INNOXA' Opa heeft verkering Texelse familienamen of achternamen in de 17de eeuw Stelt U prijs op een mooie, gave huid? 1 ÏNNÖXA Yttorinor*5 INNOXA uniek in de wereld der schoonheid. Drogisterij Van der Slikke, tegenover Postkantoor. Enkele geïmporteerde namen In de 17de eeuw zijn de meeste oudere Texelse familienamen ontstaan, d.wjz. aangenomen door de toen op Texel levende geslachten. In de weinige geschriften uit de 16de eeuw vonden wij slechts enkele achternamen, waar onder Duinker, Gomes en Visser; de meeste personen werden destijds slechts met doopnaam en patronym aangeduid. In de 17de eeuw werd dat anders (zie ons eerste artikel) en wij nemen aan, dat de vele in dat artikel vermelde na men op Texel zijn ontstaan. Er zijn echter ook namen, waarvan wij weten of op goede gronden kunnen veronderstellen, dat zij „geïmporteerd" zijn, m.aw. reeds gebruikt werden door personen, die zich op Texel vestigden. Opvallend is, dat in deze families de achternaam steeds overging van de vader op de kinderen en dat hier geen enkel geval werd gevonden, waarbij de achternaam van de grootvader aan moederszijde, resp. de overgrootvader aan moeders- of grootmoederszijde, werd aangenomen. Dros(t) De eerste Drost, die wij vonden, was Gerbrant Jacobsz Drost, een jongeman van de Oude Wetering, die op 12 de cember 1668 in de gereformeerde kerk te Den Burg in het huwelijk trad met Annetje Jacobs uit Den Burg. Helaas is het doopboek van deze kerk van die tijd verloren gegaan, maar op 14 februari 1700 huwt Garbrant Garbrantsz (zonder de toevoeging Drost), zeer waarschijn lijk een zoon van gemeld echtpaar, met Neeltje Cornelis, waarvan Garbrant, Cornells en Jacob resp. in 1701, 1704 en 1708 als zoons worden gedoopt. In 1735 voerde Gerbrant Drost, baastimmer man, een proces tegen Dirk Jansz Wes- terboer. In die tijd wordt de naam reeds een enkele maal zonder t als Dros ge schreven; na 1750 komt dat vaker voor en in het begin van de 19de eeuw ver dwijnt de t bij alle leden van deze familie. Dit verdwijnen van een of meer letters uit een naam kwam vaker voor. Van het beroep van de eerste Gerbrant (Jacobsz) Drost is ons niets bekend; in de tweede helft van de 18de eeuw wa ren er behalve timmerlieden ook schoenmakers met de naam Dros(t), la ter ook zeelieden en landbouwers. Het is merkwaardig, dat de voornaam Gerbrand zich in deze familie reeds drie eeuwen heeft kunnen handhaven. Zutphen Het is niet zeker, dat Zutphen een geïmporteerde naam is, maar zij was op Texel in het begin van de 17de eeuw reeds gelijkluidend met de stad van die naam. In 1616 vinden wij Hendrik Hen- driksz Zutphen als kerkmeester van de gereformeerde kerk te Den Burg; in 1631 oefent Andries Hendriksz Zutphen die functie uit. Leden van deze familie waren ook wel schepen of burgemees ter van Den Burg. Hendrik Hendriksz Zutphen was in 1621 een van de hoogst aangeslagenen in de belasting (de dui zendste pennmg); zijn weduwe betaalde in 1638 minder, maar Andries Hen driksz. Zutphen werd in 1659 weer voor een behoorlijk bedrag aangeslagen. De naam heeft zich tot op de huidige dag op Texel gehandhaafd. Van Heerwaarde(n) Wij troffen deze naam voor het eerst aan in 1673 door de voor ons geluk kige reden, dat een van de patiënten van Mr. Hendrik van Herwaarden, Mr. Chirurgijn te Den Burg, de rekening niet wilde betalen en dat van Her waarden de hulp van de schepen heeft moeten inroepen om zijn cliënt tot be taling te dwingen. Wij moeten wel aan nemen, dat deze Hendrik zich als chirurgijn op