene episode op de andere springt, een bijzonder onder houdend werk geworden, dat de toe schouwer ten overvloede tot nadenken stemt. Op de 18 december gehouden alge mene jaarvergadering van de V.V.V.- Texel bracht de directie een jaarver slag en een financiëel verslag uit. Aan deze verslagen ontlenen wij het vol gende: Jaarverslag 1961. Algemeen Was de strekking van het jaarverslag over het vorige boekjaar zonder meer somber te noemen, er is bij het uit brengen van dit jaarverslag geen reden deze somberheid te handhaven, althans niet op alle punten. Hoewel de financiële positie van de organisatie een kwetsbaar punt blijft, mag niettemin geconstateerd worden dat de koorts van de patiënt gedaald is door naheffing en contributieverho ging enerzijds en het schrappen van zeer risico-dragende punten zoals park uitvoeringen anderzijds. Zo kan van de V.V.V.-Texel over het afgelopen boekjaar een veel rustiger beeld geschetst worden, een rust die leidde tot opbouwende maatregelen zoals het uitgeven van een nieuwe Texelgids, de voorbereiding voor het uitgeven van deze gids in de Duitse taal als aanloop voor tevens vertalingen in het Frans en Engels, de voorberei ding en financiering van een nieuwe Texelkaart, het maken van een begin met het propageren van wintertoerisme op Texel, om enkele hoofdpunten te noemen Seizoen Over het afgelopen seizoen kan met een enkele opmerking volstaan wor den. Dwars tegen de stroom van gebrek aan vakantiespreiding en aanhoudende slechte weersomstandigheden in blijft het gastenaantal toenemen met een percentage dat van jaar op jaar zich fixeert op ongeveer acht procent. Heel voorzichtig constaterend mag gesteld worden dat Texel het afgelopen jaar waarschijnlijk voor het eerst meer dan honderdduizend gasten onderdak heeft verschaft, met als gevolg een bruto-omzet uit hoofde van toerisme die de 10 miljoen gulden gaat benade ren. Zowel van de zijde van de logies- verstrekkers als van de middenstanders werden tevreden klanken vernomen. Mededelingen omtrent „een slecht sei zoen als totaal" werden door de V.V.V.- Texel niet geregistreerd. Propaganda Eens te meer is het afgelopen boek jaar gebleken, dat de propagandistische kracht van de organisatie ligt in het uitgeven van de VV.V.-krant „Voor Vrienden van Texel". Voor het komende jaar zal gestreefd worden naar een iets andere technische opzet met de noodzaak het aantal pa gina's nogmaals te vergroten, voorna melijk als gevolg van de zich immer uitbreidende accommodatielijst. Er is naar gestreefd door te bezuinigen op de papierkwaliteit deze uitbreiding voor de adverteerders in financieel op zicht zo geruisloos mogelijk te doen verlopen. Een oplagevergroting ligt echter na in het verschiet. Enorm veel succes werd dit jaar be reikt met het interesseren van dag bladen en periodieken, radio en TV voor Texel als toeristencentrum. Om voorbeelden te noemen: diverse binnenlandse radio-uitzendin gen; drie uitzendingen voor de Wereld omroep in Spaans, Engels en Z.-Afri- kaans; drie uitzendingen voor de televisie; een uitzending voor de kin dertelevisie; driemaal een reportage in de bekende damesbladen; een vier pa gina's omvattende reportage in Else- viers Weekblad; talloze publikaties in binnenlandse dagbladen; publikaties in buitenlandse kranten, met name: Bel gië, Italië en West-Duitsland (Ameri kaanse leger) etc.; twee filmopnamen, te weten één voor een Hollandse film van de ANVV en één voor het dagtoe- risme van de Nederlandse Spoorwegen. Verenigingsleven Meer dan ooit was er het afgelopen jaar sprake van een intensief samen spel tussen bestuur en dagelijkse lei ding van de V.V.V.-Texel. Er werd het afgelopen jaar zeer veel vergaderd; het overleg tussen dagelijks, hoofdbestuur en directie verliep uitnemend. Uit het verenigingsleven kunnen nog de volgende punten geregistreerd wor den: de heren J. R. van Wijland, P. van Tatenhove, H. Wuis en M. Mantje trokken zich uit het hoofdbestuur terug. Hun plaatsen werden gedeel telijk aangevuld door de heren J. Zwan en J. Feikema. Het reeds zit tende H.B.-lid C. J. van der Kooi werd gekozen tot waarnemend voor zitter terwijl de heer P. Sibinga Mul der de post van penningmeester van de reeds eerder uitgetreden heer J. J. v.d. Vlies overnam. Door deze mutaties ontstonden in het hoofdbestuur twee vacante plaatsen, welke ingevolge een besluit van het H.B. niet werden aangevuld, daar in deze een algemene vergadering uit geschreven had moeten worden. mededeling werd ontvangen dat de huidige directeur, de heer G. H. Fortgens, per 1 januari 1962 een functie in Rotterdam zal aanvaarden. In zijn plaats heeft het H.B. de heer J. W. Dekker, voordien administra teur van de organisatie, benoemd tot adjunct-directeur. in het afgelopen boekjaar kwam het ere-lid R. J. Daalder te De Koog, oud-lid van het hoofdbestuur te overlijden. Met hem is een groot voortrekker van het Texels toerisme heengegaan. in Den Burg kreeg de scheidende penningmeester, de heer J. J. v.d. Vlies, de legpenning van de A.N.V.V. aangeboden. nogmaals met grote waardering mag gewag gemaakt worden van de be langeloze medewerking van de heer D. Dros te Den Burg, die thans al weer meer dan een jaar met grote voortvarendheid het knipselarchief van de V.V.V.