Cf roen'wartsjexehin het jBij de jcicirwióóeiincf door Burgemeester C. De Koning Gedicht van B W ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7622 COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerii Oen Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqs en zaterdags Bank: R'damse Bank, CoÖp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm C. De Koning Min of meer lerend en beschouwend probeer ik iedere keer voor de Texelse Courant de belangrijke feiten van het voor bije jaar en de wenselijkheden voor de toekomst te combi neren. In deze beschouwingen gaan hoopvolle verwachtingen en teleurstellingen ongeveer gelijk op; merkwaardig is echter dat bij sommige van die teleurstellingen die eigenlijk al ver werkt waren, weer een ommekeer kwam en toch gebeurde of tot stand kwam wat zo dringend werd gewenst. Dit viel nuj zo op toen ik de hier bedoelde artikelen eens doorbladerde. Materieel gezien is er zeker reden tot enige tevredenheid; de economische grondslagen van onze eilandgemeenschap zijn in de loop der jaren aanzienlijk verstevigd, juist in en door die voorzieningen, waarvan de baten niet onmiddellijk in guldens zijn weer te geven. Ook in andere opzichten behoeven wij niet voortdurend te klagen. Een van de zaken waarop de gemeenteraad van Texel met recht trots mag zijn, is de wijze waarop in eigen be voegdheidssfeer, dan wel stimulerend de onderwijsvoorzienin gen in de naoorlogse jaren zijn aangevat. Wij zijn weliswaar nog niet aan een sluitstuk toe, maar het optimaal bereikbare ligt toch in het verschiet. Vrijwel zeker komt er de A-afdeling bij de Rijks H.B.S. Texel; zelfs acht ik het niet onmogelijk dat de lagere technische school die ge bouwd zal worden, ook al is het gebouw nog niet klaar, met enig lapwerk en goede wil, reeds in 1962 met de eerste leer lingen kan starten. Het is prettig te bedenken dat onze kin deren in vrijwel alle richtingen hun aanloopopleiding op Texel kunnen vinden, ook al weten wij dat binnenkort de verbin ding met de overkant zoveel beter zal zijn. Het doet ook deugd te weten dat de urgentie van de nieuwe R.K. Kleuterschool in hoger regionen wordt ingezien. Te hopen is dat dit ook met de U.L.O.-school zo zijn zal. Somber is de situatie echter met betrekking tot het gym nastiekonderwijs. Wij zijn op Texel in dit opzicht werkelijk onderbedeeld en het lijkt er niet op dat daarin snel afdoend verbetering zal komen. Laten wij hopen dat de plannen voor een zwembad meer succes zullen hebben. Aan de voorberei dingen wordt nu hard gewerkt. Er is reden om hierbij even stil te staan. Het is namelijk zo dat een goed zwembad in het kader van de gemeentelijke begroting financieel moeilijk haalbaar zal zijn. Anderzijds is er geen reden te bedenken, die er zich tegen verzet dat de bevolking zelf hieraan het nodige zou bijdragen. De gemeente Zaltbommel is in dit opzicht een prachtig voorbeeld. Ik herinner mij overigens de ruime mate van meewerken van de Texelaars toen indertijd de burgerzinlening werd ge- entameerd. Het is voor mij onvoorstelbaar dat de gemeen schapszin, nodig om te bereiken dat 2000 jongeren zwem- onderricht kunnen krijgen, op ons eiland zou ontbreken. Misschien is het wel nodig dit voorbeeld te veralgemenen. Er is n.l. een nieuwe financiële verhouding rijk-gemeente, die voor onze gemeente weer een tekort oplevert. Nu is het wel zo dat in alle voorgaande jaren met telkens weerkerende jaarlijkse tekorten, toch herhaaldelijk allerlei doelen worden bereikt, maar anderzijds mag worden gesteld dat dit ieder jaar