Texel heeft gevestigd. Waar hij geboren is, is ons niet oekend. Of zijn zoon Jan, die in 1701 met Aaltje Isbrants (de Boer) huwde, op Texel geboren is, kan niet worden na gegaan, omdat het R.K. doopboek een hiaat vertoont van 1657 tot 1676. In de eerste helft van de 18de eeuw wordt de naam nogal eens verbasterd; bij het huwelijk van Jan werd hij ingeschre ven als Jan Hendriksz Harrewar. Blijk baar ging men bij die inschrijvingen fonetisch te werk; de naam werd op het gehoor ingeschreven en dus verbasterd. Dit echtpaar had 2 dochters en 3 zoons, met name Isbrant, Hendrik en Pieter. Van Isbrant is verder niets bekend; Hendrik werd Hendrik van der Wade genoemd en Pieter heette Pieter Jansz Waard. In het eind van de 18de eeuw hadden zowel de kinderen van Hendrik van der Wade als die van Pieter Waard weer van Heerwaarden als achternaam. De thans levende leden van de fami lie van Heerwaarde(n) stammen af van een zoon van laatstgenoemde Hendrik van der Wade, nl. Córnelis Hendriksz van Heerwaarden, die in 1772 huwde met Aaltje Jans Smit. Merkwaardig is weer, dat de naam Hendrik zich in deze familie zo goed heeft kunnen hand haven. Vermeulen De herkomst van de naam Vermeu len is ons niet bekend; een uitvoerige studie van deze familie is gemaakt door de heer D. Vermeulen te Franeker. De naam doet denken aan een herkomst uit het Zuiden van Nederland. Wij von den in 1653 het huwelijk in de gerefor meerde kerk te Den Burg (met attes tatie) van Lodewijk van der Meulen van Den Burg met Trijntje Claas uit De Waal. In 1657 en 1658 is Lodewijk Jacobsz van der Meulen, resp. van der Molen, te Den Burg kerkmeester. Later wordt de naam steeds als Vermeulen geschreven. In het belastingkohier van 1673 wordt Lodewijk Jacobsz Vermeu len behoorlijk hoog aangeslagen. In 1695 is Klaas Vermeulen burgemeester van Den Burg. Door huwelijken van vrouwelijke leden van de familie Ver meulen zijn vele der thans levende hervormde families op Texel afstam melingen van de eerste Lodewijk Ver meulen. Opvallend is, dat de namen Lodewijk en Klaas nog in deze familie voorkomen. Kikkert Van de familie Kikkert zijn uitge breide studies gemaakt door de heren J. F. Daarnhouwer te Bussum en W. N. Kikkert te Amsterdam. De naam is af komstig uit Soest, ten oosten van Dort mund, in Duitsland en is via Enkhuizen in de 17de eeuw op Texel gekomen. Leden van deze familie waren destijds „Casteleijn" in Eierland (zie verder J. A. van der Vlis, „Texel", blz. 165 e.v.). Verb erne Deze familie kwam oorspronkelijk uit Noordbrabant. De heer H. W. J. Verberne (Vught) vond, dat het echt paar Jacob Jansz Verberne (geboren ca. 1664) en Marietie Andries Verhees in 1692 te Lierop in het huwelijk trad. Dit echtpaar vestigde zich omstreeks 1700 in Den Burg op Texel. Jacob Jansz Verberne was winkelier en lakenkoop man en trok „met sijn mars" over het eiland. Hij overleed ca. 1717 en zijn weduwe vestigde zich in 1722 in Amersfoort, waar twee dochters en een zoon huwden. Drie zoons huwden op Texel. Het echtpaar was behoorlijk ver mogend. De familie breidde zich snel uit. Behalve kooplieden waren er ook boeren en zeelieden onder. In de 19de eeuw verminderde het aantal Ver- berne's op Texel. Witte De eerste persoon van die naam von- *5inurlii»j Crf»* trouble itrert9,f\ tfffr 'J»*® Dan is er goed nieuws voor U: de beroemde cosmetische producten van 1NNOXA worden ook in ons land geïmporteerd. 