-Texel bijhoudt, en zodoende zorg draagt dat de bewo gen geschiedenis van de organisatie niet voor het nageslacht verloren gaat. Hulde voor deze Texelaar, die ondanks zijn leeftijd de vereniging nog zulke goede diensten bewijst. Slotbeschouwing Werd het vorige jaarverslag afgeslo ten met de vraag „Waar moet dit met de V.V.V. naar toe?", ditmaal past de vraag: „Hoe kunnen we de wending ten goede bestendigen?" Dat het toerisme bij de huidige con junctuur economisch een enorme steun is behoeft geen betoog. Maar de organisatie ter bevordering van dit toerisme heeft nog een uitvoe rige verlanglijst, met daaruit als voor beelden: mogelijkheden om binnen afzienbare tijd een nieuwe behuizing te Den Burg te betrekken, daar de huidige aan het einde der jaren is; voorzieningen in De Koog en eigen vestigingen in De Cocksdorp en Den Hoorn mogelijkheden om aan 't Horntje dan- wel in Den Helder een voorpost voor de V.V.V. te vestigen; vorming van eigen kapitaal tot snelle financiering van propagandistische uitgaven; geleidelijke uitbreiding van het staf personeel om aan de toenemende hoeveelheid werk het hoofd te kun nen bieden. Met deze verlangens voor ogen wordt het klaar dat de V.V.V.-Texel zich nog aan het ontwikkelen is, en stellig niet gezien moet worden als een organisatie die nu zo langzamerhand wel in balans is en alles op kan vangen. Met andere woorden: we zijn er nog lang niet, ook al koerst het schip wellicht in rustiger water. Financiëel verslag. Beoordeelt men de financiële resul taten van de V.V.V.-Texel over het afgelopen boekjaar 1960/1961 naar de normen die in het algemeen voor ver enigingen en organisaties gelden, dan zou het oordeel luiden: gunstig. Gezien echter het bloedarmoedige verleden van onze vereniging, dan moet het oordeel luiden: „uitermate gunstig en hoopgevend". Men moet dit vooral zien als een relatieve conclusie; het is te hopen dat het mogelijk zal zijn de tendenz van sanering welbewust door te trekken, opdat de V.V.V.-Texel ba tige exploitatierekeningen blijft hou den, positieve balansen, en dit bij vol doende afschrijvingen qn reserveringen. Enige kapitaalvorming, waarvan nu nog nauwelijks sprake is, moet het doel blijven, enerzijds als buffer bij een teruglopende conjunctuur, anderzijds als mogelijkheid om uit eigen middelen propagandistische uitgaven te finan cieren. Ondanks voldoende afschrijvingen vertoont de resultatenrekening over het afgelopen boekjaar een batig saldo van ƒ3.307,31. Het negatieve kapitaal op de balans van ruim ƒ7.000,— kreeg uit de na- heffing een injectie van ƒ6.000, Door het batig saldo van ruim ./jOOO,staat de balans thans weer royaal boven nul Hierdoor is de V.V.V.-Texel uit de gevarenzone. Hier past slechts één conclusie; de contributiebesluiten van v o rig jaar hebben heilzaam gewerkt. Contributie wijzigingen noch naheffingen zijn thans aan de orde. Ondanks een voorzichtig beleid ten aanzien van de inkomsten ramingen, kan de algemene vergade ring een sluitende begroting voor het komende boekjaar worden aangeboden. Het is duidelijk dat de contributie- besluiten niet alleen maar op papier zijn genomen; ze zijn ook uitgevoerd en geaccepteerd. Weliswaar was er sprake van enig ledenverlies, financiëel tech nisch was dit verlies te verwaarlozen daar er ook ledenwinst tegenover stond. Zoals enigermate te verwachten was stagneerde de contributieverhoging het innen van de ledenbijdragen, zodat bij afsluiting van het boekjaar nog een post van ƒ3000,aan debiteuren open stond. Het Hoofdbestuur schroomt ech ter niet op rechtmatige wijze tot vor dering van lidmaatschapsgelden over te gaan, als een rechtvaardiging tegenover de leden die door een vlotte betaling mee hebben geholpen de V.V.V.-Texel te saneren. Terzijde kan in deze mede gedeeld worden, dat een laatste aan maning aan achterstallige leden zeer gunstig heeft gewerkt, mede dank zij de niet genoeg te waarderen belange loze medewerking van de afdelings bestuurders. Tot het bereiken van een financiëel veel gezonder basis hebben voorts nog bijgedragen: ten eerste: het afschaffen van de park uitvoeringen. waarvoor de afgelopen zomer de exploitatierekening door het slechte weer dermate slecht zou zijn uitgevallen, dat het ergste voor de ver eniging gevreesd had kunnen worden; ten tweede: het verlaten van het prin cipe dat informatieve sendee door de V.V.V. volledig om niet moet worden verleend. Het laten betalen voor toe zending van materiaal en het vragen van kleine bijdragen voor het ver strekken van folders e.d. leverde ƒ1.000,op; ten derde: bijkomende maatregelen, wijzigingen in beheer etc. etc. beteken: den stuk voor stuk kleine besparingen dan wel inkomsten, en gaven bijeen een waardevolle steun aan de exploi tatie.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 3