moeilijker wordt en dat dit nu wel heel duidelijk het geval is. Ik stel me dan ook voor dat in die sectoren, waar het verband met de werkingssfeer van de gemeentelijke overheid niet zo duidelijk is, in de toekomst meer van de zelfwerkzaamheid van de bevolking moet wor den verwacht. Enige reden tot optimisme is hier wel gerechtvaardigd. In „Ons Contact" mocht ik hier kortgeleden nog op wijzen. Eigener initiatief is men begonnen met het verzamelen, restaureren en bewaren van historisch belangrijke zaken; denkbaar is dat deze gedachte zich verder verbreidt en dat zelfs meerdere financiële offers hiervoor zullen worden ge bracht. Een zaak waarover de gemeente allerminst tevreden mag zijn is die van het nog. steeds ernstige woningtekort. Ook hier lijkt dat wellicht nieuwe wegen en middelen zullen moeten worden gezocht. Het beperkte volume dat ons jaarlijks in de woningwetbouw wordt toebedeeld is wel te verwaarlozen; het levert althans in onze nood niets op. Bovendien wordt er ge meentelijk niet over de benodigde grond beschikt. Op, voor onze verhoudingen, grootscheepse wijze zal dit probleem moe ten worden aangepakt. Voor onteigening zal men niet mogen terugschrikken en voorts zal de woningbouw massaal moeten worden aangepakt, met medewerking van Bouwfonds Neder landse Gemeenten of andere organisaties. Het ziet er naar uit dat het volume woningwetwoningen voor 1962 door de gemeenteraad weer zal worden bestemd voor bejaardenflats, b v. in Oosterend en De Cocksdorp op de manier zoals deze met succes in Den Burg zijn gebouwd Aan bouwplannen is er overigens geen gebrek en het beeld van Den Burg zal binnen niet al te lange tijd aanzienlijk ver anderen. De doorbraak naar de Groeneplaats en het nieuwe raadhuis zullen moeten worden verwezenlijkt. Ten aanzien van het verkeer komt Texel ondanks belang rijke verbeteringen in een steeds moeilijker situatie. De Pont- weg en de verlenging daarvan tot aan De Koog behoren tot die verbeteringen. De toekomstige aantrekking van het ver keer is wat onze wegen betreft wel op te vangen, doch door het ontstellende gebrek aan parkeerruimte moet toch voor bijna chaotische toestanden worden gevreesd tenzij op kortere termijnen voorzieningen kunnen worden getroffen. Onze gemeente had haar deel in de algemene welvaart. Wanneer men het nieuwe gebouw van de boerenleenbank beziet, wanneer men de ingebruikname van het polderhuis overweegt, dan zijn daarin symbolen te zien van een krach tige zelfbewuste boerenstand. Een boerenstand die ook in moeilijke tijden zich zal weten te weren en staande houden. De wel binnen niet al te lange tijd aflopende ruilverkaveling zal daaraan dan het nodige hebben gedaan. In dit verband moge nog eens de aandacht worden gevestigd op het grote aantal ruilverkavelingsboerdenjen dat tot stand kwam. Spectaculair is de ontwikkeling zowel bij de visserij als in het vreemdelingenverkeer. Het laatste ziet en weet iedereen. Het eerste is niet zo algemeen bekend. Ik herinner mij dat bij mijn komst op Texel wij 9 kotters rijk waren; ben ik goed ingelicht dan zijn het er nu 25. Het tegelijkertijd hier noemen van deze twee welvaarts bronnen heeft een reden. Het is dunkt mij zö, dat gezegd kan worden dat zij, die in deze vormen van bedrijvigheid werkzaam zijn, vrijwel alge meen sterk individualistisch zijn ingesteld. Op zich zelf be hoeft daartegen geen bezwaar te bestaan, doch men zal toch ook moeten weten te combineren en coördineren. Wanneer ik mij niet vergis bestaat een inzicht in die rich ting in sterker mate bij de