1NNOXA weet, dat elke huid ver schillend is; dat aan Uw persoonlijke smaak moet worden voldaan. Aan de eisen, passend bij Uw type. 1NNOXA heeft een uniek contact met de knapste Engelse specialisten. En haar producten worden, stuk voor stuk, gemaakt als een compliment van de man aan de vrouw. Zo is TENDER TOUCH een der laatste vindingen op het gebied van vochtinbrengende creams. Zeldzaam verzachtend; Tender Touch regelt of voorkomt bijv. het verlies van vocht, waardoor de huid „jong "blijft. En VITORMONE CREAM (abso luut zonder hormonen, maar rijk aan vitaminen) verbetert de huid, die reeds gerimpeld is door gebrek aan vocht. JNNOXA wordt gepresenteerd in zaken van topklasse. «^INNOXA London - Paris - Sydney Importcurlfc VhcSVan Ailtlsbcrg N.V Amsterdam. den wij in het huwelijk van Frans Fransz Watté en Pietertje Zijbers (Sieuwerts) te Den Hoorn, dat in 1730 werd voltrokken. Deze naam valt dus niet meer in de 17de eeuw, maar wij vermelden hem, omdat hij thans tot de meest voorkomende namen op Texel behoort. Het genoemde echtpaar had 2 zoons, Michiel en Jan, die beiden Witte heetten; Michiel was scheepskapitein. Mogelijk is „Watté", een verbastering van Witte, evenals Harrewar een zeer vrije schrijfwijze was van van Heer waarden. Vrij zeker is, dat deze Frans Franszoon niet op Texel gedoopt werd. Wel was er in het eind van de 17de eeuw een familie De Wit, maar hierin kwam de naam Frans niet voor. In de 19de eeuw vestigde zich een andere familie Witte (uit Ouddorp, Z.-H.) op Texel. M D. D. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 9 oktober Den Burg, 20.00 uur, Hotel „Lakeman", ver gadering van het Nut. Woensdag 10 oktober Den Burg, 20.00 uur, Hotel „De Lindeboom- Texel", bridge-drive. Oosterend, 20.00 uur, Hotel „Centrum", bij eenkomst N H. Mannenvereniging. Donderdag 11 oktober Den Burg, 20.00 uur, Dorpshuis, Avond „De Kiekendief", spreker Harry de Graaf. Vrjjdag 12 oktober De Cocksdorp, Garage Barends, bazar t.b.v. het dorpshuis. Den Burg, 20.00 uur, Hotel „De Zwaan", ledenvergadering Texelse Boys. Zaterdag 13 oktober De Cocksdorp, Garage Barends, bazar t.b.v. het dorpshuis. Den Burg, 20.00 uur, Dorpshuis, film. Den Burg, Jeugdherberg „Panorama", cursus weekend Centraal Jeugdoverleg Texel. RHIZOCTONIA OP HET POOTGOED NU BESTRIJDEN Er zijn van die dingen, die maar heel moeilijk ingang vinden bij de landbou wers. Wij menen te mogen zeggen, dat dit in ieder geval ook geldt voor de be handeling van het pootgoed tegen rhi- zoctonia. Het betreft hier zeker niet iets nieuws, want ook 35 jaar geleden werd al gesproken over de ontsmetting van pootgoed tegen rhizoctonia. Toch zijn wij van mening, dat het hier niet om iets onbelangrijks gaat. Alles wat gedaan wordt voor een vlotte groei van aardappelen, die geteeld worden voor pootgoed moet als zeer belangrijk worden beschouwd. En we kunnen gerust zeggen, dat daarbij ook de ontsmetting tegen rhizoctonia be hoort. Verder moeten wij er op wijzen, d^t in de gevallen, waarin de ontsmetting wel wordt uitgevoerd dit veelal te laat gebeurt. We maken het telkens mee, dat de pootgoedtelers hiermee nl. bezig zijn omstreeks nieuwjaar. Een eerste bezwaar i£ dan, dat de temperatuur van het water, dat bij de ontsmetting wordt gebruikt te laag is. Een andere moeilijkheid kan zijn dat het pootgoed omstreeks die tijd be gint uit te lopen en het pootgoed ah gevolg daarvan schade oploopt. Ook de laatste jaren gebleken, dat bepaalde rassen het ontsmetten op een laat tijd stip slecht verdragen. Men bereikt dan het omgekeerde van wat bedoeld wordt. Daarom willen wij nog eens wijzen op het belang van een vroege ontsmet ting. Om misverstand te voorkomen wijzen wij er op, dat het ontsmetten van de grond tegen schurft en rhizoc tonia in het voorjaar de noodzaak var. knolontsmetting niet opheft. Tenslotte nog dit. Het is de laatst? jaren duidelijk gebleken, dat alleen met de zgn. „sterke" of „krachtige' middelen een goed resultaat wordt be' reikt. C. v. Gr. door Gré de Boer. HOOFDSTUK 1. De dokter zegt: „Er uit" Dokter Berends legde zijn stetoscoop neer en keek nog eens nadenkend naar de man voor zich, die met ontbloot bo venlijf languit op de onderzoektafel lag. Hij knikte even. „Nou, Theo, ik weet het zo ongeveer. Je kunt je wel weer aankleden". De aangesprokene richtte zich op en slingerde zijn benen op de vloer. Hij greep naar een kledingstuk en terwijl hij zich er in wurmde, keek hij de dokter aan, die inmiddels naar zijn bu reau was gelopen en plaats nam in een ouderwetse leunstoel. „Je gaat me toch zeker niet vertellen, dat het ernstig is?" De arts ging achterover zitten en legde zijn vingertoppen op elkaar. „Kleed je eerst maar op je gemak aan en kom dan bij me zitten. Doch als ik je gerust kan stellen, wil ik alvast wel zeggen, dat het nog niet ernstig is" er hij legde de klemtoon op het woordje „nog". „Met andere woorden: het kan ernstig worden". „Ga je me soms vertellen, dat ik het begin van een of andere slepende kwaal heb?" De arts trok een vies gezicht. „Onzin, Theo, dat zijn bakerpraatjes van de „man in the street". De medische we tenschap kent geen slepende kwalen, zoals jij dat gelieft uit te drukken. Kom rustig bij me zitten, als je klaar bent, dan zal ik het je eerlijk vertellen. Wat wil je nog meer". De ander .zuchtte even en kleedde zich verder aan. Tenslotte kwam hij met zijn schoenen in de hand naar de stoel voor het bureau, ging zitten en boog zich om de schoenen aan te trek ken. Gelijktijdig keek hij af en toe de arts aan, die nog steeds achterover ge leund naar zijn bezoeker keek. „Steek maar van wal. Ik ben bereid om het ergste te horen". Er kwam een glimlach op het ge zicht van de arts. „Hoe oud ben je, Theo?" „Achtenveertig. Ik steek zeker in geen goed vel?" Nu schoot de man achter het bureau in een gulle lach. „Sorry, maar aan je vel heb ik geen bijzonder aandacht ge schonken. Jij denkt ook: als ik op achtenveertig-jarige leeftijd naar de dokter moet, dan vindt-ie altijd wel wat. Wel, dat is in vele gevallen inder daad zo. Enfin, ik zal je niet langer in het onzekere laten: ik kan je felicite ren, momenteel ben je nog goed ge zond. Alleenje bent overspannen. Je vergeet als de meeste mannen op jouw leeftijd, dat je niet meer twintig bent en toch wil je nog precies preste ren als een jonge kerel. Dat gaat niet, al zegt men wel eens, dat veertig de beste leeftijd is. Je zult er een poosje uit moeten, Theo. Ik geloof er niet aan en de term vervult me met afgrijzen, maar wat jij hebt, noemt men wel eens de managerziekte. Zoiets heb jij. Je moet eens een dag of veertien je zaak uit je hoofd zetten. Je auto laat je op stal staan en je gaat met vakantie. Heel, héél kalm vakantie houden. Veel rusten, kleine wandelingen, niet of weinig drinken en matig roken. Ik zal een drankje voorschrijven, daarvan neem je een behoorlijke hoeveelheid mee op reis. Ga niet te ver weg, want dan is de reis te vermoeiend. Zet je zaak uit je hoofd en ga alleen genieten van een onbezorgd verlof. Je jongens zijn groot genoeg, dat ze vader wel een paar weken kunnen vervangen, niet?" De man had zijn schoenen aan en zat nu