visserij dan bij het vreemdelingen verkeer. Het mag waar zijn dat onze vereniging voor vreem delingenverkeer haar financiële moeilijkheden te boven is; maar hiermee is maar één doel bereikt en i.e. niet het be langrijkste. Gesteld wordt, en bij herhaling, dat onze V.V.V. één van de belangrijkste van Nederland is. Zeker is dat wij een be langrijke V.V.V. hebben, maar dan geldt: noblesse oblige en dan zou ook deze organisatie evenredig aan en met de bete kenis van het vreemdelingenverkeer zich moeten kunnen ont plooien en werkzaam moeten zijn. Ik geloof dat hieraan nog wel iets ontbreekt. Van ganser harte hoop ik dat men dit zal willen overwegen, dat men zal bedenken dat vreemdelingen verkeer nu al 7s tot lU van onze welvaart betekent en dat in de toekomst dit aandeel nog groter zal worden. Met betrekking tot de voorzieningen die het vreemdelingen verkeer op ons eiland eist, kan met vreugde worden vermeld, dat de betrokken Minister zich in de Tweede Kamer bereid verklaarde Texel gelijk te schakelen met probleemgebieden, hetgeen betekent dat aanzienlijke subsidies mogelijk zijn. Laten we hopen dat Den Haag ruim oog heeft voor onze financiële nood. Van het grootste belang is dat de plannen in het Noorden van het eiland binnen niet te lange tijd zullen worden aan gepakt. De gedachte dat de inwoners van De Cocksdorp hier voorrang zullen hebben, hopen wij naar behoren te kunnen uit- en doorvoeren. Sommige uiteenlopende zaken mogen hier afzonderlijk worden vermeld. Daar is dan de vernieuwing van huize „Irene", welke na jarenlange strijd eindelijk kon beginnen. Mag hier nog eens gereleveerd worden, dat de bevolking hier aan met het storten van bijdragen heeft meegewerkt. De aanleg van de rioolzuivering in Den Burg en de riolering in Oosterend met de zuivering verdienen afzonderlijk ver melding. Texel schijnt in dit verband een voorbeeld voor andere gemeenten te worden. Voorwaar een compliment voor de dienst van gemeentewerken. Besluiten wij deze verzameling feiten en feitjes met het noemen van de nieuwe toren in De Waal en de mededeling dat toch eindelijk de restauratie van de kerk in Oudeschild als vrijwel zeker kan worden beschouwd. Overzien wij het jaar 1961 in zijn geheel dan kan ook de gemeenteraad tevreden zijn met dat, wat hij met beperkte middelen bereikte. Meerdere facetten van ons gemeenschapsleven liet ik buiten beschouwing. Wanneer ik op die facetten zou willen wijzen, zou ik het aldus willen doen. Een periode van welvaart heeft soms in zich de dreiging van het onderschatten der geestelijke waaiden. Moge het de Texelaren gegeven zijn in 1962 die dreiging te keren en mogen zij het opbrengen het juiste evenwicht in deze zaken te bewaren. Met deze van harte gemeende wens van geestelijke en materiële welvaart voor heel Texel zou ik deze beschouwing willen besluiten. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. Heel vaak las U in deze krant, In een soms wel wat dorre trant, Wat B. en W. van de Parel der Wadden U op het hart te drukken hadden. Thans willen wij, als het wil lukken, Iets in een rijmpje uit gaan drukken. De dagen van kalkoen en haas, Zijn nu al weer voorbij, helaas. De boom, symbool van vree en licht, Deed, als elk jaar, ook nu zijn plicht. Die boom, laten w'er niet om rouwen, Verwordt nu tot de schrik der vrouwen. Want ach, de naalden laten los. Dat mag niet hind'ren in een bos. Maar in een Hollands binnenhuis, Is dat niet minder dan een kruis! De vrouw zegt daarom tot haar man: „Die boom moet weg, als 't eite kan". U zegt: Gooi hem op