recht overeind. H:j knikte. „Natuur lijk, als het moet. Per slot van rekening is de drukste tijd achter de rug. Eén hi Wi st< ik jr van hen kan wel een poosje thuis blijven". „Dat is verstandige taal. De kwesti is, Theo, dat je bloeddruk wat te hooi is. O, niet bepaald verontrustend, hooi maar als je zo door blijft zwoeger wordt het wel bedenkelijk. Je motor een beetje te warm gelopen. Misschie: niet voldoende water in de radiateuiSJ of misschien niet voldoende gesmeer< of veel te lang met hoge snelheid lopenWie zal het zeggen? En w« doe jij met je wagen, als die dreigt gaan koken?" De ander begon te lachen en knikti „Je zet 'm een poosje aan de kant, hij afgekoeld is". „Juist, Theo, en dat gaan we nu m< jou doen. Een poosje aan de kant af te koelen. Bijtijds naar bed, bijtijc er weër uit. Korte wandelingen veel de buitenlucht in. We hebbe een mooie nazomer. Profiteer ervai voor het weer omslaat. Ik zou je wille :iJ_ adviseren; maak er meteen werk vai als je thuis bent". Automatisch haalde de bezoeker ee pakje sigaretten uit zijn zak en sta er een op. Toen hij rookte, zei hij: ben in jaren niet met vakantie geweei Toen Wil nog leefde, gingen we ied( 'P' jaar veertien dagen. Maar daarna ha ik er geen zin meer in". De ander knikte bedachtzaam. „Hc lang is je vrouw al dood, Theo?" „Laat eens kijken.dat was vori maand acht jaar. Tja, waar blijft tijd, he? Het is me nog als de dag v< gisteren, wil je dat wel geloven?" „Ik kan het me voorstellen", dacht even na „Mag ik eens een onb scheiden vraag stellen, Theo? Natuii lijk ambthalve". „Waarom niet? Ga je gang". „Je bent achtenveertig jaar en hebt een heel behoorlijk voorkomen het eerste gezicht zou men je leeftijd niet geven, hoogstens voor de veertig. Je hebt een florerend drijf. Ik heb het zien groeien na oorlog en ik heb me er over verheul Jullie, Wil en jij, waren hardwerken )as mensen, die in enkele jaren tijds zeer bescheiden fabriekje ontplcx )es hebben tot een middelgroot bedrijf, wil er maar mee zeggen: voor vrouwen zou je nog een aantrekkelij partij zijn, in menig opzicht. Heb nooit gedacht aan hertrouwen?" De ander schudde energiek hoofd. „Dat is nog nooit in me o$ 'e^( komen, Karei, en het is iets, dat he ne^ maal niet ter sprake komt. De naj vat dachtenis alleen aan Wil... „Goed, goed, ik wil je natuurlijk ntee" kwetsen. We kennen elkaar nu goede twintig jaar, dus we weten wat meer van ons leven. De kwestie namelijk, dat een gehuwde man, thuis een lieve vrouw heeft, die gjtaa verzorgd wordt, kortom, die een teh heeft, een gezin, daar na gedane taak zijn rust en ontspanning vir|ijk een geregeld leven leidt. En dat mis pre Sinds je vrouw dood is en je kinde: jet stuk voor stuk getrouwd zijn, is je fc geen gezellig toevluchtsoord ira veo maar een noodzakelijk iets zonder v ja^ dere pretenties, want een mens re tenslotte ergens een dak boven hoofd hebben. Hoeveel avonden in week ben je thuis?" De bezoeker kneep zijn sigaret uit lachte. „Weinig. Ik ben doorgaan! avonds in de soos". De arts knikte. „Een partijtje bil; ten, een kaartje leggen, een borre ,j0j drinken, een krantje lezen en een b beitje maken. Ogenschijnlijk heel j schuldig, maar je wordt, zonder da! er erg in hebt, een gewoontedrinker daarin schuilt ook een gevaar. Je laat naar bed, want het is er gea en thuis heb je ook niets, dus je b plakken". (Wordt vervolgd lei ;el «i [el h'--' iel jel ivo iel ,v|ie eii 'oe ich 1 pro 2' 'esc V fat ati< lew c ors enl

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4