straat dan maar? Dat wordt de vuilnisdienst te zwaar. U wilt hem soms verbranden gaan? Dat kan de brandweer heus niet aan. Daarom wordt U hierbij gezeid: Aan de Elemert kunt U hem kwijt! Bij 't TESO-gebouw, op 't open terrein, Daar moet U zaterdag dan zijn. We krijgen dan, en da's niet mis. Naast Meier- ook een Nieuw jaar sblis. Want Oudjaarsavond om 12 uur. Gaat heel die stapel op in vuur. De brandweer komt, maar blust geen brand, Houdt enkel maar de zaak in hand. En maakt, hoe moeilijk 't ook zal zijn, Geen water-, maar een vuurslestijn. Uit kerken, huizen, scholen, komen Vandaag aan d'Elemert de bomen! Wij dachten zo, U werkt wel mee. De dank hiervoor van B. en W.! Als U dan 's avonds ziet die gloed, Bedenkt, dat 't ook Uw tolk zijn moet. Want daarmee wensen wij elkaar, Een goed, voorspoedig nieuwe jaar! GP. DE HEER S. BRANDSMA BENOEMD Den Burg De heer S. Brandsma is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot adjunct-inspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst en Volksgezond heid in het district Groningen-Drente. Voordien was hij directeur van de Vétérinair-Hygiënische Dienst van de Gemeente Texel. MEDEDELING VAN DE DIRECTIE TEXELSE COURANT Mede in verband met de ver zendingsmoeilijkheden op zaterdag, zal de Texelse Courant voortaan op dins dag en vrijdag verschijnen. De drukke rij is voortaan op zaterdag gesloten. Het eerste nummer in het nieuwe jaar zal uitkomen op vrijdag 5 januari. Wij verzoeken onze adverteerders al het mogelijke te willen doen om de ad vertentie-opdrachten tijdig toe te stu ren. Sportmedewerkers en verenigings secretarissen dienen met deze verande ring eveneens rekening te houden. Sportverslagen kunnen tot maandag morgen 9 uur doorgegeven worden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen I TH. BERTEL.S, Dc Koog, tel. 336 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, te!. (02222) - 292 <van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagavond 24 uur) Zr i-ORIGENS Oostcrend, tel. (02223) - 250 of 207 (zondag van 9 tot 13 uur) WARME KERSTNACHT Enkele eilandbewoners hadden het in de nacht van de tweede kerstdag blijkbaar te warm. Na een dansavond in een der zalen raakten een paar „mannen" buiten slaags, met het ge volg dat van het perceel Zwaanstraat 7 een paneel werd ingetrapt. Bewoners van de Zwaanstraat heb ben toen getracht de Rijkspolitie te bellen, maar dit lukte hen niet. Onze zegsman was van mening dat de politie met „vakantie" was. Misschien mogen wij hem even „op dreef" helpen. In de telefoongids vindt men diverse nummers van de Rijks politie. Het bureau is inderdaad 's avonds en 's nachts niet te bereiken. Men moet dus een van de nummers bellen, die ook vermeld zijn en in dit geval gaat het helemaal op: „de aan houder wint". Bel tot U van één der wachtmeesters antwoord krijgt. De Rijkspolitie kan nu eenmaal niet de diensten aan het publiek bekend ma ken. De volgende dag werd echter geen aangifte bij de Rijkspolitie gedaan. OVERDENKING: WAT BLIJFT? Alweer ligt er een jaar achter ons. Alweer vieren wij met elkander Oude jaarsavond. U kunt deze avond op verschillende wijzen vieren. Met veel lawaai, luidruchtige vrolijkheid. U kunt ook net doen alsof het U koud laat, dat wij op de drempel van een nieuw jaar staan. U kunt ook blijde en dank baar zijn, dat het U weer vergund is een jaar geleefd te hebben. Misschien komen er ook juist deze avond droeve herinneringen op uit het jaar 1961. Hoe het ook zij. Het is in ieder geval goed, ook even stil te zijn, ernstig te zijn. Het is goed, dat wij ons ook de vraag stellen: „Wat blijft?" Alle groten van deze aarde gaan heen. Hun wereldrijken volgen de zelfde weg. Grote, beroemde mannen zijn heengegaan. Nemen wij bijvoor beeld Haydn, die 104 symphonieën ge componeerd heeft. Er worden er nog maar 12 gespeeld. Van de 36 die Mozart gemaakt heeft, spelen wij er nog 3. Wat blijft? Iedere seconde, die de klok aangeeft, sterft er een mens op aarde. De éne geschiedenis volgt op de andere. Wij stappen van het éne schip op het an dere, maar blijven op zee. De krantenverkopers verheugen zich op sensationeel nieuws, dat met grote koppen in hun kranten staat. Zij ver kopen dan meer kranten. Ja, wat blijft? Niets var alles, wat in de kranten staat. Niets van wat wij in de handen hebben, niet van alles, wat wij met onze ogen zien. Niets? Ja, toch wel! En dat staat in de bijbel, in 1 Cor. 13. Nu blijven geloof, hoop en liefde. Niet wat wij geloofden, niet wat wij hoopten, niet wat wij op onze wijze liefhadden, blijft, maar dat wat gedaan is in de liefde van Christus. Wat wij deden in die liefde voor de naaste, blijft. Geloof, hoop, liefde, deze drie. En de meeste van deze is de liefde. W. A. S. ANTI-HONGER-ACTIE 10 x 10 Nog enkele dagen en de actie gaat beginnen. De jeugd van Texel gaat zich inzetten om een medemens van de hongerdood te redden. Ja, U leest het goed, van de hongerdood. Van de 50 miljoen mensen die jaar lijks sterven, komen er 35 miljoen om van de honger. De wereldvoedselorganisatie heeft ons gevraagd om een bepaalde bevol kingsgroep in West-Afrika voor onze rekening te nemen. Met de jeugd van heel Nederland hebben we ja gezegd en in ieder dorp worden evenementen georganiseerd t.b.v. deze actie, terwijl de scholen ook niet achter blijven. Van ieder dorp zullen 1 of 2 ver tegenwoordigers opgenomen worden in een actie-comité. Op donderdag 4 januari zal burge meester De Koning het actie-comité in stalleren in Casino. We hebben de be schikking gekregen over een paar mooie films, die we op die avond wil len draaien. Iedereen is hier welkom. We rekenen op vele jeugdgroepen, maar ook op volwassenen. De toegang is vrij. Er worden al verscheidene plannen gemaakt, maar we rekenen natuurlijk ook op de ijsverenigingen. Een dezer dagen kwamen een paar jongens een bedragje afdragen voor de actie, wat ze verdiend hadden met baanvegen. Zo moet het gaan, iedereen doet mee! In ieder dorp komt een commissie, waar U alle gewenste inlichtingen kan ontvangen en het actie-bureau is op het Raadhuis, Den Burg, tel. 2141, waar men U ook kan adviseren bij het maken van de plannen. Een medemens doet een beroep op U, laat hem niet verhongeren. ARM GEBROKEN Tijdens schaatsrijden op de ijsbaan te Den Burg brak mevr. Bakker, Ko- gerstraat. haar arm. De zoon van de familie Huizinga, Schilderend, viel op het ijs en liep een hersenschudding op. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 27 december 1961 Geboren: Antje Maria, dv. Teunis Duinker en Helena de Ruijter; Anne- mieke, dv. Cornelis de Graaf en Wietske F. Schijf. Overleden: Jacoba de Groot, wed. van J. Spanjer, oud 75 jaar; Frederik J. H. van Twisk, oud"o9 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Albert A. de Wit (en gezin) van Middelburg, Breestraat 61 naar Den Burg, salonwagen a.d. Hallerweg; Roelofje Kalk, van Emmen. Ermerweg 1 naar De Ruyterstraat 55, Oudeschild; Imke Zeilstra, van Leeuwarden, van Ostadestr. 17 naar C 117; Johanna Brücher, van Engeland, naar Juliana- straat 4, Den Burg.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1